De Officieele Opening van de Winkelweek. Onze Foto-Wedstrijd. 68'<0 JAARGANG VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1927 No. 20714 Het voornaamste nieuws van heden. STADSNIEUWS. BERICHT. OFFICIEELE KENNISGEVING LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. De commissie voor de Winkelweek met in haar midden links en rechis van den voorzitter, de heer Simonis, onze burgemeester en mevrouw iVan de Sande Bakhuyzen. Achter de tafel de deelnemers. Prof. dr. L. KNAPPERT. Dr. Laurentius Knappert, zoon van den bekenden Amsterdamschen hoogleeraar dr. J. Knappert, voor dien predikant te Leiden, werd 7 Juli 1863 geboren te Harlingen waar destijds zijn vader predikant was. Hij pro moveerde in 1887 aan de Universiteit te Amsterdam tot doctor in de godgeleerdheid op proefschrift: „De beteekenis van het folklore voor de godsdienstwetenschap". VIJF EN TWINTIG-JARIG PROFESSORAAT VAN PROF. DR. L. KNAPPERT. Morgen herdenkt prof. dr. L. Knappert den dag waarop hij vijf-en-twin(ig jaar ge leden het ambt van hoogleeraar vanwege de Ned. Hervormde Kerk aan de Leidsche Uni versiteit aanvaardde, waaraan hij sedert colleges geeft in de geschiedenis en leerstel lingen der Ned. Hervormde Kerk. BINNENLAND. Invallen bij Indonesische studenten hl Leiden, Amsterdam en Den Haag. Eeniga arrestaties. (Stadsn., Ie blad). De regeling van het radio-verkeer. (Bin-i nenl., 2e blad). Bescherming der indnstrie. (BinnenL, 2e blad). Een autoweg voor snelverkeer; een voor» loopig comité opgericht. (Binnenl., 2e blad). Huldiging van het Tweede Kamerlid, den heer Ketelaar. (Binnenl., 2e blad). Tunney wint den strijd om het wereld» kampioenschap boksen tegen Dempsey. (Sport, 3e blad). BUITENLAND. Voortzetting van het Volkenbondswerk t« Genève. (Buitenl., Ie blad). Lloyd George over de economische crisis in Engeland. (Buitenl., Ie blad). Levine is vertrokken voor een tocht naar het Oosten. (Tel. Ie blad). name aan de rondrit. Grj hebt een wapen schouw gehouden over den gemobiliseerden middenstand. Daarvoor zjjn wij n ten zeerste dankbaar. Nadat de heer Simonis nog de heeren Straatsburg, Passier, Kwestroo, Rooyakkers, De Groot, Dieben, Stallinga en Vreeken had bedankt voor het beschikbaar stellen van de auto voor den rondrit, nam ov>k de burgemeester nog het woord Hg zeide, dat zgn verwachtingen niet beschaamd geworden waren en wenschte de commissie geluk met het behaalde succes. Gaarne gaf spr. de commissie de ver zekering, dat hg, als burgemeester, voor den middenstand steeds zou doen wat hg kon. Ik hoop, aldus eindigde de burgemeester zijn met applaus begroette rede, dat de toe stand in den handel door uw werk zal herleven. Ook gisteravond was het buitengewoon druk in alle winkelstraten van de stad. Deze boden met de talrijke fel verlichte étalage ean prachtig aanzien en voor vrijwel ieder winkelraam verdrong zich tot laat in den avond het publiek. Ook de muzikale rondgang van „Perosi" werd een volmaakt 6ucces en de commissie mag tevreden zijn over het begin van deze winkelweek, die zonder twijfel zal beant woorden aan de verwachtingen, die commissie en deelnemers zich ervan hebben gekoesterd. De Leidsche Middenstand Om halfvier gistermiddag zou onze bur gemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen in den foyer van de Stadsgehoorzaal in een officieele bijeenkomst van winkelweekcom missie, deelnemers en genoodigden de win kelweek, die feitelijk om twee uur gister middag, het uur waarop alle étalages ge reed moesten zijn, aanving, met een korte redevoering openen. Reeds om voor drie uur kon men in de voornaamste winkelstraten merken dat het publiek zich wel bewust was dat er iet» bijzonders te gebeuren stond. Vooral op de Breestraat in de omgeving van de Stads gehoorzaal was hét op dat uur reeds bui tengewoon druk, niet alleen door de hon derden kinderen, die van hun belangstel ling blijk gaven, omdat ook de kinderen begrepen, dat er „wat te doen" was, doch en wij constateerden dit tot onze vreugde niet minder van publiek dat kennelijk uit winkelen was. Zoo was de drukte op straat, die aan de officieele ope ning van de winkelweek voorafging, zeker alleszins bemoedigend te noemen voor de winkeliers. In de Stadszaal heeft de burgeméester, gevolg gevend aan het verzoek van den voorzitter der winkelweekcommissie, de hêer Simonis, de winkelweek geopend met een rede, waaraan wij het volgende ont- leenen. Ik dank u aldus mr. v. d. Sande Bak huyzen ook namens mijn vrouw voor de uitnoodiging die u ons hebt willen zenden, en ik acht het goed gezien, dat u de dames bij deze winkelweek niet oVer het hoofd ziet. Zij hebben immers bij uitstek de eigen schap kooplustig te zijn. En dat is wat gij noodig hebt, een kooplustig publiek. Na drie jaren van rust heeft uw commis sie gemeend, dat het oogenblik weer ge komen was. om een winkelweek te organi- seeren, daardoor de aandacht van het pu bliek vragende voor den middenstand. Als Burgemeester gevoel ik zeer veel voor uw streven. Ik wil dan ook gaarne een opwek king richten tot de burgerij van onze stad om den winkeliers te toonen dat men hun streven waardeert. En in mijn aansporing beperk ik mij zelfs niet tot de Leidenaars, ook de bewoners van de gemeenten in den omtrek zou ik willen raden vooral in deze week onze' winkels te bezoeken. De etalages, die gij hebt gemaakt, zijn aantrekkelijk en leerzaam. Gij maakt thans reclame. En dat is goed. Tracht Aoot ver siering met bloemen, door lichtr^lame uw Wij vestigen nog even de aandacht op het feit, dat morgenmiddag i uur precies de inzendingstermijn voor deelneming aan onzen Fotowedstrijd onherroepelijk sluit. DE DIRECTIE. De Kindercourant verschijnt in plaats van heden, MORGEN. DE DIRECTIE. gemobiliseerd. De Burgemeester houdt wapenschouw. SCHOUW VAN WEGEN ENZ Burgemeester en Wethouders va-n Leiden; Gelet op artikel 17 der Verordening van 6 Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15), laatste lijk gewijzigd bij Verordening van den 6en Februari 1913 (Gemeenteblad No. 4), op wegen, lanen, straten enz., en waterin gen en slooten. Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te beginnen met Dinsdag 4 October e.k. zullen, worden geschouwd aMe wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hof jes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe be- hoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn, en, zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden, voor het publiek verkeer openst aan en al te wateringen en slooten, en de riolen ter vervanging daarvan ge maakt, benevens de daartoe behoorende sluizen, duikers, buizen, toegangkokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzon der eigendom zijn. zaken aantrekkelijk te maken, en ge zult er in slagen den kooplust te versterken. Niemand zal bet u kwalijk nemen, want het is noodzakelijk om in den strijd om het bestaan „iets te doen". Gij kunt niet af wachten Of het economisch juist is dat gij kunstmatig poogt den kooplust te prikkelen is een vraag, die ik hier niet wil beant woorden. Slechts weet ik dat deze winkel weken voor den bloei van Leiden van groot belang zijn, omdat het den bloei van den Middenstand betreft. Gij hebt echter nog een andere taak, al dus. de burgemeester. Uw roeping moet het ook zijn het publiek op de hoogte te hou den van alles wat er aan de markt komt. Daardoor kunt gij voorkómen dat uw stad- genooten hun waren van elders betrekken. Want het is u natuurlijk wél bekend, dat ons regelmatig aanbiedingen van leveran ciers van buiten bereiken.. Gij moogt daarom uw onmisbaarheid niet al te hoog aanslaan. De moeilijke kunst van etaleeren ver staat men hier zeer goed. En zeker danken wij in dit opzicht veel aan het werk van uwe commissie. Maar goed etaleeren alleen is niet voldoende. Zorgt er ook voor, dat gij in uw winkels goed personeel hebt, perso neel, dat menschenkennis toont te bezitten. Ook wanneer een klant in uw winkel is moet men het hem aangenaam maken, al dus de burgemeester. En thans ben ik verlangend te zien wat gij tot stand hebt gebracht. Ik wensch u van harte het. succes toe, dat gij, daaraan twijfel ik niet, zeker zult oogsten. Met dezen wensch verklaar ik de winkelweek gaarne geopend. Alvorens de commissie zich met de ge noodigden per auto's op weg begaf om een rondrit langs de winkels te maken, gaf dfe- heer Simonis nog het woord aan den voor zitter van de K. v. K. voor Rijnland, den heer ten Cate Brouwer, die meende, dat de eerste magistraat vgji-;pnze stad zoo juist had gewezen op defi plicht van den Mid denstand, dat hem slechts weinig te zeg gen overbleef. Spr. dankte namens de Ka mer voor de uitnoodiging en gaf de com missie de verzekering, dat. hij in de Rijn streek niets dan lof gehoord heeft over den Leidschen Middenstand. Men heeft mij eens gezegd bver de winkels in Leiden, „wat een sorteering". Dat is uw beste aan beveling. Zorgt gij, dat men van uw win kels steeds zal zeggenWat een sor- leering! Daarmede had de heer ten Cate Brouwer A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 Sept. 1927. 8592 zijn rede beëindigd. De heer Simonis dankte ook den heer ten Cate Brouwer en daarop begaf men zich naar de auto's. Voorafgegaan door een auto, waarin onze burgemeester en mevrouw Van de Sande Bakhuyzen met den heer Simonis hadden plaats genomen, begon om kwart over vie ren de rit door de stad. De winkelweekcommissie was zoo vrien delijk ook een auto ter beschikking van de pers te stellen en zoo hebben wij ons ge durende dezen rit een eersten vluchtigen indruk kunnen vormen van de prestaties van de winkeliers in deze winkelweek. Over prestaties te spreken is geenszins overdreven. Wie in deze dagen onze win kelstraten gaat bekijken, zal moeten er kennen, dat men inderdaad van groote sorteering op elk gebied kan spreken. Die zal moeten toegeven, dat mén niet alleen in de voornaamste winkelstraten maar ook in de winkelstraten in de verschillende buurten alles krijgen kan wat men wil, tegen prijzen, die zeker niet hooger zijn over het algemeen dan die welke men in andere plaatsen moet besteden. Dat zijn de dingen, die ons bij beschouwing van de zeer verzorgde étalages, die wij in alle deelen van de stad zagen, boven alles trof fen: de groote sorteering en de billijke prijzen. Ook verder in den middag was er groote belangstelling op straat en meer en meer concentreerde de belangstelling zich op de étalages. Tijdens onzen rit door de straten ver sterkte zich de indruk meer en meer, dat Leiden meeleeft met het werk van den middenstand en uit de gesprekken, die wrj hier en daar opvingen, viel reeds gister middag duidelijk op te maken, dat men veel waardeering heeft voor het van energie getuigende streven van de Leidsche winke liers. Om over vgven was de rondrit door dö stad ten einde en gingen de genoodigden met de winkelweek-commissie tot het ge bruiken van eenige ververschingen nog even naar een der receptie-kamers van de stads gehoorzaal terug. Daar sprak nogeens de heer Simonis om de genoodigden, in de eerste plaats de burgemeester en mevrouw Van de Sande Bakhuyzen, te bedanken voor hun tegen woordigheid bg de opening en hun deel-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1