WIE IS EDMUND GRAY? 68"to Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 12 September 1927 Tweede Blad No. 20704 KERK- EN SCHOOLNIEUWS. BINNENLAND. NI VA TANDPASTA VOOR DE HUISKAMER. FEUILLETON. RECLAME. DE EERSTE NATIONALE VLIEGSCHOOL. De officieele opening. Zaterdagmidag is de Eerste Nationale Vliegsohool, opgericht door de R(otterdam- sche) A(ero) C(lub), officieel door den mi nister van Waterstaat, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, geopend. Oorspronke lijk had het in de bedoeling gelegen, een groot vliegfeest opWaalhaven te organiseeren waarvoor van vele zijden medewerking wa9 toegeze'gd. Het zeer slechte weer is echter oorzaak geworden, dat van dit alles niets gekomen is. Desondanks waren nog zeer veel belangstellenden naar Waalhaven ge trokken, om van de openingsplechtigheid gel- tuigen te zijn. Om halfvijf had in de groote hangar de officieele plechtigheid plaats. Daar waren aanwezig de minister van Waterstaat, mr. H. van der Vegte, de burgemeester van Rot terdam- mr. dr. J. Wytema, de chef van den Marinestaf, kapitein-luit. Vos, majoor C. D. Viehoff van het departement van Oorlog, overste Hardenberg van de Luchtvaart-Afd. Soesterberg, de heeren Schönfeld, Van Ede van der Palts en De Veer, van de burger lijke luchtvaart van het departement van Waterstaat, dr. Wolf, directeur van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart, de heeren Vogels, Vai\ den Bergh van Heem stede en vice-admiraal Tydeman namens de Kon. Vereeniging voor de Luchtvaart, ir. Van Dijk, waarnemend directeur van Ge meentewerken te Rotterdam, Hans Martin namens de K. L. M. en voorts verschillende officieren uit Soesterberg. onder wie luit. Koppen, die, zooals bekend, 1 October a.s. naar Indië zal vliegen. De voorziter van de club, de heer Kolff, heette de autoriteiten hartelijk welkom, be treurde de weersomstandigheden en dankte allen, stuk voor stuk, in eenvoudige maar hartelijke woorden, voor de vele hulp die allen verleend hebben. Minister Van der Vegte schetste de betea- kenis van dezen dag voor de burgerlucht vaart. Hij prees de oprichters voor hun ini tiatief. Zij hebben geschiedenis gemaakt. Maar met nadruk wees hij hen erop, dat zij er nu nog niet waren. Tot tweemaal toef werd de rede van den minister onderbroken door vliegtuiggeronk. Burgemeester Wytema zeide o.m., dat hij er trotsch op was dat het Rotterdamsche jongelui waren, die de eerste vliegclub in ons land hebben opgerioht. Ilij zeide er den Rotterdam9chen geest in te proeven. Overste Hardenberg en kapitein-luitenant Vos spraken officieus namens Leger- en Marineluchtvaart De heter Slicher felici teerde namens den A. N. W. B. en bood een mooie bloemenmand aan. Tegen 6 uur was het weer iets opgeklaard en zoo konden tot slot van den middag nog eetnige vliegdemonstraties worden uitge voerd met twee toestellen van de R. A. G., bestuurd door den instructeur van de R.A.C. den heer Schmidt Kranz en den heer Van Vloten, invlieg-piloot van de Pander-fabrie ken. Ook een tweetal Duitsche Daimler- vliegtuigjes namen aan de demonstraties detel- Minister Van der Vegte maakte met een K. L. M.-toestel zijn eersten vliegtocht. VOORZITTER DER EERSTE KAMER. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzit ter van de Eerste' Kamer der Staten-Gene- raal gedurende de zitting die zal aanvan gen op den derden Dinsdag in September 1927, de heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, lid 'van die kamer. NIEUWE WELDADIGHEIDSZEGELS. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat de op brengst der in December a.s. uit te geven weldadigheidszegels evenals de vórige ja ren weder ten goede zal komen aan den arbeid voor het bescherming- en hulpbe hoevende kind. De Nederlandsche Bond tot kinderbe scherming is eveneens weer belast met de propaganda en de verdeefing. De zegels zullen worden verkrijgbaar ge steld in de frankeerwaarden van 2, 5, 71/® en 15 cent met een verkoopprijs van resp. 4, 8, 11 en 18 cent Zij zullen de wapens dragen van de provinciën Over- ijsel, Groningen, Drente en Limburg. HET ENGELSCHE KONINGSPAAR KOMT NIET. Reuter zegt uit gezaghebbende Londen- sche bron het bericht betreffende het bezoek van het Engelsche koningspaar aan ons land te kunnen tegenspreken. HULDE AAN MINISTER BEELAERTS. De Vrijzinnig-Democratische fractie in de Eerste Kamer heeft aan de Nederland sche delegatie bij de Assemblée van den "Volkenbond een telegram gezonden, waarin zij hulde brengt aan de krachtige actie van Minister Beelaert9 en de delegatie ten gun ste van alomvattende verplichte arbitrage,, en de vaste hoop uitspreekt, dat de delegatie niet zal terugwijken. RUKSWERKLIE^EN. Geen loonsverhoogingi Naar „De Volkskrant" verneemt heeft de regeering aan de commissie-De Wilde meegedeeld, dat zij geen termen aanwezig acht om, aan het verzoek van die commis sie het loon van de rijkswerklieden met drie cent per uur te verhoogen te vol doen. Deze afwijzing wordt niet gemoti veerd. MARINIERS. De a.s. Legerorders bevatten een ministe- rieele kennisgeving, volgens welke blijkens bericht van den Minister van Marine a.i. de aanneming van recruten van de mari niers bij de zeemacht weder is opengesteld. ONTHULLING GEDENKPLAAT ECHTPAAR LOBOBRAAKENSIEK. In den foyer van den Stadsschouwburg te Amsterdam hadden zich Zaterdag met de familieleden van wijlen het echtpaar LoboBraakensiek zeer vele tooneel-kun- stenaars en vrienden van het tooneel ver zameld, om de nagedachtenis te eeren van deze kunstzuster en dezen kunstbroeder, die nu juist een jaar geleden zoo verschrik kelijk om het leven zijn gekomen als slachtoffers van het spoorwegongeluk bij de Vink. Er had zich een comité gevormd, het- welke een bronzen plaquette had doen ver vaardigen door den beeldhouwer Mannus Vreugde, waarop het zoo betreurde kun stenaars-echtpaar „in profil" is afgebeeld, met het onderschrift: „David Jessurun Lobo en Gretha LoboBraakensiek, nood lottig omgekomen 9 Sept. 1926". De heer Sternheim heeft namens het comité de plechtigheid van de onthulling door een kort, gevoelig woord doen voor afgaan. Spr. onthulde daarna het plaquette en droeg haar aan het gemeentebestuur over. De heer Merckelbach aanvaardde het ge- denkteeken namens de gemeente en oen Stadsschouwburg. Een broeder van wijlen mevrouw Braa kensiek sprak woorden van dank. Eenige aanwezigen hebben daarna bloe men voor de plaquette neergelegd. JAARVERGADERING BROEDERSCHAP VAN ONTVANGERS DER DIRECTE BELASTINGEN. Zaterdag hield.de Broederschap van Ont vangers der directe Belastingen, onder pre sidium van den heer A. A. Vreede, ontvan ger der accijnzen te Amsterdam, in het café „Krasnapolsky" hare jaarvergadering De vergadering werd bijgewoond door 44 leden. Na afdoening van huishoudelijke aange legenheden, werd o.m. aan de orde gesteld, de betaling van belasting op postkantoren, waarmede thans in de provincie Noord- Holland een proef wordt genomen en die straks wellicht algetmeen zal worden inge voerd. Op grond van de ervaring tot dusrver in de provincie Noord-Holland opgedaan kwam de vergadering tot de conclusie, dat betaling van belasting op de postkantoren den ar beid op de ontvangkantoren geenszins ver licht. zoodal waar deze maatregel meer werk ge'eft op de postkantoren en op het centrale girokantoor, die maatregel in geen geval zal kunnen leiden tot besparing op de staatsuitgaven. Geconstateerd werd, dat aan de wijze, waarop het stelsel tot heden is uitgevoerd, groote bezwaren kleven, zoodat het nuttig voorkwam deze te ondervangen, alvorens de maatregel over het geheele land wordt uit gevoerd, HET MOBILISATIE-KRUIS. De jaarvergadering te Utrecht. Zaterdag werd te UtTecht de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van den Nationalen Bond „Het Mobilisatiekruis". De voorzitter, luit.-gen. W. H. van Ter- wisga, heette allereerst den oud-opperbevel hebber en eere-voorzitter van den Bond, generaal G, J. Snijders, welkom. Vervolgens werden op zijn voorstel generaal-majoor Förster als oud-hoofdbestuur9leden kapitein De Vries uit Hilversum, commissaris, tot lid van verdienste benoemd. Vervolgens ging de voorzitter over tot de behandeling van de vraag: „Mogen (moeten) wij nog nationaal denken?" Met klem wees spreker er op, dat de lei ders in elke afdeeling met alle kracht moe ten werken om bi] het geheele volk te komen tot de verwezenlijking van het ideaal van den bond: het goed begrijpen van de be- teekenis van het doel van den bond. Hij sprak de hoop uit, dat het den leden gegeven zij den bond te brengen tot den bloei die noodig is, om wezenlijk tegenover gevaar van buiten aan Koningin en regeering den krachtigen steun te geven dien zij noodig hebben, om de heele wereld op te eischen een groote waardeering voor ons dierbaar vaderland. Aan deze gevoelens werd uiting gegeven door een telegram aan de Koningin. De heer W. D. Knijff, Den Haag, bracht als waarnemend secretaris het verslag van den secretaris uit, waarin werd opgemerkt, dat het afgeloopen tijdperk zich kenmerkte door gestadige organisatie. De voorzitter stelde voor den oud-minis ter van oorlog, J. J. C. van Dijk tot eere-lid van de vereeniging te benoemen. Met algemeene stemmen werd besloten hiertoe over te gaan. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur door den Bond in te stellen een herinnerings (levens waardeerings) teeken, welk teeken door den Bond als vertegenwoordigende de oud-gemobiliseer- den waren aan te bieden aan hen, die zich tijiens de oorlogsjaren ten behoeve van de gemobiliseerden bijzonder hebben inge spannen of zich op andere wijze te hunnen Opzichte bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt. Met algemeene stemmen werd het hoofd bestuur gemachtigd, een commissie te be noemen, die deze zaak verder zal uitwer ken. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden benoemd de heeren W. D. Knijff tot secretaris en B. Jasnik tot hoofdbestuurslid, beiden te Den Haag. Eveneens werd een voorstel goedgekeurd om het H.B. qualitate qua uit te breiden met de heeren hoofdaal moezenier Evers, den legerpredikant dr. Jansen, de commandanten van het veld leger. van den marinestaf, het Leger in Ned.-Indië, de Marine in Ned.-Indië. Bij ac clamatie werden herkozen de voorzitter, de legerpredikant Bootsma en de penningmees ter. De heer Van Rees, burgemeester van Papendrecht, stelde zich niet meer herkies baar. In deze vacature werd voorzien door de benoeming van den heer Gaarland, bur gemeester van Gouda. Nadat nog eenige aangelegenheden van internen aard waren afgedaan, werd de ver gadering gesloten. UIT NED. OOST-INDIë. DE LANDVOOGD NAAR DE MOLUKKEN. BATAVIA, 10 Sept. (Aneta). De Gouver neur-Generaal is vergezeld van zijn drie dochters en zijn beide adjudanten aan boord van het s.s. der Gouvernementsmarine Wega om 8 uur 15 van Priok vertrokken naar Makassar voor zijn reis door de Mo- lukken. De Wega wordt geëscorteerd door Hr. Ms. flotlieljevaartuig Soemba. Z. E. werd uitgeleide gedaan door de le den van den Raad van Nederlansch-Indië, den algemeen secretaris den heer Erdbrink, en alle autoriteiten. De gebruikelijke eerbe wijzen wérden geleverd. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te HaarlemG'. J. Waar- denburg, te Zierikzee; Te ScherpenzeelE. Warmolts, te Heerde; Te Putten o. d. Veluwe (2de pred.pl: J. C. Wolthers, te Onstwedde. Bedankt: Voor AlblasserdamR. P. Brandt, te Lage Zwaluwe. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Maarssen: H. Biesma, te Groningen, en D. Driessen, te 's-Graven- zande. VRIJE EVANG. GEMEENTE. Aangenomen: Naar Apeldoorn: W. D. Lindthout, te Dordrecht. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Beroepen: Te Haarlem: J. M. Leen- dertz, te Koog a. d. Zaan. DE GEREFORMEERDE SYNODE. Het antwoord op het getuigenis der Geref. Kerken in Herst. Verband. Naar „De (chr.) Rott." verneemt, heeft do Gen. Synode op het bij haar ingezon den getuigenis der Gar. Kerken in Hersteld Verband het volgende antwoord gezonden (het schrijven is geadresseerd aan dr. C. Koppenaal te Zandvoort: De Generale Synode van de Gereformeer de Kerken in Nederland, vergaderd te Gro ningen, heeft met meer dan gewone be langstelling kennis genomen van den in houd van het door u al6 scriba ondertee- kende en aan haar toegezonden schrijven.- Hoewel er in dit schrijven geen verzoek aan de Synode wordt gedfi-an en ook geen vraag aan haar gericht wordt, heeft zij toch gemeend, hierop -te moeten antwoor den, teneinde aan u en uwe mede-onder teekenaars en allen uit wier naam gij spreekt, rekenschap te geven v/an het stand punt, door haar ten opzichte van de door u besproken zaken ingenomen. Met uw oordeel over de ontstane scheu ring stemt de Synode in zoover in, dat ook zij de diepere geestelijke oorzaak hiervan zoekt in een tekort aan oprechte gods vrucht, dat voor ons allen een voortduren de oorzaak van vei-ootmoediging voor des Heeren aangezicht dient te zijn. Wanneer wij ons dan ook overtuigd hou den, te strijden voor het geztag van 's Heeren Woord, en dus verzekerd zijn van het goede recht der zaak, waarvoor wij staan, zij het verre van ons, voor onze per. sonen aanspraak te maken op eenige an dere gerechtigheid, dan die door Christus' bloed is aangebracht, en doen wij met een bewogen gemoed, voor het aangezicht des Heeren, belijdenis van de zonden, die ons èn vóór èn in èn na den gevoerd en strijd hebben aangekleefd en blijven aankleven. Wat de scheuring zelve betreft, vervult het feit, dat broeders, die totdusver kerke lijk met ons samenleefden, thans van ons gingen, ons met droefheid. Diep gevoelt de Synode den hoogen ernst van de bede des Zaligmakers: ,,Ik bid niet alleen voor dezen, maar ook voor degenen, die door hun woord in Mij gelooven zullen, opdat zij allen één zijn." Zij acht daarom diep-zondig alle aanbren gen of bestendigen van een scheiding in de Kerk des Heeren, die niet zou gerechtvaar digd worden door de noodzakelijkheid om het volstrekte gezag van 's Heeren Woord te handhaven. In overeenstemming hiermede zou de Synode dan ook gaarne haar medewerking verleenen aan iedere ernstige poging tot vereeniging of hereeniging met allen, die staan op de® grondslag van Gods Woord en de Gereformeerde Belijdenisschriften. Wanneer gij nu aflegt de plechtige ver klaring, dat gij onvoorwaardelijk buigt voor het gezag dor Heilige Schrift als het onfeilbaar Woord Gods en u in oprecht heid gebonden gevoelt aan de drie Formu lieren van Eenigheid, en met name geen enkel historisch feit, dat de Heilige Schrift vermeldt, of welke andere mededeeling en uitspraak dei^Schrift ook in eenig opzicht betwijfelt of „disputabel" stelt. VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's morgens en 's-avonds met 75 cts.per'/itube. 25ds p.A tube. 7802 EéN BLUFT ER OVER. Het antwoord van de opgave van Zateiv# dag is zéér eenvoudig. Van de elf overblijvende lucifers maakt men het woordje „Eén" (met hoofdletters). d>an kunnen wij hierop om der waarheid wil niet anders antwoorden dan met een ernstige broederlijke opwekking, dat ge u dan nader wilt bezinnen inzake de houding, door u aangenomen in het geschil dat rees ten opzichte van een belangrijk gedèelte der Hedlige Schrift. Immers hebben onze kerken Merbij niet anders gedaan, dan in overeenstemming met de door u genoemde beginselen zich te verzetten tegen het onzeker stellen van zaken en feiten, waarvan de Schrift duide lijk mededeeling doet. Daarom gaat het, naar onze stellige overtuiging, in dezen strijd niet om middelmatige zaken, maar om de principieele vraag of in onze ker ken zal worden toegelaten, een willekeu rige behandeling der H. Schrift, welke aan haar Goddelijk gezag tekort doet. Wanneer gij van meening zijt, dat wij in dezen dwalen, dan ware het uw roeping geweest, aan te toonen, dat de desbetreffen de uitspraak onzer kerken niet op de Hei lige Schrift is gegrond; wat in uw schrij ven geheel ontbreekt en waartoe ook ove rigens door uw kerken, voor zoover ons bekend is, zelfs nog geen poging is aange wend. Om bovengenoemde redenen staan wij dan ook in de overtuiging, dat wij, juist om het heil van Sion en de komst van 's Heeren Koninkrijk, om der wille van df» waarheid Gods en van de liefde tot des Heeren Kerk, ook met het oog op de in onzen tijd zoo groote gevaren voor ver slapping en afval in leer en leven, van het ingenomen standpunt niet mogen wijken. Een andere kerkelijke samenleving dan zulk eene, waarbij de grondslag van Gods .Woord en de Gereformeerde Belijdenis schriften onverzwakt gehandhaafd wordt, mogen wij zoeken noch begeeren. Aan de andere zijde wenschen wij van harte met volle bereidheid ook om te vergeven al wat ons als menschen voor krenkends moge zijn aangedaan kerkelijke eenheid met allen die tot een samenleven op dezen grondslag metterdaad bereid gevonden worden; en het blijft onze innige bede, dat zij, die met onze kerken braken, tot de overtuiging mogen komen, dat de redenen, waarom zij dit deden, voor de vierschaar van Gods Woord en van onze Belijdenis niet kunnen bestaan. Met den oprechten wensoh, dat gij in deze en in alle zaken door het Woord en den Geest des Heeren moogt worden ge- lteid. Namens de Synode, (Volgt onderteekendng). WACHTGELDERS. De heer Van Zadelhof! heeft aan den mi nister van Onderwijs gevraagd, of voor de vervulling van tijdelijke betrekking aan 0. L. S. art. 56 vierde lid der Lager Onderwijs wet 1920 van toepassing is. Is de minister niet van oordeel, dat, gelet op de omstan digheid dat bij de herhaaldelijk voorkomen de onvoorziene ontstentenis van onderwij zend personeel, wegens ziekte of anders zins, meermalen geen gelegenheid beslaat tot onmiddellijke indienststelling van wacht gelders, hetzij het vierde lid van genoemd wetsartikel voor tijdelijke betrekkingen van korten duur niet van toepassing wordt ver klaard, heizij aan het vijfde lid te dezer zake een ruime interpretatie wordt gegeven? Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van WALTER BESANT, door Mej. E. HOOGEWERF. 2) Het was algemeen hekend op het kan toor, dat Checkley alle brieven las, die bin nen kwamen en dat hij nooit den inho id van een enkelen vergat. Als men maar even een brief opnoemde, kon hij dadelijk ver tellen wat er in stond, al was de brief dan ook twintig jaar oud. „Ik heb nooit den naam van Edmund Gray gehoord, in eenigen brief, of in eenig verband daarmede," antwoordde de klerk. „Ik deed je al die vragen, Checkley, omdat ik er zelf vrijwel zeker van was; maar nu wilde ik er mij nog geheel van overtuigen. Ik dacht, dat mijn geheugen mij soms in den steek begon te laten. Kijk den naam nu eens goed aan." De klerk kneep de oogen wat dichter, al9 om den naam in nauwer samenvatting te sluiten, waarna zijn chef voortging: „Je ziel, dat ik hem een wissel heb gege ven van 720 pond; pas drie weken geleden. Ik geef niet maar zoo eens voor een aardig heid 720 pond uit. Toch ben ik in werke lijkheid de heele zaak vergeten I" Daar zag hij ook niet naar uit of hij zoo maar gewoon zeven-honderd-twintig pond zou weggeven. Integendeel I Zijn ernstig ge laat, zijn staal-grijs haar, zijn vast-beslotm lippen, zijn scherpe kalme blik nog daargelaten dan, de orde en regelmaat, waarmee zijn papieren voor hem geschikt waren uit dit alles sprak, dat hij daar de man niet naar was. Juist precies het tegen deel. „U meent toch niet, sir?" begon Check ley, met een verandering op het gelaal, die nog meer van ontzetting, dan van oplettend heid getuigde „U meent toch niet?" „Ik meen dit, Checkley: Ik ken geen El- mund Gray en als de bank zich niet vergist heeft nu, dan moet er zijn gepleegd Hoe noemen ze dat ook weer, met den rechtsterm De klerk hield het bankboek in de hand en staarde zijn chef aan, met wijd-op?n oogen. „Hoe ze dat noemen? Goede» Hemel I Ze noemen het vervalsching in ge schrifte en dèt voor zeven-honderd-twinlig- pond! En dèt gepleegd tegenover ul Wat een verschrikkelijk iets 1 wat een vree- selijk ietsl En hier, op óns kantoor!" Checkley scheen niet bij machte in vol doende male zijn verbazing uit te drukken. „Laat eerst eens de teruggekeerde wissels zienl" Mr. Dering schreef nooit zijn brieven of zijn wissels eigenhandig. Hij leekende ze enkel. Eén klerk schreef de brieven, -en ander de wissels, volgens zijn opgave en dictaat. Checkley ging naar zijn eigen kamer en keerde weer met een pak terugontvangen cheques. Toen keek hij in de safé, die open stond. in een hoek van het vertrek en nam het loopende bankboek. „Hier is het," zei hij. Een wissel met uw eigen handschrift geschreven, behoorlijk onderteekend en behoorlijk geëndosseerd. Nu ziet u ook, waarom ik er iets van wistl Edmund Gray esquire of order. Zeven honderd- en twintig pond. Uw eigen hand schrift en uw eigen onderteekening." „Laat eens kijken." Mr. Dering nam het papier en bekeek het aandachtig. Een harde uitdrukking in zijn oogen. „Noem je dit mijn handschrift, Checkley?" „Ik.... ik... zou meenen van wèl," stamelde de klerk. „Laat ik nog eens kij ken! Ja. ik blijf er bij!" zei hij, fermer. „Hoe kom je nu zoo dwaas? Wanneer heb ik ooit zoo geteekend?" Mr. Dering's handschrift was onmogelijk dcor anderen te lezen, dan door zijn eigen klerken, en dan nog maar enkel, als ze wis ten. wat ze verwachten konden. Als hij in structies opstelde, in rechtskundige lernvn, gaf hij de hoofdwoorden maar met voorlet ters aan en maakte enkele haaltjes voor alle woorden er tusschen in; zijn klerken echter verstonden hem heel goed. Maar zijn onderteekening. die was anders. Het was de onderteekening van de firma. Het was een onderteekening. honderd-twin tig jaren oud. de achttiende eeuwsche onder teekening met punten en krullen, terwijl de laatste letter bestond in een fantasie van pennekunst, afkomstig uit den tijd. toen men nog niet wist, hoe te schrijven, uit de decoratieve periode in de schrijfkunst. „Twee van de punten staan niet op haar plaats," zei Checkley, „en de krul is niet geheel wat ze wezen moest. Maar de wissel zelve is geheel mei uw hand geschreven," voegde hij er overtuigd bij. „Ik had moeten zien. dat er met de onderteekening iels aiel in orde was; het is dan ook niet veel. Maar het schrift is het uwe, daar zou ik een eed op durven doen." „Toch i9 het mijn handschrift in het ge heel niet. Waar is de stok?" Checkley sloeg den stok na. „Welke datum i9 het ook weer?" vroeg hij. „De vierde Maart? Ik kan het niet vinden. Hier zijn de chèque's voor den der den en voor den zesden, maar van den vier den géén!" „Laat eens kijken!-Vreemd. Er was geen stok. En de nummers kwamen niet overeen met die op de chèque. ,,U heeft toch geen ander chèque-boek, is het wel?" „Neen. zeker niet." Mr. Dering zat met de chèque in zijn hand en keek er naar. Toen vergeleek hij ze met een onbeschreven chèque. „Zoowaar!" riep hij. „Die chèque is uit een oud boek twee jaar oud uit een van de boeken, eer de bank haar titel ver anderde en den vorm van de chèques werd nu nie't zoo héél veel aan veranderd; dat is zoo, maar hoe konden wij toch zoo dwaas zijn. Checkley, dat we het verschil niet zagen!" „Dan moet er een zijn geweest, die een oud chèque-boek bemachtigd heeft. Schan delijk om zoo'n chèque-boek maar zoo te laten slingeren, dat iedere 9churk het pak ken kon!" Mr. Dering dacht eens na. Toen keek hij op en zei; ..Kijk nog eens in de safe. Aan den lin kerkant. boven de lade. zal je wel een oud chèque-hoek vinden. Het hoorde tot een afzonderlijke zaak een trust, die nu op geheven is. Maar het boek zal er nog wel wezen Ha! Daar is heflVerwonder lijk. hoe ik nu zoo ineens dacht aan het boekl Het is al twee jaar geleden, dat ik I het voor het laatst gebruikt of er zelfs aan gedacht heb. Al weer een speling van het geheugen dus, dat ik mc-i juist zoo'n klei nigheid herinneren zou. Nu hier zijn de chèque's. zie je. dezelfde kleur, dezelfde letter, dezelfde grootte, eenig verschil is de stijl en de titel van de Compagnie. De schurk moet een oud boek hebben welen te bemachtigen, dat hier dan achteloos was blijven slingeren, zooals je zei. Ha!" Hij verschoot van kleur. Hier i9 net de stok, dien wij zochten. Kijk maar, het nummer komt overeen. Het is dus eeft feit, dat de chèque uit dit boek genomen werd. Een boek in mijn safe, op mijn eigen kantoorl Checklev. wat beteekent dit alles?" Checkley nam het boek van zijn chef met trillende hand en las hetgeen op den stok stond: „4 Maart 1883. Edmund Gray, 720 pond." „De hemel weet. wat dit beduiden mogel Ik heb zoo iets van mijn leven nog nie't bijgewoofid!" „Vreemd I Het is nu twee jaar geleden, dat ik een gedachte schonk aan het bestaan van dit boek. Toch dacht ik er aan. zoodra die gedachte mij van nut kon wezen. Wel Checkley, wat zeg jij er van? Kun je n-ie't spréken?" „Wat zou ik te zeggen hebben! Als u dien wissel ni.et met eigen hand schreef!...." „Ik schreef 'm niet eigenhandig." „Dan..., moet iemand anders 'm ge schreven hebben!" „Juist!" „Mi$srthir»n hebt u 'm gedicteerd?" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5