68"® JAARGANG VRIJDAG 7 OCTOBER 1927 No. 20725 STADSNIEUWS. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week. ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DE LEIDSCHE-HOUT-OPTOCHT. Bij de gehouden collecte op 3 Oct. voorden Leidschen Hout is ontvangen: 1 cheque f 100. 1 Bankbiljet f 100 100. 1 Bankbiljet {25 25. 3 Bankbiljetten f 10 30. 1 gouden tientje10. 2 zilverbons f 2.505. 30 Rijksdaalders 75. 304 Guldens 304. 1 1/2 Gulden0.50 1521 kwartjes 38025 4393 dubbeltjes439.30 945 stuivers 47.25 3041 2 1/2 centstukken 76.02.5 19628 centen „196.28 151 1/2 centen 0.75.® Totaal f 1.789.36 Tevens kwam in eene mededeeling van den Hengelaarsbond voor Leiden en Om streken, dat deze bond zich voorstelt voor zijn rekening e'en vijver in den Leidschen Hout te jjpvolken met karpers en goudvis- schen. OPENING VAN DE NIEUWE SEINHUIZEN OP HET STATION LEIDEN. Zondag a.s. zullen de twee nieuwe sein huizen met de daarbij behoorende sporen op het station alhier in gebruik wörden geno men. De seinhuizen één aan 't einde van het perron, het ander bij den Morschweg zijn geheel van steen opgetrokken en van de nieuwste inrichtingen op het gebied van het seinwezen voorzien. De bouw en de inrich ting had plaats onder leiding van den hoofd opzichter van het seinwezen der Nederland- sche spoorwegen den he'er Verbeek. De be vestiging en het veilig zetten der treinen dat tot nog toe vanuit het station plaats had, zal nu naar het seinhuis aan het einde van het perron worden overgebracht, waar tevens de overweg wordt bediend van het eerste haar het tweede perron. Onderling zijn de spinhuizen telegrafisch en telefonisch ver bonden. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift „Verdeeling van bevoegdheden in enkele middelpuntzoekende rechtsgemeenschappen", de heer A. Loudon, geboren te 's-Gravenhage. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid F. A. de Rjjk (Voorburg) en K. A. de Weerd (Den Haag). Voor het candidaats-examen Theologie de heer F. Oort (Leiden). Geslaagd zijn voor het: Artsexamen le gedeelte de heer M. Witkamp (Schiedam) en W. P. J. A. Weebers (Leiden). Bevorderd tot arts is mej. H. Cracuinescou (Den Haag). Voor het doctoraal examen Ind. recht ztjn geslaagd de heeren: W. Schols (Den Haag), C. C. J. Maassen (Rijswijk) en F. J Nieboer (Oegstgeest). Bij Kon. besluit is opnieuw aangewe zen als lid van wege Nederland in het Per manente Hof van Arbitrage mr. C. van Vol lenhoven, hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit alhier. Ter gelegenheid van den Rijnscheep- vaartdag te Duisburg heeft de voorzitter van de Vereen, tot Bescherming van de Belangen der Rijnscheepvaart, dr. Welker, aan verschillende heeren het onderschei- dingsleeken der Rheinflagge verleend, o.a. aan den gedelegeerde der Nederlandsche Regeering in de Centrale Commissie voor Rijnscheepvaart, jhr. Van Eysinga, profes sor alhier, als blijk van waardeering voor zijn groote verdienstelijkheid inzake de be vordering van het internat, recht bij het Rijnverkeer. B. en W. van Gorinchem stellen den raad voor den heer docts. J. G. van der Steen alhier tot tijdelijk leeraar in de na tuurlijke historie aldaar te benoemen voor den duur van het aan dr. R. Brink verleend verlof. Bij de opening van de R.-K. Handels- boogeschool te Tilburg op morgen zal de reclor-magnificus der Leidsche Universiteit, prof. dr. A. H. Wensinck, als vertegenwoor diger dezer hoogeschool aanwezig zijn. Bij de firma H. D. Tjeenk Willink Zoon is thans in druk verschenen de rede, waarmede prof. mr. R. Kranenburg zijn hoogleeraarsambt aan onze Universiteit heeft aanvaard. De vervoersopbrengsten op de N. Z. H. T M.-lijnen ScheveningenLeidenKat- wijk/Noordwijk (inclusief stadslijn Leiden) en LeidenHeemstede hebben in. de afge- loopen maand bedragen respectievelijk f 130.590 en f 8854 tegen f 129.230 en f 10.576 in dezelfde maand van het vorige jaar. Door de afdeeling Leiden van de Ver- eeniging „Volksonderwijs" is op Vrijdag 14 dezer in het Nutsgebouw 's avonds te half- negen een openbare vergadering uitgeschre ven, waarin de aanvrage tot het stichten van een bijzondere school aan den Morsch weg besproken zal worden. Men zie ook de advertentie in dit Blad. In het fraaie winkelhuis Breestraat 143, waarin eertijds de bekende manufac turenzaak van de firma Beuzemaker geves tigd was, is dezer dagen onder den naam „Het Modehuis" een daraeshoedenmagazijn geopend. Het interieur onderging in verband met het gewijzigde karakter der verkoops-arti- kelen eenige veTandering, waarbij in het bijzonder aandacht werd besteed aan het juiste en smaakvol exposeeren der dames hoedjes, die er in groote verscheidenheid van model, kleur en.... prijs zijn opge steld. Zoowel zij, die over een ruim gevulde als zij die over een meer bescheiden beurs beschikken, vinden er een ruime sorteering, waarbij allicht iets naar den smaak van de koopsters te vinden is. Des avonds wordt de aandacht van het publiek in nog meerdere mate op dezen fraaien winkel gevestigd door de keurige verlichting. Door de recherche te Haarlem zijn gisteren twee mannen aangehouden ver dacht van een of meer diefstallen, tijdens de 3-October-feesten alhier gepleegd. Zij zijn ter beschikking van de Leidsche politie gesteld die het tweetal nu nog wel nader aan den tand zal voelen. Vermoedelijk heb ben deze vreemdelingen die Leiden op 3 October tot hun jachtveld hadden gekozen nog wel meer op hun kerfstok. Gisteren speelde de 9-jarige G. N. H., wonende in de Kooilaan, met andere kin deren op een terrein aan de Medusastraat. Het ventje sprong in een droge sloot en kwam terecht op een oud ijzeren ledikant dat daarin was geworpen met het gevolg, dat hij zijn linkerbeen vrij ernstig ver wondde. De Eerste-Hulpdienst kwam eT bij te pas, waarna de knaap naar de ouderlijke woning werd gebracht. Het aantal werkzoekenden, ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs op 6 October '27 bedroeg in totaal 675, tegen 627 op 7 Oc tober 1926. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 9 OCTOBER. BODEGRAVEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Pott. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, dis. Dam. Geref. Gem.Voorm. halftien en nam. 6 uur, preeklezen. DE KAAG. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Van Baaien. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. J. Oosterveen vaD Wilriis. NOORDWIJK-BINNEN. Ned.-Herv. KerkVoorm. 10 uur en nam. halfzes, ds. Van Haaften. Geref. Kerk: Voorm 10 en nam. 5 uur, ds. v. d. Wal van Minnertsga. NOORDWIJKERHOUT. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 u., ds. P. Hofstege (Doopsbed.) NOORDWIJK AAN ZEE. Ned.-Herv. Kerk (Hulpkerk a. d. Ach terweg); Voorm 10 uur, ds. R. A. P. Rut gers, van Katwijk-aan-Zeenam. 5 uur (Voorb. H A.), ds. F. G. Ho6pers. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. Koers. OEGSTGEEST. Ned.-Herv. Gem. (Irene): Voorm. 10 uur, ds. T. J. Jansen Schoonhoven en nam. 5 uur, ds. G. Herremaam. OUDEWETERING. Remonstr. Gem.Voorm. 10 uur, dr. C. D. Sax. VALKENBURG. Ned.-Herv Kerk: Voorm. 10 uur VH.A.) en nam. halfzeven, ds. Hermanides. VOORHOUT. Ned.-Herv. KeTk: Voorm. 10 uur (H. A.) en nam. 6 uur (Dankz.), ds. F. G. Nicolaï. WADDINXVEEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. H. A. de Geus. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. A.) en nam. halfzes (Dankz H A.), ds. W. V eder. Chi\ Afg. Gem.Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. ZOETERWOUDE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. J. H. Mulder. NED HERV KERK. Beroepen: Te Burum: J. H. Wessel, te Heineoord; te Werkendam: W. J. Keiler, te Nieuwkoop; te Gouderak: C. v. d. Wal, te Rijnsaterwoude. Aangenomen: Naar Hoorn: N. Zwiep te Oostzaan; naar Garmerwolde (Gr.): L. de Baan. te Drachlster-Compagnie (Fr.). Bedankt: Voor Giethoorn: L. Caze- mier, te Gieterveen (Dr.). GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Delfshaven: A. J. Bouma, te Wanswerd en G. J. Goede, te Voorlhuizen. Beroepen: Te Doorn: J. L. v. d. Wols, te Kralingen. DE GEN. SYNODE DER GEREF. KERKEN. Tegen Dinsdagmiddag 25 October te half- drie zgn de leden en prae-adviseerende leden der Generale Synode van de Gereformeerde Kerken weder te Groningen bijeen geroepen. De aard der zaken, die nog te behandelen zijn (o. a. met betrekking tot ds. J. C. Brussaard en dr. N. D. van Leeuwen) doet verwachten, dat de meeste zittingen wel in comité-generaal zullen worden gehouden -BI DE ALGEMEENE TOESTAND. Uit den Volkenbond. De opiumconferentie duurt geregeld voort. Besluiten werden echter nog niet verder genomen. Het secretariaat van den Volkenbond bestudeert op dit oogenblik het vraagstuk der besteding van de gift van 2 millioen dollar van John Rockefeller Jr., bestemd om een wereldbibliotheek te stichten Men is voornemens een commissie van deskun digen te benoemen om het plan uit te werken. BELGIE. Vlaamsch protest. Door de Vlaamsch-Nationale Kamerleden Vos en De Clercq -is aan den voorzitter van de Kamer het verzoek gedaan, in ver band met zekere uitlatingen in België van Fransche regeeringsvertegenwoordigers, den minister van landsverdediging te mogen in- terpelleeren over do door het geheime Fransch-Belgische militaire accoord be paalde militaire samenwerking en de ver gaande politieke dienstbaarheid ten op zichte van Frankrijk, die daarvan blijkbaar het gevolg is De Kamer komt echter eerst op den tweeden Dinsdag van November bijeen. DUITSCHLAND. Handelsverdrag met Znid- SlaviS. Het DuitschZuid-Slavische handelsver drag is onderteekend. Het verdrag maakt een einde aan de voorloopige handelsover eenkomst, die sinds 1921 voor beide staten bestond. Het is gebaseerd op algemeene meestbegunstiging en waarborgt den on derdanen der beide staten het vestigings- recht en het recht tot drijven van handel. In 31 artikelen zijn verschillende bepalin gen betreffende den handel opgenomen. Voor bepaalde waren zullen beide staten uitzonderingstarieven vaststellen. Duitsch- land heeft bij het sluiten van het verdrag concessies verleend betreffende het invoe ren van Zuid-Slavische landbouwproducten terwijl Zuid-Slavië aan Duitschland facili teiten verleende voor het invoeren van machines, textielwaren, scheikundige pro ducten, leerwaren, papier en speelgoed. FRANKRIJK. De rolletjes te Toulon. Het onderzoek, voorgeschreven door den minister van marine, naar aanleiding der incidenten te Toulon, heeft uitgewezen dat de betoogingen in de marinegevangenis en aan boord van de Ernest R°ran nergeas door gerechtvaardigd waren. De voor de handhaving van de tucht vereischte sanc ties zijn getroffen. Zoo noodig zullen er nog meer genomen worden. De bemanning van de „Ernest Ren an" overhandigde aan haar commandant een adres, door alle matrozen, met inbegrip der gesh-aften, onderteekend. waarin excuses aangeboden worden en geprotesteerd wordt tegen de campagne van de „Humanité" tot opruiing onder de soldaten en ma trozen. ENGELAND. Besluiten op de congressen van Conservatieven en Laboni Rede van Baldwin. Het congres der conservatieven is gisteren te Cardiff geopend. In het jaarverslag werd met voldoening gewag gemaakt van den inval in het Arcosr gebouw, waardoor aan de propaganda der communisten een einde was gemaakt en van de afkondiging der wet op de industieele geschillen, waardoor het land gevrgwaard zal worden voor avonturen van onverantwoor delijke stakingsleiders. Over de hervorming van het Hoogerhuis ontstond nog ©enig debat tusschen lord Londonderry, die vond, dat het regeerings- voorstel in de kaart speelde van hen, die den geheelen Senaat af wilden schaffen. Doch de hervorming werd met groote meer derheid goedgekeurd. In het debat over de algemeene politiek zei Sir Walter Grunners, de minister van landbouw, dat hg hoopte in de a.9. parle mentaire periode een voorstel te kunaen indienen tot het verschaffen van credieten op langen termijn aan landbouwers, daar anders op de industrieele crisis onvermijde lijk nog een landbouwcrisis zou volgen. Het heele debat over het „kiesrecht voor bakvisschen" heeft slechts een half uur geduurd. De indiener van de regeerings- metie, Mozjan, protesteerde tegen de be naming, die er te kwader ure aan was gegeven uit naam van de honderden jonge vrouwen, die met 21 jaar reods de zorg van een eigen huishouden hebben en die duizenden anderen, die, hoewel nog onge trouwd, vaak reeds verantwoordelijke posities bekleeden. De afgevaardigde East, die een amende ment om den leeftijd op 25 jaar te brengen indiende, zeide, dat hij meende dat het vrouwenkiesrecht eerst een behoorlijke leer school moest doormaken en dat het niet zoo doeltreffend was gebleken als het reeds eeuwen bestaande kiesrecht voor mannen. Het ging, volgens hem, niet op om den leeftijd op 21 te stellen, omdat dit de grens vcor het raannenkiesrecht was. Er meldde zich geen enkele der talrijke vrouwelijke afgevaardigden aan om ter zake het woord te nemen, zoodat na een paar opmerkingen tot ^temming werd overgegaan De uitslag, aanneming van 21 jaar, werd met luide bravo's begroet. Baldwin heeft vervolgens rijn rede gehou den. Hij verzekerde, dat er geen aanleiding tot pessimisme bestaat ten aanzien der han delsvooruitzichten. De uitvoer neemt toe en het vooruitzicht voor de scheepvaart is niet ongunstig. De terugkeer tot den gouden standaard is de inleiding tot het herstel van de wel vaart. De algemeene staking en de mijnstaking hebben zwaar op het land gewogen. Hij zette de leiders der industrie aan om mét de arbeiders samen te werken. De toestand van den landbouw boezemt ernstige zorgen in. De afzetgelegenheid moet verbeterd wor den. Wat de hervorming van het Hoogerhuis aangaat, zeide Baldwin, dat de regeering de goedgezinde en verlichte kritiek welkom heet, welke zij gedurende het najaar zal overwegen om haar besluit later in het jaar aan te kondigen. Baldwin heette de redevoeringen van het jongste vakvereenigingscongres welkom. Hij hcopt, dat de nieuwe "toon, dien hij daarin vernomen heeft, volgehouden zal worden. De nieuwe voorzitter, die een welbekende voorstander is van den industrieelen vrede, heeft zgn geloof verkondigd in de machinerie van het gezamenlijk overleg tusschen werk gevers en arbeiders. Wat de malaise in den landbouw aangaat, zeide Baldwin, dat Engeland een der weinige landen is zonder organisatie voor credieten op langen termijn tegen landbouw-onderpan den. De regeering hoopt het volgende jaar een ontwerp van een dergelijke inrichting aan het parlement voor te leggen. Baldwin zeide, dat de bijeenkomst van het conservatieve congres het volgende jaar zal plaats hebben, eenigen tijd korter of langer vóór de algemeene verkiezingen. Op het congres van Labour hebben twee sprekers over de wenschelijkheid gesproken van behoud van het strijdmiddel der alge meene staking, totdat oud-minister Thomas hen toevoegde „als gij nogmaals een alge meene staking wenscht, schaf dan eerst de parlementair belichaamde democratie af, vervolgens het parlementairisme zelf en ten slotte de heel arbeiderspartij, die door een in dit democratische parlementaire stel sel een macht geworden is". Smith zeide dat een Labourregeering be halve de bezuinigingen die zij door vermin dering van leger en vloot moest vinden, nog ten minste een bedrag van 100 miljoen pond 'sjaars noodig had om het oeconomische program werkeloosheid-verzekering en steun, onderwijs en verhooging der pensi oenen te kunnen uitvoeren. Dit geld moest gevonden worden door een extra be lasting op de inkomens ander9 dan door arbeid verkregen boven de f 6000, d. w. z. inkomens, die ook door de nu onpractisoh gebleken heffing in eens getroffen zouden zijn. Oswald Moseley de schoonzoon van lord Curzon en lord Arnold vonden het beginsel van een extra-belasting gezond en eerlijk, mits onomwonden zou verklaard worden dat de heffing in eens dan ook voor goed van de baan zou zijn. Een der afgevaardigden verweet de regee ring, dat zij nog niet alle wegens stakings delicten veroordeelden gratie verleend had en dientengevolge nog eenige honderden mijn werkers in de gevangenissen zuchtten. Mc Donald drong aan op de noodzakelijk heid de quaestie der betrekkingen met Rus land tot de realiteit teTug te brengen. Hij zeide: „Tot degenen, die steeds spreken over de verdediging van Rusland, zou ik willen zeggen, dat de ondoeltreffendste wijze om dit te doen, is het verontschuldigingen in BINNENLAND. De opbrengst van de collecte voor .ca Leidschen Hout op 3 Oei (Stadsn. le Blad), Luitenant Koppen heeft heden den vlieg tocht voortgezet en is te Calcntta aange komen. (Binnenland, 2e Blad, en Laatste Be richten, le Blad). Fabrieksbranden te Warmond en Schie dam. (Gemengd, 2e Blad). Onze bijzondere correspondent schrijft over de zeilwedstrijden van de „De Rnyter" in Amerika. (Sport, 4e Blad). De inschrijvingen voor de Na-Kaag. (Sport 4e Blad). BUITENLAND. Rede van Baldwin en besluiten op het conservatieven-congres te Cardiff. (Buitenl. le Blad). Wat verder behandeld is op het Engelsche Labom-congres. (Buitenl. le Blad). De strijd in Mexico en China. (Buitenl. en Tel. 1 Blad). De kwestie van den Rnssischen gezant te Parijs. (Buitenl. en Tel. le Blad). de hand te geven om zijn verkeerde inter nationale politiek voort te zetten. Rusland heeft geen slappen gedaan om tot vriend schappelijke betrekkingen met de Europ€»e- 9che staten te geraken Steeds weer is de quaestie opgeworpen en aan de Russische re geering voorgelegd, doch er is geen bevredi gend antwoord gegeven. ZUID-SLAVIE. Krachtig optreden te Sofia. Naar verluidt heeft de ministerraad be sloten te Sofia een krachtige démarche te ondernemen. De Zuid-Slavische regeering zal de ontbinding van de Macedonische organisatie eischen. Indien de Bulgaareche regeering hiertoe niet in staat is, zegt de „Novesti", dan moet een vreemde Staat met deze opdracht belast worden, die als mandataris van den Volkenbond optreedt. De regeering besloot het lijk van gene raal Kovatsjewits naar Belgrado over te brengen en hem op Staatskosten plechtig te begraven. Volgens een bericht van het ministerie van oorlog heeft de politie te Stip een der drie moordenaars gepakt. SPANJE. Het ontdekte complot. Omtrent het complot, dat de Spaansche politie heeft ontdekt, wordt nog gemeld, dat in het geheel 40 personen zijn gearresteerd. Bij sommige gearresteerde anarchisten zijn bommen gevonden, die voor een aan slag op den koning bestemd waren. Dere bommen moeten door een officier der artil lerie zijn verstrekt. Het voornemen bestond, dan aanslag uit te voeren als de koning op het centrale sta tion te Madrid zou zijn aangekomen, waar hij meestal in een open auto stapt. Voor het geval de aanslag te Madrid zou mislukken, waren volgens de overtuiging van de politie plannen beraamd, om den aanslag te Algeciras te plegen op het oogen blik, dat de koning zich zou inschepen. Ook te Algeciras hebben arrestaties plaats gehad en zijn bommen gevonden. PORTUGAL. Een revolutionaire beweging onderdrukt. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de politie tal van personen heeft gearresteerd in ver band met plannen tot het verwekken van een nieuw revolutionnaire beweging, welke ten doel had, Rosado aan het hoofd van het bewind te stellen. Het straatverkeer te Lissabon werd slop gezet en gewapende politie patrouilleerde door de straten. De orde is echter niet ver stoord. RUSLAND. Tsjitsjerin voor Rakofski Boecharin tegen de oppositie. In een vraaggesprek met een vertegen woordiger van de „Soir" heeft Tsitsjerin verklaard, dat Rakofski een uitmuntend ge zant was en tot dusver zijn licht volkomen in de lijn zijneT opdrachtgevers en der re geering die hij vertegenwoordigde, had ge daan. Als de Fransche regeering bij haar verzoek bleef Rakofski terug te willen roe pen, dan konden daaruit niet andera dan de

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1