AGENDA. UIT ONZE STAATSMACHINE BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Donderdag. Stadszaal (kleine zaal): Piano-récital Jeanne Marie Darré. 8 uur. Leidsche Volkshuis: Spr. de heer H. C. Verkruysen. 8'/«. Vrijdag. ..Harmonie": Openb. vergadering Onder- öfficierenvereen. „Ons Belang". Spr. de heer Leegstra. 8 uur. Graanbeurs: Ned. Chr. Reisvereeniging. 8 uur. Stadszaal (groote zaal): Mij. voor Toon kunst „De Bohemers". 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor- •lellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot uur kinder- en familie-matinée. „City-theater", Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater". Stationsweg: Bioscoop- tn Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Trianon Theater, Prinseslraat den Haag. De Rozenkrans, dagelijks 8 1/4 uur, Zondags- malinée 2.15 uur. 4 De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 31 October tot en met Zondag 6 November a.s. waar genomen door de apotheken van de heeren G. F. Reyst, Steenstraat 15, telefoon 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. RECLAME. AMSTERDAMSCHE zorgvuldige bediening ANTHRACIET-MIJ. Verzegelde takken Heerensingel 34/35 -Tel. 1523 A'dam Hilversum Bussum Haarlem. 9063 DE MOTOR- EN RIJWIELWET. Het is natuurlijk niet gewenscht in dit blad een lange serie verhandelingen te geven over deze wet en haar aanhangsels, 'het Motor- en Rijwielreglement en de Mo tor- en Rijwielbeschikking, welke respec tievelijk 39, 88 en 56 artikelen bevatten. We kunne, gelijk we het vorige maal reeds dc-den, alleen het voornaamste op de voor- shcriftcn, welke het verkeer en de veilig heid daarvan betreffen. De algemeene voorschriften, die gelden voor motorrijtuigen, rijwielen en andere rij- of voertuigen, alsmede voor de geleiders en bestuurders van rij- of trekdieren of vee, zijn op de wegen verplicht met hetgeen door hen wordt bestuurd of geleid, behoorlijk uit t»> wijken: naar rechts bij het tegenko men, n a a r l i n k s bij het inhalen'; weder om naar rechts bij het ingehaald wor den, indien door hem, die wenscht in te halen, het verlangen, dat uitgeweken worde behoorlijk kenbaar gemaakt is. Voor alle wegen, dus ook die buiten de steden en dor pen, is het rechtshouden voor alle voer tuigen het commando. Iedere partij voor het verkeer heeft dus recht op een helft van den weg, daar politie en justitie onder een zijde van een weg de helft van een weg verstaan Linkshouden bij het passee- ren van een tram is niet geoorloofd, daar de tram, gelijk we het vorig maal reeds zeiden, buiten deze bepalingen valt. In Art. 4 van het M.- en R.-R. worden de teekens voorgeschreven, die in bepaalde ge vallen gegeven moeten worden. Wanneer een bestuurder van plan is om plotseling zijn vaart te verminderen of slil te houden, moet hij dat tijdig doen blijken, hetzij door een duidelijk teeken, gegeven op of aan het rij- of voertuig (het stoplicht), hetzij door hel goed zichtbaar op en neer bewpgen ter zijde daarvan van één der armen, een stok, of een ander voorwerp. Ingeval men van plan is om van richting te veranderen, moet men dit ook tijdig kenbaar maken door een een duidelijk teeken, gegeven op of aan het rij- of voertuig, hetzij door het goed zicht baar uitsteken terzijde van één der armen, een stok of een ander voorwerp; dit moet geschieden in de richting, welke zal inge slagen worden. Als de verkeersveiligheid in het algemeen dat vereischt, moeten zij deze signalen ook geven. Koetsiers en voerlieden kunnen in geval van een plotseling ver minderen van de vaart of stilhouden vol staan met het opsteken van de zweep. Omtrent het passeeren van wegen, welke gekruist worden of waarmede één of meer wegen zich vereenigen, wordt de volgende gedragslijn aangewezen: ieder, die den ander aan zijn rechterhand heefl is verplicht met hetgeen door hem wordt bestuurd of geleid voor dezen den doorgang vrij telaten, zoo noodig stil te houden of langzamer te rijden (c.q. te gaan). Aan militaire colonnes moet echter steeds de voorrang gelaten worden. Behalve in dit geval gaat dus rechts overal voor, waar wegen elkander kruisen of ontmoeten Even eens is rechtshouden verplicht in bochten binnen bebouwde kommen en verder in bochten buiten bebouwde kom men, waar het uitzicht niet vrij is. Uit dit rechtshouden volgt dus, dat daar het in halen verboden is. Eenigszins naïef doet bet voorschrift aan dat den voetgangers beveelt zooveel moge lijk op de wegen aan het verkeer per as of wiel ruimte tot voorbijgaan te laten en dat aan de hestuurders van motorrijtuigen enz hetzelld° verzoekt. Tot de veiligheidsvoorschriften moeten zeker ook worden gerekend die bepalingen, v/elke getroffen zijn omtrent het houden van en deelnemen aan wedstrijden met motorrijtuigen en rijwielen op een weg of rijwielpad. Het houden en deelnemen daar aan is verboden, tenzij daartoe vergunning verleend wordt in bepaalde gevallen door den Minister, in andere gevallen door Ged. Staten der Provincie. Verder wordt de vei ligheid beschermd door het verbod van rij den op zoodanige wijze of met zulk een snelheid, dat daardoor het verkeer wordt belemmerd of in gevaar gebracht, terwijl niet alleen dronkenschap aan een bijzon dere straf onderwerpt, gelijk we een vorig maal zagen, maar het ook verboden is te rijden, terwijl de bestuurder of berijder ver keert onder zoodanigen invloed van het ge bruik van alcoholhoudenden drank, dat hij niet in staat moet worden geacht het motor rijtuig of rijwiel naar behooren te besturen. Ieder automobilist, motorrijder of fietser is verplicht gevolg te geven aan de bevelen of aanwijzingen, welke bepaalde ambtena ren of beambten geven in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het ver keer. Eveneens moeten zij stilhouden, wan neer de politie dat verlangt, ten einde een onderzoek in te stellen naar de werking der remmen, enz. De opsporingsambtenaren zijn verder bevoegd zoo noodig een motor rijtuig of een door een motorrijtuig voort bewogen rij- of voertuig, wanneer zij een onderzoek wenschen in te stellen, naar een abijgelege plaats le. vervoeren of te doen vervoeren, waarbij de bestuurder desge vraagd verplicht is de noodzakelijke mede werking te verleenen. Waarbij blijkt, dat een bestuurder in overtreding is van een bii of krachtens deze wet gegeven voor schrift, is deze verplicht de ter bescherming van bij het verkeer betrokken belangen door den ambtenaar hem gegeven bevelen op te volgen. Ten slote nog in hel kort enkele voor schriften, die bij botsing, aan- en overri ding in acht genomen moeten worden: Wanneer zulk een ongeval plaats gevonden heeft, mogen de bestuurders niet wegrijden, wanneer een mensch is gedood of gekwetst of in zijn gezondheid benadeeld. Wél mag weggereden worden, wanneer daardoor de identiteit van 't rijtuig niet wordt onmoge lijk gemaakt of bemoeilijkt of wanneer de bestuurder enz. zelf binnen vier en twintig uur van het ongeval aangifte doet bij de politie. Het is in allen gevalle verboden weg- of door te rijden en aldus opzettelijk in hulpeloozen toestand achter te laten iemand, die men bij een bolsing, een aan- of overrijding heeft gedood, letsel heeft be zorgd of hem in zijn gezondheid heeft be nadeeld. De straf voor zulk een onverlaat is drie maanden gevangenisstraf. DUITSCHLAND. De herstelbetalingen Uil de Rijksdagcommissies. De regeering heeft besloten den agenl- generaal Sir Parker Gilbert in den loop der •week een officieel antwoord der rijksregee- ring op diens memorandum te doen doen toekomen en dit memorandum en hel ant woord volledig te publiceeren. Voorls is de regeering van plan binnen het ressort van het departement van financiën een afzonderlijke functie te scheppen voor 'n ambtenaar met den titel van rijkscommis saris. die den verbindingsschakel met den agent-generaal zal vormen. In geen geval zal een geheel op zich zelf staand bureau met tal van ambtenaren opgericht worden. Over den persoon van den te benoemen com missaris slaat nog niets vast; alle genoemde namen berusten op gissingen. De begroolingscommissie van den Rijks dag heeft gisteren na een onderbreking van 4 dagen, de beraadslagingen over de salaris sen der ambtenaren voortgezet. De spreker der economische vereeniging oefende critiek op het optimisme van de rijksministers van financiën en van econo mische aangelegenheden Hij vreesde dat de toenemende buitenlandsche leeningen een gevaar voor het economische leven en vooral voor den middenstand zullen worden, ter wijl hij eveneens bevreesd was. dat door de leeningspoliliek der gemeenten en door de sa- larisverhoogingen nieuwe belastingen noodig zullen blijken. Hij drong er daarom krachtig op aan, dat halt zal worden geboden aan de bereidwil ligheid, die. de gemeenteraden steeds toonen bij het toeslaan van credicten. Verschillende andere sprekers oefenden eveneens critiek op het financieel beleid. Van socialistische zijde werd bovendien nog verlangd verhooging van de belasting op brandewijn en herziening van den admi- nistratieven rompslomp en daardoor vervroe ging van de betalingen. De sociaal-demo craten wijzen echter een vermindering der belastingen op het bezit af, omdat deze ver laging in de eerste plaats den bezittenden klassen ten goede zou komen. De democraat Fischer vroeg of de minister g€<en sub-commissie wil benoemen die het omvangrijke cijfermateriaal waarop de ra mingen van zijn departement berusten nader aan den toets der critiek zal hebben te onder werpen. De minister van financiën repliceerde. Hij verdedigde de door hem ingediende begroo ting; het voorstel tot benoeming van een commissie van onderzoek, om de gegevens van het departement te verificeeren achtte de minister onaannemelijk. Spreker zou zelf aangeven hoe hij aan zijn ramingen geko men was De minister besprak tenslotte een memo randum van den ITansabund. hetwelk het doet voorkomen, alsof Duilschlands econo mische positie voor een ineenstorting staat. Alleen reeds met het oog op het buitenland moest men van 't publiceeren van dergelijke opvattingen afzien De minister wees verder op een aantal onjuistheden in genoemd me morandum. In de strafrechtcommissie van den Rijks dag is gisteren het sociaal-democratische voorstel tot afschaffing van de doodstraf met 17 stemmen tegen 11 verworpen. Voor de afschaffing stemden de sociaal-democraten, de communisten en één democraat; de an dere democraat stemde tegen. FRANKRIJK. De douanekwestie met Amerika Oud-Senator Humbert t Waar is Daudet? De Amerikaansche zaakgelastigde heeft gisteren mededeeling gekregen van het Fran- sche antwoord op de jongste Amerikaansche nota betreffende het douanetarief. Frankrijk stelt voor een voorloopig régime in te voeren tot het sluiten van een handelsverdrag tus- schen beide mogendheden. De Ver. Staten zouden onder het voorloopig accoord dezelfde rechten genieten als vóór 6 Sept., behalve voor de goederen, voor welke minder dan het minimum tarief betaald wordt. In ruil vraagt Frankrijk verschillende concessies van administratieven aard. Wat de definitieve onderhandelingen aangaat, na een onderzoek naar de kosten der productie, is Frankrijk bereid aan de Ver. Staten de behandeling der meest begunstigde natie toe te staan, in die mate, waarin Frankrijk voor zijn producten een afzetgebied in Amerika zal vinden. Oud-Senator Charles Humbert is overleden, een opmerkelijke figuur, die een tgd lang in de politiek op den voorgrond &Aond. Als bordenwasscher begonnen, had hij liet tot Senator gebracht; tevoren was hg veehoeder geweest. Op deze afkomst placht hij prat te gaan. Het Maas-departement zond hem naar de Kamer, vanwaar hg naar den Senaat overging. Als voorzitter van de legercom- missie stelde hg vlak voor den oorlog den onvoldoenden toestand van Frankrgks bewa pening aan de kaak. Toen hij directeur van het Journal geworden was, voerde hg in dat blad een luidruchtige campagne voor de dekking dier leemte onder de leus „des canons des munitions". Een compromittante vriendschap bracht hem voor den krijgsraad. Hg werd vrijgesproken, maar eenmaal buiten het parlement, hunkerde hg er naar om er terug te komen. Hij verweet Poincaré vooral, hem dit onmogelijk te maken en voed de tegen hem een ingekankerden wrok. Een bericht, in sommige Parijsche en Belgische bladen verschenen, als zou Léon Daudet naar Frankrijk zijn teruggekeerd, blijkt juist te zijn, zegt het „Vad.". De Fransche royalistische leider heeft een paar dagen geleden Brussel verlaten, maar omtrent de bestemming van zijn reis was niets met zekerheid bekend. Verteld wordt, dat hij zich ter gelegenheid van de katholieke feestdagen, Allerheiligen en Al lerzielen, naar het graf van zijn zoon, Phi lippe, zou hebben begeven en heden of morgen wel weer te Brussel zal zgn. Het gezin van Daudet en ook diens vriend. Déiest, hebben de Belgische hoofdstad niet verlaten. ENGELAND. De uitslag der gemeenteraads verkiezingen. De einduitslagen van de verkiezingen tot vernieuwing van 1/3 der zetels in de Ge meenteraden zgn, dat de arbeiderspartij 112 zetels wint en 15 verliest; van de conser vatieven zijn de cijfers respectievelijk 8 en 75; voor de liberalen 17 en 26. In Schotland bleef de partgsterkte vrijwel ongewijzigd De arbeiderspartij won 26 en verloor 12 zetels. De conservatieven en liberalen ver loren elk 2 zetels. Merkwaardig was echter de uitslag in Glasgow, waar de arbeiders 5 zetels verloren. Ook de eenige communist verloor zgn zetel te Port-Glasgow. Mc Donald was natuurlijk zeer tevreden en vond deze verkiezing een goed voorteeken voor de komende parlementsverkiezing. GRIEKENLAND. De moordaanslag op Kondoe- riotis De beschnldiging tegen Pangalos. Hel proces wegens den moordaanslag op president Kondoeriolis is gisteren te Athene begonnen. De beklaagde Goesios, een kell- ner uit Larissa, verklaarde, dat hij naar Athene gekomen was om zich onder medi sche behandeling te stellen voor een oor ziekte, en niet om president Kondoeriotis te vermoorden. Hij bekende „onbewust" op den president gescholen te hebben. Hij had niet het voornemen om te dooden en schreef de daad toe aan zenuwoverspanning door ziekte veroorzaakt. De door de Grieksche regeering benoemde commissie, belast met het onderzoek der aan den gewezen dictator Pangalos ten laste gelegde misdrijven, heeft thans haar verslag gepubliceerd. Uit dit verslag blijkt o.a., dat Pangalos, nadat hij op onwettige wijze aan de macht was gekomen, den zit tijd van het parlement heeft geschorst; dal hij de nationale vergadering heeft ontbon den zonder tevens een oproep voor nieuwe verkiezingen te hebben bekend gemaakt; dat hij een republikeinsche garde te Athene liet bijeenroepen, om door terrorisme de burgers te dwingen zich te onderwerpen aan de dictatuur. Dit alles geschiedde met het doel den Staatspresident Kon- doerilis te dwingen ontslag te nemen uit zijn functie. Na dit doel te hebben bereikt, liet Pan galos zichzelf op onwettige wijze tot Staatspresident verkiezen. Ten slotte wordt Pangalo9 censuur op de vrijheid van druk pers ten laste gelegd. Aan het einde van het verslag stelt de commissie Pangalos de vraag, wat hij op al die beschuldigingen te antwoorden heeft. TURKITE Kemal opnieuw beëedigd. Moestafa Kenia!, die bij zijn verschijning in de Nationale Vergadering doo' laag aan houdende toejuichingen beg:oet werd. tegde den eed volgens de grondwet af en dankte voor het vertrouwen, hem door zgn weder- verkiezing als president bewezen. Hg zeide, dat het kenmerkende voor de binnen- en buitenlandsche politiek der republiek ook varder is, met waardigheid, kracht en loyali teit de energieën der Turksche natie te leiden en de groote belangen der natie tegen elke binnen-, en buitenlandsche crisis te verdedigen,' het vreedzame streven der buitenlandsche politiek te ondersteunen en de mogelijkheid eener vreedzame ontwikke ling der bevolking in het binnenland te verzekeren. BUITENLANDSCH GEMENGD. UIT DE VLIEGWERELD Binnen veertien dagen zai Sir Alan Cob- ham, de bekende Engelsche vlieger, een vliegtocht om Afrika beginnen. In een ge heel metalen aluminium-vliegboot van het luchtminisfcerie denkt hij ruim 32.000 K.M. ai te leggen. Wanneer hij uit Egypte aan het Tangainjika-meer aan is gekomen, zal hij dit in zijn heele lengte volgen en dan via het Nyassa-meer naar Porutgeesch Oost-Afrika oversteken. Van daar volgt hij de kust naar Natal, de Kaap en zoo gaat hij langs de Westkust terug. Het doel van den vliegtocht is de verze kering van samenwerking van de verschil lende belanghebbende besturen tot instel ling van Lichtdiensten. De Duitsche vlieger Udet verklaarde aan een vertegenwoordiger van de „Associated Press," dat hij over 8 A 10 dagen te Ko penhagen de proefvluchten met zijn Jun- kerswatervliegtuig zal hervatten. Op grond van deze proeven zal hij beslissen, of hij nog in den loop van dit jaar zijn voorge nomen Oceaanvliegtocht over de Azoren en Bermuda naar Amerika zal ondernemen. Waarschijnlijk zal hij echter beeluiten zijn tocht tot het a.s. voorjaar uit te stellen. BRANDSTICHTING. Er is Dinsdag brand uitgebroken in de opslagplaatsen van de firma Brükel A. G. te Landeshust, waarbij 12.000 centenaars vlas vernield zijn. De brand is ontstaan doordat twee jongetjes van zeven jaar met lucifers hadden gespeeld. EEN POSTKANTOOR INGESTORT. Te Koningsbergen is een nieuw postkan toor, dat bijna voltooid was, ingestort-. Vier arbeiders werden onder het puin be graven, een hunner werd op slag gedood, twee overleden tijdens het transport naar het ziekenhuis, twee anderen zijn zwaar gewond. SCHEEPSRAMP. De Poolsche zeesleepboot „Gornik" is ten Noorden van Rixhoft in de Danziger bocht gekenterd. Volgerar de berichten zou de geheele bemanning, bestaande uit 10 personen, om het. leven zijn gekomen. DOOR EEN VUIL EI. Een slagersgezel, die in de centrale markthal te Berlijn zijn bedrijf uitoefende, was vérliefd geworden op een juffer, die in een winkel van boter, kaas en eieren de klanten bediende. Zij wilde echter niets van hem weten, daar ze als vegetar rische een afschuw had van zijn beroep. Gedachtig aan het spreekwoord dat de weg naar het hart van een man door de maag gaat, schonk ze hem op een goeden dag, toen hij haar weer met zijn teedere gevoelens lastig viel, een ei, dat in leeftijd Methusalem naar de kroon stak. De alo- gersgezel merkte, toen hij het wilde opeten al gauw dat er een luchtje aan was en toen de juffer hem op den koop toe nog uitlach te, werd hij boos en vertelde aan ieder die het hooren wilde dat het meisje hem eieren uit de zaak van haar patroon had toege stopte Toen dat den winkelier ter oore kwam, ontsloeg hij op staaüdejn voet de verkoop ster, die harerzijds bij het arbeidsgerecht nog twee maanden loon van hem eischte. Gisteren heeft het gerecht, na den sla gersgezel te hebben gehoord, dien eisch toegewezen, aangezien bleek dat alleen het bedorven ei als geschenk den winkel was uitgegaan. De winkelier mopperde danig en vToeg den rechters, of zij zich in zijn plaats zou den laten begappen. „Wij hebben geen bedorven eieren", ant woordde de president laconiek. LINDBERGH-SOUVENIRS. In Parijs is een handelaar in vliegtuig doek achter slot en grendel gezet. De man verkocht het doek slechts bij heel kleine stukjes, omdat het afkomstig was van Lindbergh's Spirit of Louis, wat de waarde natuurlijk aanmerkelijk deed stij gen. Hij vroeg 100 k 500 francs voor elk klein lapje, dat hij met groote moeite van het vliegtuig op le Bourget had afgescheaird Een weduwe was de eerste koopster. Zij vertelde het aan haar vrienden en zei er bij, dat de man. misschien nog wel een klein stukje zou hebben. Een groot aantal belangstellenden belde bij den lapjeskoop man aan; maar toen diens voorraad met uitgeput raakte, kreeg men toch wel eenigo achterdocht. Een aantal koopers stak de hoofden tezamen en boog zich onderzoe kend weder over de lapjes, die uitgespreid werden. Wat bleek Dat de koopman ge noeg lapjes had verkocht om drie toestellen van Lindbergh mee te behangen. De politie deed hierop een inval in de lapjeszaak en vond... 40 meter vliogtuigdoek die gereed lagen om als Lindbergh-souvenir verkocht te worden. ROOVERS. In het Poolsche dorpe Gudmic drongen vijf gewapende bandieten het huis van een rijken boer binnen. Deze riep de hulp in van de overige dorpsbewoners en er ont stond een gevecht, waarbij drie boeren werden gedood en 5 zwaar gewond. De mo vers verdwenen met een flinke som geld. De politie heeft hun spoor nog niet kun nen vinden. MISDAAD VAN EEN KRANKZINNIGE. In 1923 heeft het hof van gezworenen der Seine een jongen van negentien jaar tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij een aanslag had gepleegd op een ouden man van zeventig. Dinsdag heeft dezelfde jongeman den zelfden ouden man op afschuwelijke wijze vermoord. Hij is stomdronken in het mid den van den nacht bij den oude, die alleen woont, binnengedrongen, heeft hem ge worgd en vervolgens het lichaam met een scherpen priem vele malen doorstoken. In de omgeving van den moordenaar, een krankzinnige, werd deze reeds lang als zoodanig beschouwd, zoodat er op zijn opsluiting in een gesticht bij herhaling was aangedrongen. Voor de eerste maal is deze krankzinnige, die nu drie-en-twintig jaar oud is, tot dertien maanden gevangenis straf veroordeeld omdat hij zijn vaders huis in brand had gestoken. NOODLOTTIG LUCHT-REISJE. Boven Hadley Field (New Jersey) maakte de vlieger Leroy Thomson met drie vrien den als passagiers een pleizienreisje door de lucht toen de machine, die hij bestuur de, plotseling van 500 voet hoogte omlaag stortte. De vier inzittenden werden op slag gedood. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Het vliegtuig, een Fairchild-machine, was pas 2 weken oud. Thomson wa9 een bui tengewoon bekwaam vlieger, een veteraan van den luchtpostdienst. DE „GORILLA-MAN" VOOR HET GERECHT Te Winnipeg is Earle Nelson, de ,,go- rillalman", die een aantal vrouwen en meisjes geworgd heeft, voor het gerecht gebracht. Zijn verdediger 6chijnt zijn plei dooi te willen gronden op het feit, dat hij krankzinnig zou zijn, en voornemens te zijn bewijzen over te leggen dat hij in ge sticht heeft gezeten, waaruit hij eenige jaren geleden ontsnapt is Veertig getuigen worden ii charge ge hoord. Twaalf hunner zeggen in hem steb lig den man t-e herkennen, die een kamer huurde, waarin het geworgde meisje, Lola Cowan, te Winnipeg is gevonden. Om te voorkomen dat hij weer ontsnapt, is hij opgesloten in een „doodcel", cLw.z. een betonnen vertrekje met een raampje in de deur. De geboeide beklaagde is daar onder voortdurende bewaking. Nelson is een gespierde kerel met ge bogen schouders en een donkere gelaats kleur. Men gelooft dat hij van Spaanseke afkomst is. BOMAANSLAG IN EEN BIOSCOOP. Te Detroit hebben Italiaansche misdadi gers in een bioscoop een bom laten ont ploffen, waardoor het gebouw benevens de omliggende gebouwen, waaronder een kerk, ernstig beschadigd zijn. Hoewel de ontploffing vroeg in den mor gen plaats had, zijn er 4 dooden t-e be treuren. Onder de kerkgangers ontstond een paniek. HEVIGE GEVECHTEN IN SYRIË. Tweehonderd personen zijn gedood of ge wond in hevige gevechten tusschen twee groepen van den machtigen Rualla-siam als gevolg van een geschil over de benoeming van een leider. Volgens berichten uit Damascus duurde de gevechten verscheidene dagen. Zij hadden plaats nabij Deraa, nabij de grens van Pales tina. Men verwacht, dat de strijd zich tot an dere stammen zal uitbreiden. GRATIE VOOR DIEUDONNé. Dieudonné, die destijds ter dood werd veroordeeld in de befaamde auto-bandie tenzaak van Bonnot c.s., doch wiens straf in levenslange verbanning word gewijzigd, maar daar wist te ontsnappen, heeft thans officieel gratie gekregen. T COMMUNISME IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 3 Nov. (V.D.) De „Rotho Fahne" spoort in verband met het 10-jarig bestaan van de sovjet-republiek in Rus land aan, tot het houden van een massar betooging in de Lustgarten, op Zondag a.s. KONING FOEAD NAAR PARIJS. BRUSSEL, 3 Nov. (V D Koning Foead is heden uit Brussel naar Parijs vertrok ken. DE NIEUWE PARLEMENTAIRE HERVORMINGEN IN ITALIË. ROME, 3 Nov. (V. D.) Tot de reeks van politieke hervormingen, die in tiet ko mende jaar verwacht worden, behoort o. a. de parlementaire reorganisatie, welke, rmr verwacht wordt, gereed zal komen vooi den zesden verjaardag van de opmarsch naar Rome. Hoewel tot dusverre ten deze nog niets tastbaars bereikt werd, heeft deze kwestie reeds het stadium van inform oele besprekingen bereikt en zal ongetwijfeld spoedig een onderwerp van beschouwing uitmaken voor Mussolini en zijn adviseurs. De bedoeling der onderhavige maatregelen is, het Parlement, nog meer dan reeds het ge\a is, in overeenstemming te brengen met de grondbeginselen van den corporatieven fascistischen staat en vóór alles de vele af gevaardigden te weren, die slecht of in het geheel niet op de hoogte zijn der te behandelen aangelegenheden. Hoe dit nieuwe parlement er uit zal zien, is nog niet bekend, maai zdker is in elk geval, dat het niet dner het volk gekozen zal worden; indien überhaupt van verkiezing sprake zal zgn. 2-1 J

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2