Keelpijn? AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAFEN. I Woensdag. Middelweg 28: Zitting van de Commis sie tot bestrijding van den woeker. 8% uur tot QV& uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Radio. ff1/? uur. Wijkgebouw Langestraal: Spr. mr. Joekes over „De internationale arbeidsorganisatie". 8 uur. Donderdag. Nutsgebouw: 212de verg. der Ver. tot •Bev. der Bouwkunst. Spr. de heer J. A. Christiaanse. 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. JVCity-theater", Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Trianon Theater, Prinsestraat den Haag. De.Rozenkrans, dagelijks 8 1/4 uur. Zondags- matinée 2.15 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 Üct. tot en met Zondag 30 October waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt* ,Vischmarkt 8, telef. 552. gang en meer nog dan de keurig ingerichte lokaliteiten trok het aan de kleine kleuters gegeven onderwijs veler aandacht. In een der schoollokalen stonden een groep leer lingen opgesteld, die' een ingestudeerd lied zongen ter eere van dezen dag. De directrice sprak daar een hartelijk woord van dank aan den heer Buurman die als architect van het gebouwencomplex zijn rijke architectonische gaven had geopen baard en huldigde tevens de uitvoerders van het werk De Water en Meyer, Uit de handen van een der leerlingen werden zoowel deze als den heer Buurman aardige photograliên van de school als een herinnering aange boden. Ook andere bestuursleden alsmede het oud-bestuurslid de heer Draayer werden door mej. Voltman hartelijk toegesproken en ontvingen een souvenir ter herinnering aan dezen dag. Tenslotte kwam men weder in de ontvang kamer te zamen waar ververschingen werden aangeboden. De voorzitter deelde daar o.a. mede dat er een telegram van gelukwensch was binnengekomen van een groot vriend van de school den heer P. W. Jansen te Am sterdam. De Wethouder mr. Tepe. die het gemeente bestuur vertegenwoordigde bracht de geluk- wenschen van het gemeentebestuur over en vond daarbij gelegenheid het particulier initiatief te roemen dat hier op zoo schitte rende wijze zich heeft geuit. Hij wenschte tenslotte de school Gods besten zegen toe. Vervolgens voerden nog het woord de heeren Van Hamel als voorzitter der Com missie voor de Openbare Bewaarscholen die met name de directrice mej. Voltinan hul digde, de heer Buurman die als architect zooveel steun van de directrice had genoten dat hij behoefte had het hier te uiten, een oud-leerlinge mevrouw Kemmedy de Graaf die een gedicht wijdde aan den bouwmeester dezer school en ook hulde bracht aan mej. Voltman. terwijl tenslotte nog de heer YVald- kötler als voorzitter van den Cenlralen Ouderraad zijn beste wenschen voegde bij de vele anderen. Nadat de voorzitter de heer Verver allen had bedankt eindigde men met het zingen van een door den eersten directeur den nog niet vergeten heer Haanstra gedicht lied Goudsbloemen. Het was een mooie dag voor Leiden's eerste en beste bewaarschool die er niet ligt vergeten zal worden. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING AFDEELING LEIDEN. Een voetreis door de Alplien. De plaatselijke afdeeling der Nederland- sche Reisvereeniging had voor gisteravond haar eerste serielezing in dit seizoen geor ganiseerd en als spreker bereid gevonden mr. Smit, uit Arnhem, die in de kleine Stadszaal voor een niet heel talrijk, maar aandachtig gehoor heeft verteld van zijn zwerftochten door de Alpen, een en ander toelichtende met fraaie lantaarnplaatjes. Vooraf had de voorzitter een welkomst woord gesproken, waarna de aanwezigen zich in gedachten lieten verplaatsen naar de Alpen en, uitgaande van de Dolomieten, onder leiding van den prettig causeerenden heer Smit, vervolgens een voetreis aan vingen door dit woeste maar fraaie gebergte, met z'n scherpe pieken en tanden en met de Monte Cristallo (3200 M.) in den Noor delijken hoek als een der hoogste punten. Langs den Dolomietenslraatweg, die zich slingert langs schitterende sneeuwland schappen, bergmeertjes en mooi gelegen dorpjes ging het naar Meran en verder westwaarts via het Stilfser Joch naar Cor tina, met haar vreemde kleederdracht en woningbouw. Daar in de omgeving van Meran werd o.m. bezichtigd het Schlosz Tirol, waaraan indertijd de geh^ele streek haar naam heeft ontleend en dat prachtige vergezichten biedt over het landschap. Voortgaande werd nabij Pontresina een gletscher bestegen, waarna ter afwisseling een kijkje werd genomen tusschen de mooie bloemenvelden bij St.-Moritz. Zoo langza merhand in het Rhóne-dal gekomen voerde de heer Smit het gezelschap door tal van zijdalen met oude kerkjes en kapelletjes naar het schitterend gelegen Sion. de hoofdstad van het kanton Wallis en len- slotle langs het plaatsje Visp naar het Lut- schen Thai, dat pas korten lijd voor het toerisme toegankelijk is geworden en van een woeste doch onvergelijkelijke schoon heid is De interessante tocht was hiermede ten einde. Later hoopt mr. Smit er nog eens meer van te vertellen. Na een slotwoord van den 'voorzitter werd de bijeenkomst te on geveer halfelf gesloten. PLAATSGEBREK IN DE ELECTRISCHE TREINEN Naar aanleiding over de vele klachten van overbezet zijn der 3de klasse en (staan plaatsen in de electrische treinen zullen die treinen, waarin voortdurend plaatsgebrek 3de klasse is, op de baanvakken Rotterdam Den HaagLeidenAmsterdam met twee derde klasse rijtuigen versterkt worden. Men hoopt hieidoor het plaatsgebrek 3de klasse te voorkomen. Voor de tweede maal heeft gisteravond in den Leidschen Schouwburg het operette- gezelschap van Fritz IIir9ch een opvoering gegeven van „Die lustige Wilwe" en het succes is stellig niet minder groot geweest dan de eerste keer. De behalve in loges en baignoires uitstekend betzette zaal heetf zich kostelijk geamuseerd om het voortreffelijk» spel van Friedl Dotza en Mini Gvenes, van Walter Triebei, Paul Harden en last not least van Frilz Hirsch, om de fraaie décors en de hc-'erlijke muziek van het eigen orkest onder leiding van Jozef Ziegler. Vanwege het L. S. C. werd Mimy Gyenes een bloemstuk aangeboden. Wij roepen Fritz Hirsch en de zijnen een hartelijk „tot weerziens" toe. Op het Dameskapconcours uitgeschre ven door Torrero's Academie voor Moderne Kapkunst te* 's-Gravenhage behaalde mevr. C. Cornelisse alhier, twee diploma's, t w. een voor Ondulatie Marcel en een eerste prijs met gouden medaille in den vakwedstrijd. Maandagavond a.s. zal de heer ds. A. v. d. Heide in het Leidsche Volkshuis. Apo- thekersdijk, spreken over: „Het tekort van het materialisme, een onderwerp dat in dezen tijd zeker algemeene belangstelling moet hebben. In alle lagen van de maat schappen wordt immers steeds meer door zeer velen begrepen dat naast den mate- riee'len vooruitgang een geestelijke groei van den mensch noodzakelijk is; dat zonder dat 't leven toch voor ieder waardeloos is. Wie dezer dagen eens een kijkje gaat nemen op de Nieuwe-Beestenmarkt, zal daar in het mooie nieuwe café annex siga renwinkel „Het Centrum" met moeite het onaanzienlijke cafétje van weleer herken nen. De heer Van Meizen houdt blijkbaar van radicale maatregelen. De beide geveb werden tot één geheel verbouwd; het intérieur zoowel van café als van sigarenwinkel geheel gemoderni seerd en wat het eerste betreft aanzienlijk uitgebreid. Achter in het café leidt een deur naar de aparte biljartzaal, welke evenwel ook heel goed als vergaderzaal kan worden gebruikt. Het café zelf werd eveneens vergroot; de houten vloer door een granieten vervan gen; de verlichting verbeterd; het meubilair gemoderniseerd, zoodat het er thans recht gezellig uitziet. Des avonds zal Jazzbandmuziek de gezel ligheid nog verhoogen. Tot deze verbouwing verleenden hun me dewerking: Graafmans (stucadoorswerk), gebrs. Hoogstraten (timmerwerk); Questroo (behangers- en stoffeerderswerkL de Groot (schilderwerk), fa. wed. Van der Zeeuw (loodgieterswerk); Van Rijn (electriciteit); Bakker (ijzerwerk) en Candido (graniet vloeren). In den afgeloopen nacht ontstond bij zekeren S. in de Koenesteeg alhier een begin van brand. Een nachtlichtje voor het ledi kant geplaatst was omgevallen waardoor een deken vlam had gevat. Door de huisgenoolen werd het vuur met behulp van een toe vallig in deze buurt surveilleerenden agent van politie met eenige emmers water ge- bluscht. De schade is gering. Gisteravond circa 8 uur werd aan de Jan van Houtkade de 67-jarige G. van Z., die daar passeerde, aangereden, waardoor de man viel en niet ernstig aan zijn linkerknie en voet werd verwond. Na ter plaatse te zijn verbonden door den Eersten Hulpdienst werd hij met de auto van dezen dienst naar zijn woning vervoerd. Bij onderzoek bleek dat de wagen bestuurd werd door een onbevoegde n.l. den 17-jarigen L. M. B. (de motor- en rijwielwet stelt 18 jaar als minimum leeftijd). Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Door de Ned. Spoorwegen wordt op het baanvak HaarlemLeiden een proefneming gedaan met gebroken bazaltsteen zooals dit op de baanvakken bij de Duilsche, Belgische en Fransche spoorwegen in gebruik is. Bevalt deze proefneming dan zal gaande weg het grint door bazaltsteen vervangen worden. Door de politie is aangehouden de nachtverblijver in hel Politiebureau J. H van R. die gesignaleerd stond voor 14 dagen hechtenis wegens dronkenschap. HAARLEMSCHE ORKEST-VEREENIGING. Het kan vreemd loopen met groote kunst werken. Brahms had tegen het eind van het jaar 1879 zijn vioolconcert voltooid. Zijn vriend Joachim, voor wien het werd geschreven, hield het op nieuwjaarsdag van 1880 in het Leipziger Gewandhaus ten doop met een succes, dat hoogstens matig mocht heeten. Bij een kort daarop gevolgde herha ling in Weenen sloeg het werk al evenmin in. Niet alleen het publiek loonde zich wei nig ingenomen, maar nok de toonaangevende betrouwbare critiek begroette hel onder groote reserve De beroemde Weener musi coloog en criticus Hanslick achtte het wel het belangrijkste vioolconcert, dat sedert Beethoven en Mendelssohn was verschenen, maar hij betwijfelde toch of het ooit in de algemeene gunst met deze beiden zou kun nen rivaliseeren. Naar zijn oordeel miste het de direct aansprekende melodie en de niet slechts in het begin maar door het geheele stuk zich bewegende rhythmische stroom, die in zoo bijzondere mate de kracht zijn der Beelhovensche en Men- delssohnsche concerten. Maar het duurde niet lang of de victorie kwam. Ditmaal van Londen, waar Joacbim zijn eerste waar deering vond voor zijn moeizaam streven om het geweldige werk te beheerschen. Lang is Joachim alleenheerscher geweest. Later is het ook andere violisten van groot talent mogen gelukken in de heerschappij 'e deelen. En nu is het al weer geen zeld zaamheid meer het concert van Brahms op de programma's te zien. Maar nu weten we ook, dat het juist dit concert is geweest, dat de grenzen der viooltechniek heeft uitgezet, zooals Brahms met zijn piano-concerten en zijn Paganini-varialies de klaviermogelijk heden heeft verruimd. De viooltechniek cul mineert thans, kan men wel zeggen, in het concert van Brahms. Dat in dit alles de groote muzikale waarde der compositie is voorondersteld, ligt voor de hand. Want het is ten slotte niet om de techniek maar om de muziek te doen. De muziek van het vioolconcert achten wij onaanvechtbaar, van elementaire kracht: overweldigend in zijn aan Beethoven herinnerende grootheid van conceptie, bekoorlijk in zijn Schubert evenarende mildheid, meesleepend in zijn heerlijke Zigeunerrhythmcn. Hanslick heeft, dat staat nu wel vast, zij het elegant, maar toch gedwaald. Frits Hinze, de nog jeugdige le concert meester der H. O. V. heeft het aangedurfd met het concert van Brahms zijn opwach ting te komen maken bij het Leidsche pu bliek Die keus kon zijn ingegeven óf door jeugdigen overmoed, die zich zelf zou moe ten wreken óf door een gerechtvaardigd vertrouwen in eigen kracht om nu reeds het zoo hoog liggende te kunnen grijpen. Hinze heeft overtuigend aangetoond, dat de laat ste mogelijkheid de ware was. Met een be wondering afdwingend gemak heeft hij het ongelooflijk moeilijke werk voorgedragen. Treffend was de zekerheid van greep, waar op vooral doorloopend wordt geappelleerd. Zuiverheid van intonatie vlekkeloos. Stok- voering prachtig gehoorzamend aan het bevel der linkerhand (die de ziel nader staat dan de rechter). Zijn toon heeft groote bekoring en bezit zeer achtenswaardige kracht. Op het stuk van toonkracht eischt Brahms het alleruiterste: daar geeft de orkestpartij, die in volwaardigheid voor de solopartij niet onderdoet, aanleiding toe. Muzikaal heeft hij het prachtig beheerscht: rustig en weloverwogen. Men lette op: van dezen jeugdigen landgenoot, leerling van Schmuller, zal men meer hoorenl De heer Hinze heeft het Leidsche publiek, getuige zijn daverende toejuichingen, stormender hand veroverd. Het orkest deed het vioolconcert vooraf gaan door Brahms Tragische ouverture, de weenende tweelingzuster van de lachende Academische. Na de pauze een goed slot van den schoonen avond door Beethoven's vierde, de symphonie van licht en lucht en leven. Beethoven in jeugdige uitgelatenheid. Het orkest heeft den uiterst gunstigen indruk van den vorigen keer bevestigd of liever versterkt. Voor de keurige uilvoering van de moeilijke orkestpartij van het viool concert verdient het orkest en zijn dirigent bijzondere waardeering. De zaal, die vrijwel geheel bezet was, heeft de uitvoerenden warm geapplaudis seerd. DE ALGEMEENE TOESTAND. V olkenbondscommissies. De mandatenoommissie, die anders altijd een rustig verloop heeft, heeft ditmaal eeuige sensatie teweeg gebracht. Gisteren verscheen namelijk in een Ge- neefsch blad het bericht, dat de commis sie een uiterst geheime zitting gehouden had, waar zelfs de leden van het volken bon ds-secretariaat niet bij tegenwoordig mochten blijven. Vermoedelijk door de indiscretie van den een of ander, die er belang bij had, wist de krant te vertellen, dat het onderwerp van bespreking, de mogelijke verplaatsing van deze zitting voor een paar dagen naar Londen zou zijn. De krant geeft hiervoor de zeer onschul dige reden aan, dat de Engelsche verte genwoordiger door ziekte van zijn vrouw te Londen is moeten blijven, en om nu de be kwame medewerking var dit lid niet te missen, zou de commissie zich naar Lon den verplaatsen. Deze Engelschman Luggard is referent voor twee belangrijke kwesties, n.l. Irak, de Samoa-eilanden en Kameroen en Togo, zoodat zijn tegenwoordigheid niet gemist kan wordën. Er heerseht nog steeds in de commissie verschil van meening, of een reis al dan niet zal plaats vinden. In de eerste plaats is Londen geen ge schikte plaats voor de behandeling van rapporten van onder Britsch mandaat staande gebieden, welke nog op het pro gram staan. Nadat verder in de Volken bondsverga dering zooveel te doen is geweest over een verhooging van het budget met nog geen 50.000 francs, ter wille van de codificatie van het internationale recht, zou het een zeer slechten indruk maken wanneer deze commissie nu geld ging uitgeven voot een geheel niet noodzi.kelijke reis. Men vermoedt, dat achter het voorstel naar Londen te gaan, meer zit. e Jhr. Loudon, voorzitter der voorbereiden de ontwapeningsconferentie, heeft aan het Volkenbondssecretariaat bericht, dat hij tegen 30 November de commissie tot het houden harex vierde zitting zal bijeenroe pen. Op de voorloopige agenda der commis sie staanlo. bespreking der resoluties, die op de jongste zitting van den Vol kenbondsraad en der Volkenbondsvergade ring zijn aangenomen2o. stand deT werk zaamheden. DUITSCHLAND. Het memorandum van Gil bert Actie tegen de dnnite In de bladen van rechts is een storm van verontwaardiging opgegaan, toen bekend werd, dat de agent-generaal voor de herstel betalingen Parker Gilbert een memorandum aan den minister van financiën had gericht. Men verweet den agent-generaal, dat hij ver buiten zijn boekje was gegaan en laakte zijn optreden in scherpe bewoordingen. De democratische pers was er als de kippen bij om een wrijving tusschen Parker Gil bert en minister Kohier te constateeren en stelde met zichtbare bevrediging vast, dat zooiels in den tijd toen diens voorganger nog minister was, nooit was voorgekomen. Nadat de bladen van verschillende rich ting het geval naar hartelust hadden uitge buit, werd nu opeens bekend, dat Parker Gilbert zijn memorandumop verzoek van dr. K^öhler had geschreven I Zoowel de verwijten van rechts aan den agent-generaal, alsook de conclusies, die men links uit het voorval meende te mogen trekken, zijn dus volkomen ongemotiveerd gebleken. Dr. Kohier heeft in den loop der laatste weken bij herhaling langdurige besprekin gen over de financieele positie van Duitsch- land met Parker Gilbert gehad en heeft hem bij het laatste onderhoud verzocht, zijn op vattingen te willen neerleggen in een me morandum, waaraan Parker Gilbert natuur lijk* heeft voldaan. Verwonderlijk is alleen, dat de regeering niet onmiddellijk den sjand van zaken heeft uiteengezet, maar een halve week lang het stilzwijgen heeft bewaard en het zelfs niet noodig heeft geacht, de scherpe aanvallen van de rechtsche bladen op Parker Gilbert to ontzenuwen door de voorgeschiedenis van het memorandum bekend te maken. Dit is pas in dex conferentie van dr. Kohier met de leiders der regeeringspartijen en later bij besprekingen met vertegenwoordi gers der oppositiepartijen geschied. De minister deelde mee, dat het momorandum van Parker Gilbert voorloopig nog niet zal worden gepubliceerd, daar de agent-gene raal uitdrukkelijk heeft verzocht de zaak vooralsnog onder de roos te houden. Het Duitsche Verbond van Democrati sche Vakvereenigingen heeft in een memo rie de aandacht der Rijksregeering gevestigd op de algemeene stijging der prijzen, die sinds enkelen tijd valt waar te nemen. Het zijn voornamelijk de prijzen voor boter, melk, vleesch, aardappelen en brood, die gestegen zijn en al sinds het begin van het jaar met gemiddeld 20 tot 25 pCt. Voorts wordt de vrees geuit, dat het verhoogen der salarissen der beambten een nieuwe stijging der prijzen zal uitlokken. Het ver bond hoopt, dat de Rijksregeering krach tige maatregelen ter bestrijding van de duurte zal treffen en verlangt een ver scherping van de verordening inzake de kartels en een verlaging der tarieven De overige groote Duitsche organisaties van vakvereenigingen kondigen eveneens een actie tegen de duurte aan. Het rijkskabinet zal zich met dit adre9 bezighouden en dr. Marx zal vermoedelijk zeer spoedig een onderhoud met de leiders der vakvereenigingen hebben. FRANKRIJK. De begrooting 1928. Het rapport van Chapedelaine over het begrootingsontwerp voor 1928 wijst op de geweldige financieele inspanning, die van de Franschie belastingbetalers gevergd wordt om te voorzien in de lasten van de begrooting, n.l. 55 milliard, waardooT het mogelijk is het evenwicht te verzekeren, hetgeen de onmisbare voorwaarde is voor bet financieel herstel. Hij doet opmerken, dat dit evenwicht het vertrouwen hersteld heeft, dat de consolidatie mogelijk ge maakt heeft van een belangrijk deel der vlottende schuld. Hij wijst op de stijging en stabiliteit van den frank, die de reva- lorisatie der Fransche staatsfondsen mee gebracht befaben. Daardoor hebben de Fransohe spaarders een winst gemaakt van 50 milliard. De rapporteur verwacht een verminde ring der lasten van de schuld. Hij stelt vast dat de buitenlandsche handelsbalans gunstig blijft. De handelsschuld van Frank rijk aan het buitenland is in 13 maanden met 21 milliard papieren franken vermin derd. De Daw es-ontvangsten zullen voldoende zijn om de oorlogsechadevergoeding te be talen, de termijnen der buitenlandsche han delsschuld en zelfs de voorloopige an nuïteiten der buitenlandsche politieke han delsschuld. Het verslag besluit met aan te dringen op de noodzakelijkheid om de financieele veiligheid van Frankrijk te verzekeren door de ontvangsten der begrooting vast te stellen op fres. 42.675.283.712 en de uit gaven op fres. 42.160.763.350 met een over schot van fres 514.520.362. ITALIË. De Romeinsche kwestie. Uit betrouwbare bron verluidt, dat het Vaticaan, na het exposé in het officieel fas. pi sten-orgaan waarin alle territoriale aanspraken van den H. Stoel werden afge wezen voorloopig verdere gedachtenwis- seling ovei de Romeinsche kwestie nutte loos acht en van commentaren op het fas cistisch antwoord in de „Osservatore Ro mano" zal afzien. Maar achter de schermen wordt inmid dels druk gepraat 1 RECLAME. Bescherm de kin deren tegen besmet tingsgevaar met r FORMAMINT. Neem op het eerste teeken van j keelpijn dadelijk Formamint en geef het ook aan de kinderen. Formamint doodt de bacteriën !n mond en keel, waardoor het Uw keelpijn spoedig geneest en tevens besmettingsgevaar Influenza GriepRoodvonk) bij anderen voor* komt. De keel-ontsmettende tabletten Bij alle Apoth. en Drog. A I,— p. ff. 214 ZUID-AFRIKA. Oplocsing der vlaggckwestie. In den loop van den avond is er gisteren volkomen overeenstemming bereikt over de vlagkweslie. Er zullen voortaan 2 officieele vlaggen zijn: 1.' de Union-Jack, als zinne beeld van hel Engelsche Rijk; 2. de nieuwe Zuid-Afrikaansche vlag, die de vereeniging is van alle vlaggen van Zuid- Afrika, met inbegrip der Union-Jack. Beide vlaggen zullen steeds samen worden gehe- schen. De nieuwe Zuid-Afrikaansche vlag heeft drie horizontale banen van oranje, wit en blauw, maar het veld op de witte baan. dat in het oorspronkelijke ontwerp voorkwam en waarvan de Union Jack slechts een vier-< de deel innam, is vervangen door de Union Jack en de vlag van Transvaal in een hori zontale baan en de vierkleur van den Oranje Vrijstaat daar verticaal tusschen in, zoodat een kruis gevormd wordt. De Union Jack zal nu èen afmeting heb ben, die vier keer zoo groot is als in het oorspronkelijk ontwerp. De bladen geven algemeen uiting groote opluchting over de overeenkomst bereikt in de vlaggenkweetie, daar deze een werkelijke overwinning beteekent van de waarheid tusschen de Britsche en Ne- derlandsche volksstammen in Zuid-Afrika. POLEN. Het Parlement bijeengeroepen. Gistermiddag verscheen een besluit van den sfcaats-president, waarbij Senaat en Sejm tegen 31 Oct. worden bijeengeroepen tot het houden der in de grondwet voor geschreven zitting ter behandeling deT be grooting. RUSLAND. Kamenef te Moskou. Kamenef, gezant te Rome, en gematigd lid der oppositie is te Moskou aangeko men. Hij motiveert zijn bezoek met de noodzakelijkheid, om met de sovjet-regee ring mondeling overleg te plegen over vraagstukken, de Russisch-ltaliaansche be trekkingen rakende. Algemeen echter wordt dit argument als een voorwendsel be schouwd en is men de meening toegedaan, dat Kamenef naar Moskou is gekomen om besprekingen te voeren met oppositielei ders. He«t gerucht gaat, in verband hier mede, dat binnenkort een „verklaring" onderteekend door Trotski. Rakofski en Kamenef, zal worden gepubliceerd, waarin o.m. de bijeenroeping van een gezanten conferentie zal worden geëiseht, teneinde nieuwe richtlijnen voor de buitenlandsche politiek vast te stellen. HET BALEANCONFLICT. SOFIA. 26 Oct (B. T A.) De Kamer heeft het decreet goedgekeurd, waarbij den staat van beleg in de departementen Petritch en Kustendil wordt afgekondigd. DE OPPOSITIE IN ROEMENIE. PARIJS. 26 Oct. (Bel Tel. Ag.) Uit Boe karest wordt aan de ..Matin" gemeld dat de oppositie-groepen zich vereeïiigd hebben. Generaal Avaresco heeft zijn medewerking aangeboden voor een anti-regeeringscam- pagne. UIT MEXICO. NOGALSE, 26 Oct. (N.T A. Draadloos). Uit Mexicocity wordt gemeld dat er oppo sitie is ontstaan tegen de candidatuur van generaal Obregon en dat als tegencandidaat Luis Cabera, die staatssecretaris is, werd gesteld. 3—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2