Ernstig ongeluk nabij Voorschoten 68"° JAARGANG DONDERDAG 27 OCTOBER 1927 No. 20742 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door C. Meijers bij Hare Majesteit de Koningin, beroep is ingesteld tegen hun besluit d.d. 8 October 1927. waarbij hem, met betrekking tot de werkplaats voor het emailleeren, nik kelen, slijpen en polijsten van metalen voorwerpen in het perceel Heerenstraat No. 51, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie M. No. 3959, nieuwe voorwaarden zijn opgelegd. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 October 1927. 258 VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 31 OCTOBER 1927, des namiddags te twee nnr. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van eene Directrice van de1 Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (239) 2o. Benoeming van twee Schoolartsen, voor het tijdvak 1 November 19271 April 1928, (240) 3o. Praeadvies op het verzoek van Mevr. C. J. W. WisseVerburgt, om eervol ont slag als lid van het College van Vrouwen- Kraammoeders. (236) do. Verordening tot wijziging van de ver ordening van 2 Mei 1912 (Gem, blad No. 17), op de Straatpolitie. (237) 5o. Voorstel: a. tot vaststelling van eene verord. tot wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gem. blad No. 18). op het Rijden; b. tot afkondiging van de sub a bedoelde verordening onmiddellijk na hare vast stelling. (242) 6o. Voorstel tot het instellen van beroep van beslissing van Ged. Stalen van 19 September j.l. No. 91. waarbij gegrond werd vtTklaard het door het bestuur van de Ge reformeerde Schoolvereeniging ingesteld beroep tegen het Raadsbesluit van 30 Mei te voren, inzake vergoeding van het salaris van een boventallige leerkracht aan de school voor L. O. aan de Hooglandsche KeTkgracht. (241) 7o. Voorstel: a. in zake het verieenen van een voor schot aan de Woningbouwvereniging „de Goede Woning" ten behoeve van de vol tooiing van haar gebouw aan de Gasstraat, oorspronkelijk bestemd voor badhuis en van een bijdrage in het exploitatietekort van dat gebouw; b. in zake het huren van'het sub a be doeld gebouw, ten einde daarin het tijdelijk Gemeentelijk Waschbureau te vestigen; c. tot vaststelling van den desbetreffen- den begrotingsstaat. (238) DE GEARRESTEERDE INDISCHE STUDENTEN. De Haagsche rechtbank heeft de vocrloo- pige hechtenis van de vier gearresteerde Indische studenten opnieuw met dertig da gen verlengd. BUURTVEREENIGING EENSGEZINDHEID. In de „Graanbeurs" heeft gisteravond do buurtvereeniging „Eensgezindheid" een feest avond gehouden ter viering van het vierde jaarfeest der vereeniging. Aan de uitvoering van een uitgebreid programma ging een korte huishoudelijke vergadering vooraf, waarbij de voorzitter, de heer W. F. v. d. Broek^ door den secretaris, den heer F. Simons, werd gehuldigd, omdat hij, ondanks zijn vertrek uit de buurt en zijn drukke bezig heden, het aanhoudend verzoek om als voor zitter aan te blijven had ingewilligd. Twee vazen vormden het stoffelijk blijk van de waardeering van de leden voor liuu beminden voorzitter. Nog werd de heer v. <3. Broek door een vertegenwoordiger van de jonge gilde uit de vereeniging &?huldigd en daarop begon men met de uitvoering van een uitgebreid programma, dat geopead werd door werkelijk prachtigen zang van de mannenzangvereeniging „Kunst na Ar beid" (dir. de heer W. Hoogzaad). Luid en aanhoudend applaus was de zeer verdien belooning voor hun kranige muzikale pres taties. Ook de muzieknummers van de jazz band Toujours Nouveau en van den misschien D(-'g wel wat zeer jeugdigen Jan Wassenaar, werden een succes en tenslotte viel de "ritvoering van Samuel Falkland's „Kamer- schutje'' zeer in den smaak. Het was een buitengewoon goed geslaagden avond, die uiterst vlot verloop had. VEREENIGING HET LEIDSCHE DIERENASYL. Najaarsactie 1927. Een Comité van Actie ten gunste van de vereeniging het Leidsche Dierenasyl heeft besloten, een bazar te houden in de week van 28 November tot 3 December a.s., op de bovenverdieping van Amicilia, Bree- straat 78. In deze lokalen hoopt men een bazar te-installeeren, waar ieder die om de goede zaak komt, naast mooie waar voor billijke prijzen ook gezelligheid zal vinden. Behalve de gewone bazar-attracties zul len 's middags voor de kinderen en 's avonds voor de volwassenen korte aantrekkelijke voorstellingen zijn. Het uitgewerkte pro gramma zal nog nader in advertenties wor den vermeld; voor het oogenblik verzoekt het Comité aandachtig kennis te nemen van de namen der Comité-leden, die allen gaarne inlichtingen verstrekken en cadeaux voor den bazar in ontvangst nemen. De namen van deze stadgenoolen kan men vinden in een circulaire die dezer da gen wordt verzonden. Gaarne bevelen wij het syfpathieke stre ven van het comité, waarvan mevrouw A. S. W. van de Sande BakhuyyzenGericke eere-voorzitster is, in de algemeene belang stelling aan. SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN. Hedenvoormiddag, tegen elf uur, is in de Nieuwe Vaart bjj de Lammebrug, een schip persknecht, varende op de Westlandsclie schuit van den schipper J. v. d. M., uit Delft, door het omslaan van den giek, ten gevolge van een rukwind, over boord ge slagen. Hoewel spoedige hulp kwam opdagen de Leidsche politie was ook weldra met reddingstoestellen aanwezig mocht het den Eerste Hulpdienst niet gelukken de levens geesten op te wekken. Het slachtoffer was tusschen 17 en 18 jaar en woont ook in Delft. Op het te 's-Gravenhage afgenomen examen dameskappen, verwierf ook mej. P. Kloos, werkzaam bij Gez. Gaillard, Sta tionsweg alhier, het door Torréro's Dames- kap-Academie uitgereikte diploma. Prof. Böhl te Groningen, benoemd tot hoogleeraar aan de Leidsche Alma Mater, heeft gistermiddag zijn afscheidscollege ge geven, dat behalve door studenten in let teren en wijsbegeerte bijgewoond werd door den rector-magnificus, hoogleeraren van de genoemde faculteit en van die der godge leerdheid. Toespraken werden gehouden door den voorzitter der faculteit van let teren en wijsbegeerte prof. Kluyver en door den student Knottnerus, die den scheidenden hoogleeraar een ets aanbood namens de stu denten. Onze stadgeïioot, de heer J. L. L. F. Hartkamp, is benoemd tot Vaandrig bij het 5e Regiment Infanterie. De Volksbadhuizen Oude Singel 102 en 106 zullen op 1 Nov. e.k. worden op geheven. Deze badhuizen werden geopend in 1895. Het totaal genomen baden sedert de opening bedraagt ruim 1.500.000. Naar wij vernemen zal op Maandag 31 October a.s. in de Evang. Luth. Kerk al hier de hervorming worden herdacht. Ds. C. F. Westermann, Luthersch predikant te Amsterdam, die in Luthersche kringen om zijn studiën over het leven en de werken van Luther zeer gezien is, zal de hervor mingsrede houden Ds. C. de Meyere leidt het liturgisch gedeelte. Ambtenaren van de Invoerrechten en Accijnzen hebben gisteren een viertal rij wielen in beslag genomen, die niet voorzien waren van het vereischte belaslingmerk. De firma J. G. Kluit, voorheen Sasse, banketbakker en kok aan de Aalmarkt, wier riante zaak in Leiden en daarbuiten een goeden naam bezit, heeft in het grootp, op mooien stand staande perceel Breestraat. 110, waar tot voor korten tijd nog was ge vestigd een filiaal van de koffie- en thee handel van Alex Meyer Co., een tweede zaak geopend, die in omvang en beteekenis zeker niet behoeft onder te doen voor de beste zaken van dien aard hier ter stede. De ruime winkel, geheel gerestaureerd en naar den aard van de nieuwe branche ingericht, ziet er keurig uit en voldoet aan de eischen van de hygiëne, zoowel als van den goeden smaak. De étalagekasten en de vitrines op de toonbank met de heerlijkste artikelen gevuld, zijn alle door glas van de lucht afgesloten. Over het banket, de chocolade en confi turen behoeven we niet veel te zeggen. De firmanaam zegt genoeg. Ieder goed Leide- naar kent bijv. Kluit's roomborstplaat, die hier ook weer een eereplaatsje in de vitri nes heeft Achter den winkel bevindt zich een smaakvol aangekleede theesalon, die tot 's avonds 9 uur is geopend en waar men een rustig zitje vindt. Het aantal werkzoekenden ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs bedroeg gisteren in totaal 710, tegen 660 op 27 October 1926. EEN NOODLANDING BIJ WEESP. Geen persoonlijke ongelukken. Gistermiddag te 2.25 uur moest het Duit- sche ééndeksvliegtuig D. 991 boven den Oostbijlraerpolder in Weesperkarspel een noodlanding doen. Reeds boven de Zuider zee was de linkermotor big ven stilstaan tengevolge van een gebrek aan den magneet. De piloot Werner had tengevolge van den zijwind moeilijk manoeuvreeren, hetgeen door verschillende personen op de buitenwegen rondom Weesp en Muiden met bezorgdheid wera waargenomen. Het gelukte zonder persoonlijke ongelukken neer te komen op het grasland van den veehouder Ruleveld in den Bijlmerpolder. De kop der machine kwam, tengevolge van de geringe breedte van het landingsterrein in de sloot terecht. De inzittenden, de piloot en een mecanicien, benevens twee passagiers, bekwamen bij deze minder vlotte landing gelukkig geen letsel. De rijks- en gemeentepolitie en de com mies van accijnzen en invoerrechten, de heer De Vries, waren vrij spoedig ter plaatse om het toesnellend publiek op een afstand te houden en de postzakken onder toezicht te nemen, teneinde het vervoer naar Amsterdam en de vrijmaking der douane goederen te regelen. TREINONGEVAL. Gistermorgen ontstond op de spoorlijn Amsterdam-Amersfoort een ernstige vertra ging, doordat de locomotief van den Twent- schen sneltrein No. 164, die om 9.43 uur te Amsterdam moet aankomen, even voorbij het station Hilversum, nl. ter hoogte van het Lyceum aldaar, onklaar raakte. De loco motief werd afgehaakt en door een uit Hil versum ontboden locomotief naar Hilver sum teruggebracht. De passagiers werden overgebracht naar een hulptrein, welke op verkeerd spoor naar Bussum werd geleid en daar de vele passagiers voor de treinen van 9.43 u. en 10.05 opnam. Met ruim vijf kwar tier vertraging kwamen de Twentenaars in Amsterdam. De Duitsche D-trein 171, om 9.44 uit Amsterdam vertrokken, bleef op het station Naarden-Bussum wachten, tot de baan vrij was. HUIS INGESTORT. Te Spakenburg is naar de „Stand." meldt een huis ingestort dat afgebroken zou worden. Een drietal arbeiders en een jongetje van 9 jaar waren binnen. Met kracht be gon men het opruimingswerk. Het knaapje werd opgenomen met een gebroken been. Twee der arbeiders kwamen met den schrik en eenige kneuzingen vrij. De derde arbei der, de 18-jarige P. K., moest met behulp van een dommekracht bevrijd worden. Zijn rechterbeen was zoodanig gebroken, dat de beensplinters door het vleesch staken. Tilings werden de gewonden per auto naar Utrecht vervoerd. FABRIEKSBRAND TE WAALWIJK. Te Waalwijk is gisteravond ongeveer 6 uur de fabriek van houten hakken en cel- luloidbekleeding van de firma Van Zwol, geheel door brand vernield. Voordat de brandweer ter plaatse was, stond het geheele gebouw reeds in lichte laaie. Een der werk lieden, die het laatst in de fabriek was, heeft het gebouw slechts met groote moeite kunnen verlaten. Verzekering dekt de schade. DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Gisteravond tegen halfzeven moest de 20-jarige knecht van den smid M. H. Koeken te Tiel op de straat voor de smidse eenig werk verrichten, waarbij hij een electrische looplamp gebruikte. Toen hjj in een plas trapte viel hij op den grond. Hjj bleek door den stroom getroffen en volgens ver klaring van dr. Jonkers, oogenblikkelijk over leden te zijn. De politie heeft de lamp in beslag genomen. De getroffene, een onder toezicht van de regeering gesteld jongmensch, i3 van Apeldoorn afkomstig. DE ROOFOVERVAL TE ST. MICHIELS GESTEL. De dader aangehouden. De persoon, die enkele weken geleden te St. Michiels-Gestel de vrouw van land bouwer P. van Schijndel onder bedreiging met een revolver geld afperste, is thans ontdekt en te Eindhoven gearresteerd. Naar St. Michiels-Gestel overgebraent, heeft hij daar een volledige bekentenis af gelegd. Het blijkt dat hij zich ook i® Vught aan de berooving eener vrouw heeft schuldig gemaakt en ha3r een portemou- naie ontroofde, terwijl de berooving eener andere vrouw mislukte, aldus de ,,Msb." De dader, zekere J. v K.. was onlangs uit het krankzinnigengesticht Voouburg te Vught op proef ontslagen Thans is hij daarheen weer overgebracht. MISDAAD IN HET SPEL? Do 39-jarige mijnwerker Jos. Schseren, uit Blijerheide, is door de electrische tram overreden en gedood. Ofschoon men eerst aannam, dat deze dronken is geweest, helt men nu tot de meening over, dat hier mis daad in het spel is. Het lp vertoont n.l. verminkingen, die niet door de tram kunnen zp toegebracht. Men heeft integendeel reden om aan te nemen, dat men den ongelukkige eerst mishandeld heeft en daarna naar de rails heeft gesleept. De politie stelt een onderzoek in en meent reeds een spoor te hebben gevonden. VERBRAND. Een kind van de familie Krone te Deven ter viel met een kinderstoel om, kreeg een ketel kokende koffie over zich heeii en over leed in het ziekenhuis. VERDRONKEN. Te Alteveer is de aannemer L. Stutvoet met zijn rijwiel in het kanaal geraakt en verdronken. OP HET NIPPERTJE. Juist toen de chauffeur Andelbeek met de vrachtauto van de Gist- en Spiritusfabriek te Sappemeer Dinsdagmiddag de Damster autobus zou passeeren, schoot daarachter een wielrijder vandaan. De chauffeur remde uit alle macht, gooide het stuur om, met het gevolg, dat de auto over den kop in het Winschoterdiep stortte. Hoewel hg onder de omgeslagen auto lag, wist hg zich uit zgn netelige positie te bevrijden. Wielrijder en chauffeur kwamen er beiden goed af. Wat denk je van het weer? Beroerd, miserabel, ellendig, onuit staanbaar En hoe is het met je vrouw vandaag? Zoo ongeveer hetzelfde. Twee Spoorwegwerkers door den Electrischen trein gedood. (Van onzen eigen verslaggever). Vanmorgen om 8.20 uur heeft op het traject AmsterdamRotterdam een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij twee spoor wegwerkers om het leven gekomen zijn. Even voorbij Voorschoten, ter hoogte van kilometerpaal 54 en blokpost 64, nabij de watermachine, was een groep lijnworkers bezig de onderstutting van de lgn te ver sterken, waarbij zij gebruik maakten van een z.g. motorstopper, die dient om de dwarsliggers vast te stampen. Door het geraas van den motor, maar voorname!p door den hevigen wind, hebben de arbeiders de herhaalde signalen niet gehoord van den electrischen trein no. 859 uit Haarlem, welke om 8.13 uur het station te Leiden had verlaten, met het gevolg, dat de trein, welke uit vier wagens be stond, in volle vaart op de groep arbeiders inreed. Twee hunner, de sedert korten tgd ge huwde G. Na sveld, wonende Leidscheweg 225, te Voorschoten, en de ongehuwde pl.m. 25-jarige H. C. Wierstra, uit Den Haag, weiden op slag gedood. Een andere arbeider, J. Steffers, uit Den Haag, bekwam eenige verwondingen aan zgn been. De stationschef te Voorschoten liet den sneltrein no. 1013, welke om 8.24 u. uit Leiden was vertrokken, te. Voorschoten stop pen en en gaf verbandmiddelen mee. Een geneesheer, welke zich in dezen trein be vond, verklaarde zich bereid de eerste ge neeskundige hulp te verieenen, doch kon slechts den dood van de beide genoemde arbeiders constateeren. De lpen en de gewonde S. werden met trein 1013 naar Den Haag overgebracht Inmiddels waren ook de doctoren Birkhof en van der Stoel, uit Voorschoten, door den stationschef gealarmeerd, alsmede een drietal wagens van den Eerste-Hulpdienst uit Den Haag op de plek des onheils aan gekomen, doch zij behoefden geen dienst meer te verrichten. De bestuurder van den trein verklaarde na het ongeval, dat, toen hij zag, dat de mannen geen gevolg gaven aan de waar schuwingssignalen, hij onmiddellp de rem men in werking heeft gesteld. De afstand, welke hem toen nog van de groep arbeiders scheidde, was evenwel te klein om den trein nog tot stilstand te kunnen brengen, zoodat een aanrijding moest volgen. Verklaringen van ooggetuigen. Uit de verklaringen, die ooggetuigen ons kort na het ongeval hebben gedaan, kwam wel vast te staan, dat de wagenvoerder van trein 859 herhaaldelijk van de signaalfluit heeft gebruik gemaakt om de arbeider* te waarschuwen. Ook is het zeker, dat de bestuurder, zoodra hij begreep, dat men hem 3INNENLAND. Een electrische trein rijdt bij Voorschoten in een ploeg lijnarheiders. Twee dooden en eenige gewonden. (Ie blad). Luitenant Koppen is gisteren te Aleppo aangekomen; heden naar Sofia. (3e blad)'. Het Koninklijk bezoek aan Nijmegen. (Binnenl., 2e blad). De intellectueele samenwerking tusschen Nederland en België. (Binnenl., 2e blad). Het congres van het post-, telegraaf- en telefoonpersoneel. (Binnenl., 2e blad). Noodlanding van een Dnitsch vliegtuig bij Weesp. (Gemengd, le blad). De jaarvergadering van de Maatschappij voor Tninbonw en Plantkunde. (Land- en Tuinbouw, 2e blad). De Synode der Geref. Kerken. (Kerk en School, 2e blad). De competitie-indeeling van den Leid- schen Biljartbond. (Sport, le blad). Aljechin won de 21ste partij om het wereldkampioenschap schaken. (Sport, le blad}. BUITENLAND. De Dnitsche minister van financiën over de Dnitsche financiën. (Buitenl., le blad). Schwarzbard, de moordenaar van Petljoera te Parijs vrijgesproken. (Buitenl., le blad). Ernstige treinramp in de Herzigowina. Meer dan 200 dooden. Volgens andere be richten betreft het slechts een goederentrein en zijn er slechts drie dooden. (Tel., le blad) De ramp van de Prinses Mafalda is niet zoo ernstig als zich eerst deed aanzien. (Buitenl. en Tel., le blad). op de lijn niet hoorde, terstond en zoo krachtig mogelijk heeft geremd. Maar de trein liep snel, niet veel minder dan 90 K.M. per uur. De krachtige wind was ook oorzaak, dat geen der vier arbeiders, die over den stop motor stonden gebukt den signaalhoorn heb ben gehoord van den man, die gewapend bovendien met een roode vlag niets anders tot taak had dan de arbeiders te beveiligen, hun te waarschuwen voor naderende trei nen, zoodra het meest nabijgelegen sein werd veilig getrokken. Ook deze man be merkte even voor het rampzalige oogenblik wel dat niemand het onheil zag of hoorde naderen en men heeft toen.... op het allerlaatste oogenblik nog getracht door steenen naar de vier menschen te werpen hun attentie te wekken. Zelfs dit laatste noodmiddel mocht evenwel niet baten en zoo bleef het ongeluk onvermijdelijk. De leider van het werk, de bouwkundige der Nederlandsche Spoor wegen de heer Nieuwenhuizen, uit Rotter dam, was zoo welwillend ons omtrent het gebeurde, waar hij persoonlijk bij had ge staan, nog eenige inlichtingen te verschaf fen. Ook zijn verklaringen bevestigden het geen anderen eensluidend omtrent de toedracht hadden verteld. De heer Nieuwenhuizen stelde er prijs op te verklaren, dat al waren de arbeiders waarmede hij werkte z.g. losse werklieden, de meesten hunner toch reeds vele maan den aan de lijn en ook met de stopmotoren werken, zoodat ze volkomen vertrouwd mo gen worden geacht met de gevaren van het wegwerk op de spoorbaan. Alleen de overleden gehuwde arbeider Narsveld uit Voorschoten was pas kort in dienst. Gisteren werkte hij voor het eerst aan de lijn, heden moest het noodlot hem en zijn jonge, achterblijvende vrouw treffen. De beide gewonden, Steffers, die per trein 1013 naar Den Haag werd vervoerd en Kruisinga, die wij in den loop van den mor gen nog op de plaats des onheils ontmoet ten, zijn er, als door een wonder, goed af gekomen. In een oogenblik toen de bouwkundigs, die verantwoordelijk leider op het werk was, zich verwijderd had om voor dienst zaken te telefoneeren. heeft men. aldus ver telde hij ons. de beide slachtoffers en den gewonde Steffers. per trein 1013. nog voor de Justitie gewaarschuwd en haar inslruc- ties gevraagd konden zijn, naar Den Ilaag

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1