KLOOSTERBALSEM GEMENGD NIEUWS. Hoofdpün., Kiespijn UIT DE RIJNSTREEK. Ringers, ons alle noodige inlichtingen ver strekten. Bij van Ewijcksluis begonnen ging onze tocht per auto naar den Oever, daarna per stoomschip „De Flevo" naar Medenblik vervolgen. Werd in de donkerheid van den laten namiddag de toch per auto voortgezet naar Andijk, vanwaar we na bezichtiging van 't proefpoldertje eveneens per auto naar Hoorn reden. De avond was gevallen, toen we in de oude „Doelen" aankwamen. De treinen gaven ons anderhalf uur ge dwongen rust. Aan tafel werd uitgerust en overdacht wat men gezien had En waar schijnlijk is de tweede indruk, dien we aan de Zuiderzeewerken kregen, niet minder diep dan de eerste. Hier wordt een werk van reusachtige afmetingen met een kracht ten uitvoer gebracht, die eveneens reus achtig is. 'Hoeveel intelligenttén, hoeveel geestelijke en lichamelijke krachten hier samenwerken, is niet zoo in een oovenblik met een cijfer aan te duiden, doch duidelijk is het, dat hier wordt opgericht een monu ment der eeuwen, dank zij Nederlandsche wetenschap en Nederlandsche energie-, dank zij der ontplooiing van'die grootheid, waar in ook een klein volk zich kan opbeuren boven zijn kleinheid. A. J. BOTHENIUS BROUWER. RECLAME. MOEDER, hij t vraagt erom. De teere huid vail wiegekinde- r ren wordt dikwijls door schrijnen en smetten bedreigd. De ruivere, verzachtende Akker's Kloosterbal sem maakt een nieuw huidje op de schrale plekken en mag daarom in geen enkelen luiermand ontbreken. airwrni- (OtM OODd AKKER S zoo goed" 9809 NA HET SPOORWEGONGELUK. Het verhaal van den seinhnis- wachter. De lijst der ge wonden. De oorzaken van het ongeink. Een commissie van onderzoek benoemd. Omtrent de botsing tusschen twee elec- trische treinen aan den Kleiweg bij Hijs- wijk wordt nog vernomen dat de seinwach- ter aldaar het ongeluk heeft zien gebeuren. Hij vertelde het volgende: lederen nacht wacht ik de komst der beide electrische treinen af. Zoo ook van daag. Toen ik wist, dat de treinen nader den, stonden alle signalen op veilig. Toen de Haagsche trein in de bocht verscheen liet ik de boomen neer. Ik had heelemaal geen erg, dat deze op verkeerd spoor reed. In den nacht zie je dat niet zoo gauw en vooral als er geen order gegeven is, dat er een op verkeerd spoor nadert. Toen de trein vlak bij mijn overweg was, zag ik plotse ling dat hij verkeerd reed. Mijn zoon stond bij mij. ik riep: God, hij rijdt verkeerd. Daar komen ongelukken van. ik werd hier na gewaarschuwd, dat er een trein op het linkerspoor naderde, dien ik moest laten stoppen. Maar 't was al te laat. In de verte zag ik de lichten van den Rotterdamschen trein. Nog eenige oogenblikkenmijn hart stond stilIk keek met open mond toe.dan een reusachtige knal.een vlam.'t was gebeurd. Ik .heb direct per telefoon om assistentie gevraagd, 't Waren vreeselijke oogenblikken voor mij. De namen der gewonden bij het spoor wegongeluk luiden als volgt: W. Dreese, van de Co-Opera-tie, Den Haag. gewond in het gelaat; Van Rijswijk, Nicolaas Tulp straat 63, Den Haag, onbeduidende hoofd wonden; Van Haatte Sr, Amsterdam, ge broken pols; Blextone, Scheibroekschelaan 66. Rotterdam, linkerbeen gekwetst, enkel gebroken (opgenomen in het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag); Ch. L. J. De- genhaars, Joubertslraat 200, Den Haag, schaafwonden; H. M. W. Schmidt, Roclius- senstraat 195, Rotterdam, gekwetst rechter been; G. A. de Gast. wagenvoerder van de Ned. Spoonvegen, Walenburgerweg 60R, Rotterdam, onderbeen gebroken iop-a nomen in het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag); mevr. H. E. Koesen—Smit, Heem raadsingel 273, Rotterdam, gebroken knie schijf; A. Visser, Van Brakelstraat ■45, Rot terdam, lichte schaafwonden. Behalve de beide gewonden, die in het gemeenteziekenhuis te Den Haag zijn opge nomen en die het goed maken, zijn, gelijk al gemeld, alle gewonden, die ter plaatse of in hel gemeenteziekenhuis te Den Haag werden verbonden, naar huis teruggekeerd. Over de oorzaken van het ongeluk had de Utrechtsche correspondent van het „Hbld een onderhoud met ir. H. E. Hoek stra, hoofdingenieur der Ned. Spoorwegen, Chef van den Dienst van Tractie, die 's mid dags van de plaats, waar de botsing zich heeft voorgedaan, was teruggekeerd, en zoo bereidwillig was alle gewenschte inlich tingen te verstrekken. Het blad schrijft hierover het volgende: De schuld van dit spoorwegongeluk, aldus onze zegsman, ligt bij den seinhuiswachter in Den Haag. U moet weten, dat zich even buiten Den Haag een verbindingswissel bevindt tus schen het opgaand spoor van Den Haag naar Delft en het spoor, dat hieraan paral lel van Delft naar Den Haag loopt. Ongeveer een kwartier vóór trein 1145 uit Den Haag naar Delft zou vertrekken had de seinhuiswachter de verbind;ng tus schen beide sporen voor een bepaalde ma noeuvre noodig gehad en verzuimd den wissel terug te brengen in den normalen stand, waardoor dus rechter- en linker spoor weder geheel van elkaar gescheiden zouden zijn geweest. Toen nu de bewuste trein moest vertrek ken, stond het sein, dat door denzelfden wachter wordt bediende automatisch on veilig in verband met de nog steeds be staande verbinding tusschen beide sporen. Nu is het bij een dergelijken onveiligen wisselstand onmogelijk een sein op veilig te trekken en toen dit den wachter dan ook niet lukte had hij onmiddellijk aan een verkeerden stand van den wissel moe ten denken. Dit schijnt hij echter totaal vergeten te hebben en in plaats van dus den wissel-stand even na te gaan, heeft hij gedacht aan een defect in de blokreeks, waardoor het sein niet op veilig te krijgen was Op deze mededeeling van den seinhuis wachter, dat n.l. het sein defect was, heeft wat in dergelijke gevallen voorschrift is de dienstdoende chef een schriftelijke machtiging gegeven, dat de trein toch ver trekken mocht, dóór het onveilig signaal heen. Nu komt een tweede onbegrijpelijkheid, n.L hoe moet verklaard worden, dat bij het rijden van den trein door den wissel, tengevolge waarvan hij dus op het linker spoor terecht kwam, noch de wagenvoer der, noch de hoofdconducteur die in ge vallen van rijden-inet-schriftelijke-machtl- ging verplicht is ter verbooging van de veiligheid bij den bestuurder plaats te ne men iets bespeurd hebben van het ge vaar waarin men zich bevond De eenige mogelijkheid die men hiervoor heeft kunnen vinden is deze, dat beiden verzuimd hebben de schriftelijke machti ging na te Lezen en blijkbaar gedacht heb ben diat ze de toestemming inhield om langs verkeerd spoor te mogen oprijden, iets wat in de practijk in sommige gevallen ook mogelijk is en waarvoor dan eveneens een verklaring wordt afgegeven. Dat geen van beiden iets zou gezien hebben van het rijden op het linkerspoor valt niet aan t© nemen, d-aar de trein meer dan voldoend© licht heeft om b.v. de masten waaraan de bovenleiding is opgehangen., waar te ne men. En dan moet, vooral waar uitkijken in dit geval geboden was, zijn opgevallen dat deze masten zich links van den weg in plaats vam aan den rechterkant hebben bevonden. Intusschen is komen vast te staan dat de wagen voerder van trein 1144 uit Delft het ongeluk moet hebben zien aankomen, daar hij sterk geremd heeft en zich heeft teruggetrokken in den wagen. Tenminste, hij bleef ongedeerd niette genstaande alle balcons tengevolge der botsing in elkaar werden gedrukt. t)en wagenvoerder van trein 1145 uit Den Haag Do Gast, heeft men nog geen verhoor kun nen afnemen in verband met den ernst van zijn toestand. De man heeft eenige uren bekneld gezeten op zijn standplaats en het moet twijfelachtig worden geacht of hij iets van het naderend onheil bemerkt heeft. Wel heeft de conducteur dit vermoe delijk zien aankomen, daar ook hij zich in den wagen heeft teruggetrokken hoewel hij volgens de instructies in het comparti ment van den wagen voerder behoorde te staan. Door den minister van Waterstaat zal e©n commissie van. onderzoek worden ^ge steld, waarin zitting zullen krijgen de hee- ren ir. A. H. W. v. d. Vegt, hoofdinapec- beur-generaal der spoor en tramwegen, ir. L. M. Burnet Lyon, oud-lid van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten en. F. L. D. Nivturd, wethouder to Rotterdam, laatstgenoemde met het oog op de perso neelsbelangen. INSPECTEUR PAUL ZAL HET ZIEKENHUIS VERLATEN. Naar de ,,N. Crt." verneemt, zal inspec teur Paul, die bij de achtervolging van een tweetal inbrekers door revolverschoten le vensgevaarlijk iü de borst werd verwond, dezer dagen het Roode Kruis-Zickenhuis kunnen veilaten. l)e patiënt zal thuis nog geruimen tijd ru6t moeten nemen. DE MOORD IN DE DE RIEMERSTRAAT TE DEN HAAG. De Russische fotograaf, de heer M., dio indertijd als verdachte in den moord op den heer Van der Stijl in de De Riemer- straat te Den Haag een 12-tal dagen ten onrechte in voorarrest heeft moeten door brengen, ontving dezer dagen van den minister van Justitie de mededeeling, dat hom uit billijkheidsoverwegingen een scha devergoeding is toegekend. RUMOERIG ROTTERDAM. .Na het sluiten van de café's is het Za terdagavond op verschillende plaatsen to Rotterdam tot botsingen gekomen tusschen de politie en dronken lieden. Aan den Zwaaohals liep een troep be- schonkenon te zingen, waartegen een agent van politie bezwaar maakte Toen evenwel uit het publtek zich iemand met de zaak ging bemoeien, en den agent heeft gesla gen, trok deze laatste zijn gummistok, maar toen sprong de zuster van dien man den agent op den rug en sloeg hem in het gelaat. Inmiddels waren collega's ter as sistentie gekomen, maar nauwelijks wend den deze pogingen aan. om hun kameraad te ontzetten, of het publiek keerde zich en masse tegen de politie De man en de vrouw ontkwamen, zij werden in een wo ning opgenomen en van daar uit begon meD met huisraad naar de politie te gooien De agenten hebben, teneinde zich te be vrijden, verscheidene malen in de lucht geschoten Twee agenten zijn buiten dienst gesteld, omdat zij verwondingen hebben op- geloopen, die evenwel niet vaD ernstlgen aard zijn Een weinig later op den avond hield een agent van politie op het Kruisplein bij den~* politiepost aldaar een auto nan. welke met verblindende lichten reed omdat hij meen de, dat de wagen met schijnwerpers reed. Dit bleek niet hert geval, maar de wagen was volgepakt met eer twaaltal beschon ken kerels. Men lag op en over elkaar en ook op de treeplanken zateü mannen. De politieman heeft den wagen ontruimd. Kor ten tijd daarna is de troep betH-onkenen bij den politiepost teruggekomen, juist, toen een agent van politie, die met het g«val, dat zich even te voren had afgespeeld, niet» te maken had, naar buiten kwam. Men heeft dezen agent zóódanig mishandeld, dat zijn neus op drie plaatseD gebroken is. De agent is per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hij, na verbonden te zijn, Daar zijn woning is gegaan. De agenten uit den politiepost, die op het rumoer naar buiten waren gesneld, hebben de mannen met den gummistok uit eengeslagen. In de Gouvernestraat is daar na de man, die den agent mishandeld heeft, gearresteerd. Op den Linker Maasoever aan den Su- matraweg heeft de politie een grooten troep vechtende vreemdelingen met den gummi stok uiteen moeten drijven. WEER EEN MAN VERMORZELD ONDER DEN ELECTRISCHEN TREIN. Gisteravond om tien minuten voor acht geraakte te Rotterdam een reiziger op het station Delftsche Poort onder den binnen komenden electrischen trein. De man werd totaal vermorzeld. De politie heeft den gam6chen avond tevergeefs pogingen, ge daan de identiteit vast te stellen. DIEFSTALLEN IN DEN FRANSCHEN BAZAR. Zaterdagmiddag ontdekte men in den Franschen Bazar, te Rotterdam, dat een electrische tamp en een dynamo uit de étalage verdwenen waren. De verdenking viel op een der leden van het personeel, en daar de Lessenaar van den expeditie chef op slot was, werd verzocht cie lesse naar te openen, doch de man zeide dat hij den sleutel niet bij zich had. De man werd om een boodschap gestuurd, doch hij keerde even later weer terug, toen hij dacht dat hij door niemand gezien werd. Hij opende de lade en haalde kamp en dynamo te voorschijn. Men had hem even wel bespied en de politie van het gebeur de in kennis gesteld. Bij huiszoeking bij den expeditiechef werd een groot aantal fototoestellen, eenige partijen kleedjes, glaswerk en sigarenpijpjes aangetroffen. Alles werd in beslag genomen en de expe ditiechef in verzekerde bewaring gesteld. Des avonds had de politie te tweeden male een goede vangst in den Franschen Bazar. Het was al eenigen tijd opgevallen, dat vooral op drukke da-gen (Dinsdags en Zaterdags) steeds een man en een vrouw met een kind in den bazar kwamen, maar nooit iets kochten. Ook op hen viel de verdenking, dat zij mi et met goede bedoe lingen kwamen. Toen zij Zaterdagavond weer in den bazar arriveerden, werden zij nagegaan en al spoedig bleek dat het ver moeden juist was. De man nam oen paar pantoffels weg en gaf die aan de vrouw, terwijl zij op haar beurt de pantoffels weer aan het kind gaf. Man en vrouw werden aangehouden, doch het kind, een 9-jang meisje, vluchtte. Ook zij kon naderhand worden gearresteerd. Zij had een octetasch bij zich, waarin nog verscheiden© voorwer pen geborgen waren. Ook thuis werd een groot aantal voorwerpen gevonden afkom stig van diefstal uit den bazar. WEER EEN INKTWERPER? Iemand heeft aangifte gedaan, dat toen hij met zijn meisje wandelde in de Celebes- straat le Amsterdam een onbekend gebleven persoon een scherp bijtend roodachtig vocht op den mantel van het meisje heeft gewor pen, waardoor dit kleedingstuk totaal is be dorven. BRANDEN. Gisteravond brandde in de nabijheid van Blokzijl een boerderij af, toebehoorende aan G. Seefat. Dertig k veertigduizend kg. hooi gingen verloren, verder ongeveer f 1000 aan contanten, terwijl vijf varkens in de vlam men omkwamen. Van den inboedel werd heel weinig gered. Een lage verzekering dekt de schade. Te Zuidlaren is door onbekende oorzaak de boerderij van den landbouwer J. Kanon tot den grond toe afgebrand. De bewoners die reeds te bed lagen konden slechts met moeite het brandende huis verlaten. Te Princenhage is het huis afgebrand van J. A. C. Oonincse. De inboedels van Leylen en van Den Brand gingen in de vlammen op. TWEE AUTO'S TEGEN ELKAAR. Op den Muiderstraatweg nabij het Me<r- wedekanaal heeft een vrij ernstig ongeval plaat9 gehad Een auto komende uit de richting Muiden, bestuurd cfooT den heer Slink, uit Amsterdam, reed links van den weg en wilde eenige auto's passceren, toen hij plotseling op een kleine Citroën inreed, welke uit tegemovergeetelde richting kwam, en doze vernielde. De twee inzittenden van do Citroën bekwamen aan hoofd, borst en been en lichte verwondingen' en konden na verbonden te zijn, naar bun woonplaat© Hilversum, per auto worden vervoerd, DOOR DE TRAM GEGREPEN. Een 53-jarig zeeman, die gistermiddag op het Waterloopjein te Amsterdam, toen de tram naderde, den rijweg wilde oversteken, werd hij door den motorwagen gegrepen en legen de straat geslingerd Hij bekwam ern stige hoofdwonden en werd in een der zie kenhuizen ter verpleging opgenomen. De wagenbestuurder heeft geen schuld. OUDE MAN DOODGEREDEN. De 77-jange Huisman is op deü Katten- dijk te Enschedé door een achteruitrijden den vracht-auto overreden Hij öe-xwaro in wendige kwetsuren, waaraan hij is over leden. DE MOORD BIJ MAASTRICHT. Naar wij vernemen, is een der beide van den moord op den jeugdigen Moermans le Maastricht verdachte personen, zekeren D. uit de hechtenis ontslagen. De tweede evenwel, zekeren C. wordt nog vastgehouden. Aan een diner was een Engelsch minister gezeten maast een praatziekt dame, die onophoudelijk over de politiek sprak, waar ze geen verstand van had. en daar hebben we bijvoorbeeld, de kwestie van het herstel Waarom volgt onze regeering daar niet een vastere lijn in 1 Zij doet altijd of ze ergens op wacht. Maar wéér in 's hemels naam wacht u dan toch op 1 Op 't oogenblik op de aardappelen, mevrouw, antwoordde de minister. RECLAME. Mijnliardfs Hoofdpijntabletten, 60 en 30 ct. Mijnhardt's Kiespijntabletten, 60 en 30 ct Bij Apoth. en Drogisten 9782 ALPHEN. Bnigerlijke Stand. Geboren: Geertruida, d. van G. Hooge- veen en P. Wijnbeek. Jan Adrianus, z. van J. G. in 't Veld en P. Salie. Francina, d. van A. C. Verburg en A. Boesveld. Maria Margaretha, d. van L. Zwijnenburg en G. Streefland. Janny, d. van D. van 't Wout en P. van Gent. Anton Willem, z van W. C. A. Herbig en G. E. Hofstee. Gehuwd: N. Weslerhout jm. 22 j. en M. C. S. Ankerna jd. 24 j. Overleden: F. Waltz, echtg. van A. M. Maisenbacher 37 j. won. te Den Haag. Gevestigd: W. J. Nederhoff, Groeneweg 37 uit Reeuwijk. L. Vijfwinkel, Hooft- straat 54 uit Ooslvoorne. P. Len9, Ju- lianastraal 64 uit Gouda. M. M. Lange- laan, Nes9e 7 uit Sassenheim. D. Dompe ling, Bloemhofstr. 27 uil Den Haag. H. Plomp, Conradslr. 11 uit Woerden. M. Voorsluis. Hooftstr. 44 uit Bussum. C. L. van Doorn en gezin, Lindenhovenstraat 45 uit Zwammerdam. H. J. M. v. d. Bosch, Rijnkade 11 uit Kerkrade. A. Bevaart en gezin, N. Nassaustraat 3 uit Mijdrecht. Wed C. Prook en gezin, Hooftstr. 62 uit Woubrugge. G. Geerlings, Aarkade 2 uit Leiden. H. Vosscrs, Hoorn 1 uit Does burg. L. J. Rikken, Hoorn 121 uit Uit hoorn. M. de Jong en gezin, de Ruijler- straat 37 uit Waddinxveen. R. v. d. Wal, Kerkvaartsweg 29, uit Barneveld. P. Brandhorst, Bloemweg 11 uit Den Haag. Vertrokken: J. C. Liglemoed naar Ermelo. M. Meijers naar Bodegraven. C. de Rooij naar Koudekerk. H. v. Ee en gezin naar Apeldoorn, Aspelschestr 37. J. Stra- ver, naar Zegveld. P. J. Baars, naar Lel den, Rijn en Schiekaae 75. D. Groene- veld naar Leiden, Witferozenstr. 14 E. A. Boekhout naar Haastrecht. J. C. H. v. Gooi naar Oegstgeest. M. G. Kalff echtg. van A. v. Oorde naar Den Haag. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Cornelis, z. v. Gerar- dus Hassing en Catharina Strijk. Nico laas Leonardus Simon, z. v. Simon Johannes v. d. Geest en Maria Petronella Ruijgrok. Hendrica Maria, d. v. Johannes Theodoras Opdam en Johanna Maria Verduin. An- tonia Cornelia, d. v. Cornelis van Lent en Margaretha Wilhelmina Akerboom. Jo hanna Gazina Theresia, d. v. Gerardus Theo- dorus van der Zwet en Maria Johanna Turk. Ondertrouwd: Hendrikus Johannes Pogen- boom, jm., 26 j. en Johanna Maria Klein, jd., 22 j. Getrouwd: Theodorus Wesselman, jm., 23 j. en Johanna van der Meer, jd., 21 j. Cornelis Martinus van der Zwet, jm., 23 j en Johanna Alida van Klink, jd., 21 j. Overleden: Abraham Jacobus Seip, 64 j. BOSKOOP. Naar wij vernemen, bestaan er plan nen tot een belangrijke vergrooting van de Rijkstuinbouwschool, in verband met het groot aantal leerlingen. Onze plaatsgenoot de heer J. H. van Osnabrugge, is benoemd als lid van het co mité lot het voeren van actie tegen onbe waakte spoorweg-overwegen. KOUDEKERK. De gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk, voor de Middernachtzending, heeft opgebracht f 24.08. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Bartje, d. van K. P.' Bosman en J. H. Vervark. Ondertrouwd: Arie van Houwelingen jm. 26 j. en Trijntje v. d. Wal jd. 25 j. Raadsagenda. De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal plaats hebben op Donder dag, 20 October 1927 des avonds half acht uur. De agenda luidt- 1. Mededeelingen. 2. Wijziging begrooting 1927. 3. Vast stelling begrooting 1928. WADDINXVEEN. BargeHi'ke Stand. Geboren: Theodorus, z. van J. Sluijs en H M. Koolmees. Overleden: J Moerings 71 j. Gehuwd: W. van der Heijden en S. H. van der Loo. Gemeenteraad. Om een slootUit breiding der Chr. School Oranjelaan. Aanwezig alle leden. Voorzitter de burge meester, de heer P. A. Troost. Het verslag der vergadering van 6 Sep tember wordt onveranderd vastgesteld, waarna de voorzitter mededeeling doet van eenige ingekomen stukken, o.a. een schrij ven van den ingenieur Cuperus uit Gouda waaruit blijkt dat tijdens de te bouwen op haalbrug over den Kerkweg de Kerkweg zelve noch de Kerkwegvaarl gesloten zal worden voor het verkeer. Het verkeer zal namelijk worden omgelegd over een hulp brug die evenwel het verkeer in den Kerk- wegvaart niet zal belemmeren. Wordt besloten het plan van uitbreiding dezer gemeente te wijzigen in dien zin dat hel voortaan verboden zal zijn te bouwen in de onmiddellijke nabijheid van het ge stichte zwembad. Het voorstel van B. en W. in het oude Dorp een arrestantenlokaal ie bouwen en tevens hierbij te stichten een ambtswoning voor de politie vindt nog al eenige tegen kanting, omdat er leden zijn die liever eerst eens een volledig en goed uitgewerkt plan wenschten te zien met uitvoerige kosten berekening. Na veel discussie over en weer wordt besloten een crediet te verleenen aan B en W. van f 5000. De heer P. Koetsier heeft aan den raad gevraagd een gedeelte sloot liggende voor het door hem te bouwen heerenhuis aan den Kerkweg te mogen dempen en dit te verhelen met den openbaren weg. Nu wil evenwel het geval dat deze sloot reeds ge dempt i9 terwijl de raad dienaangaande nog geen besluit heeft genomen. De heer Fa- fianie meent dat zulks toch eigenlijk niet gaat. Hierdoor lijdt het prestige van den raad en van B. en W. te veel. De voorzitter antwoordt hierop dat wel is waar de opmerking van den spreker juist is maar hier de practijk toch nog iets anders beteekent dan de theorie. Natuurlijk is het niet goed dat de heer Koetsier maar is be gonnen te dempen maar men had tijdens het graven der fundamenten en het bouwen van den kelder daar grond over en heeft dat alvast maar in de sloot gestort. Goed is het zeker niet en indien de raad meent hier eens voor al een eind aan te moeten maken doet hij niet beter dan met de gevraagde vergun ning te weigeren. Dat is natuurlijk een zeer radicaal middel. Na veel strijd wordt ten slotte de ge vraagde vergunning verleend. Wordt besloten aan het bestuur der ver. voor Christelijk nationaal schoolonderwijs alhier een bedrag toe te kennen verband houdende mei het afschilderen der school aan de Oranjelaan alsmede om gelden be schikbaar te stellen voor de uitbreiding der school aan de Kleikade door het bijbouwen van een lokaal, vergrooting der speel plaats en het aanschaffen van nieuwe leer middelen voor dat lokaal. Een en ander is noodig geworden door de toeneming van het leerlingenaantal dier school. Wordt besloten de verordening regelende het schoolgeld voor het lager en uitgebreid lager onderwijs in deze gemeente, dié geldig is tot 1 Januari 1928 ook na dien datum ongewijzigd te handhaven tot tijd en wijle de Lageronderwijswet op dit punt een ver andering zal hebben ondprgaan. Het voorstel van B. en W. om de verorde ning op de vrijwillige brandweer in deze ge meente te wijzigen in dien zin dat ook voortaan de motorcommandant eenige ver goeding zal bekomen voor de bewezen diensten, vindt nog al ernstige tegenkan ting. De opperbrandmeester de heer van Lange wees er in djt verband op. dat een vergoeding toch niet meer dan billijk is ge zien hel feit dat in den regel de kleeren der betrokken brandweer lieden dermate hebben te liiden. dat ze vaak vernieuwd moeten worden. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. met 10 tegen 3 stemmen aangeno men. Wordt besloten aan de eebr. W. en A. Burger een gedeelte der Jan-Dorrenkens- kade over een lengte van 22 meter te ver- koopen voor de som van f 220 Hierop wordt besloten tot een begrootingswijziging. waar- op de voorzitter de vergadering sluit. Lijst van onbestelbare brieven, van welke de afzenders onbekend zijn. Terug ontvangen in de 1ste helft der maand Octo ber 1927. Jac. Kooi, Reeuwijk. Ambtenaar Open baar Ministerie van het Kantongerecht, Gouda. C. Plomp, Mouwerstraat? Onze vroegere plaatsgenoot de heer P, A. Schwartz, burgemeester van Rilland- Balh, slaagde voor het candidaatsexamen in de rechten. Blijkens de maandelijksche bevolkings statistiek vermeerderde de bevolking onzer gemeente over September 1.1. door vestiging me: 32 en door geboorte met 10 zielen De verm ndering beliep 25 door vertrek en 4 door 9!orfte. De totale vermeerdering be droeg dus 13 personen. Aan de afd. Waddinxveen van de Hollandrche Maatschappij van Landbouw is de beschikking gegeven over een der lo kalen van de O. L. school aan het Dorp gedurende 2 avonden per week, voor een aldaar te houden algemeenen hndbouw- cursus. Door B. en W. wordt aan den raad voorgesteld een nieuw arrestanten lokaal te bouwen, daar ,het bestaande niet meer aan de wettelijke eischen voldoet. Tevens wordt overwogen een nieuwe veldwachterswoning er bij te bouwen. Met een en ander zou circa f 4000 gemoeid zjjn. Naar wjj vernemen, bestaan alhier plannen om het gemeentelijk uitbreidings plan zoodanig te wijzigen, dat daarvan af gevoerd worden de weg ten Oosten van de ringvaart van den Zuidplaspolder, in verband met de vrijheid van de zwemmers en zwemsters in de nabijzjjnde zwem-m- richting. In de Geref. Kerk z\jn aan de beurt van aftreden: als diaken de heer J. v. d. Berg, als ouderling de heer I. v. RhjjiL ZWAMMERDAM. De bazaar, door de Gemengde Zang- vereeniging „Eendracht maakt. Macht" al hier, tot versterking vaD de kas gehou den, heeft een goed succes opgeleverd Op de beide avonden inch, werd de bazaar met een druk bezoek vereerd en werd io totaal ruim f 1100 ontvangen. 23

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 10