Onze Fotowedstrijd 68"» JAARGANG ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1927 No. 20697 Zendt uw foto's voor onzen Vacantie-Fotowedstrijd in Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. ftoe ee/sl c^epe^iom(jeep.oe: over.w0q for.en^ 0-v> in 1 5>feer? we Biyvgvsl, HET juiNKexv^^ Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIÊN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalenBewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post ƒ2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het: verzoek van Peter M. Verhoef om vergunning tot het uitbreiden van de fabriek van fijne vleeschwaren in de per- ceelen Boerhaaveslraat Nis 8, 9, 10 en 10a en Kruisstraat No. 4, kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie B. Nis. 2925 en 2668; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secre tarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 17 September e.k., des voormiddags te halfelf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in le bren gen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, dié niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SAN DE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 September 1927. BEGROOTING. 7702 1 Burgemeester en Wethouders van Lei den, brengen ter algemeene kennis, dat, ingevolge artikel 203 der Gemeentewet, de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den dienst 1928 aan den Raad is aangeboden, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd en in druk. legen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. 7703 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 1 September 1927. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR HET OPENBAAR VERVOLGONDERWIJS. Burgemeester en Wefhouders van Leiden brengen ter algemeene kennis: dat de inschrijving van leerlingen voor het Openbaar Vervolgonderwijs zal plaats hebben op Maandag 12 en Dinsdag 13 Sep tember e.k.; voor jongens in het gebouw van de Cen trale School voor het 7e leerjaar, ingang Gaeciliastraat, des avonds 78 uur; voor meisjes in het schoolgebouw aan de Langebrug No. 62, des avonds van 78 uur dat nadere inlichtingen omtrent het ver volgonderwijs bij de inschrijving door de hoofden der betrokken scholen zullen wor den verstrekt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 September 1927. 7704 DE INVAL BIJ DE INDONESISCHE STUDENTEN. Aan de Indonesische studenten, wier pa pieren, brieven en andere bescheiden bij den inval dor justitie op 11 Juni in beslag zijn genomen, hebben thans hun paspoorten terug ontvangen. Wjj vernemen voorts, dat hun, wanneer zij zich buitenslands zullen begeven, geen moeilijkheden in den weg gelegd sullen worden. AVONDTEEKENSCHOOL VAN DEN NEDERL R.-K. VOLKSBOND. Tentoonstelling. In het gebouw van de afd. Leiden van den Nederlandschen R. K. Volksbond heeft gisteravond om acht uur de opening plaats gehad van de tentoonstelling van het weri der leerlingen van de Avondteekenschooi van dien bond. De opening geschiedde met eenige plech tigheid door den voorzitter, den heer J. II. Nijhuis, in tegenwoordigheid van enkele autoriteiten w. o. de heeren Sanders en Splinter die het gemeentebestuur vertegen woordigden e. a. De inspecteur van het Nijverheidsonderwijs de heer G. A. Groote Kaar had bericht van verhindering gezon den. Aanwezig waren echter de directeur en leeraren van de school en een aantal leer lingen. De heer Nijhuis heeft bij deze gelegen N/illa Va.PF -Heeet*!. heid een rede uitgesproken, waaraan wij het volgende ontleenen: Wederom is het mij als voorzitter van de afdeeling Leiden van den Nederlandschen R. K. Volksbond een zeer aangename taak, u een kort verslag te mogen doen van den cursus 19261927 van onze Avondteeken schooi, om daarna de tentoonstelling van de door onze leerlingen gemaakte teekeningen, hout- en marmerstalen te openen. Uit het zeer uitvoerige verslag van onzen directeur hebvik als het meest voor u be langrijk aangestipt. Nog steeds hebben de reed9 geruimen tijd gevoerde besprekingen en onderhandelingen ter verkrijging van en andere school, één met meer lokalen, afzondeHijk bureau voor den directeur, beter comfort, enz. enz., ni?t geleid tot goede resultaten en hebben wij dientengevolge het schilderen met ingang van 1 October 1926 moeten onderbrengen in een door ons, met toestemming van den Mi nister van Onderwijs, gehuurd lokaal van de Katholieke Sociale Actie, Steenschuur 17, alhier. Het behoeft geen nader betoog, dat splitsing der lessen in afzonderlijk van elkander gelegen gebouwen verre van be vorderlijk is voor den goeden gang van het onderwijs. Wij blijven echter vertrouwen, dat ook voor ons de tijd eenmaal aangebro ken zal zijn, dat wij een meer naar de eischen ingerichte school zullen kunnen binnengaan, waarvoor wij ook hier de zoo noodige medewerking van autoriteiten in roepen. Wat nu het leerlingen aantal betreft, kan ik u mededeelen, dat dit bedroeg 233, waarvan 116 tot den Roomsch Katholieken en 117 lot den Protestantschen Godsdienst behoorden terwijl 62 van het aantal leer lingen woonden in 18 gemeenten, liggende om onze stad Leiden. In den loop van den cursus verlieten 15 leerlingen om verschillende redenen de school, zoodat hun aantal op 31 Maart 1927 nog 218 bedroeg. Wij telden: drie eerste, drie tweede, vier derde, vier vierde, en vier voortgezette vierde, of totaal 18 klassen. Het onderwijs omvatte: Nederlandschen Taal, Rekenen, Meetkunde, Vormleer, Pro jectieleer, Handteekenen, Rechtlijnig tee kenen, Projectieteekenen, Vakteekenen en Hout- en Marmerschilderen, (erwijl per week 121 lesuren werden gegeven en in t geheel 2915 teekeningen en 16 Hout- en Marmer- stalen werden gemaakt. De heer Nijhuis richtte zich daarna in het bijzonder tot de leerlingen en zeide o.a. het volgende: Bevorderd werden: Van de le naar de 2e klasse 49. Voor waardelijk 11. Niet bev. 10. Van de 2e naar de 3e klasse 34. Voor waardelijk 11. Niet bev. 8. Van de 3e naar de 4e klasse 19. Voor waardelijk 17. Niet bev. 8. Van de 4e naar de 4e klasse voortgezel vakteekenen en voortgezet Hout- en Mar merschilderen werden 14 leerlingen bevor derd; voor Meetkunde konden 11 leer lingen niet overgaan, terwijl 4 leerlingen niet in aanmerking konden komen voor be vordering. Mijne gelukwenschen aan hen, die naar een hoogere klasse overgingen terwijl ik de niet bevorderde leerlingen mei alle kracht aanspoor den eerstkomenden cursus met nieuwen moed wederom aan te vangen. Dertien leerlingen komen in aanmerking voor het eindgetuigschrift, voorgeschreven in Art. 29 der Nijverheidsonderwijswet, die ik verzoek naar voren te komen, om dit in ontvangst te nemen. Voor Vakteekenen aan Timmerlieden en Meetkunde: B. P. Boers, W. Betram, C. Ch. van Ingen. J. P. Jansen, A. J. Momberg, J. Petiet, H. Vermond. Voor Vakteekenen aan Metselaars en Meetkunde: A. Kok. Voor Vakteekenen aan Mach. Bankwer kers en Meetkunde: G, Boers, F, v. d. Vel den, Voor Vakteekenen aan Verwarmingmon teurs en Meetkunde: D. H. van Tongeren. Voor Vakteekenen aan Modelmakers en Meetkunde: H. Arnoldus, Voor Vakteekenen aan Typografen en Nederl. Taal: J. J. Jaspers. Nadat bovengenoemde leerlingen hun ge tuigschriften uit handen van den directeur hadden ontvangen sprak de heer Nijhuis tot slot nog als volgt: Jongelui, hartelijk gelukgewenscht mot deze door u bereikte resultaten, waardoor ik u zooeven het reeds lang gewenschte docu ment kon uitreiken. Al ziet dit er van bui ten zeer bescheiden uil;, zijn inhoud is niet temin voor u van groote waarde, en een be wijs, dat ge u, zij hot dan voor een klein gedeelte, eenige theoretische kennis, uw vak betreffende, hebt eigen gemaakt. Denk nu niet, ik ben er, neen, ga mot onverflauwden ijver voort, u verder le be kwamen, voor wat het steeds meer van ons vragend maatschappelijk leven eischt en waarvoor de gelegenheid in onze voortge zette klassen nog ruimschoots voor u open staat, Nog vertrouw, en dring ik er bij u op aan: vergeet in uw verder leven nimmer, leerlingen van de Avondteekenschooi van den Nederl. R. K. Volksbond te Leiden le zijn geweest en zorg daarbij steeds, dat wij trotsch kunnen blijven, dat gij dat een maal waart, dat zij zoo. Nog rest mij onzen directeur, leeraren en concierge voor hunne ook in dezen afge- loopen cursus betoonde toewijding, dank te zeggen. Ten slotte is het mij een genoegen u nog te kunnen mededeelen, dat onze oud-leer ling en oud-assistent de heer J. C. Roelandse wettelijk bevoegd tot het geven van Nijver heidsonderwijs, vak N. j, op 11 Maart 1927, uit een ruim 20-tal sollicitanten, tot leeraar in het Machïnebankwerken en Autotech niek aan de gemeentelijke Ambachtsschool1 te Breda benoemd is en 15 April daaropvol gend als zoodanig in dienst getreden. De heer Roelandse, ook van hieruit onze "welgemeende gelukwenschen aangeboden met deze zoo eervolle betrekking. En nu mijnheeren, verzoek ik u, met mij het werk van onze leerlingen te willjn gaan bezichtigen, ik verklaar deze vergade ring onder beleefden dank voor uwe aan wezigheid gesloten, en open daarmede de tentoonstelling van Teekeningen en Hout en Marmerstalen. Hierop begaven de genoodigden zich met hel bestuur, directeur en leeraren naar de achterzaal, waar het tentoongestelde werk werd bezichtigd. De vele teekeningen maakten op de be zoekers een zeer goeden indruk en men kreeg de overtuiging dat er door de leer lingen van deze Avondteekenschooi gedu rende den afgeloopen cursus serieus en hard is gewerkt. De teekeningen zijn naar men weet heden en Zondag nog te bezichtigen. Men zie de agenda. MUZIEKVEREENIGING N. Z. H. T. M. In den tuin van Zomerlust heeft gister avond het Muziekgezelschap van de N.Z. H.T.M. een concert gegeven, dat door slechts weinig publiek werd bezocht. Om precies „twintig" uur, alsof het het vertrek van een tramtrein gold, werd het concert be gonnen met een kloeke marsch en daarna werden voor de pauze nog drie nummers uitgevoerd. N?. de pauze begon men met een marsch van Sam. Vlessing, Vers l'Avenir, toen plotseling alle lichten in de muziektent en in deD tuin door het doorslaan van een lood- zekering gedoofd werden. De kranige blazers lieten zich evenwel niet storen en musiceer den flink en goed door. Na zeven minuten behoorde het „déraille ment" tot het verleden, zonder dat het „ver keer" vertraging bad ondervonden, zonder dat de heer ir. Modderman, die het concert bijwoonde, behoefde „in te grijpen". Ook de rest van het programma werd tot genoegen van de aanwezigen uitgevoerd en het korps van de tram mag met vol doening op dezen avond terugzien. Het was een muzikaal succes voor de uitvoerenden en voor hun aanvoerder, den heer R. van 't Hoff. Mogen de volgende concerten beter be zocht worden. HET WINTERPROGRAMMA VAN DE AFD. LEIDEN VAN DE NED. VER. VOOR HUISVROUWEN. Het bestuur dezer afdeeling, die voort durend in ledental toeneemt, denkt den leden in de a.s. wintermaanden heel wat aan te bieden. Éénmaal in de maand wordt een theemiddag gehouden, waaronder er zijn, die ons niet onbelangrijk voorkomen, zooals: bezichtiging van weefwerk, enkeie demonstralies, en voordrachten en zang; dan staan eenige avondlezingen op de agenda, waarbij verschillende - spreeksters van buiten Leiden zullen optreden met on derwerpen, welke speciaal vrouwen kunnen inleresseeren, terwijl vervolgens een aantal cursussen zullen worden gegeven o.a. in moderne paedagogiek, door mevrouw Rie- bensKeufslag, leerares in de paedagogiek te Amsterdam, in Nederl. Letterkunde door mevrouw GoemansBoldingh, over de Ita- liaansche taal, zuigelingenverzorging, we ven, slöjd en eenvoudig tuinieren, welke laatste cursus zal worden gegeven door den heer Jonker, opzichter der gemeente-plant soenen alhier. Er is dus voor elk wat wils en wat nut tigs te leeren. Het bestuur wachtte zich echler zij het alleen maar voor den 9chijn dat het verwijt hun treft de huis vrouwen uithuizig le maken. HET LEIDSCHE VOLKSHUIS. Programma 19271928. Wjj ontvingen het programma van het Leidsche Volkshuis, waaruit blijkt, dat er voor de kinderen van 613 jaar in het komende seizoen o. a. zal zijn: Speelzaal (G—9 j.), Clubs (9—13 Poppenaankleed- clubs (meisjes 9—13 j.), Zaagclubs (jongens 1113 Gymnastiek (jongens 1118 j.)t Rhythmisehe gymnastiek (meisjes 913 j.), Kinderkoor (913 j.), Verteiuur, leeszaal en bibliotheek. Voor jongens en meisjes boven 13 jaar is er o. a. eon weefclub, les in kantklossen, zangkoor, rhythmische gymnastiek, teeken club, mandolineclub, tooneelclub, museum- bezoek, jeugdconcerten en eenige lezingen Verder bevat het programma bijzonder heden betreffende de afd. huishoud-onder- wijs, waarin verstel- en naailessen en knip- lessen voor meisjes worden gegeven. Voor volwassenen zal weer onderwas worden gegeven in de Ned. taal, rekenen, lezen en schrijven, Esperanto, stenografie, boekhouden. Engelsch. Duitsch, Fransch. Er is een ontwikkelingsclub en een vrou wenclub. Cursussen worden gegeven over Verband leer en Eerste Hulp bjj Ongelukken, natuur kunde, ziekenverpleging in huis, letterkunde, voingheid in het huisgezin, en over lage, middelhoog© en hooge berglanden. Er worden voorts acht voordrachten ge houden en een aantal muziekuitvoeringen^ tentoonstelling, enz. Een goed bezet programma. DE BIOSCOPEN. In het Luxor-theater draait voor de pauze de beroemde film Gösta Berling naar het niet minder beroemde boek van Selma La- gerlöf door Svenden voor de film bewerkt en door UFA uitgebracht. Men mag aannemen, dat ook in Leiden talloos velen Selma Lagerlöfs grootste werk gelezen hebben. Zij in de eerste plaats zul len deze film waardeeren, omdat bij de verfilming van het moeilijke en aan regie en acteurs hooge eischen stellende werk, zeker even sterk de bedoeling van de schrijfster wordt weergegeven, als zij die zelf in woorden vermocht uit te drukken. Iets van het Gösta Berling als scenario te zeggen achten wij overbodig. Wie deze film ziet, zal vooral door het suggestieve spel van Majoorske en Gösta Berling (Lars Hansen) geboeid raken en verlangend ook naar het boek grijpen. Na de pauze brengt „Luxor" deze week de film „Verleiding", waarin Lya di Pulti gelegenheid krijgt haar machtig dramatisch talent ten volle te ontplooien. Zij wordt daarbij terzijde geslaan door een aantal acteurs, die waardig zijn in haar schaduw 'te staan,.... het gegeven is boeiend van begin tot einde,.... een goéde film. Tusschen de beide films doet de firma Junglas Co. haar best om den bezoeker met behendige en dwaze sprongen en won dingen te amuseeren. En de beide komi sche springers slagen daar opperbest in. Want reeds bij hun eerste optreden te Lei den hadden zij gisteren herhaald da verend, en verdiend applaus. Het City-theater brengt deze week een welverzorgd en interessant programma Na de Nieuwsrevue draait eerst een korte film, getiteld „De Apache'nridder". waarna als eerste hoofdnummer vertoond wordt ,.De familie twee hoog" met in de hoofdrollen J Farell Mac Donald als Vader en Virginia Valli als dochter, genaamd Loes In deze tragi-komische film krijgt men te zien hoe BINNENLAND. Een inspecteur van politie te Den Haag door een inbreker levensgevaarlijk gewond. (Gemengd., 2e blad). Bij een ontploffing te Leimniden is een 20-jarige schippersknecht gedood. (Gemengd 2e blad). Een sncces van mej. Brann bij de Enro- peesche zwemkampioenschappen. (Sport, 4e blad). Dnitschland leidt met 80 in den lawn* tenniswedstrijd tegen Nederland. (Sport, 4e blad). BUITENLAND. De zitting van den Volkenbondsraad. (Buitenl., le blad). De 3e verkeersconferentie is gesloten. (Buitenl., le blad). Weer een incident in het Russische dele gatiegebouw te Warschau. (Buitenl., le bl.). Nieuws nit de vliegwereld. (Buitenl., le blad). een bankbediende Charles Grant kennis maakt met Loes. Haar vader is een een voudige tramconducteur, doch moeder, die zich voordoet ai&of zij van een gegoede familie is, beteckenl voor Charles een .sta in den weg' voor een huwelijk tusschen Loes en hem. waarna hij zich voorstelt ver der op eigen voet te gaan. Doch wanneer haar vader Charles op de groote „bluf" van zijn vrouw wijst, is hij weldra tot zijn oude illusies teruggekeerd. Onderwijl is Loes naar een Lunapaik in de nabijheid van New- York gegaan, waar zij eenige vriend n ont moet, waar zij zich mee vermaakt. Charles echter volgt haar en spoedig weten zij het daar weer roet elkander eens te worden, v/at den toeschouwer ten slotte een huwe lijk toont Na de pauze als 2de hoofdfilm „De Schipbreuk een sensationeel drama in 7 acten, waarin Siena Oweso, Joseph Schild- kraut, Mathen Betz en Clarence Buston ieder voor zich hun rol roemrijk weten We vertolken. Het geheel laat ons zien hoe een meisje uit San Francisco door wanhoop als jongen verkleed per boot den overtocht maakt als blinde" passagier. Na echter door den stuurman ontdekt te zijn, wordt zij naar den kapitein geleid, waar dan uitkomt, dat zij een meisje is. De kapitein, hiervan ge diend, geeft haar kleeren en zij moet de verdere reis zijn reisgenoote zijn. Zij wil hier echter niets van weten, temeer daar hij enkele vergeefsche pogingen doet om tot een huwelijk te komen. Ondertusschen breekt een groote storm op zee uit, waarbij de bemanning zich in de sloepen probeert te redden. Hoe zijzelf den verdrinkingsdood ont komt, leert de rest van deze film, die wij gaarne aanbevelen om te gaan zien. De directie van het Trianon-theater stelt alles in het werk om den stroom van rol prentliefhebbers, welke in de eerste weken deze bioscoop bezocht, le doen voortduren. En het is begrijpelijk, dat zij dit doel tracht te bereiken door uitsluitend eerste rangs films uit (e brengen. In dit teeken slaat dan ook het programma, dat deze week den bezoekers wordt geboden. Het vangt aan met een zeer uitgebreide week- revue, waarvan de mode-show in natuur lijke kleuren vooral bij de dames stellig be langstelling zal ondervinden. Nadat nog een danspaar ons op het witte doek van hun kunst heeft doen genieten en een ko- misphe twee-acter „De Anti-boksbond" ons een halfuurtje van onbedaarlijk lachen heeft bezorgd, wordt voor het eerst in dit theater onze aandacht gevraagd voor een variété-nummer, nl. het optreden van de Wladimir Pique Troupe, een uitstekend Russisch kunsttrio, dat met z'n zang en spel uitbundig succes oogstte en zes-, zeven maal door het enthousiaste publiek werd teruggeroepen. Als na de pauze de lichten weer dooven, verschijnen op het witte doek de dolle avonturen van een drietal Amerikaansche meisjes, die de gelukkige winnaressen zijn van een kruiswoordraadselwedstrijd en als belooning daarvoor een gratis-reisje naar Monte Carlo mogen ondernemen Hoe het hen daar vergaat, ga men zelf maar eens zien. Men zal zich stellig kostelijk amu seeren. Ondanks het feit, dat het drukkend- warme weer weinig noodt tot bioscoop-be zoek, (rok het programma van het Casino theater gisteravond nog tamelijk veel be langstelling, welke belangstelling het dan ook ruimschoots verdiende, en wel voor-.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1