68'<e JAARGANG MAANDAG 12 SEPTEM8ER 1927 No. 20704 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentign uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.33 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. KOEPOKINENTING. Bnrgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis,, dat met gang van Woensdag 14 September e.k. eiken Woensdag, telkens des namiddags om 2 uur, in het Elisabethshof aan 'de Oude Vest, gelegenheid zal worden gegeven tot koste- looze inenting en her-inenting. Het trouwboekje moet worden mede gebracht. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 September 1927. AFSCHEID VAN DS. J. G. W. GOEDHARD. Zondagavond heeft ds. J. G. W- Goedhard die ruim vijf jaar het predikambt bij de Ned. Herv. Gemeente alhier vervulde, in de Pieterskerk afspheid genomen van deze ge meente.. De belangstelling was buitenge woon. In het groote kerkgebouw was niet alleen geen enkele plaats onbezet, in de loopgangen moesten rijen stoelen worden geplaatst om het aantal zitplaatsen te ver- grooten. Terwijl de spreker, die gedurende de ge- heele prediking blijkbaar zeer onder den in druk van het scheiden was en soms moeilijk zijn gevoel bedwong, den kansel beklom, zong de gemeente de verzen 1 en 9 van Psalm 90. Na het uitspreken van den zegenbede werd daarop, door ds. G. gelezen uit Efezen III de verzen 14 tot en met 21. Daarop ging de prediker voor in gebed, waarna hij voorlas uit den len Zendbrief van Petrus hoofdstuk 1 de verzen 3 tot 5 en 17 tot het einde, waarbij hij bijzonderen na druk legde op de laatste twee verzen: „Want alle vleesch is als gras en zijn heer lijkheid als een bloem van het gras. Het gras verdord en zijne bloem is afgevallen." Maar het woord des Heeren blijft een eeuwigheid; en dit is het woord dat onder u verkondigd is." Deze verzen koos de prediker nadat de ge meente gezongen had Gezang 256: 1, 3 en 5 dan ook tot uitgangspunt van zifn rede, waarvan de grondtoon was Godsvertrouwen, het zjch blijmoedig neerleggen bij hetgeen de Heer over ons beschikt, zooals ook den ge- heelen zendbrief van Petrus staat in het tee- ken van de Godsverheerlijkingen. .Gods Woord geeft de eenige oplossing van het leven der menschen dat voor den mensch zelf een mysterie en een raadsel zou zijn. Ootmoed, ootmoed en ten derde male oot moed moet het laatste woord zijn om daar na te kunnen gaan tot Hem ons door God gezonden, die de zondige zoekende mensch- heid toeroept: Kom tot mij, gij allen die ver moeid en belast zijt. In dien geest heeft spr. zijn evangeliepre diking opgevat. Het is steeds geweest een pogeji, zij het dan ook uiterst gebrekkig de gemeente te verwijzen naar het woord Gods in Jezus Christus. De eenvoudige rede, zonder eenige pathos uitgesproken, werd met groote stilte aange hoord. Nadat de gemeente hierop gezongen had Psalm 111 5 voldeed de spreker aan de behoefte zijns harten om nog enkele toespra ken te houden. Allereerst sprak hij zijne erkentelijkheid uit aan de stedelijke over heid, die hem bij zijn wijkarbeid met haren financieelen steun tegemoet was gekomen. Dan betuigde hij zijn dank aan de Leidsche Universiteit en gedacht zijn leermeesters in het bijzonder prof, dr. Van Nes die hier door omstandigheden hedenavond niet aanwezig kon zijn. Vervolgens richtte hij zich tot zijne oud-collega, prof. Plooy waarvan hij zooveel heeft geleérd. Met hem heeft hij samenge werkt, niet in gelijkheid van gaven doch wel door het vinden van eenheid bij het zoeken naar den Heer. Zijn oud-ambtgenoot mr, dr. Schokking dankte hij voor diens tegenwoor digheid zich herinnerend wat hij ook aan dezen heeft te danken. Voorts richtte hij zich tot zijn collega's-in deze stad met wien hij steeds heeft samengewerkt in het belang der gemeente, waarvan er eenigen aanwezig wa ren. Het deed hem goed ook onder zijn ge hoor te zien enkele zijner collega's uit de grensgemeenten n.l. de heeren Israels, Hen- neman en Jansen Schoonhoven. In dit ver band herinnerde hij aan de moeilijkheid der grensregeling tusschen de kerkelijke ge meenten Leiden en Oegstgeest er op aan dringend dat daarvoor een oplossing wordt gezocht. Nadat hij ook met groote waardeering van het werk der godsdienstonderwijzers en de helpers en helpsters bij den wijarbeid had gesproken, richtte hij zich tot broeders ouderlingen en diakenen. Er hebben zich wel eens donkere wolken vertoond op hun weg, gelukkig dat het thans helderder is ge worden. Ook het Kiescollege vergat spr. evenmin, de Gemeente-commissie, wier werk in hooge mate moeilijk is en die hij moed en beleid toewenscht. Na de collectanten te hebben herdacht, wijdde hij een hartelijk woord van waar deering aan het Marekerk-comité, dit comité toewenschend dat het moge gelukken binnen afzienbaren tijd de restauratie tot voldongen feit te maken. Daarop dr. Rauws met wien spr. als hoofd bestuurder der Zendingsschool samenwerkte, te hebben bedankt voor diens tegenwoordig heid en de nooden van de zending ter leni ging te hebben aanbevolen, dankte hij nog allen die hem hebben bijgestaan in het werk van de Zondagsschool, om zich daarna nog meer in den breede te richten tot de ge meente, welke hij Gods besten zegen toebad. Hierna werd gemeenschappelijk gezongen het laatste vers van Gezang 3. Daarop dankte de prediker, waarna de ge meente hem nog^staande het eerste vers van Psalm 121 toezong. Daarop reageerde ds. Goedhard nog korte- lijks, waarna de schare onder de tonen van het orgelspel het kerkgebouw verliet. EEN VEERTIGJARIG JUBILEUM. Heden herdenkt de heer P. J. Montfoort den dag dat hij vóór 40 jaren in dienst trad als boekbinder bij A. W. Sijthoff's Uitg.-Mij. P. J. MONTFOORT. De jubilaris werd hedenmorgen op het kantoor ontvangen en hartelijk toegesproken door den president-commissaris der Ven nootschap den heer van Waalwijk. De heer van Waalwijk prees den jubilaris om zijn buitengewonen ijver, welke hij nu als expediteur aan den dag legt; hij schetste hoe de jubilaris zich altijd even opgewekt en vriendelijk aan zijn taak wijdt en wenschte hem nog vele jaren toe in het belang van de firma en zichzelf. Als blijk van waardee ring ontving de heer Montfoort een enveloppe met inhoud en een prachtige palm. De heer du Croix, procuratiehouder, sprak ook woorden van waardeering tot den jubi laris en overhandigde hem namens kan toor- en afdeelingschefs een rookstel, siga renkoker en een kistje sigaren. Daarna werd de jubilaris gehuldigd door zijn makkers in de binderij, die hem een gouden horlogeketting aanboden. Door al deze bewijzen van waardeering en toegenegenheid hem van alle zijden zoo wel van de dirqetie, het kantoorpersoneel, de chefs en kameraden bewezen, was de jubi laris zeer onder den indruk. Hij dankte hen allen hartelijk en uitte den wensch dat het hem gegeven moge zijn nog jaren in dienst van de Maatschappij werkzaam te zijn onder dezelfde omstandigheden als tot dusverre. Den verderen dag had de jubilaris vrijaf om in zijn gezin het heuglijk feit feestelijk te vieren. DE OPHOOGING DER RIETLANDEN IN DEN POLDER NIEUWKOOP EN NOORDEN IN DE KAMER VAN K. EN FABR. IN RIJNLAND- Door de K. van K. en F. alhier werd de Commissie van Vervoer enz.. uUEtnoodigd een onderzoek in ie slellen over de plannen tot ophooging van de rietlanden in de Nieuw koopsche plassen met stadsvuil uit s~^ra~ venhage. Deze Commissie heeft een onder zoek in loco ingesteld, heeft voor- en tegen standers gehoord en daarna een rapport over het onderwerp uitgebracht- Daarin laat zij allereerst voor- en tegenstanders aan het woord. De argumenten van de tegenstanders kort samengevat zijn: Schending van het na tuurschoon, het waardeloos worden van het rietland en het derven van den opbrengst van de vischva-ngst, waterverontreiniging en als gevolg gevaar voor besmettelijke ziekten en een muizen- en rattenplaag. De voorstanders merken op dat het min derwaardig rietland na ophoogen zal wor den vervangen door beteren grond, waarop verschillende gewassen geteeld kunnen worden, het vuilnis levert zeer goeden tuin grond (Aalsmeer); de rïetteelt en de visch- vangst levert slechts voor een klein dee'l der bevolking een armoedig bestaan op. het ge vaar voor ernstige waterverontreiniging wordt ondervangen door het feit. dat er jaarlijks f 22000 is uitgetrokken om dit tegen te gaan ten aanzien van het gevaar voor besmettelijke ziekten wordt er op ge wezen dat de Gezondheidscommissie geen bezwaar tegen ophooging aanvoerde; en wat tenslotte de risico betreft: als de uit komsten niet aan de verwachtingen zouden beantwoorden, staat vast dat aan de op hooging niet zal worden begonnen. De Commissie het voor en tegen overwè- génd, is van oordeel dat door de tegen standers geen enkel argument naar voren werd gebracht, dat de uilvoering zou kun nen en mogen tegenhouden. De Commissie adviseert daarom de Ka mer bij den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw het tot standkomen van een dergelijke regeling te bepleiten en biedt daarvoor e'en ontwerpadres aan met het verzoek dit adres te verzenden. Tevens stelt de Commissie de Kamer voor aan den Raad der gemeente 's Graven- hage, onder overlegging van het adres aan den Minister te verzoeken de uitvoering van het plan in ernstige overweging te nemen. De gemeente zou daardoor zonder noemens waarde kosten harerzijds een economisch belang van-de hoogste orde bevorderen- LUCHTDIENST VOOR POSTVERVOER OP NED.-INDIË. Vanwege het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie is een schrijven o. a. aan de Kamers van K. en F. gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheid van een geregelden luchtdienst voor de Posterijen op Ned.-Indië, met de bedoeling het traject in pl.m. 10 dagen af te leggen. Voor dit bijzondere vervoer zou een extra recht (b.v. 40 cent per 20 gram) moeten worden ge heven. Ten einde ©enigszins na te gaan of de versnelling van het verkeer, die uit de in overweging zijnde verbinding zal voort vloeien, van genoegzame beteekenis is, be staat bij den directeur-generaal het voor nemen ter zake met verschillende vertegen woordigers van handel en nijverheid, als mede uit particuliere kringen, een bespreking te houden. Ook de K. v. K. en F. werden verzocht naar die bijeenkomst een afgevaardigde te zenden, 't zij voor een enkele Kamer alleen, 't zij voor meerdere Kamers een gemeen- schappelijken afgevaardigde. FEESTAVOND VAN DE VEREEN. VAN OUD-LEERLINGEN VAN M. S. G. Het is een goede gewoonte van de ver- eerjgae oud-leerlingen van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" om elk jaar het bestaan van dit aloude Genootschap, waaraan zij veel verplicht zijn, te herdenken. Dat houdt het gevoel van erkentelijkheid voor hetgeen zij in hun jonge jaren leer den levendig en versterkt den band van saamhoorigheid onderling. Zaterdagavond herdacht men reeds het 142-jarig bestaan en bij de vele oude ge zichten, veteranen van M. S. G., zagen vvjj er nieuwe jonge mannen, die nog pas de inrichting hebben verlaten en zich bij hun voorgangers hebben gevoegd. En daarbij waren er vele anderen, dames en heeren, die wisten, dat deze avonden steeds aardig en gezellig zijn. Zoo kwam het, dat de Foyer van de Stauszaal weder geheel bezet was, a' heeft misschien ook het programma, dat bovenaan den naam van Jean Louis Pisuisse vermeld de, daartoe medegewerkt. De ondanks het klimmen <jer jareD nog altijd enthousiaste voorzitter, de heer Knotneris, kon ditmaal, wegens huiseljjke omstandigheden, de ver gadering niet openen. Hij werd vervangen door onzen stadgenoot, den heer D. van Lith, die wellicht iets korter, maar op niet minder sympathieke wijze, de bijeenkomst opende en na een hartelijk welkom den talrijken aanwezigen een prettigen avond toewenschte, waarop haast het mooiste mo ment van den avond, onder leiding van het verdienstelijk orkest, de gansche ver gadering staande het „Mathesis-lied" door de zaal deed schallen. Daarna verscheen de heer Pisuisse, ge flankeerd door Henk Stuurop aan den vleu gel, op het tooneel met een praatje en een liedje ter inleiding, zooals hij het noemde. Als altijd wist hij met zjjn geestige kwinkslagen de aanwezigen aan zich te binden. Jammer, dat hjj zoo spoedig de btjeeDkcmst moest verlaten en het verder gedeelte van het programma moest overlaten aan de andere leden van het gezelschap, die uiteraard nog niet zoo'n goede reputatie hebben. Het volgend programma leverde echter ruimschoots afwisseling en de talrijke artis- ten werden ook alle hartelijk beapplaudi- seerd. Na de pauze bracht echter het bal de pechte stemming. Vooral het jonger deel heeft er echt van genoten. Wij leven immers tegenwoordig zooals de heer Pisuisse het met eenige ironie in zjjn stem het reeds bij den aanvang had gezegd in het teeken van den dans. DE TREKVOGELS. Zaterdagavond hield de H.B S.-ver. „De Trekvogels" haar jaarlijksche algem. leden- vergadering, die druk bezocht was. Na het openingswoord van den voorzitter sprak de heer Jutte een woord van hulde tot de kranige Trekvogelsploeg die s'middags een 3den prijs bij de estafette „Dwars doot Leiden" veroverde. Nadat verschillende punten, zooals notulen en verslagen be handeld waren, sprak de heer Ghristiaanse tevens namens de pverige bestuursleden een woord van dank tot de leden voor bet vertrouwen dat zij 't bestuur geschonken hadden. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: Voorzitter: F. Jutte, le secretaris* J. Stol, Meidoornstraat 13, 2e secretaris: G. v d. Laan, le penningmeester: J. Hemerik en 2e penningsmeestcr A. Bouhuys. Vervol gens bracht de kascommissie verslag ui\ over het financieel beleid van de vereeni- ging. en werden de penningmeesters door de vergadering gedechargeerd. Van de rondvraag werd vrij veel gebruik gemaakt Hierna sloot de voorzitter plm. kwart over tien de vergadering. BINNENLAND. De ontvangst der Koninklijke f am ilia te Katwijk. (3e Blad). De opening der Eerste Nationale Lucht* vaartschool te Rotterdam. (Binnenland. 2dö blad. Vergadering van de vereeniging „Hef Mobilisatiekrnis". (Binnenland, 2de Blad), Het antwoord der Gerei. Synode op het getuigenis der Gerei. Kerken in Hersteld Verband." (Kerk en School, 2e Blad). Groote brand te Hooiddorp. (Uit de Omi streken, 3e Blad). De estafette „Dwars door Leiden". (Sportblad). j Athletieksnccessen van „Brnnhilde". (Sportblad). Frankrijk wint de Davis-Cnp. (SportblJ, H. K. H. Prinses Juliana zal de opening der Staten Generaal bijwonen- BUITENLAND. Het Nederlandsche voorstel ter Volken- bondsvergadering gewijzigd. (Buitenland, lste Blad). Het congres der Socialistische Interna tionale te Brnssel. (Buitenland lste Blad), De Voogdijraad te Leiden heeft, na verkregen Koninklijke goedkeuring, be noemd tot waarnemend secretaresse mej. W. van der Velden, alhier. In verband met de behandeling voor do Haagsche Rechtbank van de actie tot schadevergoeding wegens onrechlmatige be- nadeeling»van den Leiaschen bakkerspatroon J. Poptie, deelt men ons mede, dat door den Alg. Ned. Bond van Arbeiders in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkings- be-drijf als procureur is gesteld mr. J. Weyl, te 's-Gravenhage. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur zou de fotograaf B. in het Wijkgebouw aan de Heerenstraat bjj het afscheid van ds Goedhard een foto maken van de ruim honderd aanwezigen, voornamelijk kinderen. Het magnesium ontbrandde niet vlug ge noeg en toen de bediende P. B. naar de oorzaak daarvan wilde zien, ontbrandde het magnesium ontijdig. P. B. werd daardoor in het gelaat getroffen en het ongeval ver oorzaakte een kleine paniek. Dr. Kors, die in de nabijheid was, verleende eerste hulp, waarna B. naar het ziekenhuis werd ver voerd. Ook de brandweer was gealarmeerd, doch deze behoefde geen dienst te doen. Omstreeks halfacht Zaterdagavond ont stond er, vermoedelijk door kortsluiting, op den Morschweg brand in de auto van den heer J. M. E., uit Sassenheim. Met eenige emmqps water werd het vuur door een politieagent spoedig gebluscht. Door zekeren V. is bij de politie kennis gegeven, dat onbekenden zjjn IJscowagen, dien hij in de Consciëntiestraat had neer- gezet, in de Witte Singelgracht hebben ge reden. Bij de politie zijn inlichtingen te be komen omtrent een handwagen, die onbeheerd op straat is aangetroffen. Wegens plotselinge ongesteldheid van I den heer Beumer heeft het concert, dat het Kinderkoor „De Kleine Stem" gister avond in Zomerlust zou geven, geen door- gang kunnen vinden. De directeur van het Postkantoor al hier vestigt de aandacht er op, dat het luchtrecht voor correspondentie voor Ned.- Indië (geen aangegeven waarde), die sinds Juli j.l. gedurende de eerstvolgende maan den nè. aankomst der booten te BataTia per luchtpost BataviaSemarangSoerabaja verder wordt verzonden, is verlaagd tot 10 cent per briefkaart en 10 cent per 20 gram Of gedeelte van 20 gram voor de overige stukken. Deze correspondentie moet van een duidelijke aanwijzing „per luchtpost Batavia-Semarang" resp. „Batavia-Soera- baja" zijn voorzien. VIJFTIG JAAR GETROUWD. Morgen, Dinsdag 13 dezer herdenken W. Berkheij en J. B. Peschier te Katwijk aan Zee den dag waarop zij vóór 50 jaren te Noordwijk in den echt werden verbonden. Was Berkheij eerst los werkman, op 32-jarigen leeftijd werd hij ambulant aan de zanderij „De Ridder" waar hij spoedig als „de zandhaas" algemeen bekend stond. Ook deed hij soms als hulp-agent van politie dienst. Na de beëindiging van de zan derij kwam hij op 47-jarigen leeftijd in vasten dienst bij tie gemeente, waarvan hij nu nog een klein pensioen geniet. Het echtpaar heeft elf kinderen gehad, waarvan er thans nog zes in leven zijn. De man werd te Katwijk geboren 3 September 1853, de vrouw op 21 Januari 1857 te Noordwijk. Uit bovenstaande foto blijkt ten duidelijkste dat bruid en bruidegom er nog welvarend en monter uitzien. Mogen ze nog vele jaren in de?e conditie blijven verkeeren.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1