Algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting 1928. WETENSCHAPPEN. SPORT. KUNST EN LETTEREN. FAILLISSEMENTEN. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. De Memorie van Antwoord inzake hoofdstuk I De toestand niet rooskleurig Wij leven op te grooten voet. Verschenen is de memorie van antwoord Inzake hoofdstuk I der Staatsbegrooting 1928 Met dankbaarheid heeft het kabinet ken nis genomen van de waardeering, uitge sproken voor den arbeid van verschillende zijner leden. Het kabinet is zich echter niet bewust eenig misbruik te hebben gemaakt van den abnormalen toestand en het kan de enkele voorbeelden, in het voorloopig verslag genoemd, allerminst als overtuigend beschouwen. Het kan bezwaarlijk als een misbruik maken van den toestand worden beschouwd, wanneer een kabinet zich onthoudt van maatregelen, welke het op breed aangege ven gronden niet voor zijn verantwoording kan nemen, ook al zijn deze in een motie belichaamd. Een parlementair kabinet zou niet anders doen. Het eenige voorbeeld van een ongewoon optreden, dat genoemd wordt, is het ant woord op een schriftelijke vraag van den heer Albarda inzake het leerplichtontwerp, dn welk antwoord bij voorbaat een even tueel amendement onaannemelijk werd ver klaard. Gaarne wordt toegegeven, dat zulks in het algemeen afkeuring verdient. Maar in dit geval stond de zaak anders. In het jongste Juni-debat had de minister van onderwijs schriftelijk uitdrukkelijk ver klaard, dat en waarom een vervroeging van het leerplichtherstel voor hem op technische .gronden alleen mogelijk was op 1 Juli van een bepaald jaar; derhalve, daar 1 Juli 1929 nauwelijks een vervroeging zou beteekenen, op 1 Juli 1928. Het tegenpleidooi was zeer uitvoerig geleverd. Een initiatief-voorstel in dien zin was daarna door de Tweede Kamer verworpen. Toen nu in dit najaar het regee- ringsontwerp bij den Raad van State aan hangig was, kwam de schriftelijke vraag: Zal het ontwerp nog zóó tijdig worden in gediend, dat over de inwerkingtreding op 1 Januari 1928 kan worden gesproken? Hierop luidde het antwoord: Het ontwerp komt spoedig, maar laat mij u even mogen herinneren, dat de datum van 1 Januari 1928 door mij niet zou kunnen worden aan vaard. Dit was de feitelijke strekking van het antwoord. Een onheuschheid was hier mede niet bedoeld. De minister van financiën betreurt het min gunstige oordeel, dat verscheidene leden over de daden van het kabinet mee- nen te moeten uitspreken. Wat het gebied der sociale wetgeving aangaat, bestaat voor de vrees, dat de mi nister van arbeid de door hem aangekon digde voorzieningen niet tot een goed einde zal kunnen brengen, blijkbaar niet vol doende grond. Verschillende wetsontwerpen zijn reeds ingediend, waarvan sommige althans in de Tweede Kamer zijn behan deld, terwijl andere, waaronder de herzie ning der Ziektewet, in een zeer ver gevor derd Btadium van voorbereiding zijn. Een oplossing van het vraagstuk der medezeg genschap van de arbeiders is door den mi nister niet toegezegd. Hij betwijfelt of daar voor ln de maatschappij reeds voldoende ge gevens voorhanden zijn. In antwoord op een gestelde vraag wordt medegedeeld, dat een herziening van het huwelijksgoederenrecht naar het oordeel der regeering niet in strijd behoeft te zijn met de gevolgde politieke gedragslijn. Op de vraag of het juist is, dat de raming Her middelen in de eerste zeven maanden van 1927 reeds met 26.5 millioen is over schreden door de ontvangsten, antwoordt de minister ontkennend. Het is nog volstrekt onmogelijk te dezer zake cijfers te noemen, Baar de belastingen, die op de kohieren ge heven worden en waarvan de in een bepaald jaar binnenkomende ontvangsten niet juist aan datzelfde jaar ten goede komen, hier door een te groote onzekerheid scheppen. Op een accres in de raming van 30 mil lioen per jaar valt stellig niet ieder jaar te rekenen. Het zou ook voor 1928 zich niet Voorgedaan hebben, zoo reeds voor 1927 de Ihans gevolgde juistere wijze van ramen Ware toegepast De minister acht, Indien hl) Iet op de (hans reeds bekende vaststaande nieuwe uitgaven voor de begrooting van 1929, den Jinancieelen toestand niet zoo onverdeeld rooskleurig als deze aan sommigen toe- Schijnt. Intusschen mag dit niet leiden tot de Opvatting als zou tot dusver weinig of niets hereikt zijn. Merkbaar resultaat van den bezuinigingsarbeid is er wel degelijk. Omtrent het ontwerp van de Bezuinl- glngscommissie tol instelling bij de wet van een „Kamer van advies voor de rijksuit gaven" heeft van de regeering het advies Jngewqnnen van den Raad van State. Met toestemming van dat college en na Verkregen machtiging van H.M. heeft de minister dit advies in de memorie van ant- Woord doen afdrukken. Blijkens dat advies is de Raad van State Van oordeel, dat het scheppen van een nieuw adviescollege, dat gehoord wordt vóór de wetsontwerpen en algemeene maat regelen van bestuur naar den R. v. S. gaan, in strijd is met de Grondwet. Afgescheiden hiervan heeft de R. v. S; principieel bezwaar tegen het preventief toezicht, dat door het bezuinigingscollege zou moeten worden uitgeoefend. Bezuini ging in grooten stijl aldus verder het advies zal alleen mogelijk zijn door be langrijke inkrimping van de staatsbemoeiing over de geheele lijn. Het instellen van een nieuw wettelijk georganiseerd college acht de R. v. S. hiervoor niet noodig. Meent dus de R. v. S. het instellen van een kamer van advies beslist te moeten ont raden, hieruit mag geenszins worden afge leid, dat het den Raad zou ontbreken aan appreciatie voor het streven der commissie. In het slot van zijn advies meent de R. v. S. ernstig te moeten aandringen „op het treffen van de noodige maatregelen, opdat aan de beschouwingen van de Bezui- nigingscomraissie meer aandacht worde ge schonken dan tot dusver het geval schijnt geweest te zijn Dit slot berust zegt de minister op een misverstand. Een materieel en concreet bezuinigingsvoorstel, dat afgewezen is, zal men in het verslag over 1926 niet vinden, buiten dit ééne voorbeeld, dat niet gevolgd is het advies tot opheffing van het Rijks bureau voor de ontwatering, wegens het economisch nut, dat naar het inzien van de regeering aan dit bureau verbonden was. De regeering vindt in het bovenvermeld advies aanleiding haar aanvankelijk geop perde bezwaren tegen het instelten van een wettelijk bezuinigingsapparaat te hand haven. r De bezwaren, tegen de verlaging van de inkomstenbelasting aangevoerd, hebben den minister verwonderd. Wat betreft het bezwaar, dat gaat tegen het feit, dat het overschot op het budget wordt besteed tot verlaging van de inkom sten van den staat in plaats van lot ver hooging van de uitgaven, wordt herhaald, dat het de diepe overtuiging der regeering blijft, dat een duurzame verbetering van den economischen toestand slechts bij ver lichting van druk kan intreden. Ook de kapitaalvorming die door de hoogte onzer belastingen belemmerd wordt, is niet een belang van bepaalde personen, maar een voorwaarde voor welvaart en vooruitgang van de levende, en veel meer nog van de komende generatie. Is men soms van meening, dat onze jaar lijks met 100.000 personen zich uitbrei dende bevolking in de toekomst ook mair een bescheiden bestaan zal kunnen vinden, zoo er niet gespaard wordt? De wijze, waarop thans meermalen op grond van de inschrijvingen in buiten- landsche emissies het sparen in discrediet wordt gebracht, komt de regeering niet al leen gevaarlijk, maar ook onredelijk voor. Vooreerst behoort niet vergeten te worden, dat hier te lande veel buitenlandsch kapi taal zit, dat in die emissies i9 belegd. In de tweede plaats, dat na den oorlog, gedurende den lijd van zeer hooge dollarkoersen, heel wat Nederlandsche beleggingen in Ameri- kaansche fondsen verkocht zijn, zoodat de belangen, die wij destijds in het buitenland hadden, daardoor sterk verminderd zijn. Maar in de derde plaats en bovenal moet er de aandacht op worden gevestigd, dat het een wonderlijke voorstelling is, alsof het bespaarde geld, dal in het buitenland be legd wordt, feitelijk weggegooid en verspild voor onze welvaart is. De buitenlandsche emissies kunnen een gevaar vormen in tweeërlei opzicht: Is. wanneer de fondsen niet solide zijn; 2e. wanneer het geld er voor onthouden wordt aan onze eigen ondernemingen. Of het eerste gevaar bestaat, moet in ieder con creet geval beoordeeld worden. Het tweede gevaar is te onzent blijkbaar nog zeer wei nig acuut geweest. Dat goede Nederlandsche ondernemingen het geld. dat zij noodig heb ben, tegen redelijke rente niet kunnen krij gen, is nog allerminst gebleken. De regeering besluit haar verdediging van de belastingverlaging met de drie volgende stellingen: 1. Bovenal zij die In hef accres der be volking een gunstig verschijnsel zien, be- hooren te bedenken, dat slechts bij een regelmatig voortgaande kapitaalvorming voor de toekomstige generatie ln dit land een bestaan zal zijn te vinden. 2. Bovenal zij die diep beseffen, hel ver ontrustende van onze langdurige werkloos heid, behooren Ie overwegen, dat natuur lijke, d.w.z. duurzame werkverruiming slechts mogelijk is bij daling der productie kosten, waarvan één der voornaamste fac toren is daling der publieke lasten. 3. Bovenal zij, die vooralsnog huiverig zijn voor fiscale maatregelen jegens uitwo nende Nederlanders, hebben hunnerzijds de plicht te bevorderen, dal het peil onzer pu blieke heffingon dale lot één dat niet te Zeer afwijkt van dat van andere landen. Een eventueele heffing van overtollige uitgaven verkeert nog niet in een zoodanig stadium van voorbereiding, dat mededee- lingen kunnen worden gedaan. Tegen een couponbelasting bestaan be zwaren. Afschaffing der grondbelasting is van dit kabinet niet te verwachten. Het vraagstuk van de financieele verhou ding tusschen rijk en gemeenten leent zich niet voor een behandeling in de begroo- tingsbescheiden. De regeering meent daar om, dat het gebillijkt zal worden, als, in afwachting van een eerlang in te dienen wetsontwerp, thans op de speciale onder deden van het vpaagstuk niet nader wordt ingegaan. Ten aanzien van de handelspolitiek deelt do regering nog eens mee, dat bij de ont wikkeling, die zich allengs voltrekt, de re geering vreeBt, dal het op den duur onmo gelijk kan worden, doeltreffende handels- tractaten te sluiten zonder dat de eene partij het besef heeft, een positieve presta tie te ontvangen van de andere. Verschil lende teekenen van den laatsten tijd wijzen in die richting. Een land, dat niet anders te geven heeft dan een „meestbegunstiging", die automatisch aan alle volken gelijkelijk ten goede komt zal in dat geval de kans loopen als ernstig onderhandelaar te wor den uitgeschakeld. Het oogmerk is der halve niet bescherming tegenover bescher ming te stellen, maar aan andere landen bij onderhandelingen de factuur aan te bieden, waarop zij rekenen en prijs blijken te stel len. Door te groote angstvalligheid op dit gebied zou het doel van den vrijhandel worden opgeofferd aan den schoonen vorm. Het is minder juist te spreken van een „vechl-tarlef". Beter ls het te spreken van een onmisbaar gebleken hulpmiddel bij het bevorderen van vriendschappelijke handels relaties met andere landen. Dat dit hulp middel op den duur steeds zal leiden tot meer protectie is door de ervaring niet be wezen. al zou voorzichtigheid natuurlijk ge boden zijn. De regeering heeft ter voorbe reiding van een ontwerp een interdeparte mentale commissie ingesteld onder voorzit terschap van den heer C. W. Bodenhausen, oud-directeur van financiën in Ned. Indië. De bedoeling is dat deze commissie tijdens haar arbeid de adviezen inwint die zij noo dig heeft. Als hel voorontwerp gereed is, zal dit aan verschillende bevoegde instan ties om advies worden gezonden. De regeering vertrouwt dat nadeelen van bescherming kunnen worden vermeden. De voorgenomen maatregelen acht de regeering niet in strijd met de conferentie te Genève. Heffing van invoerrecht op klompen acht de regeering niet aanbevelenswaardig. Het onderzoek naar de dumping-verschijn selen is nog niet afgeloopen en wordt thans door den Nijverheidsraad ingesteld. De regeering kan niet toegeven dat zij op het gebied van de werkverruiming niet vol doende actief is. De meening, dat, nu de financieele toe stand verbeterd is, hieruit voortvloeit dat tot herziening van de salarisregeling van hel overheidspersoneel behoort te worden overgegaan, kan niet worden gedeeld. Tegen een technische herziening beslaat geen bezwaar. De regeering kan niet de meenfng onder schrijven van die leden, die het in dienst nemen van personeel op arbeidscontract niet bestendigd zouden wenschen te zien. In totaal zijn 8659 personen op arbeidscon tract werkzaam. Behalve dat omtrent den aard der op arbeidscontract te verrichten werkzaamheden bij de verschillende dienst vakken een zekere eenheid moet worden betracht, zal ook omtrent den inhoud van het contract zelf zooveel mogelijk naar een vaste gedragslijn gestreefd moeten worden. De regeering vertrouwt binnen niet langen tijd in staat te zijn deze aangelegenheid tot een oplossing te brengen. Naar de minister van binnenlandsche zaken en landbouw zich vleit, zal zeer spoedig een voorontwerp inzake het pacht- vraagstuk aan het oordeel van den minister van justitie onderworpen kunnen worden. NOBELPRIJZEN. Da Nobelprijs voor physiologp'e en ge neeskunde voor 1926 is toegekend aan prof. Johann Fibiger, te Kopenhagen, en die voor 1927 aan prof. Julius Wagner, te Weenen. RECLAME. LIJSTENMAKERIJ i— Geen woekerwinsten. Wensoht D voordeelig Uw platen, foto's enz. te laten omlijsten? Het vanonds bekende adres LIJSTENMAKERIJ DE CONCURRENT, Haarlemmerstraat 62, t.o. Het Volkshuis. 2623a VOETBAL'. h. r. c. Naar „De Sportkroniek" verneemt zal De Ruyter (ex-A. S. C.) zeer waarschijnlijk binnenkort voor H. F. C. (Haarlem) uitkomen het nederlandsch elftal. Vanwege de Technische Commissie ver nemen wij, aldus de „Sportkroniek" dat het niet opnemen van Van Heel geenszins als een passeeren van dezen speler te beschou wen is. De keuze van Van Boxtel past geheel in het systeem der T. C., die langzamerhand jongere spelers internationale routine wit bijbrengen, teneinde op die manier in 1928 de beschikking te hebben over 22 gerouti neerde spelers. Daar het hier een toevalligen internationalen wedstrijd geldt, meende men goed te doen om Van Boxtel tens een kansje te geven, te meer daar de geheele thans ge kozen middenlinie met succes tegen Luxem burg in het vuur geweest is. Dd kans is al tijd groot, dat men voor de Spelen op een speler als Van Boxtel een beroep zal moeten doen en dan is het gewenscht dat hij zich eenigszins aan de kern van het Ned. elftal aangepast heeft. Bovendien speelt op 13 November het Rot- terdamsch elftal, waarin nu Van Heel wel gekozen zal worden, zoodat deze oelenings- dag voor dezen speler niet ongebruikt voorbij gaat. Geruchten dat Van Boxtel reeds In Fe bruari naar Indië zou vertrekken zijn onjuist Hij gaat niet vóór eind Augustus of begin September, KORFBAL. vriendschappelijke wedstrijd. Morgenmiddag speelt Fiks (Oegstgeest) op eigen veld tegen V.E.S. (Den Haag), ROEIEN. voorbereiding voor de o. s. 1928. Voor de roeiwedstrijden, 4 en 6 Nov. a s. ter voorbereiding van Olympische Spelen op de Ringvaart bij Sloten zullen worden gehouden, bestaat niet veel belangstelling. In de volgende nummers werden geen in schrijvingen ontvangen: Oude vier, twee zonder stuurman, twee met stuurman, vier zonder stuurman en double scull. Voor het skiff-nummer schreef in: Cox (Spaarne) en voor de achten Triton, Argo, Ncïeus, Amsterdamsche roeibond (gemengde ploeg AmstelNereus). njord—die leythe. De jaarlijksche wedstrjjd tusschen de vierer van Njord en Die Leythe is vast gesteld op Zaterdag 12 November. Naar wij vernemen, is het echter nog niet zeker, dat „Die Leythe" zal kunnen uitkomen. JEANNE MARIE DARRé. Donderdag 3 November a.s. geeft Jeanne Marie Darré in de Kleine zaai der Stads gehoorzaal een piano-recital. Op haar pro gramma komen o.m. voor werken van: Bach, Beethoven, Chopin, Hans Franco Mendee, Debussy, Ravel, Rachmaninoff en Liszt CABARET PISUISSE. Zooals reeds kort gemeld, komt het cabaret Pisuisse Maandag a.s. hier eens weer in den Schouwburg. Jean Louis zal na zijn terugkeer uit onze Oost, waar bij vele triumfen vierde, daarmee voor 't eerst weer den Leidschen Schouwburg met een bezoek vereeren. Hij zal zelf een groot aandeel hebben in het vullen van den avond, doch brengt tegelijk zijn volledig gezelschap mede, zoodat zonder twijfel minnaars van cabaret kunst zullen genieten van een welverzorgd program. Gelijk bekend, zal de avond onder aus piciën staan van de afdeeling Leiden van het Nederl. Tooneelverbond, die na afloop nog gelegenheid zal bieden voor een dansje. Uitgesproken! Pieter Vergunst, metselaar le Lisse, Stationsweg 62. R.-c. mr. G. Sluis. Cur. mr G. E. Mellema, te Haarlem. ALPHEN. Gisteravond omstreeks 0 uur geraakte het 9-jarig zoontje van B. uit de Oranjestraat nabij de Hofbrug in de Kerkvaart te water. Eerst toen het veintje een 20 M. verder was gedreven, bemerkte men den drenkeling en 9laagde Soh. er in het knaapje, dat reeds be wusteloos was uit het water te halen. Dr. de G. verleende geneeskundige hulp. Per bran card werd hij naar zijnei woning vervoerd. Een li-jarige bediende van den heer M. liep in de Hoofdstraat achter een hand wagen, terwijl hij met zijn linkerhand een fiets voortduwde. Bij het passeeren van een auto werd het rijwiel hem uit de handen ge reden en totaal vernield. De politie heeft de zaak in handen; het nummer der auto is bekend. De directeur van het post- en telegraaf kantoor alhier maakt bekend, dat met in gang van 1 November a.s. het hulppost- telegraaf- en telefoonkantoor te Zevenhoven vervangen wordt door een post-, telegraaf- en telefoonstation, hetwelk zal gevestigd worden in het perceel Dorpstraat 139, be woond door den heer G. van Trigt. die met ingang van dien datum als stationhouder wordt aangewezen. Het station zal zijn open gesteld; Voor den postdienst 8 1/29 1/2, 1415. 181/2—19. Voor den telegraaf- en telefoondienst 820. Op Zon- en feestdagen geen dienst. Afhalen correspondentie op Zondag 11.15—12. ALKEMADE. De eigenaar van het veerrecht van Rijnsaterwoude op Alkemade heeft aan de Provinciale Staten in Zuid-Holland opnieuw vaststelling verzocht van het tarief. Volgens eéne door hem verstrekte opgaaf van de in komsten en uitgaven over de jaren 1924, 1925 en 1926 zou de opbrengst gedurende dien tijd gemiddeld 12550 per jaar hebben bedragen terwijl de uitgaven, waaronder door hem een arbeidsloon van 11400 per jaar wordt uitgetrokken, jaarlijks gemiddeld iets minder dan f 1700 beliepen. Ged. Staten «tellen voor het tarief voor 3 jaar onveranderd vast te stellen. BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Petronella, d. van A. Domburg en G. Hartskamp Hendriks, d. van H. Wagensveld Fredericus Anlhonius z. van Th. Fr. B. de Haart en G. C. Uyter- wa&l Grietje, d. van J. van Breenen en J. H. van Geest. Gevestigd: H. j. Epping en gezin, schipper D. N. 34, van Zwammerdam G. van Duuren, arbeider M 62, van Alphen a. d. Rijn P. de Jong. zonder beroep, W. P. 40, van Rietveld H. Th. Kooy, Drogist D. S. 23, van Gouda G. Kok, Bakkers knecht D. N. 76, van Alphen a. d. Rijn A. J. Maat en gezin, chauffeur D. E. 57. van Schoonhoven. Vertrokken: M. J. SteenbeTgen en gezin, slachthuisknecht naar Zwammerdam W. G. Verlaan, slager, naar Zwammerdam J. Zaal, dienstbode naar Hoenkoop M. A. Hopman, dienstbode, naar Vleuten. Uitslag publieke verkoop van een per ceel in de Noordstraat, eigendom van mej. Jansen, ten overs'aan van notaris Krüse- mann, in hotel van Haatten. Het perceeü werd in bod gebracht op f 1800, door gebr. Kooy. Bij het vervoer van een jongen slier naar het slachthuis wist deze zich in de Willemstraat van zijn begeleiders los te rukken. Rechtstreeks rende het dier de go- opende deur van de garage v. d. Meer binnen waar het „beestachtig" huishield. Verschil lende ruiten werden vernield, terwijl de heer v. d. M., die nog trachtte een motor te redden, ijlings beenen moest maken. De motor werd beschadigd. Gelukkig koos het dier echter weer de vrijheid en kwam naar buiten. Na veel moeite wist het slachthuis- personeel het dier ie vangen en af te' maken. KOUDEKERK. De Oranje-collecte gehouden, ten be hoeve van Je Ned. Herv. school heeft f 111.25 opgebracht. Donderdagavond hield de afdeeling van den Vrijwiïligen Landstorm en het Mo- hilisatiekruis een propaganda-avond in de O. L. school, waar tevens door den burge meester het Mobilisatiekruis uitgereikt werd aan hen, die het nog niet te Alphes ontvingen. De burgemeester opende dezen avond met een toespraak waarin hij o.a. het nut van den Landstorm en de vereeniging van het M. K. schelste. Jn den loop van den avond gaven velen zich als lid op. Door verhindering van lui tenant van Pelt was in zijn plaats luite nant Verleun, van Alphen a. d. Rijn, geko men, die eenige mededeelingen deed over de jaarvergadering te Utrecht waarna men direct overging tot de uitreiking der prijzen van de schietwedstrijden. Een 17-tal prijzen bestaande uit luxe- en huishoudelijke arti kelen werden door den burgemeester aan de prijswinnaars uitgereikt. Aan het jaarverslag van de Ver. Chr. Ziekenverzorging alhier blijkt dat wederom verschillende patiënten van warme spijzen werden voorzien en voorts 49 porties vleesch, 400 liter melk en 295 eieren wer den uitgereikt. De kas vertoont een batig saldo van 1120. In hel bestuur kwam geen wijziging. Besloten werd in verband met de geringe opkomst om de drie jaar te verga deren. WOUBRUGQE. Het Groene Kruis. Onder presidium van haren voorzitter dr, L. E. Loth, vergaderde de plaatselijke afdee- lingen „Hel Groene Kruis", in de Oudd Rechikamer. Evenals elders was ook hier de opkomst gering. De heer Tondu las de notulen en het ver slag van de algemeene vergadering te Rot terdam; de penningmeester, de heer A. D. Husson-Heenk deed verslag van zijn ge, houden beheer. Bij monde van den heer G. Windhorst deed de commissie tot nazien der rekening verslag; alles was in orde. zoodat de voorzitter den penningmeester en de com missie dankte voor hunne werkzaamheden. De heer B. Blom deed verslag van zijn ge houden beheer over magazijn en materieel, waarvan de commissie van controle even eens zeer tevreden was. De heeren dr. L. E. Loth en W. A. Boot- werden al9 bestuursleden herkozen. Besloten werd geen afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Rotterdam te zenden. Tot leden der commissie nazien van ma gazijn etc. worden benoemd, de heeren D. Witlebol Wzn., Alb. Boogaard en J. van Zwieten en die voor het nazien der reke ning 1928, de heeren W. Buntsma en G. Windhorst. Hierop sloot de voorzitter de vergadering. NOORD WIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Dirk, Z. v. J. de Kleer en J„ Versloot. Bartholomew Wilhelmus Jo hannes, Z. v. W. L. TL Alkemade en J. P. Buschman. Willem, Z. v. J. C. van der Lippe en K. van der Niet. Ondertrouwd: Gernt Ravensbergen, 30 j. en Coiyna van Os, 28 j. Gerardus v^ Loon, 24 j. en Alida Johanna Brederode, 27 j. Simon Duindam, 20 j. en Aagje Krijgsman 18 j. Getrouwd: G. A. La/ngeveld, te Saseen- heim en M. A. van der Linden. Overleden: Gijebertus Johannes van Doo- ren 0 j. Z. v .H. C. van Dooren en A. Faber, wonende te Schiedam. R.-K. Jongentpatronaat Het Jongenspatronaat herdenkt dezer dagen zijn 2e lustrum Al dien tijd hebben de patronaats-directeuren en patronaatshee- ren hun tijd beschikbaar gesteld om de schooljeugd een zoowel op principieel ala maatschappelijk gebied, goede opvoeding to geven. Het bestuur meende dezen mijlpaal niet voorbij t>e mogen gaan zonder halt te hou den en terug te zien op den afgelegden weg. Daarom zijn eenige feestavonden ge organiseerd op welke avonden een over zicht van dit jeugdwerk wordt gegeven.- Zondag 30 October is er Alg. H. Communie waarna gezamenlijk ontbijt. Te 's avonds 8 uur feestelijke bijeenkomst waar de ouders worden veracht. De Illusionist Antonini zal alsdan optreden. Op 3 en 4 November zal eenzelfde avond gegeven worden voor donateurs. Laten velen door hun bezoek een blijk van belangstelling ea waardeering geven.- De heer A. Suijker, volontair bij de politie alhier, is benoemd tot asp. commis saris bij de Algemeene Politie in Ned.- Indië. Door den winkelier B. alhier is bij de politie aangifte gedaan, dat door onbe kenden zijn winkeldeur uit baldadigheid is opengegooid, waardoor de ruit is ge broken. De politie stelt een onderzoek in. NOORDWIJK-BINNEN. Doot B. en W. is aan den heer D Kromhout om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als stoker aan de gemeen tegasfabriek alhier, zulks met ingang van 1 Dec. a.s. NOORDWIJX AAN ZEE. Noordwijksche Reddingsbrigade. Bovengenoemde brigade hield in café Cen traal alhier een goed bezochte vergadering. Dr. Hermanides opende de vergadering eö na een welkomstwoord bekeek hij het werk, dat de brigade in het afgeloopen seizoen heeft verricm, waarbjj bleek, dat de voor zitter over verschillende werkzaamheden wel en over een ander gedeelte niet tevreden kon zjjn. De notulen werden gelezen en goed gekeurd. Een heel dossier ingekomen stuk ken werd voor kennisgeving aangenomen. Daarna bestond er bjj den secretaris ge legenheid zich op te geven voor een exemplaar gedenkboek van het 10-jarig be staan van den Bond tot het redden van Drenkelingen. Door den heer S. Verloop werd een verslag voorgelezen, samengesteld 2—2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6