Roermond 8 1 2 37 2 B. V. V. 2 11 4—8 1 Philips 2 2 25 Long a 3 3 39 In het Noorden bleef Velocitas natuurlijk Jn de meerderheid tegen Leeuwarden, dat met 52 ten onderging. Frisia verloor met 81 van G. V. A. V., terwijl Friesland en Alcides opnieuw wonnen, nu respectievelijk van G. V. V. en Be Quick. In Assen speelden Achilles en Veendam een wedstrijd, die rijk was aan doelpunten, maar die onbeslist eindigde: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Friesland 3 2 1 157 5 Alcides 3 2 1 11—7 5 Velocitas 2 2 114 4 G. V. A. V. 2 2 6—3 4 Achilles 3 111 11—11 3 Frisia 3 1 2 512 2 Veendam 2 11 67 1 Be Quick 2 11 4—6 1 G. V. V. 3 3 3—8 FORTUNAA. S. C. 2—5. Een wedstrijdmet hinder nissen. Vlaardingsche voetbalvlegels. Zal de N. V. B. ingrijpen? Na een emotievolle reis vier spelers, waaronder Josson bleven in Schiedam ach ter en moesten later worden opgevischt bereikte de volledige A. S. C.-ploeg het, vooral m den rood-zwarten kring, beruchte Fortuna-home, dat nog even „unheimisch" is. als jaren geleden toen de Vlaardingsche politie onze stadgenooten veilig naar de „statie" moest brengen, 't Is een herhaling van de historie geworden; misschien was het gisteren zelfs nog een graadje erger. Fortuna won den opgooi en koos het voordeel van zon en wind. Een voordeel, dat niet gering was. zoodat in den aanvang van den strijd de Vlaardingers dan ook ver in de meerderheid waren, waarvan een bij kans eindelooze serie hoekschoppen het ge volg was. Zooals het meer gaat, kwam het door allen verwachte doelpunt aan den an deren kant toen Stephanus doorbrak, en den bal keurig overzette naar Janssen, die onhoudbaar scoorde (101. Er was toen ongeveer twintig minuten gespeeld. Daarna bleef Fortuna in de meerderheid en bij een der zeer talrijke Vlaardingsche aanvallen, kwam Hegenbarth in botsing met een te genstander hoewel er aan den kant der gastheeren zeer ruw gespeeld werd. was er van eenige opzet in dit geval absoluut geen sprake zoodat hij naar het zich liet aanzien, ernstig gewond het terrein moest verlaten. Goslings, de eenige medicus op het terrein aanwezig, verleende genees kundige hulp en waar A. S. C. geheel bui ten haar schuld met negen man verder moest spelen, staakte de scheidsrechter o.i. volkomen terecht den wedstrijd, totdat de Leidsche aanvoerder terug was. Dat was het begin van de ellende. Het publiek werd zeer rumoerig en luchtte luide zijn mis noegen. Na een kwartier werd de strijd hervat en al direct had Leetje Janssen suc ces met een hard schot, dat de Fortuna- doelman door handen 'en beenen liet glip pen De resteerende minuten voor de rust gaven een uitgespTöken meerderheid van Fortuna en de ^rechtsbinnen bracht den etand op 12. terwijl de eentervoor gelijk maakte (22) In deze periode verdient nog vermelding handig spel van Janssen, die de geheele Vlaardingsche verdediging pas seerde den doelman uit zijn ..hok" lokte en zijn schot juist even naast zag gaan. In de tweede helft, toen A. S. C. het voor deel van den wind had pakten de rood zwarten direct flink aan en als een der Vlaardinger achterspelers een voorzet van Van der Mark wegkopt vangt Bliek den bal op en doelpunt onhoudbaar (23) Fortuna zette daarna alles op alles en dat opdrin gen werd den gastheeren opnieuw noodlot tig. Janssen wandelde in z'n eentie op het doel af 'en bracht den stand op 42. Daarna is het een geweldige janboel ge worden. Een meneer wandelde het veld in en werd er door de Fortuna-spelers hard handig uitgesmeten. Een andere Vlaarding sche enthusiast onderging eenzelfde lot De heer Van Leersum bleef onverstoor baar; deelde vrije schoppen uit bij de vleet, gaf waarschuwingen en had onder het ge loei van Vlaardingen's inboorlingen zelfs den moed om een Fortuna-speler naar de kleedkamers te verwijzen. Toen Josson daarna in den rug werd geduwd en de heer Van Leersum opnieuw een vrijen schop gaf, stormde het publiek het veld op en ging den scheidsrechter te lijf. 't Was meer dan bar en pas na heel wat strubbelingen werd het veld ontruimd door de politie. Het pu bliek werd een stil en landelijk laantje op gedreven, de officials werden in de kleed kamers opgeborgen. En met één-en-twin tig spelers en twee grensrechters werden de resteerende acht minuten uitgespeeld on der de opperste leiding van den heer Van Leersum. Uit een goed opgezetten aanval, JanssenVan der MarkBliek, maakte laatstgenoemde er 25 van. Daarmee kwam het einde van het drama want dat was hetl Dat je voor je plezier voetbalt; 't zal voor de Leidenaars na het uitstapje naar Vlaar- dingen heel moeilijk zijn om te beamen. Laten wij voor alles den heer Van Leersum hulde brengen. Er behoort moed toe om in een leeuwenkuil, zooals het Fortuna-veld gisteren was, voet bij stuk te houden. Wij waren het niet altijd eens met zijn beslis singen. Dat zij eerlijkheidshalve erkend. Maar de heer Van Leersum was „de leider" van dezen emotie-vollen strijd en dat de Fortuna-aanhang zich niet kon onderwer pen aan dien leider, dat spreekt boekdeelen tegen de bewoners van het haring-stadje, Vlaardingen en herrie; 't zijn synoniemen en het wordt meer dan tijd, dat de N. V. B. hier eens ingrijpt. Wij mogen echter niet onvermeld laten, dat zoowel het Fortuna- bestuur als de Vlaardingsche spelers al het mogelijke hebben gedaan om het publiek in het gareel te houden. Dat 't niet lukte, is niet hun schuld; ook zij liepen klappen op. Onder dergelijke omstandigheden een wedstrijd uit het vuur slepen, is niet zoo heel gemakkelijk. A. S. C bleef zich zelf, zelfs de nukkigste rood-zwarte spelers wis ten zich gelukkig te beheerschen en daar aan danken de Leidenaars voor een niet ge ring deel de overwinning. Dat Van der Meer goed speelde, dat Josson kop en schouders boven de rest uitstak; het behoeft geen be toog. Maar speciaal mogen wij den rood zwarten captain noemen. En als center- half. èn later als back was Goslings uitste kend op dreef. L. Janssen op de center-voor plaats is wellicht een vondst. Zooals hij zich gisteren opstelde, het spel verdeelde en last not least doelpunten maakte, kan het er zeker mee <Jpor. Naast hem de den Bliek en Brouwer goed werk. De „youngster" in het rood-zwarte gezelschap heeft ongetwijfeld kijk op voetbal. Routine ontbreekt echter Liotard en zijn soms min der goed plaatsen en zijn den bal ineens willen trappen.-zijn daaraan niet vreemd. Alle A. S. C.'ers verdienen overigens hulde voor hun enthusiasme en vooral voor hun zeer correct spel onder moeilijke omstan digheden als gisteren. Fortuna is ons niet meegevallen. Ruw spel kan niet altijd gebrek aan voetbal- capaciteiten vergoeden, vooral niet als dit de aandacht van den „onfeilbare" trekt. u. v. S.—SCHEVENINGEN. De blanw-witten winnen met 32. Het U. V. S.-terrein is vol bergen en dalen, die den bal de zonderlingste wen dingen geven, en was gisteren bovendien zóó zwaar dat de meeste spelers al spoedig na de hervatting aan het eind hunner krachten waren en zich toen bepaalden t t een lukraak wegtrappen, zonder eeaig systeem en zonder eenig doel. Vooral T .he- vcningen bleek gehandicapt door de gesteld heid van het veld en bracht er in de tweede helft niets meer van terecht, in tegenstelling mei vóór de pauze. Want het waren juist toen de gasten, die een wel niet hoogstaand, maar toch beter samenspel leverden dan U. V. S., elkaar somtijds niet onverdienstelijk aanvulden en den indruk wekten van tenslotte zonder veel moeite de rammelende U. V. S.-ploeg te zullen klop pen. Wel had ook de thuisclub in de eerste helft perioden van overwicht en wist zij door De Bruin en Peter den vijandelijken voorsprong weer teniet te doen, zoodat met den stand 22 werd gepauzeerd, maar toch vermocht het spel der blauw-witten aller minst vertrouwen in te boezemen. De zwakke achterhoede, waarin Meerburg toe vallig altijd op de verkeerde plaats stond, had zeer veel moeite de Scheveningsche attaques te bedwingen, en het trio Selier Van DeursenDen Hollander, dat de haif- linie vormde, scheen pertinent te weigeren bij een U. V. S.-aanval haar volkomen ver dedigende houding prijs te geven, waar door er tusschen voorhoede en halflinie een vrij en open veld ontstond dat der tegen partij gelegenheid bood haar tegenattaque behoorlijk op te zetten, en daarenboven de blauw-wit te aanvallers den noodigen steun moesten derven I En tochna de rust werd U. V. S. sterker. De blauw-witten ondervonden het voordeel hunner athletiek-beoefening, en waren di rect in het offensief. Kooreman. die het leer bemachtigde, gaf handig door naar De Bruin, en het volgend moment had de vijandelijke doelman, die meer z'n voeten dan z'n handen gebruikte, het nakijken I (J. V. S. had de leiding met 32 en zij heeft die niet meer afgestaan. Terwijl Scheveningen er lustig op los knoeide werd het spel der thuisclub inderdaad wat beter, de homogeniteit nam toe en meerdere ma len kwam het Scheveningen-doel toen in gevaar. Over het algemeen werd er echter slecht geschoten, terwijl rechtsbuiten Brus- sche bovendien de fout beging teveel zelf te schieten in plaats van kalm voor te zet ten naar z'n dikwerf vrijstaande medespe lers. Pas tegen het laatst herstelde Scheve ningen zich eenigermate en af en toe is U. V. S. toen door het oog van een naald gekropen. Evenwel: Fortuna was op de hand der blauw-witten, deed de tegenpartij zoowel vóór als na de pauze zelfs een straf schop missen (wat toch waarlijk een zeer bijzondere prestatie isl) en bracht een 32 eindoverwinning voor U. V. S. De verhouding tusschen de spelers was in dezen wedstrijd niet steeds zooals zij be hoort te zijn. Scheidsrechter Jonker, die z'n kijk op buitenspel dezen middag thuis had gelaten, moest zelfs twee waarschuwingen uitdeelen. CELERITAS—QUICK BOYS 4—0. Evenals vorig jaar bracht ook nu de eerste wedstrijd een 40 nederlaag. Onge oefendheid is hiervan wel de grootste oor zaak geweest, want blijven de Katwijkera de volgende wedstrijden steeds volledig uit komen, dan zullen successen niet uitblijven. Q. B. trapt af, doch de bal wordt al heel gauw door Celeritas overgenomen en het blijkt ras. dat de Hagenaars een uitstekend geheel vormen. Vooral de linksbuiten is zeer goed en van die zijde dreigt herhaal delijk gevaar. Toch duurt het nog geruimen tijd alvorens het eerste doelpunt gemaakt wordt. De Vries in de halflinie blijft nog een goeden kijk op het spel te hebben, en hij weet verschillende aanvallen te breken. De Hagenaars weten dan kort achtereen nog een tweetal fraaie doelpunten te maken, doch dan komt Q. B. een weinig meer in den aanval. Het blijkt, dat de Katwijksche voorhoede als droog zand in elkaar zit. Al leen Pluymgraaf en A. v. d. Plas verheffen zich boven het middelmatige en het is meer geluk dan wijsheid, dat de Haagsche keeper een paar harde schoten van hem er uit houdt Na de pauze is Celeritas onbetwist ster ker, doch in deze periode doet de Katwijk sche verdediging zich van haar beste zijde kennen. Op schitterende wijze weet de ach terhoede vele aanvallen te keeren, waarbij vooral J. de Wilt zich geweldig weert. Ce leritas weet in deze periode nog eenmaal te doelpunten. Een tegenpunt schijnt voor de Kalwijkers niet weggelegd te zijn. Als A. v. d. Plas geheel is doorgebroken en hard in den uitersten hoek schiet, weet de Haag sche keeper den bal nog uit het doel te grabbelen. De Katwijkers zullen hun voorhoede moe ten wijzigen.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 12