De Troonrede en het vrije ruilverkeer DE FONDSENMARKT. KUNST EN LETTEREN. operette in 3 bedrijven van Leo Fall. Alg. voorber. Chris de Vos. Charles de Lisseron, seer, van een Gezantschap, Tabe Bas; Janie zijn vrouw, Mia v. d. Eynde; Pierre Lever- dier, Jamie's vader, dir. v. d. Cie. Interna tionale des Wagons Lits te Brussel, Aug. v. d. Hoek; Séropès, conducteur bij de Cie. des Wagons-Lits, Jan Grootveld; Sonda de Chabrière, Betty v. d. BoschSchmidt; Médardec, advocaat, Ed. v. d. Ploeg; Lu- cien de Pommeraye, voorz. v. h. Gerechts hof, Louis de Bree; Chevalier, J. Jansen; Bender, A. Hendriks; Albert Cotean, Piet de Keyzer; Martha, zijn vrouw, Wilh. v. d. Hoeck. Het stuk speelt in Parijs; 3e bedrijf te Dieppe. Het zeer versterkte A. N. R. 0.- orkest o. 1. v. J. J. v. Amerom. Daventry (1600 M.) 3.50: Concert H Roden Motor Works orkest. E. Furtnedge, alt; S. Coltham, tenor; K. Long, piano. 6.405.50: Vertellingen u. h. Oude Testa ment. 7.20: Oogst-kerkdienst in de Union Church. 8.35: Fragmenten uit Oratoria voor orkest en koor. 9.15: Lief- danigheidsoproep. 9.20: Weerb., nieuws. 9.35: Vesper. Het radio-orkest en L. Gowings, tenor. M. Wilson, viool. 11.05: Epiloog. Parijs, „Radio-Paris" (1750 M.). 12.20: Gewijde muziek en koorzang. 1.05: Or kestconcert. 6.055.65: Concert door de Homonyme Jazz. 8.5011.20: Dans muziek. Orkest Mario Cazes. Langenberg (469 M.), Dortmund (283 M.) en Münster (242 M.). 9.2010.20: Evang. Morgenwijding. 12.051.05: Or gelconcert. 1.302.50: Concert door het voormalige militaire orkest. 5.506.50: Orkestconcert. 7.50: „De bruiloft van Figaro", kom. opera in 4 acten van Mozart. Daarna tot 12.20: Dansmuziek, Königswusterhausen (1250 M.). 9.20: Morgenwijding. 11.501.10: Jeugdwij- ding. 5.506.50: Orkestconcert. 8.50: Berliner liederen. H. Ostwald, inleiding; Ch. Freyer, R. Koppel en E. Kühne, zang. 10.5012.50: Dansmuziek. Hamburg (395 M.).'9.35: Morgenwij ding. 1.25: Orkestconcert. 3.20: Ge varieerd programma. 6.50: Dansmuziek. 8.20: Concert Orkest en solisten. 11.10: Sluiten. Brussel (509 M. 6.206.20: Dansmix ziek. 8.3510.35: Galaconcert Orkest en solisten. VOOR MAANDAG 28 SEPTEMBER. Hilversum, 1050 M. 12 u,Politieber. 12.352 u.Limchmuziek door het trio Dick Groeneveld, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 4.405.55: Kinderuurtje door mevr. Antoinette van Dijk, 67.15: Conceirt door het Kling- ensemble. L. Peereboom, viooL Miep Kling cello. Cor Kling, piano. 7.167.45: Le ring door den heer Maarten Jan O. Vry, Rector der Unitas Studiosorum Amsteloda- mensium: Het Recht Student te zijn. 7.45: Politieber. 8.10: Concert. Joy Mao 'Arden, sopraan. Dma Italië, pianiste. Het ANRO-orkest o.l.v. Nico Treep. In de pauze een praatje over den a.s. knipcursus door mevr. De Leeuw van Rees. 10 u. Nieuwaber. Daarna een populair programma door het ANRO-orkest Daventry, 1600 M. 11.20: Daventry- kwartpt en solisten (sopraan). 12.20: Da- ven trykwartet en solisten (tenor, piano). 1.20—2.20: Orgelconcert. 2.50: Lezing: The training of a squire. 3.20: Lezing: Great Stories. 3.35: Dansmuziek. 5.20: Huishoudpraatje. 6.35: Kinderuurtje. 6.20: Orgelconcert. 6.40: Voor padvind- Bters. 6.50: Tijd©., weerb., nieuws. 7.05: Orgelconcert. 7.20: Literaire cri- tiek. 7.35: Orgelconcert, 7.45: Fran- 6che les. 8.05: ,,John Gilpin", een bal lade voor koor en orkest van Cowper en Cowen, daarna ,,The Pied Piper of Hame- lin", cantate voor koor, orkest en eoli. 9.20: Weerber., nieuws. 9.35: Causerie. 9.55: Engelsche kamermuziek. De Eng lish Singers en het Internationaal strijk kwartet 11.2012.20: Dansmuziek, Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 1.05: Orkestconcert. 6.05-—5.65: Jazzmuziek. 8.50—10.50: Concert. Operafragmenten, Orkest, koor en solisten. Langenberg, 469 M., Dortmund 283 M., en Münster 242 M. 1.302.50: Orkeet- concert. 6.50—6.50: Qricestconcert. 8.259.06: Vroolijke avond. 9.05: Jacht- geschiédenissen, verteld door Hans Mühl- hofer. Osegliokapel en Waldhornquartet. 10.5012.20: Dansmuziek. Königwusterhausen, 1250 M. 12.20 8.05: Lezingen en lessen. 8.30: „Dolly", operette van F. Arnold en E. Bach in 3 acten. Orkest o.l.v. M. Roth. 0. Bronsgeest' leider. Hamburg, 395 M. 4.35: „Des Meeres und der Liebe Wellen", treurspel v. Grill- parzer, 6.20: Kamermuziek. 7.20: Con- cert. 8.20: Het „CölneT Vokalquartett" (sopraan, alt, tenor, bariton). Norag-or- kest. 11.10: Sluiten. Brussel, 609 M. 6.20-6.20: Trioconcert (piano, viool, cello). 8.20: Operettemu ziek. 9.35—10.36/ Dansmuziek. LICHTINGEN BRIEVENBUS PERRON H.S.M. Op werkdagen: R i c h t i n g Amsterdam Rotterdam Utrecht *3.16 v.m. *316 v.m. 6.16 v m. 7.20 v.m. 7. v.m. 13.26 n.m. 10-30 v.m. 9.40 v.m. 15.65 n m. 12.10 n.m. 10.40 v.m. 20.10 n.m. 13 25 n.m. 12.60 o m. 15.30 n m. 13."26 n m. 16.55 n.m. 16 20 n.m. 17.— n.m. 16.35 n.m. 17.45 n.m. 17 n m. 19.35 n m. 22.20 n.m. 23 16 n m. Des Maandags on daags na een feest dag niet. Op Zon- en feestdagen: 3 15 v.m. 3 15 v m. 23.45 n.m. 22.— n ra. STATION HEERENSINGEL. Bus aan den treio niet op perron. Vertrek der posttreinen op werkdagen te 12.23 16.24 en 18.46 n.m. Een onduidelijkheid die de minister betreurt In de Tariefwet Moet de mogelijkheid van concessies worden geschapen. de toestand zich nu helaas in Europa ont wikkelt, het mogeljjk zou kunnen z(jn, dat mer ten slotte tot iets in dien geest zal moeten komen. Men heeft niet altijd bg de hand iets soortgelijks als men had bij de onderhandelingen met Duitschland over het Duitsche tractaat; er kon toen aange boden worden een verlenging en rente-ver laging van het Nederlandsche krediet. Men heeft toen van Duitschland, zij het misschien niet op het gebied der industrie, dan toch op dat van den landbouw, hiermee zeer belangrijke resultaten bereikt. „Die geschiedenis doet wel eens de vraag stellen of niet in de Tariefwet de moge lijkheid van concessies moet worden ge schapen, al zou dan de bevoegdheid door de Regeering steeds met de grootste voor zichtigheid moeten worden gehanteerd. Voor- ai omdat, als het op het hanteeren van een rechttarief aankomt, een klein land met een beperkt consumentengebied vaak zwak staat tegenover een groot land, dat in den regel tegenover iedere bedreiging met rechtenverhooging een nieuwe en scher pere bedreiging zijnerzijds zal kunnen stel len. Nog het minst bedenkelijk zou gelijk ik reeds op 18 November in de Tweede Kamer in antwoord aan den heer Nolens opmerkte dit minimum- en maximum- tarief zijn, zoo het beperkt werd tot hier te lande niet geproduceerde artikelen, omdat dan deze methode om het buitenland in de goede richting te stuwen, niet kon ver mengd worden met een drang naar protectie voor eigen industrie." Gelezen in verband met deze gedachten- wisseling kan, naar het den Minister voor kwam, de zinsnede in de Troonrede noch verrassend noch onduidelijk zijn. De ontwikkeling in Europa gaat een zóó danige richting, dat wij straks voor een toestand kunnen komen te staan, dat zonder bepaalde faciliteiten onzerzijds, wij van een vreemd land niets meer te onzen gunste gedaan kunnen krijgen. Het is ook in het verleden reeds een enkele maal voorgeko men, dat een bepaald land tot ons zeide: Wq zouden U gaarne ter wille zijn, maar de constant door ons gevolgde regels ver bieden ons dit, zoo gij ons niet een concrete prestatie kunt bieden. Dit was toen uit zondering, maar véle teekenen wijzer er op, dat dit regel kAn worden. Tegen dien tijd moeten wij gereed zjjn. Loopt het anders, mede onder den invloed van Genève, des te beter. In Nederland zal ieder zich daar over van harte verheugen. Onze gereedheid zaï dan natuurlek zonder oenig praktisch effect blijven. De wetgevende maatregel, die wordt voor bereid, strekt derhalve om „onder alle omstandigheden" (d. w. z. ook als het ac- crescendo den verkéerdën kant ujtgaat) „de mogelijkheid van het afsluiten van handels verdragen te behouden". Doel is daarbij niet de binnenlandsche markt voor onze industrie te reserveeren, maar de weg naar de vreemde markt open te houden voor onze exportindustrie, m.a.w. „het vrtje ruilverkeer te bevorderen". Onduidelijk is de zinsnede, in dit licht bezien, niet. De bepaalde inhoud van den maatregel is hiermee uiteraard nog niet meegedeeld, (wat trouwens nog onmogelijk zou zijn), maar dit pleegt met geen enkelen in de Trooarede aangekondigd en maatregel te geschieden. Dr. Kuiper placht als Minister in dit ver band te zeggen: „men moet niet te vroeg in de keuken willen kijken". Het Haagsche Correspondentiebureau heeft rich gewend tot den Minister van Financiën, met de vraag of hij eenige in lichtingen wilde geven omtrent do zinsr- anede in de Troonrede, weLke aan velen onduidelijk vooikwam en die aldus luidde: „Een aanvulling van de wetgeving wordt voorbereid ten einde onder alle omstan digheden de mogelijkheid van het afsluiten van handelsverdragen te behouden en hier door het vrij o ruilverkeer te bevorderen". Hierop heeft de M mister geantwoord, geen bezwaar te maken den vertegenwoor diger te woord te staan. Zijne Excellentie zeide to betreuren, dat de zinsnede blijk baar niet duidelijk is geweest. Natuurlijk lag dit niet m de bedoeling. De Minister was van meening, dat de zinsnede beter zou begrepen zijn, wanneer men haar gelezen bad in verband met de kortgeleden over deze zaak gevoerde ge dachten wisseling in do Eerste Kamer. In de plaats daarvan heeft men haar in ver band gebracht met allerlei persuitlatingen en zelfs met congresredevoenngen, die ge houden werden, toen de Troonrede reeds gedrukt was. De Minister vroeg met name de aandacht voor zijn antwoord op 1 April j.l. op een rede van den heer Colijn in de Eerste Ka mer op 31 Maart j.l. De heer Colijn sprak het volgende: ,,Ddt denkbeeld meen ik nog eens onder de aandacht van de Regeering te moeten brengen. Den laatsten tijd blijkt bij her haling dait de import vian Nederlandsche producten in het buitenland in steeds ster kere mate door buitenlandsche tarieven wordt bemoeilijkt. Wanneer men in hot verleden op dit gebied onderhandelingen had te voeren, dan hadden wij als wapens daartegenover altijd de meest-begunstd- gingsclausmle. In mijn oog is dat wel nim mer een zoo heel sterk wapen geweest, maar ik erken, dat men er af en toe wel iets mede heeft bereikt. Men mag echter het oog niet sluiten, professor Diepenhorst heeft hierop reeds met nadruk gewezen, voor te voortdurende uitholling van die meestbegunstigingsclausule waardoor dat wapen voortdurend is verzwakt en ten slotte tot een stomp wapen is geworden. „Nu is d© vraag, welk ander wapen moet mem nu voor de onderhandelingen met het Buitenland smeden 1 En dan komt het mij voor, dat een gedifferentieerd tarief het meeat bruikbare em het minst schadelijke wapen is, omdat men daarmede er op wer ken kan, dat het buitenland zijn extra hooge tarieven op Nederlandsche produc ten verlaagt- Zoodat men dan juist werk zaam is in de richting, die vrijhandelaren wenschen. „Intusschen ontveins ik mij niet, dat de samenstelling van zulk een tarief een bui tengewoon moeilijk© zaak is. Het is niet voldoende, te zeggen: wij hebben een mi nimum-tarief van 8 pCfc., wij nemen nu een maximum aan van bijv. tweemaal 8 en wij bewegen ons daartusschen. Neen, een dus danig tarief moet voor elk artikel op zich zelf (al zijn er wel zekere groepen, die men ondeT een algemeen schema kan samen vatten) onder de oogen worden gezien. Dat vereischt een enorm groote kennis, niet alleen van de economische toestanden in eigen land, maar ook van die in de lan den, waarmede men onderhandelen moet. Men moet weten, welke artikelen voor dat land van zoodanig gewicht zijn, dat een bedreiging met hoogere rechten van onzen kant aanleiding kan geven om hooge tane ven hunnerzijds voor onze artikelen te ver- lagen. „Aangerien het mij waarlijk niet zoo on mogelijk voorkomt, dat ondanks manifes ten als eenigen tijd geleden zijn gepubli ceerd, ondanks de economische conferenr tie, die den 4en Mei te Genève staat go- houden te worden, de ontwikkeling van de economische politiek der verschillende landen zich toch nog verder zal bewegen in de richting, waarin zij zich den laatsten tijd bewogen heeft, zou ik de Regeering de vraag willen doen, niet of zij bij de Staten-Generaal wil komen met een gedif ferentieerd tarief, maar of zij bereid is, om menechen aan bet werk te zetten, die die vraag onder de oogen zien. Indien men ooit zou moeten komen tot de indiening van een gedifferentieerd tarief, zal een lang durige voorarbeid noodig zijn, en daarom wil ik vragen: ie de tijd voor dien voor- arbeid althans op dit oogenblik niet reeds aangebroken en zou de Regeering daar aan haar bijzondere aandacht willen schen- De Minister heeft toen daarop het vol gende geantwoord: „De geachte afgevaardigde kon terecht opmerken, dat hierdoor in zekeren zin juist het vrije ruilverkeer zou worden bevor derd, omdat de bedoeling van het diffe rentieel tarief zou zijn, onze industrie te helpen niet door de binnenlandsfthe markt voor haar te reserveeren, maar door haar uitvoer mogelijk te maken. „Dat klinkt aannemelijk. De heer Colijn heeft ook in die richting gesproken en gerraagd, of er op dit punt geen stappen konden worden gedaan. „Ik wil intusschen opmerken, dat men niet vergeten moet, dat dit feitelijk is of althans kan worden, het uitdrijven van den duivel door Beëlzebub, den overste der duivelen. Vele landen zijn op die wijze begonnen en zijn langs die lijn gebracht tot voortdurend hoogere tffectieve rechten. Dat is ook een van de oorzaken van de hooge tariefmuren, waarvoor wij thans staan. „Het gaat hiermee in zekeren zin als vóór 1914 met de bewapening der volken, die steeds geschiedde om den vrede te be vorderen, maar die ten slotte Europa tot één tuighuis maakte. Er zal dan ook groote voorzichtigheid noodig zün op dit punt. Ik wil intusschen niet ontkennen, dat-, zooals In een bespreking van de vooruitzichten der Lóndensche geldmarkt wijst „Fin. New9" er op, dat de voorspellingen te dien aanzien eenigszins tegenstrijdig zijn. Eener- zijds verwachten degenen, die onder den in druk zijn van de willigte van den Sterlmg- koers, dezen herfst geen hooger bankdis- conto. Daarentegen zijn er anderen, die vree zen, dat de gestadige onttrekking van goud, die thans eenige weken voortduurt, de bank ten slotte tot beschermende maatregelen moet dwingen. Nu is het, aldus genoemd blad, wel zeker dat de Bank haar uiterste best doet om een verhooging van het disconto in den herfst te voorkomen. Haar taak is vergemakkelijkt door de jongste verlagingen der herdisconto- tarieven in de Vereenigde Staten. Maar hier uit volgt nie% dat de noodzakelijkheid van een hooger disconto vermeden kan worden. Er is reeds eenige onzekerheid ten aanzien der handhaving van lage discontokoersen in Amerika, terwijl het zeker schijnt, dat de Sterlingkoer9 niet gedurende het geheele komende seizoen, met zijn maximum eischen, op het tegenwoordige hooge niveau kan worden gehandhaafd. Een concrete factor, die ongetwijfeld kan worden beschouwd als een aanwijzing van de mogelijkheid van een hooger bankdis- conto in den herfst vormt de conversie- operatie der regeering die thans plaats vindt. De uitgifte van de 41/2 pet. schat- kistobligatiën wa9 noodig ter betaling van de in October vervallende posten; maar het feit, dat tevens een belangrijke conversie operatie plaats heeft tenminste drie maan den voor zij inderdaad noodzakelijk is, en in een atmosfeer, die nauwelijks gunstig is voor de regeeringsplannen, schijnt er op -te wijzen, dat de schatkist het advies heeft ge kregen, om geen risico op zich te nemen door de conversie tot een lateren datum uit te stellen. Uit New-York wordt gemeld, dat de tijde lijk zeer belangrijke verstopping van de obli- gatiemarkt er toe geleid heeft, dat meerdere groote emissiebanken naast andere maatre gelen ter voorkoming van dergelijke storin gen een gentlemen-agreement gesloten heb ben. Op grond van deze overeenkomst ver strekken de banken elkaar en veel grootere schaal dan tot nu toe gebruikelijk was, in lichtingen over voorgenomen emissies. Op deze wijze wil men een overlading van de markt met nieuwe emissies vermijden. Deze overeenkomst is vooral thans van groote be- teekenis, nu in de eerstvolgende weken tal rijke groote leeningen van binnen- en bui tenland op de New-Yerksche markt aange boden zullen worden. Intusschen vond er in de jongste dagen tijdelijk op de New-Yorksche beurs een sen- sationeele koersdaling plaats, hetgeen een stroom van verkooporders uitlokte. De koer sen van talrijke fondsen, die den laatsten tijd in trek waren geweest, zakten 5 tot 16 punten in. De groote verkoopen veroorzaak ten de eerste belangrijke reactie in de markt, die sedert meer dan een maand k la hausse gestemd is geweest Echter was de daling slechts van korten duur en dank zij den steun die van vele kanten op kwam dagen, kon de beurs zich spoedig weer krachtig herstellen. Bijna alle verliezen iq een groot aantal gezochte fondsen werden ingehaald. 16 Sept. 23 Sept Londen 12.1311/16 12.1311/16 Berlijn 69.38 1/2 69.44 Parijs 9.78 3/4 9.78 3/4 Brussel (Belga's) 34.751/4 34.85 New-York 2.49 9/16 2.491/2 Onze geldmarkt blijft in ondertoon nog steeds van een zekere spanning blijk geven, maar in de afgeloopen week na de medio scheen er toch iets meer ruimte te komen, zoodat als gevolg hiervan geen verdere druk op de Nederlandsche Bank werd geoefend. Zooals reeds vroeger opgemerkt houdt de lichte spanning die in vergelijking met de vorige maand nog aanhoudt verband met de voorbereiding voor de najaarseischen en heeft men hier niet meer te doen met het afvloeien van gelden op korten termijn naar Duitschland. Eerder is er door de banken van die markt geld teruggetrokken. Het op- loopen van den Sterling-koers, welke bewe ging een internationaal karakter draagt, zal op den duur vermoedelijk ook remmend werken op uitzettingen op de Lóndensche markt. Niettemin heeft particulier disconto zich hieF op 3 9/16 gehandhaafd, de koers voor callgeld is evenwel iets teruggeloopen tot 3 1/4. Toch lijkt het waarschijnlijk, dat ge durende het verdere gedeelte van de maand de drang tot disconfeering bij de bank zal toenemen en de portefeuille tegen den ultimo een min of meer sterke expansie zal te zien geven. De beleeningen hebben In de afgeloopen week een daling te zien gegeven van ca. f 3 1/2 millioen. De markt droeg In de afgeloopen week een min of meor weifelend voorkomen, waarbij het verloop eenigszins onregelmatig werd. De koopbeweging, die zich reeds eenigen tijd op de markt had geopenbaard, concentreerde zich daarbij op eenige spe ciale afdeelingen, terwijl andere fondsen veronachtzaamd bleven. Het is verklaarbaar, dat waar de koers stijging voor sommige fondsen reeds eenigen tijd aanhield, winstnemingen thans de markt beginnen te drukken en onder den invloed daarvan was over het algemeen dé neiging om nieuwe engagementen aan te gaan niet groot. De winstnemingen betroffen in hoofdzaak H. V. A., die overigens even als de vorige dagen in hooge mate de aan dacht van de beur9 gaande houden. Het gerucht omtrent een op handen zijnde emissie blijft hardnekkig de ronde doen, maar even hardnekkig wordt het van andere zijde ook tegengesproken. Nadat in den aanvang nieuwe kooporders den koers verder hadden doen stijgen, nam het aanbod door winstnemingen later toe, waardoor het avans weder verloren ging. Overigens heeft de markt een weinig be- teekenend verloop gehad. In alle afdeelin gen behoudens dan die der suikerwaarden, blven de zaken beperkt en eenigszins be duidende koersvariaties kwamen nergens voor. Alleen viel het op dat na langen lijd van lusteloosheid de Rubber-afdeeling in het midden der week een betere stemming te zien gaf. Een gevolg scheen dit te zijn van de iets vastere rubbermarkten, waar door er zich voor enkele soorten ietwat meerdere kooplust openbaarde. Aandeden Amsterdam stegen daardoor niet onbelang rijk. Ook aandeelen Koloniale Cultuur wer den weder tot iets hoogere prijzen uit de markt genomen. Zeer vast waren ook Indische en Ken- deng I^mboe, welke beide soorten 9 A 10 pet. stegen. Evenwel namen de omzetten toch nergens gToote verhoudingen aan. Vrij vast gestemd was ook de Tabaksaf- deeling, althans wat de aandeelen Deli- Bafavia betreft, welke zich weer geheel her stelden van d,en teruggang van eenige da gen geleden. De overige soorten verander den niet veel, maar de grondtoon was toch voor deze soorten vast te noemen. Ondanks de verdere aankoopen. die in H V. A., Enka en Hollandsche Kunstzijde werden uitgevoerd, deelde die vraag zich dan ook niet mede aan andere afdee'ingen, die meerendeels veronachtzaamd bleven, waarbij vraag en aanbod ongeveer tegen elkander opwogen. In Amerika is de overheidsbemoeiing ter zake van de buitenlandsche concurrentie in de Kunstzijde-industrie intusschen in vol len gang De Amerikaansche importeurs van kunst zijde-garens zullen naar uit New-York wordt bericht, in de gelegenheid worden ge steld zich te verdedigen tegen de door som mige binnenlandsche concerns geuite be schuldiging van dumping. Nadat zij gehoord zijn, zal de beslissing vallen, of er in de laatste maanden van 1926 dumping heeft plaats gehad en buitenlandsche garens te gen prijzen verkocht zijn. die beneden de marktprijzen in het land van herkomst lagen. Het onderzoek is reeds in het begin van dil jaar aangevangen en is zeer ingewikkeld en moeilijk znodat het nog wel maanden kan duren, vóórdat de eindbeslissing komt In sommige kringen meent men. dat ook de- binnenlandsche producenten hun boeken behooren open te leggen, fpneinde te onder zoeken of hun klacht, dat zij de concurren tie niet het hoofd kunnen bieden, gegrond is. Naar verluidt zou dan wel eens anders kunnen blijken en zouden de winsten der eigen Amerikaansche industrie grooter blij ken te zijn dan men thans aanneemt Bo vendien is het onjuist, dat het onderzoek slechts een aantal gevallen betreft, die reeds weder een jaar achter ons liggen. Immers zijn de marktverhoudingen sinds het einde van het vorige jaar geheel gewij zigd, daar de vraag thans het aanbod be langrijk overtreft. En de meeste deskundi gen zijn het er over eens, dat de tegen woordige prijzen voor de binnenlandsche producenten een behoorlijke winstmarge laten, al was deze in 1925 en de eerste helft van 1926 grooter. Wel schijnen de productiekosten sterk uiteen te loopen. In het algemeen mag mep echter aannemen, dat deze met de uitbrei ding der productie gedaald zijn. Indien de binnenlandsche fabrikanten er niet in slagen het bewijs te leveren, dat hun winsten onvoldoende zijn, moeten zij kunnen bewijzen, dat de dumping-methodes de marktprijzen hebben bedorven. Gezien echter den gunstigen aanblik, dien de kunstzijde-markt tegenwoordig oplevert, waardoor de Amerikaansche industrie in staat is gesteld grootscheep9che uitbrei dingsplannen op touw te zetten, is het vol gens „Journal of Commerce" niet duidelijk hoe zij daarin zullen slagen. Voor zoover het publiek op het oogenblik aan den handel deelneemt, schijnt men vooral de aandacht gevestigd te houden op de fondsen, die den laatsten tijd de belang stelling van het buitenland hebben ge trokken. Een zeer belangrijke stijging trad nader hand weer in voor H. V. A. Ook de andere suikeraandcelen lagen per saldo aan den vasten kant. Van de industrieel© soorten traden Jur- gen9-aandeelen onder goede belangstelling weer op den voorgrond. De koersstijging van deze aandeelen Is gepaard gegaan met een willige stemming voor Van der Bergh shares in Londen en de „Ev. Standard" bracht dit verschijnsel dezer dagen in verband met onderhande lingen, die sedert eenigen tijd tusschen deze beide concerns zijn gevoerd en waarbij overeenstemming zou zijn bereikt. Op welke punten deze overeenkomst betrek king had, werd niet gemeld. Naar aanleiding van de ter beurze de laatste dagen bestaande flauwe stemming voor de aandeelen der Algemeene Norit Maatschappij, deelde de directie dezer maatschappij mede, dat er geen grond voor do flauwe stemming bestaat. Geruchten als zou een der directeuren binnenkort zijn functie neerleggen, ken merkte zij als volkomen onjuist. Zooals be kend, is wel de heer H. A. Tervooren uit de directie getreden, doch door de algemeene vergadering van 27 Juli tot commissaris ge kozen. Binnenkort zal een Interim-balans wor den opgemaakt en ofschoon die nog niet is vastgesteld, geeft ook de positie der maat schappij geen aanleiding tot de flauwe stemming, zooals de directie nog verklaarde Tot zoover de directie. Wij hebben nog eens ter beurze om In lichtingen gevraagd met betrekking tot de jongste koersdaling. Wij hoorden hier de meening verkondigen, dat het aanbod zou zijn gebaseerd op de opvatting, dat de ren tabiliteit der onderneming niet gebaat zou zijn geweest door de jongste overneming van het Duitsche concern, een opvatting, die reeds op de jongste algemeene vergadering naar voren werd gebracht Een va9te stemming legden tijdelijk ook scheepvaart-aandeelen aan den dag. Nu de toestand in de scheepvaart iets minder onzeker begint te worden en men de voor uitzichten niet ongunstig beoordeelt, begint zich ook in deze afdeeling meer vraag voor speculatieve doeleinden te doen gelden. Op de emissiemarkt zijn wederom zeer belangrijke uitgiften aangekondigd. 16 Sept. 23 Sept. 6 pCt. Nederland 1922 106 106 6 pCt Nederland 1918 101% 101H 4pCt Nederland 1916 100% 1C0J4 47« pCt Oost-Indiö 1926A/B 98^ 98% Amsterdam9che Bank 177F4 179*$ Koloniale Bank 289J4 291*4 Cert Ned. Handel-Mij. 181HI 180^4 Holl. Kunstzijde 127^4 142*4 Ned. Kunstzijde 375 385^ Maekubee U7H 121^4 Jurgens gew aand. 220 22r Philips Gloeilampen 475# 473# Redjang Lebong 151 144 Singkep Tin 478 474 Geconsolideprde Petroleum 205# 105 Kon. Petroleum 348# 349 Amsterdam Rubber 299*$ 393 Hessa Rubber 449*4 430 Holland-Amerika-Lijn 88 87# N^prl Seheppvnnrt Unie 193 190 Stoomv -Mij. „Nederland 194# Culfuur-Mij. Vorelinbinden 188# 187 Handplsvpr Amsterdam 811# 835 Arendsburg Tabak Mij. 669# Deli Mij. 477# 475 Senemhah TahaV«-Mij 481 476 Cert. Union Pacific 192 192 MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. In plaats van de gebruikelijke twee orkestuitvoeringen biedt de Leidsche Maat schappij voor Toonkunst haren leden in het a.s. seizoen vier strijkkwartet-avonden aan: op i Nov. 1927, 20 Januari, 13 Februari en 5 Maart ,1928, achtereenvolgens door het Boheemsche Strijkkwartet, hel Prisca-kwar- tet uit Keulen, het Haagsche Strijkkwartet en het Concertgebouw-Strijkkwartet (Zim merman c.s.). 2—3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 10