68*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 8 October 1927 Tweede Blad No. 20726 BINNENLAND. r GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. 4 BESTRIJDING DER FLESSCHENTREKKERIJ. De Memorie van Antwoord k Een gewijzigd regee- ringsvoorstel. Blijkens de Memorie van Antwoord van 0en minister van Justitie in zake het wets ontwerp tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met een bepaling tot bestrijding van de z.g. flesschentrekkerij, kan de minister niet toegeven, dat het voorgestelde art. 326a de strekking zou hebben, die op- lichüngsmiddelen met een uit te breiden. De strekking is om uit te breiden de vormen van strafbaar bedrog, nl. met het (bij wijze van beroep of gewoonte) een ander bewegen tot verkoop van goederen door een niet ge meende betalingsbelofte. Principieel behoort dit niet in de categorie oplichting. De opmerking dat het voor deze strafbe paling te treffen feit slechts weinig voor komt, heeft bij den minister verwondering gewekt. De couranten vermelden geregeld gevallen van flesschentrekkerij, terwijl aan de politiebureaus der groote steden uitge breide lijsten bestaan van personen, die zich met flesschentrekkerij ophouden. Zoo bevat de lijst aan het Hoofdcommis sariaat van Politie te Amsterdam de namen van niet minder dan 653 personen, waarvan ten aanzien van 284 het redelijk vermoeden bestaat, dat zij zich ook thans nog geregeld met flesschentrekkerspraktijken bezig hou den. Het delict zou, volgens het Voorloopig [Verslag, niet gemakkelijk te bewijzen zijn, met name wat aangaat het bijkomend oogmerk van niet-betaling. Natuurlijk moet ook het bewijs van dat oogmerk worden geleverd. In het algemeen zal het koopen zonder betaling van goederen, die men niet noodig heeft en daarna weer van de hand doet om niet van de winst, doch van de (opbrengst te leven, te dezen een belangrijke laanwijzing zijn. Bij de be wijsconstructie behoort natuurlijk Ook volle aandacht te worden gegeven aan [hetgeen de verdachte aanvoert. Maar dat deze door een enkel beroep op de omstan digheid, dat hij tevens verschillende goe deren heeft gekocht en wèl betaald of dat Ihij achteraf althans een deel der koopsom heeft voldaan, steeds zich per se aan de toe passing der strafwet zou kunnen onttrekken, is onaannemelijk. De kunstgreep om, door achteraf een klein deel der koopsom te vol doen voor te bereiden de verdediging, dat men wel degelijk de bedoeling heeft gehad, te betalen, is te doorzichtig om veel resul taat te beloven. Betaalt daarentegen de fles- schentrekker een deel der koopsom bij het sluiten der koopovereenkomst, dan heeft hij niet de bedoeling, zich aan de geheele beta ling te onttrekken. Doch wel heeft hij en dit moet voor strafbaarheid voldoende zijn de bedoeling om zich de beschikking over het gekochte zonder volledige betaling te verzekeren. Het artikel is in dien geest aangevuld en bij nota van wijziging wordt nu voorgesteld, het nieuwe art. 326a W. v. S. te lezen: „Hij, die een beroep of een gewoonte maakt van het koopen van goederen met het Oogmerk, om zonder volledige betaling zich of een ander de beschikking over die goede ren te verzekeren, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste drie jaren," C DE VLIEGTOCHT NAAR INDIfi. Mededeelingen van luitenant Koppen. In een onderhoud, dat een vertegenwoor diger van Reuter te Calcutta met luitenant Koppen had, zeide deze, dat hij verder geen machinedefect had gehad, maar dat hg niet tot Akyab was doorgevlogen, omdat hij meen de het niet bij daglicht te kunnen bereiken Hg gaat niet naar Rangoon, omdat daar het landingsterrein door het rennen niet beschikbaar is. Het is mogelijk, dat hij, indien het weer in de baai gunstig is, van Calcutta uit direct Bangkok zal kunnen be reiken. In bepaalde gedeelten van Indië zgn de vliegvoorwaarden gunstiger dan in Europa. Zoo heeft men er ook niet veel last van bumping. DE BEGRAFENIS VAN W. A. F. BARON GEVERS. Zeer groote belangstelling. Het stoffelijk overschot van W, A. F, baron Gevers, den te Bern overleden voor- maligen Nederlandschen gezant te Berlijn, Kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, is gislernamiddag, onder groote belangstelling uit hof-, regeerings- en diplomatieke kringen, op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage ter Barde besteld. Aan de begrafenis ging vooraf een rouw dienst in intiemen kring in de rouwkamer op Oud Eik en Duinen, waarbij tegenwoor dig waren namens de Koningin de Kamer heer in buitengewonen dienst G. C. baron van Asbeck, namens de Koningin-Moeder haar Kamerheer en part. secretaris C. S. Sixma baron van Heemstra. De Prins woonde zelf de plechtigheid bij, vergezeld yan zijn adjudant, majoor jhr. Laman Trip. In den stoet reden o.a. mede Otto graaf de Marchant et d'Ansembourg, Oscar graaf de Marchant et d'Ansembourg, jhr. J. H. Gevers van Kethel en Spaland te Noordwijkerhout en G. J. A. baron van Hardenbroek van Ammerstol te Soesterberg. jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot te 's-Gravenhage, jhr. H. van den Bosch, burgemeester van Leersum. Voorts werden o.m. opgemerkt, namens de Duitsche regeering en den president Hinden burg de zaakgelastigde van de Duitsche legatie, Corn. Roediger en verder de secre taris van de Duitsche legatie, C. v. Below; de minister van Buitenlandsche Zaken jhr. mr. Beelaerts van Blokland, de oud-minister van Buitenlandsche Zaken, minister van Staat. jhr. mr. van Karnebeek. jhr. mr Van Tets. directeur van 't Kabinet deT Koningin, baron Schimmelpenninck. Jagermeester van de Koningin. Jhr. mr. Snouck Hurgronje. secretaris-generaal van het Departement Van Buitenlandsche zaken; est Beucker Andreae, chef van de afd. Juridische Zaken in het departement van Buitenlandsche Za ken, jhr. Michiels van Verduynen, chef van de afd. diplomatieke zaken, van het dep. van Buitenlandsche Zaken, graaf van Lijn den van Sandenburg, Opper Kamerheer der Koningin, jhr. A. G. Sickinghe, Kamerheer, waarn. ceremoniemeester der Koningin, J. Wolff, consul-generaal der Nederlanden te Berlijn, baron Michiels van Verduynen, secretaris-generaal van het Hof van Arbi trage, de oud-minister lid der Eerste Kamer, H. Colijn, jhr. Van Tets, oud-minister van Buitenlandsche Zaken en oud-gezant van Nederland te Berlijn, generaal Muller Maa- sis, commandant van het veldleger en vToe- ger militair attaché bij het Ned. gezant schap te Berlijn, M. H. de Beaufort, dir. Kon. Holl. Lloyd, jhr. H. Loudon, jhr. Von Mühlen schout-bij-nacht b. d. en oud-adju dant van den Prins, mr. A. v. d. Sande Bak- huijzen, burgemeester van Leiden, dr. A. G. Kröller, mr. C. Oommelin, le secretaris van het Hof van Arbitrage, Staatsraad jhr. van Bronkhorst Sandbérg, schout-bij-nacht b. d. Sachse, de inspecteur der Generale The saurie K. J. B. A. de Coster, A. G. baron Van Heerdt, Jhr. mr. V. A. Six, Graaf Van Bylandt, Jhr. Röell, gezantschapssecretaris en secretaris van den minister van Buiten landsche Zaken, J. R. Wierdsma, directeur HollandAmerika-lijn, dr. Römer, oud secretaris van de Ned. legatie te Berlijn, Jhr. A. G. S. Stoop, de Engelsche gezant Graaf Granville, G. W. v. cL Hoogt, en Jhr. L. v. Loon. Als vertegenwoordiger van den ex-Keizer te Doorn en diens gemalin Hermina was aanwezig Graaf von Granzi, die namens hen een krans legde. Bloemstukken en kransen waren voorts aanwezig van H. M. de Koningin, welke krans door den vertegenwoordiger der Ko ningin baron van Asbeck persoonlijk op de kist werd gelegd; van graaf Bentinck van Amerongen, van de Vereeniging „Familie Gevers", F. M. Knobel, consul-generaal te Leipzig, van den heer Bey, consul-generaal van Monaco, van de Deutsche Reichs Re geering en van Reichspresident Hindenburg, van de vereeniging .Nederland en Oranje" te Berlijn, van den Ned. Bond in Duitsch- land die vertegenwoordigd was door den heer Poortvliet Na den rouwdienst die geleid werd door den Hofprediker ds. Wel ter, had de begrafe nis plaats. De Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, sprak aan de open groeve. Nog slechts enkele maanden is het gele den, aldus spr., dat baron Gevers zijn zware en verantwoordelijke taak heeft neergelegd. Nu reeds brengen we hem naar de laatste rustplaats, wien zijn vele vrienden nog zoo gaarne een lange rust hadden gegund te mid den van zijn gezin, dat hij zoo lief had. Het was spr. niet vergund geweest baron Gevers na zijn aftreden nog de hand te drukken en hem dank le zeggen voor alles wat hij voor zijn land is geweest. De dank betuiging aan bet eind van een loopbaan voor de langdurige diensten, aan H. M. en den lande bewezen, is nimmer een ijdele formule en allerminst was zij in dit geval. Aan scherpen politieken zin en een op- merkelijken takt paarde Gevers buitenge wone gaven en een diepe kennis van toe standen, verhoudingen, personen en zaken waarmee hij te doen had Gevers is in het Nederlandsche diplomatieke korps altijd een figuur van beteekenis geweest Na de onder geschikte rangen te hebben doorloopen werd hij hoofd van zending te Bern, daarna te Boekarest, Washington en Rome en in 1906 betrok hij den post te Berlijn. Wat hij in Berlijn geweest is, is vrijwel van algemeen© bekendheid. Gevers was een voortreffelijk diplomaat en had te Berlijn een zeer bijzondere positie. In moeilijke jaren heeft hij veel voor Ne derland gedaan en wanneer op kritieke oogenblikken de betrekkingen tusschen Ne derland en Duitse hl and niet hebben gele den, dan is dat zeker te danken aan Gevers. Eere aan dezen trouwen dienaar van Koningin en Vaderland. Zich wendende tot de weduwe en zoons van den overledene, zeide spr.: Voor u, weduwe en beste jongens, moge bet een troost zijn, dat de nagedachtenis van uw man en vader in de Nederlandsche diplo matie en ook daarbuiten nog lang zal blij ven een lichtend voorbeeld. Nadat het graf gesloten was, legde baron van Asbeck namens de Koningin daarop den krans van H. M. Nog sprak de oudste zoon van den over ledene woorden van dank. Ds. Welter sloot de plechtigheid met ge bed en het uitspreken van den zegen, DE NIEUWE DRANKWET AF? Naar de „Res. bode" verneemt, is het ont- werp-Drankwet heel slecht in de afdeelingen der Tweede Kamer ontvangen. Algemeen was de tegezin in verschillende bepalingen Vooral de wijze, waarop plaatselijke keuze geregeld is, vond afkeuring. Men verwacht, dat van dit ontwerp niets terecht komt, zegt het blad, DE AANBESTEDING BIJ DE SPOORWEGEN. Naar de „Ros. bode" verneemt, zal het Kamerlid dr. L. Kortenhorst een voorstel doen, waarbij de regeeringsafgevaardigden, die do meerderheid vormen in den Raad van Commissarissen der Nederl. Spoorwegen, ge machtigd worden een bindende instructie te geven aan de directie der Spoorwegen be treffende aanbestedingen OVERWERK IN ISRAËL. BAKKERIJEN. De Minister van Arbeid, H. en N., heeft zgn beschikking van 15 Sept. 1.L betreffende overwerk in Israëlietische broodbakkergen gewijzigd in dier voege, dat daarin in plaats van „broodbakkergen, als bedoeld in' art. 36, eerste lid, der Arbeidswet 1919 (Isr. bak kerijen)", wordt gelezen: „de broodbakke rgen. als bedoeld in art. 36, eerste lid, der Arbeidswet 1919, die onder rabbinaal toezicht of onder rabbinale controle werken". DE ELECTRISCHE TREINEN. De directie der Nederlandsche Spoorwagon heeft het personeel, belast met de bediening van de electrische tremen, opgedragen, alle rijtuigdeuren van deze treinen te gebruiken, ter bespoediging van het uit- en instappen. HINDERWETVEREENIGING. Deze vereeniging heeft te Dordrecht haaf algemeene vergadering gehouden. Als onder-voorzitter en als secretaris-pen ningmeester zgn onderscheidenlijk herkozen de heeren ir. D. Krugff te Haarlem en C. Visser te Amsterdam. Leiden is aangewezen als plaats voor de volgende jaarvergadering. DE CORRUPTIE IN DE GAS INDUSTRIE. De heer J. Baas, directeur van de gas fabriek te Woerden, heeft om gezondheids redenen per 1 November a.s. als zoodanig ontslag aangevraagd. Door den heer Zon, wethouder van Be dreven, was een onderzoek ingesteld naar de wijze waarop diverse leveranties voor de gasfabriek geschiedden, welke kwestie bg B. en W. aanhangig was gemaakt Te Delft is overleden, op 79-jarigen leeftgd, prof. ir. S. J. Vermaes, hoogleeraar aan de Technische HoogeschooL De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteravond na een langdurige discussie met 31 tegen 11 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen, om met ingang van 15 October a.s. de tram tgdelgk als een ge meentebedrijf te exploiteeren. Te Tilburg is heden de R.K. Handels- hcogeschool geopend, waarbg o.m. het woord werd gevoerd door den rector magnificus, dr. Th. Goossens en den voorzitter van het curatorium, mr. A. baron van Wijnbergen. Ter gelegenheid van de herdenking van het 100-jarig bestaan van 't kanaal Genfc- Terneuzen, heeft de gemeenteraad van Gent besloten het volgende jaar groote feesten te organiseeren, welke in het teeken van de Belgisch-Nederlandsche verbroedering zullen staan. AAN DE NOODREM GETROKKEN. De trein, die Donderdag om 11.45 uit Utrecht naar Den Haag vertrok, werd pl.m. 12.40 even voorbg de halte Zoetermeor- Zegwaart, ter hoogte van telegraafpaal 173 tot stilstand gebracht. Eenige derde klas passagiers hadden reeds eenigen tijd steentjes (vermoedelijk van de spoorbaan) tegen de coupé-ruiten hooren vallen. Een der reizigers bemerkte bg het uitkijken, dat een ijzeren stang losgebroken was, waardoor het kiezel opgeworpen werd. Hg trok onmiddellijk aan de noodrem, waarop de trein tot stilstand werd gebracht. Het machine-personeel stelde een onderzoek in, en constateerde, dat ver moedelijk het remwerk van de locomotief niet geheel in orde was. Na een oponthoud van tien minuten kon de reis worden voort gezet ONVEILIG STRAND. Het strand te Schevenuigen is onveilig tot Katwijk op Woemsdag 12 October van 10 uur v.m. tot 2.30 n.m., wegens het schie ten met geschut en onveilig tot Wasse- naarscheslag op Donderdag 13 en Vrijdag 14 October a.s., telkens van 8 uur v.m. tot 2 uur n.m., wegens het schieten met mi trailleurs. De aandacht wordt err op gevestigd, dat het strand eerst dan weder toegankelijk zal zijn, wanneer de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn wegge nomen. MISDAAD? Gisteren is de slhger Groenendgk te Woer den met een diepe halswonde ia zijn winkel gevonden. Of er hier van een ongeluk of van misdaad sprake is, zal eerst kunnen worden nagegaan als de man kan worden gehoord, zegt het ^Hbld.", BRAND. Donderdagmiddag ontstond brand in de herberg „Het Roosje", gelegen aan don Haastrechtschmdijk bij Gouda. De herberg brandde geheel af evenals de aangrenzende woning van den tuinier De Lange. De in boedels van De Lange en van Van der Laan, den eigenaar van de herberg, kon den worden gered. De oorzaak van den brand ie niet bekend. WERKEN ALS DEMONSTRATIE. Te Haarlem vergaderde Donderdagavond het Werkloozen Agitatie-Comité. In deze bijeenkomst werd een bespreking gehouden over de demping van de Paul Krugerkade aldaar. Men toonde zich verontwaardigd, dat het voormalige gemeentebestuur van Scho ten en nu het bestuur van Haarlem, de demping van de Paul Krugerkade steeds op sleeptouw houdt. „Wij loop en zonder werk, werd er gezegd, willen graag aan de demping gaan beginnen, maar 't zal nog wel een poos duren." Toen kwam het voorstel om maar vast te beginnen met de demping en aldus werd besloten. Gistermorgen verzamelde zdoh een 25-tal werkloozen op het terrein, gelegen aan de chocoladefabriek Union, aan de Paul Kru gerkade. Ze waren gewapend met schop pen en op een wagen, bespannen met een paard, werden eenige kruiwagens meege voerd Men toog aan den ar bead en al spoedig werden de eerste bakken met zand naar de Paul Krugerkade gereden en begon de „demping Binnen eenige minuten verscheen een agent van politie, die echter meende, dat werkeloozen van gemeentewege aan den arbeid waren. RECLAME. 9300 (hief Whip goud mondstuk. VIRGINIA 2? Hierop nam het raadslid G. Oversteegen het woord. Staande op een van de krui wagens, zeide hij, dat het Werkeloozen Agitatie Comité hier geageerd had tegen de laksheid van het gemeentebestuur, dat de demonstratie goed geslaagd was en dat het Comité steeds meer demonstratie® zal houden als d© werkeloozen met aan werk geholpen worden. Maar als we weer de monstreer en, zoo ging hij voort, zullen we niet met tientallen komen, doch met hon derden- Laten we nu uit elkaar gaan, zeide hij, we hebben laten zien dat we willen, werken. We moeten nu gaan stempel en, want het bestuur van het Agitatie Comité kan jelui niet betalen voor je demonstratie en van die poovere f 10 kan geen gulden boete af. OP HOL GESLAGEN. Te Apeldoorn sloeg een voor een wagen gespannen paard op hol. Een3-jarig jongetje, d3t in den Bartelsweg speelde, werd door den wagen overreden. Een der wielen ging over het lichaampje van het kind, dat ernstig gekwetst de ouderlijke woning werd binnen gedragen. EEN GOEDERENTREIN ONTSPOORD BIJ GOES. Belangrijke vertraging in het verkeer. Door tot nu toe onbekende oorzaak is gister middag evetn buiten het station Goes een goederentrein ontspoord. Twee wagens liepen uit de rails, één wagen kantelde om. Tengevolge van deze ontsporing onder vond het treinverkeer in de richting Roo sendaal en Vlissingen belangrijke vertra^ ging. Dadelijk na het ongeval toog men aan het werk om de lijn vrij te maken. Eerst tegen den avond was men daarmee gereed. TEGEN EEN MELKWAGEN OPGEREDEN. Bg Oldeberkoop is de motorrijder J. Dgk- stra gisteravond tegen een melkwagen opge reden. Hij werd zoo ernstig aan beide beenen verwond, dat opneming in een ziekenhuis noodzakelgk bleek. DE MAN, DIE MEENDE ZLJN VROUW GEDOOD TE HEBBEN. Toen de politie kwam, zat ze koffie te drinken. Eenige avonden geileden meldde zich op het politiebureau te Venlo een zekere v. d. T., die in zeer opgewonden toestand kwam vertellen, dat het niet onmogelijk was, dat hij z'n vrouw tijdens een twist gedood had. De man toonde veel berouw te hebben en had direct na het geval het voornemen gemaakt zich bij de politie aan te melden, wat hij dan ook deed. Hij verklaarde, dat hij ma een twistge sprek met z'n vrouw het huis uit was ge- loopen en toen hij zag, dat z'n echtge- noote hem bijna op den voet volgde, heeft hij nijdig de deur met een forscben slag dichtgesmeten. Z'n volgelinge werd door de deur getroffen en viel bewusteloos neer. Eerst is hij een eind de straat opgeloo- pen, maar wroeging dreef hem weer naar z'n woning, waar hij tot z'n ontsteltenis zag, dat z'n vrouw nog steeds bewegingloos bij de deur op den grond lag. Het denk beeld, dat hij haar met de deur had dood geslagen, maakte hem bijna wanhopig. Een tweetal agenten snoedden ziob na mcdedeeling naar zijn woning. Al daar aangekomen zagen ze de vermeende doode aan tafel zitten, bezig zijnde met het avondeten, meldt de „L. K." Ze had slechte een onbeduidende wonde aan half hoofd bekomen. EEN SCHIP GESTRAND BIJ *fl TERSCHELLING. Bij Teredhellttng ie gestrand het Buss»» sche stoomschip „Bonkop", geladen mertl hout, van de Oostzee op weg naar Dor drecht. Het is gestrand ongeveer 1200 meter vaart het wrak van de Westadetha". Er is oeii bergingscontract gesloten op de basie no cure no pay. De sleepbooten „Volharding", „Texel"' en „Bornrif" hebben verbinding met bed} schip, dat zeer gevaarlijk zü. VERDRONKEN. 1 Te Harlmgen is door de sleepboot „Tbo» reeia" het lijk aangebracht van den 29- j&rigen werkman bij de Zuiderzeewerken! N. Woutema, wonende te HarEngen. £>ej ongelukkige was van een schuitje in ifee gevallen en verdronken. Hij waa gehuwd en laat drie kinderen achter. Reiziger: „Is er aan bet volgende station een goed glas bier te krijgen, conducteur?" Conducteur: „Echt Munohener, vetrsch vaa het vat." Reiziger: „En het etenT Conducteur: „Uitstekend, koud en warm."1 Reiziger: „Wel, het water komt me al il den mond; hoe lang stopt de trein?" Conducteur: „Deze trein stopt niet aan bei volgende station." ALPHEN. 1 De heer D. v. <L Ent Brast aUnee is benoemd tot hulpprediker van de Nea. Herv. Kerk te '&-GravendeeL Van een de Raadhuisstraat passeeren« de personen-auto sloegen plotseling de vlammen uit den motor. De bestuurder stopte onmiddellijk en omstanders hadden dadelijk een paar emmers water gereed om de vlammen te blusschen, waardoor de carros serie onaangetast bleef. De auto werd lates ter reparatie weggesleept. Gevonden voorwerpen: Rj/wielbelastin©* merken, portemonnai s, kist met kroten, een jong konijn, nummerbord. Inlichtingen aan het politiebureau. i ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrik Simon, z. v. Coroeüa Petrus de en Anna Cornelia Heemskerk. Ondertrouwd: Godefridus van Leeuwen, jm., 29 j. en Anna Margaret ha Heemskerk, jd., 24 j. Getrouwd: Hendricus van Klink, jnL, 24 j. en Maria Agnes van Veen, jd., 21 j. Naar wg uit zeer betrouwbare bron vernemen, is tegen het besluit van Ged. Staten der provincie Zuid-Holland d.d. 22 Aug-2 Sept j.L, waarbg het raadsbesluit tot opheffing van de openbare lagere school te Nieuwe-Wetering werd goedgekeurd, geen hooger beroep ingesteld, zoodat thans de opheffing van genoemde school een feit is.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5