AGENDA. REGELS VOOR DEN WEG. Burgerlijke Stand v. Leiden. GEVEILDE PERCEELEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Maandag. „Jeruël" (Groenesteeg 18): Samenkomst Her vrouwenvereeniging. Halfnegen, Valkenburg: Paardenmarkt, Dinsdag. Sladsevangelisatie (Morschweg 59): Bij bellezing te 8 uur nam. „Jeruël" (Groenesteeg 18): Bijbelbespre- Jting te 8'tfur nanl. Woensdag. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Radio dienst te 8 uur, L'Union: Ontspanningsavond Chr, Mil. (Verbond. 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot uur kinder- en famiJie-matinêe. „City-theatear", Haarlemmerstr.Bioscoop- IVoorstellingen te 8 uur. 's Woen9dag9 en 's Zaterdags maünée te S uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8uur. '8 Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Lakenhal: Tentoonstelling Ned. Kunst Kring. Van 105 uur. ('s Zondags van 1—5 uur). Scala (Den Haag): Bioscoopvoorstellin gen. Nam. 2 u. 15 en 8 uur, De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 Sept. a.a tot en met Zondag 18 Sept. waarge. nomen door do apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. AUTOMOBILISTEN en WIELRIJDERS geeft op hoeken van straten, geluidsignalen en geeft een duidelijk zichtbaar teeken aan wie achter U komt, wanneer ge een hoek omgaat, stopt, of Uw snelheid vermindert. De 11de Beurs van de Dameskroniek in den llaagschen Dierentuin werd op den openingsdag door pl.m. 1000 personen meer bezocht dan verleden jaar op dezen dag; het aantal bezoekers heeft reeds op den eersten avond bijna de 4000 bereikt. Aan het postkantoor Leiden en zijn wijkkantore* werd in den loop der vorige maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 107.988.63 en terugbetaald 199.720.21. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 8268.39. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 108. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op slaatsschuldboekjes inge schreven nominaal f 3050, en afgeschreven f 1200. Derhalve meer in- dan afgeschreven f 1850. Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg 2. Met het oog op den op 23 Oct. a.s. te houden onderlingen wedstrijd, oefenden de leden der dresseerclub „Leiden" gistermor gen op het terrein aan den Haagvveg. Voor het eerst werd van het lederen pak gebruik gemaakt hoofdzakelijk voor het laten be waken van een rijwiel door een hond. Als men ziet hoe de honden het rijwiel tegen den zoogenaamden „dief" beschermen, is het te zien dat de meeste honden de hun opgelegde taak goed begrijpen. Heden liep ten behoeve van de Leidsche processie een extra-trein, uit Leiden naar Kevelaar (Duitschland) via Woerden. Woensdag 14 September keert de trein uit Kevelaar naar bier terug. In de Stedelijke Werkinrichting zijn In de afgeloopen week opgenomen 193 vol wassenen en 6 kinderen, in totaal 199 per sonen. ONDERTROUWD: J. Lasschuyt jm. S3 j. en C. M. P. Kette- nis jd. 26 j. J. Bink jm. 37 j. en J. C. Tel- jeur. gesch., 27 j. N. Langezaal jm. 32 j. en W. Opdam jd. 33 j. J. C. Drinhuysen jm. 28 j en C. J. Delfos jd. 24 j. -J. A. Weers jm. 20 j, en C. M. Ouwendijk jd. 25 j. A. M. Vermeulen jm. 35 j. en S. M. Oudshoorn jd. 28 j. J. P. Stokkelmans jm. 25 j. en J. J. Louwrier jd. 21 j. J. Zitman wedr. 16 j en M. G. Smiltenaar wede. 43 j. C. J. v. Reenen jm. 25 j. en C. A. C. den Hengst jd. 24 j. A. Jongsma jd. 24 j. en C. M. Bourgonje jd. 22 j. J. Sijpestijn jm. 23 j. en W. Dekker jd. 23 j. A. W. P. A. Leuven jm. 28 j. en A. M. Laken jd. 25 j. J. H. Rijsbergen jm. 27 j. en W. J. Jok- min jd. 26 j. D. Bouwman jm. 26 j. en L. C. de Lange jd. 26 j. J. Cornelisse jm. 27 j. en M. J. Alkemade jd. 23 j. H. J. A. Visser jm. 27 j. en M. J. C. Kriek jd. 23 j. Gehouden verkooping in het Notarishuis te Leiden op Vrijdag 9 September 1927 ten overstaan van: M. G. Bon, notaris te Leiden: het heerenhuis, Schelpenkade 34. hoek Val- dezstraat, hooper J H. van der Hoeven qq, voor f12740. DE ALGEMEENE TOESTAND. Redevoeringen van Briand en Chamberlain. Het Nederlandsche voorstel ge wijzigd. De volkenbon ds vergadering begon Zaterdag met een rede van den Portugee- schen gedelegeerde, die een voorstel in diende om alle kwesties die op de man- daat-sgebieden betrekkmg hebben, naar de politieke commissie te verwijzen, hetgeen w£rd aangenomen. Daajma besprak de Oos- tenrijkBche afgevaardigde graaf Mensdorif de prestaties van den Volkenbond op het gebied van de internationale geestelijke samenwerking, van het standpunt van haar propagandist!sche waarde voor het aanzien van den Volkenbond. Daarna beklom Briand, onder groofce spanning van de dichtbezette zaal, de tri bune. In een rede, die een vol uur duurde, resumeerde hij de tot nu toe dooT het werk van den Volkenbond bereikte resultaten, met al de hem eigen overtuiging en al de overredingskracht van zijn groot redenaars talent. Met bijzondere erkentelijkheid her dacht spr. de edele en moedige" uiteen zettingen van dr. Stresemann en verzeker de dat die rede, zijn eigen vast vertrouwen in de aanhankelijkheid van de internatio nale familie slechts versterkt had. De rede van Stresemann waa voor Briand het door slaand bewijs, dat men zich niet door het possimisme moest laten vangen, dat door sommige vertegenwoordigers hier vertegen, woordigd werd. Want wie zou, ook nog maar enkele jaren geleden, een duurzame samenwerking tusschen een Duitsch en Franech minister van buitenlandsche zaken voor mogelijk hebben gehouden, en wie zou om een zoo stoute voorspelling niet uitgelachen zijn? Na de woorden van Stre semann had spr. de vaste zekerheid ge wonnen, dat alle hinderpalen, die een vol komen toenadering nog in den weg ston den, zouden verdwijnen als de nevel voor de stralen der zon. De Volkenbond heeft groote moeilijkhe den zooals b.v. bij de opneming van Duitschland als lid en Raadslid óver won nen, ofschoon er sterke krachten aan het werk waren die slechts ten doel schenen te hebben de moeilijkheden te vergrooten. Spr. ironiseerde het gebrek aan vertrou wen dat uit zoo menige redevoering ge klonken had. Critiek schuwde hij niet, maar de critiek moest opbouwend blijven en het vaste vertrouwen en de onwankel bare overtuiging in de zegepraal van het Volkenbonds-ideaal, moesten boven alle critiek uit gehoord kunnen worden. In een met langdurigen bijval beloonde slottirade spTak Briand ook zijn vaste overtuiging uit dat de gedachte van den eeuwigen vrede langs den weg van verplichte arbitrage en ontwapening ten laatste triomfeeren zou. In de middagvergadering heeft Chamber, lain het woord gevoerd. Hij bracht in de eerste plaats hulde aan dT. Stresemann, „wens rede van zeer groot staat-smansbeleid en persoonlijken moed getuigde." Voorts weerlegde ook Chamberlain het verwijt, dat de raad van den Volkenbond meer en meer een onderonsje wordt. Vervolgens besprak hij het vraagstuk der ontwapening, waarbij hij deed uitkomen, dat men zich door de aanvankelijke mis- - lukkingen niet moet laten ontmoedigen. Het feit, dat de pogingen in de richting van de ontwapening nog steeds worden voortgezet, is alleen reeds een groote voor uitgang. Bovendien moet men niet verge ten, dat de drie mogendhedenconferentie onvoldoende voorbereid was. Chamberlain stelde daartegenover cte conferentie van Locarno, waarvoor de voor bereidingstijd niet minder dan 9 maanden heeft bedragen. Engeland is bereid met de ontwapening zoover te gaan, als de veiligheid van het land toelaat. Het heeft terstond na den oorlog zijn leger reeds tot onder don stand v&n voor den oorlog teruggebracht en zal gaarne zien, dat voor de beperking der bewape ning ter zee verdere overeenkomsten toe stand kunnen komen. Sprekende over de „declaratie" wees Chamberlain er op, datEngeland reeds meer dan eenige andere staat zijn toevlucht; tot arbitrage heeft genomen. Het protocol van Genève kan Engeland vooral wegens de samenstelling van het Engelsche wereld rijk niet aanvaarden. De wensch van Nederland om weer tot de beginselen van het protocol terug te keeren, zonder over het protocol zelf te discussieeren, is een contradictie. Ten slotte betoogde Chamberlain, dat men het beginsel van arbitrage moet laten ontwikkelen en dat het vooral op den mo- reelen steun aankomt. Een ontwikkeling op vrij willigen grondslag en op den grond slag van wederkeerig overleg, zal op den duur, meer succes geven dan een reeks van opzienbarende stappen. Het Poolsche voorstel in zake de ver- oordeeVng van een aanvals-oorlog werd naar de derde commissie verwezen. Ook met het Nederlandsche voorstel zou zulks zijn geschied, indieD niet minister Bce- laert-s van Blokland op het laatste oogeh- blik een wijziging in dit voorstel had aan gebracht. Chamberlain had namelijk in zijn rede de weDSchelijkheid van een heropenen der discussies over het protocol van 1924 be streden, omdat er nog geen enkele aanwij zing bestaat, dat een der partijen haar standpunt zou hebben veranderd. Minister Beelïrerts van Blokland ant woordde hierop, dat het geenszins "zijn be doeling was, de discussies over de verschil lende artikelen van het protocol zelf te heropenen, doch slechts nieuwe grondige beraadslagingen over die beginselen van het protocol, namelijk ontwapening, veilig, heid en arbitrage, .dn® beginselen, die ook Teeds in het volkenbondsverdrag zijn tot uitdrukking gebracht, te hervatten. Ten einde echter ieder misverstand weg te nemen, was minister Beelaerte bereid, de Nederlandsche resolutie aldus te wij zigen, dat niet meer verlangd zou worden een nieuwe studie van de beginselen, die do basis van het protocol vorrfiden, doch slechts een nieuwe studie van de beginse len ontwapening, veiligheid en arbitrage, die in het volkenbondsverdrag tot uitdruk king zijn gebracht. Een practische beteekenis heeft deze wijziging niet, doch het woord „protocol", de roode doek, die Chamberlain dol maakt, ie daardoor uit de resolutie verdwenen. Op voorstel van Guani zal de volken- bondsvergadering thans heden beslissen, of het gewijzigde Nederlandsche voorstel naar de derdie commissie zal worden gezonden. Eenige redelijke twijfel hieromtrent kan echter niet meer bestaan. De ministers van buitenlandsche zaken van de staten, aangesloten bij de Kleine Entente, hebben mededeeling gedaan, ge meenschappelijk te zullen samenwerken. Voorts hebben zij besloten een bloc front te zullen maken tegen alle pogingen, welke gericht zijn te'gen moreele ontwapening of tegen de bestaande orde. Opnieuw verklaar den zij tegenstanders ie zijn van de Duitsch- Ooslenrijksdhe aaneensluiting. BELGIE. Het beeld vaji Matteotti te Brussel onthuld. Het bestuur van de socialistische Inter nationale, dat ond'er voorzitterschap van. Henderson (Groot-Brittannië) te Brussel bijeen is, heeft na langdurige, beraadsla gingen ten sl-otte een voorstel van zijn bu reau aangenomen om op de agenda varu het volgend congres der Internationale do drie navolgende kwesties te plaatsen le. het koloniale vraagstuk; 2e, het vraagstuk van militarisme en ont. wapening; 3e. de economische toestand na den oor log en de economische politiek der arbei dereklasse. In het kort ging men hierna eenige tech nische kwesties in verband met het a.s. congres na. Gisteren heeft het bestuur der Soc. In ternationale in het Volkshuis plechtig het monument voor Matteotti onthuld, in te genwoordigheid va.n parlementariërs en van de voornaamste militante Belgische socia listen. De voorzitter, Henderson, deed in zijn rede de beteekenis van deze plechtigheid uitkomen. Hij bracht hulde aan de onver woestbare vrijheidsliefde van den Italdaan- schen volksleider en eindigde met het ver kondigen van den onveranderlijken haat der Internationale jegens iedere dictatuur. De secretaris der Belgische arbeiders partij aanvaardde de zorg voor het monu ment in een toespraak, waarin hij het beeld kenschetste als een symbool voor het. leven van Matteotti. Uit naam van zijn mede in ballingschap verkeerende kameraden sprak de Italia.m- sche afgevaardigde Turati. Na den lof van het Belgische socialisme te hebben verkon. digd, bracht hij een plechtige hulde aan den gestorven vriend, waarna hij een ver oordeeling uitsprak van het fascisme eu de hoop op een spoedige verwezenlijking van het socialistische ideaal. ITALIË. Het proces tegen Turati c.s. De strafziak tegen den socialistischen oud-afgevaardigde Turata en tien anderen, die er van beschuldigd worden Turati te hebben geholpen bij zijn vlucht uit Italië in December j.l. is Zaterdag te Savona be gonnen. Van de elf verdachten waren zeven aan wezig, de vier andeveD bevinden zich nog op. vrije voeten. De beschuldiging tegen Turati luidt, dat hij op den avond van den tienderj December om politieke redenen het Jand in een motorboot heeft verlaten zon der in het bezit te zijn van een paspoort. BULGARIJE. De terugkeer van ex-koning Ferdinand. Naar de bladen melden, heeft de Bul- gaarsche regeering toestemming gegeven aan den ex-koning om na-ar Bulgarije terug te keeren. SOVJET-RUSLAND. De zaak Rakofski. De leiders der communistische partij heb ben met den volkscommissaris van Buiten landsche Zaken te Moskou besprekingen gevoerd over de wijziging in de boudmg van het buitenland ten opzichte van Sov jet-Rusland. In het bijzonder is aandacht gewijd aam' de onvriendelijke houding van de Poolsche pers in verband met het inci dent in de Russische legatie te Warschau ten opzichte van den Sovjet-gezant Ra kofski. In verband met deze laatste kwestie meent Havas te weten dat in den Zater dagvoormiddag gehouden Franschen kabi netsraad, de ministers eensgezind van oor deel waren, dat aan de Sovjet-regeering moet worden meegedeeld, dat een terug roepen van haar ambassadeur te Parijs voor de handhaving der goede betrekkingen tusschen. Frankrijk en Rusland wenschelijk zou zijn. Er dient evejiwel op gewezen, dat de ministerraad, bij afwezigheid van Briand. geen enkel besluit nog genomen heeft en de kwestie andermaal zal bespreken, na Briand's terugkeeT. VEREENIGDE K^TEN. Corruptie op groote schaal Jackson, de gouverenur van Indiana, is door de „Grand Jury" in staat van be schuldiging gesteld. Hem wordt o.a. ten laste gelegd, dat hij een bedrag van 10.000 dollar heeft aange nomen van een vooraanstaand leider van de Ku Klux Klan, die thans in de gevan genis zijn straf uitzit en dat hij een plaat selijk Lid der -Klan in een staatsbetrekking heeft benoemd. Het portden der „Grand Jury" is het gevolg van een onderzoek, dat twaalf maanden geduurd heeft, gedurende hetwelk tientallen getuigen verklaringen aflegden nopens politieke corruptie op groote schaal in Indiana. BUITENLANDSCH GEMENGD. UIT DE VLIEGWERELD. De Amerikaansche millionnair Levine 'heeft het plan opgegeven dit jaar nog met de Miss Colombia naar Amerika terug te vliegen. Hij is echter voornemens de poging het volgend jaar te doen, doch dan met een machine van grooter capaciteit. Ook kapitein Cohrtney geeft zijn poging op om via de Azoren naar Amerika te vJie. gen. Daarentegen verklaarde Captain Macin tosh, de bestuurder van het Fokker-vlieg tuig „Xenia", zijn vlucht van Dublin naar New-York te willen doorzetten. Hij wacht gunstig weer af. De „Pride of Detroit", met de vliegers Broek en Schlee is Zaterdagmiddag te Shanghai aangekomen. Gistermorgen werd de vlucht naar Tokio aanvaard doch men heeft een noodlanding moeten maken op het Japansche vliegveld Omoera nabij Sas- joe (Kioesjoe). De landing, die het gevolg was van mast en tekort aan benzine, had om 3.30 's namiddags plaats. HEVIGE STORM IN BELGIË. Boven de streek van Kortrijk (België) heeft Zaterdagmiddag een hevige st-orm ge woed, waarbij hoornen afknapten, de veld vruchten vernield werden, terwijl aan tal rijke huizen schade werd aangericht. Te vens was het onweer niet van de lucht, terwijl er een wa<re wolkbreuk heersehte. Het dorp Bisseghem, 4 K.M. vam Kort rijk, had zwaar te lijden. Talrijke daken werden afgerukt, terwijl een huis instortte. Een vlasschuur werd als een kaartenhuis opgetild en een eind verder neergesqiakt. Twee arbeiders konden zicb tijdig in vei ligheid brengen, doch een twintigjarig jong- mensch werd onder de puinhoopen bedol ven. Toen men hem had bevrijd, bleken de levensgeesten reeds geweken. Te Wevelghem werd een kermiswagen opgetild en tien Meter verder tegen den grond geslingerd. Eenige honderden huizen werden beschadigd. De aangerichte schade valt nog niet te overzien. 60.000 POND STERLING V,T. Dieven hebben een overval gedaan op een postauto, welke zich tusschen Wellington en Auckland op Nieuw-Zeeland bevond. Er werd voor een bedrag van 60.000 pond ge stolen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ KOWNO. Naar de „B. Z." meldt, heeft Vrijdag een ernstig auto-ongeluk in de buurt van Kowno plaats gehad. Een met 16 personen bezefte vrachtauto reed tegen een steile helling op, toen plot seling de rem weigerde. De zwaar beladen wagen gleed in een steeds sneller wordend tempo naar beneden en stortte ten slotte in een ravijn. Tien personen werden op slag gedood, terwijl de overige inzittenden zdó ernstig gewond werden, dat voor hun levensbehoud wordt gevreesd. SPAANSCH STOOMSCHIP VERGAAN. Het Spaansche stoomschip „Cortagana" is in de Golf van Biscaje vergaan. Van de 40 opvarenden konden een dertig zich in de reddingsbooten in veiligheid brengen. De overige tien leden zijn in de golven om gekomen. OM DEN GORDON EENNETT-BEKER. De internationale lucbtballonwed&trijd om den Gordon Bennett-prijs te. Detroit, waaraan acht landen deelnemen, is gister middag bij betrokken lucht begonnen. KOLONEL FAWCETT GEVONDEN? Naar de „Daily Express" te New-York meldt, heeft ingenieur Courtville, vertelt dat hij in den staat Matto-Grosso (Brazi lië), den Engelschen ontdekkingsreiziger1 kolonel Fawcett en zijn zoon John die 'sedert twee jaren verdwenen zijn, zou heb ben weergevonden. Hij zegt, dat de kolo nel leeft in een staat van verwildering en dat hij niet wel bij het hoofd zou zijn. De ontdekkingsreizigers zouden zijn aan getroffen in de buurt van de stad Diaman. tino. De kolonel heeft verteld, dat zijn zoon gedurende de reis aan koorts geleden heeft en dat hij daarom zijn eerst vastge steld programma had gewijzigd. Hij heeft geen enkele verklaring gegeven van zijn lang stilzwijgen. De twee Fawcetts zijn goed gezond en leven als trappers. RONDOM DE VOLKENBONDS- VEP.G ADERING. GENEVE, 11 Sept. (Bel Tel. Ag.) In de loop van den Zondag hadden verschillende gedelegeerden Ier Volkenbondsvergaderingen besprekingen met elkander. Zoo had onder andere de Fransche minister van buiten landsche zaken, een onderhoud met den Italiaanschen onderstaatssecretaris voor buitenlandsche zaken Grandi- PARIJS, 12 Sept. (Havas). De bladen mel den uit Geneve, dat Briand een geluk- wensch-telegram ontvangen heeft van Poin- caré voor zijn Zaterdag gehouden redevoe ring. LONDEN, 12 Sept. (Reuter). De bladen bespreken de rede welke Chamberlain te Genève heeft gehouden op verschillende wijze, al naar gelang hun politieke over- fcuging. Zoo zegt de „Morningpost", dat Chamberlain in zijn optreden te Genève vrijwel alleen staat, maar dat hij zich troosten mag met de gedachte, dat het beter is alleen te staan te Genève dan al leen te staan te midden van zijn eigen volk. De „Daily Telegraph" zegt in een hoofdartikel, dat de rede voldoening zal schenken aan allen binnen het Rijk, die den loop volgden van den strijd der mee ningen en, doeleinden, welke voor de eerst volgende viefr jaren in den Volkenbond worden nagestreefd. De rede zal de lucht verhelderen en haar vrijmoedige toon zal gewaardeerd worden door allen, zoo te Genève als elders, die in gebreke bleven de werkelijkheid te zien zooals deze ia en waarmede wij rekening hebben te houden.. De „Daily Express" roemt de rede zonder voorbehoud, zoo naar vorm als inhoud. Al zit Engeland diep in de Europeesche be slommeringen, toch worden daardoor onze vitale belangen niet bedreigd. De „Daily Chronicle" verklaart: Toen de schittering der Fransch-Duitsche toenade ring begon te verbleeken, riep de meer derheid der Europeesche mogendheden er om, dat nu toch eindelijk het protocol in werking zou mogen treden maar aan En geland zal smadelijk worden verweten, dat het daartoe een beletsel in den weg legt. De „Daily News" drukt zich nog sterker uit en zegt: Grondwettelijk is Chamber lain ongeschikt voor het vervullen van de delicate taak, welke hij zich zelf heeft op gelegd. Zijn woorden waren slecht gekozen,, zijn taal uitdagend. Ramsay Mac Donald verklaarde in een onderhoud met de „Daily Herald", dat de rede van Chamberlain buitengewoon ongelukkig was en de moei lijkheden van Engeland in Europa buiten gewoon zal doen toenemen. GENEVE. 12 Sept. (Reuter). In de vol- kenboDdsvergad-ering van hedenochtend,. werd jhr. Beelaerts' voorstel tot aanmoedi ging der werkzaamheden der voorbereid ding eener internationale ontwapenings conferentie en tot bestudeeren der kwes ties .van arbitrage, veiligheid en on.twapo* ning, naar de derde commissie verwezen* Daarop nam de vergadering met groots erkentelijkheid kennis van een gift vatf 2.000.000 dollar die door een groep Aiperi- kaansche burgers aan den Volkenbond wordt gedaan voor de oprichting eener bi bliotheek. Vervolgens werden de algemeene be schouwingen over het rapport, betreffende de Volkenbondsvoorstellen gehouden. Als eerste spreker wees de Zwitsersohé Bondspresident Motta op de beteekenis van! het in 1924 gesloten protocol van Genève, zonder hetwelk het verdrag van Locarno niet tot stand zou kunnen zijn gekomen.- GENEVE, 12 Sept. Motta deelde in de vergadering van den Volkenbond mede dab de gift van 2.000.000 dollar ten behoeve van de bibliotheek is gedaan door John D. Rockefeller Jr. BERLIJN, 11 Sept. (V.D.) De Zuid- Amerikaansche leden van den Volkenbond hebben besloten om Cuba candidaat te 6tellen voor den vrijkomenden zetel va-if San Salvador in den Volkenbond&raad, DE TERUGROEPING VAN RAKOFSKI. PARIjS, 12 Sept. (V. D.). De ochtend bladen houden zich nog steeds bezig met de kwestie van de terugroeping van Ra kofski. Een medewerker van de „Aven^'* heeft een onderhoud gehad met Senator De Monzie, den president van de Fransch-Rus- sische commissie tot regeling der schulden. De Monzie gaf als zijn meening te kennen, dat het onjuist is te spreken van een kwes tie van al of niet terugroeping van Rakofski Het gaat er niet om of Rakofski vertegen woordiger der Russische regeering blijft, doch om de vraag of Frankrijk nog een ver tegenwoordiger van Sovjet-Rusland kan ont vangen. Gedurende de laatste maanden dat De Monzie met Rakofski heeft samenge werkt ,is deze samenwerking steeds vlot verloopen. Na zijn terugkeer heeft Rakofski aan De Monzie medegedeeld, dat hij van zijn regeering instructies heeft ontvangen voor verdere ondërhandelingen met de Fransche regeering. UIT DE VLIEGWERELD. TOKIO, 12 Sept. (Reuter). Het vlieg tuig „Pride of Detroit" met de aviateurs Broek en Schlee vertrok hedenmorgen van Omura om naar Kasumigeura te vliegen, doch een onweder dwong hen naar Omura! terug te keeren. SPOKANE (Washington), 12 Sept. (Reuter) Er zijn hier 111 aviateurs aanwezig om deel te nemen aan het groote luchtvaart- tournooi, dat hier van 19 tot 25 Sept. wordt gehouden. Een van de Evenementen van dit toumooi is eei\ vlucht van New-York naar Spokane, waaraan kapitein Rene Fonck denkt deel te nemen. INNSBRUCK, 12 Sept. (V. Dj. Tenge volge van een motordefect .stortte gisteren, het vliegtuig „Tirol", van de Tiroler Lucht vaartmaatschappij, bij de landing op het vliegveld te Innsbruck naar beneden. Het toestel sloeg over den kop en werd ernstig beschadigd. De vlieger werd ernstig en de mechanicien werd licht gewond. DE GORDON BENNETT-WED STRIJD. LONDEN, 12'Sept. Hoewel er nog geen bijzonderheden over het verloop van den Gorden-Bennelt ballon-wedstrijd zjjn, melden do bladen, dat de ballon Good Year de leiding heeft. VERKIEZINGEN IN JOEGO-SLAVIË. BELGRADO, 12 Sept (V. D.). Gisteren hebben in Joego-Slavië de eerste verkie zingen voor het parlement plaats gevonden sinds de stichting van Joego-Slavië. 4983 candidaten van 13 partijen dingen mede voor 315 zetels. Volgens de tot nu toe bekende resultaten 31

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2