Humor uit het Buitenland. DE PARIJSCHE HEUVELEN. „ROMANO" UIT RUSLAND. Hotelhouder: lk mag zoo graag die paartjes iu hun dUébmodswekon bier zien. Vriend: Ja, ze zijn als zonnestraaltjes in de zaal, niet waar? Hotclhooder Dat bedoelde ik niet ze eten zoo valnlg. ^Humorist) Dominé: Het doet me leed, Sandy, je in dezen sfatu aan te treffen. Sandy: Da's in orde, do, Ik vier me gouwe bruiloft. Dominé: Maar viert je vrouw die dan niet mee? Sandy: Nee, nee, do, die arme ziel, ze bet er niks mee te make, zo is me derde. (Passing Show) Waarom bent toch zoo bang, overreden te worden, Oom? Nou, zie Je, het zon m'n dertiende keer zijn. (Passing Sbow) Schipper: Zeg eens, wie van jullie heeft m'n papegaai '8ie beestachtige taal geleerd? Matroos: Zal de kok geweest ztjn, schipper dit praat in z'n slaap. (Punch) Man: Lieve, vindt Je dat rjztur.sken ook niet zlnne- loos? Laten we weer vrienden zijn. Z'n vrouw: Zoo. Zeg maat ineens, waar nu weer een knoop aan gezet moet worden. (Humorist) De dienstbode: Zon U meneer willen vragen, me vrouw, om die lezing af te schakelen en een station te zoeksn, waar ze muziek geven? Ik beb m'D aanstaande beloofd, hem de charleston te leeren. (London Opinion) Evenals Rome, de Eeuwige Stad, is ook Parijs gebouwd op zeven heuvelen, waar van de meest beroemde, en tevens de meest schilderachtige, de Montmartre-heuvel is, de z.g. butte Montmartre, ook wel de „Butte" zonder meer genaamd. „Montmartre is aan het wegsterven, Montmartre is aan het verdwijnen!" zoo. leest men vaak als klacht in de Parijsche kranten. En, inderdaad, dat is zoo: Mont martre is aan het verdwijnen. Natuurlijk wordt daarmee niet bedoeld het Montmartre dat bestaat uit de place Pigalle, en de omliggende straten, het Mont martre dat op zeer speciale wijze bekend is aan alle toeristen van de heele wereld. Dit Montmartre integendeel is in vollen bloei en grpei. Neen, bedoeld wordt het eigenlijke Mont martre, dat dorpje, dat daar boven op den heuvel ligt. rondom de kerk van de Sacré- Coeur. Dit Montmartre, met zijn bochtige, nauwe straatjes, zijn oude, oude huizen, zijn menigte schilders dit Montmartre is zienderoogen aan het verdwijnen. Het mee- doogenlooze houweel der grondwerkers slecht de oude huizen, waar Mimi Pinson gewoond heeft, en de bohème van Murger. Nieuwe straten worden aangelegd, nieuwe rechte straten; en de schilders die laten hoe langer hoe meer Montmartre in den steek, en gaan wonen in andere straten, waarheen het succes hen roept, het gelde lijk belang, of de mode. Ze gaan naar het elegantere quartier des Ternes, of wel naar het cosmopolitische Montparnasse. Toch heeft de oude Montmartre-heuvel tot op den huidigen dag nog veel van zijn charmes weten te bewaren. Verscheiden nauwe straatjes met hun ouderwetsche kroegjes, ouderwetsche uithangborden en ouderwetsche geluiden, kunnen nog plotse ling den toerist den indruk geven, dat hij overgezet is in een klein provincie-plaatsje, ver, heel ver van de groote Wereldstad weg, hoewel op verschillende punten van 'Je Montmartre-heuvel het panorama dier We reldstad zich in al zijn groolschheid voor hem opendoet. En Montmartre heeft in haar schoot nog vele van haar oud vereerders bewaard. Het is er nog vol schilders-ateliers hoewel het waar is, dat de meeste daarvan door vreemdelingen in beslag zijn genomen. Verscheiden dichters, schrijvers en mu sici wonen er, die voor niets ter wereld van quartier zouden willen veranderen; en ver der wonen er natuurlijk vele winkeliers van allerlei soort, die er niet weg zouden willen, omdat ze daar nu eenmaal hun broodje gevonden hebben. De place du Tertre heeft nog zijn be roemde etablissementen van eertijds, die nog altijd een talrijke clientèle trekken. Om u daarvan te overtuigen, ga er eens heen op een zomeravond, dan zijn de terrassen van de diverse café's en restaurants uitge dijd tot bijna het midden van de straat. Van alle kanten klinkt muziek op, en een woelige menigte maakt het bijna onmoge lijk om daar met een auto doorheen te rijden. Ter zelfder tijd is ook het. bekende ouder wetsche artiesten-kroegje „Le Lapin Agile" zoo vol, dat later gekomen casten er aan de deur weggestuurd worden bij gebrek aan plaats. En precies zoo is het in het artiesten kroegje van de ..Vrije gemeente van Mont martre", waar het propvol is met publiek, dat l estaat uit luisteraars en uit vrijwillige zangers, en waar de heele zaal deelneemt aan de grappen en zotternijen, die er uitge haald worden door die zeer fantastische °n fantasie-rijke gemeente". Maar ook de op de place Pigalle heer- schende ondeugden en zonden hebben op die Montmarre-hoogten hun vertegenwoor digers en vertegenwoordigsters, en hun ge heime, verborgen hoekjes. Lage, oude. vervallen huizen worden soms ineens midden in den nacht verlicht, en vluchtige gestalten sluipen in, slui pen uit. Handelaars in „coco" (de Parijsche bij naam voor cocaïne) en clandestiene opium- rookerijen hebben zich tijdelijk in die oude huizen met vervallen uitzicht geïnstalleerd, en ze zijn daar goed verborgen voor de po litie, die gedurende langen tijd er geen erg in heeft, dat er achter die lage, nauwe deur daar vaak menschen uit de beste kringen hezig zijn zich te vergiftigen, of bij duizen den tegelijk hun fortuin te verliezen. En over dat alles heerscht de kerk van de Sacré-Coeur, met haar imponeerende witte silhouet, met haar koepel, met haar terrassen, met haar toren, die overdag zoo scherp zich afteekent tegen de blauwe lucht, en zelfs te zien is hier en daar van uit de midden-stad, vanaf de groote boule vards. Niet alle Parijsche heuvelen zijn zoo hoog als de Montmartre-heuvel, noch zoo schilderachtig ook. Van topografisch stand punt beschouwd zijn eigenlijk de heuvel van Chaumont en die van Menilmontant de eenige echte „heuvels" nog, vanwaar een uitzicht op Parijs zich over tientallen kilo meters uitstrekt, en tot deze twee heuvels willen we vandaag ons bezoek beperken. De butte Chaumont is bijna even ongelijk heuvelachtig als de butte Montmartre, en is vooral bekend om zijn park. Dat park is het meest romantische plekje van Parijs. Daar bevinden zich watervallen en grotten met stalactieten, daar zijn enorme rotsen enfin, daar is van alles wat men maar be denken kan voor een romantisch park. Zelfs is er een brug, die de „Zelfmoord- brug" genoemd wordt!Niettemin is het werkelijk een der mooiste parken van Pa rijs. Midden in een meer ligt een woest eiland, dat bestaat uit groote rotsgevaarten, die op een hoogte van 50 meter bekroond worden door een allerliefst tempeltje in Grieksch-Romaanschen stijl. Het uitzicht dat men vandaar heeft op Parijs is zeld zaam mooi, en loont ruim de moeite en de vermoeidheid van het naar boven klimmen Het is een ideaal plekje voor droomerijen en voor ernstige gedachten en zelfs voor gevoelens van extase, die over u kunnen komen, wanneer ge die reusachtige stad beneden u ziet uitgestrekt, die zijn ronkend geraas naar omhoog zendt. De butte Menilmontant ligt vlak daarbij. Zij omvat het quartier Belleville, in hoofd zaak een arbeiders-buurt. Het is daar vol ateliers, werkplaatsen, fabrieken. In deze wijk woonden de z.g. „populations, des faubourgs", die een zoo groote rol in de geschiedenis van Parijs gespeeld hebben de laatste eeuwen. De armoede is er ruim vertegenwoordigd: krotten en kleine volkskroegjes bij de vleet. In een groot aantal van de kleine straatjes dier volksbuurt is het niet geraden zich 's avonds of 's nachts te wagen. De apache, de echte Parijsche apache, met zijn coiffure k la casserole, zijn gladgeschoren nek, en zijn diep in de oogen getrokken pet die zwerft vooral hier rond, en verspreidt ich van hier verder over de stad om zijn nach telijke slagen te slaan. Bochtige, kronkelende straatjes en steeg jes mankeeren er hier evenmin als op Mont martre. maar hier zijn ze veel triester van uitzicht en veel minder aantrekkelijk; want hier vindt men slechts misère en nog eens misère, slechts heel zelden klinkt er iets op van gezang of gelach. Geen „Vrije Gemeente" hier, en geen vroolijke, grappige manifestaties als op Montmartre. Wanneer dit volkje de straat op trekt om te manifesteeren is dat een van de minst wenschelijke dingen op aarde! Eigenaardig is het, dat overdag alles even vredig lijkt in deze straatjes. Groente vrouwen duwen er -zachtjes en vreedzaam haar karretjes voort, of staan er omringd door een troepje kijkende en koopende huis vrouwen; de winkeliers drijven opgewekt en vreedzaam hun zaakjes; maar 's avonds... neen, laten we liever maar weer naar Montmartre terug gaan, daar is het vrij wat vroolijker en amusanter. En onze wande ling over de Parijsche heuvelen zetten we een volgende maal dan wel voort. M. DE ROVANNO. Parijs, 3 Oct. 1927. RECLAME. de nienwe 8 ets. Sigaar Fa. A. H. YVIITERBURG - Leiden 9.'50 DE BUITENLANDSCHE HANDEL VAN DE SOVJET-UNIE. (Nadruk verboden). In de eerste jaren vaD hun heerschappij waren de bolsjewiki overtuigd van de spoe dige ineenstorting van het kapitalistische stelsel in de geheele wereld. Hun taak was dus toen eenvoudig; zij moesten de revo lutie steunen en overal de ontevredenheid aanwakkeren Het bleek echter, dat Lenin zich vergist had en dat het kapitalisme niet alleen niet ineenstortte, maar inte gendeel zich herstelde en nieuwe machts posities verwierf. De sovjet-regeering moest dus haar gedrag wijzigen Om zich staande te houden moest zij nu contact zoeken met de kapitalistische landen, overal handels betrekkingen aanknoopen, den uitvoer sti- muleeren enz. Maar tegelijkertijd bleef zij de gevangene van de Comintern (de Com munistische Internationale) en bleef de revolutionnaire beweging in alle landen financieel steunen en de avonturen in China en de kolonies van de Comintern bekostigen. Het onvermijdelijke gevolg van deze politiek was, dat de verhouding tua- echen de sovjet-regeermg en de kapitalis tische landen steeds slechter werd en dat sommige landen (vooral Engeland) na de mislukking van alle pogingen om de sovjet, regeering te doen afziet» van haar revolu tionaire propaganda in het buitenland, de betrekkingen met Rusland verbraken. De hoop van Engeland, dat de andere groote mogendheden, vooral Frankrijk, zijn voorbeeld zouden volgen, is niet verwezen lijkt. De oorzaak hiervan is begrijpelijk. Rusland kan naar het buitenland goede ren uitvoeren (gTaaD, hout, olSe), die West- Europa best kan gebruiken. De sovjet-re geering doet van haar kant al het moge lijke om Frankrijk en- andere landen voor zich te winnen door elk land bijzonder gunstige bandelsvoorwaarden aan te bie den en het eene land tegen het andere uit te spelen. Weliswaar is d© hoeveelheid goe deren, die de sovjet-regeering naar het bui tenland kan uitvoeren, betrekkelijk gering, maar desalniettemin kan de Russische ex port tot op zekere hoogte de prijzen op de WeshEuropeesche markt drukken en de machtspositie van de Angel-Saksische lan den afbreuk doen, hetgeen voor de La/ tijnsche landen voordeelig kan zijn. Een regeling van de handelsbetrekkin gen met de Sovjet-Unie wordt echter be lemmerd door verschillende omstandighe den. Vóór alles is het voor den buiten Land. schen handel noodig de zekerherid te bezit ten, dat de transacties niet voor een kor ten tijd, maar voor een aantal jaren ge sloten worden. Er moet dus zekerheid be staan van de stabiliteit van het regime en van de goede trouw van de tegenpartij, de zekerheid, dat de tegenpartij, als zij aan het bewind blijft, de op zich genomen ver plichtingen werkelijk zal naleven. Van bijzonder veel belang is een dergelijke ze kerheid bij transacties met goederen als olie (waaraan Frankrijk behoefte heeft), graan, hout e.d., waarvan de productie met vrij veel zekerheid vooraf bepaald kan worden. De West-Europeesche klanten van do Sovjet-Unie hebben echter de zekerheid van de soliditeit van het bewind en van de goede trouw van de sovjet-regeering niet. De politieke crisis in Rusland neemt steeds scherper vormen aan. De onderlinge strijd van de verschillende groepen in de regeerende partij verflauwt niet, maar wordt met den dag feller. Al is een spoe dige ineenstorting van het sovjet-regime niet waarschijnlijk, een zakenman, die met de sovjet-regeering transacties afsluit, die aangegaan worden voor eenige jaren, moet met dat gevaar rekening houden. Wei is het mogelijk, dat een nieuwe regeering, die na den val van de bolsjewiki aan 't be wind zou komen, de verplichtingen, aange gaan door de sovjet-regeering, zou erken nen en naleven, maar zeker is dit geens zins. Bovendien kan de verdrijving van de bolsjewiki leiden tot een nieuwen burger oorlog, waarbij niemand er aan zal kunnen denken, de buitenlandsche verplichtingen van de afgezette regeering na te komen De sovjet-regeering beroept zich steeds op de stiptheid, waarmede zij tot nu toe al haar verplichtingen was nagekomen om de West-Europeesche kapitalisten te over tuigen, dat op haar goede trouw valt te rekenen. Tot op zekere hoogte is de be wering van de bolsjewiki, wat het verleden betreft., waar. In den regel hielden de bols jewiki zich tot nu toe min of meer aan de in het buitenland gesloten handelstrans acties. Er zijn echter ook uitzonderingen bekend, dus gevallen waarin handelsorga nen van de sovjet-regeering weigerden de op zich genomen verplichtingen in zake de levering van goederen (hoofdzakelijk graan) na te komen. Een voorbeeld. Zekere Chlopljanldn, ver tegenwoordiger van de rijkscentrale voor den builenlandschen handel, heeft met Engelsche firma's overeenkomsten gesloten voor de levering van groote hoeveelheden graan. De beloften van dezen Chlopljankin waren zoo nadrukkelijk, dat de Engelschen dachten hun scepsis te mogen opgeven. De sovjet-auto- rileiten konden echter de verplichtingen niet nakomen en de overeenkomsten werden ge annuleerd. Men moet bovendien niet uit het oog verliezen, dat al de transacties, waarbij de bolsjewiki hun verplichtingen waren na gekomen, betrekking hebben op de betrek kelijk kleine partijen. Nu gaat het echter om groote transacties, die bepaalde trans acties op de sovjet-regeering leggen, voor de naleving waarvan veel werk en kapitaal noodig zijn. Of de sovjet-regeering ook onder deze omstandigheden haar goede trouw zal bewaren, is een groote vraag. Haar ge drag is tot nu toe niet van dien aard geweest om den buitenlandschen kapitalisten ver trouwen in te boezemen. De buitenlandsche zaken menschen, die met de bolsjewiki zaken willen doen, moeten daarom alle omstandigheden overwegen, al vorens zij besluiten tot het sluiten van transacties over te gaan. Het ligt voor de hand, dat geen enkele ernstige firma met de bolsjewiki transacties kan afsluiten, zonder van de tegenpartij garanties te eischen dat de verplichtingen, die Moskou op zich neemt, werkelijk nagekomen zullen worden. Dergelijke garanties eis.chen veel geld, het geen de rentabiliteit van den Russischen handel, die nu al ^eer klein is (Rusland lijdt nu vaak verlies aan zijn uitvoer), nog meer zal verminderen. De buitenlandsche handel wordt op deze wijze niets anders dan een middel ora buitenlandsche valuta te verkrijgên. Hiermede zou het buitenland tenslotte wel genoegen kunnen nemen. Rusland moet per sbt van rekening zelf weten, wat het met zijn uitvoer doet. En als de regeering het goed vindt, verlies bij den uitvoer te lijden om aan buitenlandsche valuta te komen, dan is dat haar zaak. Men vergete echter niet, dat de sovjet-regeering vóór alles cro- di-etea noodig heeft, dat zij niet in staat is de productie op het noodige peil te houden zonder groote kapitalen te bestsden aan den opbouw van de geheel geruïneerde industrie. Elk land, dat zaken met Rusland zal willen doen, (wjj bedoelen daarmede groote zaken), zal voor de noodzakelijkheid geplaatst worden de sovjet-regeering credieten te verleenen,. Zooals bekend, moet Frankrijk, wil het iets van het aan Rusland geleende geld terug krijgen, beginnen met den bolsjewiki geld te leenen. En nu rijst de vraag, oi de credieten, die de bolsjewiki verlangen, niet in een bodemloozen put geworpen worden en of er eenige kans bestaat, die credieten ooit terug te krjjgen. Crediet-operaties moe ten natuurlijk voor een langen tijd gesloten worden en dan is de vraag over de stabiliteit van hel tegenwoordig regime nog van meer belang dan bij het sluiten van gewone handels-transacties. Het is mogelqk, dat een eventueele nieuwe regeering de handelsver- plichtingen van de sovjet-regeering (dus het leveren van afgesproken hoeveelheden g.le deren tegen bedongen prijzen) wel zou willen nakomen (of zjj na een omwenteling er cok toe in staat zal zrjn, is een andere vraagi, maar wrj betwijfelen ten zeerste of een dergelijke regeering bereid zou zjjn de credieten, die de bolsjewiki opnemen en die zjj voor een groot gedeelte (direct of indirect) voor propaganda-doeleinden gebruiken, te betalen. Het verleenen van credieten aan de bolsjewiki wordt dus een zuiver specu latieve operatie, waartoe zich geen eu'cel land kan leenen, indien het niet door be paalde omstandigheden er toe gedwongen wordt. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. RECLAME. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60ci Laxeer-Tabletten 60 et Zenuw-Tabletten 75et Staal-Tabletten £0et Maag-Tabletten 75 et Bjj Apothekers en Drogisten 9 2—3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 10