i PEIGNOIR Si j Jumpers en Vesten, j I Pullovers en Truien [firma DE WILDE j WIE IS EDMUND GRAY? 68"e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 11 October 1927 Tweede Blad No. 20728 BINNENLAND. Breestraat 93 KERK- EN SCHOOLNIEIJWS. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. DE VLIEGTOCHT HOLLAND—INDIfi. Geestdriftige ontvangst te Batavia Het militaire cordon verbroken. Maandag begint de terngtocht. LUITENANT KOPPEN. Na aankomst te Batavia is de leider van den vliegtocht, luitenant Koppen, herhaal delijk onder daverende hoera's op de schou ders rondgedragen. De geestdrift was zoo groot, dat het militaire cordon verbroken werd. Het Wilhelmus werd gezongen en toen de geestdrift een weinig bedaard was, werd de eere-wijn rondgediend. Luitenant Koppen vertelde, dat de terug keer naar Allahabad, kort na het opstijgen, te wijten was aan het dalen van den olie druk in den middelsten motor. Bij onderzoek bleek, dat er een vuiltje tusschen de kleppen zat. De reparatie was van korten duur, maar toch werd besloten te Allahabad te blijven en den motor grondig na te zien. Het lag in de bedoeling den volgenden dag den achterstand in te halen. Toen de machine weer gereed was, werd naar een ander gedeelte van het terrein getaxied en daar zakte „De Postduif' 60 c.M. diep in den modder, zoodat opnieuw hard gewerkt moest worden om de machine vrij te maken. Den volgenden dag werd Calcutta gehaald en daarna anderhalf traject in één dag af gelegd, waardoor de achterstand tot een etmaal teruggebracht werd. Luitenant Kop pen deelde mede, dat de recordvlucht toch geslaagd was, doordat de afstand Amster dam—Karachi in vier dagen is afgelegd, wat de Engelschen haast niet wilden geloo- ven. Zij waren er buitengewoon enthousiast over en dezelfde geestdriftige stemming werd in Singapore geconstateerd; hier toch is luitenant Koppen door den gouverneur van de Straits, allerhartelijkst ontvangen. Het traject Bangkok—Singapore, een af stand van 750 K.M., over de zee, is uit sluitend op kompas gevlogen en „De Post duif" kwam precies op het- juiste punt aan, hoewel er voortdurend wolken waren. „Wij zijn de eerste vliegers," zeide luitenant Koppen, „die dwars over het Perzische hoog land en niet langs de kust zijn gevlogeQ." In de groote zaal van den Planten- en Dierentuin te Weltevreden is luitenant Kop pen met zijn tochtgenooten gisteravond ge- FRIJNS. huldigd. De zaal was stampvol, tallooze 61oemstukken stonden op het podium en in de voorste gelederen van het publiek be vonden zich de hoogsten in den lande en de leden van het Indische Luchtvaart-comité. Precies om acht uur traden de vliegers de zaal binnen en bestegen, onder don derend gejuich van het publiek en de tonen van het Wilhelmus, het podium. Als eerste van de sprekers trad de heer N. van Zalinge, voorzitter van het Lucht vaart-comité, naar voren. Toen het eindeloos gejuich bedaard was zeide spreker, dat de vlucht, van een zakelijk standpunt bezien, tot de grootste dankbaarheid aanleiding geeft. Spreker brengt dien dank over namens de Indische Luchtvaartvereeniging en de burgerjj van Batavia. Daarna biedt spreker den drie vliegers medailles aan en bovendien aan luitenant Koppen een zilveren beker met champagne gevuld. Als tweede spreker huldigt de directeui der Gouvernementsbedrijven, ir. D. de longh, de vliegers voor den korten duur van deze postvlucbt.s Vervolgens constateert de bur gemeester van Batavia, mr. Meijroos, dat de vliegers bewezen hebben, dat Nederland het ook kan, en dat Nederland trotsch kan zjjn, dat het vliegrecord met dezen uiterst snellen tocht verbeterd is. Dc waarnemend commandant van de Luchtvaartaf deeling, majoor Odewald, brengt den vliegers hulde namens het Indische leger. Mr. van Doorninck, burgemeester van Mr. Cornëlis, overhandigt met een toepas selijk woord drie schilderijen. ELLERMAN. De héér Plesman, directeur van de K. L. M., zet uiteen hoe hij met mr. Delprat naar Indië gekomen is met het doel het burgerlijk vliegwezen in Indië te bevor deren. De vliegers, aldus de heer Plesman, hebben ons dit gemakkelijk gemaakt. Spre ker verklaart zich verheugd, dat Koppen geslaagd is en huldigt diens twee tochtge nooten. Hij brengt bet, drietal zijn dank voor den grooten steun, dien zij hem ge geven bebben bij zijn arbeid en herinnert aan den grooten steun, dien luitenant Kop. pen heeft ondervonden van generaal Snij ders. Deze toespraak werd begroet met een daverend hoera. Vervolgens spreekt mr. A. B. Cohen Stuart een woord van buide namens het Algemeen Nederlandsch Verbond. Prof. mr. A. S. Oppenheim, hoofdver tegenwoordiger van de Bataafsche Petro leum Maatschappij, houdt vervolgens een geestige toespraak waarin hij de beman ning van „De Postduif" huldigt. Ten slotte kwam lulitenant Koppen zeit aan het woord .Hij dankt voor de hem en den zijnen gebrachte hulde en in het bij zonder den heer Plesman, wiens steun niet minder geweest is dan dié, welken hij van generaal Snijders mocht ondervinden. Lui tenant Koppen hoopt, dat de plannen voor een civrelen Lichtdienst in Indië spoedig verwezenlijkt mogen worden. Ten slotte wekte de heer Van Zalinge allen op blijvend enthousiasme voor het luchtverkeer te blijven koesteren Spreker sluit met een woord van dank voor de be toonde belangstelling de bijeenkomst. De aanwezigen hieven een daverend ge juich aan. Maandag aanvaardt „De Postduif" den terugtocht naai Nederland. TEGEN DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een comité van actie. Te Utrecht is de conslitueerende verga dering gehouden van het „Comité van Ac tie tegen de onbewaakte overwegen In het comité namen zitting de heeren mr. A. J. Fokker te Amsterdam, A. J. Vos, oud lid der Prov. Stalen te Woudenberg, ir. L Swaab. ingenieur der B. B. N. te 's-Graven- hage, S. Meyer te Veur, mr. H. van Hae- ringen te Rotterdam, J. H. van Osnabrugge, architect te Boskoop, Ch. M. van Westerborg te 's-Gravenhage, H. J. Hardeman, gem.- architect te Ridderkerk,, dr. v. d. Myle te Heeze (N.-Br.), FI. Kielstra te Drachten en Jacques Oor, lid van den gemeenteraad te Roermond. Het Comité koos als voorzitter den heer mr. A. J. Fokker te Amsterdam en als secre taris den heer A. J. Vos te Woudenberg. Het ligt in de bedoeling het Comité uit te breiden met zoo mogelijk vooraanstaande persoonlijkheden, van elke politieke en reli- gieuse richting, die ook van oordeel zijn. dat de tegenwoordige toestand onhoudbaar is en dat het nu eindelijk eens tot een breed opgezette en forsche actie tot veiligstelling van het menschelijk leven tegenover veron achtzaming wegens bezuiniging bij de spoor wegen moet komen. In beginsel werd be sloten een krachtige propaganda te voeren, opdat het publiek meer en meer doordron gen worde van het gevaar, dat niet alleen hen bedreigt, die onbewaakte overwegen passeeren, maar ook het reizende publiek, dat blootstaat aan het gevaar van een de- raillement bij een ernstige aanrijding, te meer daar de aanwijzingsborden, vooral in het donker, absoluut onvoldoende zijn Verder zal samenwerking worden gezocht met alle gemeentebesturen in Nederland, VGoral met die gemeenten, waar onbewaakte overwegen zijn, welke voor het verkeer ge vaar opleveren en waar reeds ongevallen zijn gebeurd. Ten slotte zal een procedure tegen de Ne- derlandsche Spoorwegen worden ingesteld, ter verkrijging van een uitspraak der rech terlijke macht, dat het onbewaakt laten van overwegen ongeoorloofd is. DE SALARISVERLAGING DER AMBTENAREN. De Centrale van Nederlandsch Overheids personeel hield te Amsterdam een vergade ring met de hoofdbesturen der aangesloten organisaties, waar de voorzitter, de heer M. M. Cohen, wees op het gunstig verloop der rijksmiddelen, waardoor de sombere voor spellingen omtrent den toestand van 's Lands financiën, die tot verlaging der salarissen hebben geleid, volkomen worden gelogenstraft De secretaris van de C. N. O. P., de heer A. Kooiman, hield vervolgens een inleiding over het salarisvraagstuk, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat herziening van het Be zoldigingsbesluit urgent was en dat in af wachting van de totstandkoming dezer her ziening, een tijdelijke tegemoetkoming be hoorde te worden verleend, een en ander in aansluiting met de bekende motie-Bulten. Uit de discussie, die hierop volgde, bleek, dat onder het personeel groote ontstemming heerscht en dat men in vele ambtenaarsge zinnen met zorg den winter tegemoet gaat. Het bestuur kreeg opdracht zich tot Re geering en Volksvertegenwoordiging te wen den om op spoedige uitvoering der motie- Bulten aan te dringen. Wat de voorloopige uitkeering betreft, werd het denkbeeld aan de hand gedaan om te ijveren voor tijdelijke buiten-werkingslelling der verplichting tot premiebetaling voor het weduwen- en wee- zenpensioen, hetgeen voor groote groepen van ambtenaren zou neerkomen op een in komstenvermeerdering van 51/* pCt. Verder werd besloten om zoo mogelijk nog deze maand in een der groote steden een demonstratief congres te houden, ten einde de actie kracht bij te zetten. Ten slotte werd een motie in dien geest met algemeene stemmen aangenomen. DE WACHTGELDREGELING BIJ DE NED. SPOORWEGEN. De wachtgeldregeling bij de Ned. Spoor wegen behoort weer tot het verleden, daar nu alle wachtgelders (na herkeuring) in ver schillende (lagere) betrekkingen zijn terug geplaatst. PROVINCIALE BONDEN VAN WATERSCHAPPEN. Een dezer dagen had te Utrecht een bijeenkomst plaats van afgevaardigden van alle Provinciale Bonden van Waterschappen, teneinde de wenschelijkheid te overwegen van nadere aansluiting ter behartiging v3n gemeenschappelijke belangen. Aanwezig waren de heeren R. P. Dojes en G. E. Schuiringa, voor Groningen; A. F. Stroink en S. L. Louwes, voor Overjjsel; W. H. de Beaufort en jhr. mr. K. J. Schorer, voor Utrecht; R. Kaan en J. Ph. van A instel, voor Noord-Holland; mrs. P. Blussé van Oud-Alblas en G. J. C. Schilthuis, voor Zuid-Holland; mr. H. van der Reke Callen- fes, voor Zeeland; H. C. de Jongh, ir. E. J. Bosch Ridder van Rosenthal, P. Kokke en mr. S. Rink, voor Gelderland, van wie het initiatief voor deze bijeenkomst was uit gegaan. Friesland had bericht van verhin dering gezonden; in de overige provincies zijn nog geen bonden. De vergadering, welke geleid werd door den heer H. C. de Jongh, was unaniem van oordeel, dat er zoo talrijke vraagstukken bestaan, welke belangen raken, aan alle waterschappen gemeen, dat oprichting van een landelijken bond alleszins nuttig en noodig werd geacht. Zoodat werd besloten tot de voorbereiding daarvan door een comité, bestaande uit een afgevaardigde van olken Provincialen Bond. Na afloop dezer vergadering, waarvoor het Hoogheemraadschap van den Lekdijk Eovendams welwillend zijn vergaderzaal had afgestaan, bleven de afgevaardigden van Overijsel, Gelderland, Utrecht en Noord- Holland bijeen ter bespreking van het voeren van een krachtige actie tegen het toekom stige voorloopige peil van 0.13 M. minus N.A.P. op de afgesloten Zuiderzee, waarvan zeer nadeelige gevolgen voor die provincieè worden verwacht. DE CORRUPTIE IN DE GASINDUSTRIE. De directenr te Weesp ontslagen. In den gemeenteraad van Weesp is gister middag de gaskwestie behandeld. Zonder hoofdelijke stemming werd, naar het „Hbld." meldt, het volgende besluit genomen: De raad, overwegende dat de heer W. M. B. Leffef, naar aanleiding van de in de beslo ten zitting van den Raad van 12 Aug. j.l. gevoerde besprekingen en de door hem afge legde verklaringen, door B. en W. voor den duur van een maand als directeur der ge meente-gasfabriek en administrateur, hoofd van het Gem. Electriciteitsbedrijf, is ge schorst, welke schorsing met een maand is verlengd, aangezien het onderzoek naar de handelingen van dezen functionaris nog r.iet was beëindigd; dat de Commissie ad hoe uit den Raad, benoemd in genoemde vergadering teneinde een onderzoek in te stellen, blijkens haar in middels uitgebracht eindrapport, tot de con clusie is gekomen, dat de heer Leffef, wegens het door hem gevoerde wanbeheer, de deels daaruit voortvloeiende financieele benadee ling der gemeente en onbetrouwbaarheid, uit bovengenoemde gemeentelijke betrekkingen dient Ie worden ontslagen; gelet op art. 1-15 der Gemeentewet, be sluit, den heer Leffef met ingang van 1 Oct. a.s. als directeur der gemeente-gasfabriek en administrateur, hoofd van het gem. electrici teitsbedrijf, ontslag te verleenen wegens wanbeheer. STAKINGEN. Bij de N. V. Amsterdamsch Havenbedrijf is een conflict ontstaan met de werklieden wegens het toepassen van de tarieven. Gis termiddag hebben een 80 man de werk zaamheden bij deze Maatschappij, die hoofd zakelijk kolenschepen laadt en lost, het werk neergelegd. Te Tilburg is een staking uitgebroken aan de „Gulden Vlies"-sigarenfabrieken. Het conflict omvat 240 personen. Te Veelerveen (Gt.) is aan de aardappel- RECLAME. B in Katoen, halfwol en geheel wol Ratinè Groote Sorteering 946) H a a meelfabriek Westerwolde een werkstaking van de losse arbeiders uitgebroken. Geëischt wordt een rijksdaalder verhooging van het weekloon. Vele schippers liggen daardoor werkloos. De fabriek ligt stil. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal Vrijdag a.s. niet plaats hebben. PREDIKBEURTEN. Sassenheim (Chr. Geref. Gem.): Woensdag- nam., halfacht, ds. Barth, van Alphen. NED.-HERV. KERK. Beroepen: Te Apeldoorn: J. J. G. Karres te Oosthem (Fr.); te Renesse en Noordwolde (toez.): P. v. d. Maay te Weslerbork; te 's-Gravendeel (hulpprediker) de heer D. van der Ent Braat. te Alphen aan den Rijn; te Maassluis ds. P. Hofstede te Noordwij- kerhout; te Ede ds. D. J. van de Graaf te Ridderkerk; te Gouderak, C. v. d. Wal, te Rijnzaterwoude. Aangenomen: Naar Hoogeloon (Eersel): H. R. Meeuwenberg, te Zeist. Bedankt: Voor Appingedam, E. Groene- veld, te Dalfsen. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Deventer: B. H. de Zwart te Twijzel; te Arum: B. Ramaker, te Ten Post; te Tzum en Hijlaard: A. Mout, cand, te Rotterdam. Bedankt: voor Schoonrewoerd en Fijnaart D. Bremmer, te BruinisseOosterland; voor Middelburg: C. W. Keur, te Heinkcns- zand; voor Aalsmeer: L. E. Smilde, te Haastrecht. CHR. GEREP. KERK. Beroepen: te Noordeloos: J. Reesink, te Aalten. CHRIST. GEREP. KERK. Aangenomen: naar Nieuwe Pekela ds. J, Hovius te Sneek. Bedankt: voor 's-Gravendeel: ds. J. L. de Vries, te Rijnsburg. ERNSTIGE MISHANDELING TE DEN HAAG Met een beitel gestoken. Op de Nieuwe Haven te Den Haag heeft zich in het begin van den avond een ernstig geval van mishandeling afgespeeld. Een 36-jarige koopman, wonende op het Spui, was aan een perceel op de N. Haven gister middag reeds wezen opspelen tegen de be« woners, omdat hij beweerde dat de vrouw, met wie hij samenleeft en die van hem was weggeioopen, zich daar schuil hield. Deze vrouw was wel bij die familie geweest, maar weer vertrokken, hetgeen den man werd medegedeeld. Hij geloofde daar echter niets van en toen hij niet van de deur was weg te Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van WALTER BESANT, door Mej. E. HOOGEWERF. 27) „Hier,, bijvoorbeeld, is de eerste brie'f, gedateerd 14 Februari, die betrekking heeft op deze overdrachten. U zult dien ongetWij- feld herinneren, mr. Dering?" Hij naam den brief op en las dien hard op: „Waarde Ellis, Ik sluit hierbij in. een pakje certificaten en aandeelen, ten bedrage van ongeveer 6.500 pond, courante waarde. Wilt u die overdragen "en naam van Edmund Gray, 22 South Square, Gray's Inn? Mr. Edmund Gray is een client, en ik zal het bedrag van hem .betaald krijgen. Zend mij dus de papieren van de overdracht en de bereke- nir" van het bedrag, dat hij ons schuldig is. Tegelijk met uw commissie Als altijd, uw dienaar, EDWARD DERING." „Dat is de brief. Het is niet de manier van handelen, die u gewend is. toch kan ik er niets buitengewoons in vinden. „Neem mij niet kwalijk, zei George. „Ik ben niet zoo gewoon stukken te koopen als öiijn deelgenoot Wilt u er mij dus alles van vertellen?" wWij zouden het gedaan hebben en onzen cliënt de rekening hebben gezonden van het bedrag, tegelijk met onze commissie. Als we instructies hadden gekregen om te verkoopen zouden we mr. Dering hebben uitbetaald het bedrag, verminderd met ons commissieloon Met een overdracht is dat iets anders. Mr. Dering droeg deze stukken over aan zijn cliënt mr. Edmund Gray. Het was dus aan hem, om met den cliënt den prijs van de overdracht en de waarde van de stukken te verhandelen. Daarom zonden wij een rekening van die overdracht. Die werd uit de hand geleverd en de bode ont ving daarvoor een wissel." George nam den brief van hem over, keek den inhoud in en legde 'm voor zijn deelgenoot Mr. Dering las den briéf, hield hem bij het licht, bekeek hem zeer nauwkeurig en schoof hem toen naar Checkley: „Als iemand mijn handschrift kent, dan bij jij 't wel. Wiens schrift is dat?" „Het lijkt het uwe. Maar de letters beven wat. Het is niet zoo flink als uw schrift in den regel placht te zijn. Toch zou ik het 't uwe noemen, als ik niet aan uw gezicht zag. dat het niet zoo is." „Neen, het is niet mijn schrift. Ik heb dien brief niet geschreven. Dit is voor het eerst, dat ik van den inhoud van den brief hoor. Kijk maar de onderteekening, Check ley. Twee puntjes ontbreken na het woord Dering. en de krul na de laatste n is ver kort tot half de lengte. Heb je ooit gezien, dat ik ook maar in het minst afweek van mijn onderteekening?" „Nooit," antwoordde Checkley. „Twee puntjes ontbreken en een halve krul. Gaat u voort, sir! Ik dacht daar juist aan iets. Maar gaat u voort!" „U meent toch niet, dat dit, bijvoorbeeld een vervalsching in geschrifte i9?" Vroeg mr. Ellis. ..Maar.. danO, dat is on mogelijk. Dan zou het begin zijn van een heele serie vervalschingen. Dat valt haast niet aan te nemen. De brief kwam van dit kantoor, het poststempel toont aan, dat hij uit dit district kwam. Het antwoord werd hierheen gezonden. De overdrachten, lel wel, de overdrachten werden eveneens naar dit kantoor gestuurd. Ik zond het bewijs van overdracht, gesteld op naam van Ed mund Gray, naar dit kantoor. Ik zond de berekening van de overdracht en kreeg voor de kosten een chèque van dit kantoor. Hoe kan zulk een ingewikkeldé zaak, en slechts de eerste van een serie overdrachten, nu een vervalsching zijn? Daar zou je wel een dozijn medeplichtigen voor noodig hebben!" „Het is mij nog niet ge'heel duidelijk," zei George, die nog onbedreven was in de overdracht van effecten. „Kijk, ik kan geen effecten verkoopen, zonder machtiging van den eigenaar, die moet dan de overdracht teekenen. Maar als ik opdracht krijg van een notaris, om zijn papieren op een cliënt over te dragen, is het niet mijn zaak om er mij verder mee te be moeien, of hij het geld nu krijgt of niet." „Juist, juist. En is er niets, dat dan op deze zesduizend pond waarde aan papieren, wijst?" vroeg George aan mr. Dering. „In het geheel niets. De brieven en alles zijn vervalschingen „En u, mr. Ellis, heeft een wissel ontvan gen voor uw commissie?" „Juist." „Geef eens even de oude wissels en het chèqueboek," zei mr Dering. De wissel was geteekend, evenals de brief was geschreven in het handschrift van mr. Dering, met het kleine verschil in de onder teekening, waarop hij had gewezen. „Is u er zeker van, dat u dien wissel niet geteekend heeft?" vroeg George. „Heel zeker." „Maar van dien Edmund Gray 22 South Square, wat weet u van dien?" „Niets, in het geheel niets." „Ik weet niets," zei Checkley. „Maar ga voort, ga voort." „Hij kan een gefingeerd persoon zijn." „Zeker. Ik weet niets van een Édmund Gray." „Wacht even," mompelde Checkley.' „Nu maar," ging mr. Ellis voort, dit was slechts een begin. In Maart schreef u mij weer, dat wil zeg gen. kreeg ik weer een brief, dien ik hield voor een van u. U gaf mij orders, enkele papieren over te dragen, voor een waarde van twaalf duizend pond aan voorgenoem den Edmund Gray. Op dezelfde wijze als te voren, werden de overdrachtpapieren u ter onderteekening gezonden. Op dezelfde wijze werden ze, geteekend. teruggezonden en op dezelfde wijze werd het commissiegeld u in rekening gebracht en ook door u betaald. Hel was precies dezelfde handeling als daarvoor, enkel met dit onderscheid, dat het nu voor het dubbele van de som was van de maand Februari." Mr. Dering nam den tweeden brief en keek dien in, met een soort lijdzame berus ting. „Ik weet er niets van," zei hij. „In het geheel niets." „Er was nog een derde en laatste hande ling," sprak de makelaar. „Ditmaal in April Hier is de brief, die door u geschreven werd en orders inhoudt, precies gelijk aan die van de vorige keeren, maar het bedrag waar het nu over gaat, beloopt in de negentien* duizend pond, en wij ontvingen weer uw cheque voor commissiegeld." „Elk van die brieven, iedere onderleei kening voor de overdracht, van de papieren, en op de wissels, was een vervalsching," sprak mr. Dering langzaam. „Ik heb geen cliënt van name Edmund Gray; ik ken niemand van dien naam. Ik heb nooit eenig geld voor de overdracht ontvangen, deze beleggingen zijn gestolen!" „Laat mij de brieven nog eens zien,'* vroeg George. Hij bekeek ze nauwlettend', vergeleek ze met elkaar. „Ze zijn zoo verwonderlijk knap ver-» vaiseht, dat de meest-oplettende er door bedrogen zou worden! Ik zou geen oogenblik dralen, om er een eed op te doen, wat het handschrift betreft." Gelijk reeds gezegd, had mr. Dering'a handschrift het eigenaardige, dat het schrij ven kenmerkt van alleen, die veel de pen gebruiken: de woorden van belang kwamen duidelijk uil, terwijl de andere slechts een soort verbindingshaakje vormden Maar de onderteekening. die was zoo flink en dui delijk. of daarmede als het ware de bloei van het huis werd te kennen gegeven. „Kijk toch eens," zei George „Wie zou nu niet zweren op dit handschrift?" „Ik tenminste!" antwoordde mr. Ellis. „En ik heb het nu al meer dan veertig jaren gekend! Als dat niet je eigen schrij ven is, Dering dan is het toch al een bij zonder knappe nabootsing!" „Ik geloof toch niet dat mijn geheugen geheel weg is Zeg Checkley. hebben wij ooit een cliënt gehad, die Edmund Gray heette?" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5