68"» JAARGANG VRIJDAG 28 OCTOBER 1927 No. 20743 BERICHT. STADSNIEUWS. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. INGEZONDEN. Jf n VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. De Kinderkrant zal morgen in- plaats van heden verschijnen. DE DIRECTIE. DE ARMENRAAD TE LEIDEN. Naar aanleiding van het bedanken van den secretaris van den Leidschen Armen raad wegens een benoeming als burge meester, werd door B. en W. aan het Be stuur van dit lichaam advies gevraagd over de al of niet wenschelijkheid van het voort bestaan der instelling. Het bestuur belegde in verband daarmede een vergadering van afgevaardigden van aangesloten vereenigin- gen, waarbij ook gemeentelijke autoriteiten waren uitgenoodigd, en waarin de heer Snoeck Henkemans de beteekenis van den Armenraad uiteenzette. Door het bestuur nu was gisteravond een huishoudelijke vergadering belegd met de vertegenwoordigers der aangesloten instel lingen van weldadigheid, waarin na ampele bespreking bijna unaniem werd besloten zoo mogelijk den Armenraad in stand te houden. WIJKGEBOUW LANGESTRAAT 67—69. Woensdag had voor de leden en belang stellenden in het wijkgebouw de eerste le zing in dit seizoen plaats. Voor de weinigen, die waren opgekomen, heeft mr. Joekes ge- I sproken over: „Internationale arbeidsorga nisatie". Hij wees er op, hoe vroeger, om de winst op te voeren, uit de arbeiders gehaald werd, wat er uit te halen viel. Hierin komt I -verandering door de oprichting van de In- l ternationale vereeniging tot bescherming I van arbeiders, waaraan ook Holland deel- I neemL Hierdoor ontstaat o.a. in 1906 ver- I bod van nachtarbeid voor vrouwen en in I 1913 het verbod van nachtarbeid voor kin- I deren. In 1914 is in dit werk stagnatie ge- I komen, doch in 1918 werd er weer nadere aandacht geschonken, om op het sociale I terrein tot een bevredigende oplossing te, komen. In nauwe samenwerking met den I Volkerenbond werkt nu tegenwoordig in I Genève het centrale arbeidsbureau ter voor- I bereiding van conferenties (300 man sterk) I onder leiding van Albert Thomas, van welk I bureau belangrijke publicaties verschijnen. I Een raad van beheer staat Thomas Ier zijde. Bij de vergaderingen van de internatio- I nale arbeidsorganisatie bestaat een demo cratische regeling. De mogendheden zitten alphabetisch door elkaar, in tegenstelling met de volkenbondsvergaderingen. Het mooie is, dat ook Duitschland in 1919 werd toegelaten, zonder nog lid van den Volkerenbond te zijn. Amerika daarentegen, hoewel President Wilson de eerste stoot tot oprichting van den Volkerenbond gaf is noch lid van dien Bond, noch van de internatio nale arbeidsorganisatie! De landen, die lid zijn van de arbeidsorganisatie behoeven de I z.g. ontwerpverdragen, die opgesteld worden, I in hun land niet door té voeren, doch zij 'zijn verplicht deze besluiten wel voor te leggen aan de wetgevende lichamen hunner landen, zoodat zij in ieder geval ter sprake komen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenige aanwezigen ge bruik gemaakt. Mr. Joekes beantwoordde de vraagstellers. "Hierop werd den spreker dank gebracht voor zijn zeer leerzaam betoog. WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACHTEN OVER HET KATHOLICISME. Prof. J. P. Verhaar (Warmond) houdt "dit jaar een serie wetenschappelijke voordrach ten over het Katholicisme, in het Klein- Auditorium van het Academiegebouw, al- li hier. Donderdagavond werd de eerste voor dracht gehouden over: Bijbel en Leergezag. Nadat spr. de beteekenis dezer voordrach- ten had aangegeven, gaf hij eerst een over- zicht van de vier eerste voordrachten, waar- I in vooral de verhouding van geloof en we tenschap zal worden toegelicht in het con- I crete vraagstuk over den oorsprong en ont- I wikkeling van deze wereld, speciaal van I den mensch. Om het katholieke standpunt I goed te verstaan, is het noodig eerst de twee I belangrijke factoren, waarmede de katho- I lieke geleerde rekening houdt, n.l. Bijbel en I Leergezag, nader te doen kennen. Vandaar deze eerste voordracht. In een eerste deel zette spr. uiteen, welke waarde en welk gezag de Bijbel heeft voor den Katholiek. Behalve een menschelijk heeft de Bijbel voor hen ook een I goddelijk gezag, omdat hij onder goddelijke I ingeving is geschreven. Uitvoerig stond spr. I stil bij de verklaring van het begrip inspira- I be en de consequenties daaruit, maar liet I tevens zien, hoe er nog een groote vrijheid J Tan ^ihel-exegese overblijft, waardoor het _B en exegeet mogelijk blijft rekening te hou- jn met de resultaten der moderne weten- K *P. In een tweede deel werd een exposé van het Katholieke Leergezag gegeven, en de beteekenis die dit leergezag heeft voor het geloofsleven der Katholieken. Een scherp onderscheid werd gemaakt tusschen ambte lijke onfeibare en niet-onfeilbare leer-uilin- gen, waaruit bleek, dat de laatste de beoefe ning der wetenschap niet in den weg staan. In het derde deel werd de verhouding tus schen Bijbel en Leergezag behandeld. Daar uit bleek, dat het Leergezag het recht heeft om den Bijbel voor de geloovigen te expli- ceeren en dat de prediking van dit Leerge zag voor de geloovigen een veilige gids is. Speciaal werd in dit verband gesproken over de beteekenis en het gezag van de Bijbelcommissie te Rome. De volgende voordracht op Donderdag 10 Nov. handelt over Het Bijbelsch Schep pingsverhaal. AANBESTEDING. Bij de gisternamiddag gehouden aanbe steding van levensmiddelen ten behoeve van de Stedelijke Werkinrichting van 1 Novem ber 1927 tot 30 April 1928 door het Bestuur der inrichting, was ingeschreven als volgt: Verkouw Stokhuijzen: koffieboonen le soort f 1.50, 2e f 1.45 en 3e f 1.30 per kilo; B. Ouwerkerk: gort f 0.24, rijst f 0.21, groene erwten f 0.32, capucijners f 0.38 en bruine boonen f 0.33, alles per K.G. Aardappelen: W. den Heeten Zn. f 0.086, Th. J. B. Haan f 0.0722 per K.G. (Een onge zegeld biljet ter zijde gelegd). Kropbrood: Z. v. d. Meij f 0.1425 per K.G. (Een ongezegeld biljet ter zijde gelegd). Gesmolten rundvet: G. W. ZandAroort f 0.72; I. Zandvoort f0 66 en M. Franke f 0.62, alles per K.G. Alle inschrijvers wonen te Leiden. Kapitein L. H. J. Thomas, van het 4e regiment infanterie alhier, wordt met 1 Nov. gedetacheerd te 's Gravenhage en werkzaam gesteld op het bureau spoorweg- en vaar- tuigendienst van den generalen staf. St.-Ct. No. 209 bevat de aanwijzing van de kweekscholen, bevoegd de akte van be kwaamheid uit te reiken, bedoeld in art. 77a, der wet van 17 Augustus 1878. De Minister van O., K. en W. heeft een aantal gemeentelijke en bijzondere kweek scholen voor onderwijzers(essen) aangewe zen als bevoegd aan hare leerlingen, die het onderwijs tot het einde hebben gevolgd, op grond van het met gunstig gevolg afleggen van een mondeling en schriftelijk school examen. eenmaal 's jaars genoemde akte van bekwaamheid uit te reiken, en wel voor de jaren 1928 tot en met 1931. Het zijn voor Leiden de scholen Oude Vest 35 en Stille Rijn 23. Met ingang van 1 Nov. a.s. zal de laatste briefpostbestelling op werkdagen aan vangen te 18.35.* In verband daarmede zullen voor die be stelling de bussen aan het hoofdpostkantoor voor het laatst gelicht worden te 18.20. Verdacht van het plegen van verschil lende inbraken alhier heeft de politie aan gehouden de 25-jarige J. K. en de 21-jarige F. L-, wonende alhier. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 30 OCTOBER. BODEGRAVEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halflien en nam. 6 uur, ds G. A. Pott. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur ds. Dam. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur ds van Reenen. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. J. Ph. Makkink, van Leiden. DE KAAG. Ned.-Herv.: Voorm. halftien, ds. van Baaien, KATWIJK-AAN-ZEE. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Taselaar. van Haarlem. NOORDWIJK-BINNEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfdrie, {Bed. H. D.), ds. van Haatten. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, de heer J. Bos, cand. le Leiderdorp. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. F G. Hospers. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. M. H. Koers. NOORDWIJKERHOUT. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. G. van Dijk. van Lisse. OEGSTGEEST. Ned.-Herv. Gem. (Irene): Voorm. 10 uur, ds. G. IIcTmemann (Herd. Kerkherv.) OUDEWETERING. Remonstr. Gem.: Voorm. 10 uur. dr C. D. Sax. Maandag nam 7 uur. dr. Sax (Herdenking Kerkhervorming). SASSENHEIM. Chr. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds heer D. L. Aangeenbrug, nam. 5 uur, leesdienst. VALKENBURG. Ned.-He^' Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Boissevain van Leiden; nam. halfzeven, ds. Hermanides. VOORHOUT. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. F. G. H. Nicolal. WADDINXVEEN. Ned.-Herv. Kerk- Voorm. halftien, ds. H. A. de Geus; nam. 6 uur, ds. Goslinga. van Utrecht. Geref Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half- zes. ds. W. Veder. Chr. Afg. Gem Voorm. halftien en nam. 6 uur. ds. H. J Grisnigt ZOETERWOUDE. Ned-Hen'. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. J. H. Mulder. ZWAMMERDAM. Rem. Geref Gem.: Voorm. 10 uur, mej. van Royen, van Utrecht. NED.-HERV. KERK. Beroepen: Te Heerenveen (toez.)J. R. Immink, te Delden. Aangenomen: Naar Apeldoorn: J. J. C. Karres, te Oosthem (Fr.). Bedankt: Voor Hilversum: J. J. C. Karres, te Oosthem. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Doorn: J. L. v. d. Wolf, te Kralingen. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE OVERWEG AAN DEN RIJNSBURGERWEG. Uit de berekening, die eenige weken ge leden in dit blad is opgenomen over de tijden, dat de overweg aan den Rijnsbur- gerweg gesloten is voor voetgangers en rij- verkeer, volgt, dat de boomen in twaalf uren 90 keer gesloten zijn, en dat het ver keer daardoor ruim 4 uren gestremd wordt, d.i. één derde van den tijd. Men kan dus zeggen, dat één derde der voorbijgangers er last van ondervindt, en twee derden in het geheel niet. De boomen zijn in 90 keer 247 minuten gesloten; per keer dus gemiddeld 23/» mi nuut. Iemand, die voor de gesloten boomen komt, kan deze net gesloten vinden, en dus de volle 23/« minuut moeten wachten, maar hij kan ook aankomen, juist als de boomen weer opengaan, en dus" ongeveer geen op onthoud hebben. Gemiddeld wacht de wachtende dus l3/» minuut. Passeert men drie keer over den over weg. dan gaat men twee keer vrij uit, den derden keer wacht men l3/s minuut; op zijn drie wandelingen heeft men dus ge middeld een vertraging van 27.5 seconde per keer, d.i. ongeveer een halve minnnt. Tot zoover de theoretische berekening. De werkelijkheid, die hiermee goed overeen blijkt te komen, vindt men in onderstaande tabel, waarin aangegeven is het aantal se conden, dat een der bewoners van den Rijnsburgerweg van 15 September18 Oc tober voor de boomen heeft staan wachten. 15 Sept. 70 16 10 35 20 10 17 18 200 19 10 20 80 110 21 55 22 20 90 200 23 30 180 120 24 30 25 80 2G 30 45 27 50 28 40 30 29 20 20 30 30 250 50 1 Oct. 250 50 D.i. dus op 100 passages in 30 keer 2215 seconden of gemiddeld 22 seconden per keer gewacht. 2 Oct. 40 80 30 3 200 4 '1 30 230 130 100 80 5 80 6 7 150 550 8 n 100 80 9 10 5 400 11 60 12 100 190 80 13 40 40 14 170 (- 120 15 1R 200 110 120 10 17 130 18 90 D. i. dus op 100 passages in 29 keer 3725 9econden gewacht, of gemiddeld 37 secon den per keer, ruim een halve minuut, d. i. do tijd, dien men noodig heeft om van den overweg te loopen naar de Gynaekologische Kliniek, ota 17 regels van uw dagblad of drie grapjes uit de „Haagsche Post" te lezen, de tijd, waarin men een sigaar op steekt, en zoo meer. Is dat tijdsverlies nu een verbouwing, die een millioen kost, waard? Bewoner Rijnsburgerweg. Bovenstaande berekening doet ons onwil lekeurig denken aan die, waarin wordt uit gemaakt, dat een onderwijzer in een jaar tijds feitelijk niet werkt. Ook deze bereke ning draagt in zich kostelijke vondsten van werkelijk komisch effect. Als zoodanig is ze toch zeker ook bedoeld? Wij durven niet anders te veronderstellen en daarom is het o. i. onnoodig, zelfs ongewenscht, om aan te toonen, waar en hoe de berekening faalt Dat zou alle aardigheid voor de lezers weg nemen, die nu zelf hun rekenkundige ken nis nog eens kunnen toetsen. Alleen geeft bovenstaande ons gereede aanleiding om er eens op te wijzen, hoe het overwegvraagstuk voor voetgangers het minst bezwaarlijk is en ook voor fietsers nog niet eens voor vol geldt. Het is het steeds groeiend en toenemend snelverkeer, dat het allerergst wordt getroffen; zoo, dat de toestand met volle recht onhoudbaar mag worden genoemd, zoodat een afdoende op lossing noodzakelijk is. In een niet te lang verschiet 1 Redactie „L. D.". DIERENMISHANDELING. Hooggeachte Redactie, Mag ik even terugkomen op het onge- tec-kcnde stukje „Dierenmishandeling?' in Uw Blad van 26 October j.l. Als de inzender weet, dat hier of daar een dier onverzorgd is achtergelaten, wil hij dan zoo goed zijn aan het Secretariaat van Dierenbescherming en Asyl („Ouder zorg", Leiderdorp, telef. 1135) even straat en huisnummer, waar het dier zich bevindt, op te geven: fiit wordt dan weggehaald en verzorgd tot er een ander tehuis voor ge vonden is. Het is heelemaal niet noodig een dergelijk dier aan de stadswerf te laten afmaken. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, J. C. VAN POELGEEST—BRAND. IJMUIDEN, 29 Oct. 1927. VISCHPRIJZEN. 41 Tarbot per kilo f 1.40f 1.10, 8 Griet per kist van 50 kilo f 36f 25, 4509 Ton gen per kilo f 2f 1.40, 1 Groote Shcol per kist van 50 kilo f48, 1 Middelschol f37; 4 Zetschol f37—f35; 172 Kleine Schol f 28 f 8.50; 10 Schar f 14—f 13.50; 11 Roggen per 20 stuks f27f 16; 26 Vleeten per stuk f2.19; 11 Pieterman en Poontjes per kist van 50 kilo f 16f7; 11 Groote Schelvisch f55f32; 16 Middel Schelvisch f45f27; 51 Kleinmiddel Schelv. f32f22; 317 Kleine Schelvisch f 19f4.20; 4 Kabeljauw f73f57; 74 Gullen f25f 9.50; 5 Lengen per stuk f4f2; 1 Heilbot per stuk f 1.60; 57 Wijting per kist van 50 kilo f7f3.10; 179 Koolvisch per stuk f 1.20f0.65; 279 Makreel per kist van 50 kilo f 16f 10. Er zijn 8 stoomtrawlers binnengekomen en van de treilvisscherij de logger KW 178 met f 395 besomming en in den haringha ven de motorlogger KW 169 met 271/3 last pekelharing. DE ALGEMEENE TOESTAND. De mandatencommissie blijft te Geneve De vredescam pagne in Engeland. De mandaten-commissie te Genève heeft gisteren opnieuw een geheime bespreking gehouden, ter nadere overweging van het door den voorzitter, markies Teodoli, ge opperde denkbeeld, dat de commissie de tweede helft harer zitting te Londen zou houden. Het eindresultaat was, dat de commissie dit kostbaar denkbeeld, dat bovendien een ongewenscht en gevaarlijk precedent zou geweest fcrjn, definitief heeft laten vallen, zoodat de commissie te Genève blijft. Lord Cecil heeft zijn wintercampagne in Engeland voortgezet. Hjj zei o.a., dat, hoe hoe meer internationale geschillen van de politieke atmosfeer van den Volkenbondsraad naar de juridische sfeer van het perm, gerechtshof overgaan, des to beter de feite lijke en zedelijke resultaten zullen zijn. Nooit is in de Volkenbondsvergadering een stem gehoord om de groote bewapeningen te ver dedigen, die nog steeds in de wereld bestaan, nog minder den omvang, dien zij zullen aan- BINNENLAND. Bezoek van prins en prinses Ri aan Lei den (2e Blad). De vliegtocht Holland-Indië en terug; de „Postdnif" wordt hedenmiddag tegen vier nur op Schiphol verwacht (2e Blad). De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot instelling van een Marineraad aangeno men (Tweede Kamer, 3e Blad). De memorie van antwoord betreffende de algemeene beschouwingen over de Staats begroting voor 1928 (2e Blad). Het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het zesde hoofdstak (Marine) der Staatsbegroting (Binnenland, 2e Blad). De veiligheid bij de spoorwegen; vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Drop (Binnenland, 2e Blad). De Zniderzeevisscherij zal nog tot 1933 mogelijk zijn (Binnenland, 2e Blad)* De gasdirectenr te Utrecht zal waarschijn lijk oneervol worden ontslagen (Binnen land, 2e Blad). Ingesteld wordt een enqnête naar aanlei ding van het spoorwegongeluk bij Voor schoten. (Laatste Berichten, 1ste Mad), BUITENLAND. Chamberlin beantwoordt de vredesrede- voeringen van lord Cecil en Lloyd George (Buitenl., le Blad). Onzekere toestand in Roemeniö (Buitenl. en Tel. le Blad). De mandaten-commissie blijft te Genève (Buitenl., le Blad). Een nienwe Cataleensche beweging ont dekt (Buitenl., le Blad). Bijzonderheden over de ramp der „Prin ses Mafalda" (Buitenl. en Tel. le Blad). nemen, wanneer zij niet beperkt worden. Nochtans bestaan de bewapeningen en nemen zelf toe. De luchtstrijdkrachten groeien voort durend en in sommige gevallen zelfs snel aan, een ontwikkeling, die zeker te wijten is aan de vrees omtrent wat de andere landen doen. Dat de Europeesche Staten er een ge meenschappelijk leger op zouden nahouden, valt niet binnen het bereik der praktische politiek, doch het is zeer wel denkbaar, dat alle legers voor één gemeenschappelijk doel zouden afgericht worden, n.l. het be houd van den vrede. Indien men zich dit ten doel gesteld had tijdens de jongste be- besprekingen te Genève, zou een overeen stemming niet slechts mogelijk, doch ge makkelijk geweest zijn. Cecil betoogde, dat Engeland Europa voor een toekomstigen oorlog kan bewaren, indien het den moed en de fantasie heeft Chamberlain heeft reeds gereageerd op d<»ze campagne van Cecil en tevens op de rede van Lloyd George. Hrj zeide niet te verwachten, dat Groot- Bnttannië ooit populair zou worden. Wij zijn te veel onszelf, zeide sir Austen, en verschillen te veel in geschiedenis, denkwijze en levensstandaard, zoowel van de kleine als van de groote naties van het vastelamL Wy moeten trachten de achting te be houden, die de Britsche politiek en de Brit- sche regeering hebben verdiend en die wij thans genieten. Er is een gevaar, waarvan we hopen, dat de mannen van alle partijen het zuilen vermijden, n.l. dat hier de Vol kenbond een onderwerp van politieken strijd zou worden. Ik hoop, dat we bij voortduring een nationale politiek zullen blijven nastre ven, zoodat, als er een verandering van regeering mocht komen, toch de buiten- landsche politiek die continuïteit zal blijven betrachten, waarvan het succes der diplo matie en het vertrouwen der andere naties altijd -heeft afgehangen en zullen blijven afhangen. Hij zeide niet zeker te weten, waarin het verschil tusschen hem en lord Cecil bestond. Begrijp ik het goed, zeide sir Austen Chamberlain, dan zou hij bereid zijn verplichtingen op zich te nemen, die, volgens mij, de gevolmachtigden van het rijk niet het recht hebben op zich te nemen noch de macht hebben om to vervullen. Maar wij streven hetzelfde doel na Daarna liet hij zich zeer waardeerend uit over het werk van Lloyd George gedu rende den oorlog, maar zeide, dat diens eigenlijke werk toch datgene was wat hij voor den vrede had tot stand gebracht

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1