AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Vrijdag. Sladszaal (foyer): Propaganda-avond. Re vue- en Operettevereeliiging. 8 uur nam. O e g s t g e e s t (Irene): Bazaar. Voorm. 1012, nam. 25 en 710 uur. Zaterdag. Stadszaal: Feestavond Ver. van Mathe- sianen. 8 uur. De avond-, naoht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Sept. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwjjt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. Dr. Knappert werd in dat zelfde jaar be roepen bij de Hervormde gemeente te Kwa- dijk, waar hij zich reeds dadelijk als een goed kanselredenaar deed kennen; van 1889 tot 1893 was hij predikant te Dokkum en van 1893 tot 1902 te Assen waarna zijn be noeming tot hoogleeraar volgde. In de kerk beleed en verkondigde hij het Evangelie in vrijzinnigen geest, doch door zijn groole gave van geest en hart verwierf .hij in deze plaatsen de vriendschap en het vertrouwen van andersdenkenden die ook den weisprekenden redenaar gaarne hoor den. Jn den ontwikkelingsslrijd voor de mo derne richting waartoe hij van huis uit be hoort heeft prof. Knappert steeds een zelf standige positie ingenomen. Hij gevoelde zich gedrongen tot een opzettelijk pogen om het goede in de orthodoxie vooral niet te miskennen. Toen echter onder leiding van dr. G. J. Niemeyer de vrijzinnig hervormden zich begonnen te organiseeren heeft hij naar vermogen hieraan medegewerkt, of schoon hij krachlens aanleg en aard nooit tot de meest geharnaste strijders 'heeft be hoord. Belangrijker aandeel heeft hij genomen an de pogingen om de voorwaarden van het godsdienstonderwijs te verbeteren. Zijn plei dooien hiervoor in De Gids van 1892 en 1899 hebben in breeden kring instemming gevonden. Reeds bij zijn predibantswerk begreep hij, dat de Evangelieverkondiger zich niet te nauw in zijn gemeente mag opsluiten en de grenzen van zijn werkkring niet tot de traditioneels perken bepalen kan. Profijt trekkend van de .nóeuwe belangstelling in godsdienst, zooals die bij sommigen der tachtigers zich openbaarde in de bestrij ding van het materialisme, heeft hij door cursussen en lezingen de aandacht op het geestelijk levensbestanddeel gevestigd. Aan de eersto samenkomsten van do vrijzinnig- christelijke studentenbeweging te Leiden nam hij een werkzaam aandeel, zonder wel iswaar bij den later en groei van den Bond die leidersgaven te openbaren, welke som mige zijner ambtgenooten als Roessingh, Heering, De Graaf, Lindeboom en Windisch zoo overvloedig toonden te bezitten. Reeds in Assen gaf dr. Knappert blijk dat zijn geestelijken arbeid zich zou be wegen op geschiedkundig en letterkundig gebied. Met mr. S. Gratama vervaardigde hij toen reeds de rechtspleging in den Bal- loër „Bij klimmende zonne", opgevoerd bij het bezoek van H. M. de Koningin in Drente. Naast zijn arbeid ah hoogleeraar in de practische vakken munt prof. Knappert uit door zijn gedegen studie in de kerkhistorie. Zijn geschiedenis der Nederlan.dsch-Her- vermde Kerk en het Ontstaan en Vestiging van het Protestantisme in de Nederlanden vormen te zamen een geschiedboek over het Nederlandsche Protestantisme, zooals wij tot nu toe nog niet bezaten. Opvallend van dit werk zijn twee dingonin de eerste plaats de geniale kijk op de geschiedenis. In deze twee opzichten wijkt prof. Knap pert af van de methoden, waarmee in den regel kerkgeschiedkundige werken m ons vaderland worden geschreven. Kenmerk voor wetenschappelijk werk was een dorre stijl met onverteerbare citaten en een mi nutieuze kroniek van feiten. Ofschoon hier voor gesmaad door de mannen der oude techool, heeft prof. Knappert hieraan een einde gemaakt. Hij heerft doen zien dat ge schiedschrijven iets anders is dan kroniek- schrijven en dat wetenschappelijk werk evengoed kan worden geschreven in goed leesbaar Nederlandsch als in hortende zin nen vol vreemde woorden. Met dit laatste komen wij op een ander terrein, waar prof. Knappert, ook als een warm strijder mag genoemd wordenonze moedertaal. Niet ten onrechte is prof. Knappert lid van de Nederlandsche Maat- 'schappij voor Letterkunde, want hij is een vurig strijder voor onze taal en verdedigt deze tegen alle Galidcsmen, Germanismen en Anglicismen. Populair is profa Knappert in den goeden zin des woords en vele geschriften die er van zijn hand zijn verschenen en die op allerlei terrein zich bewegen, maar toch voornamelijk bet leven onzer voorouders schilderen.^ En wat ons leeken nog het meeste in dezen geleerde treft, dat is zijn beminne lijke persoonlijkheid, zijn vriendelijke te gemoetkomendheid, zijn steeds bereid zijn tot steun en hulp waar deze noodig is en waar het in zijn vermogen ligt deze te ver- leenen of daartoe de wegen aan te wijzen. Het is bovenal den menseh Knappert die de gewone niet geleerde burger aantrekt. En wanneer morgen in intiemen kring prof. Knappert door velen wordt gehul digd, dan zijn dat niet alleen geleerden en mannen van de wetenschap, maar ook een aantal gewone menschen wier namen in het hem aangeboden album prijken, raen- schen die zich tot hem aangetrokken gevoe len om zijn eigenschappen van hart en karakter. NIEUWE INVALLEN BIJ INDONESISCHE STUDENTEN. Twee hnnner ie Leiden gearresteerd. Op last van de Justitie te 's-Gravenhage heeft de politie alhier hedenmorgen te acht uur gelijktijdig invallen gedaan in percee- len in de Wasstraat 1, de Oldenbarneveldt- straat, de Kaiserstraat en de Langebrug, bewoond door Indonesische studenten, verdacht betrokken te zijn bij het commu nistisch complot, dat eenigen tijd geleden werd ontdekt en ter zake waarvan toen reeds, gelijk gemeld, eenige huiszoekingen plaats vonden, met gevolg dat verschillende schrifturen in beslag werden genomen. Twee hunner, de heeren A. en S., respec tievelijk wonende in de Kaiserstraat en in de Wasstraat, werden gearresteerd en nog heden ter beschikking van de Justitie ge steld. Bovengenoemde inval had uitsluitend de vermelde arrestaties ten doel, zoodat gee nerlei huiszoekingen Werden verricht. Naar wij vernemen zijn heden gelijk tijdig ook te Den Haag en Amsterdam op bevel der Justitie soortgelijke invallen gedaan. Ook daar hebben arrestaties plaats ge had. Te Den Haag werd o.a. gearresteerd Mohammed Hatta, voorzitter van de Per- himpoenan Indonesia. Deze is reeds heden ochtend naar het Huis van Bewaring over gebracht. Wapens zijn daar bij de huiszoe kingen niet gevonden. Wij vernemen, dat reeds eenigen tijd het voornemen tot arres tatie bestond. Dat thans juist hiertoe werd overgegaan, geschiedde, omdat de politie vernomen had, dat een der hoofdverdachten een te Leiden woonachtig student, od het punt stond het land te verlaten. Omtrent de arrestaties op hedenmor^n van Indonesische studenten kag nog het vol gende worden medegedeeld. De commissie die indertijd nadat het com munistisch complot was ontdekt op. last van de Justitie werd benoemd om de toen bij In donesische studeirten in beslag getoomen^ do cumenten te onderzoeken en die eenigen tijd geleden haar rapport bij de Justitie in diende is sindsdien in overleg met de Justi tie steeds verder ge'gaan met het verzamelen van gegevens- betreffende de verhouding welke er bestond tusschen sommigen In donesische studenten hier te lande en de communistische agitatie in Indi,ö, zoomede omtrent het contact van die stude'nten met Moskou. In den laatsten tijd moeten verschillende nieuwe feiten ter kennis van de Justitie zijn gekomen. Toen nu deze gisteren vernam, dat e'en Leidsch student Raden Ardjoe Sastro Amidjojo een der verdachten, binnen enkele dagen naar Indië zou vertrekken, achtte zij het oogenblik gekomen om in te grijpen. De twee verdachten, die alhier zijn gear resteerd en waartoe genoemde Sastro be hoort, zijn ook reeds in het Huis van Be waring te 's-Gravenhage ingesloten. Zij wor- de'n verdaoht van het misdrijf bedoeld in art. 131 Wetboek van Strafrecht: opr.uiing. LEIDSCHE VEREEN. TOT BEVORDERING VAN DE KENNIS IN DE GRAFISCHE VAKKEN TE LEIDEN. Onder voorzitterschap van den heer A. P. J. Aarse heeft gisteravond in het „Nut voor het algemeen" aan het Steenschuur een openbare vergadering plaats gehad van bo vengenoemde vereeniging. De vergadering was druk bezocht, zoodat de benedenzaal goed gevuld was. De (heer Aarse leidde de vergadering in en vertelde o.m. dat twee afgevaardigden e'en rei9 hadden gemaakt naar Roterdam om da vraag te bestudeëren of een dag- of avond cursus mogelijk zou zijn aan een ambacht school. Dit blijkt niet goed mogelijk. Om subsidie vragen bij Rijks, provincie of Gemeente wil men niet. Daarom werd be sloten in den komenden winter te beginnen met het geven van lessen in de Nederland sche taal en in het teekenen. Deze lessen zullen door de heëren Van Doorn, onder wijzer alhier en Joh. Herzog uit Den Haag. worden gegeven. Er komen 26 taal- en 26 teekenlessen, waarvoor per jaar slechts i4 lesgeld zal worden betaald. De heer Aarse stelde de leeraren aan dc vergadering voor en besloot zijn inleiding met dank te brengen aan allen die de ver eeniging met raad en daad en financieelen steun hadden geholpen tot bereiking van? haar doel. Spr. he'ette vervolgens de beide sprekers hartelijk welkom en gaf daarna het woord aan den heer G. J. Schepers, van Den Haag. Spr. deelde eerst op humoristische wijze uit eigen ervaring een en ander mede be treffende zijn opleiding in de typografie, die uitsluitend van practischen aard was en langs lijnen van geleidelijkheid ging. Spr. heeft zijn doel bereikt doch zou gaarne an deren een weg als hij gehad heeft willen be sparen; vandaar dat spr. een warm voor stander is gewordc-'n van een goede vakop leiding. De tijden zijn anders geworden en aan het drukwerk worden in onzen tijd heel andere eischen gesteld dan 'n jaar of 30 ge leden. Machines van ingenieuse vinding zijn gekomen in de plaats van de vroegere, die eenvoudiger en gemakkelijker te bedienen ware'n. Het handzetten begint langzamer hand tot het verleden te behooren. Spr. juicht het van harte toe. dat ook hief ter stede een vereeniging is opgericht tot verbetering van de kennis der typografie. Dit is zoowel een werkgevers- als een werkne- mersbelang, men lette er bijv. op, dat in onzen tijd de drukkerijen die het beste werk leveren, over 't algemeen he\ meest rendee- reto. Spr. vindt het een juiste gedachte van hot bestuur, te beginnen met een taal- en een teekencursus. De beteekenis dezer beide vakken voor den typo springt in het oog. Als de zetter de Ned. taal goed machtig is, spaart dit veel tijd bij de correctie, terwijl wie goed teekenen kan een oog heeft voor de verhoudingen en daardoor in staat zal zijn mooi drukwerk te leveren. De tweede spreker, de heer J. Schipper, secr der Cenlr. Leerlingencommissie, zette eveneens de noodzakelijkheid van goede vakopleiding voor de typografen uiteen. Zal het bedrijf op de hoogte van den tijd staan, dan is het niet voldoende, dat de patroons zich de nieuwste machines aanschaffen, doch tevens hebben zij noodig arbeiders om die machines goed te bedienen. Daarom is een goede vakopleiding noodzakelijk. Met name geldt dit voor de toekomstige typografen. Wij moeten beginnen bij de jeugd. Er i9 nog veel te doen in dezen. De leerlingregeling is nog voor velen, zoowel werkgevers als werknemers, een gesloten boek; zij weten er te weinig van en hebben er daarom ook te weinig belangstelling voor Wij hebben thans in ons land 1103 ge contracteerde leerlingen; er zijn echter nog wel een 200 leerlingen, die geen contract hebben. Het is in hun eigen belang, dat zij dit zoo spoedig mogelijk krijgen, opdat niet wellicht in de toekomst het bedrijf voor hen gesloten zal zijn. Spr. deed ee nberoep op de patroons en de chefs, het werk der leerlingencommissie te steunen. Ook de vakorganisaties hebben in dezen een taak. Spr. richtte zich vervolgens tot de leer lingen zeiven en tot de ouders en wekte hen op zich in te spannen voor een goede vakopleiding. Het is niet zoo moeilijk typo graaf te worden, maar wel om het te blij ven. Spr. herinnerde er aan, dat sinds het intreden der malaise wel een tweeduizend typografen uit het vak zijn uitgestooten. Hoe beter men opgeleid is hoe sterker men staat in den strijd om het bestaan. Werkgevers- en werknemersorganisaties steunen thans met f7000 per jaar de leer lingenopleiding. Wel een bewijs hoeveel het particulier initiatief in dezen vermag. Spr. deed een beroep op de patroons en den arbeid der vereeniging te steunen door lid te worden en allen er toe mede te wer ken dat weer een goede tijd aanbreekt voor ons bedrijf. (Applaus). Nadat de heer van Doren nog een kort opwekkend woord gesproken had tot de leerlingen en de ouders, en de voorzitter had meegedeeld, dat de cursus gehouden zal worden in de school aan de Mare, sloot deze de vergadering. De heer F. Stokhuyzen, hoofdinge nieur der Stedelijke Lichtfabrieken alhier is door Ged. Staten van Zuid-Holland be noemd tot lid eener commissie, welke tot taak zal hebben een onderzoek in te stellen naar de bij de Electriciteitsmaatschappij „Voorne en Pulten", zoowel op administra tief als op technisch gebied eventueel be staande misstanden en gepleegde onregel matigheden en na te gaan of de bestaande organisatie voldoende waarborg biedt voor mogelijkheid van een doelmatige exploi tatie. Naar de „N. R. Crt." hedenmorgen meldt, bestaan er ernstige planned om den leerstoel in de physiologie aan de Veeartse- nijkundige Faculteit der Rijksuniversiteit te Utrecht opnieuw te doen bezetten. Ais opvolger van prof. De&huyzen wordt genoemd dr. J. Roos alhier voorheen assis tent van prof. D. U. de Jong. thans assistent van prof. W. Einthoveu. Het bestuur van het Leidsch Studen ten Muziekgezelschap Sempre Crescendo bestaat uit de heeren: J. Kroese, praeses; G. B. Duyster, ab-actis; L. J. van Gelein Vitringa, quaestor; JP. A. Liezenberg, biblio thecaris; E. van Haeften, commissaris. Het bestuur van de afdeeling Leiden van het „Nederlandsche Roode Kruis" ver zoekt ons mede te deelen, dat op Woensdag 28 September a.s. hier ter stede een collecte langs de huizen en op straat gehouden zal worden, teneinde het „Roode Kruis" in staat te stellen zijn vredestaak naar be- hooren te vervullen. Waar vroeger do taak van het „Roode Kruis" was, uitsluitend hulp te verleenen in tijden van oorlog, heeft het zijn werkzaamheden uitgebreid tot het in vredestijd bevorderen van de volksgezondheid, hygiëne en hulpYarlesning bij nationale rampen enz. Hiervoor is veel geld noodig 1 Wij 9poren iedereen aan naar vermogen bij te dragen om het „Nederlandsche Roode Kruis" in staat te stellen zijn vredestaak naar bc- hooren te vervullen, wat aan het geheele Nederlandsche volk ten goede zal komen. Door de politie is op stal gezet een pink die op den weg werd aangetroffen. In lichtingen aan het Bureau. Op den Stationsweg is mej. v. E. gis teren met haar rijwiel gevallen en geslipt, tengevolge waarvan zij haar knie verwondde en per auto naar huis moest worden ge bracht. Omstreeks halftien gisteravond is van epn autobus van het Stadsverkeer het rech tervoorwiel gebroken toen de bus op de Blauwpoortsbrug reed. De wagen bleef op den rajls liggen en moest met behulp van een kraamwagen worden verwijderd. He't tramverkeer in de richting naar het station ondervond circa twintig minuten ver traging. Gisterenmiddag omstreeks kwart over vijf is de li-jarige van L. in den Vliet te water geraakt. Door eenige straatmakers, die daar Werkzaam waren, werd de jongen op het droge gebracht. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom den Volkenbond. De Volk en bondsvergadering is gisteren begonnen met de bespreking van 't rapport van den Duitschen afgevaardigde, het rijks daglid Breitseheid over de werkzaamheid van de internationale commissie voor in- tellectueele samenwerking en het Parijsche instituut tot dat dpel. Hij deed een beroep op de delegaties om bij haar regeeringen aan te dringen op financieelen steun aan deze instelling. Het rapport van Breitseheid werd met algemeene steramen aangenomen. Breitseheid drong in zijn toelichting nog aan op een opvoedóng der schooljeugd tot gemeenschapszin en het begrijpen van an dere volkeren. De Belgische oud-minister de Brouckère las het rapport van de wereld-perconferen tie voor, welker welslagen aan de zeer deugdelijke voorbereiding geweten wordt. De Italiaansche gedelegeeide heeft rap port uitgebracht over de Grieksche lee- ning van negen millioen pond sterling, die dienen moet voor de voortzetting van het onderdak brengen der Grieksche vluchte lingen, de stabilisatie van bet Grieksche geld en om evenwicht te brengen in de be- gnooting. De ontwapeningscommissie heeft de Fin- sohe resolutie aangenomen waardoor den Volkembondsraad verzocht wordt aan de bevoegde commissie opdracht te geven om het plan voor financieel© hulpverleening aan de aangevallen staten veider te be studeer en. Het zal de taak van de inter nationale ontwapeningsconferentie of van een speciale conferentie zijn om het plan verder uit te werken. Verder nam de com missie bet rapport aan van Guerrero (San Salvador) dat opkomt voor de bijeenroe- ping van een speciale conferentie ten einde een internationale overeenkomst op te stel len over de controle der fabricatie van wa pens en munitie. DUITSCHLAND. Het Duitsch-nationale congres gesloten De loterij-zwende laars veroordeeld Een tele gram van den ex-keizer. Het congres der Duitsch-nationale partij is gisteren te Koningsbergen voortgezet en gesloten. Minister Schiele heeft het woord gevoerd over de agrarische politiek en versterking van den landbouw door ta- riefsverhooging bepleit. Minister van Keudell sprak over de vlag- kwestie en deelde in dit verband mede, dat dr. Gessier, de minister van rijksweer- baarherd, voornemens was geweest zijn vlagverordening in den kabinetsraad te brengen, om er daar over te laten beslis sen. De oppositie is echter dbor een indis cretie achter de verordening gekomen en heeft ze gepubliceerd, vóór Gessier aan zijn voornemen gevolg had kunnen geven. Ten slotte heeft de ondervoorzitter, Schlange-Schöningen, de partij opgewekt tot strijd tegen het socialisme. Vooral op twee punten dient daartegen front gemaakt op het gebied van het onderwijs en van de buitenlandsche politiek. Spr. verdedigde in dit verband het nieuwe schoolontwerp en verzekerde, dat, als de socialisten in vloed kregen op de buitenlandsche staat kunde, Duitschland morgen aan den dag den weg naar een Oost-Locarno zou opgaan. Dat mag niet gebeuren. In het proces tegen de beide ontrouwe loterij-ambtenaren Bohm en Schlein9tein, di© zich door bedriegelijke kunstgrepen bij de trekking wederrechtelijk bedragen van 100.000 en 25.000 Mark hebben toegeëigend (de eerste heeft zich bovendien nog schul dig gemaakt aan verduistering van 80.000 Mark) is Bohm tot 2 jaar en 3 maanden tuchthuis en 1000 M. boete, Schleinstein tot lVa jaar tuchthuis en 500 M. boete veroor deeld. Ter gelegenheid van de TannenbeTgfees- ten heeft de Duitsche ex-keizer het volgende telegram aan maarschalk von Hindenburg gezonden: „Bij gelegenheid van de inwijding van het Tannenberg-gedenkteeken gevoel ik een diepe en êindelooze dankbaarheid voor al len, die aan den geweldigen slag hebben deelgenomen. Belast met de taak om Oost- Pruisen, koste wat het kost, te bevrijden, heeft uw voortreffelijke leiderschap en dat van generaal Ludendorff, ondersteund door toegewijde medewferking van uw onder geschikten uit de school van graaf Schlief- fen, tezamen met onze zelfverloochende, moedige, onvergelijkelijke troepen die schit terende overwinning behaald. Tan-nenberg heeft de wereld wederom getoond, waartoe Duitsche kracht onder krachtige en zelf bewuste leiding in staat is. Moge de helden geest van Tannenberg onze verdeelde naties wederom doordringen en vereenigen. Dan zal het weer wonderen kunnen verrichten en de dappere mannen, voor wie dit ge- denkteeken is opgericht, zullen niet tever- gees gestorven zijn. Dan zal met Gods hulp Duitschland weder verrijzen. Wilhelm I. R." Men zal begrijpen, dat dit telegram in de republikeinsche kringen wordt gehoond en scherp afgekeurd. Men begint zich daar trouwens ongerust te maken over de viering van den 80sten verjaardag van Hindenburg, die meer een nationalistisch karakter gaat aannemen van rechtsche propaganda dan van een algemeene feestdag. FRANKRIJK. De verhonding tot de sovjets. Opnieuw heeft de Russische plaatsver vangende volkscommissaris van buitenl. zaken Litwinof gemachtigd tot de verkla ring, dat tusschen de Russische en de Fran- sche delegaties reeds volledige overeen stemming is bereikt in zake de regeling van de Russische schulden aan Franknjs van vóór dieo oorlog Slechte omtrent het maximum der door Frankrijk te verleenen credieten bestaat nog verschil van mee ning. De Russische regeering is voorts bereid om binnen zes maanden een aanvang te maken met de aflossing de*r schulden en daartoe bij een nader aan te wijzen bank een bedrag van 30 millioen goudfrancs te deponeeren voor de eerste halfjaarlijksehe aflossing. Uit dit bedrag kan dan terstond na het sluiten van de overeenkomst voor de regeling der Russische schuld en voor de door Frankrijk te verleenen credieten een eerste betaling aan de houders van Rus sische effecten geschieden. De Russische gezant te Parijs heeft reeds instructie ontvangen om dit ter kennis van de Fransche regeering te brengen. Aldus Litwinof. Daartegenover meldt het Havas-bureau officieel, dat dit niet aan de werkelijkheid beantwoordt. De Fransche delegatie ter Franech-Russische conferentie zal zeer spoedig in bijzonderheden een verklaring afleggen, die de zaken recht zet en de noodzakelijke rectificatie aanbrengt. ENGELAND. Rede van Lloyd George voor een Godsvrede. Te Bangor heeft Lloyd George het woord gevoerd over de economische malaise, waarmede Engeland nu reeds 7 jaar te kampen heeft. Een commissie van deskun digen uit de liberale partij is sedert een jaar bezig met een onderzoek naar de oor zaken en haar rapport, dat ook maatrege len ter genezing zal aanbevelen, is binnen enkele maanden te wachten. Lloyd George stelde voorop, dat de oude stapelindustrieën (mijnen, katoen, wol, ijzer, staal en scheepsbouw) het zwaarst te lijden hebben onder de depressie, die erger is dan het land gedurende een eeuw heeft doorstaan. „De vroegere tijdperken van malaise, die wij ons kunnen herinneren, duurden tèn hoogste 2 A 3 jaar, maar de huidige duurt al 7 jaar. In 1913 ontvingen 850.000 men.- 9chen werkloosheidsonderstand, thans meer dan één millioen, en hun aantal zou meer dan anderhalf millioen bed/ragen, als er niet zooveel werkloozen pensioen of open baren steun kregen. „Bovendien is de bevolking des lands toegenomen. Er zijn naar schatting 3 mil lioen monden meer te voeden dan vóór den oorlog, maar niettemin is de uitvoer van onze stapelproducten geringer dan vóór den oorlog. Hij bediaagt er slechts 80 pCt. van en om gelijkwaardig te zijn zou hij met inachtneming van het indexcijfer 130 pCt. moeten bedragen. „In Frankrijk is de uitvoer grooter dan vóór den oorlog en in de Vereenigde Staten véél grooter. Dit bewijst, dat hooge loonen niet de oorzaak zijn van de malaise in En geland, want in de Vereenigde Staten zijn de loonen veel hooger dan hier." Lloyd George gaf vervolgens te kennen, dat de stand van zaken erger is geworden sedert de huidige conservatieve regeering aan "het roer is. Haar wanbeleid heeft de staking in de mijnen maanden langer doen duren dan noodig was geweest. Verder heeft zij door het heTstel van den gouden standaard veel kwaad gedaan. Een koene en wijze leiding is noodig en het geheele volk moet doordrongen worden van de noodzakelijkheid van samenwerking. Het is thans minder dan ooit tijd voor uit tarting van of aanvallen op dè vakbewe ging. Als het pariement straks weer bijeen komt, dient het voor alles zijn aandacht te richten op deze alles overheerschende zaak, waarbij het welzijn van millioenen en de toekomst van het geheele land betrokken is. Tijdens den oorlog hebben de politieke partijen hun strijd gestaakt en het i9 noo dig, dat zij het thans nogmaals doen, om gezamenlijk de crisi9 te boven te komen. ZUID-SLAVIE. De conflicten met Bulgaarsche comitadzjis. Volgens de „Politica" heeft de minister van buitenlandlandsche zaken Marinkowits aan den Zuid-Slavischen gezant te Sofia opgedragen te protesteeren tegen den spoor wegaanslag bij Gevgheli en den inval van Bulgaarsche benden op Zuid-Slavisch gebied. Het is wel opmerkelijk, dat dergelijke in cidenten geregeld opduiken, eoodra er sprake is van onderhandelingen tusschen Zuid-Slavio en Bulgarije l TURKSCHE VROUWEN-EMANCIPATIE. JERUZALEM, 23 Sept. (Heater). Het blad „Elifba" te Damascus deelt mede, dat eenige Mohammedaansche vrouwen te Da mascus, onder invloed van de Turkscha vrouwen-emancipatie-beweging, besloten heb ben in het publiek ongesluierd te verschijnen en de Syrische regeering een memorandum hebben voorgelegd, waarin zjj verzoeken hen tegen alle fanatieke aanvallen te verdedigen. Do opper-Ulema (Mohammedaansch priester) heeft tegelijkertijd zijn protest hiertegen laten hooren en dit onvoegzaam gedrag der vrouwen verboden, waarop ook de regee ring het verbod heeft uitgevaardigd, dat de vrouwen zich zouden ontsluieren. De vrouwen hebben nu een openbare be tooging op touw gezet tegen dit regeerings- bevei, welke echter met geweld is onderdrukt. UIT CHINA. SJANGHAI, 23 Sept. (N. T. A. draad loos). Miss Weiling Hoong, de schoonzuster van den Chineeschen leider wijlen Dr. Soen Yat Sen heeft medegedeeld dat zij in het huwelijk zal treden met generaal Tsjang Kai Sjek, de vroegere opperbevelhebber der Nationahslische troepen. LEVINE VERTROKKEN. LONDEN, 23 September. (Reuter). De vliegmachine „Miss Columbia" met Levine en Hinchcliff aan boord is vanochtend op- geslegen voor een nonstopvlucht naar Ka rachi. Bij het opstijgen woei een krachtige wind; het toestel kwam slechts langzaam van den grond door de zware belasting. Het voert nl. 400 gallon benzine mede, welke hoeveelheid voldoende is om 50 uur in de lucht te blijven. De atmospherische gesteldheid is goed. (Levine blijft het groote raadsel. Eerst zou hij van den tocht afzien, (zie onder B,uilenl. Gem.) en nu vertrekt hij toch opeens. Red. L. D.). GEEN BRIEF VAN NUNGESSER EN COLI. PARIJS, 23 Sept. (V. D.). De „Petit Pa- risien" meldt, dat vastgesteld is, dat de op de Hollandsche kust gevonden' flesch met een briefje, dat van Nungesser en Coli af komstig zou zijn, niet van deze vliegers af komstig is. Mevrouw Nungesser verklaarde dat het handschrift niet van haar zoon is. 3—

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2