Dr.H.NANNING's HAEMOFFERRIN EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. GEMENGD NIEUWS. Bijzondere Aanbieding RADIO-PROGRAMMA LAND- EN TUINBOUW. VRAGENRUBRIEK. Bij Kon. besluit is met 1 October aan A. D. Muller, wegens invaliditeit eervol ontslag verleend als hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, met dank voor de aan den Lande bewezen diensten. Te Schiedam is gisteren het Neder- landsche filmstudio „Eureka" geopend, waarvan de heer A. Boesnach als directeur optreedt. Er is een soort filmschool aan verbonden, met mevr. Adrienne Solser als leidster. RECLAME. Bloedvonmend versterkingsmiddel. f 2.60 p.'/i flesch, ƒ1.60 p Vz flesch 7"84 Het Adres van Antwoord op r, de Troonrede goedgekeurd. Alleen de sociaal-democraten tegen. (Zitting van Donderdag). De VOORZITTER deelt mede, dat tot voorzitter van de Commissie voor de ver zoekschriften is benoemd de heer Koster. Aan de orde is de behandeling van het gewijzigd ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede. De VOORZITTER leest het gewijzigd ontwerp in zijn geheel voor. Dit luidt als volgt: Mevrouw 1 1. Hoogelijk waardeerde de Eerste Kamer der Staten-Generaal het voorrecht Uwe Majesteit, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden Her tog van Mecklenburg, en van Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Ne derlanden te midden der Volksvertegen woordiging te zien. Met Uwe Majesteit verheugde de Kamer zich in het bijzonder over de aanwezigheid van Uwer Majesteits Dochter en is de Kamer vervuld van dankbaarheid, dat God het leven der Prinses tot hiertoe heeft ge spaand en gezegend. 2. De mededeeling, da/t de algemeene toestand dea lands in menig opzicht reden tot voldoening geeft, werd door de Eerste Kamer met ingenomenheid begroet, hoewel zij betreurt, dat zich op het gebied van land- en tuinbouw, handel en nijverheid nog tal van. moeilijkheden voordoen en de financieele toestand zorgeischend blijft. 3. Evenals Uwe Majesteit gedenkt de Eerste Kamer met deelneming de slacht offers van de ramp, die opnieuw het Ooste lijk deel van ons land teisterde. 4. Het was der Eerste Kamer aange naam van Uwe Majesteit de verzekering te mogen ontvangen, dat de betrekkingen van Nederland met de andere mogendhe den van den meest vriendschappelijken aard ■bleven. Ook de Kamer vertrouwt dat het mogelijk zal zijn met den buürstaat België tot een bevredigende regeling te komen. B. Met voldoening ontving de Eerste. Kamer Uwer Majesteits mededeeling be treffende het aandeel der Nederlandsche vertegenwoordigers in de werkzaamheden der organen van den Volkenbond. De' Kamer stelt met Uwe Majesteit vast, dat richtlijnen der Economische Conferentie, door den Vol kenbond bijeengeroepen, overeenstemmen met die, wdke door Nederland werden ge volgd. 6. Dat verschillende gewichtige voorstel len van wet zullen worden ingediend of in voorbereiding zijn, vernam de Eerste Kamer met groote belangstelling. 7. De op Java en ter Westkust van Su matra plaatsgehad hebbende onlusten wor den door de Eerste Kamer ten zeerste be treurd. Met voldoening nam zij kennis van de mededeeling, dat deze onlusten aan het eigen Indische volksleven vreemd zijn en dat maatregelen zijn genomen om de bevol king tegen aanslagen op haar welvaart en vrijheid te beschermen. De Kamer vernam met groote waardeering hetgeen door Uwe Majesteit is medegedeeld betreffende het krachtig voortzetten der be- echavings- en welvaartspolitiek in Neder- landsch-Indië, zoowel de geldelijke omstan digheden toelaten. Ook de Kamer ziet belangstellend uit naar de vruchten der kort geleden voor Suriname aanvaarde maatregelen. Dankbaar, stemde de Kamer de mededete- ling, dat de economische toestand van Cura sao ernstig blijft. Met den wensch van Uwe Majesteit, dat Gods milde zegen op den arbeid der Staten- Generaal moge rusten, stemt de Eerste Ka mer van ganscher harte in. De heer MOLTMAKER (S.D.A.P.) brengt in herinnering, dat eenige jaren geleden zijn partijgenoot Mendels voorstelde, met deze traditie te breken. Helaas was er toen geen meerderheid voor dit voorstel te vinden. Thans wil spr. weder het adres van ant woord niet zonder meer laten passeeren. In 't bijzonder wenscht hij op te komen tegen hetgeen geantwoord wordt op de mededee ling betreffende de ongeregeldheden in Ned.- Indië. In het gewijzigd ontwerp staat n.l. onder 7: „Met voldoening nam zij kennis van de mededeeling, dat deze onlusten aan het eigen Indische volksleven vreemd zijn en dat maatregelen zijn genomen om de be volking tegen aanslagen op hare welvaart en vrijheid te beschermen." Spr. wenscht hierop verder niet in te gaan. De toestanden in Indië zullen door zijn fractie bij de Indische begrooting wor den besproken. Hij wenscht alleen te pro testeeren en te zeggen, dat hij zijn stem „tegen" zal uitbrengen. Dat spr. deze opmerkingen in 't open baar moet doen, vindt zijn oorzaak hierin, dat de afdeelingen, die het ontwerp onder zoeken moesten, zeer slecht bezocht waren. Van eenige afdeelingen waren van de 10 leden er slechts twee tegenwoordig. Van sprekers afdeeling was zelf9 de rapporteur niet tegenwoordig, zoodat sprekers bezwa ren niet zijn overgebracht. Du heer v. EMBDEN (V.D.) zegt namens de Commissie van Redactie, dat het de be doeling steeds is geweest, een bewijs van hoffelijkheid te geven tegenover de Konin gin. Politiek wordt in zulk een antwoord angstvallig vermeden. De opmerkingen van den heer Moltmaker ten opzichte van het afdeel inganbezoek is eenzijdig. Er waren afdeelingen, die zeer goed bezocht waren. De heer BLOMJOUS (R.K.) zegt, dat een 3-tal afdeelingen zeer goed bezocht waren, doch dat de sociaal-democraten ontbraken. De heeren COLIJN, DE VOS VAN STEENWIJK en DE VRIES leggen als voorzitters van afdeelingen verklaringen af, dat hun afdeelingen goed bezocht waren Bij de stemming wordt de algemeene strekking van het adires goedgekeurd met 28 tegeD 7 stemmen. (Tegen: Sociaal- Democraten.). Aan de orde zijn de verschillende onder- deelen van het adres, die door den voor zitter weder worden voorgelezen. De VOORZITTER vraagt, of er stem ming verlangd wordt. De heer HERMANS (S.-D.) merkt op, dat de Sociaal-Democraten reeds tegen ge stemd hebben. Als zij den voorzitter daar mede een plezier doen, willen zij nog wel eens stemmen. De VOORZITTER zegt, dat slechts het reglement van orde wordt gevolgd en dat de stemming slechts gold de algemeene strekking van het ontwerp. Het adres wordt hierna aangenomen met 28 tegen 7 stemmen. De VOORZITTER deelt mede, dat het adres van antwoord op de gebruikelijke wijze door de commissie van redactie en den Voorzitter der Kamer aan de Koningin zal worden aangeboden. De vergadering wordt hierna verdaagd tot Dinsdagavond halfnegen. Een rede van den voorzitter. Benoeming van commissies. De afwatering in Overijssel (Zitting van gisteren). De voorzitter, jhr. mr. CH. J. M. RUYS DE BEERENBROUCK, houdt de volgende rede, die de leden staande aanhooren: Geachte medeleden. H. M. de Koningin benoemde mij op uwe voordracht tot voorzitter der Kamer voor de aangevangen zitting. Voor die benoe ming moge ik II. M. de Koningin mijn eer biedigen dank betuigen. Gaarne geef ik uiting aan mijn gevoelen van erkentelijk heid voor het bewijs van vertrouwen, dat ik van u mocht ontvangen. Het is mij een voorrecht u te begroeten in deze hernieuwde vergaderzaal. Door de voortreffelijke zorgen van den Rijksgebou wendienst is het schilderwerk thans weder als in vroeger jaren in witten toon gehou den. Ongetwijfeld komt dit de verlichting ten goede. Meubileering en stoffeering ondergingen een grondige hernieuwing. Den heer H. P. Mutters komt de eer toe een stijlvol en waardig geheel te hebben gemaakt van onze uit architectonisch oogpunt zoo .schoone zaal. Het verdient gewis vermelding, dat dit alles voortbrengselen zijn der Nederland sche nijverheid (bijval). Het beeld van onze verjongde vergaderzaal, waarvan de groote stijl zoo is doorgevoerd, dat hij ook in de onderdeelen is te herkennen, zij ook het beeld van ons werk. Ook dit zij stijlvol tot in de onderdeelen (instemming). De opvat ting, dat tot den grooten stijl in ons werk ook behoort het bewaren van den goeden toon en het in acht nemen van die beknopt heid, die de degelijkheid niet schaadt, zal u van uwen voorzitter niet bevreemden. Indien het meeren meer daarheen worde geleid, dat in de verslagen, ook over de be grootingen, de beperking en de kortheid, waarvan in art. 29 van het Reglement van Orde wordt gewaagd, wordt betracht, zal dit in belangrijke mate bijdragen tot een vlotte behandeling van zaken. Moge onder Gods zegen onze arbeid strek ken tot heil van Land en Volk! Met een beroep op uw aller medewerking en steun bij de leiding uwer werkzaamheden, die ik in de twee voorgaande zittingen in ruime mate mocht ondervinden en waarvoor ik u allen dank zeg, aanvaard ik het voorzitter schap (applaus). De VOORZITTER deelt mede, dat is in gekomen een voorstel tot het weder instel len van het Kort Verslag. Dit wordt naar de afdeelingen verwezen. De voorzitter benoemt tot leden der com missie voor buitenlandsche zaken: de hee ren Heemskerk, Nolens, Marchant, Schok king, Vliegen en Knottenbelt; en tot leden der commissie voor de Staatsuitgaven de heeren van Vuuren, Vliegen, van Rijcke- vorssel, Oud, Schouten, van Gijn en van Boetzelaer. De voorzitter stelt voor onmiddellijk na het trekken van de afdeelingen te doen plaats hebben: de benoeming van de leden der huishoudelijke commissie en van de gemengde commissies voor de stenografie, en de bepaling van den tijd tot het doen van vragen overeenkomstig art. 112 van het reglement van orde. Aldus wordt be sloten. De voorzitter benoemt tot leden der vaste commissie voor privaat- en strafrecht de heeren Heemskerk, Marchant, van Sasse van IJsselt, Duys, van Schaik. mej. Katz, Knottenbelt-, tot leden der vaste commissie voor de belastingen: van Vuuren, Snoeck Henkpmans, J ter Laan, Oud, J. B. van Dijk, de Wilde en van Gijn; tot leden der vaste commissie voor openbare werken, verkeers- en waterstaatsaangelegenheden de heeren van Rijckevorssel, Bomans, van der Waerden, J. J. C. van Dijk, Ebels, Krij ger en Droogleever Forfuyn. Voorts stelt de VOORZITTER voor de wetsontwerpen tot wijziging van enkele artikelen van de Gemeentewet betreffende de plaatselijke belastingen en tot verlaging van het tarief der inkomstenbelasting en wijziging van art. 243a der Gemeentewet en van art. 126 quinquies der Provinciale Wet te verwijzen naar de commissie van voorbereiding. Aldus wordt besloten. De voorzitter stelt voor deze commissie te doen bestaan uit 7 leden, waartoe eveneens be sloten wordt. De voorzitter benoemt tot leden dezer commissie de heeren Van Vuuren, Snoeck Henkemans, J. ter Laan, Oud, J. B. van Dijk, de Wilde en van Gijn en tot hun plaatsvervangers de heeren Kortenhorst, Schokking, van den Tempel, van Aalten, Fleskens, Schouten en Boon. Aan de orde is de benoeming van twee leden der huishoudelijke commissie. Her kozen worden de aftredende leden, de hee ren Beumer en Vliegen. In de gemengde commissie voor de ste nografie worden herkozen, de heeren Mar chant, v. Vuuren, dr. De Visser. De VOORZITTER bepaalt als tijd tot het doen van vragen overeenkomstig art. 112 van het Reglement van Orde Vrijdagsmid dags te kwart voor 4 uur. Tot leden van de Commissie voor de ver zoekschriften worden benoemd de heeren; Suring, Droogleever Fortuym Lansman, Cramer en Weitkamp. De Kamer begeeft zich in de afdeelingen tot het benoemen van voorzitters en onder voorzitters. Na heropening der vergadering deelt de VOORZITTER mede, dat benoemd zijn tot voorzitters der afdeelingen de heeren: Mar chant, Heemskerk, Dr. de Visser, Albarda en Nolens en tot ondervoorzitters de heeren Schaper, Droogleever Fortuyn, Aalberse, J. J. C. v. Dijk en Schokking. Voorts deelt hij als besluit van de Cen trale afdeeling mede, dat 4 October in de afdeelingen zal worden onderzocht het wetsontwerp, regelende den kleinhandel in alcoholhoudende dranken en 5 October en volgende dagen de Staatsbegrooting en eenige andere wetsontwerpen. De VOORZITTER deelt mede, dat de Centrale Afdeeling heeft besloten, te ver zenden naar de vaste Commissie voor Be lastingen enz. de wetsontwerpen: Uitbreiding van de wettelijke administra tieve bevoegdheden der belastingambte naren; Wijziging der artikelen 53 en 88a der Tabakswet 1921; Regeling van sommige van landgoederen geheven belastingen tot bevordering van behoud van natuurschoon; naar de vaste Commissie voor Privaat- en Strafrecht de wetsontwerpen: Wijziging van den (5én titel van het Eerste Boek van het Wetboek van Koophandel; Aanvulling van de wet van 6 Mei 1878, houdende be palingen omtrent de beëedigde vertalers; Verrekening tusschen verzekeraar en be nadeelden derde. Voorts stelt de Voorzitter voor, op 18 Oc tober om 1 uur o.m. aan de orde te stellen de wetsontwerpen betreffende instelling van een Postraad, overeenkomst met de Rott. Bankvereeniging, wettelijke regeling van den Hoogen Raad van Arbeid, de in terpellatie van den heer L. de Visser (C.P.) betreffende veroordeeling en massa-inter- neering van communisten in Indonesië, en het wetsontwerp tot wijziging van de Pro vinciale wet. Aldus besloten. De heer WEITKAMP (C.H.) Vraagt verlof tot interpellatie over de afwatering in Over ijssel, vooral van de rivier de Vecht en over het met de afwatering van de Boven- Regge en de Schipbeek in het allernauwste verband staande TwenteRijnkanaal, Op dit verzoek zal nader worden beslist. De vergadering wordt te 2.35 verdaagd tot 18 October. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Sinds 1 Januari 1925 minsters 53 dooden. De redactie van de „Volkskrant" heeft uit haar kolommen een optelling gemaakt van het aantal ongevallen bij onbewaakte overwegen sinds 1 Januari 1925. Zij komt tot een totaal van 53 dooden, 51 gewonden, terwijl 34 personen zich nog zonder ge wond te worden, konden redden of onge deerd bleven. Het aantal ongevallen, dat kon worden nagegaan, bedroeg in 1925 19, in 1926 36 en in de eerste 9 maanden van 1927 39. DOOR EEN TREIN GEDOOD. De 35-jarige Noor O. S. A. Andersen, die verblijf hield im een logement aan de Wijde Nieuwsteeg, te Rotterdam, is in den nacht bij Van der Staay's Vrieshuizen op Katendrecht door een rangeerenden trein overreden en gedood. Men vermoedt dat de man op een van de wagens heeft liggen slapen en dat hij, toen de trein ging rangeeren van den wa gen is gevallen. Het is ook mogelijk dat de man, door de duisternis misleid, tegen den rangeerenden trein is aangeloopen. VERDRONKEN. Gistermorgen is op de rivier de Nieuwe Maas van een nootje, liggende bij de Mid- delburgsche boot aan de Boompjes te Rot terdam een zekere A. J. Blpmmers te wa ter gevallen en verdronken. OPLICHTER. De Centrale recherche heeft proces-ver baal opgemaakt tegen iemand uit de Zomer hofstraat te Rotterdam die rich aan oplich ting zou hebben schuldig gemaakt. De man plaatste advertenties in dagbladen waarin hij aanbood tegen de borgstelling van f 200 op te zullen treden bij de bemiddeling voor een betrekking als broodbezorger Vier menschen hebben op de advertenties ge reageerd, de vierde had alleen de f 200 nog niet gestort, toen hem bleek dat van de betrekking mets komeai kon. Daarna is aangifte gedaan. ONVEILIG STRAND. Het strand te Bcheveningen is onveilig tot Katwijk op Maandag 26, Dinsdag 27 en Woensdag 28 September, telkens van 10.30 v.m. tot 2.30 nui n.m. wegens het schieten met geschut Het strand is onveilig tot Wassenaar- scheslag op Donderdag 29 en op Vrijdag 30 September telkens van 9 uur v.m. tot 2.30 n.m. wegens bet schieten met mitrail leurs. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weder voor het pu bliek toegankelijk is, wamieer de roode vlaggen, waarmede de onveiligheid wordt aangeduid, zijn ingehaald. EEN ZEILBOOTJE OMGESLAGEN. Ten gevolge van een hevigen rukwind is bij Nieuwer Amstel op den Amstel een zeil bootje omgeslagen, waarin een tweetal jon gens van resu. 17 en 19 jaar waren gezeten. De drenkelingen wisten zich aan het omge slagen bootje vast te grijpen en dpor luid keels om hulp te roepen, de aandacht te trekken van eenige viseohers, die met hun bootje ter hulp schoten en de drenkelingen van wie één bewusteloos was geraakt, op het droge brachten. Door het toepassen der kunstmatige ademhaling wist men den bewusfcelooze weer bij te brengen. Door een nabijwonende familie werden de schip breukelingen van droge kleeren voorzien, MET EEN MOTORRIJWIEL ER VANDOOR. In de nabijheid van een garage, gelegen op den Overtoom tusschen de J. P. Heye- straat en den Amstelveenscheweg te Am sterdam, heeft een handige dief beslag op een motorrijwiel weten te leggen. Iemand had per advertentie een motorrijwiel te koop aangeboden en hierop kwam een klant opdragen. Zooals gebruikelijk is vroeg hij of hij het motorrijwiel mocht probeer en. Dit werd toegestaan en de man reed naar den hoek van den Overtoom en den Am stelveenscheweg. Daar stopte hij en wachtte tot een der monteurs uit de garage, die het zaakje niet vertrouwde, hem achterna liep. Toen de knecht vlak bij was, reed de mo torrijder snel heen en was spoedig op den Amstelveenscheweg uit het gericht verdwe nen. Het wachten op den hoek en het lok ken van den knecht was een truc om te voorkomen, dat laatstgenoemde persoon hem op een ander motorrijwiel uit de ga rage zou volgen, zegt de „Tel." De dader is ongeveer 35 jaar, llang 1.75 M. en van een Zuidelijk type. Naar getui gen verklaarden, moet hij met een vreemd dialect spreken. Hij was gekleed in een gabardine regenjas en droeg een deukhoed. Het motorrijwiel is een 1-cylinder met pro vincienummer G 46592, zwart gelakt en goud gebiesd en voorzien van een duozitting. JACHT OP EEN SLANG. In Si Michiels Gestel beweren eenige personen een 2 M. lange slang gezien te hebben. In de betrokken buurt is de schrik gekomen onder de bewoners. Reeds ver scheidene dagen maakt de buurt en de politie met knuppels, rieken en geweren jacht op het ondier, dat tot dusver echter nog niet te vinden was. BRAND. Te Enschot (N.-B.) is Woensdagnacht he>t café en woonhuis van Haarbosoh geheel afgebrand, van den inboedel werd niets gered. Alles was verzekerd. BLIND GESLAGEN. Te Nieuw Vosmeer kreeg de landbou wersknecht L. zulk een hevigen klap van een paard tegen het gezicht, dat hij vol komen blind is geworden. DOOR EEN WINDMOTOR GEGREPEN. Een jongen ernstig gewond. De 12-jarige W. K. van het verplegingshuis te Heerenveen waagde zich te dicht bij de as van een windmotor. De jongen werd ge grepen en met zijn boenen tegen de ijzeren stijlen, waarop de motor gebouwd is, gewor pen. Óp het ge<gil kwam de gestichtsvader aangeloopen, die den motor stilzetten en de kleeren afsneed om den jongen uit zijn be narde positie te verlossen. Zijn beenen wa ren ernstig gekne*usd, zegt de „Tel." Onder hevige pijn werd de jongen naar het gesticht gedragen, waar de dokter een voorloopig ver band aanlegde. Op zekeren avond kwam de strenge vader min of meer gehaast de voorkamer binnen en zag daar, tot rin ontzetting, zjjn dochter en haar aanstaande, op denzelfden stoel zitten. „Mijnheer," zei hij, plechtig zjjn eerwaar dig hoofd schuddend, „toen ik mijn vrouw het hof maakte, zat zg aan den eenen kant der kamer en ik aan den anderen kant." „Dat zou ik ook gedaan hebben." ant woordde de jonge mad, niet in het minst van z'n stuk gebracht, „wanneer ik uw vrouw het hof zou maken." RECLAME. ALLEEN DEZE WEEK 8567 «AIBB.TIMMBMAN BR&&STP..90-92 Prima Flanel Zijden Tressen Fl. 4.75 3 voor Fl. 13.50 VOOR ZATERDAG 24 SEPTEMBER. Hilversum (1060 M.) 12.35-2.0013 Lunchmuziek d. h. trio D. Coronel, viool. J. Drukker, cello. L. Kapper, piano 2.00 —4 00: Filmmuziek. Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam Orkest o. 1. v. Hugo de Groot* 6.007.45: Concert d. h. A.N.R.O.-orkest o. 1. v. Nico Treep. Het •Arnhemsche Dubbel-Mannenkwartet, Dir. A- Kettelary Jr. Johann Strauss Programma 7.45: Politiebericht. 10.30; Persber. het Centrum WormeTveer. Het Symphonie- orkest „T.O.G.O.". Een sextet uit dit orkest beiden o. 1. v. L. v. d. Hoef. De arb. Zang- vereen. ,,De Stem des Volks", dir. A. Kre-i lage Jr. Het Kinderkoor „De Kleine Stem"„ o. 1. v. Jo Toet. Mej. Jo Toet, sopraan A. Krelage Jr., be'gel. 1. a. Harmonie-Marscli, L. v. d. Hoef, b. Suite „L'Arlesienne", Bizet (orkest). 2. a. Ave verum corpus, Mozart, b. Salve Regina, Obertioffer (koor). 3. Suite Oriëntale, Popy (Sextet). 4. a. Meiklokjes, K. v. Tusschenbroek; b. De Regenboog, c. Lente (Kinderkoor). 5. Toespraak van den heer F. J. Jurgen9; Van georganiseerd zijn in een vakorganisatie. 6. a. Out Lieken, C. v. Repnes, b. Een liedje voor de kinderen, Wagenaar. c. Lied, Zweers (9opraan). 7. Les Légendes de la Forêt, Joh. Strauss (sextet). 8. a. Morgenrood, Olto de Nobel, b. Ochtend, Isr. J. Olman (koor). 9. Potp. „Der VogeL handler", Carl. Zeiler, (orkest). Daventry (1600 M.) 12.20—2.20: Dansmuziek en solisten (alt, tenor, viool). Populair orkestconcert. Orkest en solis ten (alt, bas, piano). 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Variëté. 6.50: Weerber., nieuws. 7.05: Variëté. 7.20: Lezing. 7.35: Orgelconcert. 7.50: E. Irving, in een schets. 8.05: Mr. W. A. Darlington en M. Licette, sopraan. N. Ailing, bas. So-> lomon, piano, 10.00: Weerber., nieuws. 10.10: Promenade-concert (vervolg)). 10.50: Nieuwsber. 10.5512.20: Dans* muziek van het Savoyhotel. Parijs „Radio-Pari9" (1750 M.) 10.50 11.10: Concert. 12.50: Orkestconcert. -5.055.55: Dansmuziek d. de Homo-, nyme Jazz. 8.5010.50: Concert. Orkest en solisten. Langenberg (469 M.) 1.302.50: Or kestconcert, 5.506.50: Concert. Elber-i felder Kamerkoor en K. Katzmaim, sopraan 8.3511.05: Vroolijke* avond. Met Ro-t bert Nonnenbruch. Daarna tot 1.20 Dans muziek. Königswusleihausen ^(1250 M.) 12.20 8.05: Lezingen en lessen. 8.50: Sa* hara", een reis in hoorbeelden door Walter Mehring. 10.5012.50: Dansmuziek. Hamburg (395 M.) Vroolijk concert Orkest en zang. 6.20: Populair concert 8.20: Inwijding van het Nieuwe Bremer NORAGJhuis. Daarna tot 11.10 Dansmuz. Brussel (509 M.) 5.20—6.20: Dans* muziek. 8.3510.35: Orkestconcert Or-i kest en solisten. LEVENDIGE UITVOER VAN BLOEMBOLLEN. De cijfers over Augustus. De uitvoer van de producten, die in de officieels handelsstatistiek zijn aangeduid met de benaming: „bloembollen, knolsier gewassen en vaste planten (wortelstokken, knollen en wortels)" was in de afgeloopenl maand bijzonder levendig. In totaal gingen 12.122 ton over de grens (vorig jaar Augus^ tus 11.738 ton). De beste afnemers waren Gr. Britannië (4193 ton), Vereenigde Staten (2889 ton),- Duitschland (1241 ton), Zweden (1086 ton) Denemarken (977 ton), Canada (633 ton) en) Finland (224 ton). De export van afgesneden bloemen, blffc* deren enz. had nog weinig beteekenisj voor deze artikelen is het nog te vroeg in) het jaar. De totale uitvoer bedroeg 21 ton, waarvan Duitschland en Gr. Brittannië resp. 7 en 13 ton namen. Ook voor levende planten (boomen, hees ters, vruchtboomen, e. d.) is het nog te vroeg. In totaal werd slechts 8 ton uitge-» voerde WEGENBELASTINGWET. Vrijstelling voor landbouwwerktuigen. Op de vragen van den heer Ebels betref fende het verleenen van vrijstelling van wegenbelasting aan coöperatieve dorsch- en landbouwvereenigingen voor door leden dier vereenigingen gebruikt wordende landbouw^ werktuigen, luidt het antwoord van den heer de Geer, Minister van Financiën, als volgt: In antwoord op de vragen kan worden medegedeeld, dat in een op 9 September j.l. verzonden aanschrijving aan de betrokken ambtenaren is bericht, dat aan bona fide coöperatieve landbouw- en dorschvereenigin-. gen, welke haar landbouwwerktuigen al* Iéén gebruiken ten dienste van de leden der vereeniging, daargelaten de vraag of die vereenigingen reeds langeren of korteren tijd bestaan, dan wel zijn opgericht eerst na het in werking treden van de Wegenbelas tingwet, een kostelooze kaart kan worden afgegeten op den voet van artikel 6-d der Wegenbelastingwet; voorts dat in de geval len, waarin er aan getwijfeld wordt, of de vereeniging wel inderdaad een bona fidel vereeniging is, de zaak aan het oordeel van den Minister behoort te worden onderworpen 11 Mej. M. B. Van f900 inkomen moet f 26.70 belasting betaald worden door een ongehuwde. Voor een gehuwde bedraagt dit f 14.77. Hoeveel de personeele belasting bedraagt kunnen wjj u niet zeggen, daar wij de huurwaarde en de waarde van het meubilair niet weten. 2—2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6