AGENDA. Burgerlijke Stand v. Leiden. VISSCHER1J-BEBICHTEN. SPORT. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Maandag. Leidsche Schouwburg: Kunstavond gezel schap Pisuisse. 8 uur. Leidsche Volkshuis. Spr. ds. A. v. d. Heide over „Het tekort aan materialisme", 8'/» uur. Volksgebouw: Inst. v. 'Arb.-Ontw. 8pr. de heer Cramer over „De onlusten in In- dië." 8 uur. N o o r d w ij k-a a n-Z e eHerr. Kerk t Spr. da L. D. Poot, uur. Dinsdag. Remonstrantsche Kerk (Hoogl. Kerkgr.j: Wijdingsdienst 8'/t uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 81 October tot en met Zondag 8 November a.s. waar genomen door de apotheken van de heeren G. F. Reyst, Steenstraat 15, telefoon 136 en A. J. Donk, Doezastraat 81, telefoon 1313, RECLAME. AMSTERDAMSCHE Zorgvuldige bediening ANTHRACIET-MIJ. Verzegelde zakken Heerensinsel 34/35-Tel. 1523 A'dam H11 vers am Bussam Haarlem. 9063 't Was een volslagen mislukking. En dit te meer, waar het spel niet van een aard was, om het zoo wonderlijk goedkoop en met veel pathos ineengedraaide tooneelstuk nog wat hooger op te voeren. Een verloren avond De titel schijnt nog getrokken te hebben, want er was nog vrij veel publiek, vooral van buiten. ONDERTROUWD. Ph. Pouw wedr. 39 j. en F. Eggcns jd. 21 J. J. P. Flaman )d. 26 j. en M J. Hove- slad jd. 23 j. C. Elsgeest jm. 25 j, en E. Brouwer jd. 22 j. A. G. Gerse jm. 25 j. en J. H. v. Leeshout jd. 24 j. H. W. Talen jm. 27 j. en M. J. Santer jd. 25 j. G. P. de Klerk jm. 30 j. en M. Crama jd. 35 j. J. Lardé jm. 24 j. en C. J. v. Riet jd. 24 j. L. J. Koek jm. 26 j. en C. M. Tuilhof jd. 23 j. J. H. M. Berlemon jm. 26 j. en S. A. G. v. d. Wetering jd. 25 j. A. Vogelenzang jm. 22 j. en A. Kooien jd. 23 j. IJMUIDEN, 31 Oct. VISCHPRIJZEN. Tarbot p. K G. f'.35—1. Tongen f2— 1.55. Griet per kiet van 50 K.G. f 55—25. Groot© schol f 6540. Middelschol f 5942. Zetschol f 4739. Kleine schol f 287. Schar f 1812. Roggen per 20 stuks f 26—14. VTteeten f2.90—0.80. Pieterman en Poon tjes per kist van 60 K G. f 174.40. Groote 6chelvisch f 4743.. Middel schelvisch f35 23. Kleinmiddel schelv. f 22.50—16. Kleino schelv. f 17—4.60. Kabeljauw p. kist van 125 K.G. f 64—50. Gullen per kist van 60 K.G. f 236. Heilbot per K.G. f 1.70—130. Wijting per kist van 50 K.G, f 7.503.20. Makreel f 2915. Binnen kwamen 32 stoomtreilers en voorts de KW 21 met 256, de KW 152, met 137, de KW 44, mot 460. de KW 127. met 305, de KW 146, met 58 en slecpschade, de KW 60 met 355, de KW 67, met 394 kantjes pekelharing. SCHERMEN. A. E. W.—CLUBHUIS TE WERVE. De Hagenaars winnen het sabelkampioenschap. Voor de 2e klasse F van den K.N.A.S.B. trokken A. E. W. en Clubhuis Te Werve Zaterdagmiddag in de schermzaal der Doe lenkazerne op degen en sabel. Hoofdsccon- dant was de heer Pape, instructeur der Haagsche ploeg, die als zoodanig was aan gewezen door den bond nadat de heer Wolf- son voor deze functie had bedankt. Zooals te voorzien was had de match op degen een uitermate spannend verloop. Technisch waren de Leidenaars misschien iets beter, doch de langere Hagenaars stel den daartegenover hun niet te versmaden lengtevoordeel, waardoor de strijd zeer lang onbeslist bleef. A. E. W. won* tenslotte met 8—7 partijen en één coupe double, en met 19 ontv. tegen 22 geg. treffers. De gedetailleerde uitslag was als volgt voor A. E. W H. v. Duuren. die uitstekend op dreef was, 4 gew. part. cn slechts één ontv. treffer; J. Stapel, 0 gew. part, en één coupe double; E. C. de Jager. 2 gew. part.; F. Boogert, 2 gew. part. Voor Te Werve: E. Faas, 1 gew. part. en één coupe double; J. Everscn. 3 gew. part.; P. v. Opijnen, 2 gew. part A- de Leeuw, 1 gew. partij. De Leidenaars handhaafden derhalve hun goede kans op het degenkampioen- schap. Op sabel behaalde Te Werve echter een groole zege. Bij A, E. W. waren alleen de Jager en Van Duuren legen de Hagenaars opgewassen. Te Werve nam direct do lei ding en heeft deze niet meer afgestaan, met het resultaat dat deze ploeg kampioen op sabel der 2e klasse F is geworden, Zij won met 115 parlijen en mei 33 ontv. en 51 geg. treffers. Voor A. E. W. waren de resultalen: F. Boogerl, 0 gew. part.; J. Wagenaar, 0 gew. part.; J. Jager, 3 gew. part.; H. van Duu ren, 2 gew. part Voor Te Werve: E. Faas, 3 gew. part.; J. Eversen, 3 gew. part.; P. v. Opijnen, 3 gew. part.; A. de Leeuw, 2 gew. part. Na afloop bracht de heer Gijsberti Hoden- pijl namens de Leidsche ploeg den scher mers en den hoofdsecondant dank voor het aangename verloop, waarb ijde Haagsche aanvoerder zich aansloot, terwijl de heer Van Duuren Te Werve complimenteerde met het behaalde kampioenschap. ZWEMMEN. DE ZWEMTOCHTEN OVER HET KANAAL Naar de „Sunday Express" verneemt, is besloten om een strafvervolging in te stellen tegen dr. Dorothy Cochrane Logan, die in het begin van deze maand beweerde over het Kanaal te zijn gezwommen en nader hand verklaarde, dat dit slechts een grap was geweest HONDENSPORT. DRESSEERCLUB „LEIDEN". Begunstigd door mooi weer hield de dres- seerclub „Leiden", onderafd. K. C. L. gis teren een wandeltocht voor de leden met hun honden Om half tien kwamen ruim twintig leden op de Doezaslraal bijeen, vanwaar over de Jan v. Houtkade. Plantsoen, Hoogewoerd, Watersteeg, Hooigracht en Haarlemmerstr. gewandeld werd naar het Kort Rapenburg. De stoet trok veel belangslelling. Vervolgens had op he tL. F. C.-terrein een demonstratie plaats door Tarzan en Bob v. d. Merwedestad, eigenaar dr. Rijs wijk de Jong uit Den Haag. Op het terrein was veel belangslelling. De heer Rijswijk dc Jong liet ons zien, wat er met honden, die goed onder appèl slaan, kan gedaan worden. Begonnen werd met het vooruit- sturen wat een zeer moeilijke oefening is, Dat werd onberispelijk uitgevoerd, zelfs Tarzan kwam op bevel achteruit naar zijn meesier toeloopen wat een welverdiend applaus van het publiek tengevolge had. Een schillerend staaltje van zoeken liet ons Tarzan zien die in een afgepaalde ruimte van 100 M2. 3 centen welke door een toe schouwer daarin werden weggeworpen uit het gras te voorschijn bracht. Daarna werd door beide honden de klimsprong over een schutting, hoogte 1.85 meter, uitgevoerd. Vervolgens kwam aan de beurt het man- werk waarbij de heer v. d. Heide als z.g.n. boet fungeerde. Bob en Ifarzan lieten om beurlen zien dal zij ondanks het feil dat zij met een stok bedreigd werden en een revol ver op hun afgeschoten werd, den boef ondor alle omstandigheden dwongen lol stilstaan, ja hem zelfs van het rijwiel haalden. Laten wij hopen dat het door de dresseer- club „Leiden" beoogde doel de liefhebberij voor afgerichte honden in Leiden le bevor deren, bereikt is. HENGELSPORT. EEN WEDSTRIJD TE LTSSE. D» vcreeniging „Hengelsport", hield gis teren een wedstrijd te Lisse. Er was een medaille beschikbaar gesteld door den heer G. J. de la Rie en- éën eerste prijs door Gebr. Lafeber voor de meeste vls- schen. De'ze werd gewonnen door het lid J. v. Klaveren met 33 stuks; 2de pr. C. Groe- nedijk, 18 stuks, 3de pr. A de Water, 17 stuks: 4de pr. H. Kersehoom, 13 stuks-, 5de pr. W. Mark, 10 stuks; 6de pr. J. Mulder. 6 stuks; 7de pr. A .1. Ooslveen, 5 sluks; 8ste pr. D. Boon. 3 sluks; 9de pr. D. Nieuwen- huize', 2 stuk9; 10de pr. H. Nieuwenhuize, 1 «tuks. DE ALGEMEENE TOESTAND. Italië treedl op inzake Tanger. De Roraeinsche correspondent van do „Times" verklaart gemachtigd te zijn de volgende verklaring over de Italiaansche polit-iak in Tanger aan zijn blad te zenden: De positie van Italië, als de belangrijk ste mogendheid aan de Middellandsche Zee van alle groote mogendheden en met een bevolking, welke met. een half mil- lioen per jaar toeneemt, dwingt tot tie nauwlettendste aandacht van den kant van de Italiaanscbe regeering voor iedere wijziging, die hoe dan ook de kusten van die zee raakt, meer in het bijzonder nog, wanneer, als het g-eval is met Tanger, het om zijn uitweg gaat- In 1923 heeft de conferentie van Parijs een belangrijke wijziging in het statuut van Tanger gebracht, welke wijziging bui ten medewerking van de Italiaansche re geering is bedisseld en zonder haar toe stemming is doorgevoerd. Do Italiaansche regeering heeft dan ook de internationale positie van Tanger nimm»r erkend. Het bezoek van oen Italiaansch eskader, onder bevel van den Prins van Udine op dit oogenbük aan Tanger, is een acte de presence, en op het oogonblik dat do on derhandelingen te Parijs tuaschen de Spaanschc en Fransche rogenringen over Tanger staan heropend te worden, een herinnering er aan, dat de Italiaansche re geering haar politiek van niet erkenning van den bestaan den toestand handhaaft en geen regeling van de kwestie zal aanvaar den die bereikt is zondpr dat zij geraad pleegd is en er aan meegewerkt heeft. De Italiaansche regeermg is bereid en wenscht in over eenslemming met de re gieringen der andere mogendheden de kwestie van Tanger definitief te regelen, maar het moet goed begrepen wordeü dat zoo'n samenwerking alleen het resultaat kan zijn van een conferentie of besprekin gen over het geval, waarbij de Italiaan sche regeering op grond van gelijkheid met de andere mogendheden vertegen woordigd is. De Italiaansche regeering heeft verleden jaar het paleis van den ge wezen sultan Muley Hafid verworven en daarin werden meerdere Italinansche scho len ondergebracht. Dit huis wordt thans met een groote jjlechtigheid ingehuldigd, de feestelijkheden zullen drie dagen duren. Op het programma staat o.a. vermeld do v-eirtooning van de film: ,,Opmarsch der fascisten naar Rome." De Italiaansche ge zant te Tanger is een persoonlijk vriend van Mussolini, het is een jong zeer actief diplomaat, hij was secretaris generaal voor de buitenlandsche afdeeling der fascisti sche partij. Italië, aldus de correspondent van de „Vossische Zeitung" hecht het gTootst© gewicht aan Tanger als toegang tot de Middellandsche zee. Toen verleden jaar het Italiaan«ch- Spaansch verdrag van vriendschap werd gesloten scheen Italië voornemens de Spaansche eischen te steunen, omdat het liever Spanje dan Frankrijk in Tanger ziet In den tegenwoordigen toestand voelt Ita lië zich verplicht weder rechtstreeks een rol te gaan spelen. Deze is meer gericht tegen Frankrijk dan tegen Spanje. Naar aanleiding van het jongste onderhoud van Ohamberlain en Briand wijst de Italiaan- Bche pers overigens nadrukkelijk op de wenschen van Spanje, er aan toevoegend dat Italië rekening zal houden met de po sitie en de rechten van Spanje in de Mid dellandsche zee. DUITSCHLAND. Maximiliaan Harden f Te Montana in het Zwitaersche Kanton Wallis, is aan bronchitis overleden d© Duitsche schrijver Maximiliaan Harden. Hij werd 66 jaar oud. Zijn groote bekend heid dankte hij aan zijn weekblad de „Zukunft", dat eens een grooten opgang maakte door zijn zeer scherpe critieken op Duitsche toestanden. Hij was het ook, die de Eulenberg-zaak aan het rollen bracht. Waar hij na den oorlog ook Duitaohland zijn critiek nfct spaarde werd in 1923 door de uiterst rechtsche elementen een moord aanslag op hem gepleegd, waarbij hij zwaar gewond werd. Sindsdien trad hij niet meer op de>n voorgrond. FRANKRIJK. Het congres der radicaal socialisten. Millerand weer Senator. De radicaal-socialistische partij heeft een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat Frankrjjk het door Briand en Paui Boncour in den Volkenbond begonnen werk moet voortzetten, toenadering moet zoeken met Duitschland en tegenover Rus land de tegenwoordige politiek moet hand haven. De partij zal niet verzuimen om da verdediging van het land te verzekeren-. Het programma der partij ten aanzien der binnenlandsche politiek is gebaseerd op vrede en op fiscale en sociale gerechtigheid.^ Daladies is tot voorzitter der partij ge kozen. Hij staat zeer links. In het district Orne is Millerand tot senator gekozen. Hij is dus weer terug! SPANJE. Het parlement bijeen. De Nationale Vergadering hield Zaterdag haar eerste voltallige zitting na de openings bijeenkomst. Yanguas. de voorzitter, deelde mee, dat verschillende persoonlijkheden, o.a. Rodriguez, vroeger liberaal minister, en Lu- nega, leider der mijnwerkers in Asturië, ge weigerd hebben zitting te nemen. Hij kon digde vervolgens aan dat hot reglement op den spreektijd evengoed op de ministers als op de afgevaardigden toegepast zal worden. Garcia Guijarro vroeg om meer rekbaarheid, opdat de interpellaties zich niel zouden be palen tot een kruisvuur van vraag en ant woord. doch Yanguas zei dat het reglement gemaakt is om toegepast te worden. Toen Guijarro aandrong, voerde hij aan dat niet de vergadering maar de regeering deze kwes ties uitmaken moet. De vergadering ging ver volgens over tol de agenda, waarop 4 tamme interpellaties staan. De geestelijke Correa hield een interpel latie naar aanleiding van het vraagstuk der emigratie. Hij gaf een somber beeld van den toestand der op Cuba werkende Span jaarden. De minister van Arbeid beant woordde deze interpellatie en toonde daarbij aan, dat de regeering in dezen van goeden wille is. De vertegenwoordiger der vrije vak-ver- eenigingen, Fuyualo, interpelleerde over de sociale politiek der arbeiders. Na de vader landsliefde der vrije vakvereenigingen te hebben betuigd, wees spr. op de moeilijk heden, welke de arbeidersklasse moet over winnen om het middelbaar onderwijs te bereiken. Voorts behandelde hij kwesties van riïtionaal-economischen aard en vroeg hij de regeering, waarom zij wel de werkgevers verenigingen, doch niet de arbeiders be schermt. Jn antwoord op deze interpellatie gaf Primo de Rivera êen uiteenzetting van de maatregelen, welke de regeering ten gunste van de arbeiders heeft genomen. Hij wees er op, dat de regeering in industrieele en economische conflicten op het laatste oogen- blik tusschenbeide is gekomen om de be langen en de rechten der arbeiders te beschermen en dat zij van de werkgevers nauwkeurige nakoming hunner verplichtin gen heeft geëischt. Onder toejuichingen ver klaarde Primo ten slotte, zich gelukkig te achten, dat hij deze Nationale Vergadering in het leven heeft geroepen, daar deze. naar hij verwacht, een getrouwe weerklank zal zijn van de openbare meening des lands. De overige interpellaties hadden betrek king op het middelbaar onderwijs en de crisis in de loodindustrie. ZUID-SLA VIE. Commnnisten gearresteerd. Weer een mlslnkte aan slag. In verband mei revolutionaire actie onder de jeugd zijn vele communislen gearres teerd. Er is weer een aanslag geprobeerd op een muniliedepot bij Isteg, doch ook deze mislukle, ROEMENIE. De strijd tusschen Bratiann en prins Carol. De premier. Bratianu, heeft een onver- wachten tegenstander gevonden in prins Ni- colaas, één van de drie leden van den re- genlschapsraad. De prins had gehoopt, tot generalissimus van het Roemeensche leger benoemd le worden gedurende de minder jarigheid van koning Michaël. Hij werd in dit verlangen gesteund door de boerenpartij Bratianu heeft nu groote verontwaardiging onder het officierskorps doen ontstaan door generaal Madaresco voor dien post aan tel bevelen. Men zegt, dat de prins vastbesloten Is dit te bestrijden. De Caroli9tische leiders schij nen nu van plan te zijn om hun zaak langs constitutionele wegen te propageeren. Prins Carol is te Parijs aangekomen. Hij verklaarde aan een redacteur van de „In- transigeant", dat 3 maanden geleden reeds zekere partijleiders, o.a, van de nationale boerenpartij, hem zijn komen vragen om zich candidaat tel stellen. Drie maanden lang heeft hij geweigerd, maar eindelijk heeft hij toegestemd. Hij wacht tot zijn uur zal slaan. Over den toestand in het land nog altijd dezelfde onzekerheid. GRIEKENLAND. Moordaanslag op den president Tegen den middag verliet de staatspresi dent Kondouriotis gisteren te Athene het stadhuis, waar een congres van burgemees ters plaats had. Een jonge communist van 30 jaar, Zafivios Goussios, afkomstig uit Larissa, loste een schot op de presidentieele auto. De kogel brak de voorruit. Bij zjja arrestatie veinsde de moordenaar doofstom heid. De president werd licht gewond in het gelaat. Met groote kalmte onderging hg een geneeskundige behandeling en keerde daar na naar zijn woning terug. Zjjn toestand is goed. De ministers, hoo^e staatsautori- teiten en het corps diplomatique lieten zich inschrijven in registers op het paleis. Het publiek is zeer verontwaardigd. De moordenaar zou een hotelhouder z(jn, en sedert veertien dagen naar Athene ge komen om zich te laten verplegen wegeng een oogziekte. In zijn koffer werden commu nistische geschriften gevonden. In een geschreven mededeeling zegt de dader, dat hij langen tijd werkloos is ge weest en zich zocht te wreken door den president te dooden. TURKIJE De volkstelling. In verband met den tegenzin van de be volking. waarvan een groot gedeelte lezen noch schrijven kan, om de bij een volkstel ling noodzakelijke formaliteiten te vervul len, waren omvangrijke maatregelen getrof fen. om de bevolking te noodzaken, thuis te blijven. Zoo was het openbare verkeer sterk be perkt. In de sleden stond het tramverkeer stil. De deuren der huizen moeslen den ge. heelen dag gesloten blijven. Niemand mocht de huizen of de hotels verlaten. De open bare amusementslokalen waren gesloten en couranten of post werden niet bezorgd. Een groot leger van vrijwilligers, meest studen ten. scholieren en ollicieren, verleende medewerking bij de lelling. EGYPTE. Sovjet-schip in beslag oenomen. Het Egyptische blad „Al Ahram" meldt, dat hel Russische stoomschip „Tsjilejerin' in beslag is genomen, loon het met een la ding katoen aan boord ter waarde van 90.000 pnd. st., die door Russische vertegen woordigers in Alexandrië was gekocht, de haven van Alexandrië wilde verlaten met bestemming voor Odessa. Het blad zegt vor der, dat de inbeslagneming is geschied op bevel van het gemengde gerechtshof op ver zoek van de Société Marilime Egyptienne, welke maatschappij eigenaresse is van het s.s. „Costi", dal onlangs door de Russische autoritei len le Odessa in beslag genomen en geconfiskeerd werd. Volgens het blad is de Egyptische regeering van deze kwestie on kundig. BUITENLANDSCH GEMENGD. UIT DE VLIEGWERELD, De vier Supermarine Napier vliegtuigen van de Royal Airforce, welke zich op weg naar Australië bevinden, zijn in Egypte aangekomen. Mevrouw Grayson, die de vorige week bij een poging om van Old Orchard naar Kopenhagen te vliegen hierin werd belem merd door een defect aan de machine, is naar New-York vertrokken om met den bouwer van het vliegtuig een bespreking le hebben. Het is dus waarschijnlijk, dat zij dit jaar niet meer zal vertrekken voor een Trans- Atlantische vlucht. STORM. De storm, die boven Engeland heeft ge woed, heeft behalve groote schade, aan 21 menschen het leven gekost. Er zijn een 60 gewonden. Ook hoven de Noordzee lot in Hamburg toe heeft het gespookt. Te Hamburg is een elevator compleet door den wind onder water gedrukt. SPOORWEGONGELUK IN ITALIË. Op de lijn Bari-Locorotondo in Zuid- Italië is een speciale trein in botsing ge komen met een gewonen trein. De rijtuigen van eerstgenoemden trein werden omver geworpen en versplinterd. Voor zoover tot nu toe bekend, zijn zes personen gedood en 80 gewond, waarvan 30 ernstig. DE RAMP DER MAPALDA. Volgens de te Londen ingekomen tele grammen zijn lot Vrijdagavond in de Zuld- Amerikaansche havens 935 geredden van het Italiaansche stoomschip Prinses Ma- falda aan land gebracht: en wel door het Nederlandsche stoomschip Alhena le Rio de Janeiro 631, door het Fransche stoomschip Formosa in Rio de Janeiro 353, door het stoomschip Pera in Rio de Janeiro 2, door het stoomschip Rosetti in Bahia 27 en door het stoomschip Mosella in Bahia 22. Volgens een ander telegram bedraagt het aantal geredden, dat lot nu toe aan land gebracht is 932. zoodat behalve de vijf doo den. die gemeld worden, 319 of 832 perso nen nog steeds vermist worden. VALSCHE MUNTERIJ. De politie te Melbourne heeft een inval gedaan in een huis in de voorstad en twee duizend valsche biljetten van 1 p. st bene vens een drukmachine in beslag genomen. CHINEESCHE ZEEROOVERIJ. Volgens een half-otficieel Japansch be richt werden 60 passagiers gedood en ge wond aan boord van het ss. Kiang hsin, terwijl het de rivier opstoomde van Tsjang op 24 Oct., toen 80 Chineesche zeeroovers, die als passagiers meereisden, de wacht, door den gouverneur van Kweltsjou mee gegeven, buiten gevecht stelden. Na een urenlange worsteling waren da zeeroovers meester van het schip en wierpen de dooden overboord. Zij beroofden de pas sagiers en de bemanning van hun geld en bezittingen en gingen daarna met hun buit aan land. SCHOENER VERGAAN. Men gelooft, dat 20 leden der bemanning van een schoener omgekomen zijn ten gevolge van een aanvaring in den dichten mist op 6 mijl van de kust van Massa chusetts met het Amerikaansche pas sagiersschip President Wilson; 3 leden der bemanning van den schoener zijn op- gevischt. MEER DAN DRIE WEKEN IN EEN OPEN BOOT OP ZEE. Het s.s. Volendam heeft op ongeveer 85 mijlen van de Bermuda-eilanden een tiental uitgehongerde en uitgepulte mannen opge pikt, die in een kleine open boot in den storm rondzwierven. Ze hadden op 2 Oct met een kleinen Amerikaanschen schoener schipbreuk geleden en trachtten sindsdien de Bermuda's te bereiken. ONTPLOFFING IN EEN KOPERMIJN. Tengevolge van een ontploffing ln een kopermijn in Michigan zijn zeven personen verbrand. De ambtenaren verklaren, dal er weinig hoop is om de lijken der slachtoffers naar boven te halen. EEN REDE VAN DEN DUITSCHEN RIJKSKANSELIER. ESSEN, 31 Oct. (Wolff). Gisteravond heeft in Essen een publieke vergadering plaats gehad van de Centrumpartij, welke druk bezocht was en waar Rijkskanselier dr. Marx een rede gehouden heelt, waarin hij o.a. het volgendei zeide: Omtrent de verkiezingen van 1928 wees hij op de beteekenis van dit jaar voor Duitschlands politiek leven. Voor de kie zers is het zaak in de komende maanden de onlwikkeling der dingen kalm te over- zifen. Echt nationaliteitsgevoel en het be vorderen van het algemeen welzijn hebben het Centrum tot zijn politieke besluiten van de laatste jaren gevoerd. Een ander oogmerk heeft het Centrum niet gehad, ook niet bij de vorming van de huidige coalitie. Willen wij weer opbloeien, dan geldt voor alles de politieke crises te vermijden en een zakelijke, verstandige politiek te voeren. Zulke arbeid heeft de huidige coalitie ge presteerd. Ik wijs b.v. op de verleging van de wet tot bescherming der republiek en hel groote sociale werk van de bestrijding der werkloosheid. Het spijt me dat zoo n hartstochtelijke strijd gevoerd wordt over do vlaggekwestie, waardoor het Duitsche volk bedreigd wordt in twee kampen ver deeld te worden. Nog meer zou ik het be treuren wanneer de volgende verkiezings strijd gevoerd wordt onder de leus; eener- zijds zwart-wit-goud, anderzijds zwart- rood-goud. Door toetreding van de Duitsch-Natio- nalen tot de regeering is de buitenlandsche politiek in het geheel niet gewijzigd ge worden. Ook in het buitenland heeft men zich daarvan overtuigd. Voor de komende maanden ia reeds be loofd dat een grooter aantal vreemde bezet tingstroepen zullen worden teruggetrokken. En ik ben er van overtuigd dat de Fran sche regeering haar belofte loyaal zal na komen. Opvallend is het hoe de rede van Hinden burg in Tannenburg opschudding veroor zaakl heeft. In het schrijven van den agent voor de herstelbetalingen aan den minister van financiën, wijst deze er op dat hij niet het plan heelt zich le mengen in de Duit sche binnenlandsche politiek. Na de komende verkiezingen zal het Cen trum eenzelfde werkkrachl als thans len dienste van den staat geven en bereid zijn met dc part. samen le werken die geneigd zijn de huidige politiek voort te zeilen en op grondslag van den grondwet het welzijn van den staat (e bevorderen. De rede van den Rijkskanselier werd met een langdurig applaus begroet. DE AANSLAG OP DEN GRIEKSCHEN PRESIDENT. ATHENE. 31 Oct. (Bel. Tel. Ag.) Hel bul letin omlrent den toestand van Condourietis meldt, dat de toestand niet verontrustend is. en dal de president binnen eenige dagen zijn gewone werkzaamheden zal kunnen hervat ten. De president heeft de vertegenwoordiger? der Alheensche pers ontvangen aan wie hij verklaarde, noch den dader te kennen, noch de motieven voor zijn daad. Alle ministers begaven zich naar de kliniek om den presi dent geluk te wen9chen. Bij een huiszoeking in de kamer van Choussio9 ontdekte men verscheidene communistische boeken en couranlen. Choussios verklaarde aan de po- 3—1 J

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2