Onze Foto-Wedstrijd. 68ste JAARGANG WOENSDAG 12 OCTOBER 1927 No. 20729 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. MUZIEK. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit ORIE Bladen EERSTE BLAD. Heden geven wij de foto-pagina met reproducties van de foto's der prijswinnaars in onzen welgeslaagden fotowedstrijd. Men kan zich zoo doende overtuigen van het goede werk, dat door de Leidsche amateur fotografie is bereikt. Men houde hierbij in het oog, dat wij uit de bekroningen die foto's moesten kiezen, die zich het beste leenden voor reproductie in onze courant, zoodat de bekroningen niet geheel zijn toegekend naar aanleiding van deze foto's alleen. Deze cliché's ziin vervaardigd door de Cliché-fabriek Holland te Haarlem. De prijswinnaars kunnen hun prijzen morgen, Donderdag 13 October, aan onze Bureaux afhalen van 15 uur 's middags. LEIDSCHE MIDDENSTANDSCENTRALE. In een gisteravond gehouden gecombi neerde vergadering van de besturen der plaatselijke middenslandsvereenigingen is besloten tot oprichting van een midden- standscenlrale. De concept-statuten werden onveranderd vastgesteld. Als bestuursleden werden aangewezen de dagelijksche besturen der drie aangesloten vereenigingen. Op de statuten zal de Koninklijke goed keuring worden aangevraagd. GEMEENSCHAPSZIN. Er is in de hedendaagsche samenleving aldus heeft gisteravond mevr. Franco MendesCalisch tot de leden der afdeeling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen betoogd een schromelijk tekort aan ge meenschapszin, aan goede manieren, aan wellevendheid, kortom aan, wat zij zou wil len noemen „polilesse de coeur". Weliswaar is er gemeenschapszin in dier voege, dat er een zeker organisatorisch ver band bestaat waarvan o.a. de vele ge stichten en de zestig afdeelingen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen getuigen maar toch: gemeenschapszin, zooals zij zich dien denkt, ontbreekt ten eenenmale. Wij leven in een bij uitstek materialis tische maatschappij, waarin de welvaart van een land uitsluitend gedacht wordl af hankelijk te zijn van handel en industrie. Spreekster is het daar in geenen deele mee eens en vandaar ook, dat haar streven naar bevordering van gemeenschapszin lijnrecht tegen den geest van den tijd ïn- druischt. Onder gemeenschapszin verstaat spr. in de eerste plaats een ondergeschikt maken van de persoonlijke belangen aan de ge meenschap, dien men slechts kan aankwee- ken door hechte samenwerking van velen. En inzonderheid de vrouwen als opvoed sters van de maatschappij kunnen in deze een belangrijke taak vervullen door propa- gandeering in woord en daad. Wij vrouwen, aldus spr., kunnen tot het aankweeken van den gemeenschapszin zeer veel bijdragen door lo. onze kinderen in deze richting op le voeden en 2o. door onze eigen wellevendheid, onze voorkomendheid, onze omgangsvormen en onze beschaving ten voorbeeld te stellen aan onze naaste omgeving, die daarvan zeker den goeden invloed zal ondervinden. Wij moeien trachten anderen van onze eigen beschaving d. w. z. een combinatie van fijn gevoel en naastenliefde, deelachtig te doen worden. Goede omgangsvormen zijn noodig voor wellevendheid, gemoedsveredeling en karak tervorming. Het is onze dure plicht onze kinderen van jongsaf die goede vormen in le prenten en voor te houden, opdat op laleren leeftijd deze gewoonten hen tot een tweede natuur geworden zullen zijn. Maar daarnaast moeten wij ook hervor ming van het onderwijs trachlen te verkrij gen in dien zin, dat naast de geestelijke ont wikkeling van het kind meerdere aandacht besleed wordt aan de moreele ontwikkeling, aan de opvoeding tot m e n s c h. Mevr. Franco Mendes noemde vervolgens eenige voorbeelden, waarin zij het ontbre ken van gemeenschapszin in de heden daagsche maatschappij demonstreerde. Het gezinsleven, dat de basis behoort te vormen voor een maatschappij, waarin ook voor de wellevendheid plaats is, is geheel ontwricht: de armenzorg, eertijds beoefend door particulieren, die zich daartoe uit ge meenschapszin geroepen voelden, berust thans bij vereenigingen door bezoldigde krachten; de ziekenverpleging, in vroeger dagen een werk van liefdadigheid en barm hartigheid, is heden ten dage in handen van betaalde krachten. Na de pauze, waarin thee werd gepresen teerd, gaf mevr. Franco Mendes een soort college in conversatie- en (omgangs) vor menleer, waarin zij op vaak heftige wijze fulmineerde tegen de duizend-en-een -klei nere en groolere onbeleefdheden en onacht zaamheden, welke in hel dagelijksche leven zoowel in huis als op straal, in de tram en in den schouwburg zijn waar le nemen. Zoo richtte zij zich ook tot de heeren der schepping, die sigaren- en sigaretten eindjes op straat plegen neer te werpen. In gemoede, wij kunnen er loch niet mee in onze handen blijven rondloopen! En met een paar brandblaren in je handen is toch stellig niet de gemeenschap, hoogstens de apotheker gebaat. Niettemin, er was zeer veel waars in de voordracht van mervr. Franco Mendes en de afdeelingspresidente, mevrouw Schots Nueboer, maakte zich stellig lot de tolk van alle aanwezigen, toen zij aan het einde van den avond de spreekster dank bracht voor haar leerzaam betoog. Van de gelegenheid om met de spreekster van gedachten te wisselen werd door een tweetal dames gebruik gemaakt. VRIJZINNIG-CHRISTELIJKE STUDENTEN- BOND (AFDEELING LEIDEN). Een Eerste-jaars-avcnd. Gisteravond hield de afdeeling Leiden van den Vrijzinnig-Christelijken Studenten- bond een bijeenkomst in het Klein-Audito- num van de Academie, die voornamelijk belegd was voor de eersle-jaarsstudenten. ten einde met deze organisatie kennis te kunnen maken. Als sprekers waren aangekondigd de hee ren ds. F. Kleyn over: „Het karakter der Vrijzinnigheid" en A. Noorman, te Utrecht, over: De „V. C. S. B.". De belangstelling was buitengewoon groot, zoodat er in hel Klein-Auditorium geen plaats onbezet bleef. Onder de aanwezigen waren een groot aantal vrouwelijke stu denten. De voorzitter der Leidsche afdeeling, de heer Hunger, opende de bijeenkomst met een korte rede, waarin hij allereerst de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder de talrijke eerste-jaars-studenten en zijn voldoening uitsprak over de talrijke op komst. Hij wekte de eerstejaars op zich hij den Bond aan te sluiten. Zeer in het alge meen schetste hij de beteekenis van den Bond en deed daarin uitkomen hoe de stu dent, door velerlei aan de Universiteit van de religie afgetrokken, in den Bond met anderen in een geestelijken sfeer wordt ge bracht, wat van beteekenis kan zijn voor de jaren, welke hij of zij aan de Universi teit doorbrengt en wellicht ook voor het leven, dat hen straks in de maatschappij wacht. Na deze inleiding verleende hij 't woord aan den heer Noorman. Deze spreker, zelf lid der organisatie, wilde zoo gaarne weergeven wat de V. G. S. V. voor hem is geweest en wat hij in gemeenschap met gelijkgezinden er heeft doorleefd en gevoeld, al leeft sterk bij hem het besef, dat de Bond nog veel meer voor hem had kunnen zijn.' De gemeenschap waarin men de religie zoekt en de aanraking voelt van het Abso lute, het Eeuwige, is eigenlijk de kerk Maar de student heeft zijn eigen wereld De kerk kan voor hem niet zijn dezelfde gemeen schap als voor anderen. Doch, waar ook hij de religie als iets onmisbaars voor zijn leven noodig heeft, is het gewenscht. dat hij zich bij gelijkgezinden aansluit. Als hi] vrijzinnig is, vindt hij de gemeenschap, welke hij in geestelijken zin noodig heeft, in den Bond. Zoo is de Bond uit een reli- gieuse behoefte der studenten geboren en bestaan er thans in alle academiesteden afdeelingen (7). Het inwendig leven eener afdeeling schetsend, ving spr. aan met de mededeeling, dat krachtens het karakter der organisatie overal op één dag in de week een wijdingsavond wordt gehouden. Een der leden spreekt dan een kort woord van eerbied en wijding, er wordt gebeden en gezongen en getracht de aanwezigen in gemeenschap te brengen met het Hoogere en het Heilige. Bij de bespreking van de verdere werk zaamheden en strevingen, nam spr. de af deeling Leiden tot leiddraad. De leden zijn ondergebracht in eenige secties: een sociale, een godsdienstige, een medische, een litte raire, een paedagogische en een internatio nale sectie, de laatste in samenwerking met de N. C. S. V., terwijl laatstelijk nog een philosophische sectie is gevormd. Deze secties staan onder leiding van deskundige mannen als de hoogleerarén De Graaf. Heering en anderen. Dr. Bierens de Haan zal de philosophische sectie leiden. Vervolgens noemde spr. o.a. nog de con ferenties, waarvan te Leiden de eerste in dit jaar zal worden gehouden 22 en 23 October a.s.. de kampen enz. Het ontbreekt niet aan gelegenheden om te^komen in de religieuze sfeer en daarom wekte spr. ten slotte alle jongeren, die voor den godsdienst voelen en van vrijzinnigen huize zijn op, om zich bij den V. C. S. B. aan te sluiten. Hierna hield ds. F. Klevn, een door wrochte beschouwing over het „Karakter der Vrijzinnigheid". Hij schakelde daarbij onmiddellijk het negatieve begrip van het woord, dat met de echte vrijzinnigheid al léén den naam gemeen heeft, uit. De posi tieve vrijzinnigheid is in haar wezen niets anders dan de vrijmaking der persoonlijk heid en zoo plaatst zij zich tegenover het dogmatisch, dat aanneemt op gezag. Zoo was Socrates een vertegenwoordiger der vrijzinnige gedachte, evenals Luther, toen hij verklaarde, dat het niet geraden is iets te doen tegen het geweien. De re naissance, de hervorming en ook het thans en soms niet ten onrechte gesmade libera lisme, waren stroomingen, waarin de ware vrijzinnigheid uitkwam. Juist dat gelooven in 's menschen persoonlijkheid brengt mede een diep besef van eerbied voor het mysterie, het bovenwezenlijke en daarom is de vrijzinnigheid in haar wezen religieus. Als een pendant van de vrijzinnigheid noemde spr. de ware verdraagzaamheid. Het gelooven in de menschelijke persoon lijkheid brengt den vrijzinnige er toe ook (e waardcerèn een andere overtuiging dan de zijne. Zoo langs lijnen der geleidelijk heid kwam spreker tot de conclusie, dat de ware vrijzinnigheid haar grond vindt in de Goddelijke liefde. Het welsprekend in wijsgeerigen geest opgebouwd betoog werd met stille aandacht gevolgd en maakte blijkbaar diepen indruk op het gemoed dezer jongeren. In inliemen kring in het clubgebouw der afdeeling zou gelegenheid worden gegeven tot gedachtenwisseling. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank aan sprekers en pers en wekte de eerstejaars studenten op zich aan te sluiten door op de lijsten, die waren neergelegd, te teekenen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Gisteravond hield de afd. Leiden der N. R. V. in één der bovenzalen van „De Harmonie" een algemeene ledenvergadering. Om half negen opende de voorzitter, de heer Hardeweg, de vergadering, waarna de secretaris, de heer J. Mooy Gz., de notulen der vorige vergadering voorlas, welke on veranderd werden goedgekeurd De voorzitter wekte vervolgens de aan wezigen op tot deelname aan den foto wedstrijd op Zondag" a.s. De secretaris deelde mede, dat het ledenaantal der afd Leiden 1165 bedraagt. Vervolgens bracht de secretaris verslag uit van de 21ste jaar vergadering der N. R. V„ gehouden te Leeuwarden. Hierna werd de wintercampagae bespreken. Voor de cursussen kunnen ziek nog eenige leden opgeven, mits vóór 1 November, bij den heer Mooy, Hugo de Grootstraat 14. Bij wgze van proef zijn dit seizoen voor de zes lezingen serie- kaarten verkrijgbaar tegen f2 per zes le zingen; deze zijn te bekomen bij den pen ningmeester, den heer Susan, Haarlemmer straat. Na rondvraag sloot de voorzitter de vergadering, waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. MISSIVE AAN DEN RAAD. Door den Nalionalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" is aan den Raad onzer Gemeente de volgende mis sive gericht: De behandeling der gemeente-begrooting 1928 geeft ons aanleiding de aandacht van Uw Edelachtbaar College in te roepen voor het belang eener doelmatige regeling van de arbeidsbemiddeling. De handels- en kantoorbedienden mogen zeker in 't bijzonder deze gelegenheid be nutten. De openbare arbeidsbemiddeling toch, die zich gedurende de laatste jaren in een niet onbelangrijke ontwikkeling mag verheugen, vindt voor de eigenaardige be langen van den handel nog weinig of geen toepassing. Werkgevers, die met vrucht van de organen der openbare arbeidsbemidde ling gebruik maken voor het aanstellen van arbeiders, plegen bij het zoeken van een boekhouder, correspondent of andere kan toorbedienden andere methoden toe te passen. Grootendeels is dit een gevolg van het feit, dat de arbeidsbeurzen op de be langen der hierbedoelde groep niet zijn in gericht. Slechts zeer enkele arbeidsbeurzen bezitten een speciale vakafdeeling voor handels- en kantoorbedienden, of hebben zich althans eenigermate op hun belangen ingesteld. Het gevolg hiervan is, dat de werkzoeken de kantoorbedienden, wier aantal de laatste jaren zeer aanzienlijk is, in de meeste plaatsen zoo goed als geen nut hebben van hun inschrijving bij de arbeidsbeurs. Niet alleen blijven zij, in weerwil van dit insti tuut, vrijwel verstoken van eenige aanwij zing omtrent den stand der arbeidsmarkt in andere plaatsen, daar het interlocaal verkeer der openbare arbeidsbemiddeling nog geen andere methode kent, dan het uit wisselen van „overschotten". Ook omtrent de plaatselijke arbeidsmarkt levert dit over heidsinstituut helaas zoo goed als geen aan wijzingen. waarmede belanghebbenden hun voordeel kunnen doen Te meer moet dit betreurd worden, waar de voor uitkeering uit werkloozenkassen in aanmerking ko mende werkzoekenden verplicht zijn, zich bij de arbeidsbeurs te laten inschrijven. Een uitermate stroef en voor betrokkenen tijdroovend en kostbaar proces van werk- zoeken vloeit daaruit voort, terwijl een be middelingsinstituut, in overleg met de el ders gevestigde vakafdeelingen werkend, daaraan ten zeerste tegemoet zou komen. Een zeer ernstig gevolg van den hier ge- schelsten toestand is het ageeren van par ticuliere, op winstbejag ingerichte parti culiere plaatsingsbureaux. Het is helaas van te weinig bekendheid, welke misstand in dit opzicht bestaat, een misstand, waarvan de werkzoekende han dels- en kantoorbedienden en soortgelijke groepen de voornaamste slachtoffers zijn. Hooge, vaak maandelijks te betalen in schrijfgelden worden van hen, die hopeloos solliciteeren en door verleidelijke adverten ties en circulaires bekoord zijn, gevorderd. Het schaamtegevoel, dat men zich daarvan heeft moeten bedienen, belet gewoonlijk een nadere bekendmaking van de practijken, die worden toegepast. Het feit, dat instellingen, met een vrij wel volledig gemis aan succes, soms ook werkend door toepassing van fictieve aan stelling bij ondernemingen, die onmiddel lijk aan het bemiddelingsinstituut zelf ge lieerd zijn, vele jaren achtereen haar be drijf kunnen voortzetten en den onder nemer een bestaan verzekeren, bewijst, dat zij regelmatig onder de beklagenswaardige slachtoffers van de ongunstige tijdsomstan digheden nieuwe objecten vinden, die zich laten inschrijven, om maar het verwijt te voorkomen, dat zij iets hebben nagelaten, wat tot het herkrijgen van werkgelegenheid zou kunnen leiden. Het gevaar is ook geenszins denkbeeldig, dat het gerucht, ontstaan door de indiening van een vóórontwerp tot wettelijke regeling van de arbeidsbemiddeling, waarbij op de particuliere instellingen van winstbejag, die bij het invoeren der wet bestaan, een uitstervingsstelsel zal wórden toegepast, het aanzijn heeft gegeven aan nieuwe in stellingen op dit gebied. Enkele nieuwe namen onder de van ouds voorkomende particuliere bureaux, welke zich juist in den laatsten tijd nog al doen gelden, wettigen dit vermoeden. Waarom de regeering, eenmaal erken nende. dat de particuliere arbeidsbemidde ling uit winstbejag geen recht van bestaan heeft, niet onmiddellijk een verbod tol stand zou willen zien komen, is niet recht duidelijk. Inlusschen blijven de hierbedoelde parti culiere bureaux hun sinister werk voortzet ten en wordt hun dit vergemakkelijkt, door de omstandigheid, dat de openbare arbeids bemiddeling mist, niet alleen een gemak kelijk werkend inlerlocaal verband, maar bovenal een toerusting, die door haar des kundigheid het vertrouwen der beide groe pen uit het bedrijfsleven, die ha*ar tusschen- komsl zoeken, ervaart en waard is. Wij stellen er hoogen prijs op te doen uit komen, dat wij geenszins een smaad willen werpen op de leiders der openbare arbeids bemiddeling, wier toewijding, onder vaak moeilijke omstandigheden, veeleer de groot ste waardeering verdient. Wat hun ont breekt, dat is de medewerking: a. van bedrijfskundige ambtenaren, aan het hoofd eener doelmatig ingerichte vak afdeeling en b. van vertegenwoordigers uit de werk gevers- en werknemerskringen, die regel matig in de gelegenheid worden gesteld tot het geven van advies en het oefenen van toezicht. Het zij ons vergund, in dit opzicht met voldoening gewag te maken van de deugde lijke inrichting der vakafdeeling voor han dels- en kantoorbedienden, verbonden aan de gemeentelijke arbeidsbeurs te Amster dam. Een voorbeeld, dat in veel kleinere, maar voor handel en nijverheid hoogst be langrijke plaalsen, minstens zoo doelmatig zou kunnen nagevolgd worden, omdat een kleinere bezetting in staat zou zijn, met allicht nog grootere intensiteit de belangen der wederzijdsche groepen uit het bedrijfs leven te behartigen. In de hoop, dat uw Raad aanleiding moge vinden, het groote belang eener doelmatige inrichting der arbeidsbemiddeling, ook voor de handels- en kantoorbedienden ernstig te overwegen, mede om daardoor de eerlang te wachten wettelijke regeling een voorberei den bodem te verschaffen, bevelen wij het bovenstaande in uwe warme belangstelling ten zeerste aan. (w.g.) Het dagelijksch bestuur van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius": JAC. BAKKER. Voorzitter. JOH. M. DE ZEEUW, Secretaris. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen Indisch recht de heeren J. F. A. van Bruggen en J. N. v. d. Reyden (Den Haag); voor het doctoraal examen rechtsgeleerd heid mevrouw E. CorbethHenkeman? (Den Haag) en de heer J. A. Willinge (Den Haag). Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van H. K. H. Prinses Juliana het concert van Sempre Crescendo, begin December te geven ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van den dirigent den heer F. E. A. Koeberg, bij te wonen. Bij de huldiging van dr. Bevcrsen zal namens het comité het woord worden ge voerd door mr. Slagter. Zulks wegens uit- stedigheid van dr. Overvoorde. BINNENLAND. Een wetsontwerp is ingediend tot wif- ziging dei rijwielwet; verlaging van bet tarief van f 3 tot f 2.50 wordt voorgesteld. (Binnenland, 2e Blad). Een onderhond met luitenant Koppen. (Binnenland, 2e Blad). Opnienw stagnatie in den treinenloop. (Gemengd, 2e Blad). Aljechin wint de elfde schaakpartij in het wereldkampioenschap tegen Capablanca. (Sport, 2e Blad). De verdachte inzake den moord in de De Riemerstraat te Den Haag op vrije voe ten gesteld. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Cosgrave is herkozen als premier van Ierland. (Buitenl.. le Blad). De staking op de Berlijnsche tunnelspoor is geëindigd. (Buiten 1., le Blad). Ontspanning in het Balkan-conflict (Buitenl., le Blad). Nieuwe vliegtochten begonnen. Ook weer een tocht over den Oceaan. (Buitenl., 2o Blad, en Tel., le Blad.) Morgen, 13 October, herdenkt onze stadgenoot D. Sierag den dag, waarop hg voor 25 jaar als monteur in betrekking kwam bjj het Technisch Bureau van den heer W. Zwart, Apothekersdgk. Het „Vereenigd Haagsch Tooneel* heeft gistoravond voor de tweede maal in dit seizoen alhier een opvoering gegeven van „De Tante uit Indië", het nieuwe „blg- spel" van Henri van Wermeskerken. Er waren slechts een 50 h 60-tal belangste*- lenden in den Schouwburg, die met weinig enthousiasme gedurende ongeveer twee uren naar de weinig geestdriftige geschie denis van de plotseling rgk geworden juffrouw Dribbel hebben geluisterd. Het stuk heeft één verdienste: het was vroeg afgeloopen! De heer en mevrouw Rotowsky, hier ter stede welbekend, zullen Vrijdagavond te 8 uur in de Morschpoortkazerne voor de alhier vertoevende militairen der infanterie en artillerie een viool- en pianorecital geven. Op verzoek van de afd. Leiden van het Nederl. Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending zal de Luth. Zendeling W. F. Schroder a.s. Zondagmorgen, in de Godsdienstoefening onder leiding van ds. de Meyere, spreken over het zendingswerk van dit genootschap. Zij die kennisnamen van het onlangs van zijn hand verschenen geschrift „de Zen ding op de Batoe-eilanden" zullen de ge legenheid, thans persoonlijk met den on derhoudenden schrijver kennis te maken, niet licht ongebruikt laten. Gistermiddag is er van een schuit, welke in de Nieuwe Vaart lag, een kind te water geraakt. Door den heer Van Z. werd het kind met moeite gered, zoodat het on geval vrij goed afliep. Door zekeren G. C. R. werd bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een rijwiel, dat aan den Witte-Singel eeni gen tijd onbeheerd had gestaan. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING. Het eerste concert in Leiden der H. O. V, onder haar nieuwen dirigent Eduard van Beinum. Laat ons beginnen met te consta- teeren dat de kennismaking een zeer aan-» gename is geweest. Hel werk van een diri- gen^moet van uit tweeërlei punt van waar neming worden beoordeeld: wat is hij voor het orkest, wat is hij voor de zaal. De orkest- misici zijn hier de lot oordeelen meest be voegden. Deze ondervinden aan den lijve wat dirigeeren is. Zij zullen u met onfei- bare zekerheid zeggen of de man, die de maat 9laat, een leider is om zich met ver trouwen aan over te geven en die hun hun moeilijke taak gemakkelijk maakt, dan wel iemand, die zijn plaats min of meer figura tief bezet, zonder de verantwoordelijkheid der musici te dekken door zijn hoogere ver antwoordelijkheid en onder wien het moei-» lijk spelen is. Wij meenen goede redenen te hebben om te mogen vertrouwen,, dat de orkestleden over hun nieuwen aanvoerder tevreden zullen zijn. Meer binnen onze competentie ligt de beantwoording der vraag wat de heer van Beinum voor de zaal was. Allereerst de indruk, dien het pro- i

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1