S. G. J. DE GROOT De Lederhout Koffer 68"* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 16 September 1927 Derde Blad No. 20708 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. EEN NIEUWE VINDING ALPBEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders on bekend zijn, terugontvangen in de eerste helft der maand September 1927. brie ven binnenland: Gerrit Baksteen, slagers- bediende, Zeist. H. de Vries, onder a. d. Berg, Nijverdal. De Wilde, Zeist. H. de Boer, schipper, schip „Hollandia", liggende bij het fort Aalsmeer. Familie Kuizen ,,de Kastanje", Brink, Baarn. Een briefkaart zonder adres. BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: geene. Overleden: A. Calis. 63 jgehuwd met E. van der Neut (overl. te Leiden). Gehuwd: A. Boot 22 jaar en A. Stigter, 22 jaar. Gevestigd: D. A. Verboom, dienst bode M. 96, van Nieuwkoop A. Wittebol Dienstbode D. J. 2, van Leimuiden D. Prins en echtgenoote, Zuivelbe- reider, D. K. 21, van Waarder J. J. Oostrom, zonder beroep M 7, van Veldihuyzen J. W. Groeneveld en gezin, zonder beroep, D. Z. 1, van Utrecht. Inmiddels vertrokken: J. Ravestein en gezin, commissionair naar Bussum J. W. Kok, zonder beroep naar Waarder Wed. T. van Engelen, zonder beroep naar Apel doorn J. H. Westerhout, dienstbode naar Gouda H. Hoogendoorn en gezin, los weTkman naar Barwoudswaarder. Het bestuur der Ohr. Vereen, voor Costuum en linnennaaien is voornemens dezen winter weer een avondcursus te geven. Binnenkort zal vanwege de „Jeugdver- eeniging" een tentoonstelling worden geor ganiseerd, bedoeld als propaganda voor het jeugdwerk in het algemeen. Medewerking van jeugdinstituten buiten Bodegraven is reeds verkregen. Het belooft een heel leer zame tentoonstelling te worden. De te stichten Chr. Bewaarschool aan de Willemstraat nadert hare voltooiing. Het gebouw is reeds geheel opgetrokken en wordt tlhans inwendig afgewerkt. De oVe- ning kan in den loop der volgende maand worden verwacht. Toen voor enkele jaren burgemeester le Coultre vertrok was een van zijn laatste daden de algeheele verbetering en verbree ding van de Wilihelminastraat. Dat is nu nog maar ong. 2 jaar geleden en nu is het reeds zoover dat de straat voor de helft on begaanbaar is. De tallooze opgravingen, vooral die voor de rioleering hebben den weg totaal vernield. "Plaatselijke herstellin gen zullen weinig meer balen. Het gaat als met alle straten, ze moeten geheel worden vernieuwd. Lijst van onbesbeldbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn, terugontvangen in de 1ste helft der maand September. Brieven binnen land 7 Amsterdam. Briefkaarten buitenland: Colith Bauer, Brussel. BOSKOOP. Rijkstuinbouwschool. Bij het gehouden toelatingsexamen aan deze school slaagdenJ. J. van den Berg. W. M, Brand, A. P. Colijn, J. Dijkhuis, J. van Gemeren, A. Mesman, L. Meijer, P. van Nes, A, J. Radder, A. G. de Ruyter, S W. Schortinghuiis en D. Veerman, allen alhier, A_ Pannebakker, Hazerswoude, P. A. Wezelenburg, id., J. van Wijk, Alphen a. d. Rijn, W. H. van Bekkum, Leiderdorp, G. H. W. Vink, Leiden, J. W. ter Laag, Bussum, J. C. van Vreumingen, Oudewa- ter, J, N. L. Deloni d'Aure, Rotterdam, H. Hartlieb, id., J. C. F. Heijstek, id., J. Schaddelee, id., G. Gerlach, Schiedam, P. Thieleman, SommeLsdijk, H. Bakker, 's-Gra- venhage, J. H. Durieux, id. L. J. Frequm, id., J. P. H. Lotsy, id., C. A. de Roo, id., E. G. Rijstenbil, ii B Tent, id., W. Voute, id., W. Gall, Rijswijk (Z.-H.), E. W. van der Linde, id. C. Haafkens, Amsterdam, C. J. Linschoten, id., F. T. van Voorst, id., G. J. Bongaardt, Wormermeer, G. C. Bos scha, Utrecht, P. Boer, Bergambacht, H. B. A. Kanis, Stolwijk, P. M. Beijer, Apel doorn, G. K. Remmers, Zwolle, G. W. Okma, Leeuwarden, Ch. R. Modderman, Eindhoven. Afgewezen 6. KOUDEKERK. In onze gemeente doen zich twee ge vallen van roodvonk voor. waarvan één ten huize van het Hoofd der O. L. School, zoo dat de School tot Maandag a s. gesloten is. De Burgemeester onzer getaeente de heer Kwint is aangewezen als advisbur van den kring Leiden en Omstreken voor de af gifte van bewijsstukken van rijvaardigheid ingevolge de nieuwe motor- en Rijwielwet. WOUBRUGGE. Een 25-tal Hongaarsche kinderen wer den in ons dorp in 1920 verpleegd; enkele daaronder toonen nog steeds hun dank baarheid, o.a. Ilona Toth, welke haar pleeg ouders alhier uitnoodigde in November a.s. bij haar huwelijk te Kispert tegen woordig te zijn. Op de vraag welk huwe lijkscadeau zij gaarne wenschte, was het antwoord, een paar klompen voor den tuin, daar deze in Hongarije niet zijn te ver krijgen." Da heer P. van Rhyn alhier, verwierf gisteren te Amsterdam het politie-diploma van den A.N.P. met aanteekening. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. GeborenMathilda, d van Arie Jonveneel en van Wilhelmina van Boxtel. Ondertrouwd: Jacobus Meertens, jm. 25 jaar en Pieternella Deij. jd. 21 jaar. te Aar- denburg. Getrouwd: Willem Pieter Cornells Kou mans, jm. 26 jaar, te Doorn en Anna Ni- naber van Eijben, jd. 32 jaar. De leerlingen der Christ. Nat School, alhier (hoofd de heer A. R. Koster) maakten Woensdag een reisje naar den Haag en Scheveningen, Hoewel het weer voor zulk een uitstapje niet bijzonder gunstig was te noemen, is de dag toch prettig doorgebracht. De sneltrein van kwart over zes des n.m., die voor dit doel op verzoek thans hier stopte, bracht het gezelschap weer in goede stemming thuis. AALSMEER. Werd aanvankelijk gedacht, dat de nieuwe Doopsgezinde Kerk in begin October in gebruik zou kunnen worden genomen, het is thans zoo goed als zeker, dat dit niet eer dan in het laatst van November of be gin December zal plaats hebben. Het steigerwerk is thans aan de buitenmuren weggenomen en het front geheel zichtbaar. Het is nu reeds duidelijk te zien, welk een prachtig bouwwerk eerstdaags het dorp rij ker zal zijn. Te Oosteinde alhier is opgericht een Chr. Kinderkoor, hetwelk den naam werd gegeven „De Harpe Davids". De heer Kloot wijk zal als directeur van het koor, waar voor zich aanvankelijk 25 leden hebben opgegeven, optreden. Aan de rijkspostspaarbank alhier werd in de vorige maand ingelegd f 4527.55 en terugbetaald f 4965.03. Derhalve werd r 437.48 minder ingelegd dan terugbetaald. Het chrysantenseizoen heeft thans zoo ongeveer zijn hoogtepunt bereikt. Dage lijks worden groote hoeveelheden dezer herfstbloemen èn uit de gemeente zelve èn van den naburigen Aalsmeerder- en Lei- muiderdijk aangevoerd in het centrale punt de C. A. Veiling. Om 7 uur in den morgen begint nu reeds het veilen, en enkele mi nuten voor 8 rijden de auto's vliegensvlug naar „Schiphol", waar de bloemen in de vliegmachines worden overgeladen. Pl.m. anderhalf uur later, dus omstreeks 9.30 uur, zijn ze dan reeds in Duitschland. Ongetwij feld een buitengewoon vlugge verzending, welke voor de levende bloemen niet genoeg te waardeeren is. Over de kwaliteit der Chrysanten worden dit seizoen veel klaag tonen gehoord. Er worden maar weinig bloemen aangetroffen, welke werkelijk goed zijn. De meeste hebben sterk van het on gunstige weer geleden. Het wil dus nog niet A*eel zeggen, wanneer hooge prijzen voor de Chrysanten worden betaald; die gelden al leen voor hooge kwaliteit en die komt slechts sporadisch voor. Mogelijk is intus- schen nog, dat de latere soorten, welke nu spoedig zullen komen, zich beter ontwik keld hebben. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerrit, z. van G. Oudshoorn en G. Bochoven. Trijntje, d. van D. Dekker en P. G. Witte. Willem Hendrik, z. van H. Kooi en N. Wesselius. Neeltje, d. van A. van Os en G. C Bax. Cornelia Jo hanna Maria, d. van Th. Straathof en C. M. J. Ruigrok. Gerrit, z. van P. C. Griek- spoor en S. J. Schreuders. Pieter, z. van H. M. van der Sar en G. de Ridder. Lucia Theresia, d. van J. van der Helder en M. S. Steur. Adrianus Baslianus, z. van J. G. van Es en C. P. Schoone. Jan, z. van G. Bouman en E. A. Vroonland. Ilen- dTika Adriana, d. van F. van den Berg en A. A. van 't Hof Lamberdina Johanna Maria, d. van J. Meijer en L. J. van de Vall. Jan, z. van E. Luten en A. Knol. Jo hannes, z. van C. Arensman en S. J. van Groeningen. Ondertrouwd: G. P. Meijer 29 j. en C. Amperse 20 j. A. A. van der Mast 21 j. en G. P. van Doorn 19 j. J. H. van der Ende 22 j. en C. Mensink 19 j. Gehuwd: C. van Klaveren 23 j. en C. G. Scholte 27 j. E. van Veen 27 j. en H. Befjes 20 j. P. N. Schalk 21 j. en W. E. van Putten 21 j. Overleden: Jacob van Kooien 59 j., ge huwd met E. Oussoren. Cornelia Rood- zant 55 j.. gehuwd met C. Maliepaard. Petrus Bus 61 j., gehuwd met M. C. de Vlieger. De tweede dag van het copcours-hip- pique te Ridderkerk bracht opnieuw suc cessen voor ingezetenen dezer gemeente. De heer Jac. Molenaar Dz., uit Hoofd dorp behaalde met ,,Elza" en ,,Gerda" in het concours voor tweespannen voor oogstwagens, type landbouwtuigpaard, den tweeden prijs; de heer H. F. Bultman al hier verwierf met ,,Lord Capenor" in de eenspannenklasse, luxe tuigpaarden, nieu- welingenklasse den eersten prijs, terwijl ,,Love at sight" van denzelfde een eer volle vermelding behaalde. KATWIJK AAN ZEE. Gevonden voorwerpen, waaromtrent eiken .kerkdag inlichtingen te bekomen zijn aan het politiebureau: et.n groenkleurig jon gensjasje, een paarlen kinderarmband. NOORDWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren. Cornelis Joannes Everardus, z. van G. M. Wouters en G. C. A. Wassenaar. Betsie, d. van J. Juch en A. Wilschut. Hendricus Johannes, z. van H. W. de Haas en A Schellevis. Willem Frederik, z. van W. F Stork en Th. P de Groot. Ondertrouwd: Sijbrand Cornelis Bulk 33 j., wednr. van C. Plug te Noordwijk en Ca- tharina Star 36 jte Sassenheim. Jaco bus V^rkade 28 j en Wilhelmina Hille- j gonda Marcelis 27 j Pieler van Duijn 24 j. en Anna van Veldhoven 21 j. Nicolaas Kruijswijk 22 j. en Krina Wilhelmina Knoester 21 j. Nicolaas Duivenvoorden 25 j. te Noordwijkerhout en Johanna Ho- gervorst 21 j. te Noordwijk. Getrouwd: Jhr. H. B. van Tets 24 j. te Noordwijk en Th. van Heukelom 20 j. te Amsterdam. Overleden: Clasina Johanna Wassenaar 8 weken. d. van J. L. Wassenaar en W. Hogervorst. Johannes Zonneveld 83 j., wednr. van M. v. d. Zalm, gehuwd met A. van Bourgondien. Kostelooze vaccinatie op Donderdag 22 Sept. a~s.. namidag 3l/a uur in een der lokalen der O. L. school te Noordwijk aan Zee namidag 4V® uur in een der lokalen van het politiebureau te Noordwijk-binnen. Aanmelding met trouwboekje ter Secre tarie op Zaterdag 17 September a.s. De heer J. Parlevliet alhier, verwierf gisteren te Amsterdam het politiediploma van den A. N. P. met aanteekening. Door de politie alhier is aangehouden een persoon, verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met minderjarige meisjes. Het feit was gepleegd in Aug. Proces-verbaal wordt tegen hem opgemaakt. Gevonden voorwerpen: 1 zilv. beursje met inhoud, 1 bril, 1 zwart schoentje, 1 taschje met inhoud, 1 manteltje, 1 bontje, 1 vulpenhouder, 1 pet, 1 sleutel, 1 kip, 1 ceintuur, 1 portemonnaie met inhoud, 1 wandelstok, 1 paar strandschoenen, 1 zilv. broche, 1 armband. Inlichtingen over boy ens taande voorwerpen worden aan het poli tie-bureau te Noord wijk-Binnen verstrekt, uitsluitend iederen Zaterdag van 121 uur. NOORDWIJKERHOUT. De Oranjeleesten. Eindelijk was de lang verbeide Donder dag aangebroken! Maar helaas! Wat een teleurstelling! Druipende regen, doorweekte vlaggen, egaal grijze luchten; het zag er voor het .Oranjefeest treurig uit! Doch ae feestcommissie versaagde niet. Onder de vrool\jke tonen van twee muziek korpsen trok een optocht van bestuursleden der Oranjevereeniging, met aan 't hoofd „onze burgervader", allen in groot tenue, gevolgd door een stoet schoolkinderen en deelnemers aan de wedstrijden, allen drui pende van den regen, door het dorp. Daarna werden de prijzen toegekend voor de fraaist versierde rijwielen. Behalve fiet sen, kwistig met groen en levende bloemen versierd, trok vooral een fiets de aandacht, welke geplaatst was in een witte sloep „Prinses Juliana" bemand met een jeugdigen matrocs, die de bel liet klinken. Ook de fiets, versierd met een paraplu van levende bloemen, was zeer mooi. Aan welke beide dan ook een prijs werd toegekend. Daarna namen de fietswedstrijden een aanvang; eerst voor de jongelui, daarna voor de meisjes. Verschillende jongedames hielden zich kranig. Een dapper, klein ding van tien jaar, wist, "niettegenstaande alle hindernissen, een prijs le bemachtigen. Deze jonge deelneemster was een dochtertje van der» burgemeester. Tegelijkertijd had op een terrein achter het Dorp het vogelschieten plaats. De houten vogel zat stevig in den top, soms vlogen de blanke spaanders er af en het duurde uren vóór een der schutters koning werd eii de vogel ter aarde viel. Op het feestterrein werden allerlei volks spelen gehouden, als tonknuppelen, stoelen dans, tonloopen, zakloopen, enz. Overal wer den mooie prijzen voor toegekend. 's Middags werd om twee uur begonnen met het hoofdnummer van het programma: ringrijden met versierde tilbury's. Ruim dertig paren namen er aan deel Het weer was intusschen aardig opgeknapt en op het geheele dorp was het prettig druk en ge zellig; de feeststemming kwam er in. Behalve de officieele muziek, was er ook officieuze in sterke mate: muziek van draai orgels en harmonica's vervulde de lucht. Om de wagens der kooplieden verdrongen zien de koopers van bananen, serpentines, roomijs en wat dies meer zij, en de tra- ditioneele straatartisten drongen zich door hoepels, wrongen zicht uit boeien en ston den op hun hoofd, met dichte hagen bewon derende enthousiasten, die er niets van wilden missen, om zich heen. Na afloop der ringrijderij werd aan de feestcommissie op het raadhuis een diner aangeboden. Toen de avond begon te vallen werd op het feestterrein, voor allen kosteloos toe gankelijk, de pret weer voortgezet. De cafés en consumptie-tent waren den geheelen avond tjokvol, doch overal was het ordelijk en gezellig; er werd genoeglijk gedanst of liever gehost, hoewel het weer aardig re gende. Onder al de pret trok* de feescom missie naar de tribune om de prijzen uit te reiken en de eere-voorziIter, burgemeester A. A. C. M. van Iersel richtte met flinke, duidelijke stem het woord tot de saamge- stroomde menigte. Hij stipte alle moeilijk heden aan, welke de feestcommissie dezer dagen te overwinnen had: het ongunstige weer, tegenwerking van zekere zijde in zake de muziek, angst voor het niet-slagen der feesten wegens afschaffing der kermis enz., doch niettegenstaande alle bezwaren en hindernissen, hebben de Noordwijkerhou- ters getoond te kunnen feesten, ondanks natte kleeren en doorweekte schoenen. Hulde werd gebracht aan de R.-K. muziek-vereeniging „Jeanne d'Arc" en aan de Christ. „Harpe Davids". Ook de Oranje vereeniging werd dank gebracht. Luide fanfares volgden op de toespraak van burgemeester van Iersel. Mevrouw van Iersel overhandigde daarna de prijzen Het vuurwerk werd wegens het natte weer eenige dagen uitgesteld. De harmonie van Valkenburg verleende 's avonds assistentie en bracht zeer goede muziek ten gehoore. Als slot valt nog te vermelden, dat ook de étalage-wedstrijd bijzonder geslaagd is. De prijzen werden als volgt toegekend: Etalage-wedstrijd. Buiten mededinging: modemagazijn P. W. Mens. le prijs Jac. v. Dam; 2e pr. S. v. Hensbergen; 3e pr. P. v. Denzen; 4e pr. P. Marijnen; 5e pr. W. Hoogendoorn; 6e pr. J. Uitendaal; 7e pr. B. Verschoor. Ringsteken per tilbury: le pr. P. War merdam Az.; 2e pr. H. Parlevliet; 3e pr. Nic. Duivenvoorde Klz.; 4e pr. J. Grunde- ken; 5e pr. Joh. de Elzen; 6e pr. C. L. Dui venvoorde Jz.; 7e pr. A. C. v. d. Berg Gz.; 8e pr. L. Duivenvoorde Klz. Tonknuppelen: le ton: le pr. A. Weijers; 2e pr. P. v. d. Ploeg; 3e pr. Chr. Westrik. 2e ton: le pr. Joh. Wijnans; 2e pr. W. Kap- tein; 3e pr. H. Looijenstein. 3e ton: le pr. M. v. d. Burg; 2e pr. K. Zwaan; 3e pr. Fr. Turenhout. 4e ton: le pr. P. Barnhoorn; 2e pr. A. v. d. Burg; 3e pr. P. Heemskerk Jz. 5e ton: le pr. W. Zuiderduin; 2e pr. Wed. v. d. Voet; 3e pr. A. v. d. Berg. 6e ton: le pr. P. Opdam; 2e pr. W. v. d. Linden; 3e pr. Cor Nulkes. Blaastrappen, meisjes; le pr. Ali v. d. Burg Pd.; 2e pr. Neeltje Heemskerk; 3e pr. Mietje v. d. Burg Pd.; 4e pr. Cor. v. Eede Pd.; 5e pr. Cor v. d. Holst; 6e pr. Ali Dui venvoorde Wd.; 7e pr. Ali v. d. Berg Ad. Stoelendans: le pr. Cor Aartman; 2e pr. Cor van Ede; 3e pr. Ali Duivenvoorde Wd.; 4e pr. Alida Wessel; 5e pr. Bertha Broek hof; 6e pr. Aagje Bader; 7e pr. Bertha Heemskerk Hd. Hardloopen m. hindernissen: le pr. Ant. v Dijk Jr. 2e pr. M. de Winter Jacz.; 3e pr. Jan Opdam. Tonloopen: le pr. W. Broekhof Ez.; 2e pr. Ger. v. d. Burg Pz.; 3e pr. J. Bader; 4e pr. Floor Broekhof Jz.; 5e pr. P. v. d. Ploeg. Ringsteken per fiets door heeren: le pr. C. Bergman Mz.; 2e pr. Cor Oosldam Dz.; 3e pr. J. Warmerdam Dz.; 4e pr. H. Broek hof Pz 5e pr. W. v. d. Berg Jz.; 6e pr. D. Duivenvoorde Dz.; 7e pr. A. v. d. Burg Mz.; 8e pr. Petr. Oostdam Ez.; 9e pr. Jac. Dui venvoorde Pz.; 10e pr. Nic. Disseldorp; 11e pr. H. Oostdam; 1 fe pr. P. v. d. Zwet; 13e pr. W. v. d. Berg Gz. Versierde damesfietsen: le pr. Truus Warmerdam; 2e pr. Corry v. d. Klugt; 3e pr. Pietje v. Noort; 4e pr. Corry Meijer; 5e pr. Marie Pudding; 6e pr. Marie Immer- zeel Cd.; 7e pr. Bertha Waaning; 8e pr. Mietje Alkemade. Ringsteken per fiets door dames: le pr. Greta Kolvers; 2e pr. Mina v. Ruiten; 3e pr. Cor v. d. Holst; 4e pr. Toosje v. Iersel; 5e pr. Mina Duivenvoorde Jd.; 6e pr. Greta Blom; 7e pr. Jo Peter? Gd., 8e pr. Marie Immerzeel. Vogelschieten, le vogel: Romp: L. Meijer Pz kop: P. Nulkes Jacz.; vleugel: H. Dui venvoorde Jz.; vleugel: H. Duivenvoorde Jz. staart: P. Nulkes Jacz.; vlag: A. Klin kenberg. 2e vogel: Romp: Jac. Duiven voorde; kop: Jac. Duivenvoorde; vleugel: A. Warmerdam Dz.; vleugel: Jac. Nulkes Jacz.; staart: L. Zuiderduin; vlag: L. Zui derduin. Versierde heerenficlsen: le pr. J. Ver schoor; 2e pr. Nic. Duivenvoorde; 3e pr. Nic. van Noort; 4e pr. J. Warmerdam Dz.; 5e pr. Cor Oosldam Dz.; 6e pi*. A. v. d. Berg Antz. Versiering, paard en tilbury: le pr. da mes Cor van SteynJ. v. Dijk; 2e pr. Adr. v. d. Meer en verloofde; 3e pr. H. Parlevliet en verloofde; 4e pr. Nic. Hogervorst en ver loofde; 5e pr. C. L. Duivenvoorde en ver loofde; 6e pr. H. Brand en verloofde. Mooiste kap en hoofdijzer: le pr. Mej. Marg. v. Eeden; 2e pr. mej. Com. v. d. Berg. NOORDWIJK AAN ZEE. Een dezer dagen vergaderde de afd. Leiden van de Ned. Banketbakkersvereeni- ging met haar Noordwijk9che collega's in hotel „Centraal" van den heer Peeperkorn alhier. Deze buitenvergadering kenmerkte zich als van ouds door hartelijke vriend schap. 's Middags boden de Noordwijksche leden hun Leidsche collega's een autorit aan naar Groenendaal onder Haarlem, welk aanbod dankbaar werd aanvaard om ten slotte zich 's avonds te vereenigen aan het diner in hotel Centraal, waar menig hartelijk woord werd gesproken. Den heeren v. d. Lee Sr., v. d. Werf, Peeperkorn en v. d. Lee Jr. werd namens de Leidsche dames en heeren een woord van welgemeenden dank gebracht voor hun hartelijke ontvangst en terecht merkie de voorzitter der afd. Leiden op dat de gezel lige builenvergadering van voorheen, nu weer was teruggekeerd. Welvoldaan gingen allen 's avonds huiswaarts. OEGSTGEEST. Luitenant J. Roode alhier behaalde op het springconcours te Ridderkerk met „Snor" den eersten prijs. RIJNSBURG. Gemeenteraad. Het personeel bij de ge meentebedrijven De bezol digingen vastgesteld B. en W. worden gemachtigd tot het aangaan van een geldleening groot i 150.000 Voorzitter: burgemeester J. L. Bosschieter Afwezig de heer C. D. v. d. Vijver. Na opening van de vergadering met gebed leest de voorzitter de notulen van de vorige vergadering voor, die* ongewijzigd worden vastgesteld. De voorzitter deelt dan mede, dat door B. en W tot voorzitter van de bedrijven is aangewezen Wethouder S, Schoneveld. B. en W. gehoord de commissie van de bedrijven vragen thans machtiging tot het oproepen van personeel en wel van: een chef voor het gas- en waterbedrijf, een chef voor het elektriciteitsbedrijf, twee hulpmonteurs, voor elk bedrijf een. een meterop.nemer en geldinner en een administrateur. De heer G. van De'lft vraagt of één chef niet voldoende is. De heer v. d. Gugten zou gaarne verne men of B. en W. zich aan andere gemeen ten hpbben getoetst. Wethouder S Schoneveld geeft nadere toelichting. Als chef wordt bedoeld een leider van de bedrijven, die echter aan alle RECLAME. Noordeinde II - Leiden - Teief. 706 zeer licht en goedkoop, in diverse maten en kleuren voorradig. 7203 werkzaamheden deelneemt, wat ook zat blijken bij de vaststelling van de bezoldi ging waarbij voor hulpmonteurs maar een gering bedrag uitgetrokken is. Anders had men moeten voorstellen een directeur met een hulp voor het administratief werk. Het leek de Commissie echter beter te hande. len als thans voorgesteld en voor de admi- nistratiei. waaraan zij groote waarde hecht, iemand te benoemen die deze geheel op zich neemt. De heer T. Kralt, lid der bedrijf scommis- sie. kan zich met het voorstel vereenigen. Dr. Jonker metrkt nog op dat van beide chefs zal worden verlangd, dat zij met alle bedrijven op de Ihoogte zijn, om elkaar bij ontstentenis te vervangen. De heer W. L. v. d. Gugten kan zich na deze toelichting met het voorstel vereenigen Om alle misverstand te voorkomen, wordt op voorstel van Wethouder S. Scho neveld besloten, op te roepen e'en chef-fitter voor het gas- en waterbedrijf en een chef- monteur voor het electriciteitébedrijf. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. B. en W., géhoord de Commissie van de Bedrijven, stellen voor de jaarlijksche be zoldiging vast te stellen als volgt: Voor den Ohetf-fitter op f2200 met vrij wonen, water en maximum 600 M3 gas, da emolumenten geraamd op f500; Voor den chef-monteur op f2000; Voor de 2 hulpmonteurs totaal op i 1500, laten te splitsen; Voor den meteropnemer-geldinner op f 1200 en voor den administrateur op f 1750 Eventueele verhoogingen zijn niet uit« gesloten; de pensioensbijdrage is vasfcgef- steld op 8 1/2 pCt De he'er v. d. Gugten wijst op het ver schil in bezoldiging van beide chefs. De voorz. antwoordt, dat gas- en waterbe* drijf reeds lang gevestigd zijn en een groo- ten omvang hebben, wat van het electrici- teilsbedrijf vooihands niet gezegd kan worden. De Knijff vraagt of kindertoelage verleend wordt, waarop de voorzitter ontkennend ant woordt. De heer K. v. Delft vraagt hoe men aan de vrije woning voor den chef-fitter moet komen, waarop de voorz. antwoordt dat de woning naast den gaéhouder van de ge* meente Leiden is aangekocht. Tevens verzocht de heer K. van Delft te bepalen, dat de chef-monteur evenals de chef-fitter, in de gemeente Rijnsburg moet wonen. Dit kan van groot belang zijn bij storingen. Dr. Jonker dat daarmede bij vaststelling van de instructie rekening is gehouden. Het voorstel van B. en W. wordt hierna] met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens wordt overgegaan tot vaststel ling van de verordening van de bedrijven, en de instructies van monteur en fitter, ter wijl B. en W. gemachtigd worden deze vast te stellen voor den meteropnemer en admi nistrateur, alsmede om voor laatstgenoemde de te stellen borgtocht te bepalen. De voorgestelde regelingen lokken weinig bespreking uit. Alleen wordt op voorstel van den heer K. v. Delft besloten, dat ook meteropnemer en administrateur te Rijnsburg moeten wonen, doch de Raad kan hiervan dispensatie ver- Icenen. B. en W. stellen voor te bepalen, dat bij aanleg van pas en electriciteit de bedrijven hoogstens 10 Meter aansluitbuis of kabel gratis worden gegeven, gemeten van het dichtstbijzijnde eindpunt van de leiding of van het hart van de voorliggende straat, tot aan den gevel van het aan te sluiten per ceel. De prijs wordt bepaald voor gas voor Hui selijk gebruik op 11 ct. per M3. en bij gere geld gebruik van meer dan 100 M3. voor het meerdere op 91/» ct. Voor muntgas zijn de prijzen 1 ct. hooger. Voor electriciteit is de prijs 30 ct. voor licht en 20 ct. voor kracht- installaties per K. W. U. Naar aanleiding van een vraag van den heer v. d. Gugten, deelt wethouder Schone veld mede, dat zoodra dit le voorzien is, voor gebruik van electriciteit gedurende be paalde uren op den dag, spoedig speciale ta rieven zullen worden voorgesteld. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. Besloten wordt het volgend punt van de agenda „Regeling.Straatverlichting" aan te houden, om eerst de commissie voor de be drijven te hooren. B. en W. vragen machtiging tot het aan gaan van een geldleening voor overneming van alles de gasvoorziening betreffende A f 98.500 en voor de electriciteit k f 52.000 tegen een renle van 4pet. De gevraagde machtiging wordt z. h. s. verleend. De voorzitler brengt ten slotte een woord van dank aan de commissie voor haar voorlvarend werk in haar advies aan B. en W. De weinige opmerkingen in den raad ge maakt, bekronen haar wel voorbereiden arbeid. Rondvraag. De heer v. d. Gugten ver zocht de onderste takken van boomen, waar noodig, te doen snoeien, wat de voorzitter toezegt. Wethouder S. Schoneveld zegt, dat beslo ten was, de boomen alle door een deskun-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9