68*<° JAARGANG WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1927 No. 20718 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk iageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. 0.18 0.18 Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. REGELING VAN HET VERKEER OP 3 OCTOBER A.S. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Overwegende dat het, met het oog op de feestelijkheden op 3 October a.s., noodza kelijk is bijzondere maatregelen voor te schrijven ten opzichte van het rijverkeer; Gelet op de Verordening op het Rijden; HEBBEN BESLOTEN: den toegang tot de binnenstad voor Rijpaar den, door paarden getrokken Voertuigen en Motorrijtuigen op méér dan 2 wielen, op 3 October a.s. van des vóórmiddags 7 uur tot des nachts 1 uur AF TE SLUITEN. Deze afsluiting zal geschieden door het aanbrengen van afsluitboomen op de vol gende plaatsen: lo. den Morschweg bij de samenkomst van Lagen en Hoogen Morschweg; 2o. den Rijnsburgerweg hoek Warmon- derweg; 3o. den Haarlemmerweg bij de Warmon- derbrug en Trekvaartbrug; 4o. de Verversbrug zijde Oude Heeren gracht; 5o. de Groote Havenbrug zijde Haven; 6o. den Hoogen Rijndijk bij den ingang Sportterrein; 7o. den Zoeterwoudschen Singel hoek Heerenstraat; 8o. de Koepoortsbrug zijde Heeremstraat; 9o. de Wittepoortsbrug .zijde Noordeinde; terwijl de tunnel aan den Maredijk, het Paterstraatje, de Roomburgerweg aan den Kanaalweg en de Vreewijkbrug aan de zijde van den Witte Singel door palen zullen worden afgesloten. TE VOLGEN ROUTE buiten het afgesloten gedeelte der Gemeente: lo. Van den Morschweg langs Haagsche Straatweg te Oegstgeest, Haagwee, Witte Singel, Heerenstraat, Zoeterwoudsche Weg, Kanaalweg, Hooge Rijndijk; 2o. Van den Rijnsburgerweg langs War- monderweg naar Haarlemmerweg, Mare- singel, Heerensingel, Lage Rijndijk of langs Rhijngeester Straatweg en Haagsche Straat weg te Oegstgeest. zie verder sub lo.; 3o. Van den Haarlemmerweg, zie verder sub 2o. 4o. Van den Hooge Rijndijk langs Kanaal weg. Zoeterwoudsche Weg, Heerenstraat, Witte Singel en Haagweg; 5o. Van den Haagweg, zie sub lo. Zij brengen, mede ter kennis van belang hebbenden: lo. dat in de nabijheid van elke afsluiting een gelegenheid bestaat tot plaatsing van motorrijtuigen, welke gelegenheid door borden zal worden aangeduid; 2o. dat rij- en voertuigen en motorrijtui gen mogen worden geplaatst in de Zijstra ten van den Maresingel, den Heerensingel, den Witte Singel en de Heerenstraat; 3o dat het steeds geoorloofd zal zijn met rij- en voertuigen en motorrijtuigen de stad door de afsluitboomen te verlaten; 4o. dat zij, die binnen de afsluiting met hun rij- en voertuigen en motorrijtuigen wenschen te worden toegelaten, voorzien moeten zijn van een vergunning afgegeven door den Commissaris van Politie. Bij het daartoe strekkend verzoek moet worden opgegeven de reden, waarom men wenscht te worden toegelaten, alsmede de plaats, waar het vervoermiddel zal worden gestald. Het is ten STRENGSTE VERBODEN met een Rij- of Voertuig of Automobiel in de binnenstad op den openbaren weg een plaats in te nemen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 September 1927. 8S30 De Burgemeester van Leiden; Gezien de artikelen 22 en 30 der Veror dening op het Rijden; BEPAALT: dat, ter gelegenheid van de 3-October- feesten. op 3 October a.s., des avonds van 7 uur tot des nachts 1 uur het rijden met paarden, met paarden bespannen voertui gen en motorrijtuigen op méér dan 2 wielen VERBODEN is op den Stationsweg, de Steenstraat, de Prinsessekade, het Kort- Rapenburg en den Rijnsbnrgersingel. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 28 September 1927. 8831 AANSCHAFFING VAN SGHOOLMEUBELEN EN LEERMIDDELEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis lo. dat de Raad dier gemeente in zijn openbare vergadering van den 26en dezer besloten beeft medewerking te verleenen aan a. het bestuur van de Vereemging voor Christelijk Onderwijs alhier, voor de aan schaffing van schoolmeubelen ten behoeve van zijn school voor u.l.o. aan het Noordr einde 40; b. het bestuur der Gereformeerde School- vereeDiging alhier, voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van zijn scholen voor u.l.o. en l.o. aan de Hoogland- sche Kerkgraoht 20a; 2o. dat binnen dertig vrije dagen, te re kenen van heden af, ieder ingezetene en de schoolbesturen, ieder voorzooveel hem betreft, van dit besluit bij Gedeputeerde Staten in de provincie Zuid-Holland in be roep kunnen komen. 8329 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, den 28sten September 1927. EEN ZILVEREN JUBILEUM. Zondag 2 October a.s. zal de heer H. G. J. Wolf. Breestraat 88. het heuglijk feit herdenken, dat door hem 25 jaar gc-'leden in het perceel Nieuwe-Rijn 26 een winkel in sigaren, sigaretten en verdere rook artikelen werd opgericht. De zaak mocht zich in gestadigen bloei verheugen en toen in 1923 voor den heer Wolf de gelegenheid zich voordeed, dat hij beslag kon leggen op het fraaie winkelhuis Breeslaathoek Maar9mansstec-'g, greep hij deze gelegenheid met beide handen aan om zijn zaak daar heen te verplaatsen. Zondagmiddag van halfdrie tot halfvijf zal er voor klanten, fabrikanten en kennissen ten huize van den heer Wolf gelegenheid zijn den jubileeren den winkelier geluk le wenschen. DE GEARRESTEERDE INDONESIËRS. De derde Kamer der Haagsgche Recht bank heeft gistermiddag op vordering van den Officier van Justitie mr. Rijken de ge vangenhouding gela9t van de als verdacht van opruiing te 's-Graveqhage, Amsterdam en Leiden aangehouden Indonesische stu denten. DE ASCH- EN RQETPLAAG. De Commissie tot bestrijding der asch- en roetplaag zendt ons het volgende schrij ven: Gelijk bekend, heeft zich voor eenigen tijd uit de burgerij een Commissie gevormd, ten einde' te trachten aan den zooveel last en hinder veroorzakenden stofregen, welke zijn oorsprong vindt in het stoken van cokes bries in de vuren der Leidsche Centrale, een einde te maken. De Commissie vond in 't feit, dat aan de Centrale een verbouwing zou plaats vinden gereede aanleiÖing van haar bestaan te doen blijken door aan Ged. Staten te verzoeken bij 't verleenen der aangevraagde vergunning hieraan de voorwaarde te verbinden, dat in de nieuw te bouwen deelen geen cokes bries meer zou worden gestookt. Ged. Staten hebben ons verzoekschrift zeer serieus opgevat op grond van verschillende rapporten, o. a. ook van den Hoofd-Ingenieur van den Prov. Waterstaat aan de gemeente Leiden vergunning tot het plaatsen van nieuwe stoomketels gegeven, echter onder voorwaarde, dat daarin geen minderwaardige brandstof zou mogen worden gestookt, en dat tevens een aschvanger zou worden aan gebracht, die de gevormde asch zou tegen houden. Alhoewel door deze beslissing onze be zwaren door Ged. Staten als juist werden erkend, meende de Commissie toch hiertegen bü de Kroon in beroep te moeten gaan op grond van het feit, dat in de gestelde voorwaarden niet was aangegeven, wat onder minderwaardige brandstof kon worden ver staan. In 't algemeen toch zal daar de beteekenis van minder calorische waarde aan worden toegekend, zoodat do Commissie geen zekerheid had of daar ook roet en asch verspreidende brandstof onder zou ge rekend worden. Ook de Gemeente Leiden heeft gemeend tegen de beslissing van Ged. Staten in be roep te moeten gaan. Zij voerde aan, dat, wanneer zij verplicht was een aschvanger aan te brengen, die alle asch tegenhield, het overbodig was haar dan ook nog de plicht op te leggen een be paalde soort brandstof te stoken. Tevens meende zjj voor 't leveren van stroom aan buitengemeenten in hare concurrentie met andere Centrales te zullen worden bemoei lijkt, wanneer zij niet vrjj meer in haar keuze van brandstof zou zijn. Door onze Commissie werd in haar ver weer bij den Raad van State hiertegen o. m. aangevoerd, dat het standpunt van de Ge meente Leiden zeer logisch zou zijn. indien practisch bewezen ware, dat de aschvanger, waarop de Gemeente Leiden zich beroept, ook werkelijk alle asch en stof zou tegen houden. Dit echter moet onze Commissie ten sterkste betwijfelen. Zij wees hierbij op 't rapport van den Hoofd-Ingenieur van den Prov. Waterstaat, waarin deze deskun dige te kennen geeft, dat een dergelijke aschvanger tot op heden nog niet bestaat. Verder meende de Commissie er op te moeten wijzen, dat, gezien deze onzekerheid, het niet aangaat proeven te nemen in centra van bevolking, waarbij men de kans be loopt, dat omwonenden nog langer de dupe worden van den ondraaglijken last, dien de stofplaag hun tot nog toe steeds heeft be zorgd. Tevens werd door de Commissie ook het vraagstuk ten opzichte van de Volks gezondheid belicht en heeft zij er op ge wezen hoe het steeds gedwongen zijn de ramen gesloten te houden zeer nadeelig moet werken op herstellende zieken, vooral longlijders en hoe maar al te vaak velen zich genoodzaakt zien medische hulp in te roepen om in de oogen gewaaid gruis te fateD verwijderen. Helaas heeft ons verweer niet mogen baten. Werd aanvankelijk door Ged. Staten ons streven met succes bekroond, bij Kon. Besluit van den 13den Juli 1927 werd beslist, dat voor een tijd van 3 jaar een proef zou worden genomen met. den door de Gemeente Leiden aan te brengen asch vanger en dat de Gemeente gedurende dezen tijd vrij ia d0 keuze harer brandstof zou zijn. Alhoewel de Commissie weinig verwachtin gen heeft van de nieuw te bouwen installatie en zij zich geenszins met de hoop vleit, dat de Davidson-stofvanger, in tegenstelling met het tegenwoordige waterapparaat, wel in 6taat zal blijken alle vliegasch tegen te houden, wil zij voorloopig de proef rustig afwachten. Zcodra echter aan 'de Commissie zal blij ken (en hiervoor behoeft zij den proeftijd van 3 jaar niet af te wachten), dat de roet- en stofplaag, gelük thans, nog on verminderd voortduurt, dan hoopt de Com missie zich tusschentijds tot den nieuwen Raad te wenden met de vraag of deze op moreele gronden het kan billijken, dat de Gemeente voortgaat op dezen weg, waar zij finantieel voordeel tracht te verkrijgen ten koste van schade aan eigendom en ont zegging van levensgenot van een niet gering deel der burgerij. Voorloopig kunnen wij alleen de hoop uitspreken, dat de nieuwe inrichting spoe dig in werking zal treden, opdat wij ook spoedig in staat zullen zijn om over de al of niet deugdelijkheid der installatie een oordeel uit te spreken. Wij hebben gemeend aan de Leidsche Burgerij een kort resumé van ons werken te moeten geven, opdat -rij den stand van zaken, waarin wij tot op heden zijn ge komen, zal kunnen beoordeel en. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaat9 examen rechtsgeleerdheid; mej. P. C. de Klerck (Den Haag); de heeren A. P. Funke (Den Haag); W, M. Gunning (Bloemendaal; P. G. van Harpen Kuyper (Den Haag); P. A. E. Swaep (Breda); C. J. van Sluys (Leiden); S. J. v. d. Hoeven (Leiden); A. J. Geerlings (Arnhem); A. Dudok van Heel (Gouda). Geslaagd zijn voor het doctoraal examen rechten: de heeren P. M. van Baerdt van Sminia (Oudkerk, Fr.); L. V. Ledeboer (Den Haag). Onze stadgenoot, de heer R. van der Klip, onderwijzer 2de kl. bij het openbaar lager onderwijs in Ned.-Indië is bestemd voor uitzending. Door de groote aangifte van leerlingen met 1 Sept. was aan de Geref. Ulo-kop- school (hoofd de heer W. G. Aldershoff Jr.) alhier klas 1 gesplitst in twee parallelklas sen. waardoor ook aanstelling van een vierde leerkracht noodig was. Als zoodanig werd door het bestuur benoemd de heer W. ten Kate. ond. aan de Chr. Ulo-kopschool te Winschoten, die de benoeming heeft aan genomen en 1 Jan. a.s. in functie hoopt te treden. Door de Boek- en Steendrukkerij Eduard JJdo is aan het bestuur der 3-October-Vereeniging beschikbaar gesteld een luxe-exemplaar van het 3-October- feestprogramma, gebonden in wit satijnen band, met rood leeren rug en hoeken, sober met goud versierd, het geheel in passend wit satijnen étui. In de gisteravond gehouden bestuursver gadering heeft het bestuur der 3-October- Vereeniging besloten, dit exemplaar aan H. K. H. Prinses Juliana le Katwijk aan Zee, aan te bieden. 3 October, de feestdag bij uitnemend heid voor iederen Leidenaar, nadert met rassche schreden. Op het Schuttersveld, waar a.s. Maandag duizenden en duizenden stadgenooten elkaar zullen verdringen rondom de tallooze vermakelijkheden, is men hedenmorgen met den opbouw be gonnen. De gesteldheid van het terrein is door den overvloedigen regenval van Jen laat- sten tijd allesbehalve ideaal te noemen; hier en daar staat het gras zelfs nog onder water, maar gezien de voortvarendheid waarmede het bestuur der 3 October- vereenigingen al het mogelijke' in het werk stelt om daarin verbetering te doen bren gen, mogen wij vertrouwen, dat Maandag het Schuttersveld „watervrij" zal zijn. En bovendien: wat deert een Leidenaar op 3 October een paar modderschoenen? Gistermorgen wilde de couranten-be zorger L. H. van de Karnemelkbrug af rijden. toen een juffrouw hem in den weg reed. H. wilde uitwijken en kwam tegen een sloep terecht, waardoor hij eenige flinke verwondingen in het gelaat opliep, terwijl ook een arm uit de kom schoot. Hij werd door dr. L. verbonden, waarna hij naar huis kon lerugkeeren. Op den Rijnsburgerweg is gisteren tijdens het rijden, een paard door den vloer van een auto, waarin het beest met vier andere paarden werd vervoerd, gezakt, ten gevolge waarvan het paard eeto poot be zeerde. Tegen L. B. is door de politie verbaal opgemaakt wegens verlating van zijn kind van twee maanden, 's Anderen daags kwam de man weer terug en heeft de politie het verbaal ingetrokken. DE TOESTAND VAN LANDARBEIDERS. Een onderzoek vanwege den Hoogen Raad van Arbeid. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft benoemd tot voorzitter, leden en secretaris van de commissie, welke een onderzoek zal instellen naar den toestand van de landarbeiders en naar de middelen, welke kunnen worden aangewend om in dien toestand verbetering te brengen: lid en voorzitter C. J. Ph. Zaalberg; leden mr. A. M. Engels, mr. J. W. Goedbloed (Chr. Boeren- en Tuind. Bond), P. Hiemstra (Ned. Bond van Arb. in het landb.bedrtjf), L G. J. Kakebeeke, inspecteur van den Land bouw, P. L. Klerjburg, landbouwkundige bg de Arbeidsinspectie, A. J. Loerakker (Ned. R.-K. Bond van Landarb.), prof. dr. G. Minderhoud, dr. J. Oortwijn Botjes (Kon. Ned. Landb. Comité), dr. F. E. Posthuma; oud-minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, H. Rujjter (R.-K. Ned. Boeren- en Tuind. Bond), R. Siemons (Ned. Chr. Land arb. Bond), en F. V. Valstar; lid en secre taris mr. D. G. W. Spitzen. DE HANDELSPOLITIEK. Geen meeningsverschil bij de Regeering. Naar het Corr.-Bur. mededeelt, is het be richt in een der bladen (door ons overge nomen. Red. „L. D.") dat er een meenings verschil omtrent de handelspolitiek zou be staan tusschen den minister van Arbeid en den minister van Buitenlandsche Zaken, fantasie. Zelfs de schijn van aanleiding voor dit bericht ontbreekt. DE BOUW VAN DE BRUG OVER HET KATERVEER. Wordt niet aan een buitenlandsche firma gegund. Door het Tweede Kamerlid den heer Van den Tempel is aan den Minister van Wa terstaat het-volgende gevraagd: Is het juist, dat de Minister van Water staat voornemens is de uilvoering van den bovenbouw van de brug bij het Katerveer te gunnen aan een buitenlandsche onder neming? Zoo ja. wil de Minister dan mededeelen of overwegingen van financieelen aard bij die beslissing den doorslag zullen geven? Zoo overwegingen van financieelen aard daarbij niet van beslissend belang zijn, wil de Minister dan mededeelen of naar zijn meening, de iNederlandsche industrie niet in staat is in technisch opzicht op bevre digende wijze dit werk tot stand te bren gen Met betrekking tot deze vragen heeft Minister van der Vegle reeds verklaard, dat de eerste vraag op dit oogenblik ont kennend moet worden beantwoord. In verband hiermede kan de beantwoor ding van de beide volgende vragen achter wege blijven. Het Tweede Kamerlid, de heer Fleskens, heeft aan den Minister van Financiën de volgende vragen gesteld: I. Is de Minister bereid, een opgave le verstrekken van de opdrachten van eenige beteekenis tot levering van goederen ol tot uitvoering van werken ten behoeve van het Rijk of zijn instellingen (posterijen en telegrafie, Staatsmijnen, Rijks-lnkoop- bureau, enz,), welke gedurende het jaar 1926 en welke gedurende het eerste half jaar 1927 aan buitenlandsche firma's, rechtstreeks of via Hollandsche vertegen woordigers, werden gegeven, onder mede- deeling: a. van de bedragen, welks daarmede waren gemoeid; b. van de redenen, waarom de Holland sche industrie werd gepasseerd? II. Werd de Hollandsche industrie 6leeds in de gelegenheid gesteld om bij de leve ring ol uitvoering van bovenbedoelde op drachten mede te dingen? III. Is de Minister in staat, de hierboven gevraagde gegevens ook te verschaffen ten aanzien van de Nederlandsche Spoorwe gen? RESERVE-PERSONEEL DER LANDMACHT De Memorie van Antwoord. Verschenen is de Mem. v. Antwoord op het Voorl. Verslag over het wetsontwerp lot wijziging van de wet voor het reserve-per soneel der landmacht 1905. Tegenover de desbetreffende opmerking van verscheidene leden leekent de Min. v. Oorlog aan, dat aan de redactie van het ontwerp voile aandacht en zorg zijn ge- BINNENLAND. Overleden la dr. J. van der Kolk, direc teur-geneesheer der Leidsche gestichten „Endegeest", etc. (Laatste Ber., le blad). Vanwege den Hoogen Raad van Arbeid zal een onderzoek worden ingesteld naar den toestand der landarbeiders. (Binnen land, 1ste Blad). De bonw van de brng over het Katerreer wordt niet opgedragen aan een buitenland* sche firma. (Binnenland, 1ste Blad). De treinenloop op het traject Amsterdam Rotterdam. (Binnenland, 1ste Blad). Verschenen is de Memorie van Antwoord inzake het reserve-personeel der landmacht (Binnenland, 1ste Blad). De melkprijs in Znid-Holland. (Land- en Tuinbouw, 1ste Blad). Een bediende der Haagsche Tramweg- maatschappij met f 20.000 verdwenen, maar daarna te Leiden gearresteerd. (Gemengd, 2de Blad). Liefdesdrama fe Muntendam. (Gemengd, 2de Blad), BUITENLAND. De Volkenbondszitting is gesloten. (Bul- tenl., 1ste Blad). Letland slnit een concordaat met het Vaticaan. (Buitenland, 1ste Blaxi). Fransche communistische Kamerleden wegens opruiing veroordeeld. (Buitenland, lste Blad). De Dnitsche vlieger Könnecke is terecht (Tel., lste Blad). schonken. Inlusschen komt hij gaarne aan hun wensch tegemoet, om eenheid te bren gen in den aanhef der onderdeelen, .door de woorden „het gestelde in dit artikel wordt gelezen als volgt", te wijzigen in „wordt gelezen". De bevordering naar ouderdom van rang geheel te laten varen, zooals verscheidene leden wenschen, zou een deel der rechts positie op losse schroeven zetten en dus willekeur niet uitsluiten. De invoering van den generaalsrang bij de reserve is in hoofdzaak gegrond op de omstandigheid, dat het gewenscht wordt geacht de beschikking te kunnen houden of te kunnen verkrijgen over gewezen beroeps officieren, die als zoodanig in len gene raals- of kolonelsrang hebben gediend. Scherper selectie zal worden toegepast naar golang de te vervullen betrekking gewich tiger is voor de landsverdediging. Dat personen, die een politieke richting zijn toegedaan, welke het nut van een weermacht voor ons land niet erkent, in dien zij zich gedurende hun verblijf onder de wapenen onthouden van propaganda, welke de legerbelangen zou kunnen 9chaden, hun dienstplicht niet op normale wijze zou den kunnen vervullen, kan de Minister geenszins toegeven. In een bijgevoegd gewijzigd wetsontwerp zijn verschillende redactieverbeteringen aangebracht. Voorts is in art. 5 van het gewijzigd ont werp bepaald, dat de eerste oefening in ten hoogste vijf niet aaneensluitende tijdvakken kan worden doorgebracht. (In het ontwerp stond in plaats van „vijf": „vier".) DE ELECTRISCHE TREINDIENST TUSSCHEN AMSTERDAM EN ROTTERDAM Met ingang van 2 October a.s. zullen de electrische sneltreinen tusschen Den Haag en Rotterdam, Hofplein, niet meer op de halve en geheele uren van deze stations vertrekken, doch regelmatig op 15 en 45 minuten na het geheele uur. Op het baanvak Rotterdam D.P.Amster dam wordt door het doen rijden van elec trische treinen de dienstregeling belangrijk uitgebreid. Ook tusschen deze stations wordt een regelmatige halfuurdienst ingevoerd, vermeerderd nog met een aantal stoomtrei nen ter bediening van het internationale verkeer, terwijl bovendien nog een aantal electrische treinen tusschen de om het half uur vertrekkende treinen zullen rijden. Men behoeft, bij wijze van spreken, niet meer op een trein te wachten. Op het baanvak Rotterdam D. P.Maas-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1