Firma DE WILDE WIT KATOEN QRASLIBNEH f3.40 en f3.60 75 cent per El. Breestraat 93. INDISCHE KRONIEK. STENO-TYPIST(E) Mijn indrukken uit Amerika. BUITENLANDSCH GEMENGD Ijdragen, in verband waarmede hij zich heeit afgevraagd of de tijd niet gekomen is, iat de hoofdambtenaren dezer gemeente, en 'ij die meer dan f 1500 salaris hebben zelf in lie kosten gaan bijdragen, bijv 5 pCt, Hij had een dergelijk voorstel wel verwacht van U. en W. of de commissie. De voorzitter zegt iat de Raad nog geen drie maanden geleden ich over het heffen van die bijdragen in ntkennenden zin heeft uiigesproken. De heer Stadhouder zegt dat er nu meer •taald moet worden aan grond- en perso nele belasting en zou men nu niet van de mbtenaren kunnen vergen dat die ook wat neer gaan betalen. De voorzitter wijst er op, dat de belasting niet verhoogd wordt. De heer Los merkt op, daf de belasting hier er buiten moet blijven. Indertijd was hij tegen pensioenskorting, foch de tijden zijn veranderd en nu voelt tiij er voor dat geleidelijk wordt overgegaan om de volle 8V» pCt. te verhalen. Na eenige discussie stelt de heer Los voor om dit jaar niets te verhalen, doch ter ken nis van B. en W. en de ambtenaren te brengen, dat het volgend jaar met het thans gesprokene rekening gehouden dient te wor den. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Hierna wordt de begrooting en die van het waterleidingbedrijf vastgesteld zooals zij door B. en W. zijn aangeboden. Verder wordt vastgesteld de legger van wegen en voet raden, terwijl op een verzoek om vermin dering van schoolgeld afwijzend wordt be schikt. Verder worden»diverse bedragen van achterstallig schoolgeld en hondenbe lasting oninbaar verklaard, terwijl na lange discussie over een verzoek van Zandbergen met 6 tegen 5 stemmen wordt besloten conform het voorstel van B. en W. om hem de hoofdsom kwijt te schelden, doch de kosten van invordering verhaalbaar te stellen. Hierna wordt vastgesteld een veror dening op het gebruik der gemeentelijke noodslachtpiaats, waarna de rondvraag. Gistermiddag had mcj. O. het onge luk van de trap te vallen, waardoor zij eenige inwendige kneuzingen opliep en in bewusteloozen toestand werd opgenomen. Dr. Kortman verleende de eerste genees kundige hulp. RECLAME. in stukjes van 10 El xeer geschikt voor Ondergoed, Sloopen enz. voor Lakens, prima kwaliteit 9521 Door D, BAUDUIN. Iets over Hollandsche kinderen, hun groei, bloei en opvoeding in Jan Oost. Wat is het Indische land, het Indische milieu voor onze kinderen 1 Ziedaar een vraag, die al heel tvafc st>of heeft doen op waaien en disputen heeft uitgelokt en die behalve door verschillende mensehen op geheel verschillende wijze is beantwoord. Er zijn er, die apodictisch beweren, dat Indië voor Europeesche kinderen een goed land is, er zijn anderen, die even apodic tisch beweren, dat het een slecht land is voor ons kroost. Zooals altijd ligt ook hier weer de waarheid tusschen beide, mis schien in dit geval dichter bij het oordeel der laatste groep. Het is moeilijk om over zulk een precaire kwestie een generalisee- rend en definitief oordeel te vellen, omdat er zooveel afhangt van persoonlijke erva ringen. De volgende opmerkingen zijn dan ook geenszins als zulk een oordeel op te vatten, doch geven slechts mijn persoon lijke indrukken en daarnaast eenige alge meene foiten, die voorzoover ik weet, niet ernstig worden betwist. Voor zéér jonge kinderen is Indie inder daad een zeer goed Land. Ik heb dit niet slechts uit eigen aanschouwing begrepen, doch kan mij tevens beroepen op do mee- ning van deskundigen bij uitnemendheid, van de doktoren en van de moeders. Dat ligt ook eigenlijk wel voor de hand Wie een Indische baby in zijn wiegje of mand ziet spartelen, geheel vrij van de ondanks haar moderniseering toch altijd nog eenigs. zins knellende banden der kleedij van zijn collega's in Europa, terwijl hij ligt te koes teren in de broeikas-atmosfeer van het In dische land en zijn eerste levensjaren van af 2ijn geboorte steeds kan doorbrengen in de buitenlucht op beschaduwde plekjes en nimmer vanwege- het klimaat tot kamer arrest behoeft te worden veroordeeld, die zal t-ot eenzelfde conclusie ziin gekomen. Daarom ook is de volgende phase voor de Indische babies ideaal. Hun eerste wankele schreden behoeven ze niet te zetten in af gesloten vertrekken, hun eerste wandelin gen niet to maken, tot over do ooren inge pakt, door tochtige straten, waar de wind giert om de hoeken, veel vlugger dan een Hollandsche baby leeren ze loopen en buitelen over het Indische erf, gekleed in het luchtigste en gemakkelijkste van alle gewaden, de tjelana monj°t, het apen- broekje, het hansopje, dat over bet bloote lijf wordt gedragen en dat nog tien jaar lang huD geliefkoosde huisdracht zal blij ven. Door deze vrijheid van bewegen en de voortdurende gelegenheid daartoe zijn Indische kinderen over het algemeen veel leniger dan in Europa geborenen en ver bazen tijdens hun verlof in het moederland dan ook regelmatig grootouders, ooms tan tes door hun katachtige vlugheid. Wat de hier gebruikelijke kinderziekten betreft, mazelen krijgt, een Indische baby slechts zelden, kinkhoest verloopt voor hem veel minder onplezierig en ook sneller, rood vonk komt zelden voor, tegeD typhus ezi cholera worden jonge kinderen niet inge ënt doch kunnen met eenige nauwlettend heid tegen die ziekten zeer wel worden be veiligd, daarentegen komen ingewandsziek. ten vrij veel voor en lijden ook kinderen niet zelden aan licht aanvallen van mala ria. Over het algemeen kunnen kinderen het warme klimaat zeer wel verdragen en in elk geval veel beter dan volwassenen en is hun algemeene gezondheidstoestand minstens even goed als die van kinderen in Europa. Ook al weer door de ontzaglijke groeikracht van het tropische klimaat groeien Indische kinderen als kool en blij ven dat doen, zoodat zij bij voortgezet verblijf in de tropen veel spoediger uit we kluiten zijn gewassen en in het algemeen, vooral meisjes, veel spoediger lichamelijk rijp worden. Ik zal straks nog gelegenheid hebben er op te wijzen, dat dit laatste in- tusschen geen onverdeeld voordeel is. Levert dus de gezondheid geen bijzon dere zorgen op» de opvoeding stelt voor moeilijker problemen. Het Indische klimaat en de Indische ver houdingen brengen nu eenmaal mee, dat de Europeesche vrouw tal van werkjes en tal van zorgen, die zij in eigen land zelf ter hand neemt of zich aantrekt, in de tropen over moet laten aan inlandsche bedienden. Zoo heeft de Europeesche moeder voor de tallooze extra-zorgen en bezigheden, die de verzorging van de baby meebrengt de onmisbare hulp noodig van een baboe. Die baboe is al spoedig het factotum, dat meestal met veel handigheid en rustige be drijvigheid voor baby's speciale diensten optreedt en als zoodanig wordt gemonopo liseerd. Tusschen dit en den geleidelijken overgang tot kindermeid il n'y a qu'un pas Zoolang baby in de wieg ligt, bepaalt zich dat tot waken, oppassen als d'e moeder moet uitgaan en dergelijke. Naarmate het kind opgroeit en begint rond te loopen, derhalve ook meer vermoeiender toezicht noodig heeft, begint de functie van kin dermeid zich te accentueeren. Nu komt de baboe in haar element. Als kindermeid is zij, althans wat geduld be treft, niet te evenaren. Honderd en ook twee honderd keer bukt zij om steeds weer het zelfde voorwerp op te rapen dat baby bij wijze van spelletje laat vallen. Jongeheeren en jongedames van drie, vier en vijf jaar bedient zij met de lijdzaamheid eener sla vin. Aan elke kindergril, elke kindernuk geeft zij gehoor met automatische onder worpenheid, ook wanneer men haar tallooze malen op het verkeerde van haar methode opmerkzaam maakt. De baboe begrijpt niet de strekking van dergelijke paedagogische wenken. Het spelende kind op den weg of in den tuin volgt zij schrede voor schrede, elke hindernis ruimt zij op voor het kleine wezentje, dat als een tyran haar zijn beve len toeschreeuwt en als die niet worden op gevolgd, er met zijn knuistjes op los slaat. Soms, als het jonge kind huilt en niet be daren wil of als hel slapen moet en niet slapen Wil, heeft de baboe methodes om het te sussen, die in de inlandsche wereld ge bruikelijk zijn, doch die naar onze begrip pen weerzinwekkend zijn en die ik hier verder kan beschrijven. Maar uit dit alles zal de lezer hebben begrepen dat wie zijn kind liefheeft, het niet aan de baboe over laat of althans zoo weinig mogelijk. Euro peesche moeders, die in de tropen ondanks het uitputtende klimaat zelf de zorg voor huh kroost op zich nemen en nooit uit han den geven, verdienen daarom meser bewon dering dan men zoo oppervlakkig zou dem ken. Helaas zijn er in de tropen niet veel blanke moeders, die zóó hun moederplicht begrijpen. Nu komen wij aan de volgende phase die van den schooltijd. In de eerste plaats moet ik nu opmerken dat het kind in weerwil van zijn schijnbare ongebreidelde vrijheid nu toch reeds eenvoudige genoegens moet gaan missen, die een Europeesch kind van zijn leeftijd als vanzelfsprekend beschouwt. Daar is de verbazende hitle, die het belet om overdag te ravotten in de gloeiende zon en die het na schooltijd, de Indische school tijden zijn van acht tot één uur, dwingt om in zijn slaapkamer onder de klamboe te gaan rusten, tenzij het zich stilletjes uit de voelen maakt em aan ouderlijk toezicht ont snappend zijn heil gaat zoeken op eigen of naburige erven. En daar komt het dan on vermijdelijk in contact óf met vriendjes die ook aan de ouderlijke controle ontsnappen óf met de inlandsche bedienden, die in de middaguren op het achtererf hun dolce far niente genieten. En nu zal ik er maar dade lijk aan toevoegen dat meer nog dan in allerprilste jeugd het contact met de baboe op dezen leeftijd het contact met andere mannelijke en vrouwelijke inlandsche be dienden voor onze jeugd allerbedenkeüjkst kan zijn. De inlander heeft nu eenmaal een andere moraal dan wij die zeker niet het minst op sexueel gebied met de onze ver schilt, Ik kan ook hierover niet verder uit weiden, doch moet volstaan met te zeggen, dat de omgang met inlanders voor onze kin deren grooie gevaren voor geest en ook voor lichaam kan beteekenen en ongelukkiger wijs ook tallooze malen het treurig bewijs daarvan is geleverd Ander onschuldig ge noegen dat kinderen maar ook ouders in Indië moeien missen: wij nemen onze kin deren mee naar buiten, gaan op vrije mid dagen en in de vacanties met onze zonen en dochters wandelingen en. tochten maken» fietsen, picnic.cen, kampeeren, zeilen enzoo- voort. De Indischp natuur het Indische kli maat. het zal den lezer uit vorige kronie ken waarschijnlijk zijn gebleken leent zich daartoe niet en evenmin de levenswijze der ouders en de werkzaamheden van den va der. Althans nic! in hel laagland en in de steden in het bergland en op ondernemin gen in de bergen zijn de omstandigheden daarvoor iets gunstiger. Het onderwijs op de Europeesche lagere scholen is goed. Ook de oiiigang met andere leerlingen geeft nog geen al le grooie zor gen, omdat de ouders gezien den jeugdigen leeftijd hunner kinderen in deze periode, dien omgang nog vrijwel geheel in de hand hebben. Do moeilijkste periode komt, wanneer de kinderen de lagere school verlaten en de tgd is gekomen voor H. B. S. of Gymnasium. De tijd ligt nog niet zoo heel ver achter ons, dat het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs in Indië van dien aard was, dat aarzelen tusschen dit en het Hollandsche onmogelijk was. Men had geen keus en moest de kinderen naar het moederland sturen. Dat vergemakkelijkte in elk geval het zware besluit om wat het liefste was to laten gaan, al viel.de scheiding ook even zwaar. Tegenwoordig is dat anders. Het middelbaar onderwijs in Indië is enorm verbeterd en dat behoeft dus in vele ge vallen niet langer de reden te zijn, waarom men van zijn kinderen zal moeten scheiden. Er kunnen echter andere redenen zijn. Ik heb reeds gewezen op de vroegrijpheid der Europeesche kinderen in het tropische land. Die vroegrijpheid, die maakt, dat de kinderen op jeugdigen leeftijd reeds geen kinderen meer zgn, kan voorkomen of althans, in haar gevolgen geneutraliseerd worden door tijdig overplanten naar Europa. Wanneer ze blij ven, dan zal die vroegrijpheid bij het con tact met de rijpende jeugd van Indische H. B. S. en Lyceum haar gevaren met zich dragen. En nu moet men bedenken, dat de Indische schooljeugd op de bedoelde in richtingen niet langer volbloed Europeesch is, doch gewoonlijk talrijke elementen bevat van zeer gemengden bloede en voor een gedeelte afkomstig is van alle landaarden, die in Jan Oost worden gevonden. Het Euro peesche kind komt dus op een voor indrukken en ervaringen zeer ontvankelijken leeftijd wel in een zeer speciaal milieu, dat wjj in eigen land en in normale omstandigheden zeker nimmer voor onze kinderen zouden kiezen. En het Europeesche kind is juist nu op een leeftijd gekomen, waarop de ouders misschien nog wel macht en controle hebben over het lichaam, maar niet langer over den geest. Daar is nog iets anders de overweging waard. Wij, Nederlanders, leven in Indië in een land, dat per slot van rekening niet het onze is. Hoe goed wij er ons misschien ook hebben kunnen aanpassen, hoe goed het er ook ging het verlangen naar ons e?gen land, onze eigen menschen, ons eigen milieu is ons toch bijna altijd bijgebleven. Wij zijn altijd blijven voelen, dat wij daar en en daar alleen tenslotte thuis hoorden. On telbaar zijn de banden, die ons met het vaderland verbinden en daaronder nemen onze jeugdherinneringen zeker niet de laatste plaats in. Die herinneringen wenschen wij ook voor onze kinderen. Wij voelen instinct matig, dat onze blonde, blanke kinderen thuis hooren aan het blonde, blanke duin, in de bosschen, op de heide, op de plassen, in de sneeuw. Wat wjj daar genoten, waar van wij hun vertelden, dat moeten ook zij beleven. Wanneer ze later volwassen zijn, dan mogen ze, als dat hun wil is, terug gaan naar Indie, het land, dat inderdaad zgo veel goeds voor ons heeft in andere opzichten en waarvan ik zeker niet slechts wil zeggen, alleen maar dit, dat het niet het onze is en niet dat van onze kinderen. Een Hollandsch kind behoort op te groeien in Holland. Daar krijgt het de kenmerken van zijn ras, niet alleen door de moeder melk, maar ook door den invloed van lucht, zon en water, door zijn kameraden, door het leven, in één woord, door de sfeer van het vaderland. Dat is geen rassenwaan. Een Javaansch kind behoort immers ook op Java. Vraag een Javaan of hij zijn kind in Holland zoü willen laten geboren worden en daar zou willen zien opgroeien tusschen vreemden in een vreemd milieu, zoodat het, later teruggekeerd, als een vreemde zou staan voor zijn 'rijstvelden, hij zal hoogst waarschijnlijk neen zeggen en niemand zal hem rassenwaan verwijten. RECLAME. Opl. door vakman. Cond. bill. v. d. HEYDEN - Morschweg 96a. 107.3a door Dr. NEIL VAN AKEN. New-York, 15 Sept. 1927. Hoe de Amerikaansche „gele pers" tot stand gekomen is. De typi sche Amerikaansche methoden door William Randolph Hearst aangewend om de invloedrijkste krantenman in de Vereenigde Sta ten te worden, Een avontuur op nationaal politiek gebied, die een oorlog bevordert en gebruikt om de zaken vooruit te brengen. Men kan zich in Holland moeilijk een voorstelling vormen van de persoonlijkheid, den arbeid en de beteekenis van William Randolph Hearst. Een krantenbedrijf, zoo als hij in Amerika opgebouwd heeft, zoü een absolute onmogelijkheid zijn in Holland. De invloed van zijn arbeid is dan ook ge weldig geweest op de mentaliteit van den gemiddelden Amerikaan. Welk een mach tige opvoedingskracht deze man gebruikt en misbruikt heeft, wordt duidelijk uit het feit. dat hij de bezitter is van 38 dagbladen, 11 groote week- en maandbladen, twee belangrijke persdiensten, een filmdienst en een der grootste fotodiensten. Acht en der tig duizend man gehoorzamen onmiddellijk zijn bevelen, terwijl indirect 50.000 arbei ders in de papierfabrieken door zijn grooten omzet hun dagelijksch brood verdienen Dit j zijn echter slechts cijfers en merkwaardig- 'i heden, die de zakenbeteekenis van dit be drijf aangeven. Hearst's voornaamste be teekenis ligt in het feit, dat hij het Ameri kaansche krantenleven geheel onderste boven gekeerd heeft, het naar het lagere peil, waarop het zich nu bevindt, terugge drukt heeft en daardoor aan de buitenwe reld een indruk van Amerika gegeven heeft, die onjuist i9 en niet overeenstemt met de waarheid Hetzij men in Europa. Australië of Azië woont, als men aan Amerika denkt, dan vormt men zich daarvan een voorstel ling, die voornamelijk gevormd is door de indrukken, die men uit de Hearst-bladen ontvangen heeft. Zijn persoonlijkheid heeft in de laatste twintig jaar als een donkere schaduw de gunstige zijden van het Ameri kaansche volk verduisterd, want zijn oog merken, waartoe hij de oplagen van zijn vele kranten dagelijks gebruikte, waren zeer troebel. Zijn vader, goudzoeker en mijnbezitler, Senator en bezitter van een onbeduidend en schrikkelijk klein krantje in San Fran cisco, zond „My big boy Bill", zooals hij zijn zoon altijd placht te noemen, naar de Harvard University, waar hij later de deur uitgegooid werd. De jonge Hearst liep met het idee rond om kranten-uitgever te' wor den. Aan de hoogeschool had hij zijn eerste .krantenkennis opgedaan, want hij had het studentenblad „The Lampoon" bestuurd, en het zelfs tot een klein winstgevend bedrijf gemaakt Het was een zotte gril van den ouden heer om zijn zoon aan het hoofd te stellen van het nietige krantje „The Exa miner", maar het kon hem weinig schelen of de jongen wel in staat zou zijn om een jaarlijksche winst van honderdduizend dol lars op te strijken, want hij had een fortuin, dat op 117 millioen geschat werd. De jonge Hearst liet zijn vader en San Francisco rustig aan hun spottenden glimlach over. Hij zocht de beste verslaggevers, kocht de beste hoofdartikel-journalisten, spaarde geen geld om het voortreffelijkste en snelste nieuws aan zijn lezers te schenken, be taalde hopge salarissen en indien noodig, gebruikte daarvoor ook het geld van zijn rijken vader. Met het gevolg, dat na acht jaar de „Examiner" het eerste blad aan de westkust was. In een stad, welke 300.000 inwoners had, kon hij 80.000 lezers in schrijven. En op Zondag verscheen een Zondagsblad van 120 bladzijden 1 Dat was hel begin van zijn succes. Inmiddels was zijn vader overleden. Zijn moeder was de eenige erfgename geworden Hij begreep, dat indien hij iets van groote beteekenis worden wou in de krantenwe reld, hij naar de Oostkust zou moeten gaan. Maar hij wist' ook, dat men óm in New- ïork te kunnen slagen, veel geld noodig heeft. Zoo aanvaardde hij dan van zijn moeder met een licht, opgewekt hart de zeven en een half millioen dollar, om zich in New-York te vestigen. Hij kocht de „Mor ning Journal", een blad dat geen asem meer had. Weer volgde hij dezelfde tactiek. Be taalde hooge salarissen, nam de beste krachten van zijn mededingers weg en smeet met het geld om zich heen, zoodat het zijn mede-arbeiders bang om het hart werd. Met hetzelfde gevolg. In 10 maanden had hij het aantal lezers van 4-2.000 op 420.000 gebracht. Hearst won den strijd tegen zijn vijanden, verhoogde de oplage tot een paar millioen, en lichtte zijn eer lijken tegenstander. Pullitzer, uit het zadel Fullitzer had een geweten en wou het volk Opvoeden. Hearst ging een paar trappen naar beneden en gaf de massa, hetgeen het verlangde: sensatie, omkooperijen, bedrog, moordgeschiedenissen en zedeschandalen. Hij schiep, wat tegenwoordig in Amerika be kend 9taat als: persoonlijke journalistiek. Dat wil zeggen, zijn medewerkers waren niet alleen verslaggevers, maar tevens ac tieve veroorzakers van het begeerde nieuws. Om dat eenigszins duidelijk te maken kan ik een der vele gevallen aanhalen uit de krantenpraktijk des heeren Hearst. Kort nadat hij in New-York aan het werk gegaan was, waren de verhoudingen van Spanje en Amerika, naar aanleiding van het Cuba- vraagstuk niet zeer gunstig. De Amerikaan sche sympathie was aan de zijde van Cuba. Men wou Spanje niet zoo vlak voor de deur hebben. Hearst zond den eenen reporter na den anderen naar Cuba. De een was nog niet uit het land verbannen, wegens ophit sing tegen de Spaansche regeering of de plaatsvervangende reporter wa9 reeds on derweg. Maar de ontploffing bleef niet uit. Een van zijn correspondenten werd onge duldig en wou zijn post verlaten. Hij kreeg het volgende telegram: „Blijf, jij levert de berichten, ik lever den oorlog." Eindelijk kwam een klein bericht binnen, dat door de redacteuren veronachtzaamd werd, maar toevallig in de handen van Hearst zelf kwam. Een zeventienjarig meisje was tot deportatie verqprdeeld geworden, omdat zij aan politieke relletjes deelgenomen had. Onmiddellijk werd de gansche slad saam- getrommeld, bevelen aan alle corresponden ten gezonden, comité's in het leven geroe pen, die protesten tegen de deportatie in zonden, de Amerikaansche vrouwen wer den georganiseerd, om een verzoekschrift aan de Spaansche Koningin te zenden, de gezant in Madrid werd mobiel gemaakt, enz. Dat was het werk van een paar oogen- blikken. Maar toon kwam de clou van het geval. Een Hearst-verlegenwoordiger in Cuba brak in de cel van het gevangen meisje in, bevrijdde haar, slaagde er in haar naar New-York te brengen en bereidde haar een ontvangst van honderdduizend New-Yorkers op Madison Square. Nog on gelooflijker voor Hollandsche begrippen is de nageschiedenis. Toen bekend werd, dat de Spaansche vloot naar Manilla uitloopen zou, gaf Hearst aan zijn Londenschen ver tegenwoordiger opdracht om een groot En- geïsch schip in het Oostelijk gedeelte van de Middellandsche Zee op te koopen, en, indien hel noodig mocht zijn. het schip in het Suez-kanaal te doen zinken, ten einde aldus den toegang tot de Philippijnen te versperren. Het ptan is niet tot uitvoering gekomen, maar men kan er zeker van zijn, dat zijn bevelen zouden opgevolgd gewor den zijn Hearst kon op zijn manschappen aan Hij betaalde veel te goed en had een ongelooflijken invloed, terwijl bovendien hem al het benoodigde geld steeds ten 1 dienste stond. De gevallen, waarin Hearst zijn inktbevlekte handen gestoken heeft, zijn legio. Technisch had hij ook eigen methoden. Soms gebruikte hij de gansche voorpagina voor den titel, die steeds zoo doorzichtig opgesteld wa9, dat de eenvoudige lezer, de behoefte om den inhoud te kennen, niet onderdrukken kon. De berichten en het nieuws werden altijd zoo opgesteld, dat de gunstige factoren plaats moesten maken voor de sensationeele zijde van het geval. Door foto's, die in het toentertijd nog niet geheel tot ontwikkeling gekomen foto-wezen op zichzelf reeds sensatie wekten, ver overde hij dat contingent van zijn lezers, hetwelk zich tegen den inhoud van het blad mocht verzetten. De foto's werden soms op gruwelijke wijze verminkt. Dezelfde methode werd kort geleden nog toegepast door een dagelijks verschijnend geïllustreerd blad, dat de voet stappen van den illustren voorganger tracht te volgen, doch er niet in slaagt meer dan pornografisch te zijn. Ford had name lijk een ongeluk gehad, waarbij niemand tegenwoordig was geweest. Op de voor pagina van genoemd blad weid een foto afgedrukt, waarop men Ford zag opstaan van den grond met bebloed gezicht en ge scheurde kleerenl Geen honorarium is hem ooit te veel ge weest om de beste internationale pennen aan zijn blad te verbinden. Hij wist heel goed, dat het noodig was om een goede, voorname facade te hebben. Eén groote spe culatie van mr. Hearst is echter niet ge slaagd. Gaarne had hij persoonlijk een po litieke rol willen spelen. Zonder eenig succes is hij candidaat voor het burge meestersambt van Chicago en voor den gouverneurspost van den staat New-York geweest. De massa, die zijn kranten las, had intusschen reeds begrepen, dat zijn politiek doêl niet oprecht was, en wilde hem daar om ook niet volgen. Zijn rol op het politiek tooneel behoort dan ook tot het verleden, maar hij heeft zijn oorspronkelijk doel bereikt. Afgezien van het feit, dat zijn invloed zich gewijzigd heeft, is hij, wat hij worden wou: de Ame rikaansche krantenkóning. BUITENLANDSCH GEMENGD. UIT DE VLIEGWERELD. Het laatste nieuws van miss Elder is dat Laar vliegtuig 400 mijl ten O. van New-York is waargenomen in goede conditie. Sindsdien is niets meer vernomen en men begint on, gerust te worden, daar zij immers de scheep, vaaTtroute volgt. Toen mej. Elder een maand geleden onge1- veer op Long Island aankwam, gaf men baar ie kennen, dat alleen op verschillende voor waarden toestemming tot vertrek van da American Girl gegeven zou worden en drong men er op aan, dat zij haar vlucht tot het volgend jaar zou uitstellen, omdat in dit seizoen de weersomstandigheden boven den, Atlanlischen Oceaan zoo verraderlijk zijn. Het onverschrokken meisje lachte de zwart kijkers uit en zei, dat zij vast besloten was nog dit jaar dei poging te wagen. De American Girl veert ongeveer 2-100 L. benzinei en 90 L. olie met zich, wat men: voldoende acht voor een vlucht van onge-, veer 4600 mijl. terwijl de afstand, die de vliegers denken af te leggen, ongeveer 3600 mijl bedraagt, Dei vliegers dragen rubberreddingsgordels;' een vlot hebben zij niet aan boord. Als rant, soen hebben zij een half dozijn sandwiches en thermosflesschen met bouillon en koffie meegenomen. Vroeger was miss Elders werkzaam bij een tandarts. Tweemaal won ze een prijs in een schoonheidswedstrijd. Haar man keurden haar tocht goed. Pas drie weken geleden haalde zij haar brevet. Na Lindbergh's sue. ces besloot zij de eerste vrouw te zijn die den Oceaan overvloog. Miss Grayson heeft haar vlucht uitgesteld, doch zij geeft haar poging niet op. Op het hooren van het vertrc-k van miss Elder zeidq zij: „Er is op den Atlanlischen Oceaan ruimte voor twee vrouwen en roem voor allen. Wij gelooven dat wij een geheel ander doel hobbên dan juffrouw Elder en zullen, met ons program Voortgaan, dat wij meer dan vijf maanden voorbereid hebben". De D 1220, die uit Warnemünde was vertrokken naar Amsterdam, is moeten lan^ den. Het vliegtuig verscheen even vóór halL vijf boven het Noord-Oostzeekanaal en vloog in de richting Hamburg. Het streek dan plotseling op de Elbe neer en voer zonder moeilijkheden de haven van Brunsbuettel> Koog binnen. De bestuurders zijn onge-. deerd. Er schijnt een defect aan den koeler te zijn ontstaan. De motor liep anders onbe rispelijk. Ook een nieuw anker moest wor-i den aangebracht. Hedenmorgen om 9.45 Duilsche tijd is het vliegtuig bij mistig weer opnieuw opge stegen met bestemming Amsterdam, waar men gisteren geruiraen tijd voor niets heeft gewacht. De bestuurder van de Heinkel-machine D 1220, ir. Merz, is reeds sedert 1913 als vlieger werkzaam. Hij is ook in marine- dienst geweest en heeft daar zoowel de Azoren als Noord- en Midden-Amerika leeren kennen. Einde 1914 raakte hij in Russische gevangenschap, doch slaagde er na twee vergeefsche pogingen in uit Siberië to ontvluchten. Hij wist de Duilsche stel lingen te bereiken en werd als oorlogs vlieger te werk gesteld. In den laatsten tijd vloog Merz voor de Duilsche Lufthansa op hel traject naar Stockholm. Dr. Heinkel is tot nu toe de eenige, die het mogelijk acht een watervliegtuig zoo danig te bouwen, dat het voldoende ben zine voor een vlucht naar Amerika kan meenemen. Het watervliegtuig, dat hij bouwde is van het*type H. E. 6. eendekker, met twee drijvers, eon stalen romp, een Beierschen B M. W.-motor van 800 P.K., terwijl v:er- 23

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 10