Maar béste man besef toch wat je mist als je geen Chief Whip rookt t 68s" Jaargang LËIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 24 September 1927 Vierde Blad No. 20715 VIRGINIA Ook met kurk en goud mondstuk Buitenl. Weekoverzicht Krabbels uit Zwitserland CUB HUNTING IN SURREY. PLACE MAUBERT. RECLAME. 8599 (hief Whip Besluiten te Genève. Hinden burg voor den rechtschen wagen. Onrust in 't Oosten. Plotseling ie men ter Volkenbondszitting Vrij hard opgeschoten.. Het Poolsche voor stel inzake buiten de wet stellen van den oorlog is eenstemmig aangenomen. Veel meer dan een opnieuw vastleggen van den eersten en laatsten stelregel voor den Vol kenbond, die immers juist voor dit doel is opgericht, is het niet. Waar nog bijkomt, dat ook nu weer alleen sprake is van in den ban doen van een aanvalsoorlog. Wie zal echter precies kunnen uitmaken, of het al dan niet een aanvalsoorlog betreft De grenzen dienaangaande zijn zeer moeilijk precies vast te leggen, zoodat de kwestie er altijd een zal blijven van inzicht, wis selend inzicht zelfs. Maar: beter zelfs deze platonische ver klaring dan geen verklaring. Bovendien is eveneens aangenomen een resolutie, samen gesteld uit een samenvoeging van de Hol landsche motie en ideeën van den Fransch. man Boncour en den Duitscher Bernstorff. Deze resolutie geeft reeds wat meer hou vast, rakende de drie groote kwesties: ar bitrage, veiligheid en ontwapening, doch is natuurlijk ook nog niet afdoende. Men komt echter er een eind mee den goeden weg op. Zelfs zoo, dat jhr. Loudon, onze gezant te Parijs en tevens voorzitter van de Volken bondsconferentie voor ontwapening, dit lichaam waarschijnlijk in November weer bijeen zal doen komen. Ook een toezegging van Engelsche zijde, zegge van Engelscne zijde, dat Engeland in bepaalde gevallen zijn weermacht in dienst van den Volken bond zou willen stellen, is ie te waarvan met blijdschap dient te worden gewag ge maakt. 't Beteekent weer een kleine voor uitgang. Met dit alles kan worden geconstateerd, 'dat de huidige zitting van den Volkenbond, die niets beloofde, juist vruchtbaar is ge weest. 't Gebeurt zoo vaak, dat als men zich ergens niets van voorstelt, het erg meevalt! Helaas, oo(k het tegenoverge stelde Te betreuren is, dat terzelfder tijd dat te Genève voor den vrede naarstig werd gewerkt, de Duitsche rijkspresident Hin denburg al dan niet met medeweten van Stresemann, daarover is men het niet eens bij de onthulling van een gedenkt eek en te Tannenberg opnieuw het „schuld vraag stuk" heeft aangeroerd. Door de overwin ning destijds bij Tannenberg, werd Oost- Pruisen nit de handen der Russen bevrijd en deze overwinning werd behaald onder leiding van Hindenburg en Ludendorff. Dat het voor Hindenburg een eervolle taak was, om als hoofd der Duitsche regeering dit monument te kunnen inwijden, is lo gisch. Waarom daarbij echter nieb alleen Duitschland's schuld aan den oorlog ge heel moest worden ontkend, doch daar nevens het Duitsche leger vrijgepleit van alle beschuldiging van onwaardige dingen Het raakt aan aangelegenheden, waarvoor de tijd nog verre is, zacht uitgedrukt. En deze woorden moesten te meer aandacht trekken, waar van re.publikeinsche zijde alle meedoen aan de Tarmenberg-feesten werd geweigerd, terwijl de ex-keizer tot overmaat van ramp de gelegenheid be nutte, om nog eens van zich te doen hoo ien in welbekenden geest. Dat zijn altemaal dingen, die noodeloos kwaad bloed moeten zetten bij de recht- sche kringen in Frankrijk en zelfs daar buiten. En al neemt men het oogenschijn- lijk niet al te zwaar op, het wordt niet vergeten en zal tezijnertijd wel weer tegen Duitschland en het vertrouwen, daaTop te stellen, worden uitgespeeld. Toevalligerwijs is ook juist in Oost-Prui sen de jaarvergadering gehouden der Duitsch-nationalen, waarbij de bekende houding ten aanzien der buitenlandsche politiek door graaf Westarp volledig over eind werd gehouden. En dit, terwijl de Duitsch-nationalen thans regeering spart ij fcijn! Het zijn evenveel aanwijzingen, dat de reactie in Duitschland hard aan het werk is en niet geheel ongegrond ia de vrees, dat de a.s. 80e verjaardag van Hindenburg, die zich zelf toch ook beschouwt als „warm- houder" van de plaats des keizers, ge heel zal ontaarden in een rechtsche be tooging. HINDENBURG. Er zijn reeds symptomen in die richting waar te nemen. Aan partijbelang zon zoo het algemeen Duitsche belang worden ge offerd. Op zich zelf is het tegenwoordig niets bijzonders, 't Komt meer voor Voor een niet gering deel behoort tot dit laatste o.i. ook hetgeen in Polen voorvalt, waar de regeering vrijwel in openlijken 6trijd is met het parlement Goed be schouwd, werpt maarschalk Pilsudski zich I volledig op als dictator van Polen. Ook al heeft hij nog niets gedaan, wat met de Poolsche grondwet geheel in strijd is te achten. Het parlement dat een der regee ring vijandige houding duidelijk heeft ge demonstreerd, wordt eenvoudig met alle middelen, waartoe de wet slechts bevoegd heid geeft, ter zijde geschoven. Of dit evenwel in het belang van Polen is, is een tweede. En waartoe het op den duur moet leiden 1 Als van zelf tot staatsgrepen, waar van de omvang nooit van te voren is te gissen. Het is daar in Europa's Oo6ten over het algemeen anders weer weinig rustig. In Lithauen is een campagne ingezet tot ver nietiging der socialistische partijen, die vooreerst ongetwijfeld als zoodanig ge slaagd moet heeten. Tusschen Hongarije en Roemenië botert het bijkans minder dan ooit. Het gevaar is groot dat de sovjets, wier aanzien den Laatsten tijd naar binnen en buiten geducht heeft geleden, als gevolg van tal van diplomatieke nederlagen, zul len probeeren, voordeel te trekken uit al die verdeeldheid. Merkwaardig is zeker de berichtenstroom uit Rusland oveT verster king van den oorlogsgeest en van de oor logsmacht. Zulks in overeenstemming met het mobiel maken door de sovjets van de gedachte, dat Rusland voor een oorlog staat. Hetgeen evenwel zoo ijverig gebeurt, dat het wel eens kon gaan als in het geval van de boeren en den wolf. De komst van den wolf was zoo vaak aangekondigd voor loos alarm, dat, toen deze in werkelijkheid verscheen, niemand er meer aan geloofde voor de wolf zijn slag had geslagen... Herfst. De koele morgens, het meer vlak en onbewogen in teere tinten, de Jura ge huld in zilveren sluier slechts vaag aange duid. In de weide rondom ons huis en lager weer het najaarsconcert der toupins, der groote en kleine koeienblokken, onbe- driegelijk teeken, dat de zomer voorbij is. In de vroegte hooren we ze reeds van uit de verte naderen", een gebimbam in alle tonen. Voor het hek verdringen de koeien zich om zoo vlug mogelijk in de weide te komen, maar 's avonds kost het moeite ze er weer uit te krijgen en ze huiswaarts te drijven om gemolken te worden. Het melken in de weide als bij ons is hier onbekend, evenzeer als onze typische melkmeid, daar het mel ken uitsluitend door mannen geschiedt. De vacantie van de koeien duurt niet lang, ze genieten slechts kort van de vrijheid. Tegen November worden ze weer voor een jaar opgesloten in den donkeren stal, voor-zoover ze niet behooren tot de jongeren en uitver korenen, die van Mei tot October den zomer passeeTen op de hoogere Alpenweiden in het gebergte. Zonder veel spijt hebben we afsöheid ge nomen van den zomer, want de manier, waarop hij zich in den laatsten tijd gedra gen had, liet te wenschen over. Weken lang had hij ons door het mooiste weer ver wend, maar op het eind tapte hij uit een ander vaatje. Het werd orage voor en orage na. Gelukkig niet zoo erg als bij u in het Noorden en in vele andere landen, maar ook hier is heel wat schade aangericht. Aan het Leman zelf zijn we er nog al goed afge komen, slechts wat vernielde daken, afge waaide schoorsteenen en ontwortelde hoo rnen. Maar verder op in Beneden-Wallis, in de streek van Diablerets en Aigle is de wijn oogst geheel vernield. Een zware slag voor de bevolking, daar de wijnbouw er de hoofd bron van bestaan uitmaakt. Speciaal de zondvloed, waarmede de orkaan van 11 Augustus gepaaid ging, heeft veel kwaad gebrouwen in de Rhönevallei. Alle zijrivie ren en beken sprongen uit den band en onze beruchte vriend de St Barthélémy hand haafde haar oude reputatie. Bruggen, wegen en spoorlijnen, met moeite na de laatste bergstorting weer hersteld, heeft ze grondig onderhanden genomen en voor tijd opnieuw onbruikbaar gemaakt Maar zoo bont als de Hollandsche bladen het voorstelden heeft ze het niet gemaakt. Aan de verwoesting van het niet-bestaande stadje St. Barthélémy had zij part noch deel en evenzeer is zij onschuldig aan de haar ten onrechte aan gewreven inondatie en onbruikbaar making van den Simplontunnel, die een honderd K.M. verder stroomopwaarts ligt en boven dien veel hooger dan de beek. Slechts het gedeele van de Simplonlijn gelegen tusschen het meer van Martigny is beschadigd en daardoor de rechtstreeksche verbinding van Genève en Lausanne met Italië verbroken geworden. Tijdens die hevige orkaan viel een eigen aardig verschijnsel waar te nemen, de z.g. seiches". Ons kalme meer, waar eb en vloed onbekend zijn, nam plotseling de allu res aan van een zee en imiteerde gedurende een half uur een. vloedgolf, waarbij het wa ter zich herhaaldelijk tot één meter in verti cale richting verplaatste. Dit verschijnsel doet zich wel eens vaker op het andere ge deelte van het meer, op het „grand lac" voor, maar op veel kleiner schaal. Tot dus verre is het nog onverklaard. Korten tijd na die orkaan hebben we in Genève nogmaals een stormperiode doorge maakt, ditmaal niet te danken aan atmos- pherische invloeden, maar aan de baldadig heid en vernielzucht van een bende kwa jongens en opgeschoten' vlegels, opgeruid door heftige redevoeringen van individuen, die wel gezorgd hebben zelve buiten schot te blijven. Het was een oproertje in zakfor maat, dat gemakkelijk door de politie met behulp der brandweer onderdrukt werd. De koude douches, waarop de brandweer de menigte onthaalde, werkten beter dan de enkele revolverschoten door de politie gelost. Van een mobilisatie van het Zwitsersche leger, zooals in buitenlandsche bladen te lezen stond, is geen moment sprake ge weest. Alleen het derde regiment infanterie werd „en piquet" gesteld, kreeg de waar schuwing zich gereed te houden Het bleek echter niet noodig ook maar één man onder de wapens te roepen. In de stad weer het gewone najaars aspect, waar de auto's met de diverse natio nale vlaggetjes den volke verkonden, dat de zooveelste herfstzitting van het wereldpar- lement weer begonnen is. In het begin ver drong alles zich rondom het vergaderlokaal en de hotels waar de groote mannen logeer den. Thans neemt het publiek er weinig nota meer van. Bij het Victoria-hotel en de Salie de la Reformation zich je nu slechts een verzameling foto's, een paar gendam- men, die rustig staan te keuvelen en een enkele nieuwsgierige leeglooper. Ook de aan drang voor toegangskaarten voor de assem- blée's waarvoor indertijd storm geloopen werd is eveneens sterk afgenomen. Maar voor het hotelbedrijf, voor de pers en voor bepaalde coterieën, die er naar bun keren zich te vertoonen bij de officieele feestelijkheden, receptie's. gala-voorstellin gen. plaats vindend tijdens die samenkomst van de S. D. N., blijft September het hoogte punt van het saison. Onder de vele, tijdens deze zitting van de S. D. N. hiet ter stede gehouden congressen, verdient, in verband met bet voorgaande, „Le Congres mondial de la Population ^en aparte vermelding. Door eenige honderden vooraanstaande figuren op het gebied van biologie, statistiek, sociologie en economie werden er de belangrijkste kwestie s betref fende bevolking en speciaal overbevolking op uitvoerige wijze behandeld. Vooraf was overeengekomen, dat men zich op sleohts zuiver wetenschappelijk terrein zou begeven, dat gevoelsargumenten, ethische en religieuse opvattingen builen beschouwing zouden blijven. Niet alle spre kers hebben zich echter aan deze beperking kunnen houden. Naast de kwestieus der ras sen en der erfelijkheid, was vooral de nataliteit een onderwerp van debat, waarbij zoowel de polygamie als de beperking der geboorten tot diepgaande discussie's uitlok ten. Albert Thomas, de directeur van de R. I. T., wees er nadrukkelijk op, dat de vraagstukken van bevolking en emigratie onaf scheidel ijk veihonden zijn en slechts door een internationale regeling opgelost kunnen worden. De voorzitter, Sir Bernard Mallet, had van te voren ook reeds gezengd, dat hij als doel van dit congres beschouwde de instelling van een internationaal insti tuut, belast met het bijeen brengen van alles wat van beteekenis is voor gezegde twee kwesties. Door de tot standkoming van de „Union internationale pour l'étude des problemes de la population" is het bet- wijs geleverd, dat alfJhans dit congres prac- tisohe resultaten heeft gegven. Hoewel het beestje niet bij zijn naam genoemd is. kan achteraf dit congres als een strijd tusschen de voor- en tegenstanders van het Neo- Malthusianisme opgevat worden. Het bleek hierbij, dat de voorstanders, vooral onder de Engelschen en Amerikanen, materialisti- scher en realistischer dan de volken van Latijnsche origine, moeten gezocht wordjn. Tot een 9cherpe eindbeslissing van deze question bruiante heeft dit congres niet ge* voeid, maar toch is het merkwaardig, dat 't de stoot heeft gegeven tot de stichting van een internationale vereeniging „Le Comité pour la défense de la vie et de la familie", welks oprichters behooren tót de meest uit gesproken tegenstanders van het Neo-Mal- fhusianisme. Als slot nog «"enige woorden over de vlie geniers, die Nederland vertegenwoordigen op de internationale vLiegtuigmeeting te Zürich. Het eskadrille maakte een uilne- menden indruk, vooral de gecombineerde oefeningen verwekten de grootste bewonde ring bij het publiek, zoowel als bij de man nen van het vak. In een der groote Zwitser sche bladen las ik daaromtrent: „De vijf Hollanders naderden als in paradepas, zuiver gericht, vlak naast elkaar. Het leek, alsof het slechts één toestel was, bestaande uit vijf onderdeelen, zoo magnifiek werden de gezamenlijke evoluties uitgeroerd. Wanneer we in aanmerking nemen, dat aan deze wedstrijden deelgenomen werd door de bekendste aviateurs van Europa en door menig ,As van de aviatiek en als we weten, dat Zwitserland zelf een uitstekend corps vliegeniers bezit, dan mogen we vrij zeker wel eenige waarde hechten aan dit vleiend oordeel, uitgesproken door een offi cier van het Zwitsersche militaire vlieg- corps over onzei Hollandsche aviateurs. Dr. KLAUS. Genève, September 1927. (Van onzen correspondent.) Londen, 20 Sept 1927. De werkelijke vossenjacht in Engeland opent in October. Deze maand echter wor den de jonge honden in training genomen, en is het cub hunting nu in vollen gang, zoodat de jonge vossen, cubs genaamd, al reeds een vóórproef krijgen van wat hun te wachten staat in het komende wintersei- zien, een ondervinding, die hun later veel te stade zal komen, en hen, niet onwaar schijnlijk, menigmaal in staat zal stellen een wissen dood te ontloopeii. De „meets" hebben plaats om halfzeven 's morgens en worden geheim gehouden, omdat het jachtcomité gaarne zoo weinig mogelijk auto's ziet, die de „scent" beder ven. Daar ik gelukkigerwijze echter den huntsman goed ken, telegrafeert hij mij den dag van te voren waar hen te ontmoeten en zoodoende heb ik gedurende de afge- loopen veertien dagen verscheidene jachten kunnen meemaken. De plaats der ontmoe tingen is uit den aard der zaak in de meest onbewoonde' streken, en vaak zelfs niet op den plaatselijken atlas te vinden. Daar ik gewoonlijk om vijf uur van huis moest, wanneer 't nog donker is, was het dikwijls een heele toer om de plaats der bestemming le bereiken. Overigens wist ik niet, dat er zulke uitgestrekte onbewoonde terreinen zijn in deze provincie van Surrey, die alge meen als dicht bevolkt beschouwd wordt Behalve door den huntsman en zijn twee ,,whippers-in" in roode rokken, wordt aan deze proefjachten deelgenomen door den „Master-of-the-Fox hounds", gewoonlijk kort M. F. H. genoemd, en een klein aantal in de omgeving wonende dames en heeren, natuurlijk allen te paard. De meest gefor- tuneerden zenden hun paarden naar de „meet" met hun stalknecht, of als 't een beetje ver is, met hun eigen auto-camion. Zelf komen ze per auto en stijgen dan precies te halfzeven in den zadel. Ik kan geen rijpaarden bekostigen, en ga dus per auto, welke ik bij de „meet" laat staan, en verder te voet. Men ziet deze maand te voet evenveel als te paard, daar de jonge vossen nog niet gejaagd zijn, en inplaats van zoo ver mo gelijk weg te rennen, zooals ze in de vol gende maanden doen wanneer ze ouder zijn en meer ondervinding hebben, nü in groote kringen om hun hol blijven sluipen onder dekking van het dichtbegroeide struik gewas en weer onder aarde kruipen zoodra ze daartoe gelegenheid hebben. Gamekeeper en boeren weten natuurlijk precies, wéér de vossen hun nesten hebben, en geven 's morgens aan den M.F.H. bericht, waar deze te vinden zqn. De heele stoet zet zich dan in beweging, 't geen een buitengewoon mooi gezicht is. Eén van de „whippers-in" vóórop, dan de huntsman, om geven door ztjn 30 40 honden, alle met den staart in 'de lucht, dan de tweede whipper-in, en een eind daarachter de M.F.H. en de jagers, waarvan elk wei-bereden is. Deze mogen nooit de honden voorbij en 't is een 6trenge etiquette, om onder alle omstandigheden dicht bij elkaar, en échter te blijven. Op het aangewezen punt worden nu de honden 't struikgewas ingestuurd, 't welk zéér nauwkeurig doorsnuffeld wordt. Dit gebeurt alles heel stil, maar op 't oogenblik, dat de honden den reuk van een vos te pakken krijgen, beginnen ze oorverdoovend ta blaffen. Dit is natuurlijk dan het teeken voor de jagers, dat er voeling is, en voor zichtig gaan ze vooruit, omdat het, zooals ik reeds zei, een onvergeeflijke fout is „to head the flox".' Wanneer deze eenmaal in 't open veld komt, begint eerst de werkelijke jacht, en gaat het in vliegenden galop. Vaak echter verliezen de honden den reuk in de dichte bosschen, en moet ergens anders op nieuw begonnen worden. Ook vinden de horden wel twee of meer vossen, in welk geval de roodjakken veel moeite hebben ol ar hun honden bij elkaar te houden. Vossen zijn spreekwoordelijk slim, en in mijn eenzamen uitkijkpost op een smallen grasweg tusschen twee groote bosschen, heb ik een vos wel tien keer van 't eene in 't andere bosch zien springen en terug met de honden niet meer dan een meter of twin tig achter hem. Dit is natuurlijk een zeer opwindende ondervinding, en menigmaal had ik moeite me doodstil te houden, 't Is een eigenaardige eigenschap van jachthonden, dat ze slechts op reuk afgaan en hun oogen zoo goed als niet gebruiken. Er waren een stuk of vgf oudere bonden in 't „pack" en hun schranderheid was opmerkelijk. Toen 't heele „pack" weer het bosch in vloog, zag ik één van deze blijven staan en, net als ik, den grasweg afturen. Plotseling kwam de vos weer terug, de bond had hem on middellijk in de gaten, sloeg aan, en twee minuten later haa 't „pack" hem te pakken en verscheurd, een halve meter van waar ik stond. Het werd me wel een beetje kond om 't hart. De huntsman was ook dra ter plaatse, sloeg met zijn lange zweep de hon den van den vos af en sneed dezen kop en staart af. Deze laatste wordt gewoonlijk aan de- eerste dame gegeven, die op de plaats van de „kill" aankomt, en is een zeer begeerd teeken van onderscheiding. De kop wordt vaak „opgezet" en de rest van de vos wordt dan in de lucht gegooid, van waar de honden hem opvangen en opeten. Soms, bijvoorbeeld gisteren, kunnen de honden geen spoor van een vos vinden. In dergelijke gevallen wordt er besloten één op te jagen uit zijn hoL Een kleine fox terrier van een man, die speciaal voor dat doel meegaat, wordt dan 't hol ingestuurd, en het „pack" op een afstand in bedwang gehouden. Mij werd ook gevraagd plaats te nemen bij één van de vele uitgangen van het hol. Zooals het geluk het nebben wilde, hoorde ik na eenige minuten span nend wachten een onderaardsch gerommel, en een seconde daarna vloog een vo4 't hol uit, op de hielen gevolgd door den temer. Vos en hond kwamen met één reuzensprong m een moeras te land. Ik zag den terrier voor een oogenblik op den rug van den vos; deze echter draaide zich bliksemsnel jn zijn sprong half om, beet venijnig teru^ ön had zich in een oogenblik losgerukt. Ik gaf onmiddellijk het alarm, waarop da jachthonden direct in actie kwamen. Voor een uur zag ik niets meer. Toen kwam de stoet terug. Honden en paarden bek-af, maar géén vos. Reinaard was hen weer eens te slim af geweest en in mezelf had ik daar veel pret in. Gedurende vele eeuwen reeds heeft de place Maubert een zeer slechten naam, en tot op den huidigen dag heeft ze dien ge houden. Onder de arme bevolking van Parijs is ze een van de meest bekende Parijsche pleinen, niet minder bekend dan de place de l'Etoile bijvoorbeeld. Eeuwenlang al is ze een centrum waar samenvloeit de diepste misère, de laagste dronkenschap en alle misdadigheid. In den loop der tijden is de place Maubert zelf zeer veranderd, maar verscheiden straatjes en stegen, die er op uitloopen rechtvaardigen nog steeds haar oude, treurige reputatie. Als ge heel héél oude vervallen huisjes wilt zien. zóó oud en vervallen, dat ze bijna in elkaar zakken, met heel nauwe deurtjes, en kroegjes van een zeldzaam sinister uitzicht wandel dan eens door

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 13