HOLLANDSCH-ZWITSERSCHE L0CARA.EE BSbs WIE IS EDMUND GRAY? 68sto Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 10 October 1927 Tweede Blad No. 20727 BINNENLAND. DE HOLLAND- KERK- EN SCHQQINIEUWS. INDIË-VLUCHT. FEUILLETON. georganiseerd overleg bij de landmacht. De commissie voor georganiseerd overleg der landmacht (onderofficieren) heeft aange nomen een voorstel van St. Martinus om te adviseeren, de vroegere gratificatie van f 50 bij de gouden medaille voor 36 jaren trou wen dienst weer in te voeren. Behandeld werd een voor-ontwerp, hou dende regelen betreffende den rechtstoestand van ambtenaren. Besloten werd, te wijzen op de volgens de commissie bestaande nood zakelijkheid van een regeling van den rechts toestand der militairen bij de wet, in welken vorm dan ook. In verband hiermede besloot de commissie te adviseeren, in deze wet ook voor de militairen mogelijk te maken een be roep op den ambtenarenrechter, c.q. den Centralen Raad van Beroep, uitgezonderd voor zaken de krijgstucht betreffc-nde. De commissie besloot te doen opmerken, dat het verband van de gepensionneerden en van wachtgelders uit deze wet onvoldoende blijkt en moei afgeleid worden uit den ouder lingen samenhang van artikelen, veel meer dan uit de Memorie van Toelichting. Met algemeene stemmen besloot de com missie er op te wi]zen, dat onvoldoende blijkt, of verlofskader ook tot de ambtenaren moet worden gerekend en evenmin wie in deze wet onder militairen zijn te begrijpen. Verworpen weid een voorstel van O. B. om geen bepalingen betreffende korting ten behoeve van schuldeischers in de'ze wet op te nemen. Wel was de commissie algemeen van mee ning, dat de regeering niet mag bevorderen het door kooplieden, voorschotbanken en dergelijke uitlekken van het koopen op cre- diet enz. hetgeen reeds thans tot zeer on gezonde toestanden aanleiding geeft maar del commissie was het niet eens met de be antwoording van de vraag of de voorgestelde bepalingen in dezen gunstig of ongunstig zouden werken. Met algemeene stemmen adviseerde de commissie ten slotte, om ook voor den Staat de verplichting op te' nemen, om binnen twee jaren verbindende voorschriften te maken betreffende de aanstelling, bevordering, enz. en met algemeene stemmen besloot de com missie er haar leedwezen over uit te spreken dat het ontwerp capitulantenwet door den Minister niet beschouwd is als een der onder werpen, die behooren tot het terrein der com missiën voor Geoganiseerd Overleg. EMIGRATIE NAAR CANADA. Zaterdag heeft de Minister van Arbeid, H. en N., in het gebouw van het depart, te Den Haag, de door hem benoemde commissie geïnstalleerd, aan welke is opgedragen een onderzoek in te stellen, of het aanbeveling verdient ter voorbereiding van adspirant- emigranten naar Canada (en mogelijk ook andere gebieden) een opleidingsboerderij (training-farm) hier le lande op te richten. DE AUTOWEG VOOR SNELVERKEER. Het voorloopig comité voor den autoweg uilsluitend voor snelverkeer Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, UtTecht, Arnhem, Nijme gen belegt op 13 dezer een vergadering in Den Haag. Uitgenoodigd zijn de besturen der gemeenten en Kamers van Koophandel door welker gebied of ressort de ontworpen baan zou loopen. Mede zijn uitgenoodigd de ministers van Waterstaat en van Oorlog, de colleges van Gedep. Staten van Zuid-Holland, Noord- Holland, Utrecht en Gelderland en de direc tie der Nederlandsche Spoorwegen. De gecombineerde vergadering zal worden bijgewoond door Geheimer Regierungsrat u. prof. Otzen en general-direktor Hof le Han nover, resp. president en secretaris der Hafraba, het comité dat een dergelijke auto baan voorbereidt van Hamburg over Cassel naar Frankfort en Basel, waarop de ont werper van het Nederlandsche project den Nederlandschen weg wil doen aansluiten. BOND TOT BESTRIJDING DER DUURTE. In de op de bovenzalen van Restaurant Riche te Den Haag gehouden jaarlijksche al gemeene vergadering van den Nederland schen Bond tot bestrijding der duurte bleek, dat de Bond zich in vooruitgang mag ver heugen. Het ledental neemt aanmerkelijk toe. De aftredende bestuursleden mevr. M. S. Weber en de heeren W. de Geus en W. F. C. Stafleu werden bij acclamatie herkozen en in de bestuursvacatures werden gekozen E. T. M. baronesse van Hemert tot Dingshof geb. jkvr. Stoop en de heer J. H. Remmers. Dit jaar zal tot bijzondere propaganda wor den overgegaan. DE VLUCHTEN VAN VAN LEAR BLACK. Totaal meer dan 71.000 K.M. Volgens een nauwkeurige berekening heeft de heer Van Lear Black, die thans vergezeld van de vliegers Geysendorffer en Sc. hol te, weer op weg is naar Amerika, met L' M' een afstand gevlogen van 71 451 K.M. De eerste belangrijke reis maakte de Amerikaan met de K. L. M. tusschen 1 en 4 Maart van dit jaar, toen hij van Londen via Parijs en Neurenberg naar Belgrado vloog, en weer terug naar Londen, een af stand van rond 4000 K.M De tweede be langrijke tocht, eveneens van ca. 4000 K M. lengte, voerde tusschen 24 en 31 Maart van Londen naar Napels en terug. Tusschen 13 en 17 April werd nog een reis gemaakt naar Rome, evenals bij alle latere tochten, weer met Londen als plaats van vertrek en terugkeer. De afstand bedroeg 3430 K M In de periode van 25 Mei—2 Juni volgde de reis naar Neurenberg, Leipzig, Dresden en Weenen, terwijl tusschen 15 Juni en 23 Juli do beroemde snelle toervlucht naar Batavia werd uitgevoerd, waarbij een totaal afstand werd doorvlogen van 30.110 K.M. De heer Van Lear Black. Dan volgde nog tusschen 16 en 20 Aug. de trip LondenBiarritzLonden. 2220 K.M., en in de periode 2328 Augustus een vlucht van Londen naar Kopenhagen via Amsterdam en Hamburg, welke reis van 2180 K.M. totaal, nog eens herhaald werd tusschen 12 en 14 September, terwijl tus schen 31 Augustus en 7 September een tocht gemaakt werd ndar Genève en Venetië, waarvan de terugreis via Basel en Amster dam liep. Buiten deze vluchten maakte de heer Van Lear Black van Londen uit nog tal van korte reizen met de K. L. M. naar Parijs, Amsterdam, Leipzig, Liverpool, Glasgow, Bristol en andere plaatsen. Al deze vluchten werden, zooals bekend, uit gevoerd met de vliegers Geysendorffer en Schoïte, met uitzondering van drie der laatste reizen, die de heer Van Lear Black met den K. L. M.-vlieger Sillevis maakte. De laatste vlucht. LondenGlasgow werd volbracht op 29 September. Van den dag af, dat de heer Van Lear Black zijn vluchten met de K. L. M. begon, tot aan den datum van terugkeer naar Amerika, een periode van totaal zeven maanden, werd gevlogen op 89 dagen. Over het Kanaal gevlogen werd, reizende van en naar Engeland. 45 maal, zegt het „Hbld." Met zijn in 'n half jaar tijds afgelegd totaal van 71.451 K.M.. is de heer Van Lear Black thans de meest bereisde luchtpassa- gier ter wereld. Het vorige „record" stond op naam van zijn landgenoot Lester T) Gardner, den directeur van het Amerikaan- sche luchtvaartblad „Aviation", die tus schen 30 Maart20 Juli 1926 een studie reis maakte met alle bestaande luchtlijnen in Europa, Noord-Afrika en Klein-Azïë. en daarbij een afstand doorvloog van 32 317 K.M. De heer Van Lear Black vloog echter steeds met een voor zijn prive-gebruik ge charterd vliegtuig, terwijl Mr. Gardner zich uitsluitend bediende van de vliegtuigen der geregelde luchlverbindingen. Als record van het grootste aantal kilometers gevlogen op vrijkaartjes, is echter de prestatie van den heer Gardner nog ongeslagen. internationale van katholieke werkliedenvereeniging. Te Heerllen vergaderde het comité, belast met de voorbereiding der definitieve oprich ting van een Internationale van Katholieke Werkliedenverenigingen, tot welke, oprich ting het vorig jaar op een conferentie te Ant werpen reeds in beginsel besloten was. Het secretariaat van het comité, dat tot dusver werd waargenomen door de Belgische organisatie, werd overgebracht naar Neder land. Aan de in de verschillende landen reeds bestaande algemeene Katholieke werklie denverenigingen zal worden gevraagd, of zij in beginsel bereid zijn aan de oprichting dezer Internationale mede te werken. Besloten werd in 1928 en wel in de tweede week van Juli te Keulen (Duitsch- land) een congres bijeen te roepen, waarop een drietal inleidingen zullen worden ge houden en statuten benevens een program vastgesteld. J Het congres zal worden besloten met een demonstratie. algem. nederl. pluimveefokkers- vereeniging. Zaterdag hield bovengenoemde vereeniging te Utrecht een drukbezochte vergadering, de zoogenaamde Ottawa-vergadering. Op deze vergadering werden voordrachten gehouden door de afgevaardigden naar het in het begin der maand Augustus j.I. te Ottawa in Canada gehouden congres voor Pluimveeteelt. De voorzitter, de heer H. M. J. Sannes, te Hollandsche Rading, opende de verga dering met een korte toespraak waarin hjj de noodzakelijkheid van organisatie ook op pluimveeteelt-gebied uiteenzette. De heer L. G. J. Kakebeeke, inspecteur van den landbouw, gaf daarna zijn indruk ken over het congres te Ottawa weer. Aan het Congres waren verbonden een tweetal tentoonstellingen, een voor dieren en een op wetenschappelijk gebied. Op de eerste maakte de Nederlandsche stand een gun- stigen, op de tweede een minder gunstigen indruk. Nadat vervolgens dr. A. L. Hagedoorn, secretaris der Genetische vereeniging, mede gedeeld had, dat het leg-controle'-systeera der A.N.P.V. veel belangstelling had ge trokken, sprak de heer ir. J. G. Tukker, rijks-pluimveeteelt-consulent te Beekbergen over zijn ervaringen betreffende legwedstrij- den, waarop prof. dr. De Blieck, hoogleeraar in de veeartsenijkunde aan de Utrechtsche hoogeschool, het pluimveeziekte-onderzoek in Canada besprak. Dr. B. J. C. te Hennipe, De „Postduif" zal he De „Postduif" nadert haar doel. Zaterdag avond werd Bangkok bereikt te 6 uur, na een tocht van 1850 K.M. uit Calcutta. Zon dag werd gevlogen naar Singapore. De 1600 K.M. werden afgelegd zonder moeilijkheden te ondervinden. Wegens den zwaren regen werd afgezien van het halen van Muntok. bacterioloog aan de Rijksseruminrichting, lichtte daarna zijn indrukken met lichtbeelden toe, waarna de inleiders op aan hen gestelde vragen antwoordden. Ten slotte werd een commissie vastgesteld ter bestudeering in den meest uitgebreiden zin, van het vraagstuk der bestrijding van de pollarum. In deze commissie namen zit ting de heeren prof. dr. De Blieck, dr. Lourens, directeur der Rijksserum-inrichting te Rotterdam, dr. Te Hennipe, dr. G. N. van der Plank en dr. Th. van Heelsbergeu, beiden conservator in de veeartsenijkunde te Utrecht, dr. Berger, hoofd-inspecteur van de Volksgezondheid te 's-Gravenhage, ir. Tukker, I. Kakebeeke, dr. Lovink, oud-direc teur-generaal van den landbouw, thans bur gemeester van Alphen a. d. Rijn, Westrik, burgemeester van Barneveld, Van Rappard en dr. Deckers, leden van de Tweede Kamer, Burgers, voorzitter, en Vos, secretaris der N.P.F. en het volledig bestuur der A.N.P.V, Te Den Haag is Zaterdag een feest maaltijd gehouden ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van „De Witte", waaraan ook Prins Hendrik heeft aangezeten. Te Amsterdam is het congres gehou den van de Communistische Partij Holland (Wijnkoop). Vrijdagavond en Zaterdag is op schit terende wijze het feest van Alkmaars Ontzet gevierd. ned herv kerk. Beroepen: Te Vlissingen (toez.)E, van Meer, te Wageningen; te Reeuwijk( (toez.): J. Ronge, te Hoog-Blokland. Aangenomen: Naar Angelo: J. Israël, te Gramsbergen; Naar Lutjegast (Gr.): H. Prins, te Oostermeer. deri Batavia bereiken. Hedenmorgen seint Aneta uit Muntok dat de „Postduif" daar om 8.50 uur (Indische tijd) is aangekomen. En nader ontvangen wij van hetzelfde bureau nog een telegram uil Palembang, waarin gezegd wordt: „Lui tenant Koppen is hier gearriveerd. Hij Ver trekt om 3 uur naar Batavia (3 uur Indische tijd is 8 uur voorm. Hollandsche tijd). geref kerken. Aangenomen: Naaf Gees (Dr.): cand. P. Helles, te Groningen. Bedankt: Voor Kiel windeweer, Waard huizen, Baambrugge, Opende, Ocsterzee, Gapinge, Vrouwenpolder en Baarland: cand. P. Melles, te Groningen. oud-geref. gemeente. Aangenomen: Naar Rijssen: J. van Wier te Scheveningen. hoofden in den bond. Onder de voorstellen voor de algemeene vergadering van den Bond van Ned. Onder wijzers opgenomen in „De Bode,, zijn er vier van afdeelingen, strekkende om hoofden tot dc-'n Bond toe te laten. De afdeeling Leiden schrijft hierbij als toelichting: „Er zijn in de lager onderwijswereld, mede door het krachtige werken van onzen vak* bond, andere verhoudingen ontstaan. Hoof* den van scholen en onderwijzers zijn daar* door nader tot elkaar gebracht. Wij denken, aan de afschaffing van het ambulanlisme, het verkleinen der marge, het veldwinnen der democratie. Verstandige tactiek brengt mee, dat ook in de vakvereenigingskringen met het verloopen van het tij de bakens wor den verze't. Vandaar ons voorstel". Het voorstel, de hoofden toe te laten, is al meermalen gedaan, maar het blijft toch als blijk van veranderde verhoudingen belang* wekkend. Maar vooral treft ons de toelich ting van Lc-iden. Toen wij eenige jaren geleden precies het zelfde schreven, nam „De Bode" ons dat ten hoogste kwalijk en werd onredelijk en per soonlijk. Thans oordeelt een Bondsafdc-eling, net als wij toen. Men ziet dus toch in, dal de tijden veranderen en dat de menschel ijke denkbeelden dat ook doen. KI RECLAME. 9384 Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van WALTER BESANT, door Mej. E. HOOGEWERF. 26) George stond aan tafel en luisterde. Iels zeer ernstigs was er gebeurd. Hij had zijn chef zoo nooit uit.de plooi gezien. Nu was hij opgewonden. Zijn oogen dwaaiden rusteloos, hij sprak vlug en hi] sprak slecht. Wel zesmaal begon hij weer opnieuw. Hij deelde het geheeie geval mee, zonder eenige orde in de opsomming van de feiten. „Dus het geheel moet ik dan zoo ver staan," zei George, toen zijn chef ophield en Checkley nog het een en ander verbeterd en toegevoegd had aan het verslag, ,.U hadt certificaten, die beleggingen beduidden, tot een bedrag van acht-en-dertig duizend pond en die zijn weg. onherroepelijk weg» Géén dividenden werden betaald gedurende enkele maanden en uw makelaar spreekt van groote overdrachten „Dat is niet alles." zei Checkley. „Ver tel hem van de banknoten." „Ja. dit feit kan eenig verband houden met het geval. Terwijl we naar de certifi caten zochten en. zeker om het ge'heel nog moeilijker en ingewikkelder voor mij te maken, vonden wij. in de safe. de bank noten die gepf het pakje eens aan Check ley aan de bank werden uitbetaald, aan den man, die, nu acht jaar geleden, mijn handteekening vervalschte." „Wat? Het geval waarvan Athelstan Arundel werd beschuldigd?" „Juist. Daar zijn ze. Jij hebt ze in je handl Vreemd hè, op denzelfden dag, dat ik bedreigd word door een nog erger dief stal. Verwonderlijk, niet waar? Wie kan ze daar gelegd hebben." „Hoe zou ik dat nu kunnen weten?" „Nee, in ieder geval, één ding i9 zeker, de naam van Arundel is gezuiverd van iedere smet. Dat wil je zeker zijn moeder wel vertellen?" „Daar zou ik nog maar niet te gauw mee zijn," raadde Gheckley. „Waarom zou hij ze er zelf niet in gelegd hebben? Ik zag hem, zoo langzamerhand, naar de safe toe- dringen." „Zag er hem naar toedringen." Onzin hoorl Zijn naam is gezuiverd. Dit zal goed nieuws wezen voor zijn moeder en zusier. Austin, geef mij de certificaten terug" sprak mr. Dering. „Zet nu maar even de gedach ten aan die banknoten en aan dat heugelijk nieuws uit de gedachten Dat heeft nog even den tijd. Help mij eerst. Ik kan niet handelen. Ik kan niet denken. Ik heb een gevoel, of al mijn zintuigen verstompt zijn. Handel jij maar voor mij Wees mijn rechts kundige raadgever. George, zoowel als mijn deelgenoot „Ik zal mijn best doen. Het is moeilijk, want wat is er eigenlijk gebeurd. U kunt niet vinden heeft mogelijk verlegd enkele papieren Bepaalde dividenden schij nen niet betaald te zijn en uw makelaar, Ellis en Norlhcofe. hebben in hun brief iets geschreven waf u niet begreep. Zou het niet hpt beste ziin ze hier te roepen? Of zal ik naar de City gaan en hun precies vragen, wat ze daarmee meenden en wat ze voor u gedaan hebben?" „Ja, als ik me nu eenige overdracht met hen kon herinneren, in het laatste halfjaar. Maar dat is het juist! Ik weet enkel nog van den aankoop van een klein stukje van een paar honderd, in de laatste maand. En dit zijn de papieren, die daarop betrekking hebben." „Met welken deelgenoot handelt u altijd?" „Met den ouden Ellis! Die is al zoo wat een vijftig jaren ook mijn vriend." „Wel ik zal hem laten vragen, of hij, zoo gauw mogelijk, komen wil, of hij alle brie ven en papieren meebrengt." „Goed! goed!" zei mr. Dering, wat opge wekter. Dat is practisch. Daar had ik dade lijk aan moeten denken. Nu zullen we wel verder komen. Was dit een geval van een ander geweest, dan zou ik best geweten hebben, wat eT aan gedaan moest worden. Maar als jezelve, zoo ineens, de certificaten mist, van een veertig duizend pond, dan lijkt het wel, of je het geld zelve verliest." „Ja, dat is overweldigend. Natuurlijk zou ik graag het copieboek van de brieven eens zien, of die eenig licht werpen op de zaak. Misschien vinden we de papieren zelve daar wel tusschen." De tegenwoordigheid van den jongen man die, met opgewekte beslistheid, dadelijk practische maatregelen wist te nemen, kwikte den notaris weer op. Maar Checkley, de klerk, keek somber. Hij legde de papieren in de safe en bleef er naast staan als om ze te bewaken hij volgde de bewegingen van den nieuwen deelgenoot met een verdachten blik en bromde iets tus schen de tanden Eerst zond George een telegram naar de City om den makelaar le roepen. En toen terwijl de oude klerk steeds nog naast de safe stond, en mr. Dering nog alle leekenen van opgewondenheid toonde, ging hij de ge- copieerde brieven doorkijken, die van het kantoor van mr. Dering waren verzonden. Al maar teruggaande, zocht hij deze na van een halfjaar. „Neen, zei hij, „hier is niets bij. Check ley, geef mij de brieven eens." Dat waren de brieven, die ingekomen waren bij mr Dering op het kantoor. Maar er was er niet een bij, gedurende een tijds verloop van een half jaar, die betrekking had op den verkoop van stukken en aan- deelen. „Als u hadt geschreven aan Ellis en Northcote," zei hij, „dan zou de copie van den brief hier in dit boek zijn. Als ze u hadden geschreven, dan zouden de brieven bij de andere ingekomen papieren zijn. Maar nu is het ook duidelijk, dat u geen schrijven ontving, en dat er dus geen ver- koopen hebben plaats gehad." „Maar, waar zijn dan de certificaten en waar zijn dan de dividenden?" „Dat zullen we zien.' Even later kwam mr. Ellis, oudste deelge noot van de firma Ellis en Northcote, met een pakje papieren bij zich. ledereen kende mr. Ellis van Ellis en Northcote, een van de meest-achtenswaardige makelaars van Lon den. Hij was met zeer veel zorg gekleed, keurig in heel zijn wijze van optreden. ..Hier ben ik, waarde heer." begon hij, bereidvaardig. ..in antwoord op uw oproep. Ik hoop. dat er toch niets fout is? Of schoon uw verzoek dat ik enkele papieren zou meebrengen, mij dit haast doen ver moeden." „Er is hefl wat fout." antwoordde mr. Dering. „Ga zitten, waarde vriend! Geef mr. Ellis een stoel, Checkley. Austin, vertel^ jij mr. Ellis eens, wat hij verlangt te weten." „U heeft gisteren een schrijven gericht lot mr. Dering, waarin u hem een zekere be legging aanbeval." „Juist. Een zeer gunstige gelegenheid is dit en het zal iets uitstekends blijken to te zijn." „U maakte in uw brief melding van enkele overdrachten en verkoopen, die door hem in den laatsten tijd zouden uitgevoerd zijn." „Juist." „Welke verkoopen dan?" Mr. Ellis kee'k in zijn papieren: „Februari, verkoop van verschillende stukken, alle behoorlijk met de nummers hier opgeteekend, ter waarde van 6.500 pond. Maart, verkoop van verschillende stukken eveneens alle behoorlijk genummerd, ter waarde van omtrent twaalf duizend pond. April, verkoop van stukken ter waarde van twintig-duizend pond." „Je teekent de datums en de bedragen toch aan, Austin? vroeg mr. Dering. „Zeker, maar we zullen ze zoo dadHiik nog wel nauwkeuriger krijgen. Nu. mr Ellis, u heeft natuurlijk instructies ontvangen bij de papic-Ten? Werden u die schriftelijk of mondeling medegedeeld?" „Schriftelijk In brieven, door mr. Dering zeiven geschreven „Heeft u die brieven bij u?" „Ik heb hier alles bij mij, in behoorlijke orde." Hij legde de hand op de papieren. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5