'TI"- LUGDUNUM-ALPHEN L.F.C. I - Hillinen I ABDUSmOOP 688te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 8 October 1927 Vierde Blad No. 20726 GENEESKUNDIGE BRIEVEN. RADIO-PROGRAMM' Zondag a s. - Aanvang 2 uur SPORT. RECLAME. 9321 Toegang 30 ct., Jongens 15 ct. Voorverkoop B. DEV.LÉE, Nieuwe Rijn 26. Bij doorgang Lugdunum-Wedstrijden hangt de vlag Café „Bijenkon", Steensiraat. DE DOKTER EN DE SPUIT. Van de vele instrumenten, welke de arts In zijn beToep gebruikt, zijn enkele ook bij de patiënten bekend. Vooral wanneer zij er op gevoelige wijze mee kennis maken, zooals het mes van den chirurg of de kie- zentang, blijven zij lang in de herinnering beslaan. Andere zijn zoo gemakkelijk m t gebruik, dat het publiek er zelfs mee ver trouwd geraakt, wat bijv. met den thermo meter het geival is. Op weer andere wordt gewoonlijk weinig gelet, maar daarom zijn zij niet minder belangrijk. Zoo is het wel de moeite waard om eens na te gaan, welke bëteekenis de spuit in den loop der tijden in het geneeskundig beroep heett gehad In den tijd van Lodewijw XIV was de clysteerspuit misschien wel op het hoogte punt van haar glorie. Het geven van lave menten was aan de orde van den dag. En dat geschiedde met de spuit, welke langen tijd als het teeken der waardigheid van den ge'neesmeester kon gelden. Maar ook vorm de zij dikwijls het voorwerp voor spot. Dit bewijzen o.a. vele spotprenten uit dien lijd. Op een Engelsche plaat van 1771 naar een teekening van Brandoin wordt een Fran- sche geneesheer afgebeeld, op weg om zijn patiënten te bezoeken. Plechtig zit hij met pruik en wandelstok in zijn koetsje op twee wielen, dait voortgetrokken wordt door een knecfht, wiens gelaat veel gelijkenis met een doodshoofd vertoont. Een andeTe knecht duwt achter tegen de koel9 aan en wordit gevolgd door nog een anderen dik- buikigen pruik- en stokdrager. Maar vooraf aan dat alles draaft een man in een soort carnavalscostuum met 'n groole clysteerspuit als een geweer over den rechter schouder gedragen. Een gekleurde Fiansche gravure uit den zelfden, tijd vertoont een soort kamermu ziek, door zes dokters uitgevoerd. Vier van hen hebben een clysteerspuit als muziekin strument, door kleine wijzigingen vervormd tot klarinet, saxophone of draaiorgel. Rowlandson heeft een prent gete'ekend. getiteld „de dood en de dokter", waarop de dood blijkbaar door het venster poogt bin nen te komen. De dokter staat over de pa tiënt gebogen. Hij hanteert een clysteer spuit als een geweer, dat hij op den dood aanlegt. Deze enkele voorbeelden zouden met tientallen vermeerderd kunnen worden. In een van de boeken van Gulliver door Swift wordt den dokters verweten, dat zij tegen de natuur handelen, o.a. door he>t gebruik van braakmiddelen en van de clysteerspuit. Immers op die wijze gebruiken zij de na tuurlijke openingen, voor invoer en afvoer bestemd, precies omgekeerd als de bedoe ling is. Het gebruik van de clysteerspuit is trou wens veel ouder en men treft het ook bij on- be'schaafde volken aan De bewoners van Kameroen holden een fleschvormige kom kommer uit. staken door het eene einde een houten buisje, dat als canule moest dienen, vulden de vrucht met een zeker afkooksel cn bliezen het dan door het buisje naar de bestemde plaats. De spuit uit den tijd van Molière wa9 van tin vervaardigd, ook de canule was vata dit metaal. De zuigstang was gewoonlijk van hout, terwijl de stempel een leeren rand had, welke nauwkeurig in de spuit moe6t passen. Later werden ook andere spuiten van ander kalibeT. maar overigens in denzelf den geest, gebruikt voor andere doeleinden. Maar steeds bleef het bepeTkt tot het in voeren in natuurlijke, dus reeds bestaande lichaamsopeningen, zooals bijv. neus en mond. Een veel belangrijker rol zou echter de spuit gaan spelen door verbetering der tech niek. In de eerste plaats werd de tinnen koker vervangen door glas. In plaats van hout en leder werden gummi en caoutchouc gebruikt. De zuiger, uit dit gummi vervaar digd, sloot beter luchtdicht tegen het glas aan. De monteering van caoutchouc op glas voldeed wel, als de suit nieuw was, maar deze verbinding bleek toch niet duurzaam. Langzamerhand werd aan alle mogelijke eischen voldaan. Men maakte spuiten ge heel uit glas. Ook de zujger bestond uit glas en werd zoo zorgvuldig geslepen, dat een ideale luchtdichte afsluiting verkregen werd. Er werd ook een monteering met metaal ge vonden welke zoo stevig aan het glas aan sloot, door een bepaald soldeermiddel, dat de geheele spuit uitgekookt kan worden zon der dat de aansluiting er onder lijdt. Maar de grootste verandering, waar door de spuit in eens voor geheel andere doel einden kon dienen, moeten wij zoeken in de canule, in het aanzetstuk. Het was Pravaz, die de spuit voorzag van een fijne, holle, metalen naald, welke door de huid heen ge bruikt kan worden. Onze huid ziet er, oppervlakkig beschouwd, uit als een ondoordringbaar pantser, dat het geheele lichaam beschermt. Toch is die on doordringbaarheid allerminst volkomen. Niet alleen dringen stiften in de huid in de natuur lijke kanalen, welke wij kennen als afvoer buizen der zweetklieren en talkklieren, maar de huid bestaat als alle andere weefsels uit cellen, welke door tusschenstof, bind weefsel aan elkaar verbonden zijn, terwijl in het weefsel altijd spleten, de z.g. lymph- spleten overblijven. Fijne stiften kunnen zoo doende in de huid dringen zonder dat men feitelijk een opening ziet ontstaan. Wanneer iemand blootsvoets in water loopt, waarin do mijnworm aanwezig is, dan kunnen deze diertjes binnen enkele seconden in de huid dringen, zonder dat men een spoor van een opening bemerkt! Als men een mug op de huid ongestoord laat zitten, dan kan men zien hoe het diertje zijn zuigbuis kalm in do buid insteekt "alsof wij een breinaald in boter staken. En als niet 't door het met de steek mee ingebrachte mierenzuur reactie van de huid teweegbracht, dan zouden wij, zoodra de mug na den maaltijd de buis teruggetrokken heeft, niet kunnen bemerken dat er iets gebeurd was. In vergelijking tot de steekbuis der mug is de metalen naald van Pravaz' spuitje verbazend dik. Maar ook deze naald kan door de huid gestoken worden, zonder dat er later veel van te zien is. Dit komt door de elasticiteit van de huidr De door de naald even van hun plaats gedrongen vezels hernemen direct hun plaats, als de naa!d weer verwijderd is. Ditzelfde geldt ook voor andere weefsels dan de huid. Zoodoende is het mogelijk, verschillende deelen van het lichaam, tot op groote diepte, te bereiken, dus ook grootere holten, hetzij dat deze van nature bestaan of dat zij door ziekelijke stoor nissen gevormd zijn. Men kan dus eigenlijk op elke willekeurige plaats van het lichaam iets binnenbrengen langs directen weg, of ook daar iets vandaan halen. In een volgenden brief zal ik een en ander mededeel en, ten bewijze van de vér strekkende gevolgen, welke de betrekkelijke eenvoudige ontdekking van Pravaz heeft opgeleverd. H. A. S. RECLAME. Natuurlijk Is het het beste dadelijk Akker s Abdijsiroop te nemen, wanneer de eerste asthmatische verschijnselen zooals: spoedig vermoeid zijn en hijgen, beginnen de benauwdheden bij trappen- klimmen enz. zich voordoen. Men voorkomt daarmee erger. Maar ook wanneer Uw kwaal reeds vergevorderd is, ook dan zult Gij van een geregeld gebruik van Akker's Abdijsiroop oogenblik- kelijk verlichting ondervinden. Volg het voorbeeld van duizen den, die ééns aan asthma leden en versterk Uw luchtwegen en bevrijd hen van het slijm met AKKER'* /^r\\ Voorat Borst Peikoktr.njO.Ji7S. HM 9299 VOOR ZONDAG 9 OCTOBER. Hilversum (1060 M.). 8.30—9.30: Kath. Morgenwijding. Gizi Toth de Kisker, mezzo sopraan. L. Kosters, cello. H. Hardebol, piano. 1. Sarabande, Handel (cello); 2. Im- manuel, Kirchenlied 15 Jh. (mezzo-sopraan) 3. Adagio cantabile, Nardini (cello). 4. De heer A. Vermeulen, over: De priester in de Katholieke kerk. 5a. Vergiss mein nicht, Bach; b. Oh! finstre Nacht, wann wirst du doch weggehn? (mezzo-sopraan). 6. Arioso, Hülweck (cello). 7a. Gebet, Ui lier; b. Maria Gnadmutler, Sinding (mezzo-sopraan). 8. Andante a KI. t., Grieg (cello). 9.4-5 Dienst in de Oranjekerk (herv.) te Amster dam. Voorganger: ds. II. E. Gravemeyer. 1. Orgel; 2. Votum en Zegen; 3. Lezen: 2 Cor. 5 110; 4. Gebed; 5. Tekst: Hebr. 11 13b6. Zingen Ps. 146 7; 7. Ie ged. preek; 8 Zingen Gez. 189:6; 9. #2e ged. preek; 10. Dankzegging; 11. Zingen Ps. 68 9; 12. Zegen; 13. Orgel. 12.30—1 u.: N.O.V. Causerie over „de padvindersbewe ging en onze nationale toekomst", door staatsraad J. J. Rambonet, voorz. v. d. Ned. Padvindersbeweging. 12 uur: N.O.V. Concert voor kunstspelpiano, met medew. van den heer Simon van Leeuwen, viool. 23 30: N.O.V. Radio-looneelvoorstel- ling, door de N.V. het Hofstadtooneel, dir. C. v. d. LugtMelsert; 's Morgens, 's mid dags, 's avonds, blijspel uit hel Italiaansch in 3 bedrijven van Dario Niccodemi. Nederl. vert, van Willy Mensihk. Rólverdeeling: Annie, Annie v. d. Lugt Melsertvan Ees; Mario, Cor v. d. Lugt Melsert; de Vader; 'Je Moeder; Paolino; het Zusje. Het stuk speelt in den tuin van Annie's ouders. Ie bedr.: In den vroegen morgen; 2e bedr.: In den middag; 3e'bedr In den avond. 3.30 4.30: Concert van werken van Richard Strauss, met medew. van mej. J. v. d. Bergh en de heeren Louis Boer en J. R. Gravelolte. 6.45' V. P. R. O. Dienst in het Geb. v. d. N. P. B te Hilversum. Spr.: ds. J. N. Pallist, over: Berusten en aanvaarden in Geloof n. a. v. Tekst Matt. XXVI 42 laatste woorden. Muzik. medew. van F. Kloek, or gel. V. P. R. O.-koor o. 1. v. F. Kloek. 1. Pastorale, Guilmant.; 2. Votum; 3. Ev. Gez. 198 1 en 5 (koor)-. 4. Lezen Ps. 42, 5. Ge bed; 6 Preek (le gëd'.V; 7. Ev. Gez. 27 1 en 2 (koor): 8. Preek (2e. ged.); 9. Improvi satie (orgel) motief: „Kom af", Kloek; 10. Gebed; 11. Ev. Gez. 197:1 (koor); 12. Sluiting. 8 uur: Persher. en sportuitsla gen. 8.10: Nationaal Engelsch program ma. Het ANRO-symphonie-orkest o. 1. v. Nico Treep. Fred Fry declameert: a. Govida, b. The charge of the heavy Brigade at Balaclava. Lord Perdnyson. Daarna popu lair symphonieconcert. Daventry (1600 M). 3.50' Militair orkeslconcert. H. Blake, sopraan; S. Logan, bariton 5.405.50: Vertellingen uit het Oude Testament. 8.15: De Klokken van St. Martin in the fields. Kerkdienst. 9.05: Liefdadigheidsoprocp 9.20: Srheepsber. 9.25: Het Radio-orkest, de „Wireless Singers" en E. Isaacs, piano. 1111.20: „The silent Fellowship", van Cardiff. Parijs „Radio-Paris" (1750 M). 12.20: Gewijde muziek door het koor César Franck Preek. 1.051.55: Orkestconcert. 5.05 5.55: Dansmuziek. Homonyme Jazz. 8.5011.20- Concert. Langenberg (469 M.)t Dortmund (283 M.) en Münster (242 M.). 8.209.20: Mor genwijding. 11.0011.30: Voorlezing. 12.301.50: Concert, Rheinisches Solo- quartett 1920 en solisten (cello, viool, piano) 2.202.35: Wielerwedstrijden. 3.20 4.20: Voetbalwedstrijd. 4.205.20: Man dolineconcert. 5.506.30: Sonates van Beethoven (piano). 6.407.25: Decla maties. 7.30: Engelsche avond. Werag- orkest en soli. Daarna tot 11.20 Dans muziek. Königswusterhausen (1250 M.). 8.20: Morgenwijding. 10.5012.10: Guttmanns Ufa-symphonie-orkest. 2.40- Uitzending van de renbaan Berlin-Karlshorst. 3.50 5.20: Orkestconcert. 7.20: Causerie. 7.50: Engelsche avond. Werken van Engel sche schrijvers en componisten. 9.50 11.50: Dansmuziek. Hamburg (395 M.). 12.25: Concert. 2.20: Gemengd programma. 5.50: Orkest- concert 7 20: Engelsche avond. Orkest- concert. 9.50: Actueele causerie en dans muziek. Brussel (509 M.). 5 206.20: Dans muziek 8.3510.35: Gala-concert. Or kest. Mme. Brelia, zang. VOOR MAANDAG 10 OCTOBER. Hilversum. 1060 M. 12.00: Politieber. 12.352.00: Lunchmuziek door het trio K. v. d. Hoek. viool; J. Frank, cello. P. de Gruyter, piano 4.405.55: Kinder uurtje door Mevr. Ant. v. Dijk 6 00 7.15: Concert door het Kling Ensemble. L. Peereboom, viool; Miep Kling, cello; C. Kling, piano 7.1157.45: Lezing door dtn heer G. de Clercq: Hoe moeten kachels en haarden gestookt worden. 7.45: Po litieber. 810—10: Gewijde muziek in de Nieuwe Badkapel le Scheveningen door het mannenkoor „Die Haghe Sanghers". o .1 v Hubert Kuypers. Mevr. A. de Mos-Hoge- doorn, sopraanF. Haring, organist 9.10: Declamatie door Willem van Cappellen. „Het diakenhuismannetje vertelt zijn histo rie" (Fragment uil de „Camera Obscura". Hildebrand. Daarna concert door het ANRO-orkest o. 1. v. Nico Treep 10.30: Persber. Daventry, 1650 M. 11.20: Het Da- ventry-kwartet en solisten (sopraan, bari ton, piano) 1.202.20: Orgelconcert. L. Salisbury, bas. 2.50: Kinderuurtje 3.35: Dansmuziek 5.20: Huishoudpraatje 5.35: Kinderuurtje 6.20: Orgelbespe ling 6.40: Voor de padvinders 6 50' Tijds., weerb., nieuws 7.05: (Vervolg) Or gelbespeling 7.35: De sonates van Havdn 7.45: Fransche les 8.05: Mr. Flotsam en Jetsam, komieken 8.20: Het Sym- phonie-orkest en Bela Barlok, piano 9.20: Weerber., nieuws 9.35: Causerie 9.50: Nieuwsber. 9.5511.20: „My lady Molly", comedie in 2 acten van Jessop. Koor en orkest 11.2012 20: Dansmu ziek. Parijs „Radio-Paris", 175 M. 10.50 11.00: Concert 12.502 10' Orkestcon cert 5.055.55: Dansmuziek 8.50 10.50: Concert, Orkest en solisten. Operette- fragmenten. Langenberg, 469 M., Dortmund, 283 M. en Münster, 242 M. 12.301.0: Orkest- concert 4.205.20: Solistenconcert (pia- na, viool, sopraan) 7.40: „Salomé'. tra gedie in 1 acte van Oscar Wilde 8.30— 9.50- Orkeslconcert 100010.50: Dans muziek. Königswusterhausen. 1250 M. 11.20 7.05' Lezingen en lessen 9.50: Hans Reimann spreekt 8.20: Mozart-avond. Kwartet Guarner, C. RiderPossart. piano 9.50- „Das fatale Ei", fabelgroleske van Schütt. Hamburg. 395 M. 5.20: Orkestconcert 6.15: „Der Rosenkavalier", comedie in 3 acten van Rich. Strauss 10.10: Sluilen. Brussel, 509 M 5 20—6.20: Het radio- trio 8.3510.35: Concert. Orkest. Mile Golinvaux, zang. RECLAME. TERREIN HAAGWEG. Entree 30 cent - Jongens 15 cent 0572a VOETBAL. Programma voor morgen. XEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Afdeeling I, 1ste klasse: AjaxExcelsior; H.B S.-U.V.V.R.CH-Edo. 2de. klasse A: West FrisiaH.R.C.Hel der- W.F.C.V S. V.—D E C.Z.V. V.— Alc. Victrix: K.F.C.Hollandia. 2de klasse B: DonarV.V.A.A.F.C. H.V.C. Afdeeling O, 1ste klasse: Feyenoord H.F.C.SpartaZ.F.C.; H.V V.'t Gooi. 2de klasse A: D.H.C.Fortuna; Steeds HoogerVios; Voorwaarts—Hercules. 2de klasse B: S V.V.-C V.V.; Overmaas Unitas; MerwedeO.D.S. 3de klasse A: L.F.C.Hillinen (J. Bon- gers)LugdunumAlphen (F. J. Zuider- wijk). 4de klasse A: D.V.S.Alphia; De Ooie vaarsV D S. Res 2de klasse A: A.D.O. II—B.M.T. II. Res. 3e klasse AVios IIAlphen II. Afdeeling III, 1ste klésse: Wageningen— Doto; EnscheaVitesse; RoburA.G.O. V. V.Go-AheadEnsch Bovs; Heracles Z.A.C. Afdeeling IV, 1ste klasse. Eindhoven B.V.V.; MillvelminaM.V.V. Afdeeling V, 1ste klasse Velocitas Leeuwarden; G.V.A.V.—VeendamAchil lesBe Quick; FrieslandG-V.V.; Frisia Alcides. BUITEN DE COMPETITIE. LuxemburgLuxemburgZuid-Nederland LEIDSCHE VOETBALBOND. Iste klasse: Lugdunum 3A.S.C. 3, 12 uur; L.F.C. 3—U.V.S. 2, 12 uur; L.M.C. 1 Raceël 1, 2 uur; Quick-B. 2Norvicus 2, 2Vè uur. 2de klasse: A.S.C. 4Lugdunum 4, 10 uur; Raceël 2Quick-B. 3, 10 uur (Quick-B. terrein); U.V.S. 3D.V S. 3, 12 uur. 3de klasse: U.V.S. 4—L.F.C. 5, 2 uur; Lugdunum 5L.M.C II, 12 uur (voorm. D.L.V.-terrein)Norvicus 3—Raceël 3, 12 uur. Van Overal. In hun onaantastbare wijsheid hebben de bondsbestuurderen cn de leden der Techni sche Commissie besloten den 9den October te bestemmen voor oeferdag der Olympi sche elftallen en men kan er de heeren slechts om prijzen. Maar het ontgaat ons wat foor bezwaar er. voor den competitie leider aan verbonden is om overigens alle clubs, die geen spelers aan de keur-ploegen moeten afstaan, in het veld te brengen. Zeker, er zijn eenige wedstrijden vastge steld, maar het hadden er immers veel meer kunnen zijn. Móéten zijn, omdat on langs zelfs van officieele zijde verklaard is dat de afwerking van het programma dit seizoen met meerdere moeilijkheden ge paard zal gaan Waarom dan om een voorbeeld te noemen uit de naaste omge ving A.S C. nnet laten spelen tegen Quick, B.M.T. of Hermes? Waarom boven dien in de nog lagere klassen zooveel clubs vrijgesteld die in de verste verte niets met die oefenwedstrijden te maken hebben Werkelijk, wij begrijpen het niet. Maar het zal wel aan óns liggen De wijsheid der halfgodjes uit den X.V.B. is nu eenmaal onaantastbaar De eerste klasse-afdeelingen in het Wes ten brengen beiden drie wedstrijden. Daar van kunnen die in afdeeling twee gevoeg lijk onbesproken blijven omdat er nergens geen twijfel omtrent den uitslag zal be staan. Feyenoord, Sparta en 't Gooi zul len elk twee punten rijker worden, zonder dat zij er hard voor moeten vechten, In af deeling I vraagt Ajax Excelsior echter de aandacht, meer nog dan R.C H.Edo, Heel in den aanvang der competitie werd de Amsterdamsche ploeg beschouwd als de a.8. kampioen, doch de oude club van de Pelsers stelde teleur, terwij] daarentegen het pittige Rotterdamsche Excelsior goede prestaties leverde en na vier wedstrijden nog ongeslagen is. Vol zal het er worden op de Ajax-hoeve morgen, héél vol, en de kijkers zullen een spannenden kamp aan schouwen, die, naar onze meening, een sue. ces der gasten tot resultaat zal hebbeó De Racingclub zien wij de punten deelen met Edo, terwijl H.B.S. toch nog sterk genoeg zal zijn om U.V.V aan den dijk te zetten. Voor de 3e klasse A van afdeeling II ontmoeten Lugdunum en Alphen elkaar achter „Pomona". Een belangrijke strijd dus, die niet zoo heel veel krachtverschil zal demon'streeren. Wanneer Alphen er ech ter niet in slaagt tijdig haar vorm j.l. Zon. dag, toen zij met 41 door O.N.A. gesla gen werd, te verbeteren, voorzien wij een overwinning der Leidsohe groenwitten. üok voor L.F C. staat een punten-vermeerde ring te wachten nu Hillin°n de tegenpartij is, hoezeer de withemden tegen U.V.S dan ook teleurgesteld mogen hebben. In het Oosten trekt do ontmoeting tus- schen Heracles en Z.A C. de aandacht. De Zwollenaren zijn nog steeds ongeslagen, maar Heracles heeft Zondag haar kara- pioensvorm teruggewonnen, en daarom moet worden aangenomen dat de Zwolsche withemden morgen voor het eerst in dit seizoen het leed der nederlaag zullen on dergaan, al zal het niet zijn dan na hevi- gen tegenstand V.itesse gaat bij Enschedé te gast en in normale omstandigheden moet de Sportclub kunnen winnen. Maar de Arnhemsche ploeg heeft dit seizoen ,,Haar- lem"-allures gedemonstreerd, hetgeen wij zeggen dat haar spel in hooge mate onbe rekenbaar is, en de uitslag van den strijd tegen Enschedé valt daarom met geen mo gelijkheid te voorzeggen Er is overigens weinig nieuws onder de zon. A.G.V.V.V. wint den plaatselijken kamp tegen Robur, Do'to sneuvelt in de Wageningsche klei en de Boys gaan in de koekstad ten onder. In het Zuiden staan geen verrassingen te wachten Eindhoven en M.V.V. moeten jn staat zijn om respectievelijk B.V V. en Wil- helmina te kloppen. Het Noorden heeft tot dusver vrij nor male uitslagen gebracht en er is geen reden om nu een wijziging te verwachten. Bijge volg triomfeert Velocitas zonder slag or stoot over Leeuwarden Merkwaardig ge noeg ontmoeten elkaar overigens vrij ge lijkwaardige ploegen Volgens de ranglijst zou Alcides sterker moeten zijn dan Frisia, maar men vergete niet dat de Meppelers bijkans al hun successen op eigen veld hebben bevochten. Een puntenverdeeling is dus niet onmogelijk. Verder wint G.V. A.V. van Veendam en Friesland van G.V.V. zij het telkecs met klein verschil. Wat Be Quick tegen Achilles zal presteeren is een moeilijk te beantwoorden vraag. Een Gro- ningsch succes lijkt ons evenwel niet on waarschijnlijk. KORFBAL. Programma voor morgen. NEDERLANDSCHE KORFBAL-BONQ^ West I Noord: D. E. V.Excelsior; Wcs- terkw.D. V. D.; SwiftKoog/Zaandijk. West I Zuid: VitesseH. S. V.; D. K. C. TOks; VeloxHet Zuiden; Deetos If. K. V. Oost I A: NoviomagumRapiditas, Be QuickZ. K. C. Oost I B: Achilles—A. K. C. (8 Oct); Naas—H. K. C. Overg. Noord A: OosterparkK. V. D.;' EendrachtO. S. C. A.; BilthovenHer cules; OlympiaReady./Tecka 2. Overg. Noord B. K. V. O.D. E. D K. V. K. V.—Z. K. V.; Haarlem—B. E. P. Overg. Zuid: EibernestDie Haghe; H, B S.Deetos 2; RozenburgO. S. C. R. West II E: Vitesse (Haag)G. K. V.;' EmmaS. D. O.; Fluks 2Vitesse II. Assen: Wedstrijden om den Drie-Provin- ciên-Beker tusschen Groningen, Friesland, Drente. Overzicht. Na drie competitie-dagen is men nog maar weinig gevorderd. In Z.-Holland heeft geen enkel twaalftal drie wedstrijden ge speeld, twee twaalftallen hebben nog maar één wedstrijd achter den rug. Wanneer het programma van morgen af gewerkt kan worden, zal Vitesse haar twee den (thuis-) wedstrijd spelen, en zal Fluks voor de derde maal in het veld komen. Vitesse ontvangt de Haagsche Sportver- eeniging, de gepromoveerde kampioen van de Z.-Hollandsche Overgangsklasse. Toen II S. V. in vroeger jaren in de le klasse speelde, had zij gewoonlijk een goed twaalf tal, dat echter niet sterk genoeg was om het ooit tot een kampioenschap te brengen. Het II. S. V.-twaalftal had toendertijd de eigen schap legen de Leidsche vereenigingen steeds zijn beste wedstrijden te spelen. Er is reden om te gelooven, dat H. S. V. die eigenschap ook thans nog bezit. De Van Zimmeren-beker werd in het begin der vo rige maand door H. S. V. gewonnen, en ver der heeft de Haagsche vereeniging uit twee wedstrijden drie punten behaald en is nog ongeslagen. Voeg daarbij dat gepromoveerde twaalflallen bijna steeds het eerste seizoen in nieuwe omgeving veel goeds tot stand plegen te brengen, dan kan met reden een aardigen wedstrijd worden verwacht. Vitesse zal voor H. S. V. op haar hoede dienen te zijn. Slechts wanneer Vitesse den ernst van deze ontmoeting beseft, kan het resultaat met vertrouwen worden tegemoet gezien. Er zijn jaren geweest dat Fluks een vier tal weken liet verloopen aleer zij de eerste punten wist te bemachtigen. Dit jaar heeft Fluks het beter gedaan. Zij bezit nu reeds drie punten, en zij maakt een mooie kans om morgen haar tweede overwinning te be halen. Gemakkelijk zal het Fluks niet val len om D. K. G. tot slachtoffer te krijgen, maar wanneer de Leidsche ploeg van meet af aan zijn vorm te pakken heeft, houdt de wedstrijd tegen D. K. C. voor Fluks geen onoverkomelijke moeilijkheden in. De plaatselijke ontmoeting in Rotterdam biedt de jongste eerste-klasser de meeste kans op succes. Dat sluit intusschen niet uit dal Velox niet in staat is, voor een ver rassing te zorgen, en een gelijk spel tegen haar gasten le forceeren. Deetos speelt haar tweeden wedstrijd op eigen terrein. De Dordtenaren krijgen gele genheid zich voor eigen publiek te rehabili- teeren. nu H. K. V. de tegenpartij is. D. E. V. heeft vorige week van zich doen spreken, door een even, onverwachte als mooie overwinning. We kunnen vooralsnog niet gelooven dat D. E. V. nu ook bij machte zal blijken het-tegen Excelsior met succes op te kunnen nemen. D. V. D. heeft bij haar optreden een goe den indruk gemaakt. Wil de oude school club dien indruk bevestigen, dan zal zij morgen van We9terkw. dienen te winnen. Swift heeft een energiek twaalftal, dat wel sterker zal zijn dan het twaalftal uit Koog/Zaandijk. In het Oosten is de wedstrijd tusschen Naas en H. K. C. van eenig belang. In de N.-Hollandsche Overgangsklasse be- hooren Olympia en Bilthoven tot de slerk- sten van afdeeling A. Beiden zullen morgen wel winnen. In Z -Holland lijkt de belangrijkste ont moeting te zullen zijn, die op Houtrust ge speeld wordt, nl. tusschen H. B. S. en de Deetos-reverve's. In de 2e klasse E zullen Vitesse (Haag) en G. K. V. uitmaken, die in de eerste helft van hel 6eizoen de leiding in deze afdeeling zal hebben We houden het op de gym nasiasten. S. D O. heeft waarschijnlijk het stprkste 2e klasse twaalftal uit Leiden. Laat zij daarom van Emma winnen. Hier (er slede spelen de 2e twaalftallen van Vitesse en Fluks. Buiten de competitie vinden te Assen de wedstrijden om de 3 Provinciënbeker plaats.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 13