68ate JAARGANG WOENSDAG 26 OCTOBER 1927 No. 20741 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. EEN GOUDEN BRUIDSPAAR. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week ƒ0 18 Bnilen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 8.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. de N. V. Sajetfabrieken P. C!os en Leembruggen en rechtverkrijgenden, tot bet uitbreiden van de fabriek van wollen garens in het perceel 3de Binnenvestgracht Nis 3 en 4, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie B. No. 2929 en b. de Continental Petroleum Company en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats voor 2000 Liter benzine met aftapinrichting in en op den Morschweg vóór het perceel Morschweg No. 98, kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie L. No. 710. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 26sten October 1927. TERAARDE-BESTELLING STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DEN HEER M. KOERT. Onder zeer groote belangstelling had gistermiddag op "de begraafplaats „Rhijnkof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer M. Koert, architect te dezer stede, die Vrijdag j.l. door een motorongeval op noodlottige wjjze om het leven kwam. Behalve het voltallige bestuur van de 3 Octobervereeniging waren nog zeer veel anderen op den doodenakker aanwezig, waar van wrj slechts noemen het bestuur, de directeur en eenige leeraren der Ambachts school, tal van patroons in het aannemers bedrijf, zoowel uit Leiden als uit de omgeving een vertegenwoordiger van de voetbalver- eeniging A.S.C. en een groot aantal vrien den, kennissen en belangstellenden. Nadat de droeve stoet, waarin een groot aantal kransen en bloemstukken werd mee gedragen, den weg naar het graf had af gelegd en de op last der justitie verzegelde kist met het stoffelijk overschot in.de groeve was afgedaald, trad allereerst de voorzitter dei" 3 Octobervereeniging, de heer W. van der Laan, naar voren. Spreker zeide, dat men op deze plek met diepen weemoed is saamgekomen om afscheid te nemen van een man, die nog kort geleden vol ambitie en opgewektheid zijn werkzaam heden in hot bestuur verrichtte. Het „waarom" van zijn plotseling ver scheiden kunnen wjj niet doorgronden; het stemt ons slechts tot diepen ernst en na denken. Moge de diepbedroefde weduwe in de herinnering aan hem de kracht vinden om haar beide kinderen te leiden door het verdere leven en in hen de herinnering aan hem eeren. _Wij, aldus besloot de heer Van der Laan zjjn ontroerend woord, zullen Koert steeds in groote dankbaarheid blijven gedenken. Achtereenvolgens werd daarna het woord gevoerd door den voorzitter van "de loge „La Vertue", den Nederlandschen Aanne merspatroonsbond en de 's-Gravenhaagsche Patroonsvereeniging, waarna de heer ir. Touw, sprekende als voorzitter van de Leid- sche Ambachtsschool, den overledene schetste als een voortreffelijk bestuurslid, met wien het door zjjn vriendelijkheid, zijn bereid willigheid en energieke persoonlijkheid een genoegen was samen te werken. Zijn naam zal in de geschiedboeken der Ambachtsschool met eere genoemd blijven. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den heer Splinter, voorzitter van den Ned. Aannemersbond af deeling Leiden, die er op wees hoe de dood van den heer Koert een zware slag beteekent voor de vereeniging, die meermalen van zijn degelijke adviezen profiteerde. Maar bovenal is de slag zwaar voor zjjn vrouw. Waar God even wel een vader der weduwen en weezen is, uit spr. den wensch, dat Hij haar moge schragen op haar verderen levensweg. Nadat nog de heer Riedel, als vriend van den overledene een persoonlijk woord had gesproken en dr. Lente was voorgegaan in gebed, strooiden de aanwezigen bloemen op de kist, waarna een broeder van den overledene bedankte voor de eer en de be langstelling, den overledene bewezen. INDISCHE POLITIEK. Lezing van het Kamerlid ii. C. G. Cramer. Gisteravond hield de heer C. G. Cramer, Ed der Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Heemstede, op uitnoodiging van de So ciaal-Democratische Studentenclub in bet Nutsgebouw een lezing over „Indische Po- Htiek", mede in verband met de huiszoekin gen en daarop gevolgde arrestaties van Indonesche studenten. De vergadering was druk bezocht, voor 't meerendeel blijkbaar studenten, hoewel ook anderen blijk van belangstelling gaven. De vergadering werd met een inleidend woord geopend door de voorzitter van de Club, den heer C. J. Gorter, die met enkele woorden den indruk schetste, welke het op treden van politie en justitie bg de Indo nesische studenten en de studentenwereld had gewekt en deelde aan het slot mede, dat een Itjst was neergelegd, waarin fman- cieele steun wordt gevraagd voor de familie leden van de gearresteerde studenten. Hierna verleende hij het woord aan 'den spreker, die zich mede verheugde in de talrgke opkomst van studenten. Verwonderen doet hem dit evenwel niet. Hier zijn de studenten gearresteerd, hier zgn de jonge Indonesiërs in hun studie gestoord en in hun rechten verkort. Spr. wil hierin niet zien een aanval op de Leidsche hoogleeraren, die voor den Indischen dienst opleiden, al weet hij, dat een groot deel der heerschende klasse deze opleiding niet ideaal vindt. Het verheugt spr. ook, dat in Leiden echter nog altijd het grootste deel dezer jongelieden studeert en niet in Utrecht. (Applaus). De heer Cramer kent de Indonesische studenten Hij weet, flat zij blaken van nationalisme en dat er hoe langer hoe meer bitterheid in hun toon is gekomen. Om de oorzaken daarvan op te sporen brak spr.. zijn betoog even af om over de Indische politiek te spreken, zooals zijn onderwerp het trouwens aangeeft. In Indonesië kwam ontwaking. Een twintig jaar geleden, toen Japan den oorlog won van Rusland. Dat was een gebeurtenis, die in de geschiedenis bekend staat als het Oostersch reveil. Deze en andere opvolgende Vandaag herdenken onze stadgenooten Willem Johannes Geenjaar en Janneij- Barendse, wonende Wagenstraat 9. den dag. waarop zij voor vijftig jaar ten stadhuize aangifte gingen doen van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking plaats vond op 7-November d. a. v. De bruidegom geniet sinds eenige jaren een pensioentje als oud-besteller bij de Nederlandsche Spoor wegen. Ongetwijfeld zal het de oudjes in de komende dagen aan belangstelling niet ontbreken. gebeurtenissen hebben het Oostersch natio nalisme aangewakkerd. Vooral is dit gescoied door den wereld-oorlog, toen men de ge kleurde rassen ook naar de slagvelden leidde Met dit nationalisme dienen we rekening te houden, zeide spr. De Oostersch© volken bereiden zich voor om het juk der Wester- scbe overheersching af te werpen. Dit is van buitengewone beteekenis, wat spreker vervolgens aantoonde, o.a. door een beroep op den edelen missionnaris pastoor Van Lith, die het Indonesisch volkskarakter zoo uit nemend heeft beluisterd, zoodat het niet onwaarschijnlijk zou zijn geweest, dat hij bij een strijd tusschen Indonesiërs en Wester- scke staten de partij der eersten zou hebben gekozen. Spr. citeert ook eenige regels van een andere zendeling, nl. van ds. Crommelin, om aan te toonen, hoe de besten der Wester- Engen reeds eerder het onrecht, Indonesiërs aangedaan, hebben gevoeld. Met begrippen als associatie en elkanders cultuur waardeeren komt men er niet meer. „De Bantammer houdt niet van den Neder lander" heet het in het Bantamrapport. In dit zinnetje ligt een wereld van tragiek. Men moet tegenover de macht van Treub en de zjjnen een andere macht stellen: de macht van de georganiseerde Indonesiërs: zoo wordt in Indië gevoeld. Spr. wijst op een voorstel tot wijziging in den Volksraad, dat niet zooveel beteekent en waartegen toch een geweldige actie op touw is gezet onder lieden van mr. Trip en consorten. Spr. heeft wel moed, dat in Indië genoemd voorstel zal worden aangenomen. Maar dan zijn de Tweede en Eerste Kamer ar nog. Doch verwerpt men hier het voorstel, dan zal er een storm opgaan, ook onder de arbeiders in Nederland. Als de heerschende klasse hier en in Indië zich niet inbindt, moet het eindigen op een catastrofe. Spreker heeft de Regeering en de Kamer daarvoor reeds lang geleden gewaarschuwd. De bezuinigingsmaatregelen zijn in Indië nog veel krasser dan in Nederland, al is de financieel© toestand in Indië belangrijk gun stiger dan in hot moederland. Door deze maatregelen zijn do Indonesische arbeiders zeer gedupeerd. Intusschen werd, om nog meer geld in 's Rijks kas te krijgen, de belastingschroef aangezet. Het middel om toestanden te ver beteren is in Indië niet zelden de staking. In Indië staakt men veel spoediger dan hier, maar zij worden door het gezag ook veel gemakkelijker teneergeslagen. Maar daardoor wordt de verbittering nog grooter, vooral ook omdat het kapitaal er steeds wordt be gunstigd. Zoo is uitgekomen, wat de Sociaal-Demo craten reeds lang voorspelden: opstanden zijn uitgebroken. Deze opstanden zijn niet enkel een gevolg van communistische agitatie, zooals de liegeering beweert. Deze overdrijving is gevaarlijk, omdat men daar door ook verkeerde middelen tot verbetering toepast. Indië is ziek, dat ontkent ook spr.'s partij niet, maar de middelen, die de In dische Regeering toepast, maken den patient niet beter, eer slechter. Spr. erkent ook gezag, maar er zijn voor het gezag grenzen in de toepassing van zijn middelen en deze grenzen zijn overschreden Spr. geeft daarvan niet de schuld aan den gouverneur-generaal De Graeff, deze is een figuur, doch hjj heeft verkeerde raadgevers. Verder besprekende de opstand aan Su- matara's Oostkust critiseerde spr. nogmaals scherp de maatregelen daartegen van Re- geeringswege, die eer verbittering zullen brengen den verbetering. Interneering en verbanning moeten maar niet zóó worden toegepast. Daarvoor moeten wettelijke regelen worden gesteld. Ten slotte weder terugkomende op de huis zoekingen en arrestaties van Indonesische studenten, vroeg spr. hoe men daartoe toch is gekomen. In Nederland is men daaraan niet gewoon, wel in Indië. Deze Indische methode is hier nu op de Indonesische stu denten toegepast. Spr. gelooft niet, dat men bij de huiszoekingen iels gevonden heeft, dat hen strafwaardig maken zal, al publiceert Aneta allerlei leelijke dingen van hen. Wanneer zij z:ch in te nauwe relatie gesteld hebben met Moskou, wat is dan daarvan de oorzaak? Waarschijnlijk is het dan een ge volg hiervan, dat door de Regeering het onmogelijk is gemaakt geldelijken steun uit Indië te verkrijgen. Maar de Regeering speelt met vuur. Deze studenten zullen straks een vertrouwenspositie in Indië innemen. Wat is er van hen te verwachten als zij zoo verbitterd worden Spr. besloot met als zijn gevoelen tut te spreken, dat Indië eenmaal baas moet zijn in eigen huis, liefst in vriendschap met Nederland. (Luid applaus). Van de gelegenheid om met den spr. van gedachten te wisselen werd een druk gebruik gemaakt. De rij werd geopend door een Indonesiër* die mededeelde, dat het bestuur zijner or ganisatie hier niet kon zijn, omdat de meeste hunner in hechtenis genomen zijn. Hij danKte den spr. zjjn partijgenoot voor het geen hjj hier heeft gezegd. Hij zou het gesprokene kunnen aanvullen. Hij zal het echter niet doen, omdat hij dan morgen poiitiebezoek zal krijgen. (Gelach). Besloten werd, dat de namen der debaters niet zouden worden genoemd om dit te voorkomen. Verder waren er onder de debaters ook enkele communisten en andere tegenstanders van de sociaal-democratie. De debaters worden uitvoerig door den heer Cramer beantwoord. De voorzitter sloot de vergadering met do mededeeling, dat de steunljjst f55 had opgebracht. DE PRINS EN DE PRINSES VAN KOREA TE LEIDEN. Morgen tegen hal frier zullen de Prins en de Prinses van Korea in het Ethnografisch Museum door den Rector Magnificus ont vangen en door de heeren Juynboll, De Visser en Duyvendak rondgeleid worden. Te omstreeks vier uur volgt daarop de bezich tiging van de Japansche en Chineesche studiezalen en van het legaten-warneriaum in de Universiteits-bibliotheek alhier, onder leiding van de heeren dr. Wieder en Aren- donk. Om kwart over vier worden de hooge gasten ontvangen door den Rector-Magnificus en assessoren in de Senaats-kamer, waar de thee zal worden gepresenteerd. PLECHTIGE STEENLEGGING UITBREIDING St. ELISABETHSGESTICHT. Dm precies tien uur heeft hedenmorgen de plechtige eerste steenlegging plaats ge had van een gedeelte van de uitbreiding van het St. Elisabethsgesticht aan de Hooi gracht alhier. Nadat de aanwezigen bij de plechtigheid zich bij den steen hadden verzameld, werd voorafgegaan door den Deken pastoor Des- sens een ommegang om de nieuwe gebou wen gemaakt. Na terugkomst sprak daarop pastoor Dessens het gebed voor de eerste legging uit en wijdde Z.Eerw. den steen. Pastopr Dessens hield daarop nog een korte toespraak en teekende vervolgens de oorkonde, die hij eerst had voorgelezen. Nadat de oorkonde door de Moeder-Overste van het gesticht en door de architecten de heeren L. en ir. J. A. v. d. Laan en de aan nemers de heeren Bernsen en Braam, uit Nijfegen, was mede-onderteekend, werd deze in een looden koker gesoldeerd, waarop de Deken hem in den steen metselde. De Deken metselde daarna ook den steen vast en daarmede was de plechtigheid ten einde. Ook de talrijke aanwezige Zusters van het gesticht metselden nog een steentje aan het nieuwe bouwwerk en daarop gingen de ge- noodigden "het werk bezichtigen. Onder de aanwezigen merkten wij op mr. Bolsius en den heer Rübenkamp (Oegst- geest), de geneesheeren de Bruïne Groene- veldt, Leesberg, Horst, Murk Jansen, Poort man, Seret, Timmers, Schouten, Schroder, Niemer, Pieck, de Planque, Bruining, Si mons, jhr. Von Winning, Lechner en Jans sen. En voorts waren er de pastoors Beu kers en Leusen, de kapelaans Blom, Nie- veen van Dijke en de paters v. Lubeek, v. Donk en Soos O. F. M. Over de uitbreiding van deze zieken- inrichting het volgende: De bouw, waarmede thans een aanvang is gemaakt, omvat: een 3e klasse vleugel, kapel met chapelle ardenle en een zuster huis. Een vleugel voor le en 2e klasse kon geprojecteerd worden op het terrein van de voormalige Oud-Katholieke Kerk en daar mede had men eerst genoegen willen ne men. doch toen de hand gelegd kon worden op het geheele terrein tusschen Hooigracht en Middelstegracht van 80 bij 80 M. werd het volledige plan opgezet, dat ongetwijfeld deze zickeninrichling zal maken tot pen zeer volledig en modern uitgeruste. Ge noemde vleugel komt later pasl Het geheel is een bebouwing om een bin nentuin van ongeveer dezen vorm: Middelstegracht. Vleugel 3e klasse Zusterhuis i M Tuin Polikliniek Hoofdgebouw Hooigracht Waarbij zich het gedeelte Nieuwe Rijn weer aansluit als het ware. Een gang zal alle deelen met elkaar ver binden, terwijl in de hoeken trappenhuizen worden aangebracht. Het stuk aan de Hooigracht blijft voor eerst onveranderd, tot het andere gereed is. Dan komt dit aan de beurt. Tegelijk met den vleugel le en 2e klasse. Het Hoofdgebouw zal echter weinig ver anderd worden. Het blijft in hoofdzaak be stemd voor de chirurgischp afdeeling, op de le verdieping gelegen De beslaande kinder- afdeeling zal echter verdwijnen. In haar BINNENLAND. De begrafenis van het stoffelijk overschot van den heer M. Koert, architect te Leiden. (Stadsn., le blad). Afscheid van den Leidschen Kanton rechter mr. J. Klein. (Laatste Ber., le blad). De Tweede Kamer heeft de interpellatie- De Visser behandeld. (Tweede Kamer, 2e blad). Een adres van de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel tegen een Marine- raad. (Binnenl., 2e blad). Het onderzoek naar de prijsvorming; een enquête te Den Haag. (Binnenl., 2e blad). Lnitenant Koppen te Bagdad aangekomen; heden naar Aleppo. (2e blad). Nieuwe vragen van men. De Vries Bruins over de vaccinatie-kwestie. (Binnenl., 2e bL) Een beschouwing over het Maas-Waal kanaal, dat morgen zal worden geopend. (Binnenl., 2e blad). De Generale Synode der Geref. Kerken! heropend. (Kerk en School, 2e blad). Bijbelsche geschiedenis op de Haagsche H.B.S. en Gymnasia. (Kerk en School, 2e blad). De knoeierijen hij het Centraal Kleeding- mnnazijn te Woerden voor de Utrechtsche Rechtbank. (Rechtzaken, 3e blad). BUITENLAND. Oneenigheid in de mandaten-commissie te Genève. (Buitenl., le blad). De ontwapeningsconferentie te Cenève op 30 Nov. bijeengeroepen. (Buitenl., le blad). Het memorandum van Gilbert op verzoek van den Dnitschen minister van financiën geschreven. (Buitenl., le blad). Actie tegen de duurte in Duitschland. (Buitenl., le blad). Een Italiaansch stoomschip gezonken. BijkaAs 500 personen vermist. (Tel., le bl.). plaats komt een Röntgenafdeeling. De 2e verdieping wordt ingericht voor de afdee ling voor verloskunde en zuigelingen De 3e verdieping wordt een ziekenhuis op zich-: zelf, n.l. voor orthopaedic ter beschikking van dr. Murk Jansen, met eigen operatie- inrichting etc. Daarboven is nog een zolder geprojecteerd, gedeeltelijk 4e verdieping met zonnebad. Naast het Hoofdgebouw in de Hooigracht zal komen de polikliniek. Een ziekenauto zal de patiënten geheel binnen kunnen brengen, die dan direct in een drietal onder- zoek-karners zullen kunnen worden onder zocht. Een ziekenauto kan gestald worden via een ruime gang in een garage, gelpgen aan de Middelstegracht naast de vleugel 3e klasse. Boven zijn tusschenklassen ge projecteerd. Het uiterlijk zal. zij het een voudig, niettemin in aansluiting zijn met het Hoofdgebouw. De vleugel le en 2e klasse zal beneden bevatten 3e klasse zalen, daar boven de le en 2e klasse zalen en op de 3e verdieping de klasse-kamers voor de orthopaedische afdeeling, boven genoemd Alle kamers zijn gelegen op het zuiden met openslaande deu ren naar den tuin of terrassen. De vleugel 3e klasse zal benedengronda herbergen de kindcrafdeeling, die het Hoofdgebouw gaat verlaten zulks met aparten tuin en lighallen. terwijl de drie verdiepingen voor ziekenzalen zijn bestemd. De kapel komt tusschen vleugel 3e klasse en zusterhuis, van weerszijden bereikbaar* Er zullen plm. 170 zitplaatsen zijn. Tevens komt daar de Chapelle ardente geheel modern ingericht, met uitgang naar de MiddelstegracHt. Tenslollc het zusterhuis. Tn het sousler- rain daarvan worden alle diensten van het gesticht gecentraliseerd, we noemen: het ketelhuis, de bakkerij, het waschhuis. de volledige keukens etc. Het zusterhuis zal drie verdiepingen krijgen. Zooals gezegd, met de drie laatstgenoemde complexen is thans begonnen. Het geheel zal straks plaats bieden voor ruim 260 patiënten. •Men ziet: het wordt een volledig en fraai complex op het gebied van het ziekenhuis wezen. OFFICIEELE OPENING VAN DE KWEEK- EN BEWAARSCHOOL RAPENEURG 131. Aan de uitnoodiging van den voorzitter om een rondgang door de school en het inter naat te maken werjd door -alle aanwezigen gebruik gemaakt. De lessen waren in vollen

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1