68a,e JAARGANG DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1927 No. 20713 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Prinses Juliana als Studente ingeschreven. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIÉN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalenBewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. i 3-OCTOBER-MARKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat vergunningen tot het innemen van standplaatsen met kramen, wagens, enz. voor straatverkoop gedurende het a.s. 3-October-feest slechts worden verleend voor plaatsen op de Bfeestenmarkt, de Nieuwe Beestenmarkt, en de le Binnen- yestgracht. Op andere plaatsen mag dernalve geen standplaats voor straatverkoop worden in genomen. Voorts vestigen zij er de aandacht op, Öat de aanvragen tot het verkrijgen van de bovenbedoelde vergunningen uiterlijk 26 September a.s. aan den Directeur van den Markt- en Havendienst moeten zijn inge zonden. Voor verkoop van vleeschwaren (waar- londer ook begrepen broodjes met vleesch, worst in het zuur, e. d.) alsmede voor ver makelijkheden, loterijen, weegschalen e.d. Wordt geen standplaats verleend. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. I VAN STRIJEN, Secretaris. 1 Leiden, 22 September 1927. 849-4 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat H. Vos, ie Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Steenstraat No' 11 VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 September 1927. 8493 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter opelnbare kennis, dat A. C. Filippo, te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van verlof voor den ver koop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in bet perceel Nieuwe Rijn 79 a. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 1 Leiden., den 22en September 1927. 8492 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. F. A M. Straatsburg en rechtverkrijgenden* tot het oprichten van een ondergrondsche bewaar plaats voor benzine met bovengrondsche af tapinrichting in het perceel Haarlemmer straat No. 42. kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie H,, No. 3206; b. de Continen tal Petroleum Company en rechtverkrijgen den, tot het oprichten van e'en ondergrond sche bewaarplaats voor benzine met boven grondsche aftapinrichting in het perceel van Oldebarneveltstraat No. 37, kadastraal be kend gemeente Leiden Sectie P. No. 1187; c. de firma M. J. Weijl en rechtverkrijgenden, tot het uitbreiden van de broodbakker^ in het perceel Kloksteeg No. 3, kadastraal be kend gemeente Leiden, Sectie G. No. 552. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 September 1927. 8491 VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG, 26 SEPTEMBER 1927, des namiddags te twee uur. De vergadering sal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een Curator van het Gymnasium. (216) 2o. Benoeming van twee Curatoren van het Gymnasium. (217) 3o. Benoeming van een lèerare's in het Hoogduitsch aan het Gymnasium, voor den verderen duur van den cursus 1927 1928, (215) 4o. Voorstel tot verhuring van het perceel Vischmarkt No. 14. aan de N.V. Holland- sche Naaimachinehandel te R'dam. (222) 5o. Voorstel tot verkoop aan de gemeente Noordwijkerhout van een gedeelte berm langs den Haarlemmertrekvaartweg. (223) 6o. Voorstel om Burg. en Weth. te mach tigen om over te gaan tot verbreeding van bet Gangetje door afbraak van 'n 3-tal per- cee'len. (224) 7o. Voorstel: lo. om medewerking te verleenen aan: a. het bestuur der vereeniging voor Chris telijk Onderwijs te Leiden, voor de aanschaf fing van sc'hoolmeubilair ten behoeve van de school voor U.L.O. aan het Noordeinde No. 40; b. het bestuur der Gereformeerde School- vereeniging te Leiden, voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de school voor U.L.O. en voor L.O. aan de Hoogland- sc'he Kerkgracht No. 20 a; 2o. tot vaststelling van den de^betref- fenden begrootingsstaai (218) 8o. Voorstel in zake het aangaan van eene overeenkomst, betreffende de levering van gas aan de gemeente Wassenaar door de Stedelijke Gasfabriek te Leiden. (2202 9o. Voorstel: a. tot bet aangaan van eene overeenkomst met de gemeente Nieuwkoop, betreffende de levering van electriciteit aan die gemeente en tot wijziging van de desbetreffende over eenkomsten met de gemeenten Nieuwveen, Ter Aar en Zevenhuizen; b. om goed te keuren dat een hoogspan- ningskoppelkabel tusschen het Leidsche en het Utrechtsche net der Electriciteitsfa- briek wordt aangelegd. (221) lOo. Voorstel om goed te keuren dat een nieuwe bedrijfswatermstallatie voor de electrische Centrale wordt gebouwd. (225) llo. Verordening, tot wijziging van de verordening van 26 Juli 1920 (Gein.blad No. 33) houdende Reglement voor het Burger lijk Armbestuur te Leiden. (219) 12o. Voorstel: a. tot vaststelling van de verordening be treffende het verleenep van kostelooze ge nees- en heelkundige hulp aan onvermo- genden en den werkkring en de bezoldiging van de Stads-geneesheeren te Leiden; b. tot wijziging van den staat van betrek kingen, diet als nevenbetrekking worden be schouwd, vastgesteld bij raadsbesluit van 2 Augustus 1920 (Gem.blad No. 37). (214) 13o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 10 Juli 1913 (Gem.blad No. 21), op de Winkelsluiting. (213) DE WINKELWEEK. In den foyer van de Stadsgehoorzaal is hedenmiddag in tegenwoordigheid van vele gemeentelijke autoriteiten en vooraanstaande personen uit den handel en uit de midden stand, na een woord vooraf van den heer H. Simonis, voorzitter van de Winkelweek commissie, de winkelweek door onzen burgemeester mr. A. van de Sande Bak- huyzen officieel geopend. De heer Simonis sprak bij deze gelegen heid als volgt: Dames en Heeren. Het is een uiting van saamhorigheids gevoel van de drie Middenstandsvereeni- gingen en de L.A.W.E.T., om gezamenlijk of> te trekken voor een zoo'n practisch werk als het organiseeren van een winkelweek. Als bekend mag verondersteld worden, dat een commissie is benoemd door de drie Middenstandsvereenigingen en de L.A.W.E.T., met het doel een winkelweek te organiseeren. Met veel genoegen hebben de leden dier commissie de hun opgedragen taak aan vaard, en met niet minder opgewektheid de voorbereidende werkzaamheden verricht. Het i9 voor de commissie zeer bemoedi gend, u in zoo getale aanwezig te zien, en voor mij een groot voorrecht u welkom te mogen heeten op de bijeenkomst. Tot en kelen der velen, die ons de eer bewijzen van hun grootelijksch gewaardeerde tegen» woordigheid, moge ik intusscben in het bij zonder het welkom toeroepen. Hartelijk welkom aan u, Mijnheer de Bur gemeester. Het verheugt ons in hooge mate, dat gij gehoor hebt willen geven a^m onze uitnoodiging, om deze winkelweek te willen openen. Wij zijn u daar bijzonder dankbaar voor; u bewijst daarmede groot belang te stellen in den Leidschen Winkelstand. Wij hopen en vertrouwen, dat u nog vele jaren het gezag moge voeren in onze zoo geliefde Sleutelstad, en dat door een aan gename samenwerking tusschen Gemeente bestuur en Middenstand veel goeds moge bereikt worden voor stad en middenstand. Het is voor de commissie een buitenge wone eer, u, mevrouw Van de Sande Bakhuyzj^i, een hartelijk welkom te mogen roepen, vooral omdat, voor zoover ons be kend, dit de eerste officieele bijeenkomst is waarop u, als burgemeesters-vróuwe, tegenwoordig is. Wij kunnen u verzekeren, dat de Leidsche Middenstand deze attentie zeer apprecieert Hartelijk welkom heet ik ook u, Mijnheer de Voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Rijnland. Uw aanwezigheid hier bewijst alweer, dat uw belangstelling voor den handeldrijven- den en Industrieelen Middenstand zeer groot is. Terwijl u reeds zooveel tijd be steedt om het belang van handel en in dustrie te dienen, hebt u toch gelegenheid kunnen vinden om hier tegenwoordig te zijn. Zeer verheugt het mij ook een hartelijk welkom te mogen toeroepen aan de heeren Wethouders, en aan u Mijnheer de Secre taris dezer gemeente. Wij zien hieruit uw levendige belangstel ling voor het streven en werken van den middenstand. Vervolgens is het mij aangenaam het wel kom toe te roepen aan den onder-voorzitter en den secretaris van de Kamer van Koop handel van Rijnland en de besturen van de Algem. Middenstandsver., Christelijke Mid denstandsver. en de R.-K. Middenstands- ver. de „Hanze" en de LA.W.E.T. Vooral mag ik ook niet vergeten aan de (Een foto van geschiedkundige waarde, helaas in regenweer opgenomen). Foto H. Jonker. Hedenmorgen heeft H. K. H. Prinses Juliana met hare vriendinnen freule de Brauw, mej. Rozenboom en mile Michelin, zich laten inschrijven als studente aan de Rijksuniversiteit alhier. Na afloop heeft de Koninklijke studente onder leiding van den rector-magnilicus, prof. dr. A. J. Wensinck het academiegebouw bezichtigd. pers het welkom toe te roepen. En van deze gelegenheid maak ik gaarne gebruik, vrien delijk dank te zeggen voor de groote mede werking van de drie plaatselijke dagbladen ondervonden. Dames en Heeren. De opzet van deze winkelweek, u zal het allen reeds bemerkt hebben, is sober. Dit in overeenstemming met de niet-roos- kleurige toestanden, maar daarom is zij niet minder belangrijk. En wel omdat door de meeste van Lei- dens Middenstands-winkeliers aan deze winkelweek wordt deelgenomen. Het is te bejammeren, dat een klein per centage dat saamhoorigheidsgevoel niet eigen is, en zich die kleine onkosten, die het organiseeren van een winkelweek met zich brengt, niet heeft willen getroosten, terwijl het er toch de vruchten van mede wil plukken. Nu zal wellicht de vraag opkomen: Is het noodig, dat in Leiden een winkelweek ge houden wordt, en het antwoord daarop zou kunnen luiden: ,,Het moest eigenlijk niet noodig zijn", omdat het algemeen bekend moet worden geacht, dat in Leiden alles te verkrijgen is wat men wenscht, en dat tegen concurreerende prijzen. Ik zou de stoute bewering wel aandurven, dat er geen stad in ons vaderland is, waar een beter geoutileerdc winkelstand bestaat dan in onze goede sleutelstad. Maar helaas, is deze overtuiging nog niet hlgemeen. En nu is een winkelweek bijzon der geschikt om voor de zooveelste maal te bewijzen, dat in de Leidsche winkels zeer uitgebreide keuze artikelen van prima kwa liteiten tegen lage prijzen te verkrijgen zijn. Dames en Heeren. In wezen is deze win kelweek al zeer weinig verschillend met de vorige; alleen is de beoordeeling van de étalages nu opgedragen aan een vakkun dige jury, op ons verzoek samengesteld door de Haarlemsche middenstands-centrale, daarnaast is er een beoordeeling door het publiek; er zijn prijzen beschikbaar gesteld voor ben, die de mooiste étalage aanwijzen in overeenstemming met de vakkundige jury- Ten slotte, mijne Dames en Heeren, aan u allen dank, hartelijk dank, voor uw aan wezigheid en belangstelling. En nu verzoek ik aan u, Mijnheer de Burgemeester, gaarne deze winkelweek wel te willen openen. Op de rede van den burgemeester komen wij morgen terug. Na de opening werd een rondrit per auto langs de deelnemende winkels gemaakt, waarna Bestuur en genoodigden naar de Stadszaal terugreden tot het gebruiken van eenige ververschingen. Ter inleiding van de Winkelweek zal he denavond een muzikale rondwandeling worden gehouden door het muziekgezel schap „Perosi". Vertrokken wordt om 8 1/4 uur van het R.K. Volksgebouw aan de Steenschuur. VEREENIGING VAN ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN IN DE INSPECTIE LEIDEN. In de Stadsgehoorzaal heeft hedenmorgen de algemeene Vergadering plaats gehad van bovengenoemde vereeniging. De vergadering werd door een groot aan tal leden bijgewoond en onder de aanwezi gen bevonden zich ook de wethouder van Onderwijs mr. Tepe en de heer Goslinga als voorzitter van de plaatselijke commissiei van toezicht op het L.O. Om even over tienen opende de voorzitter der vereerfiging de heer J. Baak Jz. de ver gadering met een rede waaraan men o.a. het volgende ontleenen, Het is mij e'en groote vreugde U allen een hartelijk welkom toe te roepen en U er mijne waardeering over uit te spreken, dat U in zoo groote getale aan de uitnoodiging van Uw bestuur hebt gevolg gegeven. Als vanzelf zal bij U als bij mij de herin nering opkomen aan de vorige vergadering, waarin op zulk een feestelijke wijze met 40- jarig bestaan van onze vereeniging herdacht werd. Naar ik vertrouw zal die jubileumviering in prettige herinnering zijn gebleven. Velen uit dezen kring en daarbuiten hebben tijd en moeite gegeven om dit feest te doen sla gen. Het is mij op deze eerste vergadering daarna e'en behoefte, aan allen daarvoor mijn dank te brengen. Het was mij toen tevens een groote vreugde bijna allen, die het onderwijs dienden in de inspectie hoe verschillend ook van inzicht, samen tc-' zien op dezen feestavond. En nu hebben wij weer de gewone samen komst. Al zoo dikwijls heb ik in mijn ope ningswoord uiteengezet, waarom ik deze sa menkomsten zoo waardeer. Ik weet wel, al had ik de kracht van een Simson ik zou zelfs de kleine scheidsmuren niet omver kunnen halen, maar laat ze dan maar dit resultaat hebben, dat wij over de afschei dingen heen, door eikaars hand te drukken, over en we<er de zekerheid geven, dat wij elkaar kunen waardeeren en dat wij één zijn in liefde voor ons werk, gelijk zijn in toewij ding daarvoor en eensluidend in de klacht over onze tekortkomingen Ongewc-nscht komt het mij voor om U nogmaals uileen te zetten, waarom onze vergaderingen nuttig en gewenscht zijn. BINNENLAND. Prinses Juliana ingeschreven als studente der Leidsche Hoogeschool. (le blad). De opening van de Leidsche Winkelweek. (Stadsn., le blad). Vergadering van de Vereeniging van Onderwijzers(essen) in de Inspectie Leiden. (Stadsn., le blad). 1 De Pers over de Mfllioenennota. (3e blad}. Wijziging van belastingwetten. (BinnenL, 2e blad). Een persconferentie met Initenant Koppen over zijn a.s. HollandIndië-vlucht. (Bin nenL, 2e blad). De corrnptie in de gasindnstrie. (BinnenL 2e blad). De jnbilenmvergadering van Patrimoninm (Binnenl., 2e blad). BUITENLAND. Belangrijke besluiten ter zitting van den Volkenbond. (Buitenl., be blad). Ook de Poolsche Senaat is verdaagd. (Buitenl., le blad). Congres der Dnitsch-nationale partij. (Buitenl., le blad). Ik wil eenige.oogemblikken Uw aandacht vragen voor enkele overwegingen, die den laatsten tijd mij telkens weer bezig hielden en waarvan ik mij moeilijk kon losmaken. Ik wil niet in orakeltaal spreken, maax slechts enkele nuchtere opmerkingen ma-» ken over eenige verschijnselen, die zich in ons schoolleven openbaren. Onze school is uiteraard zeer conserva tief, komt altijd achter het maatschappelijk gebouw aan. Evenals de bruisende golven, opgeslagen door de schroef der boot op eeni- gen afstand slechts nadeinen in de zachtei bewogenheid van het anders zoo kalme wan tervlak, zoo ook wilt men in het schoolt leven nawerken, hetgeen in den laatsten tijd door het maatschappelijk leven geva ren is. Is er één woord, dat luider opgeklonken heelt, dat sneller van mond tot mond is overgebracht, dan het woord vrijheid? Maar is er één woord, waaraan door zoovele uit leggers, zooveel verschillende beteekenissen gehecht werd? Op godsdienstig, politiek, sociaal, economisch gebied worden allerlei tegenstrijdige inzichten uitgedrukt door het- I zelfde woord vrijheid. Zoo is het ook op paedagogisch gebied. Dirk Coster bracht in 1919 in zijn mart ginalia al uit: Zij, die al hun aandacht op het kind tezamen trekken, ontnemen aan dei kinderziel dat deel van vrijheid en van eigen leven, dat het om t? ontbloeien noo-i dig heeft. Maar hoe vaak drukte de ongebondenheid zich niet het masker der vrijheid voor het gelaat. Geloof van mij niet, dat ik het zou toejuichen, als de school hermetisch geshx ten bleef. Ik houd van versche lucht. Laten wij al ld de ramen hdog openschuiven, opdat de stroom van nieuwe, frissche denkbeelden* de dufheid uit onze schoolvertrekken ver drijft. Ik acht het gelukkig dat de onderwij zers niet meer met het kalotje het hoofd dekken en de stropdas niet langer gebruiken om angstig zich te hoeden voor kouvatten* Jarenlang heeft de studie der paedago- giek zich bepaalt tot het memoriseeren van algemeenheden. Daarna werd met groote scherpzinnigheid de leerstof onder het ont-t leedmes genomen. De school werd ver- methodiekt en het kind moest de tallooze gangen van het uitgedijd menu naar binnen werken. Men had alles zoo heerlijk ver dund, dat indigestie toch onmogelijk was. Zoo sterk was de aandacht bepaald bij wat geleerd moest worden, dat wie moest leeren geheel in de schaduw kwam te staan. Men gaf les niet aan individuen, maar aan een doorsneekind. Alleen met een gemid delde werd rekening gehouden. Gelukkig kwam men ook van deze dwa ling terug. De heer Baak citeerde vervolgens prof. R. Gasimir, naar aanleiding van een arti kel van dezen paedagoog over onzen tijd als een psychologischen tijd. En hij herin nerde aan een voordracht van dr. Oort en wees verder op de taak van den onder wijzer van heden, die zich ook uitstrekt tot verzorging van de individuen, die aan zijn hoede worden toevertrouwd. Spr. noemde het met prof Casimir een gelukkig ver schijnsel dat de psyche van het kind een object van studie werd ook van den onder wijzer. Met Casimir noem ik dat een gelukkig verschijnsel, maar met hem moet ik waar schuwen voor een groot gevaar Op de door mij aangehaalde woorden laat hij volgen: „Mits dat middel gehanteerd wordt door

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1