688,e JAARGANG WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1927 No. 20712 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAG BLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending var. brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week0-18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. EEN TWEELEDIGE TENTOONSTELLING IN HET LEIDSCHE VOLKSHUIS. In het Leidsche Volkshuis aan den Apo- thekersdijk had gisteren en heden de jaar lijks doordé Leidsche Tuiniers- en Bloe- mistenvereeniging „Door Eendracht Ver bonden" georganiseerde tentoonstelling plaats van voor den wedstrijd gekweekte planten. De fleurige plantjes, door de deelnemers met teedere zorg opgefokt, waren in het midden en langs de wanden der groote zaal opgesteld, terwijl de heeren J. Kriest Jzn., J. Glasbergen, J. Heemskerk en G. Lubbe Thzn. in de opengebleven hoekjes en gaatjes fraaie palmen hadden geplaatst, hetgeen ihet decoratief aanzien van de zaal in niet geringe mate verhoogde. Nadat de jury, bestaande uit de heeren E. Th. Witte, J. Kriest Jzn. en J. J. Jonker, de bekroningen had vastgesteld en den uit slag door middel van bordjes aan de plan ten had bekend 'gemaakt, werden gister avond te 7 uur de kweekers en kweeksters in-den-dop, die reeds buiten met ongeduld stonden te wachten, toegelaten, het gan- sche gebouw onmiddellijk vullend met hun verheugd-schrille kinderstemmetjes. Hieronder laten wij den uitslag volgen: Tuinkweekers (particulieren), 16 deelne mers, 8 inzenders: 1. A. Lepelaar-, 2. J. H. Stammers; 3. J. J. Hoogweg; 4. J. J. Kui- venhoven. Tuinkweekers (vaklieden): 8 deelnemers, 6 inzenders: 1. M. Galjaard en A. v. d. Plas 2. A. J. Lagerberg. Venster kweekers (particulieren): 21 deel nemers, 11 inzenders: 1. C. Smit; 2. L. Zwa nenburg; 3. G. A. Brandt; 4. mej. van Vliet; school Schuttersveld (hoofd de heer Zeelen- berg: eervolle vermelding. Vensterkweekers (vaklieden): 2 deelne mers, 2 inzenders: le prijs, niet toegekend; 2. mej. C. Streefland. U.L.O.-school Noordeinde (hoofd de heer Cathier): 56 leerlingen inzendingen: 1. Piet van Wijk; 2. Arie Koppier; 3. Robbie Mun ting; 4. A. B. J. den Haan; 5. N. A. C. den Haan; 6. Greta Uitenboogaard. Aan een van de zijwanden vinden wij de inzendingen van de leerlingen van het Volkshuis bijeen, maar het dient eerlijk gezegd: ze kunnen tegen de échte kweekers niet op. Maar geen nood, want op geheel ander terrein laten de „Volkshuis-bezoe kers" zien, waartoe ze in staat zijn. Rondom de zaal liggen op lange tafels 'de vruchten uitgestald van den arbeid, welke hier in de wintermaanden onder lei ding van de "directrice, mej. Ruth en haar staf van medewerkers en medewerksters wordt verricht. Eenvoudig houtzaagwerk, practische en fraaie handwerken, bijzonder mooi kantkloswerk. geweven kleeden en tapijten van de ouderen, kleurig rietvlecht werk, gekleurde platen en teekeningen van de jongeren, waarbij alles weliswaar onder leiding, .doch zooveel mogelijk volgens eigen ontwerp en idéé werd vervaardigd, liggen er in bonte mengeling van vorm en kleur bijeen.- 1 Wie eens een beknopt overzicht wil heb ben van de practische resultaten van het jeugdwerk der Volkshuis-stichting, bezoeke hedenavond tusschen 7 en 9 uur eens het gebouw aan den Apothekersdijk. Tenslotte zij nog vermeld, dat ook de burgemeester,, mr. A. van de Sande Bak- 'huyzen, gisteravond de tentoonstelling met een bezoek vereerde en met veel belang stelling de verschillende inzendingen be zichtigde. DE RIJWIELPLAATJES. De chef van den dienst van invoerrechten en accijnzen verzoekt ons nogmaals mede te deelen, dat de rijwiel-bela9tingplaatjes o p zichtbare wijze aan het stuur of aan de voorframestang van het rijwiel moeten zijn bevestigd. Indien men het plaatje in den zak draagt is' men in overtreding en stelt men zich bloot aan proces-verhaal en in beslagname van het rijwiel. Tot nutoei werd 9teeds voor dit soort over tredingen met een waarschuwing volstaan; daar echter deze gevallen eer toe dan af nemen, zal hierop in den vervolge streng worden toegezien en onherroepelijk proces verbaal werden opgemaakt, terwijl het rij wiel in beslag genomen zal worden. Men zij derhalve gewaarschuwd!! HET LEIDSCH MUZIEKCORPS IN DEN TUIN VAN MUSIS SACRUM. In den tuin van Musis Sacrum heeft gis teravond het Leidsch Stedelijk Muziekcorps een invitalieconcert gegeven. Het is merkwaardig, maar de concerten in den tuin van Musis trekken bedroevend weinig belangstelling. Was er bij het vorige'concert, door de Post Harmonie gegeven nog eenigszins be vredigende belangstelling, gisteravond bij het concert van het L. Al. C. waren er ten hoogste dertig tot vijf-en-dertig luisteraars. Leden van de vereeniging tot instandhou ding van het L. S. AI. noch van de Sociëteit kon men bij dit concert ontdekken en zoo er niet als gewoonlijk buiten de hekken van den sociëteitsluin wat belangstellenden had den gestaan, zouden de muzikanten voor een en al bedroevend klein gehoor hebben geblazen. En waarlijk het L. M. G. heeft onder lei ding van den heer Joh. G. Geijp aardig ge musiceerd. Met zorg werden de verschil lende nummers van het programma uitge voerd en bij de vertolking van het arran gement van den heer Geijp van C. AI. von Weber's „Oberon" hadden wij gelegenheid op te merken dat er individueel in dit corps nog heel aardige krachten schuilen. Door de soms wel opvallend magere bezetting gaat van de vertolking van mooi werk ech ter veel van de bekoring verloren. Na de pauze werd o.a. de Balletmuziek uit Faust keurig ten gehoore gebracht, maar ook deze mooie partituur klonk wat schriel, wat hol. En dat het deftige L. S. M. „Barce lona", op het programma aangekondigd als paso doble van Fochard Evans, maar inder daad niet veel meer dan een succes one step bestemd voor een Jazzband om in een danszaal te spelen, ten gehoore bracht, dat heeft ons, wij kunnen het niet ver helen verwonderd! Het nummer ontlokte bij de weinige toe hoorders evenwel een zeldzaam dankbaar applaus. Men schijnt dus dit genre muziek wel te waardeeren. Of was men dankbaar dat het L. M. C. een mop die men bijna vergeten was nog eens ten gehoore bracht? Om hem aan de vergetelheid te ontrukken. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM Detachement Leiden. Op Zaterdag 24 September a.s. des na middags om 4 uur zullen op de militaire schietbanen te Katwijk de laatste der schietoefeningen, tevens wedstrijden, ge houden worden door de leden der afdee- lingen welke tot het detachement Leiden der B. V. L. behooren. De uitslagen der wedstrijden, waarvoor verscheidene medailles, kunstvoorwerpen en ook een zilveren wisselkrans, als prij zen, beschikbaar zijn gesteld, zullen in dit blad worden bekend gemaakt. BELASTING-OPHAALDIENST. De 5e afdracht heeft plaats gehad; thans is afgedragen f8273.58; het ledental is ge stegen tot boven de 1700 en neemt nog steeds toe. Het bestuur heeft gemeend, mede om nog meer het vertrouwen te winnen, een leden vergadering te moeten uitschrijven, waar zal worden opgericht een vereeniging „de Belasting ophaaldienst", waar de statuten zullen worden vastgesteld" en zoo mogelijk besloten op deze statuten de Kon. goedkeu ring te vragen AANBESTEDING. Gistermorgen werd ten stadhuize aanbe steed: het leggen van een stamriool in den Mnresingel vanaf het hoofdrioolgemaal tot nabq de Waldeck-PyrmontstraaU Er was als volgt ingeschreven: C. Verwater, Made (N.-B.), f71.111; H. van Seventer, Vught, f70.070; W. A. Renes, Utrecht, f66.666; J. A. C. P. Kros, Utrecht, f63.890; W. A. Verbruggen, Gouda, f62.700; G. en F. van Balen, Ouden Rijn (Utr.), f62.400; J. C. en J. G. Krachten, Utrecht, f61.800; Corn, de Vries, Purmerend, f59.980; A. Koper, Zandvoort, f57.400; Fa. Gebr. A. en J. den Ouden, Alphen a. d. Rijn en Oejvtgeest, f57.000; Fa* A. Verhagen, Alade (N.-B.), f55.850; Fa. J. van Riet, Leiden, f55.799; C. J. Kiebert, Sassenheïm, f55.600; N. V. Wienhoven's Aanneming Mij.. Utrecht, f54.450; N. V. Aanneming Mij. Zanen Verstoep, _Gouda, f54.550; N. Gortemulder, Uithoorn, f 51.500; J. Warnaar, geiden, f51.200; R. Alassaar, Th. de Winter en C. J. van Weeren, Leiden, f50.850; B. Smallegange, Haarlem, f 50.630; Fa. Marcelis Heemskerk, Leiden, f 50.000; E. van Luiing, Woubrugge, -f49.500; H. Bakx H. Steenkist, L*iarlem, f49.288; Geert Hensema, Haren (Gr.), f 48.517H. de Weers, Haarlem, f47.695; D. Essen H.M.zn., Delft, f47.575; M. S. v. d. Voort, Aarlanderveen, f45.630; J. S. V. Stuyven- berg, 's-Gravenhage, f38.000; T. P. de Geus, Loosduinen, f35.400; N. V. tot Aann. van Bouw- en Grondwerken v.h. W. Vissei Zn., Wassenaar, f34.462. In de raming van de staalsbegrooting van het departement van Justitie voor het dienstjaar i928 is opgenomen een bedrag van f60.000 als eindtermijn van de ver bouwing van het gesticht alhier ten dienste van de uitvoering der Psychopathenwetten. In de toelichting op de afdeeünge-n der be grooting van het departement van onder wijs, Kunsten en Wetenschappen wordt aangaande de rijksuniversiteit alhier o.m. medegedeeld, dat de gelden zijn aange vraagd voor een lectoraat in de dieTkunde. De bedoeling is, dat het vacante lectoraat in de histologie zoo spoedig mogelijk weder zal worden bezet. Voorgesteld wordt om aan den conservator bij het natuurkundig labo ratorium den persoonlijken titel van lector te verleetien. Een nieuwe subsidie wordt aangevraagd voor het 3e congTes der Union aslronomique internationale, (in 1928 hier ter stede te houden). Op de begrooting van Waterstaat is een bedrag van f 1.000.000 uitgetrokken voor den aanleg in een spoorweg van Gouda over Waddinxveen en Boskoop naar Alphen en f 10.000 subsidie aan de Zuid-Holl, mij. tot redding van schipbreukelingen-, f 5000 tot ondersleuning van personen, die schip breukelingen hebben gered, of getracht te redden, alsmede van hun nagelaten betrek kingen. Verder is uitgetrokken f 400.000 (v. j. f 10.000) als bijdrage aan de provincie Zuid- Holland in de kosten van den bouw eener nieuwe, groote Schutsluis buiten Gouda ter vervanging van de Alallegatsluis. Bij de viering van het 75-jarig be staan van het Duitsche Römische Germani- sche Central Museum in Alainz is onze stad genoot dr. J. H. Holwerda directeur van het Atuseum van Oudheden alhier benoemd tot ..Ehren-Förderer" van genoemd MuseUm benoemd en is hem de jubileum-plaquette uitgereikt. Afr. J. Klein, kantonrechter alhier, heeft tegen 1 November 1927 ontslag uit zijn betrekking verzocht, wegens gezond heidsredenen. Gisteravond heeft 'prof. N. J. Krom van hier, voor deelnemers en genoodigden van het derde internationaal antropolo gisch congres in de aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam een voordracht ge houden over de Hindoe Javaangche kunst. Bij Kon. Besluit is op verzoek eervol ontslagen met dank' mr. A. J. Fokker, als kantonrechter-piaatsvervanger in het kan ton te Leiden. De 2 batterijen van hel 6e reg. veld- art., die, onder bevel van kapitein A. E. W. de Jong, te Nijmegen oefeningen houden mot de infanterie aldaar, vertrekken heden naar Ede voor het houden van oefeningen met de lie brigade. Hedenmiddag om vijf uur houdt de Brandweer een oefening met de stoomspuit op de Kalvermarkt. In den foyer van de stadsgehoorzaal geeft de nog jonge Revue-"' en Operette- vereeniging ,.R. O." Vrijdagavond a.s. met medewerking van het L.M.E. „Euterpe" een uitvoering, waarhij zang en spel en dans eere zullen worden aangedaan. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling in het volgend seizoen de wekelijkr sche zomeravondconcerten van het Leidsch Stedelijk Muziekcorps beurtelings in het Van der Werffpark en in den tuin van Musis te geven. De coiffeur F. J. Cornelisse, Bree- straat 148, ^viens heerenkapsalon bij vele onzer stadgenooten in hoog aanzien staat, door de naar de eischen des tijds inge richte salons niet alleen, maar ook door degelijke behandeling, heeft zijn zaak uit gebreid met een ruime, keurig ingerichte damessalon, welke onder leiding staat van mevrouw Cornelisse, die zich door lang durige studie en het volgen van een cursus in Den Haag voor dit vak heeft bekwaamd. De damesafdeeling is gevestigd op de eerste verdieping, waar een paar groote vertrekken aan de straatzijde er voor vrij gemaakt en voor ingericht zijn. De dames kunnen de salon bereiken zonder de hee- renafdeeling te passeeren. Zij beslaat uit een groote wachtkamer met een heerlijk uitzicht over de Breestraat, Korevaarstraat en Steenschuur, terwijl goede damestijd schriften den wachtenden verder gelegen heid bieden voor tijdpasseering. Verder vindt men hier een geheel afge sloten afdeeling voor haarmassage, schoon heidsmassage, manicure, pedicure, haar verven en blondeeren, waarin de heer Cor nelisse een speciale kracht is. Dit moge blijken uit een diploma met eervolle ver melding door hem verworven aan Terréro's Academie voor Kapkunst en Schönheits- plege, te 's-Gravenhage. Voorts vindt men er nog drie afdeelingen voor haarknippen, wasschen, onduleeren, enz. Op de Turfmarkt 11, vlak bjj de Haarlemmerstraat dus en tegenover de halte van de autobussen, heeft de heer Brinks hedenmiddag een juwelierszaak geopend, die gezien mag worden. De winkel is van binnen geheel met mahoniehout prachtig en met smaak betimmerd door den heer N. F. G. Poptie, van de Haarlemmerstraat 115. In fraaie kasten achter dik spiegelglas liggen talrijke gouden en rilveren gebruiksvoor werpen en sieraden ten toon en alles ligt zoo smakelijk geëtaleerd, dat het den be zoeker wel aantrekkelijk wordt gemaakt. Ook horloges heeft de heer Brinks in voorraad en dan zagen wij in den nieuwen juweliers- winkel een paar schitterende casette's met eetgerei, en last not least een geheele afdeeling met medailles, bekers, lauwer kransen enz.,voor sport- en andere wed strijden. De heer Brinks, die een beproefd vakman is in de zilver- en goudsmederij, maakt vooral zijn werk van graveeren. Zijn zaak ziet er ^keurig, modern en deftig uit. 't Is voor zoover ons bekend, nog nooit voorgekomen, dat in een Leidsche bioscoop een film lot «tweemaal toe werd geprolongeerd. Wanneer dus de directie van het Trianon- theater besloot om „Ben-Hur" nog een week te prolongeeren, mogen we daaruit gevoeg lijk afleiden, dat „Ben-Hur" inderdaad een zeer bijzondere film is. En daarvan getuigt ook de overweldi gende toeloop naar het theater aan de Breestraat. Dagen van te voren is de zaal reeds besproken uitverkocht, zoodat het aan beveling verdient, zich tijdig van plaatsbe wijzen te voorzien, wil men niet de kans loopen, dat de begeerde plaatsen reeds ver kocht zijn. Hedenmorgen omstreeks half twaalf is op de Hoogewoerd een motorrijder, die nog juist tusschen e'en stadstram en een auto door wilde glippen, in aanrijding gekomen met de tram. tengevolge waarvan zijn motor eenigszins beschadigd werd. Op de Blauwpoortsbrug is gistermiddag omstreeks halfzes de 32-jarige P. V. ver wond tijdens een kleine aanrijding tusschen twee fietsen en een auto. P. V. moest zich naar het Acad. Ziekenhuis begeven om zich onder behandeling te stellen. In de Prinsestraat is gisteren de 5-jarige F. T. uit het raam van een slaap kamer op een binnenplaats gevallen. Daar werd het kind opgenomen en bij een buur vrouw binnengebracht. Het bleek toen, dat het kind wonder boven wonder geen letsel had bekomen. BINNENLAND. De Staatsbegrooting voor 1928. (2e Blad). De Pers over de Troonrede. (2e Blad). Ingediend is een wetsontwerp tot verla ging der inkomstenbelasting. (Binnenland, le Blad). Het radio-krnisgesprek met Indië. (Bin nenland, le Blad). Vergadering van de Vereeniging tot bevor dering van de rozenteelt „Nos Jnngnnt Rosae". (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). VERLAGING DER INKOMSTENBELASTING Het wetsontwerp ingediend Ket één vijfde verlaagd, doch eventueele verhooging der ge meentelijke opcenten van 100 tot 125. Ingediend is een wetsontwerp tot verla ging van het tarief der inkomstenbelasting en wijziging van art. 243a. der Gemeente wet en van art. 126 quinquies der provin ciale wet. Voorgesteld wordt in art. 1, in de wet op de inkomstenbelasting art. 37 anders te le zen, dat van natuurlijke personen de belas ting wordt geheven vorens het tarief: be lastbare som f800850, belasting 75 cent; f 850—900 f 1.50; f 900—950 f 2 25 f 950— 1000 f3; f 1000—1050 f4; f 1050—1100 f5; f 1100—1150 f6; f 1.150—1200 f7; f 1200 1250 f8 f 1250—1300 f9; f 1300—1350 f 10, f 1350—1400 f 11; f 1400—1450 f 12; f 1450—1500 f 13; f 1500—1559 f 14; f 1500 —1600 f 15. Is de belastbare som f 1600 of meer, doch minder dan f 2000, dan is verschuldigd f 16 benevens f 2.50 voor elk geheel bedrag van f 100 waarmede zij de som van f 1600 te boven gaat. De cijfers zijn verder: f 20003000 f 26 plus f3 per f 100 boven f2000; f5000 10.000 f 116 plus f 350 per f 100 boven f5000; f 10.000—15 000 f291 plus f4 per f100 boven f 10.000; f 15.000—20 000 f491 plus f5 per f 100 boven f 15.000; f 20 000 f 25.000 f 741 plus f6 per f 100 boven f20.000; f 25.000—30 000 f1041 plus f7 per f 100 boven f25.000; f30.00010.000 f1391 plus f8 per f 100 boven f30.000; f .10,000—50.000 f 2191 plus f 9 per f 100 boven f 40.900; f 50.000—60.000 f3091 plus f 10 per f 100 boven f 50.000 f 60.000—70.000 f4091 plus f 11 per fx100 boven f 60.000. Is belastbare som f 70.000 of meer, dan is verschuldigd f5191, benevens f 12 per f 100 boven de f 70.000. In art. 39 der wet op de inkomstenbelas ting wordt in plaal9 van f 8 gelezen f 6.50. Volgens art. II van het ontwerp wordt in art. 243a sub 2 der gemeentewet (inzake de opcenten) in plaats van f 100 gelezen f 125 en volgens art. Ill in art. 126 quinquies sub 2 der Provinciale wet in plaats van f20: f25. Volgens art. IV treedt de wet 1 Mei 1928 in werking. Desbetreffende plaatselijke ver ordeningen en provinciale besluiten kunnen echter vóór dien datum worden vastgesteld en goedgekeurd. De Minister van Financiën verwijst in de Alemorie van Toelichting naar de nota be treffende den toestand van 's lands finan ciën. Het nieuwe tarief is zóó ontworpen, dat voor alle inkomens de belasting ten naasten bij een-vijfde wordt verlaagd. Bij de toepassing van het nieuwe tarief op alle aanvragen, kan het verlies in opbrengst over een vol jaar geschat worden op 20 pet. van de huidige opbrengst der belasting. Dus kan het jaarlijksch verlies op f20 millioen worden begroot. Aangezien echter de ver laging eerst met 1 Mei 1928 in werking treedt, zal het verlies wijl de verlaging wel op het kohier bedrag over 1928/'29, waarvan twee-derde aan den dienst 1928 ten goede komt, haar invloed zal uitoefe nen, doch niet op den aftrek wegens de ten laste van dien dienst komende kwade pos ten, die nagenoeg uisluitend betrekking zul len hebben op aanslagen, berekend naar het thans ge[dende tarief voor 1928 hooger zijn te ramen dan twee-derde van f 20 mil lioen, n.l. 15 millioen. Door de bij art. II voorgestelde verrui ming van de bevoegdheid der gemeenten tot het heffen van opcenten op de rijks- inkomstenbelasting, zullen de gemeente besturen kunnen voorkomen, dat gemeenle- linanciën van de belastingverlaging in BUITENLAND. Engeland verzet de bakens ter Volken bondszitting. (Buitenl. le Blad). De nitslag der verkiezingen op Ierland. (Buitenl. en Tel. le Blad). De Poolsche Landdag is opnienw ver daagd. (Buitenl. le blad). De Duitsche vlieger KÖnnecke opgestegen voor een vlucht naar het Oosten. (Buitqnl. le Blad). hoofdsom nadeel ondervinden. Hetzelfde geldt volgens art. III voor de Provinciale be sturen. Een gevolg dezer laatste wijziging zal zijn eenige verruiming van de bevoegd heid der Provinciale besturen ook wat aan gaat de opcenten op de vermogensbelasting. OFFICIEELE BERICHTEN. Bjj Kon. besluit zijn benoemd tot notaris: t<T Emmen UT Agterbos; candidaat-notaris te Groningen; te Putten H. W. Neervoort, notaris te 's-Gravenpolder; te Thorn J. M. A. Chocquet, candidaat-notaris te Roermond; zijn benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te Bergum jhr. mr. D. Rutgera van Rozenburg, thans waarnemend griffier bij voormeld kantongerecht; te GeldermalseTi mr. J. Suyling, thans waarnemend griffier bij voormeld kantongerecht; te Gulpen mn, E. AI. C. B. Fsanquinet, advocaat en pro cureur te Maastricht, waarnemend griffier bij de rechtbank aldaar; te Harlingen mr. G. A. Hoogenstraaten, waarnemend griffier bt) de rechtbank te Utrecht, wonende aldaar; te Hoogeveen mr. W. J. Bolt, advocaat en procureur te Nieuwe Pekela, werkzaam Ier griffie van het kantongerecht te Winschoten te Hulst mr. B. I. A. A. ter Veer, advo caat en procureur te Utrecht, tevens waar nemend griffier bij het kantongerecht aldaar; te Medemblik mr. C. G. Jordens, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, plaatsver vangend griffier bij den Raad van Beroep (O./te 's-Gravenhage en waarnemend griffier bij het kantongerecht aldaar; te Oirschot mr. E. D. H. M. Verbeek, waarnemend griffiet bij het kantongerecht te Veghel, wonende aldaar; te Oosterhout mr. C. A. C. A. M. Earon van Lamsweerde, waarnemend griff.&ï bi.i het kantongerecht te Njjmegen, wonende aldaar. EET AANGAAN EENER GELDLEENING. Waarschijnlijk geen publieke emissie. Ingediend i9 een wetsontwerp tot het aan gaan van een geldleening ten laste van het Rijk ter aflossing van het nominaal bedrag der niet uitgelote schuldbewijzen behooren- de tot de Nederlandsche Staatsleening 1923 B, welke zijn uitgegeven krachtens de leeningwet 1923. De voorwaarden der te geldemaking wor den door den Minister van Financiën vast-, gesteld. Blijkens de Memorie* van Toelichting is in de naaste toekomst versterkte aflossing mogelijk ten aanzien van de leeningen 1923 A. en 1923 B. en wel onderscheidenlijk op 1 Febr. 1928 en 1 April 1928. De leening 1923 A. was oorspronkelijk groot nominaal f 100 millioen warvan thans nog uitstaat f 97.548.000. Van het oor spronkelijk nominaal bedrag der leening 1923 B.. zijnde f 86 millioen, staat nog uit f 83.545.000. Voor de gewone aflossing op de leening 1923 A. op 1 Febr. 1928 zou noodig zijn een bedrag f 450.000, zoodat daarna het restant bedrag f 97.098.000 zou beloopen. Voor af lossing van dit bedrag is beschikbaar een nagenoeg gelijke som, bestaande uit het van Frankrijk terug ontvangen crediet a 25 millioen. de terug ontvangen extra aflossin gen van voorschotten voor premiebouw en voor woningbouw a f 23.538.596 en het reeds nu in 's Rijks schatkist te storten sal do van de N. U. M. a f 47.500.000 (het ove-. rige bestaat uit nog niet te realiseeren vor deringen). In totaal zal voor aflossing van Staatsschuld op 1 Febr. 1928 derhalve be-« schikbaar zijn f 96.038.956, wat ongeveer

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1