68s<* Jaargang LÈIDSCH DAGBLAD, Woensdag 14 September 1927 Tweede Blad No. 20706 Het halve Eeuwfeest van de Leidsche afdeeling der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. BINNENLAND# Het bestuur van de jubileerende afdeeling Leiden der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en CTantkuntfe. Zjttend van links naar rechts de heeren J. van den Berg, J. Kriest Jzn., E. Th. Witte, J. Mater, A. .Galjaard; daarachter staande in dezelfde volgorde de heeren A. N. Ballego, C. F. Hemerik, L. N. den Older Jzn. en G. Lubbe Thzn. Na de openingsrede van den burgemees ter, welke wij nog in ons Blad van gisteren kondén weergeven, voerde als eerste spre ker jhr. Tets het woord, die als voorzitter der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde de afdeeling van harte geluk wenschte met haar gouden jubileum. Hij zeide, dat het Hoofdbestuur zeer erkentelijk was deze feesten te kunnen medemaken, daar de Leidsche afdeeling, slechts vier jaar jonger dan demaatschappij zijnde, tot de allerbeste afdeelingen in den lande be hoort. Gedurende een halve eeuw is zij werk zaam geweest zoowel in het belang van producenten als van consumenten niet al leen ten aanzien van bloemen en planten, maar ook van groenten en vruchten, terwijl zij daarnaast steeds gelegenheid vond haar aandacht te wijden aan de stadsver- iraaiing. Do leden van uwe afdeeling, aldus ver volgde spr. zijn altijd zeer gelukkig geweest in de .keuze van hun bestuur inzonderheid .van hunnen voorzitter. Spr. zeide het zich tot een voorrecht to rekenen hier te mogen verklaren, dat de voorzitter, de heer Witte een van de warm ste vrienden is, die de maatschappij onder hare vele honderden leden telt. Onder aanbieding van een prachtig bloem stuk, sprak jhr. Tets tenslotte den wensch uit, dat de afdeeling Leiden nog lange jaren hare „leiden"de positie onder de zuster- afdeelingen zou mogen blijven innemen. De voorzitter van de Leidsche Tuiniers- en Bloemistenvereeniging „Door Eendracht Verbonden", de heer M. Galjaard bracht de aangename samenwerking in herinne ring, welke steeds tusschen de jubileerende afdeeling en zijne vereeniging bestaan had, welke samenwerking van sprekers zijde Bleeds op hoogen prijs gesteld werd. Hij hoopte, dat dit zoo mocht blijven en bood als stoffelijk blijk van erkentelijkheid den heer Witte een ebbenhouten voorzitters hamer aan, daarbij den wensch voegende, dat een slag met dezen hamer menig wijs bestuursbesluit zou bekrachtigen en nimmer» noodig zou zijn om de orde in de vergade ring te herstellen. De heer van der Zande, in zijn kwaliteit van inspecteur bij het land- en tuinbouw- onderwijs bracht het bestuur hulde voor de wijze, waarop het de zaak van het vak onderwijs steeds behartigd heeft en uitte de hoop, dat de afdeeling in deze richting werk zaam zou blijven. Namens de vereeniging van oud-cursis ten, een dochtervereeniging van de afdee ling, bood de voorzitter, de heer A. Gal jaard in eenige welgekozen bewoordingen zijn gelukwenschen aan, terwijl namens het personeel de heer J. de Groot, hoofd van den tuinbouwcursus zulks deed. Nog voerden het woord de heer B. J. A. bouwmeester namens de 's-Gravenhaagsehe Tuinbouwvereeniging, en de heer Van Buuren namens de afdeeling Bloemendaal- Yelsen, die beiden hun goede wenschen vergezeld lieten gaan van een bloemstuk en de heer N. C. F. van Ginkel namens de Kamer van Koophandel, die den wensch uitsprak, dat mocht de Kamer ooit de mede werking van de afdeeling noodig hebben, deze bereid zou worden gevonden haar te verleenen. De heer Witte beantwoordde de verschil lende sprekers elk afzonderlijk, zijn erken telijkheid uitdrukkende jegens de talrijke be tuigingen van sympathie, welke het bestuur op dezen dag heeft mogen ondervinden. Nadat nog de secretaris, de 'heer J. Kriest Jzn. voorlezing had gedaan van een aantal binnengekomen telegrafische gelukwen schen. werd gezamenlijk de tentoonstelling bezichtigd. Daar ook wij te dezen aanzien nog een belofte hebben in te lossen, maken wij van De receptie^ J deze gelegenheid gebruik om onze lezers - uit te noodigen met ons een rondwandeling door de drie tentoonstellingszalen te maken. De inzendingen. Zooals reeds gisteren door ons werd op gemerkt, voeren op deze tentoonstelling, waaraan geen bekroningen verbonden zijn en welke uitsluitend ten doel heeft het pu bliek eens te laten zien, waartoe onze Leid sche kweekers in staat zijn, de dahlia's den boventoon. Wanneer wij de vestibule betreden, vraagt allereerst een groep conifem en sierplanten door de firma A. Spaargaren uit Boskoop ter weerszijden van de hoofddeur met smaak opgesteld onze aandacht. Ook vinden wij hier een stand van het bekende Haarlem- sche atelier voor kunstbloemen „Florigaza", dat ook de costumes voor „Bloemensproke" ontwierp en vervaardigde. De linkerzijwand van den groote zaal wordt vrijwel geheel ingenomen door een gemengde inzending vaste en rotsplanten van de firma gebrs. Van Egmond uit Oegst- geest. In het bijzonder dienen hiervan ge noemd diverse variëteiten herfstasters en eenige schitterende tritoma's (vuurpijlen). Een rijke collectie van deze laatste plan ten brengt de heer G .Lubbe Thn. eveneens uit Oegstgeest, die onmiddellijk ter rechter zijde van den ingang exposeert. Prachtige zaailingen in zeer uiteenloopende kleuren trekken hier de aandacht, terwijl ook de wilte en blauwe campanula's carpalica spe ciale vermelding verdienen., De firma J. Buurman en Zn. alhier toont den bezoeker een schitterend gearrangeerde muurbeplanting, terwijl aan de andere zijde van het podium de bekende Leidsche kwee kers W. en K. A. van Veen een inzending vaste en rotsplanten tentoonstellen. De heer W. van Egmond uit Oegstgeest heeft langs den rechterzijwand een prach tige verzameling pyrethrum opgesteld, waartusschen de witte herfstaster Snow drift aardig uitkomt. De foyer en de kleine zaal zijn geheel en al in een dahliahof herschapep. Voor en op het podium in de kleine zaal hebben de gebrs. De Leeuw alhier een fraaie groep kas- en sierplanten uitgestald, waarvan de colleus het rijkst vertegenwoor digd zijn. Eenige bloemvazen met chrysan ten vullen deze groep aan. Langs de zijwanden vinden wij hier in zendingen dahlia's van de gebrs. De Ruy- ter uit 0eg9tgeest, waarvan behalve eenige grootbloemige Amerikaansche soorten de wijnroode dahlia „Baronesse Sixma van Heemstra" de aandacht vragen en van de fa. gebrs. Den Older te Leiden, die haar col lectie dahlia's aanvult met eenige schitte rende canna's en tritoma's. Een uitgebreide 9orteering dahliavariëtei ten brengt ook de heer G. F. Hemerik al hier. Noemen wij slechts de cactus-dahlia „Andreas Hof er" zacht rose met wit hart, de „Couronne d'Or", de oranje-roode dahlia „J. H. Kaufman" en last not least de zacht- rose „Pink favorite", welke reeds twee jaar achtereen den beker voor de beste dahlia verwierf. De middenruimte bevat een zeldzaatfi uit gebreide collectie cactu9sen uit den Leid- schen Horlus. Als de meest „hervorragende" zouden wij willen noemen de grillig- gevormde „cereus peruvianus monslrosus" en de typische, bolvormige „cereus edulus". In den fpyer wordt het oog onmiddellijk geboeid door een decoratieve groep bloem werken van de firma Jan Kriest Jzn. alhier, waarbij schitterend bindwerk te bewonderen valt. Zij vindt in de firma's J. Buurman en Zn. en Hosman evenwel geduchte concur renten. De firma J. G. Ballego en Zn. brengt even eens een groote verzameling dahlia's, waar van de kleinbloemige soorten overheerschen. De voornaamste soorten zijn hier wel de mignon dahlia's, de zinneabloemige Apol- dro's en de Japansche nieuwigheid Siskyou. Aan de straatzijde vraagt de firma Tops- voort uit Aalsmeer onze bijzondere aan dacht voor haar kleinbloemige oranje- dahlia „Good Luck" en de donkerlila „Dr. Hellmut Spath". Iets geheel anders brengt weer de firma Lemkes en Zn. uit Alphen aan den Rijn, die in hét middenvak een prachtige groep va rens heeft opgesteld, die een aandachtige beschouwing overwaard zijn. Het podium, dat geheel in beslag geno men wordt door een smaakvQl gearrangeer- den stand met Brouwer's aardewerk, wordt ter linkerzijde geflankeerd door een inzen ding dahlia's van den heer J. H. Smit al hier, waarvan vooral de purperkleurige „Joh Mater" de aandacht verdient en ter rechterzijde door een dito-inzending van den heer A. van der Spek, waarvan wij vooral ee-n zalmkleurige dahlia met witte punten „The Faun" bewonderden. Wanneer wij aan de podiumzijde den foyer verlaten, worden wij tenslotte op de corri dor verrast door een uiterst kostbare groep dwerg-coniferen in tallooze variëteiten van de firma K. Wezelenburg en Zn. uit ITazers- woude. Te zes uur vereenigden zich bestuur, regelingscommissie, hoofdbestuursleden, af gevaardigden van zusterafdeelingen bene vens een aantal genoodigden, waaronder ook onze burgemeester met zijn echtge- noote aan een feestmaaltijd in café-restau rant „In den Vergulden Turk". Nadat de heer Witte volgens goede oude gewoonte den eersten dronk had ingesteld op het welzijn der Koninklijke Familie, hield hij een geestige tafelrede, waarin hij op vaak humoristische wijze het wel en wee der Kon. Maatschappij schetste en hulde bracht aan hen, die in den loop der jaren het presidium bekleedden. Na den heer Witte voerden nog verschil lende sprekers het woord. Mr. van de Sande Bakhuizen wijdde een dronk aan den voortdurenden groei en bloei der Leidsche afdeeling; jhr. van Tets wees op het vele, wat de afdeeling reeds tot stand gebracht had en sprak de hoop uit, dat de heer Witte nog vele jaren aan het hoofd zou mogen staan; de afgevaardigden van NaardenBussum en Nijkerk"Harderwijk brachten de hartelijke gelukwenschen van hun afdeelingen over, terwijl de vertegen woordiger van laatstgenoemde afdeeling, de heer 's Jacob, tevens woorden van dank richtte tot mevrouw Witte voor den bijstand gedurende meeT dan 2a jaren aan haren echtgenoot bij zijn drukke werkzaamheden verleend' Alvorens de tafel werd opgeheven dankte de heer Witte op de hem eigen welspre kende wijze alle sprekers voor de tot de af deeling en hem persoonlijk gerichte heil wensehen. Volgaarne verklaarde hij zich bereid zoolang het hem mogelijk zou zijn, z'n beste krachten als voorzitter aan de af deeling Leiden, welke hem dierbaar ge worden is, te blijven geven. Het was hem een behoefte vanaf deze plaats allen dank te zeggen voor den van vele zijden ondervonden roowel hij het gewone afdeelingswerk als bij de voor bereiding van deze jubileumfeesten. Inzon derheid richtte hij zich tot den burgemees ter wiens tegenwoordigheid te dezer plaatse hij op bijzonder hoogen prijs stelde, omdat hij daarin ziet een blijk van warme belang stelling in het streven der vereeniging. Verder wendde hij zich nog tot den heer Mater, den volijverigen secretaris, zonder wiens enorme werkkracht en groote opof feringen deze feesten wellicht niet hadden kunnen plaats vinden en tot mevr. Diehen Konings en den heer en mevr. Hagemans Verhagen, wien geen moeite te veel was om de opvoering van „Bloemensproke" tot een Ben aardig tafreeltje uit „Bloe Tnensproke", waarvan hedenavond de eerste opvoering plaats vindt. Onze foto toont Flora en haar stoet van elfjes. zoo hoog mogelijk kun.stpeil op te voeren. Tegen halfnegen begaf het gezelschap zich naar de Graanbeurs, waar de zaal reeds nagenoeg geheel gevuld was met be langstellenden vo.or de gezellige bijeenkomst. De heer Witte sprak hier een kort ope ningswoord, waarin hij namens bestuur en regelingscommissie alle aanwezigen harte lijk welkom heette en den wensch uitsprak, dat het programma van vanavond dermate in den smaak zou vallen, dat over 25 jaar de oudere leden tot de regelingscommissie voor de v-iering van het 75-jarig bestaan zouden zeggen: „Geeft ons wederom een pretligen avond, zooals die in 1927 in de Graanbeurs". Het wil ons voorkomen, dat deze wensch veel kans heeft 'inderdaad in vervmlling te gaan; de aanwezigen hebben zich althans gisteravond kostelijk geamuseerd door het afwisselende programma, waarop het be kende Haagsehe Adriani-ensemble hen ver- i gastte. Ook de rhythmische dansjes door leden van „Brunhilde" onder de beproefde leiding van mevr. DiebenKonings uitgevoerd, oogstten een dankbaar applaus. In de nachtelijke uren hebben de leden bewezen, dat liefhebbers van planten en bloemen ook heel wel liefhebbers van dansen kunnen zijn. Het was al heel laat, toen men eindelijk huiswaarts toog om in den slaap nieuwe krachten te verzamelen voor den dag van heden. De vriendschappelijke bijeen komst der maatschappij. Tal van leden der Kon. Ned. Maatschap pij voor Tuinbouw- en Plantkunde zijn van daag naar Leiden gekomen voor de vriend schappelijke bijeenkomst der maatschappij. De dames en heeren werden vanmorgen in de receptiekamers der Stadsgehoorzaal ont vangen, waar de voorzitter jhr. Van Tets van Gooiohalxoord e'en kort welkomstwoord sprak. Hij wees er op, dat het zelden ia voorgekomen dat de maatschapij zoo laat in den zomer haar vriendschappelijke bijeen komst hield. Het hoofdbestuur heeft echter de gelegenheid aangegrepen om het gouden feest van de Leidsche afdeeling mee te vieren. Uit ervaring weten de leden, dat de ontvangst in Leiden altijd uitstekend in orde Is en spr. gelooft dat het ook de reden is, dat zooveel leden ondanks het slechte weer naar hier zijn gekomen. In het bijzijn van allen wil spr. de Leidsche afdeeling nog maals hartelijk geluk wenschen en haar bij voorbaat dankzeggen voor haar hartelijke ontvangst* (Applaus). De voorzitter der afdeeling Leiden, de heer Witte heette de aanwezigen hartelijk welkom en zeide, dat een zoo groote op komst der leden op het gouden feest bij zonder wordt gewaardeerd. Spr. dankt het hoofdbestuur voor de bereidwilligheid de vriendsehappelijke bijeenkomst in Leiden te houden en geeft e'en overzicht van de fees telijkheden, waarbij hij er vooral op aan dringt, dat de leden vanavond aanwezig zullen zijn bij de opvoering van „Bloemen sproke". Met die opvoering wil de afdeeling Leiden iets nieuws geven en laten zien dat tuinbouw eïi kunst zich uitstekend laten vereenigen. (Applaus). Vervolgens bezichtigden de leden de ten toonstelling waarna te kwart voor twaalf de ontvangst ten Stadhnize plaats had. In de raadszaal waren met den burge meester ter ontvangst aanwezig, de wethou ders, de heeren Splinter, Tepe en Goslinga en den gemeente-secretaris, mr. dr. Van Strijen. De burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen heette de leden der Maat schappij welkom. Gij zijt aldus mr. Van de Sande Bakhuyzen uit de frischheid van uw tuinen gekomen naar dit oude ge bouw waar stof en papieren de bloemen zijn, waaT inkt het leven-gevend water voorstelt. Wij die dag in, dag uit tusschen die paparassen moeten doorbrengen mogen dus wel bijzonder uw aanwezigheid op prijs stellen. Uw komst in Leiden om mee te vieren het feest der afdeeling is voor ons een bewijs dat gij deskundigen evenzeer als wij op prijs stelt het werk dat de Leid sche afdeeling in de 50 jaar van haar be staan heeft verricht. Uit de vrachten kent men de boom, uit de Leidsche afdeeling kennen wij de maatschappij. Wij hebben de grootste waardeering voor hetgeen u allen hebt gedaan voor den tuinbouw, die tot een hoogte is opgevoerd als in geen ander land ter wereld. Spr. heeft het voorrecht gehad in vele vreemde landen te verblijven, in landen waar de natuur zooveel milder voor plantengroei is, dan in ons land. Juist die moeite die de natuur hier van" den kweeker vraagt is mogelijk steeds een prikkel ge weest voor rusteloos werk en telkens wan neer spr. uit den vreemde in het yaderland terug kwam heeft hij verbaasd gestaan over de geweldige vooruitgang van den tuinbouw. De hangende tuinen der oudheid waren beroemd, men zou echter thans een satraap sturen naar het l^e moerasland in het Noorden om Van Tets en zijn trawanten te halen. Spr. besluit ten slotte met den leden der maatschappij prettige dagen in Leiden toe te wenschen (applaus). Jhr. van Tets van Gooischalxoord dankte voor de hartelijke woorden door den bui^e- meester gesproken en was zeer erkentelijk voor de waardeering die daarin naar voren kwamen. Het verheugde spr. te mogen con- stateeren dat de vriendschapsbetrekkingen tusschen het gemeentebestuur van Leiden en den tuinbouw zijn blijven bestaan. De kweekers komen graag in Leiden met haar mooie stadhuis en haar schitterende historie. Spr. uit de beste wenschen voor den bloei der gemeente Leiden (applaus). Nadat ververschingen waren rondgediend begaf het gezelschap zich met extra trams naar Zomerzorg, waar een gemeenschappen lijk noenmaal werd gehouden. Tegen drie uur vanmiddag begon de auto- tocht over Wassenaar, Katwijk en NoorcU wijk. Wij komen daarop nader terug. RECLAME. Wie van de twee zijt Gij? 1 'cdertn morgen Kreschen SaIta,dao eultge steeds en.v°'t'jn-Knisches S.lts vegjisscbt he bloed ea lutver» leeer, nieren en maar waardoor de stofwisseling steeds uitstekend in orde blijft - Pnjs/i.6o per flaeon. r flesch is voldoende voor 4 rnaaodga, Qezondheid voor r cent per dar! Import.Rowntree Haodelsmij, Keitersgr. Ia4, Adam 811(5 SLUITINGSZITONG DER STATEN-GENERAAL. De beide Kameits der Staten-Generaal zijn bijeengeroepen in vereenigde vergade ring in het gebouw van de Tweede Kamer op Zaterdag, 's middags te kwart voor drie. DE WETHOUDERSVERKIEZINGEN TE AMSTERDAM. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft gistermiddag tot wethouders benoemd de heeren Th. M. Ketelaar (V.-D.), E. J. Abra hams (V.-D.) en Watrave Boissevain (V.-B.) Deze heeTem komen in de plaats voor de S.-D. wethoudeops F. M. Wibaut, S. R. de Miranda en Ed. Polak. Zooals men weet, zijn d© drie andere wethouders reed® verleden Dinsdagmiddag gekozen. Het college van B. en W, zal dus voort aan bestaan uit de heeren: Th. M. Kete laar, E. J. Abraham®, beiden V.-D.; Wai rave Boissevain en dr. I. H. L. Vos beiden V.-B.Jan ter Haar C.-H.J. H. A. L. von Vrij tag Drabbe R.-K. PENSIOENFONDS NED. SPOORWEGEN. Bij de in Sept. 1955 ingevoerde nieuwe Pensioenwet voor de spoorwegambtenaren werd o m. ingesteld een commissie van bij stand voor hst beheer van het Pensioen fonds, bestaande uit vijf leden, waarvan drie op voordracht van de vakorganisaties moeten worden aangewezen. Hoewel de ©andidaten der Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Trampersoneel bij de verkiezingen, die daarvoor indertijd wepden gehouden, een groote meerderheid behaalden, wees de minister slechts één der candidaten van de Ned. Ver., den heer Van Braambeek aan. Als protest tegen deze on evenredige vertegenwoordiging aanvaardde deze de benoeming toen niet, waarna de minister den heer Van Braambeek uifnoo-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5