!MM DANSSCHOOL „WILLEMS" 68sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 October 1927 Vierde Blad No. 20725 SPORT. MaISON bruyns „ROMANO" UIT OF. RIJNSTREEK. VARIA. ZEILEN. DE NA-KAAG. De strijd der zesmeters internationaal. Zaterdag en Zondag wordt de Na-Kaag gehouden, het bekende zeilersfeest waarmede de vereeniging „De Kaag" sinds eenige jaren het seizoen besluit. Nog versch ligt in ons geheugen het verloop dezer wedstrijden van ruim een jaar terug! Schitterend weer was het toen op den 2den en 3den October, weer, dat bg uitstek geschikt was om wat te mijmeren aan en op den wgden plas, weer, dat midzomer-illusies bg je opwekte...., maar géén weer om te zeilen! Het was bladstil en geen zuchtje bewoog het spiegelgladde watervlak, waardoor de Na-Kaag een einde- looze drgfpartg is geworden, zóó zelfs, dat verschillende nummers moesten worden af gelast. Neen, wg hopen op mooi weer, maar aan den anderen kant blijven wij toch liever ook gespaard voor een zielige vertooning als van een jaar geleden. Vooral nu, want de deelname is zeer bevredigend. Waren er toen 5 zesmeters, ditmaal zgn er zeven, waaronder twee uit België. Het zijn: Prinses Juliana, Antigon (België), Ubu (België), Kemphaan, Sally, Piet Hein en Sander. Evenveel deelnemers starten er in de 45 M2. kruiser-klasse (vorig jaar 3), n.L: Boekanier, Loes, Benati II, Waits, Föhn en Ariël. Het aantal Regenbogen daalde met één en bedraagt nu acht, maar de kwaliteit is zoodanig, dat men op een spannenden strijd kan rekenen. Aan den start zullen ver schijnen: De Leede, Tjebbe, Meteor, Holland, El, Braassemermeer, Maas en Brasem. Voor de handicap-klasse D staan inge schreven: Annemie, Simmerwille, Spray en Narmada. Het programma vermeldt verder 2 deeln. voor de 12-voetsjollenklasse A, 4 voor B, 4 voor die van dames, en 5 voor de klasse der open sloepen. De jollen en de open sloepen zeilen één maal de baan, alle andere klassen tweemaal. De gewone baan wordt genomen, dus van de lijn van afvaart naar Zweiland, Norremeer Dieperpoel en om dezelfde boeien terug. Zaterdagmiddag wordt begonnen te 3 uur, Zondagmorgen te 10 uur. OM DEN GOLD CUP. Vóór het gróóte événement. Om den Seawanhaka-beker. (Bijzondere correspondentie). Oysterbay, 22 Sept. Na de race van gisteren is er weer goede hoop, dat Amerika den Seawanhaka Cup met succe6 zal verdedigen. Nadat de eerste race door „Noreg" (Noorwegen), gezeild door Ragnus Konow, was gewonnende tweede race door „Clytic" (Amerika), ge zeild door Sherman Hoyt, terwijl de derde race door te weinig wind was afgelast, heeft gisteren Sherman Hoyt kans gezien met een voorsprong van 1 min. 30 sec. de overwinning te behalen, hiermede Amerika zgn tweede winstpunt bezorgende, waar tegenover Noorwegen met één punt staat. Omtrent de race van gisteren zij dit nog verteld. Nadat wegens gebrek aan wind ae race eerst ongeveer twee uur was uitge steld, kwam er tegen half vier een lichte N.-W. bries door, die het starten mogelijk maakte. Onmiddellijk werd de baan uitgezet: de course bestond uit een stuk in den wind en terug een stuk voor den wind, welker baan twee keer moest worden gezeild. De start in den wind werd door beide schepen over bakboord genomen, de Noreg is in de voorhoede. Er werd eerst een laoge slag de Sound in gemaakt, waarbg Noreg steeds de leiding wist te behouden. Na twee mijl ongeveer ging Konow door den wind, direct gevolgd door Hoyt. Er volgden nu teikens eenige korte slagen, waarbij de Clytic, die veel sneller draait, telkens iets won. Toch weet Noreg nog met 10 sec. te boei te ronden. Voor den wind gaat het terug naar de startlijn. De Noren werken veel vlugger met de bg-zeilen, weten hierdoor eerst hun voorsprong te vergrooten, maar door een op komend briesje weet Hoyt weer bij te komen tot op een bootlengte-afstand. Even voor de boei krijgt echter Noreg een goede bries en rondt weer vijf sec. eerder de boei. In den wind weer terug wist echter de Clytic tot aller verbazing de Noreg te grij pen en rondde met een verschil van 55 sec. de boei, welke voorsprong zij in het laatste stuk vóór-den-wind naar de finish nog tot' één minuut wist te vergrooten. Vandaag kan dus de beslissing voor de Seawanhaka Cup vallen. Gisteravond was er een vergadering van de verschillende zeilers voor den Gold Cup tot het vaststellen van de regels bg het zeilen om den beker. Allen waren zeer vredelievend gestemd, alleen een Engelsche „interpretation" werd afgestemd. Deze luid de. Wanneer aan den wind zeilende het over stuurboord liggende jacht niet uitwijkt voor het over het bakboord liggende jacht en het laatste jacht veroorzaakt een aanvaring, dan moeten beide jachten wor den gedisqualificeerd. Het geheel was bedoeld om aanvaringen te voorkomen, maar kon toch, en terecht, de goedkeuring van de overige vertegen woordigers niet wegdragen. Verder is bepaald, dat, mocht een van de buitenlandsche bemanningen ziek worden, deze mag worden vervangen door een Ame rikaan. Ten slotte werd bepaald, dat telkens een driehoeks baan zal worden uitgelegd, waar van het eerste stuk, een stuk in den wind is, dus telkens een „in den windstart". Dit- is natuurlijk een zeer neutrale bepaling. De „Noreg", de Noorsche vertegenwoor diger in de races om den Seawanhaka Cup, heeft kans gezien gisteren de „Clytic" met 55 sec. te slaan. Er zjjn nu vier races gevaren; de overwinningen zgn gedeeld, zoodat de race van morgan ae beslissing zal moeten brengen. Weer moest gisteren de wedstrgd wegens gebrek aan wind uitgesteld worden en werd eerst om drie uur gestart. Bg den start in den wind nam de „Clytic" de leiding, maar door den steeds wisselenden wind rondde de „Noreg" met 3l/2 minuut voor sprong de eerste boei, wat dus voor haar vrijwel al de averwinning beteekende. Wel kwan. de „Clytic" nog opzetten, maar de „Noreg" wist met één minuut voorsprong als eerste te eindigen. Juist het telkens „wisselen" van den wind maakt hier het wedstrgd-zeilen in dezen tijd van het jaar eigenigk tot een „loterg". De baan wordt hierdoor lang niet ideaaL Hierbg komt nog, dat meestal in den middag, omstreeks drie uur een briesje doorkomt, hetgeen heele late starts en lang wachten met zich meebrengt. Vandaag is beslist, dat de Seawanhaka Cup voor een jaar uit logeeren gaat naar Noorwegen. Er is hard om gevochten, maar Noorwegen was ontegenzeggelijk in het bezit van een betere boot. De stuurlui Honou en Sherman Hoyt zul.en e.kaar nitts ontloopen. Er stond heden een heerlijke topskoelte, lekkere warme zon, dus ideaal zeilweer. De „Noreg" nam van start af aan de leiding, won den wedstrgd met ongeveer drie minuten voorsprong. Morgen krijgen we nu den nooid- schotel van al deze wedstrijden. De verschil lende renpaarden zijn gisteren en vandaag gemeten. De „de Ruyter" bleek iets meer zeil to mogen voeren, terwijl de Deensche bcot meer op een 8 meter dan op een 6 meter bleek te gelijken. De „de Ruyter" had gisteren nog een ongelukje. Voor de meting moesten de jach ten gesleept worden naar een ander eiland in de Sound, City Island. Op den terugweg naai de Oyster-Bay werd hij door een loods op eenige groote steenen gezet. Direct werd naar de eerste de beste werf gevaren, het schip werd opgehaald, waar bleek, dat de kiel eenige schade had opgeloopen. Gelukkig kon het vrij gauw gerepareerd worden, zoo dat het Ruyterke zich nu weer geheel gezond gevoelt. Er zal heel wat van haar gevergd worden. De deelnemende schepen ontloopen elkaar niet veel; van een uitslag valt zelfs nu nog niets te zeggen. Het eenige wat de Nederlanders op het oogenblik kunnen doen, is bidden voor een mooie topskoelte Om den Gold Cup Eerste dag. De eerste dag van de Gold Cup-wedstrij den heeft den Nederlanders de overwinning niet gebracht. Nadat de race weer meer dan een uur was uitgesteld, werd ten slotte tegen drieën gestart. Er stond een heele lichte N.W. bries. De „de Ruyter" startte iets te vroeg, moest dus terug. Direct na den start in den wind ging het geheele veld uit elkaar, zoodat de verschillende plaatsen heel moeilijk aan te geveij zijn. De windrichting is op iedere plaats ver schillend. Nu eens ligt een boot veel hooger aan den wind dan een ander, een oogenblik daarna verliest zij alles weer door een ge heel verkeerde vlaag. Als de vloot tenslotte bij de eerste boei komt, blijkt Finland met een paar minuten de leiding te hébben ge nomen gevolgd door Denemarken, Zweden, Nederland, Italië, Noorwegen en Engeland. Zeer typeerend was wel het feit, dat Noor wegen en Engeland, die het vlugste startten, bij de eerste boei wel ongeveer 10 minuten achter waren. Half wind naar de volgende boei; er gebeurt niets bijzonders. In dezelfde volgorde wordt de boei gerond. Nu staat er nog slechts een heel klein zuchtje wind, de booten gaan nauwelijks vooruit Toch wordt in dezelfde volgorde de tweede ronde ingegaan. In den wind krijgen we weer een typisch staaltje van de zeilerij hier te zien. Amerika maakt een theoretisch geheel juisten slag, maar ziet bij de boei is de „Lea" van de derde plaats afgezakt naar de laatste. Italië is voor Ne derland gekomen. Half wind gaat het ver der. De Ruyter loopt Italië voorbij: de vier leiders komen in een stilte te liggen: Carp denkt er in een boogje omheen te gaan. Maar juist op het laatste nippertje krijgen de vier voorste schepen, die op zijn hoogst 25 meter onder de „de Ruyter" liggen, een briesje, terwijl de „de Ruyter" nu stil ligt. Finland heeft nog de leiding weten te be houden, waarop Denemarken, Italië, Zwe den, Nederland, Engeland, Noorwegen en Amerika volgen. Het laatste stuk naar de finish werd ten slotte zeer emotioneel. Halverwege komen de leiders wederom in een stilte, de ach tersten komen allen inloopen, Zweden en Italië worden door de rest, behalve Ame rika, voorbij geloopen. Alleen de Fin kreeg nog net op tijd een koeltje om er tusschen uit te loopen. De rest ligt vrijwel gelijk. De Fin houdt zijn briesje en wint ten slotte en ten volle verdiend; het schip liep uitstekend. Noorwegen weet nog op de tweede plaats te komen. Nederland is derde. De tijden zijn: Finland 5.46.40; Noreg (Noorw.) 5.48.06; De Ruyter (Ned.) 5.48.40; Mati (IL) 5.48.42; Maybe (Zw.) 5.48.43; Lily (Den.) 5.48.50, English Rose (E.) 5.48.59; Lea (V. S A.) 5.49.05. De eerste wedstrijd is dus achter den rug en Finland heeft zich van een van de plaat sen in den eindstrijd verzekerd. Het is echter wel gebleken dat het vaar water hier verre van ideaal is. Eerst tegen den namiddag komt in den regel een briesje en dit briesje is dan meestal zoo wisselend, dat het het racen, zooals gezegd, maakt tot een soort van loterij. Tactiek staat op de allerlaatste plaats, terwijl het gokken tot een der voornaamste factoren is geworden. Zoodoende behoeft heusch niet de snelste boot te winnen Wie de meeste veine heeft, wint de race op zijn sloffen. Laten we hopen, dat er morgen nu eens een reëel briesje staat. Tweede dag. De tweede dag heeft voor de Nederlan ders ook nog niet het gewenschte succes gebracht. Enfin, ook daarom niet getreurd, morgen krijgen we nog de laatste kans. De start was bepaald op 12.30; het werd echter weer 1 uur, nu omdat het wedstrijd comité nog niet klaar was. Er stond een lichte Z.W. bries, die tegen 3 uur iets begon aan te wakkeren tot een mooie koelte. Zooals van tevoren bepaald is, wordt telkens een driehoeksbaan uitge zet, zóó, dat het steeds in den wind starten is. De start van allen was goed. Na den start bleef de vloot eerst bij elkaar, nader hand zonderde de „de Ruyter" zich af: Carp maakte een ten opzichte van wind en stroom volkomen juisten slag geheel apart van de rest. Ongelukkig bracht deze slng geen voordeel. Van de overige hadden de Amerikaansche „Lea" de leiding genomen en rondde als eerste de boei. gevolgd door Finland, Zweden, Noorwegen, Nederland, Engeland, Denemarken, Italië. Op het vol gende halve-windstuk stuurden allen eerst veel te hoog aan. Of er een verkeerde koers gestuurd was, of dat de boei verkeerd was gelegd, moest nog worden uitgemaakt. Allen moesten echter, toen de boei in zicht kwam, plotseling lager aanhouden, waarvan de „de Ruyter" en de „English Rose" profi teerden om zich bij de leiders te voegen. Behalve de Deensche „Lily" en de Italiaan- sche „Mati" zeilden nu allen weer op een kluitje. Amerika wist echter nog als eerste te ronden, gevolgd door Finland, Noorwe gen, Nederland, Zweden, Engeland, Dene marken. Italië. De Zweed protesteerde tegen de „de Ruyter" op grond van ongeoorloofd ruimte vragen bij de boei. Het protest is nog niet uitgemaakt. De „Noreg" werd zoowel door de „de Ruyter" als de „English Rose" voorbij geloopen en zakte naar de 5de plaats, terwijl Zweden no. 6 was geworden. In deze volgorde werd de tweede ronde ingegaan: Amerika, Finland, Nederland, Engeland, Noorwegen, Zweden, Denemar ken en Italië. Het ging nu weer in den wind naar de eerste boei. Allen gingen na de boei overstag, behalve Zweden. De Zweedsche stuurman Salen deed nu hetzelfde, wat Carp in de eerste ronde had geprobeerd, en wat Carp in de eerste ronde niet gelukt was, gelukte nu den Zweed in de 2de ronde geheel' de wind ruimt een beetje, de „Maybe" kan de boei aanleggen, terwijl de andere zeilers veel te hoog lippen. Zweden rondde nu met pl.m. £en minuut voorsprong als eerste de boei, gevolgd door Amerika, Finland, Nederland, Noorwegen, Engeland, Denemarken en Italië, De rest van de baan was half wind en kwam gestadig iets meer bries, zoodat de volgorde niet meer veran derde. De Maybe had de tweede race ge wonnen en komt dus met Finland in de finale. Om de laatste open plaats in den eindstrijd zal nu morgen wel hard gevoch ten worden. Toch is weer opnieuw gebleken, dat deze baan niet geschikt is voor een belangrijken internationalen wedstrijd. Is iemand heel sterk in het raden van kop of munt, dan komt hij in deze races een heel eind. De Amerikanen zijn het hier roerend mee eens. Totdat het schot van de finish is gegaan, is niemand zeker van zijn plaats. Voor dien tijd is het „anybody's race". Het meest ty- peerende voorbeeld hiervan is wel de ma nier, waarop de Zweed op de eerste plaats kwam. Louter geluk. Zelfs de Amerikanen, die toch zeer veel op de Sound racen, erkennen volmondig, dat ze er zelf ook geen peil op kunnen trekken. Enfin, de moed is nog niet verloren, morgen is er nog een dag. De tijden zijn- 1. Maybe (st. Salen) Zwe den 3.14 56; 2. Lea (Amerika) 3.16.08; 3. Merenneito (Finland) 3.16.19; 4. De Ruyter (Ned.) 3.16.37; 5. Noreg (Noorwegen) 3.17 20 6. English Rose (Engeland) 3.18 14; 7. Lily (Denemarken) 3.1829; 8. Mati (It.) 3.22.01. SCHAKEN. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De negende partij. De negende partij tusschen Capablanca en Aljechin eindigde na 33 zetten in remise. Het „Hbld." meldt hieromtrent: Aljechin volgde hetzelfde groote offen sief, hetwelk hem de zevende partij kostte. Hij ontwikkelde een aanval tot den 22en zet, maar daarop zette Capablanca een tegenaanval in, waardoor Aljechin's positie bijna hopeloos werd. Aljechin herstelde zich evenwel schit terend en het beste wat Capablanca nog kon doen was remise te maken, welke bij den 33sten zet kwam door eeuwig schaak. De wereldkampioen was zenuwachtig tijdens het spel. Hij gaf order de deuren te sluiten, waardoor de toeschouwers de partij slechts door de ruiten konden volgen. Nader seint men ons: De Donderdag gespeelde tiende partij tus schen Aljechin en Capablanca eindigde na 20 zetten in remise. DG COMPETITIE. Data en plaats der wedstrijden. De districtscommissie in Zuid-Holland heeft thans de data der wedstrijden vastge steld. Hier volgen ze van de groepen 2de klasse A, 2de Klasse C en 3de Klasse A (In deze groepen komen de Leidsche clubs en die van de omliggende plaatsen uit). 2de Klasse A: 20 Oct. Schev. Schaaksoc. IMerc. I; 21 Oct Disc. Disc. IIN. Rott. Sch. II; 25 Oct. Leidsch Schg. I—Resid. Sch.cl. I; 1 Nov. Merc. IRott. Arb. Sch.cl. I; 7 Nov. N. R. Sch. II—S. S. S. I. 17 Nov. Rott. Arb. Sch. IL. S. G. I; 22 Nov. Merc. I—N. R. Sch. II 24 Nov Resid. Sch. I— D. D. II; 13 Dec. L. S. G. I—Merc. I. 15 Dcc. S. S. S. I—Resid. Sch. I; 16 Dec. D. D. II—Rott. Sch. I; 16 Jan. N. R. Sch II Resid. Sch I; 19 Jan. Rott Arb. IS.S.S I; 24 Jan. L. S. G. I—D. D. II. 9 Febr. Resid. Sch. I—Merc. I; 23 Febr. Roll. Arb. Sch. I—N. R. Sch. II en S S. I—L. S. G. 1; 28 Febr. Merc. ID. D II; 21 Maart Resid. Sch. Rott. Arb. Sch. I; 23 Maart D. D. II—S. S. S. I en 26 Maart N. R. Sch. II—L. S. G. I. 2de Klasse C: 27 Oct. LeiderdorpVoor scholen; 11 Nov. Rolterd. Sch. IIHaagsche RECLAME. 9228 brengt U het allernieuwste op dansgebied in den meest correcten stijl. De kinderlessen waren steeds een groot succes (zie prospectus). Inschrijving vnn leerlingen iederen Zaterdng van 2.306 en vnn 7—9 nor. Weslerkw. I; 15 Nov. H. Arb. Sch. IMere II: 12 Dcc H. Westerkw. 1Leiderdorp; 13 Dec. II. Arb. Sch. IRolt. Sch. II. 3 Jan. VoorschotenH. Weslerkw. I en Merc II —Rolt. Sch. II; 12 Jan. Leiderdorp—II. Arb. Sch. IVoorschoten; 17 Febr. Rott. Sch. IILeiderdorp; 12 Mrt. II. Westerkw. I H. Arb. Sch. I; 13 Maart Voorschoten Rott. Sch. II; 15 Maart LeiderdorpMere. I! en op April VoorschotenMerc. II. 3de Klasse A: 17 Nov Resid Sch. III— Philidor; 29 Nov. D. D IXL. S. G. II; 12 Dec. PhilidorWassenaar. 3 Jan. Wasse naar—L. S. G. II; 5 Jan. Resid. ITTD D. IV; 7 Febr. WassenaarResid. Sch. III en L S. G. II—Philidor; 20 Febr. Philidor D. D. IV; 6 Maart L. S. G. II—Resid. Sch. IILen op 16 Maart D. D. IV—Wassenaar. De wedstrijden worden gehouden in de plaats van de clubs, die het eerst vermeld zijn. De Leidsche schaakclub „Steinilz" zal ditmaal niet in de competitie meespelen. DAMMEN. COMPETITIE-WEDSTRIJDEN LEIDSCHE DAMVEREENIGING. De uitslag der gespeelde partijen is als volgt: le kl. P. v. d. Stel—Teling 0—2; J. Bernsen—J. Kleer 0—2; M. Sweris— H. de Water atgêbr. 2e Kl.; J. HuismanC. Altorl 20; C. AltorfH. Klein 2—0; B. Klinkenberg Sr.— S. v. d. Reek 02 RECLAME. de niemve 8 ets. Sigaar Fa. A. H. WIlTERBURG - Leiden 9250 BODEGRAVEN. De electrificatie van de Meye. Naar alle waarschijnlijkheid zal volgende week voor de eerste maal in de Meye het electrische licht kunnen worden ontstoken. Waarschijnlijk zal reeds Zaterdag de eerste aansluiting plaats vinden. Oorspronkelijk bestond het voornemen bij de verheugde Meyenaars om dit feit feeste lijk te vieren en Maandag de officieele ope ning te doen plaats hebben. Later bleken de kosten echter te bezwaarlijk te zijn, waarom nu zonder eenige feestelijkheid de Meye de vervulling harer verlangens, de electrificatie zal ontvangen. Eensdeels spijt het ons dat de feeslplan- nen niet doorgaan. De band tusschen de kom der gemeente en de buurtschappen is toch al niet zoo sterk en zou door dergelijke din gen aanmerkelijk te verbeteren zijn. We meenen er echter goed aan te doen door op deze plaats de aandacht op dit heugelijk feit te vestigen. De Meyenaars hebben ontzag lijk veel reden tot blijdschap over het feit dezer electrificatie. Veel eerder dan men durfde hopen is dit eerste nummer van het lijstje der geïsoleerde gemeentenaren ver vuld. Wie altijd de geneugten van petro leumlicht heeft gesmaakt kan begrijpen hoe groot de nu tot stand komende gebeurtenis voor de buurtschap is. Wij wenschen onze Meyesche plaatsge- nooten geluk met deze verlossing uit hun isolement en hopen dat spoedig de tweede wensch, leidingwater, zal worden vervuld. Burgerlijke Stand. Geboren: Agatha, d. van G. H. Verwey en A. de Jong. Annigje, d. van J. Spijker en A. Vuyk. Ondertrouwd: M. van Vliet 26 j. en M. Molenaar 27 j. Getrouwd: M. Breedijk 28 j. en M. C. de Jong 26 j. Gevestigd: M. Vermeulen, N. H., zonder beroep, Z. Z. 74, van Boskoop. E. van den Bogert, G. K., dienstbode, D. N. 203 van Naaldwijk. H. G. J. de Wijs, R. K., kape laan, Meye 6 van Warmond. T. Marcus, G. K.t kleermaker, Meye 57 van Harder wijk. Vertrokken: L. van Staalduinen, dienst bode naar Alphen a. d. Rijn. A. Rijfers, dienstbode naar Hillegom. A. A. Overeen en echtgenoote, veehouder, naar Zwammer- dam. D. Kraaij, timmerman, naar 's-Gra- venhage. D. de Wit en echtgenoote, koop man, naar Wilms. C. P. Knikman, dienst bode, naar de Bilt. Ingevolge de bepalingen der vleesch- keuringswet zijn in den loop der maand September ter secretarie ter keuring aange geven: 99 koeien, 83 varkens, 113 graskal veren, 9 geiten, 2 schapen en 205 nuchtere kalveren. Naar wij vernemen is de gezondheids toestand van den predikant der Geref. ge meente, ds. van Reenen wederom van dien aard dat hij voorloopig waarschijnlijk niet zal kunnen optreden. Door preeklezen wordt nu in den dienst voorzien. Ook de heer W. F. van Dort. onderwij zer aan de R K. jongensschool, leider van den Landbouwcursus in de Meye, is deze week geslaagd voor het diploma pluimvee teelt. De heer D. Boot, muziekleeraar alhier, slaagde te Arnhem voor het diploma A, Harmonie en modulatieleer. LEIDERDORP. In de vorige maand zijn ter Secretarie aangegeven als bedrijfslachting 12 runde ren en 15 varkens; als noodslachting 1 rund, 1 varken, 1 graskalf en 5 schapen. Afgekeurd zijn: 1 rund, 1 varken, 1 graskalf en 2 schapen. Aan keurloon is ontvangen 162 gulden. De „Stscr." No. 194 bevat de statuten der Mij. tot vervaardiging van hoornproduc ten „Arlith alhier. Het kapitaal bedraagt f 100.000, waarvan f 50.000 geplaatst en volgestort. LEIMUIDEN. De eerste Winterlezing. Woensdagavond hield dr. Hoek, predi kant bij de Ger. Kerk t© 's-Gravenhage, een lezing voor het Comité van Winter- lezingen, in de Hen'. Kerk alhier, over Paulus de man van Tareon. Hij beschouwt Paultis aLs iemand die twee gedaanten be zit n.l. zijn Joodsche en zijn Grieksch-Ro- meinsche. De spreker geeft eerst een korue beschrijving van de wereld waarin PauJus leeft. In 't kort bij handel en verkeer in die dagen stilstaande, maar dieper in gaande op de godsdienstige stroomingen van dien tijd. Spreker noemt Tarsen de geboortestad van Paulus, liggende aan de Cilische Pas, een micro-cosmos (kleine wereld), een stad waar bijwijze van spreken, de twee werel den van toenmaals n.l. de Romeinsch-HeJ- lenistische en de Kléin-Aziatisch© elkaar ontmoetten. Daarna beschrijft hij op meesterlijke wijze den geestelijken lentetijd v\an Paul lis om Langzamerhand over te gaan tot de reizen, van den grooten Apostel, hem be schouwende als een geestelijken atlas, die de wereld van toenmaals cp zijn schouderen draagt. Welk een geloof was er toe noo- dig om datgene te dulden wat Paulua ge duld heeft, datgene te lijden, dat Paulua geleden heeft, datgene te prestoeren wat Paulus gepresteerd heeft. Hij beschrijft Paulus als iemand die al zijn lijden en leed op den eenen arm een er weegschaal sta pelde, terwijl hij op den anderen steeds meer heerlijkheid legde tot deze uitnemend zwaar en zeer uitnemend zwaar werd en met groot overwicht naar de goede zijde doorsloeg. Paulus is ook een gevoelig man, vol Kef- de en buigzaamheid. Alleen met dat wat hij brengt ,,'t Evangelie", is hij niet buig zaam, dat brengt hij zooals 't is en niet anders. Dat Paulus geen haat heeft opgevat tegen zijn vroegere geloofsgenootem, blijkt vol gens spreker uit Romeinen 9 3, „want ik zoude zelf wel wenscben verbannen te zijn van Chriatus voor mijne broederen, db'e mijne maagschap zijn naar het vleesch." De vrij talrijke aanwezigen luisterden met aandacht naar deze noodigende rede en gingen blijkbaar zeer voldaan huis- waarts. Ter secretarie dezer gemeente wer den ingevolge de vleeschkeuringswet ge durende de maand September aangegeven, als bedrijfslachting 3 runderen, als hui®- slachting 1 varken, als noodslachting 2 graskalveren, 2 schapen, 1 koe en 1 Lam. Afgekeurd werden 2 grask alver en en een schaap. In totaal werd f 37.50 aan keurloon ont vangen. Alle noodslachtingen werden thans in de gemeentelijke noodslachtplaats ver richt. WADDINXVEEN. De bietencampagne heeft een aanvang genomen. De opbrengst valt niet meemem verwacht ongeveer 25000 K.G. per H.A. Ook de opbrengst der aardappelen valt tegen. De hooge prijs maakt echter veel goed. Aan de Chr. Mulo-school zal dezen winter een avondcursus in de moderne talen worden gegeven voor ouderen en volwas senen. DE UITVINDER VAN DE BRIEFKAART. Hebt ge, wanneer ge in de vacantie ette lijke briefkaarten en ansichten" aan uw diverse familieleden en kennissen verzendt, er wel eens over gedacht, dat zoo'n dood eenvoudige zaak als een briefkaart eerst nog „uitgevonden" moest worden? Toen ongeveer 60 jaar geleden professor Emmanuel Hermann van de Militaire Aca demie te Wiener-Neustadt op de gedachte kwam, voor het doen van korte schriftelijke mededeelingen een stukje karton te gebrui ken, waarvoor geen postzegel noodig was, maar waarop de waarde getesmp"ëld kon worden, was hij daarmee volstrekt niet op slag beroemd. Er was een uitgebreide, tang durige perscampagne voor noodig om het publiek van die dagen van het nut der nieuwe vinding te overtuigen. Op 1 October 1869 adopteerde de Oostenrijksche Regee ring de briefkaart, waarvoor een verlaagd tarief werd ingevoerd. Thans is de briefkaart een onmisbaar correspondentiemiddel geworden over de geheele beschaafde wereld, en de Weeners meenen dan inmiddels al lang in het ver geetboek geraakten. Emmanuel Hermann niet beter le kunnen eeren, dan door een standbeeld voor hem te gaan oprichten.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 13