Stukjes Wit Katoen :graslinnen: AGENDA. REGELS VOOR DEN WEG. BUITENLAND. de algemeene toestand. belgie. duitschland. frankrijk. engeland. sovjet-rusland. japan. China. buitenlandsch gemengd. reclame. VOOR LAKENS 75 Cent per El f 3.25 p. stukje Fa. DE WILDE, Breestr. 93 i TELEGRAMMEN. 1 Woensdag. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Radio dienst te 8 uur. L'Union: Ontspanningsavond Chr. Mil. Verbond. 8 uur nam. Donderdag. Prediker: Vergadering Ned. Chr. Radio- vereeniging. 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor- Stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en iamilie-matinêe. „City-theater", Haarlemmerstr.: Bioscoop- Voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater", Stalionsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8.uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété-voorstelliggen. Dagelijks te 8 uur. Lakenhal: Tentoonstelling Ned. Kunst Kring. Van 105 uur. ('s Zondags van 1—5 uur). Scala (Den Haag): Bioscoopvoorstellin gen. Nam. 2 u. 15 en 8 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 Sept. a s. tot en met Zondag 18 Sept. waarge nomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. Automobilisten, motorrijders en wielrijders, weest bijzonder voor zichtig bij het rijden in de stad, wanneer de straten nat zijn en het gevaar voor slippen dus groot Is. Rijdt niet, dan met goede, be- trouwbare remmen. helminalaan 5 S. E. Kromwijk, Schiedam Waranda 76 b J. Steenstra—Ortmann. Alkmaar. Zaadmarkt, bij C. J. de Jong L. Zevenbergen, Rotterdam, Dordtsche str.- weg 623 b A. Bleijenberg, Meppel, Kra ton straat 64 C. Broekhuizon, Eindhoven, Oranjestr. 16 H. Kasteelen, Alphen a. d. Rijn, Emmalaan 69 G. Weijneft, Leider dorp. Dorpstr. 82 M. A. Pet, Oegstgeest, Wilhelminapark 4 W. I. M. Dieben, Kat wijk, St. Willebrordus College J. den Braker, Oudenfoosch, ICalenhoek bij Jansen A. P. Laagland, Leeuwarden, Nieuwe Baren 94 J. Harmsen, Utrecht, Croese- laan 39 W. H. Eisenmann, den Haag, Francois Valentijnstr. 89 M. Nagy, idem, Framkenslag 87 A. J. Neuteboom Schmidt. Rotterdam, Maaskade 35 B, J* Leviet, Leeuwarden, Emmaplein 11 M. Wittenbols, Hoensbroek, Staatsmijn Em ma" Raden Soezijotho, den Haag, Char lotte Bourbonplein 18 G. M. B. A. Grij- pink, Amsterdam, Valeriusstr. 250 1 G. Peuskeft, Eindhoven, Henriettestr. 43 G. P. Vergouwen, Rotterdam. Bergsingel 129 G- v. Dijk, Zutp"hen, Rozengr. 10 a Stado Staal, Amsterdam, Barths. Diasstr. 241 J. Mioch—Staal, idem, idem J. Hoekx, Dongen, Huize Overbosch H. B. Wiarda Beekman, Nijmegen, Graafsche weg 296 W. J. A. Jansse, Amsterdam, 3e Helmerstr. 36 J- S. Schenner Voest. Oudenbosch, pe'ns. St. Louis B. Veldman, Eindhoven, Stratum.eind 8 Abr. W. Christiaanse, Zwolle. Terpelkwijkpad 8 a A. Hermans, Rotterdam, Hoogstraat 366 J. W. Blöte, Oegstgeest, de Kempenaerstr. 44 c S. v. d. Klauw, Woubrugge, Hoog- made 272. Commissievergaderingen te Genéve Jhr. London aan het woord. Verschillende commissies van den Vol kenbond zijn gisteren weer in vergadering bijeen geweesrb. De eerste commissie, die voor juridische vraagstukken, behandelde de kwestie der ratificatie van overeenkomsten, door den Volkenbond of door conferenties, door den 'bond bijeengeroepen, gesloten. De tweede commissie, die voor de tech nische organisatie, beraadslaagde over het werk van het instituut voor intellectueele samenwerking te Parijs. Van verschillende zijden werd de wensch uitgesproken, dat het instituut in de eerste plaats de werk zaamheden, waarmode het reeds een aan vang heeft gemaakt, zal voltooien, alvorens een nieuwe taak op zich te nemen. De Duitsnhe afgevaardigde Breitscheid, verklaarde namens de Duitsche delegatie, dat de Duitsche regeering maatregelen go- troffen heeft om de aankomende jeugd in den geest van den Volkenbond op te yoedem. De commissie nam een door Breitscheid ingediende resolutie over de intellectueele samenwerking aan. In de commissie voor politieke vraag- fetukken oefende de Noorsche gedelegeerde Kansen critiek op het feit, dat nog een rapport van de regeering van Abessynië over de slavernij m Abessynië ontbreekt. De Engelsehe gedelegeerde antwoordde hierop, dat al het noodige reeds is ge schied om aan de onjuiste geruchten over de toestanden in Abessynië een einde te maken. De belangrijkste discussies vonden plaats in de derde commissie, waar het ontwape- ning&vraagstuk werd besproken. Hier werd gesproken door Debrourkère (België), So- kal (Polen), jhr. Loudon (Nederland) en Paul Boncour (Frankrijk). SokaJ wees op de waarde van moreele sancties, aldus meer en meer het stand punt der andere kleine naties benaderende. Boncour opperde het denkbeeld, dat men met het oog op den tegenstand van Enge land de gedachte van een universeel pro tocol zou opgeven e<n overwegen zou de mogelijkheid dat het protocol van 1924 wellicht in een gewijzigden vorm door de staten van het Eyropeesche vasteland zou onderteekend en geratificeerd worden. Zoowel Debrouckère als jhr. Loiidon er kenden dat van een verwezenlijking van het protocol op het tegenwoordige oogen- blik geen sprake kan zijn. Zij wilden echter niet lijdelijk berusten, doch stelden een reeks van meer of minder kleine hervormingen voor, die den voor uitgang zouden gaande houden en tegelijk het gevoel van internationale veiligheid zouden versterken, en dus de moreele ont wapening bevorderen. Vooral jhr. Loudon deed tal van concrete voorstellen aan de hand, zooals de formu leering van een model-arbitrageverdrag, waardoor den 6taten, die zich onderling wilden binden, moeizame onderhandelingen over den tekst van het verdrag zouden be spaard worden. Ook bepleitte jhr. Loudon, dat de Poolsche resolutie een ondubbel zinnige redactie zou krijgen, waaruit dui delijk zou blijken, dat voortaan ook die oorlogen, die krachtens de leemte van ar tikel 15 van het volkenbondsverdrag nog geoorloofd zijn, toch door de volkenbonds vergadering als internatidnale misdaad zouden worden gebrandmerkt. Naar gemeld wordt blijft Chamberlain tot' Zaterdag te Geoève. Het congres der Socialistische Internationale gesloten. Het bestuur van het Internationaal Ver bond van Vakvereenigingen heeft zij-n ver gadering te Brussel gesloten. Het nam stel ling tegen een nieuwe communistische ma noeuvre om tot een eendrachtig optreden te komen door middel van den Bond tegen koloniale onderdrukking en imperialisme. Voorts nam de vergadering een motie aan, dat het Verbond voort zal gaan zijn uiter ste best te doen om in zoo nauw mogelijke aanraking te blijven met de_bewegingen tot nationale bevrijding van de koloniale vol ken, en een motie, dat onze tijd dringend behoefte heeft aan afschaffing van. de dood straf in de strafwetgeving. Loonactie bij de Rijnvaart. Naar uit Berlijn wordt gemeld, dreigt er weer een staking bij de Rjjnscheepvaart. De Internationale Vereeniging van^ Rijn- scheepvaartpersoneel, waarin de Duitsche, Fransche en Zwitsersche transportarbeidérs- bonden zich hebben vereenigd, heelt aan de reeders nieuwe eïschen gesteld. Indien deze niet worden ingewilligd, zal het per soneel by de Rijnscheepvaart een nieuwe staking proclameeren. Ook de Fransche Rijnschepen zullen in deze staking worden betrokken. Het per soneel op deze schepen bestaat hoofdzake lijk uit Duitsckers. Zij stonden op grond van een staatsverdrag van 1921 dezelfde loonen en arbeidsvoorwaarden te genieten als hun collega's op de Duitsche schepen. De Fransche reeders hebben zich echter sedert de bezetting van het Rijnland en het Ruhrgebied niet meer aan dit verdrag gehouden en het scheepspersoneel verdient sindsdien dan ook minder dan de bemanning van de Duitsche en Zwitsersche schepen. Na den moordaanslag te Parijs. Bij het gisteren plaats gehad hebbende verhoor van den moordenaar van den lta- liaanschen vice-consul te Parijs, Nardini, heeft de dader verklaard dat hij Italiaan is. De werkeloosheid. Het aantal werkloozen bedroeg op 5 Sept. 1.074 600, zijnde 25.339 meer dan de voorafgaande week, maar 484 935 minder dan in de overeenkomende periode van het vorig jaar. Naar draadloos uit Londefi wordt gemeld, heeft De Valera in een manifest verklaard, dat zijn party door de intrede van het parlement reeds een bewijs heeft gegeven, dat zij bereid is de bestaande toestanden onder de oogen te zien. Indien de republikeinsche partij bij de komende verkiezingen de meerderheid be haalt en de macht verkrygt, hoopt zij te bewijzen, dat nuchter gezond verstand niet onvereenigbaar is met werkelyk nationaal idealisme. Het sinister oogmerk van het nastreven van een plotselinge omwenteling, is vol komen vreemd aan doel en program der partij. Als constitutioneele verantwoordelijke regeering zal zij onvoorwaardelijk blijven erkennen, dat macht van het souvereine oil: komt en dat alvorens een stap wordt gedaan, waarbij de veiligheid van het volk betrekken zou kunnen zyn, dit recht heeft daarbij in ieder opzicht geraadpleegd te worden. Cosgrave heeft in een verkiezingsverga dering de eerste aanduiding gegeven ora- tient zyn plannen, voor het geval er geen volledige meerderheid meer behaald zou worden. Hij deelde mede, dat, indien zyn partij niet sterk genoeg zou zyn, om een eigen .regeering te vormen, hij bereid zou zijn een andere regeering te steunen op voor waarde, dat de begrooting in evenwicht gehouden zal worden en de nieuwe regeering wordt samengesteld uit mannen, wier vroe ger gedrag het vertrouwen rechtvaardigt, dat gesteld wordt in hun toekomstige hou ding. Spionnage-proces. In het spionnageproceB te Leningraa, dat tegen 26 spionnen en terroristen aan hangig was gemaakt, zijn, naaj het Rus sische Telegraaf agentschap meldt, 9 be klaagden ter dood en 13 tot gevangenis straffen van 6 maanden tot 8 jaar veroor deeld. Vier beklaagden zijn vrijgesproken. Een wervelstorm teistert een deel van het land. Opnieuw is een deel van Japan door een wervelstorm geteisterd. Vooral Nagasaki en de steden in den omtrek hebben ont zettend geleden. Verscheidene groote gebouwen zijii zwaar beschadigd en ér zijn meer dan 200 kleinere huisjes ingestort. Zeer zwaar heeft ook het in de nabijheid gelegen Kioesjoe geleden, waar de pas opgeslagen rijstoogst nagenoeg vernield is. De vliegers Schlee en Brock die bij Kioes joe hun noodlanding hadden gemaakt, zijn opgestegen maar in de eerste vlagen van den wervelstorm terecht gekomen, zoodat zij onmidellijk naar het vliegterrein zijn teruggekeerd, waar ze weer konden landen voor de storm zijn hoogtepunt had bereikt. Een vloedgolf kwam over een dorp bij Kumamoto en verwoestte honderd huizen, terwijl er 150 personen verdronken. Van een andere stad wordt gemeld, dat er 400 huizen ingestort zijn, waarbij 1000 personen omkwamen. Een bloedbad in Honan. De Chineesche bladen melden, dat we gens het feit, dat de leden eener Chinee sche organisatie eenige soldaten van Feng Joe Hsiang te Tsjangte, een stad in het noorden van Honan, hadden gedood, de troepen van Feng een vreeselijke slachting aanrichtten waarbij zelfs grijaards en vrou wen niet gespaard werden. Volgens vluch telingen was heb een moordpartij zonder weerga* De Chineesche bladen geven een raming van het aantal gedood e-n schommel lend tusschen 30.000 en 80.000. UIT DE VLIEGWERELD Gistermorgen zijn verschillende Fransche vliegtuigen vertrokken voor belangryke vluchten. Zoo vertrokken Pelletier Doisy en Gonin van Villacoublay in de richting van Boekarest. Ze wilden vandaar vliegen naar Cairo, Tunis, Casablanca, vervolgens naar Parijs (afstand 9600 K.M.), maar waren genoodzaakt te Weenen te landen. Luitenant De Vitrolles en Sergeant Lefèvre vertrokken van Le Bourget in de richting van Casablanca. Ze vliegen van daar naar Tunis en komen terug via Spanje (afstand 6000 K.M.) Cpt. Cornillon en luit. Girardet vertrokken van Le Bourget naar Boekarest. Zo vliegen vérvolgens naar Aleppo en Beiroet. Tenslotte startten De Marmier en Favreau om te trachten het lange af standsrecord te verbeteren, doch ze waren spoedig gedwongen te dalen. De vliegers werden gered. Het toestel is beschadigd. Volgens de „El Universal" heeft een aan tal militaire vliegers, die naar Europa zyn gezonden om de verordeningen van de lucht vaart te bestudeeren, verlof gekregen om voor een bedrag van 50.000 pond sterling vliegtuigen voor de Mexicaansche regeering aan te koopen. De „Tel." verneemt uit Wheeling (West- Virginia), dat miss Ruth Elder voornemens is heden naar New-York te vliegen, ten einde Zondag te starten voor een transatlan tische vlucht naar Parijs. ERNSTIGE BOTSINGEN. Gistermorgen heeft te Kiel-Wellingsdorf (Duitschland) een ernstige botsing tusschen een tram en een autobus plaats gehad. Beide voertuigen werden beschadigd. Zestien per sonen werden gewond. EEN BOEVENDEMONSTRATIE. Ongeveer driehonderd misdadigers, zak kenrollers, oplichters en inbrekers, hielden voor het huis van bewaring te Warschau een demonstratie en verlangden de stop zetting van het onderzoek tegen een dertigtal van hun kameraden, dat zich in voorloopige hechtenis bevindt. De officier van justitie ontving een af vaardiging van de demonstranten en ried deze aan hun verzoeken schriftelijk in te dienen. EEN OORLOGSSLACHTOFFER DAT ZIJN GEHEUGEN TERUG KREEG. Te Brighton (Engeland) werd dezer dagen een 51-jarige man door de politie in half be- wusteloozen toestand aangetroffen. Hij vertelde, dat hij onderofficier was ge weest op de „Queen Mary". Toen het schip jn den slag bij Jutland in de lucht vloog, werd hij als dood gerapporteerd, doch twee dagen na den slag werd hij doof een Duitsch schip opgepikt. Hij had zijn geheugen verlo ren en herinnerde zich nie(9 meer van het gebeurde. Men bracht hem naar een gesticht te Wil helmshaven, waar hij 10 jaar verbleéf. Zijn verwondingen maakten 29 operaties noodzakelijk en thans ontbreken zijn bee- nen en heeft hij twee armen, welke hij niet gebruiken kan en een v&lsche kaak. De Duitschers konden hem niet naar zijn vaderland terugsturen, totdat hij drie weken geleden plotseling zijn geheugen terug kreeg en naar huis gezonden werd. Na verzorgd te zijn doof de Brightonsche politie werd hij naar Londen vervoerd. AARDBEVING IN ZUID-RUSLAND. Eergislernacht is aan de kust der Zwarte Zee, in de Oekrajiene, den Krim en Kau- kasië een aardbeving gevoeld, die met hef tige schokken gepaard ging. Het hevigst was zij te Sebastopot en de badplaatsen in den Zuid-Krim, te Jarta, waarmee de telegra fische en telefonische verbindingen zijn ver broken. Er zijn een aantal slachtoffers, zes dooden en 65 gewonden. Te Seba9topol zijn verschillende huizen verwoest en een groot aantal beschadigd. De inwoners van Sebastopol, Sinferopol en Odessa brachten den nacht op straat door. Uit Armenië worden nieuwe aardschokken gemeld. EEN VLOEDGOLF IN MEXICO. Telegrammen melden dat een storm en een vloedgolf zeer ernstige schade veroor zaakte aan de Oostkust van Mexico, bij de golf van Tehuantipec- en in het stroomgebied der rivieren Guyamas en Sonora. De be richten maakten melding van talrijke doo- cUyi, honderden gewonden, en duizenden inenschen zonder onderdak. Het centrum van den storm was Selina Cruz in den staat Oaxaca, deze stad werd door de vloedgolf half overstroomd, KRAKAU ONTSNAPT AAN EEN CATASTROFE. De fetad Krakau (Polen) ia Zaterdag-* n-acht aan een groot gevaar ontkomen. De vuurwerkmaker Krania, die in het nabij de stad gelegen fort Grzembalon werkt, werd, toen hij zich geheel alleen in het fort bevond plotseling krankzinnig. Hij deelde den commandant van Krakau mede, besloten te hebben het fort in de lucht te laten vliegen. De commandant stuurde onmiddellijk een afdeeling soldaten naar het fort, dat echter gesloten was. De soldaten die niat binnen werden ge laten, zagen dat Krania met een branden de toorts voor een kruitvat stond. De leider van de afdeeling poogde met Krania te ondoriiandelen, waarop deze ver klaarde dat hij de sleutels alleen zou afle veren, indien de president van de Poolsche republiek en maarschalk Pilsoedski per soonlijk zouden verschijnen e<n hem om de sleutels zouden verzoeken. Voortdurend dreigds» hij de toorts in het kruitvat te werpen. Nadat men 8 uur lang tevergeefs met den krankzinnige had on derhandeld, kreeg de bevelboerende offi cier een ingeving. Hij las den krankzin nige een zoogenaamd telegram voor, waar in de staatspresident en Pilsoedski hun bezoek aankondigden. Nu liet Krania zich bewegen het fort te openen. Hij werd terstond overweldigd en naar een gesticht gebracht. PRIMA KWALITEIT 10 El lang, fijne kwaliteit B 8122 GEEN TERUGROEPING VAN RAKOWSKI. BERLIJN, 14 Sept. (V.D.) Be bladen mel den uit Moskou dat de Sovjetregeering den gezant te Parijs Rakowski niet zal terug roepen, daar dit de eerste stap op den weg naar het afbreken der betrekkingen met Frankrijk beteekent. DE DUITSCHE BANK. NEW-YORK, (Vaz Dias). De Wallslreet Journal" geeft een beschouwing omtrent de positie van de Deutsche Bank, waaraan wij liet volgende ontleenen. De Deutsche Bank is de grootste Duitsche particuliere bankinstelling, die door haar de'elname op groote schaal aan den Duit- schen handel en de Duitsche industrie een zeer bijzondere plaats inneemt en die er niet weinig toe heelt bijgedragen om het herstel van Duitschland in de hand te wer ken. Pe'r 30 Juni j.l. beliepen de reserves van de Deutsche Bank 75.000.000 Mark tegen 55.000.000 Mark in 1926- Per genoemden datum bedroegen de totale liquide midde len 2.037.139.163 Mark tegen 1.540.486.259 Mark in 1925, hetgeen echter geen volle!- dig beeld geeft van de werkelijke positie van deze instelling, omdat op haar bezit tingen aanzienlijk is afgeschreven. De rekening debiteuren in rekening-cou rant vertoonde op 30 Juni j.l. een toename van 783-227.726 Mark. waardoor die werd gebracht op 1.007.973,601 Mark. De verbe terde oosilie van Duitschland komt duide lijk tot uitdrukking in de toename van de deposito's hij de Deutsche Bank. welke van 1.509.010.094 Mark tot 1.704.077.439 Mark stegen. Jn de eerste helft van 1926 was de omzet van de Deutsche Bank 40 pet. groo- ter dan in hetzelfde tijdsverloop van 1913. De bruto-winst bedroeg in 1926 126.000 000 Mark, tegen 122.000.000 Mark in 1925 en 103.000.000 Mark in 1913. De netto-winst beliep in genoemde twee eerste jaren resp. 26.400.000 Mark, 18.200.000 Mark. Voor 1927 zal op een verdere toename zijn te wjjzen. Hoewel de winsten, zooals uit bovenstaan de blijkt, regelmatig stijgen, blijft de Deut sche Bank een conservatieve financieele po litiek voeren en wordt het dividend op 10 pet. gehandhaafd, hetgeen trouwens een ge dragslijn is, die door vrijwel alle Duitsche bankdirecteuren en leiders van industrieels ondernemingen wordt gevolgd. Do Deutsche bank heeft den laatsten tijd deelgenomen aan het tot stand komen van de samensmelting van verschillende groote concerns, terwijl zij zich tevens belastte met de uitgiften van aandeelen der meest voor aanstaande Duitsche maatschappijen, en ver leden jaar bovendien nog deelnam in de emissies van 23 Duitsche staten en gemeen ten. De Deutsche Bank is een typisch voorbeeld van een bankinstelling, welke haar belangen zooveel mogelijk verdeelt. Zij heeft 174 filialen in het eigen land en daarbij verscheidene kantoren in het buitenland gevestigd. HET WRAK DER „OLD GLORY". ST. JOHNS (New Foundland) 14 Sept. (Reuter). Volgens een draadloos bericht van het stoomschip „Kyle" heeft men "het gevonden wrak van de „Old Glory" gisteren aan boord gehaald. Het stoomschip vaart nu zig-zags-gewjjze in de omgeving om te zoeken naar sporen van de bemanning. NEW-YORK. 14 Sept. (Reuter). De stoom» boot ,,Cyle" rapporteert dat de gevonden wrakstukken yan de „,01d Glory" bestaan uit een vleugelstuk van 34 voet met drie reservoirs, waqrin nog benzine is, het lan- dingsloestel en een wiel. Het stuk van de Old Glory waarop de Amerikaansdhe vlag staat geschilderd is nog zichtbaar. De Cyle zet de onderzoekin gen voort. DE „PRIDE OP DETROIT'. AHURA, 14 Sept. (Reuter). De „Pride of Detroit" is hedenmorgen om 6 uur 35 van hier naar Kasumigaura nabij Tokio vertrokken. TOKIO, 14 Sept. (Reuter). De vliegmachi» ne „Pride of Detroit" is te Kasumigaura aangekomen. AMNESTIE IN SPANJE. MADRID, 14 Sept. (Belg. Tel. Ag.) De koning heeft een decreet geteekend, waarbij aan alle, voor artikelen in de pers veroordeelde, gevangenen amnestie wordt verleend. NA DEN OPSTAND IN LITAUEN. BERLIJN, 14 Sept. (Wolff). Het stand- gericht te Tauroggan heeft elf deelnemer» aan den opstand in Litihauen ter dood ver oordeeld. Hieronder zijn zes studenten. Het vonnis is vanmorgen om 4 uur vol trokken, NIEUWE ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIË, LONDEN, 14 Sept. (V. D.) Uit Bombay, wordt gemeld dat gisteren in een katoen spinnerij ernstige gevechten hebben plaats gehad tusschen Hindoes en Mohammeda nen. Hierbij zouden twee Mohammedanen gedood en vijftig personen gewond zijn. De politie arresteerde 32 personen. DE STORMRAMP IN JAPAN. OSATA, 14 Sept. (Reuter). Volgens thans ontvangen aanvullende bijzonderheden! heeft de springvloed, die Westelijk Kiushu heeft geteisterd, zeer ernstige schade aan gericht in het prefectuur Kumamoto en!- een gedeelte van Fukuoka. Niet minder dan 780 huizen zijn weggespoeld; meer dan 2000 huizen zijn onder water gezet, waar van er reeds 76 instortten. Het aantal slachtoffers wordt op 270 ge schat, terwijl meer dan 1000 personen wor den vermist. In de stad Kumamoto staan de open bare bedrijven als gas, water, electriciteit telefoon en tramverkeer stop. Er verschij nen ook geen couranten. Een bewoner van een dorp aan de kust verhaalde dat gister morgen de golven zich plotseling zoo hoog als bergen verhieven. Hij had juist tijd om met zijn vrouw en kinderen in een boom te klauteren, welke het volgend oogen- blik door een andere golf werd wegge spoeld. Hij kon alleen zichzelf redden. Evenals genoemde vrouw en haar kinderen verdwenen 30 andere personen op dezelfde wijze. TOKIO, 14- Se'pt- (Reuter). Daar de ver bindingen verbroken zijn is het zeer moei lijk bijzonderheden te vernemen over bet onheil dat is aangericht door de typhoon. Toch wordt gemeld, dat de typhoon de hevigste is geweest van de laatste 40 jaar, en dat de geheele Westkust van Kinhsu werd weggespoeld. De stad Kojimachi heeft het ergst te lijden gehad. Enkele van de zevenhonderd huizen werden meegesleurd'. Van twee in de nabijheid ge'legen dorpen' is de geheele bevolking verdwenen. Te Kumamoto zijn alle diensten stopgezet. TOKIO, 14 Sept. (Reuter). Vanochtend werden de districten Tokio en Yokohama door den staart ran den wervelstorm ge troffen. Te Yokohama werden 3 huizen verwoest en 6 menschen gekwetst. Te Tokio zpn meer dan duizend laaggelegen huizen ondergeloopen. EEN PROCES TEGEN COMMUNISTISCHE SAMENZWEERDERS. TOKIO, 14 Sept. (Reuter). Te Seslu ia een openbaar verhoor begonnen in het pro ces tegen 95 Coreaaneche en Japansche communisten, die beschuldigd worden van samenwering tegen de openbare orde. Uit-- gebreide maatregelen ter voorkoming van relletjes zijn genomen. 1000 politieagenten bewaken het gerechts gebouw, dat door prikkeldraad beschermd wordt, DE STORM IN MEXICO. NEW-YORK, 14 Sept; (V. D.) Hit Mexico-City wordt gemeld, dat het aantal dooden langs de kust van Mexico, als ge volg van den storm en den springvloed, vele honderden bedraagt. De storm duurde langer dan twee etmalen. Verschillende havens hebben ernstige schade geleden. De schade bedraagt vele millioenen dollars. 2—1 J

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2