AGENDA. Verzuim toch niet Het treinongeluk bij Voorschoten. TELEGRAMMEN. Vrijdag. Sladezaal: Triester Strijkkwartet. 8 uur. Zaterdaa. Stadszaal: Kunstavond ,,De Stem des folks' en hel gezelschap Pisuisse. 8 uur. Zondag. Schouwburg: Hel Amsterd. Intern. Tooneel Het Biechtgeheim. 8 1/4 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoenl: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot tarur kinder- en familie-malinée. ^City-theater", Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en '9 Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Thealer", Breestraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Trianon Theater. Prinsestraat den Haag. De Rozenkrans, dagelijks 8 1/4 uur. Zondags- matinée 2.15 uur. De avond-, nacht em Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 Oct. tot en met Zondag 30 October waargenomen door de apotheek van den heer M. Boek wijt. iVischmarkt 8, telef. 552. RECLAME. big het boodschappen doen, een doos Purol mede te brengen. Elk oogenblik van den dag kan het in Uw gezin te pas komen. 294 DUITSCHLAND. De Dnitsche financiën. De begrotingscommissie van den Rijks dag heeft in aansluiting op de rede, welke dr. Kohier, de minister van financiën, heeft gehouden, gisteren de beraadslagingen over den financieelen en economischen toestand voortgezet. De spreker der sociaal-democraten ver klaarde, dat iedere verantwoordelijke Duit- sche instantie naar een wijziging van het Dawesplan streeft, doch dat in ieder geval Duitschland zijn financieele huishouding zoo moet inrichten, dat de lasten zonder meer worden opgebracht. Men mag bij de opstelling van de be grooting voor het volgend jaar niet van de tegenwoordige conjunctuur uitgaan, doch zal er ook voor moeten zorgen, dat reserves kunnen worden gekweekt. Het wantrouwen, dat in het buitenland tegen het Duitsche financieele en economi sche beleid merkbaar is geworden, mag door Duitsche kringen niet worden gevoed. De spreker verlangde, dat met de be- stuurshervormingen spoed zal worden be tracht en sprak vervolgens nog over de Duitsche leening-politiek. Daarna kwam dr. Curtius, de minister voor economische aangelegenheden, aan het woord. Hij verklaarde, dat de buitenland- sche credieten over het algemeen produc tief zijn aangewend. De passiviteit van de handelsbalans is een gevolg van de kapi taalbeweging, van de opneming van bui- tenlandsch kapitaal op groote schaal. Zij is volstrekt niet noodlottig, zooals over het algemeen wordt gedacht. Met de regeeringen der landen wordt on derhandeld over een wijziging in de richt snoeren voor de opneming van buitenland- sche leeningen: de productiviteit en de noodzakelijkheid daarvan moeten meer dan .tot dusver op den voorgrond treden. Aan het slot zijner rede zeide Curtius. dat ook de agent-generaal voor de herstelbeta lingen voor zoover hij wist van oordeel was, dat de toestand niet kritiek was. Dr. Schacht wees er nog op, dal de rijks bank zich niet verzette tegen de buiten- landsche leeningen voor het bedrijfsleven op zichzelf, maar uitsluitend tegen *t tempo en het totaalbedrag, daar de invloed van de yaluta zeer groot was. Spr. begreep niet. waarom men zich over 3e disconto-verhooging der rijksbank zoo druk maakt. De bank had niet alleen een taak te vervullen op het gebied der conjunc tuur-politiek, maar ook op dat der valuta- politiek. Zij heeft de koopkracht van de mark niet alleen tegenover het buitenland, maar ook in het binnenland op een zekere vaste hoogte te houden. ENGELAND. Verdeeldheid in vakvereeni- flinoskrinsen. De algemeene raad van het congres der vakvereenigingen heeft den bond van zee lieden, die 80.000 leden telt. met uitsluiting gedreigd, indien de bond binnen 14 dagen niet afziet van zijn voornemen om de niet- politieke mijnwerkersvereenigingen finan cieel te steunen Volgens de „Westminster Gazette" heeft de bond van postpersoneel, die 200.000 leden telt, zijn uittreden uit het congres der vak vereenigingen aangekondigd. SPANJE. Weer een Catalonisch complot. De Parijsche bladen maken melding van geruchten over een nieuw Catalonisch com plot, welke geruchten bevestigd schijnen te worden door de buitengewone maatregelen, welke aan de grens door de Fransche politie worden genomen. De buitenlanders in het grensgebied, vooral de Spanjaarden, staan aan een scherpe contröle bloot en alle wegen en grensovergangen worden scherp bewaakt, vooral in het dal van .Ariège. Te Foix is gisteren een groote afdeeling -ndarmes geconcentreerd. Het is hekend, dat koning Alfons dezer dagen een bezoek aan een grensstad in de Pyreneeën zal brengen. Ook Spanje neemt deel aan de intense grensactie. Enkele arrestaties hebben reeds plaats gehad. ROEMENIE. Critieke toestand. De toestand is zeer netelig en het is zeer moeilijk betrouwbaar nieuws te krijgen, daar de verbindingen met het buitenland of afgesneden zijn of gecensureerd worden. De regeering zou Maniu, de leider der boerenpartij, hebben willen doen arrestee ren, doch deze is gevlucht. De oppositie onder Averescu noemt de arrestatie van Manoilescu onwettig. De staat van beleg is afgekondigd. JAPAN. Voor vrouwenkiesrecht. Toen de Japansche Keizer Woensdag morgen in zijn automobiel de poorten van het keizerlijk paleis bereikte, deed een vrouw onder den kreet: „Een wenschl Een wensch!" een poging om door het cordon heen te breken. De politie greep haar voor dat zij den Keizer bereikte. Vastgesteld werd, dat zij lid was van de Vereeniging van Vaderlandslievende Vrouwen. Zij had een pelilie bij zich, waarin den keizer eer biedig! ijk werd verzocht, aan de vader landslievende vrouwen het kiesrecht te ver- leenen. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE VLUCHTEN OVER DEN OCEAAN. Miss Mabel Boll, die Chamberlin en Levine wilde vergezellen bij hun tocht over den Oceaan i6 nu van plan om in April a.s. een poging te wagen. Ik wil de eerste vrouw zijn, die den Oceaan oversteekt verklaarde de on dernemende Amerikaansche aan journa listen. Te Old Orchard is er tusschen Mrs. Gray son en Stultz een geschil ontstaan. Mrs. Grayson stelt haar begeleider n.l. verant woordelijk voor de mislukte startpoging en. DE RAMP DER „PRINSES MAFALDA". Uit de verhalen der overlevenden van de „Prinses Mafalda" blijkt, dat vele passar giers, waaronder vrouwen en kinderen, langen tijd in het water geworsteld hebben, vóór zij gered werden. Velen verdronken in de duisternis, enkelen werden door haaien verslonden. Vier passagiers, «lie door de Moselle" gered werden, stierven van uitputting. Een Braziliaanseh immigratie-ambtenaar verklaarde, dat de meeste verliezen voor- kwamen onder de eerste en tweede klasse passagiers. Hij brengt hulde aan den praohtigen hel denmoed van den kapitein en den marco nist van de „Mafalda", die tot het laatst op hun post bleven, tot de laatste met het schip in de golven verdween. De kapitein van Moselle" verklaarde, dat er zich afschuwelijke tooneelen afspeel, den: vreeselijk was het geschreeuw der hulpelooze schipbreukelingen in den wind en de duisternis, die slechts flauw verlicht werd door de zoeklichten. De overlevenden zeggen dat de „Ma^ falda" een flinke vaart had in den avond van den 25en ondanks de schade aan de schroef, toen de ketels plotseling ontplof ten en het water het schip binnenstroom de. De luxueuse salons werden door de ontploffing geheel vernield. De kreten van de gewonden en stervenden waren vreese lijk, terwijl huilende vrouwen luid baden en haar kinderen tegen haar borst druk ten. Een aantal door paniek bevangen pas sagiers sprongen in zee, tot de kapitein de passagiers tot rust bracht en naar üe booten dirigeerde. Onmiddellijk na de ramp doofde het elecrtische licht aan boord. Op de draad- looze noodseinen kwam spoedig hulp op dagen. Een schip ging zelfs voor anker naast de „Mafalda" en nam vele passa giers over. De andere schepen bevonden zich op een afstand. De „Mafalda" ging echter sterk overhellen en de andere sche pen moesten zich terugtrekken. De „Mafalda" zonk 2 uur na de ramp. Toen het schip in de golven verdween, zag men den kapitein cp de brug staan, roepende „Evviva Italia Verder wordt gemeld, dat do kapitein van de „Princes Mafalda", toen hij het gevaaT bemerkte, waarin zijn schip ver keerde, nog getracht heeft met volle kracht naar Abrolhos te sloomen. Bijna onmid dellijk, nadat hij bevel had gegeven tvollc kracht te stoomen, had de eerste ontplof fing plaats. Volgens gistermorgen ontvangen tele grammen. was toen van het stoomschip niets meer to zien. Slechts dreven hier en daar stukken wrakhout en ©enige geïmpro viseerde vlotten. Van het Fransche stoomschip „Formosa" van een der opvarenden van het s.s. „Prin ces Mafalda" volgend verhaal ontvangen over de ramp. Aan boord van de „Princes Mafalda" hebben zich, direct nadat de opvarenden zich bewust werden, wat er gebeurd was, hartroerende tooneelen afgespeeld. Na de eerste ontploffing brak onder de passa giers een paniek uit. Allen trachtten van het schip te komen. Toen na verdere ont ploffingen tenslotte alle lichten uitgingen, werd de toestand aan boord nog erger. Heftige tooneelen speelden zich af. Do officieren trachtten tevergeefs de passa giers tot kalmte te manen en zij moesten met geweld optreden, vooral tegen vrou wen met kinderen, die de wanhoop naoij waren. De kapitein trachtte door luidsprekers de opvarenden tot kalmte te brengen en verzekerde dat er voldoende tijd was voor allen om het schip te verlaten. Hij liet de scheepskapel het Italiaansche volkslied spelen Toen de reddingsbootcn klaargemaakt werden, gaf de kapitein bevel, dat de vrouwen en kinderen den voorrang had den, waarbij de kapitein herhaalde, dat allen het schip zouden kunnen verlaten, voordat het zonk. Daar het evenwel don ker begon te worden en de „Princes Ma- falda" steeds verder zonk, laaide de pa niek weer op- Allen, die nog aan boord waren, stortten zich op de reddingsboo ten en zij, die geen plaats meer in de boo ten konden krijgen, sprongen over boord met scheepsplanken en reddinggordels. Doordat het weer goed was, bleek het mogelijk bijna alle opvarenden te redden. Voordat de geredden aan land zijn ge bracht, is het niet mogelijk een juiste op gave van het aantal vermisten tfe geven- De juiste oorzaak van de ramp is nog 6teeds niet bekend. Het schip is, naar verklaard wordt, ver zekerd op de Londensche zeeverzekerings- markt voor een bedrag van pd. 81.000; de risico zou als herverzekering ten laste der Italiaansche assuradeurs komen. Bovendien werd ook voor de verzekering der lading een belangrijk bedrag te Londen geplaatst. HET SPOORWEGONGEVAL BIJ SERAJEWO. De commissie, die gezonden is om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de spoorwegramp bij Serajewo. waar, zoo als men weet. een goederentrein door een brug in de rivier gezakt is. heeft vastge steld. dat de brug reeds sedert langen tijd beschadigd was. doch niet gerepareerd kon worden wegens het gebrek aan de noodige steigers. De eerste sensationeele berichten over de ramp zijn te wijten aan het feit, dat het bericht over de ramp 's nachts te Belgrado binnenkwam en men daar in de eersle paniek meende, dat het den reizi gerstrein van Mostar was, die in het ravijn was gestort. Eerst 's ochtends bleek de vergissing. TREINBOTSING IN POLEN. Bij een botsing tusschen een locomotief en een goederentrein op het station van Wielkowice nabij Warschau, werden 12 personen gewond, 8 hunner zelfs zwaar. De stationschef, die verantwoordelijk voor het huwelijk schijnt te zijn, is in hechtenis genomen. HASARDSPEL OM HET LEVEN. Te la Paz, de hoofdstad van Bolivia wa- renren al tien jaar lang vier mannen in de gevangenis, die beschuldigd waren van moord op generaal Pando, een vroegeren president van Bolivië, die in zijn tijd een uiterst rumoerige, steeds bij opstanden be trokken figuur was. Deze vier mannen zijn thans ter dood veroordeeld. Maar nu schijnt de Bolivia'sche wet het te hebben mogelijk gemaakt, dat niet alle vier de veroordeel den, maar enkel een van hen zal worden tereqhtgesteld. En wie die eene zou zijn is thans door het lot bepaald. Terwijl in het paleis van justitie de trekking werd voor bereid cn plaats vond, §tond het op straat zwart van de menschen. De veroordeelden zijn: Juan Jauraqui, (33 jaar oud), zijn broe der Alfredo Jauraqui (28 jaar), Simon Choque (47 jaar) en Vesto Villegas (48 jaar). Allen zijn zij of houden zij zich volkomen onbewogen in het drama waarin zij de hoofdrol spelen. Juan Jauraqui, die in de gevangenis de rechtswetenschap heeft bestudeerd, heeft op welsprekende wijze nog eens zijn eigen onschuld en die van de drie anderen bepleit. De officier van justitie las echter het doodvonnis voor, door het Hof geveld. De gevangenen stemden er toen in toe dat er geloot zou worden om aan te wijzen wie van hen tegen den muur zou worden gezet. Bij de trekking heerschte loodzwaar, be nauwend stilzwijgen, al waren de toeschou wers ook over hun zenuwen heen Juan Jauraqui trok het eerst; hij liep vrij; toen Billegas, die ook vrij liep. Daarop was de beurt aan Choque en ook deze had veine. In de urn was nu nog slechts een briefje, dat meteen een doodvonnis beteekende. Alfredo Jauraqui stak zijn hand in de urn en haalde er de sombere boodschap uit. Hij vroeg verlof om iets te mogen zeggen, en merkte toen lachend op. dat hij onschul dig was, maar dat hij niet om gratie zou vragen Integendeel drong hij er op aan, dat het Hof „de terechtstelling zou bespoe digen. om het publiek tevreden te stellen". De datum der terdoodbrenging is echter nog niet bepaald; er zijn verscheidene pe tities ten gunste van Alfredo Jauraqui inge komen bij den president der Republiek. WEER EEN AARDBEVING IN JAPAN. Aan de Japansche kust nabij Hunschia heeft een nieuwe aardbeving plaats gehad. Een glasfabriek ter hoogte van zes verdie pingen stortte in. 14 arbeiders werden ge dood en meer dan 60 gewond. In de stad Nai Schan stortten 47 huizen in. Een kind werd gedood. INTERNATIONALE BANKOPLICHTER GEVAT. De Berlijnsche politie is er in geslaagd, een internationalen bankoplichler, den Weenschen koopman Emil Franke, die 46 jaar oud is en door de politie jan verschil lende landen werd gezocht, te arresteeren. Franke heeft zijn praktijken in verschil lende landen uitgeoefend en o.a. een bank te Rio de Janeiro voor 62.000 dollar opge licht. Toen de politie hem arresteerde, lag Franke nog te bed. Hij greep naar een re volver, die onder zijn hoofdkussen lag. doch werd onschadelijk gemaakt, voordat hij van zijn wapen gebruik kon maken. De revol ver was geladen. Franke had ook nog een aantal patronen bij zich. Zijn geheele vermogen bedroeg op het oogenblik van zijn arrestatie 65 pfennig. ROOFOVERVAL. Te Willebroeck, bij Mecbelen, is een brutale roofoverval gepleegd. Niet ver van het fort Breemdonek be woont het arbeidersechtpaar, Van Door- slaer. een klein huisje Toen des middags de vader met zijn kinderen het dorp inge gaan was en de 48-jarige moeder alleen was thuisgebleven, drongen plotseling 3 Gistermorgen reed gelijk gemeld een trein komende uit Leiden ter hoogte hij Veur op een groep arbeiders, die met de z.g. stamp- of klopmachinö het grint onder de rails stampten en door het geraas van deze machine 't fluitsignaal niet hadden gehoord. Twee arbeiders werden gedood en twee gewond. Op onze foto No. 1 de ploegbaas Huizinga, die» trachtte een van de arbeiders van de rails te trekken en daardoor zelf een klap met een van de motorwagens kreeg. Met een lichte wond aan de linkerarm werd hij langs den dijk geslingerd. 2. Burgemeester W. Keyzer die het eerste onderzoek bij Veur leidde. Inzet: Eén van de twee slachtoffers de 25-jarige H. V. WieTstra. bandieten de woning binnen, duwden de vrouw een prop in den mond en bonden haar aan de trapleuning vast. Toen de vader thuis kwam, vond hij zijn vrouw half dood van schrik. Alle kasten waren omgehaald en de spaarpenningen, ten bedrage van 8000 francs, waTen verdwenen. Het parket van Mechelen heeft een on derzoek ingesteld. DAT KOMT ERVAN. In Bethnal Green te Londen verdrong zich gisteravond een groote menigte voor een lingerie-winkel in welker etalage een aan tal jongedames be'zig was, bij wijze van reclame voor een speciaal soort zijden kou sen, te charlestonnen. De toeloop was zoo geweldig, dat de spiegelruit ingedrukt werd en 16 personen door de scherven gewond welden, HET HUWELIJK VAN DE ZUSTER VAN DEN EX-KEIZER. Het huwelijk tusschen de 62-jarige prin ses von Schaumburg-Lippe, zuster van den gewezen keizeT, en den 23->arigen Rus Alexander Soebkof, gewezen bordenwas- 6cher en fiknspeler, zal op een nabij Bonn gelegen paleis tusschen 8 en 12 November worden gesloten. Gewacht wordt alleen nog op de papieren van Soebkof. Verze kerd wordt, dat de keizer zijn verzet tegen het huwelijk heeft opgegeven. Soebkof verklaarde in een interview, er van over tuigd te zijn, dat zijn huwelijk zeer ge lukkig zal worden, daar bruid en bruide gom elkander uitstekend ^verstaan. Ver schillende leden van de gewezen keizer lijke familie, waaronder prins Heinrich, een broeder, en de landgravin van Hes sen, zuster van den keizer, zijn met den bruidegom kennis komen maken. Ook Soeb. kof's moeder vertoeft reeds te Bonn. DE MANDATENCOMMISSIE. GENEVE. 28 October (Zwitsersch Tel. Ag.) Na beëindiging van het onderzoek inzake het Britsche mandaat over Irak is de man- datencommissie van den Volkenbond over gegaan tot de beraadslagingen over de uit oefeningen van Japan's mandaat over de eilanden in den Stillen Oceaan. UITSLUITING IN SAKSEN. DRESDEN, 28 Oct. (V. D.) Daar de gis teren te Berlijn gevoerde onderhandelingen tusschen werkgevers en arbeiders in de cigaretten-industrie tot geen resultaat heb ben geleid, is heden in de Saksische cigaret ten-industrie de uitsluiting begonnen. In Dresden zijn alle cigaretlenfabrieken gesloten. DE ACTIE IN ROEMENIË. BOEKAREST. 27 Oct. (Belg. Tel. Ag.). Onder de bij Manoilescu in beslag genomen stukken bevindt zich een dagboek, waarin hij de bedoeling te kennen geeft om den te rugkeer van prins Carol, in overleg met dezen, te doen plaats hebben. Foto's van dat stuk zullen aan, de parlementsleden worden rondgedeeld. BOEKAREST. 28 Oct. (Belg. Tel. Ag.). In de Kamer heeft Britianu een krachtige redevoering gehouden gericht tegen de po gingen om een omwenteling in de dynastie teweeg te brengen en hij voegde er aan toe, dat zij die pogen (e vernietigen, wat defini tief is vastgesteld, te pletter zullen loopen op de wettige autoriteiten. HET GELDSY&TEEM IN POLEN. WARSCHAU, 28 Oct (V. D.) Gister middag heeft een zitting plaats gevonden van den Poolschen ministerraad onder voor zitterschap van den vice-premier Barthel. De ministerraad besloot o.a. in Polen een ander geldsysteem in te voeren, waarvoor een verordening werd goedgekeurd. Deze verandering houdt verband met het stabi- Ksatieplan. EEN MINISTER VOOR DE RECHTBANK. RE VAL, 27 Oct. (Belg. Tel. Ag.). Het pro, ces met gesloten deuren tegen Birk, den vroegeren minister van huitenlandsche za^ ken en oud-gezant te Moskou, is begonnen; hij wordt beschuldigd aan de sovjet-regee ring een staatsgeheim te hebben uitgele verd. Het staatshoofd en andere vooraan staande politici zijn als getuigen gedag vaard. ARRESTATIES IN PORTUGAL. LISSABON, 28 Oct, (Belg. Tel. Ag.) Daar de politie vernomen had, dat arbei ders bommem vervaardigden voor een op standige beweging, werden ve<recheideiie arrestaties uitgevoerd. PRESIDENT COOUDGE. WASHINGTON, 28 Oct. (N.T.A. Draad, loos). Zonder zich te storen aan het mis noegen dat hij daardoor in het Witte Huis wekt, gaat senator Fees (Ohio) voort met te beweren dat tenszij de kiesmannen iets anders wordt voorgelegd dan zijn „I do not choosee" verklaring Coolidge weer gecandideerd en met zeer groote meerderheid opnieuw gekozen zal worden. DROOG AMERIKA. NEW-YORK, 28 Oct. (N.T.A. Draadloos) Het matigheidsgenootschap der Episcopale Kerk heeft bekend gemaakt, dat de uit slag eener gehouden stemming onder de Episcopale geestelijken der Vereen. Sta ten aantoont dat een meerderheid van 2: 1 onder deze geestelijken de meening is toe gedaan dat verbod niet de beste oplos sing van het drankvraagstfuk is. NIEUWE VLIEGTUIG-VINDINGEN. SPRINGFIELD, (Mass.) 28 Oct. (N.T.A.) Draadloos). De deskundige op luchtvaart gebied Harry Atwool verklaart dat met zeer goed gevolg proeven zijn genomen met een nieuwen vliegmachine- en scheepsmo tor, waarbij het systeem van inwendige verbranding is gevolgd, en waardoor <1© Bchroef overbodig wordt. Volgens een ander bericht heeft de Curtiss Vliegmachinefa- briek een toestel gebouwd, dat per minuut 1900 voet loodrecht omhoog kan klimmen; een toestel van dat type zal 75.000 dolL kosten. TERNAUWERNOOD ONTSNAPT. SAN ANTONIO (Texas), 27 Oct. (Reuter). Twee leerling-vliegers zijn op miraculeuze wijze aan den dood ontsnapt; op 2500 voet hoogte waren hun machines met elkander in botsing gekomen, zij wisten zich echter nog uit de neerstortende wrakstukken der machines los te maken, slaagden er in hun valschermen te ontplooien en bereikten be houden den beganen grond. De machines waTen nog ineengestrengeld toen zij op den bodem te pletter vielen. GEEN BEZOEKEN MEER BIJ THERESE NEUMANN. MUNCHEN, 28 Oct. (V. D.) Het Bis schoppelijk Ordinarilaat te Regensburg heet. ernstig te Konnersreuth verzocht een einde te maken aan de bezoeken bg Thereso Neumann. DE RAMP DER PRINSES MAFALDA. RIO DE JANEIRO, 28 Oct. (V. D.) - Men meldt, dat het Nederlandsche s.s. „Alhena" even na middernacht te Rio di Janeiro met 531 schipbreukelingen van de „Principessa Mafalda" is aangekomen. Daar de Alhena niet ingericht is om zooveel per sonen te vervoeren, werden de geredden op uiterst primitieve wjjze verpleegd. De bemanning van het schip heeft al bet mogelijke gedaan om de geredden zoo goed mogelyk te verzorgen, doch bq aankomst te Rio di Janeiro waren er zestig ziek go* worden. Terstond na de aankomst van de „Alhena" begaven zich doctoren aan boord van het schip, terwijl alle schipbreukelingen, die met de „Alhena" zijn aangebracht, direct in quarantaine werden genomen. 2—4

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2