68a<* JAARGANG VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1927 No. 20720 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Het voornaamste nieuws van heden. VISSCHERIJ-BER1CHTEN. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertentiSn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post ƒ2.35 portokosten. ƒ0.18 ,0.18 Dit ounmer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. ZONNESCHERMEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden: a. dat alle vergunningen tot het hebben van zonneschermen met ingang van 1 Januari 1928 zijn ingetrokken; b. dat zij, die ook na 1 Januari 1928 vergunning wenschen tot het hebben van (een) zonnescherm(en) vóór 1 November a.s. een daartoe strekkend verzoek behooren in te dienen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, den len October 1927. j EEN EIGENAARDIGE PROMOTIE, i Mr. R. A. Sastro Amidjojo. Omstreeks negen uur hedenmorgen heeft fcan de Universiteit alhier bij de Indologi- sche faculteit een doctoraal examen plaats gehad onder omstandigheden die zeldzaam genoemd mogen worden. Het betrof een der dezer dagen alhier gearresteerden en naar het Huis van Be waring te 's-Gravenhage overgebrachte In donesiërs, de gehuwde R. A. Sastro Amid jojo, eertijds bewoner van het beruchte per ceel Wasstraat 1, alhier. Onder geleide van een inspecteur der Haagsclie recherche en van een rechercheur is de candidaat om negen uur aan de Aca demie per auto aangekomen. Terstond daarop begon het examen, dat werd afgenomen door vier hoogTeeraren in tegenwoordigheid van den inspecteur der Haagsche recherche en van den chef der recherche alhier. Ook mr. Mobach en de vrouw van den examinandus woonden het examen bij. Na afloop van het examen behoorden de beide politie-inspecteurs tot de eersten die mr. R. A. Sastro Amidjojo gelukwensch- ten. Na afloop van het examen vertrok mr. Sastro Amidjojo evenals hij gekomen was onder veilige hoede der politie weer per auto naar Den Haag. DE GEARRESTEERDE INDONESIËRS. Door een boekhandelaar was het faillis sement aangevraagd van Mohammed Hatta en Sastro Amidjojo, twee der gearresteerde Indonesische studenten. Gisteren zou deze aanvraag door de 2de kamer der Haagsche rechtbank behandeld worden, doch van te voren werd de aan- VTaag door den procureur van den boek handelaar, mr. Romeyn, ingetrokken. EEN GOUDEN JUBILEUM. Er is vandaag voor onzen stadgenoot J. Baart, meesterknecht bi] d,e N. V. Fabriek van wollen dekens voorheen J. Scheltema Jansz., volop reden tot feestvieren. Immers herdenkt hij heden den dag, waarop hij een halve eeuw geleden bij genoemd be- «jp'f ip tippet trad. J. Baart Gedurende vijftig jaren gaf hij in de functie waarin hij was aangesteld, zijn beste krachten aan de firma en dat dit door zijn patroons op prijs werd en wordt ge steld is vandaag op ondubbelzinnige wijze gebleken Vanmiddag werd de jubilaris met zijn jongsten zoon en schoondochter bij wien hij inwoont, per auto van zijn won:n<r ha aid en naar de kantoor- en fabrieksgebouwen aan den Oude-Singel gebracht, waar hij allereerst werd toegesproken door den heer P. G. Wassenaar gedelegeerd-commiscaris der vennootschap en vervolcrens door den directeur, den heer H. J P Wassenaar, die hem in hartetiike bewoordingen eeluk- wen^chte met dit iubileum en hem als blijk van waardeering en aandenken aan dez?n dag een gouden horloge benevens het di ploma voor 50-jarigen trouwen dienst van de Maatschappij voor Nijverheid aanbood. Maar daarbij bleef het niet, want ook het fabriekspersoneel wilde op dezen gedenk- waardigen dag hun voorman en makker hulde brengen Namens kantoor- en fabriekspersoneel voerde de fabriekschef Rosenthal het woord, die zijn gelukwenschen vergezeld deed gaan van een rookfauteuil benevens een portret in lijst van het voltallige per soneel. Met een kort dankwoord van den jubi laris eindigde deze eenvoudige, doch tref fende plechtigheid. ADRES AAN DEN RAAD. Aan den Raad is volgend adres gezonden: De ondergeteekenden, Ph. J. J. Hasselo °en J. H. Boom, respectievelijk voorzitter en secretaris van het Werkloozen-Agitatie- Comité, domicilie kiezende Weverstraat 44, te Ledden, hebben de eer uw geacht college te wijzen op de steeds toenemende werkloos heid en haar gevolgen nemen daarom de vrijheid pw college te verzoeken, den werkloozen brandstoffen te verstrekken over een tijdvak van 5 maan den, t.w. van 1 November 1927 tot 1 April 1928, en wel 1 HL. per week en per gezin. Aangezien de nooden der werkloozen be kend zijn, hebben wij de vrijheid uw kollege beleefd te verzoeken dit adres te onder steunen. DE OPVOEDING VAN FRANCESCO CAMPANA. Over dit onderwerp sprak ds. Dijkstra van Amsterdam voor de Vereeniging „De Pae- dagogische Bibliotheek". Het is spr. een genoegen in dezen kring te "mogen spreken, vooreerst omdat 't mooie werk der opvoeding hem als oud-onder wijzer nog steeds groote belangstelling in boezemt en verder ook, omdat hier de beide hoofdstroomingen van ons onderwijs ver tegenwoordigd zijn. Het is een verblijdend verschijnsel, dat deze elkander hier gevonden hebben ze hebben elkander noodig voor wederzijdsche correctie. Komend tot zijn onderwerp, begint spr. met er op te wijzen, dat de opvoeder in de literatuur van den nieuweren tijd meer steun en voorlichting vindt, dan vroeger wel 't geval was. Sedert Beets zich in de Camera bezighield met de psyche van den Hol- landschen jongen, is er in binnen- en bui tenland heel wat verschenen, dat ons bij het leeren verstaan der kinderpsyche van dienst kan zijn. Ook de school kan daarvan profiteeren. Spr verliest niet uit het oog, dat school- opvoeding meestal hetzelfde is als goed onderwijs en dat opvoeden-in-engeren-zin daar zeer moeilijk is. In een groote klas is 't onmogelijk de kinderen zich te laten uitspreken Ook moet niet vergeten worden, dat een boek ons in den regel de dingen mooier laat zien, dan de werkflikheid is, omdat in het boek de accidenteele onaan genaamheden ontbreken. Van de trilogie van De Schartens wil spr. zich tot het eerste deel bepalen, omdat dit voor ons van de meeste beteekenis is. Naar aanleiding van verschillende om standigheden en gebeurtenissen in Fran cesco's leven, geeft spr. nu min of meer uitvoerige paedagogische opmerkingen. In hoofdzaak staan deze in verband met onze verhouding tot de natuur, het ontwa kende sexueele leven en het probleem van het leven. Francesco groeit op in een dorp in de bergen. De schoonheid der natuur herin nert hem aan de liefde, die hij thuis onder vindt, een liefde, die hij beantwoordt, niet door veel woorden, maar door zijn daden Kinderen zijn echte natuurgenieters een klein kind wil altijd naar buiten Dat is een gezonde natuurdrift, waaraar het leven, vooral in de steden, veel te weinig aansluit. Wij leven in onze steden van de natuur af. Van vijftig jongens op sjir.'s ca techisatie hadden zeer velen nooit een tarwe-aar gezien; bij zestig meisjes waren er wèl, dia een zonsopgang hadden aan schouwd maar in de bioscoop! Twee waren er, die werkelijk op een zomermor gen de zon hadden zien opgaan en die kwamen van buiten. Wat zijn er niet veel kinderen, die dag aan dag. hangend aan de lus in een overvolle tram, naar schooi gaan en nooit eens echt buiten komen Dat is een groot gevaar, niet allereerst voor de lichamelijke, maar vooral voor de geeste lijke ontwikkeling. Francesco is een «elite, onbedorven jon gen Wanneer andere jongens met hun on reinheid tot hem komen, dan heeft het kwaad geen vat op hem 't Is hier vooral weer de sfeer, waarin hij is opgegroeid die hem steunt, Spr. is een tegenstander van voordrachten, om adolescenten in te lichten over het sexueele leven Met kennis en in lichtingen wordt de hartstocht niet bedwon gen De sfeer, de geest van het milieu, dat kan een bewarende macht zijn Volgens een opmerking der Rabbijnen kon Jozef in zijn zwaarste verzoeking aan de verleiding weerstand bieden omdat op dat oogenblik de gestalte van ziin ouden vader verscheen aan het venster van zijn ziel! Niet sexueele voorlichting, maar het j leiden in de juiste sfeer is hier het beste middel. Door de verhalen van Huberto, den jager, komt Francesco tot de ontdekking, dat niet alles in de natuur even vredig is, dat strijd het middel is om het leven te bewaren, dat leven zich voedt met leven Daardoor ontstaat in zijn ziel het conflict: Is God, die het zoo heeft gemaakt, dat niet wreed Met dergelijke vragen houdt het kind op 14- a 15-jarigen leeftijd zich soms bezig Helaas houdt dit later maar al te vaak op. door een verkeerde leiding Ook hier blijkt weer de groote opvoedende waarde van het mi lieu. Al gaat het opgroeiende kind soms ook een tijdlang een richting, die afwijkt van die, waarin de opvoeder hem tracht te lei den, wanneer deze werkelijk is een „brandende kaars", dan zullen de indruk ken van de jeugd zich toch telkens doen gelden. WENKEN IN HET BELANG VAN DE GOEDE ORDE TIJDENS DE 3-OCTOBERFEESTEN Rechts houden. Niet medeloopen met den optocht. Tijdens het passeeren van den optocht niet op bruggen of tegen brugleuningen plaats nemen. Zich houden aan de bevelen der pohhe. Al het mogelijke doen om het schrikken van paarden, bij den optocht aanwezig, te voorkomen. Den weg voor den optocht vrij houden, waardoor ongelukken worden voorkomen. Vóór of tijdens het afsteken van het vuur werk zich niet ophouden op het terrein van de Ilaarlemsche Tram, de daarachter ge bouwde remise, den spoorwegovergang of -brug. Vertooningen met aapjes en andere dieren alsmede loterijen zullen streng worden tegen gegaan. Koffiehuizen sluiten te 1 uur 's nachts. Gisteravond heeft in de Stadszaal de inauguratie der novieten van de V. V. S. L. w.o. ook Prinses Juliana, plaats gehad. De jaarlijkse he vergadering van Vrij zinnige Lutherschen zal alhier worden ge houden op Zaterdag 15 October in het Nuts- gebouw aan de Steehschuur. Aan de vergadering zal voorafgaan een godsdienstoefening op Vrijdagavond 14 Oc tober in de Luthersche kerk aan de Hoog- landsche Kerkgracht. De dienst zal geleid wprden door ds. A. C. Schade van Westrum uit Groningen, en worden opgeluisterd door koorzang. Na afloop der godsdienstoefening ontmoeting van afgevaardigden en andere belangstellenden elkander in „In De Ver gulde Turk". Na afdoening der huishoudelijke zaken zal de heer A. L. Reimeringer een bespreking inleiden over de vraag: Wat te doen tot verheffing van den eeredienst? De heer D. G. Hoevers uit 's-Gravenhage zal een bespre king inleiden over de1 vraag: Waarom toont de jeugd zoo weinig belangstelling voor de kerk? Van 8 tot 22 October e.k. houdt het Leger des Heils (stichter William Booth) zyn bekende groote Najaars-Aanvrage. Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van het Leger des Heils in Nederland werden zooveel blijken van sympathie ont vangen van vooraanstaande personen en autoriteiten, ja zelfs van het Vorstelijk Huis, dat het overbodig schijnt hier uitvoerig stil te staan by het uitgebreide nuttige werk, dat het Leger des Heils in Nederland in die periode heeft verricht. De opbrengst van deze collecte komt geheel ten goede van het Leger des Heils-werk in Nederland- Alle collectanten voor cleze aanvrage zyu voorzien van een volmacht, die de hand- teekening draagt van Kommandant Wm. H. Howard. De zweminrichting aan den Hooge Rijndijk is morgen voor het laatst in het seizoen geopend; die aan de Zyl wordt heden gesloten. Sedert 28 September wordt alhier wordt alhier vermist Jansje de Mooy, oud 42 jaar, wonende Heerengracht 1, die 's avonds om halfacht is weggegaan om familie te bezoeken, maar daar niet is aan gekomen en ook niet naar huis is terug gekeerd. Zij is klein en tenger van gestalte, heeft een smal, bleek gelaat en donkerbruin haar. zij droeg een lichtbruinen regen mantel met zwarten hoed en had een pakje by zich, inhoudende heerensokken van ver schillende kleur. De familie heeft haar op sporing verzocht. Het is niet onmogelijk, dat haar een ongeluk is overkomen, aangezien zy zwaarmoedig was. DE NIEUWE HAVENBRUG. Sedert vele jaren is er van den bouw van een nieuwe groote Havenbrug sprake ge weest en was bekend, dat er bij het Col lege vjin B en W dienaangaande plannen aanwezig waren. Ook in den Raad werd deze belangrijke zaak eenige malen ter sprake eebracht hetgeen laatstelijk leidde tot een motie van de heeren Huurman en Eikerbout, waarbij de wenschelijkheid j werd uitgesproken, om zoo spoedig mogelijk tot den bouw van een nieuwe Groote Ha venbrug over te gaan en waarbij B. en W. werden uitgenoodigd een plan met begroo ting daartoe bij den Raad in te dienen. Deze motie werd tijdens dè behandeling van de gemeentebegrooting voor het jaar 1925 in de vergadering van 3 December 1924 om praeadvies in handen gesteld van dit College. Aangaande de noodzakelijkheid van een nieuwe brug ter plaatse kunnen wij kort zijn, zeggen B. en W., aangezien daarover, naar zij meenen, vrijwel eenstemmigheid zal bestaan. De tegenwoordige houten op haalbrug ter breedte van b.10 M. en zonder trottoirs is èn wat haar capaciteit, èn wat haar constructie betreft, totaal verouderd en niet meer in staat het moderne verkeer, gelijk dit zich mede door aanbouw in dit stadsgedeelte ontwikkeld heeft en in de toekomst vermoedelijk nog verder ontwik kelen zal, te verwerken. Zij zouden dan ook reeds eerder met plannen voor den bouw van een nieuwe Groote Havenbrug bij den Raad zijn geko men, indien niet de onderhandelingen met de Haagsche Tramweg Maatschappij over de vraag, in hoeverre deze maatschappij met het oog op de mogelijke doortrekking van haar tramlijn over deze brug in de richting van de Zijlpoort een bijdrage in de kosten van den bouw wilde verleenen, tot belangrijke vertraging hadden geleid. Hoewel de Maatschappij zich aanvanke lijk tot het geven van een bijdrage bereid verklaarde, voor het geval en zoodra zij voor haar tramlijn van de brug gebruik zou maken, terwijl dezerzijds het standpunt werd ingenomen, dat vóórdat tot het vast stellen van de vernieuwingsplannen werd overgegaan, zekerheid moest bestaan, of al dan niet op een bijdrage van de tram ge rekend kon worden, te betalen zoodra de nieuwe brug voor het gewone verkeer ge opend zou zijn, kwam de maatschappij ten slotte bij schrijven van 28 Januari 1927 zelfs op haar vroegere toezegging terug, voornamelijk in verband met de omzetting van de Haagsche Tramweg Maatschappij in een gemengd bedrijf. De positie van het ge mengd bedrijf werd een andere geoordeeld, aangezien dit bedrijf in verband met de overeenkomst met de gemeente 's-Graven hage in de naaste toekomst nog een zware taak te vervullen had ter voorziening in de behoeften van het stadsverkeer te 's-Gra venhage. Zoolang in de behoefte van dat verkeer niet voldoende was voorzien, moest het bedrijf, zoo meende men, niet dan in noodzakelijke gevallen zijn taak gaan uit breiden door op zich te nemen het com munale verkeer in andere steden. De onderhandelingen moesten hiermee als mislukt worden beschouwd, zoodat bij de verdere uitwerking van de plannen thans uitsluitend met de behoeften van het gewone verkeer, dus zonder tram, rekening behoefde te worden gehouden. Den Directeur van Gemeentewerken werd mitsdien op 12 Februari j.l. opdracht ver strekt tot het ontwerpen en uitwerken van een plan in dien geest met den meest mo gelijken spoed over te gaan. In de maand Juni bereikte B. en W. het plan van den directeur en op 30 Juli d.a.v. het advies vaD de Commissie van Fabricage, die zich evenals B. en W. zelf daarmede bleek te kunnen vereenigen. Volgens dit plan is de nieuwe brug ont worpen op een breedte van 14.50 M., en wel een rij vlak van 10.80 M. en twee trot toirs ieder breed 1.85 M. Deze breedte is die van de Blauwpoortsbmg, en werd des tijds aldaar met inbegrip van dubbel tram spoor voldoende geacht Thans en op deze plaats wordt een breedte van 14.50 M. noodzakelijk geacht voor een brug zonder tramspoor. De doorvaartwijdte, welke bij de oude brug 10 M. bedraagt, wordt in het bijzon der met het oog op de kolenschepen voor de Lichtfabrieken in verband met de on gunstige ligging van de brug ten opzichte van de toegangswateren op 11 M. gebracht, uit welken hoofde een gedeelte van de kos ten van de nieuwe brug ten laste van de Lichtfabrieken zal komen. De ligging is voorts aldus gekozen, dat de N.W zijkant van de nieuwe brug samenvalt met den N IV. zijkant van de oude brug, zoodat de verbreeding geheel naar den Z.O. kant gezocht is. Aldus wordt de beste ligging, zoowel ten opzichte van de scheepvaart als ten opzichte van de toegangswegen, Oude Vest, Haarlemmerstraat. Oude Rijn, Hee rengracht, Kalvermarkt en Havenkade fde beide laatste over de Kleine Havenbrug) ten Z W en Haven en Oude Heerengracht ten N O. van de brug, verkregen. Als type is gekozen de rolbasculebrug met electri- sche beweegkracht Behalve de eigenlijke brug met uitloo- pend^ trottoirs omvat het plan een omleg ging van de Kleine Havenbrug en voorts den bouw van een brugwachtershuieje en een politieposthuis or bet trottoir aan den Westelijken vleugel, waartoe een hoek van de Oude HeerengTacht ter plaatse moet worden gedempt Onder het brugwachters- huisje bevindt zicb een bertrruimte, welke toegang geeft tot de bruirgekelders Het tegenwoordige brugwachtershwisje nabij de Kleine Havenbrug en het politieposthuis met rijkstelefoonknst en transformator op het Rnvenplein gullen worden afgebroken De kosten van uitvoering van het ge- j BINNENLAND. Voorstenen ran B. en W. te Leiden toot een nieuwe Havenbrug. (Gemeentezaken. lste Blad). Een der gearresteerde Indonesiërs heeft heden aan de Leidsche Hoogeschool het doctoraal examen Indologisch recht met goed gevolg afgelegd, (Stadsn.. lste Blad). Dr. Waller, de voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, over den toestand der indnstrie; meerdere werkloos heid in het verschiet. (Binnenland. 2e Blad) Plannen voor nieuwe vliegtochten van mr. Van Lear Black. (Binnenland. 2e Blad) Vergadering van den Ned. Bond van Autobusondernemers. (Binnenl., 2e Blad). Groote snikersmokkelarij te Rotterdam. (Gemengd, 2de Blad). De Cnlemborgsche moordzaak voor het Arnhemsche Gerechtshof. (Rechtzaken, 4de Blad). Te Maastricht is een 17-jarige jongen vermoord; de dader is onbekend. (Laatste Berichten, lste Blad). De Nederlandsche Spaarveizekering voor Katholieken te Amsterdam in staat van faillissement verklaard. (Laatste Berichten, lste Blad). BUITENLAND. Nog eenige besluiten van den Volken bond. (Buitenland, lste Blad). Nieuwe arrestaties in Griekenland. (Bui* tenland, lste Blad). St. Lonis is door een cycloon geteisterd. (Buitenland en Tel. lste Blad). Ongeregeldheden in een gevangenis te Toulon. (Tel., lste Blad). Könnecke U gevallen, doch ongedeerd ge bleven. (Tel.. lste Blad). heele plan worden geraamd op f 235.000, uitgezonderd de bezwaarlijk met eenige juistheid vooraf te ramen kosten voor het verleggen of vernieuwen van kabels; laatst bedoelde kosten zijn derhalve pro memorie! uitgetrokken. In de kosten van uitvoering, zal door de Lichtfabrieken uit hoofde van het belang, dat deze fabrieken hebben bij een groo- tere doorvaartwijdte, een bijdrage wordeiï verleend tot een bedTag van f 25.000 iri maximum, zoodat een bedrag van f 210 000 i uit leeninig zal moeten worden gevonden.- IJMUIDEN, 30 Sept. 1927. VISCHPRIJZEN. 18 Tarbot per K.G. f21 1.65: 6 Griet p« kist van 50 K.G. f 46f 273133 Tongen per KG. f2.90f 1.80. 2 Zetschol per kist van 50 K.G f45—f35; 136 Kleine Schol per kist van 50 K.G. f29f5; 11 Schar per kist van 50 K.G. f 18f 4 30; 14 Roggen per 20 stuks f 22f 14; 6 Vleelen per stuk f2.30, 7 Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f 12—f8.50; 3 Middel Schelvjsch per kist van 50 K.G. f 39f 38; 12 Klein- middel Schelvi9ch per kist van 50 K.G. f 25. 31 Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f 17f5; 31 Gullen per kist van 50 K.G. f 16f 6.50; 18 Wijting per kist van 50 K.G. f3.40f 1.90. 385 MakTeel per kist van 50 K.G f 10—f5.50. Binnengekomen zijn 6 stoomtrawlers, 1 motorkotler en in den haringhaven de log ger KW 154 met 308 kantjes pekelharing. DE ALGEMEENE TOESTAND. Volkenbondswerk. Voot zijn uiteengaan heeft in geheime zitting de Volken bondsraad nog een beslis, sing genomen omtrent de samenstelling van het economisch comité van vijftien leden. Voor bet eerst zal een Amerikaan daarin zitting hebben, terwijl eveneens voor het eerst een begin is eemaakt met het stelsel van vervanging der leden, naar toerbeurt; ditmaal zijn de leden voor Australië en Denemarken niet opnieuw benoemd, maar door deskundigen uit Britech-Indië en Noorwegen vervangen In de commissie zijn thans de volgende leden door specialisten op economisch ge bied vertegenwoordigd België, Brazilië, Du.tschland Engeland. Frankrijk. Britsch- Indië Italië. Japan. Noorwegen, Oosten rijk. Polen. Roemenië. Tsjecho-Slowakije, Vereenigde Staten en Zwitserland Boven dien zijn non rtorreppondeerende leden in China en Servië benoemd terwijl eveneens de aftredende Australiër en Deen voor den

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1