Vaseline Chesebrougjj Overwerkte Zenuwen VISSCHERIJ-BERICHTEN. SCHEEPSTIJDINGEN. UIT ONZE STAATSMACHINE. |n het da. VARIA. SPREEKCEL. digde, alsnog zitting te nemen, onder mede- deeling van zijn voornemen, bij de eerstvol gende wetswijziging rekening te zullen hou den met de bezwaren van de N. V. De heer Van Braambeek vond in deze toezegging toen aanleiding, de benoeming alsnog te aanvaarden. Naar „Het Volk" thans verneemt is bin nenkort een wetswijziging te wachten, waarbij de commissie met twee leden zal worden uitgebreid, nl. één van de directie en één van de vakorganisaties. UITVOERING yLEESCHKEURINGSWET. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan de veterinaire inspec teurs van de Volksgezondheid een schrijven gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat het den Minister ter oore is gekomen, dat het voorkomt, dat op boerderijen, in slacht plaatsen, welke niet aan de voor slachte rijen gestelde eischen voldoen, geregeld wordt geslacht met het doel het vleesch te verkoopen en de afvallende deelen voor eigen gebruik te houden. De Minister verzoekt aan de inspecteurs de aandacht van de keurings-veeartsen in hun ambtsgebied hierop te vestigen en dezen te verzoeken zoo noodig er op toe te zien, dat zulks niet voorkomt. Op de boerderijen, welke niet een slacht plaats hebben, welke aan de gestelde eischen voldoet, zou aldus de minister het slachten gedeeltelijk voor eigen gebruik, gedeeltelijk voor den verkoop slechts kunnen worden toegelaten tot ten hoogste twee dieren per jaar, zooals destijds voor den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in de Tweede Kamer als norm werd aangegeven. DE HANZE. Gistermorgen is te Haarlem de viering van het vierde lustrum van den R.-K. Mid denstandshond De Hanze begonnen met de centrale vergadering, tevens den 20ste jaarvergadering. Voorzitter was de heer C. J. G. Struycken, die mededeelde, dat het ledental 5160 bedraagt, d. i. 81 meer dan einde 1926. In 1927 zijn 50 bloemdagen voor Santos gehouden, waarvan niet minder dan 32 door de afdeelingen in het bisdom Haarlem. Tientallen verplegingen werden voor rekening van het fonds genomen. Het aantal afdeelingen bedroeg 1 Jan. 1926 94, 1 Jan .1927 87. De heer H. E. v. d. Briele bracht het financieel verslag over 1926 uit. De in komsten en uitgaven sloten met een bedrag van f31.574.10. De volgende jaarvergadering zal in Alk maar worden gehouden. Do heeren W. Boon Jzn„ te Krommenie, H. E. v. d. Briele, te Rotterdam, en P. J. v. Rest, te Poeldijk, werden bij accla matie tot leden van het hoofdbestuur her kozen. Goedgekeurd werd het voorstel van het hoofdbestuur tot het somenstellen van een commissie, belast met het ontwerpen van een steunfonds tot het verleenen van hulp aan leden, die achteruit zijn geraakt. De afdeeling Den Haag stelde voor, het hoofdbestuur te verzoeken naar wegen te zoeken, om de bedoeling van het Werk tijdenbesluit voor winkels en de Winkel sluitingswet op meer juiste wijze verwezen- Ijjkt te krijgen. Dit voorstel werd gecombi neerd met de bespreking van de actueele Sociaal-economische politiek met betrekking tot het middenstandsbedrijf. Na ampele discussie werd het voorstel van Den Haag, dat door het hoofdbestuur ontraden werd, verworpen met 155 tegen 40 stemmen. De vergadering vereenigde zich zonder hoofdelijke stemming met een motie van den heer Chris Jansen (hoofdbestuur), dat de Centrale Raad van de Hanze in het Bisdom Haarlem, besluit, te streven in de richting van uitstel der invoering van de voor-ontwerpen in zake winkelsluiting en werktijden van winkelpersoneel; subs, aan het hoofdbestuur op te dragen, te streven naar belangrijke wijzigingen in de verschil lende ontworpen bepalingen. De afd. Lutjebroek stelde vervolgens voor dat de Centrale Raad de mogelijkheid be- spreke om te komen tot verlenging van den arbeidstijd ten plattelande en te be- voegder plaatse daartoe strekkepde voor stellen indiene. Dit voorstel werd goed gekeurd. Na afloop der vergadering werden hoofd bestuur en afgevaardigden ten Stadhuize door het gemeentebestuur ontvangen. BOND VAN NED. SCHILDERSPATROONS. De Bond van Nederlandsche Schilders patroons houdt in de Harmonie te Gro ningen zijn congres.. Het valt samen met de herdenking van het 55-jarig bestaan der afdeeling Groningen van den Bond Lucas. De bondsvoorzitter, de heer W. G. Vanas, te Sommelsdijk, hield ter opening een korte toespraak, waarin hij o.m. de Groningers, die 55 jaar geleden de schilderspatroons- vereeniging aldaar hebben opgericht, hul digde. Volgens het jaarverslag van den eersten secretaris, den heer L. do Groot, te Rotter dam. is de gang van zaken in het afgeloo- pen jaar betrekkelijk rustig geweest; in tal van afdeelingen vallen nieuwe leden te boeken, in andere daarentegen laat de ener gie te wenschen over. Op kranige wijze is in 1926 de hand gehouden aan het landelijk collectief contract. Medegedeeld werd. dat de nationale schildersschool te UPrecht Ier opleiding van bedrijfsleiders uitstekende resultaten heeft opgeleverd. Hel hoofdbestuur ^stelde voor. dat de al- getneene vergadering aan het hoofdbestuur zal opdragen samenwerking te zoeken met de Friesche schildcrspatroonsvereoniging. Deze vereeniging is genegen in dezen geest samen te werken. Het is evenwel niet de bedoeling dc Friesche vereeniging te doen opslokken door den bond. Zij zal haar zelf standigheid bewaren, al zal het wensche- lijk zijn, dat uiteindelijk een samensmelting plaats grijpt. Het voorstel van het hoofd bestuur werd na debat aangenomen. De ver gadering machtigde het hoofdbestuur aan alle bondsleden de verplichting op te leg gen de voorschriften voor de bovenge noemde samenwerking nauwkeurig na te komen. 1 Vervolgens werd het volgende voorstel behandeld: de algemeene vergadering over weegt de wenschelijkheid om als bond van Nederlandsche schilderspatroons met een stand uit te komen op de Nederlandsche nijverheidstentoonstelling, in 1928 te Rot terdam te houden. De afgevaardigde van Rotterdam verdedigde het voorstel. De voor zitter deelde mede, dat de kosten naar ra ming f 7000 f 8000 zullen bedragen. De besprekingen over dit onderwerp zullen worden voortgezet. Het congres is te 9 uur verdaagd. Gemeld wordt dat minister jhr. Bee- Inerts van Blokland Vrijdag a.s. uit Ge- nève vertrekt, zoodat hij Zaterdag of Zon dag in Den Haag terugverwacht kan worden. De Avon dp verneemt, dat ir. Pan- thialeon baron van Eek, onder wiens lei ding het baanvak Leiden—Rotterdam stond tijdens het spoorwegongeluk bij De Vink, geen dienst meer doet wegens ziekte en dat zijn toestand van dien aard moet zijn, dat hij wel niet meer in zijn functie zal fcerugkeeren Hij is vervangen door ir. H. O. Stal van de sectie Breda. In Den Haag is gisteren, 80 jaar oud, overleden jhr. mr. J W. A. von Schmidt auf Altenstadt, oud-vice-president van het hooggerechtshof in Nederl.-Indië, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Aan „Het Vaderland" wordt bericht, dat de Vereeniging „Het Zonnehuis'', te Den Haag, van een echtpaar, dat onbekend wenscht te blijven, door middel van ds. James, van Delfshaven, een geld-schenking van f200.000 heeft ontvangen. De Vereeniging stelt zich ten doel het oprichten van een tehuis voor de verpleging van ongeneeslijke behoeftige zieken. De audiëntie van don minister van. Waterstaat van a.s. Maandag zal, in plaats van om 2 uur aanvangen om 3 uur en de audiëntie van den Min. van Onderwijs zal op Maandag a.s. niet plaats hebben* RECLAME. kalmeeren en worden gesterkt door de Zennwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 8126 IJMUIDEN, 14 September 1927. 35 Tarfaot per K.G. f 1.951.15; 12 Griet p* kist van 50 K.G. f3422; 6563 Tongen p. K.G. f2.661.30; 4 Zetschol pet kist van 60 K G. f48—37; 355 Kleine Schol per kist van 50 K.G, f299.50; 12 Schar per kist van 50 K.G. f206.60; 5 Roggen per 20 stuk9 f2212; 25 Vleelen per stuk f2.50- 1.20; 12 Pieterman en Poontjes per kist van 60 K.G. f 178; 13 Groote Schelvisch per kist van 50 K.G- f46—39 30 Middel Schelv. por kist v. 50 K.G. f 3^—23.50; 104 Klein- middel Schelv. p. kist van 50 K.G. f20.50 16. 297 Kleine Schelv. p- kist van 50 K.G. f 14.506.50; 18 Kabeljauw per kist van 125 K.G. f74-51; 159 Gullen per kist Van 50 K.G. f258; 21 Lengen per 3luk f2 0.46; 1 Heilbot per K G. f 1-80; 50 Wijtin* pér kist van 50 K.G. f 85 70; 15 Köolvisch per 9(uk f 1.48; 153 Makretel per kist van 50 K G. f 19—15.50. Er zijn 12 stoomtrawlers binnengekomen. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". JOHAN DE WITT, ttmisr., 15 Spt. te Co lombo verwacht. S1MALOER, thuisr., 16 Sept. te Marseille verwacht. ROTTERDAMSCHE LLOTD. TOSAR.I, thujsr., 14 Sept. te Suez verw. INSULINDE, bhuisr., 15 Sept. bij Perim verwacht. TAMBORAj uitr., 15 Sept. te Marseille verwacht. BOLLAND—AMERIKA-LIJN. NIEUW AMSTERDAM, 13 Sept. v. New- York te R'dam. STOOMV.-MAATSCH. „OCEAAN". PROMETHEUS, 14 Sept. van Java te Am sterdam. EURYMEDON, Java n. Amst., 15 Sept. te Suez verwacht. HOLLAND—ADSTRALIfi-LIJN. ALMKERK, uitr., pass. 13 Sept. Gibraltar. HOLLAND—BRITSCH-FNDIE LIJN. STREEFKERK, uitr., pass. 13 Sept. Gi braltar. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN. ALCYONE, thuisr., 11 Sept. v. Montevideo KON NED. STOOMBOOT-MIJ. HECTOR, arr. 13 Sept. te Hamburg. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. ALCOR, 12 Sept. van Leilh te Montreal. ALGEN1B, 11 Sep! van Villa Constitucion n. San Nicolas. GOUWE, R'dam n. Trangsund, pass. 12 Sepl. Holtenau. HELENA. 9 Sept. van R'dam le Cuxhaven. MIRACH, 11 Sepl. van Sligo te Montreal, STAD DORDRECHT, Lulea n. Vlaardingen, pass. 12 Sept. Brunsbul'el. ZAAN, 12 Sept. ran Alicante n. Port de Roue. JONGE JACOBUS, 12 Sept. van Licata n. Tunis. HUMBER, sleepboot, 11 September van Algiers n, R'dam, met het s.s. Suveric op sleeptouw. BEURSPLEIN, 12 Sept, van Lulea naar Rotterdam. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS. (I). De couranten hebben ons op de hoogte gesteld van den uitslag der verschillende- wethoudersverkiezingen. volgens wettelijk voorschrift den eersten Dinsdag in Septem ber, gehouden. Aan die verkiezingen zijn natuurlijk, al dan niet na ruggespraak met de kiesvereenigingen. besprekingen tot het treffen eener overeenkomst omtrent de per sonen en de verdeeling der zetels vooraf gegaan. Alleen daar, waar geen accoord bereikt kon worden, konden dus verras singen uit de bus komen. In alle andere gevallen stond de keuze vast. Met den bur gemeester vormen de wethouders samen het Da^elijksch Bestuur eener gemeente. Het wil ons niet overbodig voorkomen om, waar, lusschentijdsche déraillementen bui tengesloten, eens in de vier jaren het col lege van B. en W. gevormd wordt, in deze bijdrage na te gaan wat de Gemeentewet van het Dagelijksch Bestuur der Gemeente zegt. Allereerst komt dan aan de orde de sa menstelling van het college. De gewone tijd, ter verkiezing der wethouders, is de eerste Dinsdag in September. Alsdan treden alle zittende wethouders, ook de eventueel tus- schentijds gekozenen, af. De aftredenden zijn dadelijk herkiesbaar, terwijl zij door den Raad en uit zijn midden benoemd wor den, zoodat de wethouder, die bij de ver kiezingen als raadslid uitviel, ook ophoudt wethouder te wezen. Het aantal wethouders hangt af van het inwoner-aantal eener ge meente. Volgens art. 79 der Gemeentewet zijn in gemeenten van 20.000 zielen en daarbeneden twee; in die van meer dan 20.000 doch niet meer dan 100.000 zielen, naar goedvinden van den Raad, drie of vier; in die van meer dan 100.000 zielen vier, vijf of zes wethouders. Was vroeger het wethoudersambt een eereambt, dat men naast eigen bezigheden waarnemen kón, de uitbreiding der ge meentelijke bemoeiing en de forsche intrede van de politiek in den raad maakte den wethouder tot den eersten ambtenaar der gemeente. Dat bracht ruimere salarieering mede. Het ambt eischt niet zelden in de groote gemeenten den geheelen man en moet dus een volledig inkomen geven. In vele gemeenten is daaraan vaak verbonden een pensioenregeling. Met de vaststelling van het salaris is het een merkwaardige kwestie. Voor de wethouders wordt een jaarwedde, door Gedeputeerde Staten, den Raad gehoord, onder Koninklijke goedkeu ring vastgesteld. De bedoeling dezer rege ling zal wel geweest zijn den invloed van den Raad op de salarissen zoo beporkt mo gelijk te doen wezen, opdat persoonlijke be- voordeeling of politieke dfijfveeren uitgeslo ten blijven. Toch is de vraag gewettigd of de Raad nieLbeter de salarieering kon vast stellen onder goedkeuring van Ged. Staten. Bij de huidige regeling komen soms ook eigenaardige gevallen voor, waarvan hier een voorbeeld. Destijds besloot de Raad der gemeente Nijmegen te adviseeren het sala ris vast te stellen op f3500. Gedeputeerde Staten van Gelderland legden dit advies terzijde, omdat de wethouderssalarissen in Arnhem f 500Ö bedroegen en beide plaat sen, wat inwoners-aantal enz. betrof, aan elkaar gelijk waren. De helft van hel in komen wordt genoten als vast tractement. De overblijvende helften worden Samenge voegd en om de drie maanden tusschen hen verdeeld naar gelang van het getal der ver gaderingen door ieder in dien tijd bijge woond. De opzet, die bij het makdn dezer bepaling voorgezeten heeft, is natuurlijk geweest een zoo getrouw mogelijk bezoek der vergaderingen door de wethouders te bevorderen. Immers iedere verzuimde ver gadering beleekent voor hen een geldelijk verlies, behalve wanneer die afwezigheid wordt veroorzaakt door commissionhem als wethouder opgedragen, m. a. w. wan neer hij in dienst der gemeente afwezig was. Behalve de jaarwedde genieten de wethouders, onder welken naam ook, geen inkomen uit de gemeentekas dan hetgeen Verbonden is aan een andere hom opgedra gen openbare bediening. Als leden van den raad echter deelen ze wel in het presentie geld voor het bijwonen der raadsvergade ringen vastgesteld. Zelfs Wanneer ze bui tengewone opdrachten in dienst der ge meente uitvoeren, het betreffend Kon. Be sluit noemt als voorbeeld het toezicht bij het cultivceren van heidegrond, mogen ze daarvoor geen belooning uit de gemeente kas ontvangen. De ziltingslijd der wethouders is vier jaar. evenals de raadsperiode. Van een be noeming zijn uitgesloten die leden, die lid zijn der rechterlijk^ macht (uitgezonderd de rechters-plaalsvervangers), die ambte naren van het openhaar ministerie ziin of van de griffie van eenig rechterlijk college; die hoogleeraar of lector hij het Hooger Onderwijs zijn en die deurwaarder zijn en die ambtenaar hij een Provinciale Griffie. Volgens Art. 88 G. W. kunnen de wet houders ten allen tijde hun ontslag nemen, maar zij moeten hun bediening blijven waarnemen tot hun opvolgers gekozen zijn. Deze laatste bepaling kan tot eigenaardige toestanden aanleiding geven. Daarvan een recent geval ter illustratie. De gemeente raad van Rotterdam besloot tot een finan- cieelen maatregel, die de wethouder van Financiën niet wilde uitvoeren, weshalve hij als wethouder bedankte. Bij de verkie zing voor een opvolger kon niet tot een geldige meerderheid gekomen worden, wes halve de demissionaire wethouder zou heb ben moeten blijven en toch het besluit heb ben moeten uitvoeren, wanneer hij daar aan niet ontkomen was door als raadslid te bodanken. Nog typischer was een ander geval. In een gemeente met twee wethou ders bedankten beide functionarissen. Suc cessievelijk werden alle andere leden van den Raad benoemd, die echter alleen wer den benoemd om te kunnen bedanken De demissionaire wethouders riepen de beslis sing van den minister van Rinnenlandsche Zaken in, die besliste, dat bovengenoemd Artikel 88 gebiedend was en dus de functie door hen bekleed moest blijven. De wethouders nu staan den burgemeester bij in het bestuur der onderscheidene tak ken van de huishouding der gemeente. De vergaderingen van B. en W_. gaan niet door, als de helft der leden (waarschijnlijk wordt bedoeld het aantal leden, waaruit het wet telijk bestaat) niet aanwezig is. De burge meester is voorzitter van dit college, waar van het reglement van orde aan de goed keuring van den raad is onderworpen De besluiten moeten worden genomen bij vol strekte meerderheid van stemmen. Bij sta king van stemmen over benoemingen of voordrachten beslist het lot, bij die, welke zaken betreft, beslist de stem van den burgemeester. De wethouders mogen niet aan stemmingen deelnemen, waar hun par ticuliere of familie-omstandigheden in het geding zijn, terwijl zij ook in de vergade ringen van B. en evenals de raads leden in die van den Raad, de parlemen taire onschendbaarheid genieten, evenals de Burgemeester. Over de door de wot aan het college van B. en W. opgedragen laak schrijven we een volgend maal. RECLAME. gelijksche leven komen vaak kwetsuren, brand-, snij wonden, enz. voor. Verwaarloozing baart dan dikwijls groote zorg. Behoedt U daarvoor met VASELINE'CHESEBROUGH (spreek uit: Tschiesbro) want deze is de eenige zurenvrije fer wereld, 'n Doosje, tube of fleschje in huis is een hulp In den nood. Vraagt nooit Anierikaansche „Vaseline", maar met nadruk Vaseline-Chesebrough Het beste m iddeI voor de huidI Gebruikt ook Cheseb. gh Cold Cream en Chesebrough Vanishing Cream de tdeale vetvrije huid-cream 104 DE BRUINE PAD. De bruine, de wel het meest voorko mende, pad bewoont, evenals de andere Europeesche soort, de groene pad, ons we relddeel en ook Azië. Zij is een der grootste van haar geheele familie. De meeste menschen hebben van dat dier een grooten afkeer. Hoewel de pad de eenzaamheid bemint en zich bij voor keur op donkere en vochtige plaatsen op houdt; komt zij toch somtijds in de huizen en brengt dan door haar ongewenschte te genwoordigheid het geheele gezin in op schudding, Niet lot een snelle vlucht in slaat dreigt zij den aanvaller met gcopen- den, hoewel landeloozen bek, blaast zich op, scheidt transpireerend, kwalijk riekend vocht af uit haar huid, vooral aan den ha$3 en spuit het vocht uit dat voor den mensch niet vergiftig is. maar een spoe dig voorbijgaande roodheid van de huid veroorzaakt. Honden laten een gegrepen pad terstond weer los, schudden den kop met onmisk^n- baren afkeer en hebben nog lang daarna schuim in den bek. De pad is volkomen onschadelijk en door het verdelgen van tuinslakken en rup sen zóó nutlig, dal zij niemands haat ver- dipnt. Het is mogelijk dit dier te temmen. De Engelsche natuurkundige Bell bezat een pad, die op zijn hand ging zitten en uil de andere hand het aangeboden voed sel at en Pen nou t spreekt van een pad, die 36 jaar in tammen staat leefde en bi] toeval gedood werd. Welk een leelijk dier de pad ook zijn moge, zij heeft oogen, die men mooi kan noemen; ze zijn vuurrood van kleur en schitteren als karbonkelsteenen. Het water vermijdt de pad zooveel moge lijk; zij zwemt zeer slecht, kruipt lang zaam en doet slechts nu en dan met moeite een sprong. Geluid brengt zij zoo goed als niet voort. Met haar achterpooten graaft zij een schuilhoek in den grond en brengt daarin don winter slapende door. Vroeg in het voorjaar komt zij weer te voorschijn. De in twee snoeren samen hangende eieren ontwikkelen zich in het water, en komen op den negenden dag uit De jongen leven eerst van plantenslijm, vervolgens van bladeren, hebben acht we ken noodig om volkomen gevormd te wor den, gaan dan aan land en beginnen ter stond insecten te zoeken. In het begin blij ven de jongen bij elkaar en komen somtijds na een warmen regendag in grooten getale te voorschijn, waardoor de fohel van pad- denregens is ontstaan. Het afkeer inboezemende uiterlijk van de pad en baar verborgen levenswijs zal we^de oorzaak zijn, dat men haar allerlei vreesaanjagende en zonderlinge eigenschap pen heeft toegedicht, die na een dikwerf herhaald, wetenschappelijk onderzoek geen van alle op waarheid gegrond bleken. HOE HET VLAS OP DE AARDE KWAM. In Zuid-Duitschland vereerde men een godin, die Frau Holle genoemd werd. Zij schonk vele gaven aan de menschen, maar alleen aan hen, die zij waardig kleur de haar gaven te ontvangen. Dat laatste wist iedereen en daarom werd zij alge meen geëerd en door de menschen, in vele gevallen daartoe gedreven door sluwe be rekening. Frau Holle was de beheer9cheres van het weer. Als het sneeuwde, zei men, dat zij haar bed schudde, waardoor de vee- ren als vlokken naar beneden dwarrelden. Regeïide het, dan was zij be^ig, haar klee-i ren te wasschen. De witte ^wolken waren haar linnen kleeren, die te bleeken lagen. En lange grijze wolken aan den hemel wa ren voor de menschen een aanwijzing, dat zij aan het spinnen was. Eens, heel lang geleden, zoo verhalen de Tyrolers nog heden ten dage, leefde er een schaapherder, die eiken dag met zijn vee het gebergte introk en op de sappige Al penweiden zijn schapen liet grazen. Onder- tusschen maakte hijzelf met pijl en boog jacht op gemzen, die daar menigvuldig leefden. Toen hij eens reeds een heele' poos een gems had achtervolgd en ongemerkt hoo ger in het gebergte was gekomen, zag hij het dieT plotseling achter een rotsblok ver dwijnen. De herik !r spoedde zich naar het rotsblok en ontdekte daarachter een poort in een gletscher, maar de gems zag hij niet. Hij ging de poort door en kwam in een ruimte, die schitterde van al de pra h- tige' ju weel en, waarmede de wanden en het gewelf bezet waren. Temidden van die prachtige en rijke onqgeving 9tond een beeldsohoone vrouw, die een ruiker blauwe bloemen in de hand hie'ld. Zij keek den schaapherder glimlachend aan. Toen deze van zijn eerste verbazing eenigszins bekomen was. hoorde hij haar zeggen, dat hij van al het schoons iets mocht uitkie'zen, om mee te nemen naaj zijn woning in het dal. De herder stond in tweestrijd, wat hij zou kiezen. De schitterende juweelen in af wisselende kleurenpracht maakten de keiu-> ze wel moeilijk. Maar bovendien werden zijn oogeh telkens als 't waren aangetrok^ ken door de blauwe bloemen, die de echoo- ne vrouw, niemind minder dan Frau Holle, in haar hand droeg. Eindelijk nam hij een besluit en vroe'g, of hij den ruiker bloemen mee mocht ne-i men. Frau Holle reikte hem de bloemen toe en zei. dat hij een verstandige keuze ge* daan had en dat hij niet sterven zou, zoo* lang de bloemen niet verwelkten. Boven dien gaf zij hem zaad en de opdracht dat zaad op zijn land uit te zaaien. Plotseling wa9 de godin met de schitter rende grot verdwenen en de herder stond weer op de berghelling bij zijn grazende schapen. Hij ging met zijn kudde terug naar het dal, want het was ondertusschen avond geworden. Thuisgekomen, vertelde hij zijn wedervaren aan zijn vrouw, die' be daard het verhaal aanhoorde, maar in het: geheel niet ingenomen bleek te zijn met de keuze van haar man. Zij maakte hem heftige verwijkta, dat hij die onnoozele blauwe bloempjes en wat zaad gekozen had inplaats van een der kostbare juweelen. Min of meer bedroefd over de onaange-i name bejegening van zijn vrouw borg de herder zijn ruiker zorgvuldig op en ging met het zaad naar buiten. Bij het licht van de maan zaaide hij het uit op zijn akker. De komende' dagen ging hij gedurig kijken naar zijn land, waar hij gezaaid had, nieuwêgierig wat er uit het zaad zou groeien. Het duurde niet lang of de groene spruit-* jes van het nieuwe gewas kwamen boven den grond. En op een avond zag hij een gestalte over zijn velden zweven, die haar handen zegenend uitstrekte. Deze gestalte was Frau Holle. Eindelijk waren de plantjes hoog opge schoten, zij bloeiden met prachtige blau we bloempjes, die' spoedig daarna verwelki ten. En toen rijpte het zaad. Zöodra dat volkomen rijp geworden was, verscheen Frau Holle nog ééns en onder richtte!'den herdeT en zijn vrouw, op welke wijze zij van de plantjes, het vlas, linnen draden moesten spinnen en hoe zij die dra den moesten weven e'n bleeken. Zoo kwam het linnen, waaraan de men schen weldra groote behoefte gevoelden., De herder en zijn vrouw werkten hard, verkochten linnen en zaajl aan de boeten in den omtrek en werden rijk. De herder heeft nog lange jaren geleefd, maar op een goeden dag bemerkte hij, dat de bloemen van den zorgvuldig bewaarden ruiker verwelkten. Hij wist, wat dat betee- kende en beklom den berg. Hij vond den gletscher achter de rots, stapte door de poort en niemand heeft hem ooit terug gezien. Volgens de legende is de herder door Frau Holle liefderijk ontvangen in haar woning, waar al zijn wénschen verhoord werden. „Advocaat" te Leiden klaagt over de slechte bestrating van het Paterstraatje waar, naar inzender schrijft herhaaldelijk menschen die behoedzaam ioopen, struike len. „Advocaat", die persoonlijk ook gere geld door het straatje komt, vraagt of onze gemeente zóó arm is, dat zij de kosten van behoorlijke bestrating niet kan bestrij den, zelfs wanneer het blijkt, dat deze der mate slecht is, dat de wandelaars telkens vallen. Hij vraagt, tenslotte of Gemeente werken het euvel willen verhelpen, spoe dig en afdoende. Gaarne voldoen wij aan het verzoek van „advocaat" om den inderdaad zeer slech ten toestand van de bestratiifg van het Paterstraatje onder de aandacht van de betrokken overheidsambtenaren te brengen. Ook wij weten dat hier herhaaldelijk wan- delara9 struikelen over de gaten en onef fenheden in het inderdaad zeer slechte straatdek Wij bevelen de klacht gaarne in hun aandacht aan. i3!il!33!!l!lll!!!!»llllilll!!lli!!IUIIII Onze Telefoonnummers DIRECTIE en ADMINISTRATIS 2500 (op 2 lijnen) REDACTIE 1507 iHiiiiiiiiiiiiiitHiiiiiiiiiiiiiiiiii 11 2—2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6