PEIGNOIRS Wol en hslfwol Ratiné BIEREN AGENDA. REGELS VOOR DEN WEG. LEIDSCHE SCHOUWBURG. RECHTZAKEN. vanaf f2.70. Fa. OE WILDE BREESTRAAT 93 BUITENLAND. Maandag. Café „Bierbengel" (Langebrug): Schoen makersvergadering. 8 uur nam. Jeruël: Vrouwenvereniging: Nam. halt- drie. Schouwburg: Rotterd. Hotstad-Tooneel: „Het Politieraadsel?" 8 uur. Dinsdag. V Jeruël: Bijbelbespreking, 8 uur nam. Musis Sacrum :Concert Leidsch Muziek corps; 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Bij bellezing. te 8 uur nam. Oegstgeeat (Irene)Bazaar van halt- drie tot 5 en 7 tot 10 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Sept. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwjjt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. Voetgangers en bestuurders van Rij- en Voertuigen weest bijzonder voorzichtig op straat bij nat weer. RECLAME. Naar ieders keuze Naar ieders smaak aftobv/emj o'opanjeboom- Rotterdam 6118 richting van bijzondere scholen, een einde komt. Bij de rondvraag werd door een der leden er op gewezen, dat het van groot belang zou zijn, wanneer de binnenkort te openen nieuwe school in het Kooikwartier een op- i leidingsschool voor U. L. O. werd. Het be stuur zal de zaak onderzoeken en zoo noo- dig bij autoriteiten aandrang in deze uH- oefenen. CENTRALE BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Zaterdagavond hield de afdeeling Leiden van bovengenoemden bond een feeslverga- dering in „Oud-Horluszicht", die druk be- zocht was. Nadat de voorzitter de heer v. Wclzen, geopend had. gaf hij het woord aan het hoofdbestuurslid uit Rotterdam, den beer Heus, die een geestige toespraak hield en op het nut der neutrale vakorga nisatie wees. Daarna werd verder het programma af gewerkt, bestaande uit luimige voordrachten en komische duetten, gehouden door leden van het spoorwegpersoneel, die menigmaal de lachlust opwekten en vlot vertolkt werden. Na afloop van de feestvergadering nam de heer v. d. Broek, voorzitter van den Neu tralen Bestuurdersbond alhier, nog het wooTd, die juist van een groot internatio naal congres van de Neutrale Vakorgani satie te Utrecht was teruggekeerd. Met een opgewekt bal werd de avond be sloten. In de pauze werd een tombola ge houden ten bate van de Herstellingsoorden der Ned. Spoorwegen. NOODWONINGEN IN BRAND. Om negen uur hedenmorgen hebben de samenwerkende diensten van Gemeentewerken en van de Brandweer wederom een tweetal houten noodwoningen door middel van brand vernietigd. Toen de brandweer onder leiding van den heer Van Lith, in de Magdalena Moonsstraat verscheen, was de commandant van de brand weer, de heer Verhoog reeds aanwezig. Hjj had zich er persoonlijk van Overtuigd of de toebereidselen voor den brand wel naar behooren waren genomen. Na aankomst van de motorspuit werden de slangen uitgelegd, opdat de belendende noodwoningen door den brand, die even later zou.... worden aangestoken, niet zouden wor den aangetast. De slangen werden geprobeerd en in orde bevonden. Alles was gereed en de brand werd aangestoken. In een oogenblik stonden de houten huisjes in lichtelaaie, de brandweer gaf met eenigt dan gen water, doch waakte er zorgvuldig voor, dat het vuur niet werd gehinderd er. zijn vernietigende werking kon hebben. Zes waren de beide huisjes na een uurtje, dank zij de goede zorgen van de brandweer, tot den grond toe afgebrand. -Ve Den Haag is geslaagd voor het examen vrije en ordeoefeningen mej. A. van Heusden, alhier. De hee» A. van Zalk, alhier, verwierf het politiediploma met aanteekening van den Alg. Ned. Politiebond. De Raad dezer gemeente komt Maan dag 26 dezer in vergadering bijeen. Het bestuur der Leidsche Zwemclub beeft toegekend de reddingsmedaille in zilver aan de heeren N. v. Rjjn, te Kat wijk aan Zee, en J. A. Visser, alhier, respectievelijk voor het redden van een man uit het Rapenburg op 12 Maart j.l. en van een jongen uit den Oude-Rijn op 30 Mei j.l. Evenals vorige jaren zal Pater F. Hen- drichs S. J. ook dit iaar weder zes confe renties voor niet-katholieken houden in de kerk van den H. Petrus, Langebrug. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de advertenties. -Op den Rijnsburgerweg heeft de melk rijder A. W. die per ongeluk een meisje aan reed, van den vader van dat meisje een paar klappen in het gezicht gekregen. De vader van het meisje. P M. viel daarbij en verloor een oogenblik het bewustzijn. J. C. B. is ter beschikking gesteld van de Justitie te 's Gravenhage. J. A. W. werd gisteren op de Wilhel- minabrug aangereden door een auto. 's Avonds ble'ok dat hij zijn voet inwendig had gekneusd. In de Janvossen9teeg is Zaterdagmiddag door tot nu toe onopgehelderde oorzaak een schutting omgevallen, waarbij drie kinderen onder de planken bedolven werden. Gelukkig bleek geen van drieën ernstige kwetsuren bekomen te hebben. De bouwpolitie stelt e'en onderzoek in. Gistermiddag is de 8-jarige P. S., wo nende aan de Waardgracht, terwijl hij nabij den walkant aan het Utrechtsche Veer aan het spelen was, te water geraakt. De knaap dreef naar het midden van de gracht en verkeerde reeds in zinkenden toe stand, toen de heer Verkoren die vanuit zijn woning snelde, geheel gekleed te water 9prong en den reeds bewusteloozen jonge'n behouden op den wal bracht. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen 187 vol wassenen en 6 kinderen, in totaal 193 per sonen. HET AMSTERDAMSCH TQONEEL. „Ghetto", drama in 3 be drijven van Horman Heyer- mans. „Ghetto", dat men feitelijk kan beschou wen als de inzet van Heyermans' reeks tooneelwerken het tevoren onder pseu doniem verschenen „Ahasveros" tellen we niet mee heeft zich sinds 1898 geregeld op ons tooDeel weten te handhaven, al heeft de auteur het derde bedrijf wel ge heel omgewerkt, zoodat het stuk een veel sterkere dramatische visie verkreeg. Toch knaagt de tand des tijds sterk aan dit „burgerlijk drama" dat ook hier ter stede menigmaal over het voetlicht is gebracht, en zoo langzamerhand kan men „Ghetto" o i. gaan opbergen Vooral het tweede be drijf is zeer lec-g geworden. Voor een acteur als Louis de Vries blijft ongetwijfeld de rol van den blinden Sachel veel bekoorlijks houden. Deze geeft immers alle gelegenheid voor krachtig, welover wogen spel en Louis de Vries weet alle mogelijkheden daarvan te benutten, zoodat zijn Sachel wordt een levende figuur, vol schakeering. Met fijn gebaar geeft hij deze figuur. Het blijft sterk, zooals deze ras- acteur aan Louis Bouwmeester doet herin neren! Hoewel we feitelijk gisteravond een ster- gezelschap te gast hadden, was dat toch niet hinderlijk, daar de overige executanten zich over 't geheel goed aanpasten, zon der meer. Alleen de Rafaël, de rebbe en Rose traden nog op den voorgrond, resp. door Joris Diels, Herman Kloppers en Jo Stam vervuld. De belangstelling voor dit oude Heyer mans' werk was niet bijzonder groot. De schouwburg was slechts matig bezet. De waardeering was echter groot, vooral voor De Vries. Vele malen werd gehaald. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Tegen H. O., J. N. v. H.. J. T. M. V., St. Fr. P., W. D. V., dien allen te Zoeterwoude op verboden grond hadden geloopen, vroeg het O.M. na verhoor van eenige getuigen schul dig verklaring zonder oplegging.van straf. p. B. chauffeur te' Voorschoten had een rijbewijs vertoond van zijn patroon. Het O.M. vroeg zijn veroordeeling tot f 4 boete of 4 dagen hechtenis. Tegen K de B. uit Zoeterwoude vroeg het O. M. f 1 boete of 1 dag hechtenis, omdat hij zijn honden niet gemuilkorfd had. G, Z. wonende aan den Zoeterwoud- schen Singel alhier had niet verhinderd dat zijn hond 's nachts dusdanig blafte, dat een in de nabijheid wonende hoogleeraar er door werd geplaagd. Het O M. vroeg zijn veroor deeling tot f 4 boete of 4 dagen hechtenis. A. J. P. Z. te» Haarlem had te snel ge varen in Rijnland's Boezemwater. Tegen hem vroeg het O. M. f 10 boete. De 22-jarige W. v. K. had zonder spoorkaartje gereisd. De man die werkeloos is en ze"er zenuwachtig was werd zonder straf, naar huis gezonden. Uitspraak over 14 dagen. RECLAME. in tal van klenren cn modellen t: 8362 DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom den Volkenbond. Zaterdag zijn in de zitting van den Vol kenbondsraad de drie nieuwe leden Cuba, Finland en Canada geïnstalleerd. Daarop heeft de raad een voorstel van Chamberlain aangenomen om het Engelsche voorstel tot vermindering van het aantal jaarlijksche bijeenkomsten van den Volken bond van vier op drie in de Decemberzit- ting te behandelen. Ook de bespreking van de Salamiskwestie werd tot December uit gesteld. Chamberlain bracht daarop rapport uit over het geschil tusschen Roemenië en Hon garije over de vaststelling van de schade vergoeding aan de onteigende optanten, maar toen hij aan zijn rapport een eigen uiteenzetting wilde vastknoopen, deden Ca nada en Finland bij monde hunner nieuwe vertegenwoordigers het voorstel eerst de af gevaardigden van de betrokken partijen te hooren, voordat de raadsleden hun eigen zienswijzen ten beste zullen geven. Dit voorstel werd aangenomen, waarop graaf Apponyi begon Hongarije's standpunt te verklaren. De mededeeling van graaf Apponyi, dat Hongarije zijn eisch tot benoeming van een aanvullenden rechter handhaaft en het voorstel van'de commissie van den raad van den Volkenbond niet kan aanvaarden, heeft een zeer moeilijken toestand in het leven geroepen, aangezien het niet duidelijk is, wat er zal moeten geschieden voor het ge val Hongarije bij zijn besluit volhardt en de raad van den Volkenbond het voorstel van de commissie zou aannemen. Titulescoe, de minister van buitenland- sche zaken van Roemenië hield een uitvoe rige rede, waarin hij in hoofdzaak herhaal de, wat hij reeds in de raadszitting van Maart heeft uiteengezet. Hij deed ten slotte een beroep op Hon garije om zich in de beslissing van den raad van den volkenbond le schikken. Vervolgens werd het woord gevoerd door Chamberlain, den rapporteur over deze kwestie. Volgens de opvatting der commissie is de gemengde rechtbank uitsluitend bevoegd voor verschillende vast omschreven kwes ties, doch niet voor vraagstukken, welke de souvereinileit van een land raken. Een be roep op het gerechtshof te 's-Gravenhage, zooals Hongarije verlangt, is ten gevolge van de oppositie van Roemenië niet mo gelijk. Chamberlain wees er op, dat door het terugroepen van den Roemeenschen rechter de gemengde rechtbank niet meer in functie is. Een beroep op het gerechtshof te 's-Gra venhage zou ihans slechts tijdverlies betee- kpnen. De raadscommissie is tot de con clusie gekomen, dat de gemengde rechtbank uitsluitend de vraag heeft te behandelen, of de Hongaarsche optanten bij de uitvoering der agrarische hervormingen anders behan deld zijn dan de Roameensche. Thans moet worden ondérzocht, Welke de juiste interpre tatie der bepalingen van het verdrag van Trianon is. De Horigaarsche optanten kun nen volgens zijn opvatting geen aanspraak maken op een bevoorrechte behandeling, vergeleken bij de Roemeensche onderdanen en andere buitenlanders. Bij de discussies, die hierop vólgden, trachtte Stresemann bemiddelend op te treden. Hij gaf in overweging, dat de Vol kenbondsraad de drie beginselen, door Chamberlain ontworpen, aan het Haagsch internationaal gerechtshof om advies zou toezenden, met verzoek te beoordeelen of daarin de competentie van het Parijsche arbitragehof goed is neergelegd. Wanneer het Haagsche hof zich met deze beginselen zou vereenigen, zou volgens Stresemann de Volkenbondsraad het moreele recht bezit ten deze beginselen aan beide partijen op te leggen. Over dit bemiddelingsvoorstel van Stre semann zullen heden de discussies worden voortgezet. De Nederlandsche gedelegeerde ter Vol kenbondsvergadering mr. J. Limburg is ge kozen tot voorzitter van de juristencom missie, die trachten moet overeenstemming tot stand te brengen tusschen den tekst van het Haagsche ontwerp-conventie voor de tenuitvoerlegging in het buitenland van arbitrale vonnissen in handelskwesties, welk protocol door de tegenwoordige vol kenbondsvergadering zou moeten worden vastgesteld. De arbitragegedachte heeft in de derde commissie der Volkenbondsvergadering een aardige overwinning behaald. De commissie heeft n.l. in beginsel haar instemming uitgesproken over het voorselt van Nansen, dat de Volkenbond een wereld- arbitrageverdrag zou opstellen, waarvan de onderteekenende staten zich zullen ver plichten al hun geschillen hetzij van juri- dischen, hetzij van niet-juridischen aard aan internationale rechtspraak of arbitrage te onderwerpen. Voor de staten, die dit verdrag zullen onderteekenen zal dus de leemte, die in artikel 15 van het volkenbondsverdrag be slaat en waardoor onder bepaalde omstan digheden een oorlog nog gerechtvaardigd wordt, worden weggenomen. Het is niet de bedoeling, dat eenige ver plichting den Volkenbondsstaten zou wor den opgelegd, dit verdrag te onderteekenen, doch men meent, dat de vaststelling van zulk een verdrag de staten er toe bewegen zal tegenover elkander iedere oorlogsmoge lijkheid uit te sluiten. Het door Nansen ontworpen wereldarbi- trageverdrag is door de derde commissie thans naar de juristencommissie gezonden opdat de juristen de details ervan nader onderzoeken kunnen. De correspondent van de „Neue Frelo Presse" had een onderhoud met graaf Al- bert Apponyi, waarin deze als zijn meening te kennen gaf, dat het onmogelijk is een Locarno voor Oost-Europa tot stand te brengen. Een stabiele vrede is slechts na herziening van de vredesverdragen mo gelijk. Te Locarno is de wensch naar verzoe ning aan beide kanten oprecht geweest, doch ten aanzien van de premissen voor een moreele verzoening was men het nog niet voldoende eens, om een vergelijk in alle onderdeelen tot uitvoering te kunnen brengen. Een werkelijke verzoening en een wer kelijke vrede zijn eerst te bereiken, indien de bepalingen van de vredesverdragen, die niet het gevolg zijn van nuchtere staat kunde overwegingen doch van de verbitte ring van den oorlog en den roes der over winnaars, verzacht worden. Locarno is voor Hongarije geen voor beeld tot navolging, te meer daar in Oost- Centraal-Europa de omstandigheden en de psychologische cultureele, geografische en economische beslommeringen veel groo- ter zijn. Voorloopig blijft de Chileen Willegas voorzitter van den Volkenbondsraad, daar de Chinees Wang pas de December-zitting wil presideeren. Chamberlain blijft voorloopig in verband met de Roemeensch-Hongaarsche kwestie. Het heengaan van jhr. Beellaarts van Blokland deze is naar Den Haag terug gekeerd heeft in dit verband nog al eenige pijnlijke verbazing gewekt. Volgens berichten uit Tsjecho-Slowakije wordt er een nieuwe afzonderlijke interpar lementaire unie voorbereid van Europee- sche staten, die met Frankrijk verbonden zijn. Parlementsleden uit 'Tsjecho-Slowakije Frankrijk, Zuid-Slavië, Roemenië en Polen zullen elkaar, volgens dit bericht, eind October in Praag Ontmoeten. Ook België zou uitgenoodigd worden. DUITSCHLAND. Het Tannenberg-jnonument onthuld Gistermiddag werd bij Hohenstein in Oost-Pruisen het Tannenberg-gedenkteeken ingewijd op de hoogle, waar in 1914 de Duitsche artillerie de laatste beslissende aanval van het Duitsche leger ondersteunde. Naast de vroegere leger-aanvoerders van de toenmaligen slag, w. o. generaal Luden- dorff, Mackensen waren ook nog tal van eeregasten zooals de rijkskanselier ver schenen, terwijl een ontzaglijke mensrhen- menigte, uit alle deelen van Oost-Pruisen bijeengestroomd, de plechtigheden bijwoon de. Bij deze gelegenheid heeft ook de Duit sche rijkspresident een rede ^gehouden, waarin hij plechtig de schuld van Duitsch- land aan den oorlog ontkende; de oorlog zoo zeide hij, was het laatste middel tot zelfbe houd en met een rein hart trok het Duit sche volk in den oorlog, de oorlog werd met reine handen gevoerd en Duitschland was bereid, dit voor een onpartijdig tribunaal te bewijzen. Na de plechtigheid vertrok Hindenburg, enthousiast toegejuicht door de vertegen woordigers van de regimenten, die toender- tijd hebben meegevochten. Tijdens de plech tigheid cirkelden tal van vliegtuigen boven de menigte. FRANKRIJK. De verhouding tot sovjet- Rusland Droeve plech tigheid. De ministerraad heeft Zaterdag de kwes tie overwogen van de betrekkingen met Rusland, waarover hij do beslissing voor behouden had tot de terugkomst van Briand. De raad besloot niet te antwoorden op het voorstel van een verdrag van niet-inter- ventie in eikaars binnenlandsche aan gelegenheden, door de sovjet-Tegeering ge opperd, daar deze laatste reeds op 29 No vember 1924 in dit opzicht een volstrekte en onvoorwaardelijke verplichting heeft aangegaan, waarvan de Fransche regeering zich voorbehoudt de uitvoering na te gaan. Anderzijds meende de raad, dat niets op dit oogenblik een verbreking der diploma tieke betrekkingen rechtvaardigt en besloot in te gaan op het Russische voorstel van een met-aanvalsverdrag, dat overeenstemt met zijn politiek, evenals met de behoefte aan veiligheid van zijn Oostelijke bond genooten. Hij heeft daarom aan den minis ter van buitenland9che zaken opdracht ge geven onderhandelingen in dien zin te voe ren, na zich vooraf verzekerd te hebben van alle voorwaarden, vereischt om deze moge lijk te maken. ~Toen men hem na afloop van den raad naar het geval-Rakofski vroeg, verklaarde de minister van buitenlandsche zaken aan de journalisten, dat hij geen enkel woord toe te voegen had aan het communiqué, dat duidelijk was op zichzelf. Herbette de Fransche gezant te Moskou, zal dezer dagen met den Russischen volks commissaris van Buitenlandsche Zaken, Tsjitsjerin, een onderhoud hebben. De diplomatieke correspondent van Ha- vas merkt op, dat het moeilijk zal zijn, bij bedoeld onderhoud de affaire-Rakofski niet aan te raken. Het staat aan Tsjitsjerin te beoordeelen, of Rakofski de geschikte per soon is om te Parijs de onderhandelingen te leiden, welke de Fransch-Russische betrek kingen moeten versterken, nadat deze de perscampagne uitlokte, welke een verbreking der betrekkingen beoogde. Naar verluidt is Rakofski door den volks commissaris van Buitenlandsche Zaken, Tsjitsjerin, naar Moskou ontboden om rap port uit le brengen. Men neemt aan, dat hij in den loop der week naar Rusland zal ver trekken. Aan de Amerikanen is een officieel banket aangeboden, waarbij Poincaré e'en tafelrede hield, waarin hij hulde bracht aan het Ame- rikaan9che legioen, wijzend op Duitsch- land's schending der Belgische neutraliteit etc. Tevens is gisteren ingewijd het „Dooden- huis" van Douamont, de zoo fel omstreden versterking nabij Verdun. Bij Verdun zijn bijna 400.000 soldaten gevallen en van bijna 300.000 heeft men nooit de identiteit kun nen vaststellen. Dit nieuwe bouwwerk wordt hun graftombe. In het midden rijst een groote wachttoren op. op welks top steeds een vlam brandend zal worden gehouden. Hier is ook de „Bourdon de la Victoire gei plaatst, de klok, die veertien dagen geleden voor het eerst werd geluid bij den „Are da Triomphe" te Parijs en welke sindsdien met plechtig ceremonieel naar Verdun is gei bracht. Het „Doodenhuis" is nog slechts gedeelte lijk gereed en maarschalk Pétain ontstak de vlam, die nooit meer zal worden gedoofd. Gistermiddag werden op plechtige wijza de overblijfselen der hij Verdun gevallen on-i bekende soldaten overgebracht naar hun' laatste rustplaats, met al het militaire eer-, betoon van het Fransche leger. De vaandels van vijftig regimenten waren te Verdun bij eengebracht. Maarschalk Pétain en meer dan honderd generaals volgden. Ten aan-, schouwe van vele duizenden oud-soldaten en van bloedverwanten der gevallenen, alsmede van den bisschop van Verdun en minister Marin, werden de kisten naar de nissen gei bracht, die gesloten zullen worden met por fieren platen, geschonken door de steden van Frankrijk. De officieele openingsplechtigheid zal Woensdag door Poincaré geschieden. POLEN. Weer een grensincident. Volgens een bericht uit Poolsche bron kwam op 16 September een Lithausche gendarme 40 M. de Poolsche grens over. Door twee Poolsche soldaten gesommeerd do wapens af te geven, legde hrj op éês der soldaten aan en werd daarop door den anderen doodgeschoten. JAPAN. Hulp aan de banken. Er zal een speciale bank gesticht worden om het herstel te bespoedigen van de banken, die hun deuren gesloten hebben bft de I financieels paniek in April. De bank van Japan zal voorschotten tegen lage rente ver- leenen aan de nieuwe bank, welke een kapitaal heeft van 10 millioen jen. BUITENLANDSCH GEMENGD. UIT DE VLIEGWERELD. Levine heeft Zaterdag een vergeefsche poging gedaan om de lucht in te gaan maar zijn toestel weigerde. De reis zou nu weer naar het Oosten zijn gegaan Een Fokker-eend e.kker, waarin twaalf passagiers een pkziervlucht van tien mi nuten maakten, boven het vliegveld van Hedley nabij New Brunswick in den staat New Jersey, is in een boomgaard neerge- stort. Zeven personen kwamen hierbij om het leven, terwijl de vijf anderen zoo ern stige' verwondingen hebben bekomen, dat men voor hun leven vreest. Deze vlucht maakte deel uit, zegt „de Crt" van een reeks vluchten, die tijdens de vacantiedagen georganiseerd worden door de Renold's luchtvaartmaatschappij. Deze maatschappij had in de bladen der omlig gende plaatsen van te voren druk geadveri teerd, dat Zaterdag passagiersvluchten koni den worden gemaakt tegen een tarief van 1 cent per pond. De animo voor de vluchten overtrof verre de verwachtingen van de maatschappij en om negen uur in den mor gen stonden reeds verscheidene honderden in de rij, wachtend op hun beurt om ge wogen te worden en de vlucht te maken. Yele menschen volbrachten de vlucht in een drie-motorigen Fokker van hetzelfde type, als waarmede Byrd zijn poolvlucht maakte, terwijl anderen in een kleinere machine vlogen. De menigte groeide echter zoo snel, dat de maatschappij nog een groo- ten Fokker-eendekker naar buiten liet brengen, met een Bristol-Jupiter-motor, welk toestel bestuurd werd door den be kwamen piloot Chandler. Vijf vluchten werden zonder incidenten gemaakt, de zesde was de noodlottige. Het toestel had slechts tien personen aan boord mogen hebben, doch er waren er twaalf, onder wie een jongen van 7 jaar en twee meisjes van 15 en 17 jaar. Alle passagiers waren bloed verwanten van elkaar. Nauwelijks was de machine opgestegen of de op het vliegveld achtergebleven pilo ten zagen, dat er iets niet in orde was. Chandler slaagde er evenwel in zijn ma-< chine weer horizontaal te krijgen op een hoogte van ongeveer 150 Meter, toen het toestel opnieuw begon te „waggelen". Nog eens scheen de piloot het toestel in zijn macht te krijgen, maar toen stortte het, daar de motor, weigerde, met den neus naar voren in een appelboomgaard neer. Twee boerenarbeiders, die op nauwelijks 30 M. aan het werk waren, zagen hoe even voor den val alle passagiers naar voren in de cabine gevlucht waren en zij hoorden de angstkreten, die evenwel op het moment van den val plotseling verstomden. De vleugels der machine waren afgebroken en het versplinterde hout der cabine lag overal tusschen de appelboomen verspreid. De piloot, de mecanicien en drie der pas sagiers waren op slag dood. Twee andere passagiers stierven op weg naar het zie kenhuis. De maatschappij, die de vluchten orga niseert. heeft sedert 15 Juli ongeveer 4000 passagiers vervoerd, zonder dat een onge luk plaats had. Alle machines werden da gelijks geïnspecteerd. DE WOESOENG GERED. Nader blijkt het Japansche stoomschip Woesoeng behouden te zijn gebleven. Ne gen matrozen zijn door den storm echter overboord gespoeld en verdronken. HELSCHE MACHINE ONTPLOFT. Naar uit Belgrado gemeld wordt, is in de Zuid-Slavische stad Gevgheli in een hotel, een helsche machine ontploft. Zeven per sonen werden gedood en vele zwaar ge wond. Het hotel geraakte in brand, evenals de aangrenzende huizen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2