68*'® JAARGANG MAANDAG 26 SEPTEMBER 1927 No. 20716 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH m DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weekƒ0.18 Buifen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. COLLECTE „ROODE KRUIS". Da Burgemeester van Leiden brengt ter algemeens kennis, dat op Woensdag 28 September e.k. een collecte zal worden ge houden vanwege da Vereeniging „Het Ne- derlsndsche Roode Kruis". Hjj beveelt deze collecte bp de inge zetenen dringend aan en noodigt hen uit door het schenken van milde bijdragen het goede doel en het ernstig streven der ver eeniging krachtig te steunen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 26 September 1927. HINDERWET. Burgemeester en Wethouder van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de N. V. Holland- sche Constructiewerkplaatsen en rechtver krijgenden, tot het uitbreiden van de con- structiewerkplaatsen op het perceel Zoeter- woudscheweg No. 1, kadastraal bekend bekend Gemeente Leiden, Sectie O. Nis. 153 en 183. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 September 1927. HINDERWET. Burgemeester en Wethouder van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van de firma D. D. Noordman, om vergunning tot het uitbreiden van de houtzagerij op het per ceel Haagweg No. 59, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie O. No. 1189, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 September 1927. DE GEARRESTEERDE INDONESIËRS. Naar aanleiding van de arrestatie van de 4 Indonesische studenten, welke op last der Justitie te Amsterdam, Leiden en 's-Graven- hage heeft plaats gehad, kan nog -het vol gend worden medegedeeld Na een langdurig verhoor door den rech- ter-commissaris, jhr. mr. Calkoen, heeft deze een bevel tot gevangenhouding uitgevaar digd, welk bevel 6 dagen geldig is. De rechtbank zal waarschijnlijk morgen «&n beslissing nemen of de hechtenis al dan niet verlengd wordt. De verdediging van de aangehoudenen is opgedragen aan de heeren mr. Duys en mr. J. Mobach. Zaterdagochtend hebben de verdedigers een langdurig onderhoud gehad met de verdachten en 's middags hebben de heeren Duys en Mobach alhier een onderzoek in gesteld en met verschillende personen uit de omgeving van de studenten een onder houd gehad. Ook hebben de verdedigers Zaterdag ochtend met den officier van justitie mr. De Vries van Doesburg en met den sub stituut officier mr. Rijkens de zaak be sproken. Mr Duys vond het echter niet gewenscht in het stadium, waarin de zaak thans verkeert, over een en ander nadere mede- deelfngen te doen. HET PROGRAMMA VOOR DE 3-OCTOBER-VIERING. De feestwijzer van de 38ste feestviering" der 3-October-Vereeniging, waar elk recht geaard Leidenaar sinds geruimen tijd met verlangen naar uitzag, is hedenmorgen ver schenen en zal nu reeds in veler handen zijn. Men zal bij eerste vluchtige kennis making beamen, wat wij voor een paar weken reeds schreven, dat deze feestviering en speciaal de middagfeestviering iets heel bijzonders is. Doch daarover straks Eerst iets over den feestwijzer zelf. die ook alweer veel grooter is dan die van het vorig jaar en even keurig is verzorgd, zooals wij dat van de Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo gewend zijn. De karakteristieke teekening op het titel blad doet reeds uitkomen, dat deze feestvie ring zal staan in het teeken van de propa ganda voor den Leidschen Hout. Eenige advertentie-bladzijden omslaand, vinden we er een dichterlijke ontboezeming yan den eertijds populairen Speenhoff, die naar ouden trant den Leidschen Hout be zingt om ten slotte de Leidenaars op te roepen Offert dikwijls, offert veel, En er valt, na ruime gaven, U een Leidsche Hout ten deel. Zijn confrater Clinge Doorenbos, die eveneens een liedje aan den Leidschen Hout wijdt, zingt reeds: Lang zal het nu niet meer duren, Eer de Leidsche burgerij In den Leidschen Hout gaat wandelen. Daarop volgt een „Voorwoord" van onzen stadgenoot, den oud-hoogleeraar in de Va- derlandsche Geschiedenis, prof. P. J. Blok, waarin hij de Leidenaars opwekt de 3- October-Vereeniging te steunen in haar nobel pogen ten behoeve van den Leidschen Hout, den historischen 3-October waardig. In een volgend, eveneens aangenaam geschreven artikeltje, spreekt een der meest warme strijders voor de stichting van een Wandelbosch, de heer B. F. K.(rantz), den wensch uit, dat de fantasievolle optocht allen nog duidelijker dan tot nu toe voor den geest zal brengen wat Leiden feitelijk ontbreekt en wat door aller samenwerking spoediger dan menigeen zou denken, kan worden verkregen, terwijl eindelijk de ar tistieke ontwerper van den optocht, den heer Nico de Jong uit Den Haag, onder het motto: Waar boomen zijn is het leven minder dor, de noodzakelijkheid voor Lei den. een bosch te bezitten, demonstreert. Men moet deze bijdragen in dicht en on dicht in haar geheel lezen. Als men nog niet warm is voor den Leidschen Hout, zal men het zeker worden. En nu het programmal De feestelijkheden zullen ditmaal voor 't eerst reeds Zaterdagavond 1 October a.s. aanvangen met de opening van een Luna park op het Schuttersveld, waarmede de eigenlijke feestdag als het ware ingeluid wordt. Op den 3den October zelf worden de feestelijkheden ingezet met een reveille van de trap van het Stadhuis, door het Leidsch Muziekgezelschap. Daarop volgt de mooie, altijd treffende Koraal-muziek in het Van der Werffpark, waaraan onder leiding van den heer Leo Mens een negental zangver eenigingen zullen deelnemen. Een luid spreker-installatie zal de koraalmuziek nummers over een cirkel van circa 2 kilo meter middellijn doen hooren. Hoevelen kunmen er dus niet van profiteeren. Intusschen heeft in het Waaggebouw de traditioneele uitdeeling van haring en witte brood plaats aan 2655 mannen en vrouwen. De firma Van Nelle zal er een pakje koffie en tabak bij uitreiken. De Harmonie-vereeniging „T. D." geeft er nog een gratis concert op toe, afgewisseld door Philips Radio-muziek. En zoo, na een drukken voormiddag, na dert het uur voor den grooten allegorischen optocht, in verband met den te stichten Leidschen Hout. naar het ontwerp van Nico de Jong en volgens teekeningen van en artistieke verzorging door den kunstschilder Jan Franken, beiden te 's-Gravenhage. Aan den optocht nemen deel 127 vol wassen personen, 222 kinderen met 12 groote praalwagens en een bedelwagen, ver gezeld van 4 muziekkorpsen. Verder commissarissen van orde te paard, bazuinblazers en een heraut met Leidsche vlag, eveneens te paard. Medewerking wordt o.a. verleend door de dames-gymnastiekvereenigingen „Nieuw Brunhilde" en „Brunhilde", de Padvinders- organisaties en». De lange, kleurige stoet, vol afwisseling, wordt verdeeld in twee afdeelingen: ,.Het bosch en de menschheid" met 5 praalwa gens, die op hun beurt uitbeelden „Het bosch en het sprookje", „Het bosch en de sport van voorheen en thans" (2 wagens), „Het bosch en de vier jaargetijden des levens" en „Paddestoelen en kabouters". In de tweede afdeeling wordt op allego rische wijZe uitgebeeld: „Het bosch en zijn bewoners (boschnimfen), „Dieren uit het Woud" (vogels, vlinders, bijen, eekhoren tjes enz.), „Bloemen van het woud" (rozen, papavers, zonnebloemen, lelies, viooltjes,, die zich in den wagen bevinden of den kleurrijken stoet voorafgaan. Daarop volgt een „Woud-idylle", op den wagen een ver liefd paartje; verder een koddebeyer op den achtergrond, dansende paren, enz. Eindelijk arriveeren in een somber aan gekleed voertuig de tegenstanders van den Hout- Jan Salie. Nurks, de Gierigheid, de Bekrompenheid, de Domheid, maar geluk kig er achter verschijnt een heldenfiguur met zwaard, die al deze tegenstanders zal onderwerpen. De derde afdeeling spant de kroon. Zij beeldt uit: Het huwelijk van den Leidschen Hout en de Leidsche burgerij" met twee wagens; in den eenen bieden zon en water bruid en bruidegom hun geschenken aan en de andere wagen zegent de Leidsche Stede maagd het huwelijk in. Het programma geeft bij elk der wagens een toelichtende beschrijving, welke men kennen moet, wil men de beteekenis van den optocht begrijpen en de schoonheid er van bevroeden. Ten slotte de bedelwagen, een vijver tus- schen riet, met hengelaars, die den hengel naar het publiek zullen uitsteken. Het publiek zal ongetwijfeld hun een goede vangst bezorgen. 's Avonds een cabaretavond en ten slotte een groot avondfeest op het Schuttersveld, met een schitterend vuurwerk aan het einde. RADIOPRAATJE OVER DE 3-OCTOBER-FEESTEN. Daartoe in de gelegenheid gesteld door het bestuur van de Nederlandsche Omroep Vereeniging, heeft de. voorzitter der 3 Octo ber Vereeniging, de heer Van der Laan gistermiddag via den Hilversumschen radio zender „den volke kond' gedaan" van het feest dat vandaag over een week in onze stad gevierd zal worden. De heer Van der Laan bedankte het be stuur der N. O. V. voor het afstaan van den zender en vertelde daarna het een en* ander van de historische beteekenis van den 3 Octoberdag. Daarna heeft hij de „luiste rende Nederlanders en goede Vaderlan ders" iets verteld var. de aanleiding en het ontstaan van de feesten, maar dit alles mag geacht worden ter plaatse dermate bekend te zijn, dat wij de heer Van der Laan niet zullen citeeren. En ook hetgeen de voor zitter der vereeniging aan het slot van zijn praatje dat een. kwartier duurde heeft verteld, met betrekking tot de feest viering en het programma daarvan op Maandag a.s., mogen wij bij onze stadge- nooten bekend achten. Slechts halen wij de woorden aan waar mede de heer Van der Laan zijn propa- gandarede voor den Hilversumschen zender beëindigde. „Laten velen van de feestviering genie ten, trekt dien dag naar Leiden, vooral gij bewoners van de omgevinggij zult er geen spijt van hebben,.tot 3 October". INSTITUUT KERN. Naar wij vernemen zullen de taalcursus sen vanwege het instituut Kern reeds de volgende maand een aanvang nemen. In het gebouw van het instituut alhier zal de heer H. A. von Dewall uit Den Haag. verbonden aan de Handelshoogeschool te Rotterdam een cursus in Maleisch geven. Verder zal mr. J. H. Kramer, lector aan de Leidsche Hoogeschool, er een cursus geven in het Arab^rtfr en te zijnen huize te Oegstgeest, lector J. J. L. Duijvendak een cursus in het Ghineesch. Bovendien zal in het Koloniaal Instituut te Amsterdam (in gang Linaeusstraat 2 a) e«n curaus worden gegeven in het Maleisch door den heer J. Lameijn. oud-directeur van de Inlandsche School te Bandoeng en de heet G. v. d. Veen uit Naarden, oud-inspecleur bij het Inlandsch onderwijs in. Nederlandsch Indië, zal een cursus geven in het Javaansch. Vooral voor den cursus in het Javaansch bestaat zeer groote belangstelling, voornamelijk van de zijde van jongelieden, die voor de suiker worden opgeleid. DE HERHALINGSOEFENING. De commandant van het 4de regiment in fanterie, luitenant-kolonel Brandt verzoekt ons opname van het volgende: „De herhalingsoefeningen van het 4de regiment infanterie, die dit jaar voor het eerst te Leiden gehouden werden, zijn ten einde. De dienstplichtigen zijn weer naar hun haardsteden teruggekeerd, en zoo zij van den korten tijd, die zij weder onder de wapenen hebben doorgebracht, een aange name herinnering hebben medegenomen, dan is zulks mede te danken aan de belang stelling, de moeite en financieele offers, die door de Leidsche burgerij vertegenwoordigd in haar verschillende comité's zich heeft willen getroosten öm de manschappen in hun vrije uren zeer gewaardeerde en wel kome afleiding te verschaffen. Aan de verschillende comité's en aan de Leidsche burgerij breng ik hiervoor mijn hulde en dank." JUBILEUM GEBROEDERS SIERAT. Aan de gebrs. J. C. Sierat en H. Sierat, van wier jubileum wij Zaterdag melding maakten, werd heden door onzen Burge meester in ziin vertrek ten Raadhuizc uit gereikt de eeremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, hun geschonken door Hare Majesteit de Koningin als blijk van waardeering voor hun 50-jarige trouwe dienstvervulling bij de N.V. Fabriek van Wollen Dekens en Duffels „De Blauwe Klok". Jan Zuurdeeg en Zoon. De uitreiking geschiedde in tegenwoordig heid van hun patroons, de heeren F. C. en J. B. Zuurdeeg. Zaterdagavond werd den jubilarissen door het Muziekgezelschap P. Clos Leembrug gen. directeur de heer M. Bolderdijk een serenade gebracht, die door hun zeer op prijs werd gesteld. HET TWEEDE LUSTRUM DER VEREEN. VAN MATHESIANEN. In de geheel gevuide groote Stadszaal heefi Zaterdagavond de Vereeniging van Matbesianen haar tweede lustrum gevierd met de opvoering van een Mathesianen- revue, waarin tal van toestanden, de schxil en het genootschap M. S. G. betreffende, op meermalen geestige wijze werden ge hekeld en besproken. Bjj de opening bracht de voorzitter, de heer Veen huizen hartelrjken dank aan de ouders der leden voor hun bereidv/iiligaeid om hun woning voor de repetities en /oor- bereidingen der revue beschikbaar te stellen alsmede aan alle medespelenden voor de getrooste moeite en opofferingen. In het bijzonder richtte spr. een woord van warmen dank tot de heeren Arnold os, dio alle repetities leidde; Adr. Gertenaar voor het ontwerpen van het programma en Piet Gertenaar voor het schilderen der décors, alsmede tot de revue-commissie. Met den wensch, dat allen ach met het aangebodene zouden kunnen vermaken, be sloot de heer Veenhuizen zijn openingswoord. Nadat het uitstekend V.V.M.-orkest, onder leiding van den heer Frans Vrqhoff zien haa "doen hooren en alle aanwezigen staande het Mathesislied uit volle borst hadden mee gezongen, werd aanstonds met de opvoering van de revue „Nou jij" aangevangen. Er werd in een vlot tempo afgewerkt. De verschillende tafereelen oogstten veel succes. Vooral dat, waarin de radiotelevisie word gedemonstreerd, sloeg danig in, al was dai ook de zang van het mannenkwartet niet bepaald van storingen vrij. De heer van Ouweelen, die in hoofdzaak deze revue samenstelde, had eer van zijn werk, zooals uit het applaus ten duidelijkste viel op te maken. Mej. De Baat huldigde het bestuur met een krans. Ook na de pauze oogstten 'de Mathesianen veei succes met de uitvoering van de verdere deel en van hun revue. Vooral de dingen die gebeuren, sloegen in en ontlokten bij de aanwezigen een daverend gelach en een even daverend applaus. Ook het optreden van de beide grappenmakers, die een praatje hielden over het verkeer t9 Leiden en over het goedkoope politiebureau werd een succes. Het schimmenspel werd eveneens heel aardig en de finale, een Spaansch ballet onder leiding van den heer H. J. van Leeuwen, onberispelijk en met smaak door een aantai jonge dames met mevrouw Van lngen Schenau als prima ballerina uitgevoerd, ook deze finale was &f. Het werd een volmaakt succes voor den heer Van Leeuwen, voor mevr. Van lngen Schenau, en voor het W M.-orkest, dat den dans uitstekend be geleid heeft. Mevr. Van lngen Schenau werden na het vijfde en laatste deel van bet ballet bloemen aangeboden. Zij waren verdiend! Da4 ook het bal, waarmede de avond werd besloten, een geanimeerd verloop gehad heeft, zal niemand verwonderen. Maar dat er op een bal van Mathesis bezoekers komen, dio er niet tegen opzien om de gummikabels, waaraan men luidsprekerlampen had beves tigd en waarmee men door de zaal rond ging, door te snijden...., dat had ook zeker niemand venvacht. Allerminst de organisa toren van dezen avond. Degene, die de misplaatste aardigheid (een groote baldadigheid) heeft uitgehaald heeft niet veel plezier van zijn afbrekend werk gehad. Want de stemming werd door zijn optreden niet in het minst verstoord. De feestviering van de vereeniging van Mathesianen van Zaterdag mag wel geslaagd heeten. LANDSTORMKORPS ZUID-HOLL. WEST. Detachement Leiden. De uitslag van de gehouden schietwed strijd, waaraan werd deelgenomen door le den van de afdeelingen Leiden, Leiderdorp, Noordwijk, Lisse, Sassenheim en Oegstgeest luidt als volgt: Individueele wedstrijd, loopende over alle schietoefeningen in dezen zomer. Prijzen: Drie medailles van de Nationale Landstorm-Commissie te 's GAvenhage. Ie prijs: verguld zilveren B. V. L.-me- daille, D. Wassenaar, Leiden; 2e prijs: zilveren B.V.L.-medaille, H. J. Lamers, Leiderdorp. 3e prijs: bronzen B. V. L.-medaille, A. v. Wendt, Leiden. Individueele 2 Serie's dagwedstrijd: le prijs: groote verguld zilveren medaille in étui, winnaar: H J. Lamers, Leiderdorp. 2e prijs: zilveren medaille, winnaar: W. A. van den Berg, Noordwijk. 3e en volgende prijzen: kunstvoorwerpen, geschonken door de Gewestelijke Commissie Zuid-Holland West. Winnaars in rangorde: H. v. d. Meer, Leiden; Th. Vink, Noordwijk; D. Wassenaar, Leiden; J. Peerenboom, Lei derdorp; M. J. van Breda, Sassenheim; A. v. Wendt, .Leiden; W. Schelvis, Noordwijk; J. Verloop, Noordwijk. Een zilveren wisselkrans, welke driemaal gewonnen moet worden door de afdeeling van het detachement Leiden, welker leden het grootste aantal schietoefeningen per seizoen heeft medegemaakt, werd voor de eerste maal gewonnen door de gemeente Noordwijk en overhandigd aan den leider van die afdeeling J. H. A. v. d. Weijden. RIJVAARDIGHEIDSPROEVEN VOOR AUTOMOBILISTEN. De aanvankelijk tegen hedenmorgen ne gen uur aangekondigde proeven in rijvaar digheid voor automobilisten, die in den Kring Leiden heden voor de eerste maal ten overstaan van den adviseur den heer Wer- nink Jr. zouden worden afgenomen, zijn eerst om één uur begonnen. Vanaf negen uur echter was er reeds be langstelling bij de Gfoote Vink en om één uur toen de eerste proeven begonnen was de belangstelling van het publiek nog ge stegen. Vooral personen die«slraks ook een oproeping om de rijvaardigheids^roeven af te leggen verwachten, kwamen een kijkje namen. BINNENLAND. Een zeelieden-conferentie te Rotterdam. (Binnenland, 2e Blad). Huldiging van generaal Ophorst te Am sterdam. (Binnenland, 2de Blad). BUITENLAND. Verdere beslissingen ter Volkenbond** zitting, die vermoedelijk hedenavond ein digt. (Buitenland, 1ste Blad). Belgische en Fransche protesten tegen Hindenbnrg's rede te Tannenberg. (Buiten land, 1ste Blad). Ernstige ramp in China. (Tel., 1ste Blad). Hedenmiddag werden door den heer Dee in tegenwoordigheid van dep directeur van het Centraal Bureau voor Rijvaardigheids bewijzen de heer Van Turenhout, de eerste ^vijftien candidaten voor het nieuwe rijbewijs geëxamineerd. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld „Over zicht van de volksverhalen der Bataks" de heer P. Voorhoeve geboren te Vlissingen. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heeren J. M. Pilaar (Goes). F. A. Groeninx van Zoelen en F. de Stoppelaar (beiden Den Haag). LEIDSCHE BURGERWACHT. In den schietwedstrijd om den Pijnacker- Hordijk-beker wist de winnaar van verleden jaar, de heer J. H. van Staveren Jr. zich ook nu weer eerste te plaatsen met niet minder dan 129 punten (liggende 46, knie lende 44 en staande 39). Eigenaar van den beker wordt hij, die den beker viermaal achtereen of zesmaal in totaal wint. De heer van Staveren legde be slag op den beker in 1923, 1924, 1926 en 1927. De heer Ph. v. d. Drift werd in 1925 winnaar. ONDER-OFF. SCHIETVEREENIGING „GENERAAL SNIJDERS". De adj.-ond.-officier W. Geene van het 4e regiment infanterie heeft beslag weten te leggen op den C. P. Kok-wisselbeker met niet minder dan 163 van de 180 punten. Heden hebben de groenenwedstnjden van het L. S. C. op de schietbanen te Kat wijk plaats. Ouder gewoonte zorgden de eerste-jaars daarbij voor een rijfuif. In kleu rige costumes en in mailcoach en in andere vehikels werd eerst door de stad gereden en vervolgens naar Katwijk koers gezet. Er was ook een „heerrijder" bij. Zijn rossinant had echter blijkbaar weinig zin, om de stad te verlaten, want hij vertikte het den Haag- weg op te gaan. Al „laveerend" wist de be rijder zijn dier toch in de richting te krij gen. Als dat tot Katwijk zoo is voortgezet.., Zaterdagmiddag is een 13-jarige jongen in de Oude-Heerengracht te water geraakt De heer W. van Eek bracht den knaap behouden op het droge. Een 72-jarige gepensioneerde ambte naar heeft aangifte gedaan van vermissing van een bedrag van f 500. Zaterdagmiddag is op den Hooge-Rijn- dijk voor het perceel 78 de 26-jarige J. V., wonende op den Oude-Singel, bij het uit wijken voor een goederenwagen aange reden door een vrachtauto, bestuurd door D. R. De man kreeg een lichte hersen schudding. Door de politie is bij Dieben een pink gestald. Ten nadeele van L. v. Z. is een rijwiel ontvreemd uit den tuin van „Zomerzorg". J. N. W. heeft aangifte gedaan dat zijn broer M. A. W. gistermiddag op een voetbal terrein achter JPomona" mishan deld is door J. van D. Bij de gehouden inschrijving voor verbouwing van het Rijksopvoedingsgesticht tot Psychopatengesticht is abusievelijk de in schrijving van de firma C. J. van Valderen, alhier, voor f64.879, weggelaten. Het Centrumbestuur verzoekt ons nog mede te deelen, dat na afloop van de keu ring der versierde rijwielen Woensdagmid dag een rondgang door de stad gemaakt zal worden. In de Stedelijke Werkinrichting rijn in de afgeloopen week opgenomen 201 volv.assenen en 6 kinderen, in totaal 207 personen.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1