KUNST EN LETTEREN. DE FONDSENMARKT. RADIQ-PROGRAMMA Uw Haar zozon, dahlia's en alle andere bloemen, die, in vollen bloei, haar bloesems niet omhoog kunnen houden. Toevallig zag ik juist dezer dagen bij kennissen iets heel geschikts: een ijzeren draad was rond gebogen en in den grond waren drie stokjes geplaatst, die van onderen tot een punt waren geslepen en van boven gespleten; in die splitsing rustte het ijzerdraad, dat door de er over- en door heen groeiende planten geheel werd bedekt. Zoo'n standaard is zeer gemakkelijk te ma ken en heeft bovendien het voordeel, dat u er zelf precies de hoogte voor kunt bepalen, in verband met wat uw plant noodig heeft. Die zelfde dame heeft veel last van ko nijnen, die 's nachts haar tuin binnen drin gen en er ware verwoestingen aanrichten. Probeer eens of u ze niet uit de buurt kunt houden met wat creosoot. De konijnen kunnen die lucht niet verdragen. Sprenkel 's avonds wat creosoot om de planten, die het het hardst hebben te verduren, en ook langs uw heg en op de plaatsen, waar de knagertjes uw tuin binnen dringen. Ik wed, dat u geen bezoek meer van hen krijgt. Dan is er iemand, die maar geen mooi gelijk, goed grasveld kan krijgen en toch zoo graag een egaal groen tapijtje zou willen hebben. Inderdaad vraagt een dergelijk grasveld enorm veel zorg, het gansche jaar door doch als het eenmaal mooi i s, dan kost het niet zooveel moeite meer om het op peil te houden. De meeste menschen denken: „01 zulk gras, dat groeit well daar behoeven we niet naar om te zien; als we maar veel sproeien, dan komt dat groene 'zaakje wel vanzelf voor mekaar". Maar 't zit héél andersl Want als gras niet de goede zorg en de juiste mest krijgt, dan komen er overal kale plekken, mos, madeliefjes, klavers, onkruid en bloeiende grassen te voorschijn. Mos b.v. tiert, wanneer het gras begoten wordt en ae grond het water niet verwerkt; men ziet het immers dikwijls op vochtige plaatsen; ook kan de schuld bij groote boomen liggen, die te veel schaduw werpen op het gras; soms is mosvorming het gevolg van te zure grond met te weinig kalkgehalte. U kunt mos en kleine onkruidjes het best verwijderen door er een laag bakaarde over te strooien. Hierdoor wordt het mos weggebrand, ter wijl de betere grassoorten er door uit groeien. Soms lijkt het gras om de onkruid plantjes ook wat verschroeid; doch na de eerste flinke regenbui, herstelt dat gras zich direct, en dadelijk ziet het geheele veld er dan frisscher en beter uit. Madeliefjes, paardebloemen en onkruid met lange wortels moeten stuk voor stuk worden uitgetrokken. Dit gebeurt het best afdoende, wanneer u het grasveld in reepen van een halven meter verdeeld, die dan systematisch afzoekt en ieder plantje, dat cr niet hoort, uittrekt met behulp van een vork of een wied-mesje. fs het grasveld te zacht en sponsachtig gedurende den grootsten tijd van het jaar. dan is de grond te zuur en zijn er vermoe delijk veel wurmen. Deze moeten het eerst worden verwijderd. Iedere drogist of zaad handelaar kan u aan wurmen-doodende middelen helpen. Wanneer dat door de aarde is heengewerkt, kunt u een laagje houtskool of sintels over de aarde uitspreiden. Dit zui vert den grond, en verzacht hem tevens, ter wijl bovendien de oppervlakte stev,ger wordt en de grond zelf veel vruchtbaarder. In het voorjaar moet het gras een goede, vlugwerkende mest hebben, ongeveer 2 ons per vierkanten meter grond; het verdient aanbeveling de mest te vermengen met ten weinig klei of zand, waardoor de mest ge lijker verdeeld kan worden. Het beste voor het gras is, dat u het ge regeld om de twee a drie weken wat kunst mest geeft. Houdt dit het gansche voorjaar en den geheelen zomer vol, geef vooral niet te vee! tegelijk en verspreidt het goed; het is zeer nadeelig als op het ééne punt meer mest wordt gestrooid dan op het andere. ZoodTa de mest is uitgestrooid, moet het gras direct overvloedig begoten worden. Indien u de juiste mest gebruikt, voor komt u het opgroeien van mos en klaver. Geregeld maaien en rollen van het veld be vordert de hardheid van den grond en den groei der goede grassen. Maar u bereikt niets al maait, rolt en sproeit u nóg zoo vlijtig, indien u niet eerst voor goede bemesting gezorgd heeft. De mest-melange moet zóó zijn samen gesteld, dat de groei van klaver en wnde grasjes belemmerd wordt; wanneer u daar niet in de eerste plaats voor zorgt, brengt u niels van uw gras terecht Kale plekken in uw veld moet u behan delen met een mengsel van scherp zand of kleiaarde en goed graszaad, zaai ongeveer vier 'i zes ons hiervan op een vierkanten meter. Zwaar zaaien is goed, wanneer het gras veld erg droog is, zoodat de zaadjes op le aarde vallen en niet op de andere gras blaadjes. Strooi er vervolgens een laagje compost of aarde overheen en ga dan flink gieten en luchtig rollen. Duur is deze methode niet en zeer ton nend maar't kost veel zorg en tijd. Een half jaar later echter kunt u genieten van een prachtig groen fluweelig gras tapijt zonder eenig onkruid. rym", voor 3 st. gem koor met orgel van dr. L. Refico. Na de H. Mis „Tantum Ergo", van Zahlfleis, voor jongens en mannen, daarna „Laudate Dominum", 7e toon Gre- goriaansch. De organist speelt (voor de H. Mis) Preludium van M. Springer, na de H. Mis3de Choral van H. Andriessen De pre dikatie van Pastoor Perquin heeft tot on derwerp; Wij Katholieken en het regeerend Vorstenhuis. 12.Plechtige „Te Deum" voor H. M. de Koningin. Henk Ramselaar speelt: Grand Choeur van A Guilmant. Het mannekoor der parochie zingt: Domine Sal- vum fac regem hostrum" van Joh. Win- nubst. „Te Deum" van Don Lorenzo, voor jongens en mannen en vervolgens speelt de organist „Processional" van F. Edw. Ward. 12.30—1.30: Lunchmuziek door het Pa- lace-ensemble v. h. Palacehotel te Scheve- ningen door de heeren: John Beek, viool, T. Zorg, piano en Michel Gompertz, cello, mevr. J. Berckenhoff uit Bordeaux. 1.30- 2.00: Lezing door den heer Henri de Groot over: De Nederlandsche Toonkunst vanaf de 17e eeuw tot op heden. 2.003 30 Klassiek concert, met medewerk, van de heeren Gerard Zalsman, bas, Jean Devert, altist; Ch. v. Isterdael, cello en J. R. Grave- lotle, piano. 3.30-V-430: Uitzending van de nieuwste gramofoonplaten. 5.50: Dienst in de Schinkelkerk te Amsterdam. Voorganger: ds. H. S. Bouma Orgelspel, Vo tum en Zegengroet. Zingen: Ps 73 1. Le zen: Geloofsbelijdenis en Jes. 28 1429. Zingen: Ps. 103 5. Gebed. Tekst: Jes. 28 2429. Zingen Ps. 66 4 en 5, le gel preek. Tusschenzang Ps. 33 10, 2e ged. preek. Dankgebed. Zingen Ps. 119 36. Zegen. Or gelspel. 8.Nieilwsber. en sport-uit- slagen. 8.15: Aansluiting van het Kur- haus te Schevemngen. Het Residentie-or kest o. I. v. prof. Georg Schneevoigt, Zlatko Balokovic, viool, P. Veenstra, waldhoorn. Daventry (1600 M.) en Londen (361 M.) 3 50: „Sullivan en German", Orkest, E. Cruickshank, contra-alt. 3.45: Vertellin gen uit het Oude Testament. 5 506.05: Liefdadigheidsoproep. 8 20 Orgelconcert door Ch. Warner. 8.35: Dienst in de Wesley's Chapel. 9.19: Liefdadigheidsop roep. 9.20: Weerber., nieuws. 9.35 A. Sandler en het Grand Hotel Eastbourne- orkest. D. Smith, bariton, A. Sandler, viool. 11.05: Epiloog. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 10.50 11.20: Concert. 12.502.10: Orkestcon cert. 5.055.55: Orkestconcert. 8.50 11.20: Concert. Orkest en solisten. Dansmu ziek en zang. Langenberg (469 M.), Münster (242 M.) en Dortmund (283 M.) 92010.20: Kath. Morgenwijding. -11.201220: Orgelcon cert 1 202 5(7 Kamermuziek, Werag, strijkkwartet. 5.606 50' Orkestcnncert. 7.50: „Der Troubadour", opera in 4 acten van Verdi. Daarna tot 12.20 dansmuziek. KSnigswusterhausen (1250 M.) en Berlijn (484 en 566 M.). 9.20: Morgenwijding. 11.501.10: Openluchtconcert. 5.20 7.15: Orkestconcert. 8.50 Vroolijk orkest- concert 9.35: Edw. Griegavond, Ufa- Symphoniker. 10.5012.50: Dansmu ziek. Hamburg (395 M.) 4.508.20: Concert 9.35: Morgenwijding. 1150: Opera- concert. 125: Orkestconcert. 3.20 Vroolijk concert 5.60: Orkestconcert 8.20: Grieg-avond. Daarna dansmuziek tot 11.10. Brussel (509 M.) 5.206.20: Dansmu ziek. 8 35: Kamermuziek. 9 20' Kur- hausconcert. 10.5011.20: Dansmuziek. BLOEMENSPROKE. Zooals wij reeds mededeelden, zal op 14 en 15 September, ter gelegenheid van de herdenking van het vijftigjarig bestaan der Afdeeiing Leiden van de Kon. Ned. Maalij. voor Tuinbouw en Plantkunde e*n opvoe ring plaats hebben van de Koebergs „Blot- mensproke'. Het was een gelukkig denkbee:d van de Afdceiing ter gelegenheid van haar jubileum dit fraaie kunslspel weder eens naar voren te brengen. Bloemensproke werd gecomponeerd door F. E. A. Koeberg op woorden van Lily Green en in 1907 door een uitgelezen pu bliek opgevoerd in het Gebouw van Kun sten en Wetenschappen te s-Gravenhnge; het oogste toen zeer veel bijval. Een gedeel telijke opvoering er van vond in 1915 plaats tijdens de Lustrumfeesten van het Leidsche Studentencorps. Deze voorstelling geschiedde in de open lucht met gevolg, dat slechts een paar bedrijven van de vier konden opgevoerd worden. Ook toen wekte het de algemeene bewondering. Een goede opvoering van dit kuns'spel eischt zeer veel zorg. De uitvoering moet voornamelijk door jongeren geschieden, voor de koren zijn goede krachten benoodigd, de ensceneering eischt veel kunstgevoel. De Leidsche Aideeling is in deze zeer goed ge slaagd. Leden en adspirant leden van de dame9gymnasliekvereen. Brunhilde zullen de verschillende bloemen en insecten voor stellen. De costuums daartoe zijn ontwor pen door mevr. Martens van Balgooy le Haarlem, in overleg met de regelings-com- mis9ie. Zij zullen dit keer geen gestyleerde bloemen daarstellen, maar zijn zoo ver vaardigd, dat ieder costuum in kleur en vorm zoo veel mogelijk de bloem weer geeft, die het moet voorstellen. Tal van nijvere handen zijn thans te Haarlem in het kunstatelier Florigaza aan de vervaardi ging er van bezig. Het spel zal op open po dium worden opgevoerd, de hof van Flora- geheel uit levende planteD en bloemen wor den opgebouwd, terwijl de samengestelde eleclrische installatie, die zoo'n voornamen rol speelt, door de firma de Vries en Ste vens zal worden aangebracht. Een aantal dames verkiaarden zich bereid de koren te zingen en bovenal zal de componist zelf de uitvoering aan den vleugel begeleiden. Het beloofd dus in alle opzichten een hoogstaande kunstopvoering le worden. Bloemensproke symboliseert den strijd tusschen de dag en de nachtbloemen. De eerste verlangen dat het altijd dag is. de laatste, dat het steeds nacht zal zijn. Op haar bede heeft de Godin Flora haar bemid deling bij Moeder Natuur. Deze stemt toe aan den wensch der meerderheid te vol doen; de dagbloemen hebben de overhand Naar uit Genève wordt gemeld, heeft do bekende Amerikaansche professor Irving Fi3her er dezer dagen een rede gehouden over het geldvraagstuk. Daarbij wees hij op het eigenaardige verschijnsel, dat onze een heden van gewicht en maat eens voor al zijn vastgesteld, maar dat de maatstaf, waarmee wij de waarde der goederen meten, aan voorldurende verandering onder hevig is. Wel ie er ten schijnbare stabili teit, door Prof. Fisher de „geldillusie" ge noemd, omdat een gulden steeds gelijk is aap honderd cents, doch de koopkracht van den gulden is niet steeds dezelfde. De gou den standaard verandert hieraan niets, daar juist de koopkracht van een zekere hoeveel heid goud zich voortdurend wijzigt. Zoo be draagt de goudprijs in de Vereenigde Stalen reeds sinds 1837 8 20.67 per ounce. Des ondanks is de koopkracht van den dollar in de laatste 90 jaax zeer uiteenloopend ge weest. Ttn Bewijze geeft prof. Fisher het vol gende slaalje van de waarde van den dollar in verschillende jaren, uitgedrukt in dollar cents met de koopkracht, die deze in 1913 hadden: RECLAME. 1860 1865 1879 1896 1913 1920 1922 1925 1927 (Aug0 De oorzakfn uud dollarcents van 1913 40 100 150 100 70 60 75 van deze veranderlijke waarde van het geld zijn, volgens Prof. Fisher, in inflatie en deflatie en zijn niet hij de goederen gelegen. Schaarsehle en overvloed van goederen vormen wel een verklaring voor de verande ringen van de afzonderlijke prijzen. Maar die veranderingen in het algemeene prijs niveau kan men op deze manier niet verkla ren. De oorzaken daarvan zal men bij het geld (crediet) moeten zoeken, dat nu eens schaarsch dan weer overvloedig is. De fei ten zijn hiermee in overeenstemming hoe wel er van een bijzondere schaarschte aan goederen geen sprake was. Daarentegen daalden de prijzen in 1921. terwijl de goede ren toen schaarscher waren dan gewoon lijk. Kortom, bij alle groote prijsbewegingen was de oorzaak in inflatie of deflatie ge legen. De hoeveelheid geld (crediet) en de omvang van het. handelsverkeer houden a. h. w. een wedloop met elkaar. Is Je éér9le vóór. dan is er inflatie en stijgen de prijzen. In het omgekeerde geval is er defla tie en dalen de prijzen. Deze eenvoudige' voorstelling van zaken en het is altijd dag. Door het voortdurende j verklaart het grootste gedeelte van de be- VOOR ZONDAG 4 SEPTEMBER. Hilversum, (1060 M.): 10.15 Dienst in de St. Franciscus Xaveriuskerk aan het Zand te Amersfoort. Het zangkoor der kerk o. 1. v. A. J. Tannhauser. H. Ramselaar, orga nist, predikatie door Pater L. H. Perquin O.P., voorz. van de K. R. O., Amsterdam. De H. Mis wordt opgedragen door W. J. M. Tempelman, voorz. van het zangkoor en leider van het jongenskoor. Voor de H. Mis onder de besproeiing met wijwater wordt gezongen: Antifoon en Ps .50 Voor het „Ky rie". Introitus (Ps. 731. Na het ..Gloria in Excelsis", Graduale, Alleluia. Alleluia (Ps. 89). Na het „Credo" Offertorium. Na het .Agnus Dei", Communio. Het gem. koor (jongens en mannen) der St. Franciscus Xa veriuskerk zingt de Missa „Regina Marty- VOOR MAANDAG 5 SEPTEMBER. Hilversum, 1060 M. 12 u.Politrieber. 12.352 u.Lunchmuziek door het Tria- nontrio (pianq, viool, cello). 4.405.55: Kinderuurtje, door mevr. Antoinette v. Dijk. 67.45Concert door het A.N. R.O.-orkest. Ari Vadèsta, bariton. 7.45: Politieber. 8.10: Aansluiting van het Kur- haus te Scheveningen. Volksconcert door het Residentie-orke*t o.l.v. Ignaz Neu- mark. RéHe Rimathé, zang. In de pauze een Lezing over: De Nederlandsche Jaarbeurs, door K. Graadt van Roggen. 10.15: Persberichten Daventry, J600 M- en Londen, 361 M. 12.20: Daventry-kwartet en solisten (so praan, bariton.) 1.202.20: Orgelconcert 3.20: S. Bowman's trio en solisten (so praan, tenor, piano). 5.20: Huishoud- praatje. 5.35: Kinderuurtje 6.20: Het Daventrykwartet. 6.40: Radiober. 6 50: Tijds., weerb., nieuws. 7.05: Het Daventry-kwaret. 7.20: Dram. critiek. 7.35: Suites van Handel. 7.50: Licht operaconcert. Orkest en M. Blybh, so praan. P. Jones, tenor. 9.20: Weerber., nieuws. 9 40: De Volkerenbond. 9.50: Nieuwsber. 9.5511.20: ,,The new mo- railty", comedie van H. Chapin in 3 acten. Het Radio-trio en de Radio-Players. Parijs Radio-Paris",1750 M. 10.50 11.20: Concert. 12.50—2.10. H. Georges en zijn Jazz ,,Ciro's". 5.055.55: Dans- licht en de warmte worden bloemen en in secten uitgeput en weer wenden zij zich tot Flora, die van de Natuur toestemming ver krijgt, dat het steeds nacht zal wezen. Nu i9 alles donker, doch noordenwind en regen vlagen doen de bloemen lijden, die ten slotte geen raad meer wetende zich nogmaals tot Flora wenden. Op haar bede beslist dan de Natuur, dat het beurtelings dag en nacht zal zijn. Gioote vreugde heerscht over deze be slissing onder het bloemen en insectenvolk en met een lofzang op Moeder Natuur ein digt dit fraaie spel. Wij vertrouwen, dat de goede zorgen aan dit kunstspel gewijd, tot een wrr'.-o.ij'c fraai geheel zullen voeren. KERKCONCERT IN DE PIETERSiOlRK. Maandag 12 September zal in de Pieters kerk een kerkconcert gegeven worden door Mia Peltenburg, sopraan, Louis van Tulder, I tenor en Hendrjk Andriessen orgel. WEEKBLADEN. „DE VRIJDAGAVOND" bevat o. m.' af- beelding van de maquette voor de nieuwe synagoge in Amsterdam Oost (Watergraafs- langrijke prijsbewegingen in de ge^hiedenis 26 Aug. 2 Sept. Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga'; New-York 12.18 1/2 59.37 9.78 1/2 34.74 1/2 2.49 5/8 12.13 3/16 59 35 1/2 9.78 1/2 34.74 2.49 5/8 I Dei emissiemarkt vertoonde in de afge- 1 loopen maand Augustus eenige achteruit gang in de bedrijvigheid. In totaal kwamen emissies tot een bedrag van f 39 7 millioen aan de markt tegen een totaal bedrag van f45.6 millioen in de voorafgaande maand en f55.9 millioen in Juni.. Onder de jong ste uitgifte kwam één conversieleening voor van de gemeente Amsterdam, groot f 8.750.000 rente 41/2 pCt. en tegen den koers van 981/4 geëmitteerd. Bijgevolg werd aan nieuw geld in de maand Augustus f31.1 millioen uitgegeven, vergeleken met een gemiddelde van f 44.1 millioen over de eerste zeven maanden van 1927 en f 22.9 millioen over de maanden Augustus van het vorige jaar. "Veel verandering toont de looale fondsen- mark. nog niet en degenen, die van hun vacantie-Uitstapje terugkwamen, vinden haar auioiciuaui \j\jsi p* a ter graai s- no^ ze Was ^oen ze heengingen. Een meer), en verschillende lezenswaardige ax- bijna volslagen gebrek aan affairs oranemr/ï )tikele<n. muziek. 8.50—10 50: Opera-comique frag menten. Orkest, soK. Langenberg, 469 M., Minister, 242 M. en Dortmund, 283 M. 1.30—2.50: Concert. Kamer-ahrp terzet en sopraan. 5.506.50: Orkestconcert. 8 40: Orkestconcert. We- rag-orkest en koor. K. Hansen, sopraan. B. Mittmann, viooL R. Fntzsche, fluit. K. Wessel, harp. Daarna tot 12.20: Dansmu ziek. Kónigswust-erhau8en, 1250 M. en Berlijn, 484 en 566 M. 12.208.05: Lezingen en lessen. 8.50: Sport in gedichten. 9.20: Sport- en wandelliederen. 9.60: Sonate D-moll, Brahma, voor viocl en piano. Hamburg^ 395 M. 4.35: Celloconcert. 5.20: Grsknofoonimiziek. 6.20: Orkest- concert. 7.20: Concert. 8 20: Duitsc<e avond. Norag-orkest en solisten. 11.10: Sluiten. Brussel, 509 M. 5.206 20: Triocon cert. 7 50: Koorzang. 8 50: .Christus Rex", oratorium van Don A. Verhaegen (400 medewerkenden). 9.5010.35: Or kestconcert. In „DE WERELDPOST" vindt men, naast vele actueele foto's, „De Goudweegster" van Rembrandt gereproduceerd. In „HET LEVEN" vindt men foto's van Kinderschoonheid in Oost en West, van Ber lijn bij nacht, enz. „DE GROENE AMSTERDAMMER" bevat o.a. Nieuwe Verzen van A. Defrense, „Toe nadering" van prof. R. Casimir, en een kostelijk gedicht van Charivari us. „DE HAAGSCHE POST" bevat een inte ressant artikel van prof. dr. H. W. C. Bordewgk over de Waardevastheid van het geld, en vele andere lezenswaardige bijdragen eu platen. NIEUWE UITGAVEN. Actieve Handelspolitiek. Versohenen is „Actieve Handelspolidekw, zijnde feiten en uitkomsten, samengesteld door J. E. Vleeschhouwer, en uitgegeven dcor de Nederlandsche Vareeniging voor Vrijhandel. Het is een studie, die geschreven is op verzoek van genoemde vereeniging, maar die geheel en al voor de verantwoor ding van den schrijver komt. Het is, volgens het voorwoord, het eerste werk op dat ge bied, waarin niet alleen gegevens zijn bij eengebracht, doch dat ze bovendien aan een stieng systematisch onderzoek heeft onder werpen. Van de Koninklijke Kweekerij „Terra Nova" te Aalsmeer ontvingen wij een cata logus en prijscourant planten, enz. De 32ste halfjaarljjksche aflevering van Elsevier's uitgave „1001 kijkjes in Zwitser land" bevat wederom een keur van foto's uit dit wonderschoone berggebied. Onze Telefoonnummers DIRECTIE en ADMINISTRA TE 2500 (op 2 lijnen) REDACTIE 1507 O b(jna volslagen gebrek aan affaire, gepaard gaande met een vaste tendenz over bijna alle afdeelingen. Het eenige verschil is e;gen](jk, dat er thans grootere belangstel ling voor Thee-aandeelen bestaat, een fond- sensoort, die tevoren geheel verlaten was. De statische positie van het artikel thee is den laatsten tijd gunstig voor de pro ducenten, speciaal ten gevo.ge van de s jj- g6nde wereldconsumptie. Doch niet alleen de vraag, maar ook het aanbod is ten gunste der producenten. De oogst in Noordelijk Indië immers bljjft 12 mil.ioen pond ten achter. Als gevolg hiervan hebben, aldus de „Sta tist", de koopers ten slotte hun aankoopen hervat. De prjjzen zjjn te Londen in de afgeloopen week dan ook met 2 d. per pond gestegen. Dit heeft eveneens een groote levendigheid met oploopende koersen op de aandeelenmarkt teweeggebraoht. Ds laatste thee-„boom", welke de aandeelenmarkt ge kend heeft, was in 1925. De statistische positie is thans echter veel sterker. De voorraad bedroeg eind Juli j.L n.1. 137 mil- licen pond, zijnde het laagste cijfer sedert JoniAugustus 1924. De consumptie is sedertdien echter met 50 millioen pond toegenomen en er is, volgens genoemd blad, geen reden om te veronderstellen, dat zij niet verder toe zou nemen. Wat de prijzen betreft was het afgeloopen seizoen net slechtste sedert 1922. Thans is daarin echter met een stijging van 2 d. verbetering ge komen. Had de markt gedurende de eerste helft deze: berichtsperiode in sommige afdeelin- ger. een eenigszins ongeanimeerd voorkomen, in de tweede helft was de stemming geheel gekeerd, en kenmerkten sommige aandeelen soorten zich zelfs door een wil.ig verloop. In dit verband moeten in de eerste plaats genoemd worden Suikeraandeelen, die alle biitengewoon vast waren in verband met de sterke stijging van de suikerprijzen te New-York. Naar ait New-York wordt gemeld, schrijft men de stijging van de suikerprijzen in den laatsten tijd toe aan geruohten van een vndere restrictie van de Oubaansche sui kerproductie op 4 millioen ton, tegenover wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos 'iet blijft beter zitten indien gy het des morgens .nwrytt meteen weinigPuroi 't voldoet iedereen 7669 41/, ton in hst vorige jaar. Naar verluidt zullen er bovendien nog andere wettelijke maatregelen genomen worden en zal er een centrale organisatie voor den verkoop der Cuba-suiker worden opgericht. Op deze wfize zou men hopen op betere verdeeling der productie te bereiken en de prijsdrukkende concurrentie uit te schakelen. Voor Tabaks3andeelen bestond er ook algemeen eenige meerdere belaagste.ling, die tot iets hoogere prijzen leidde. Voornamelijk werden certificaten Oostkust gekocht, die ongeveer 4 pet. stegen. Scheepvaartaandeeleri al eveneens gunstig gedisponeerd en vrij algemeen hooger. Kubberaandeelen aanvankelijk op vorige prijzen en met stillen handel, liepen later eveneens een paar procenten omhoog, in verband wellicht ook met een bericht, dat de belanghebbenden op Malakka besloten zouden hebben de En^elsche regeering op nieuw te verzoeken, de overdracht van in een bepaald kwartaal afgegeven uitvoer- ccupons na hei verstrijken van dat kwartaal t9 verbieden. In aandeclen Amsterdam ontwikkelde zich daarbij nogal eenige affaire, terwijl de koers vau dit fonds een 4-tal procenten kon mon- teeren. Ook andere soorten als Bandara De rebberprijzen op de Londensche markt zijn in de afgeloopen week gedaald, meer in het bijzonder de lange termjjn-noteering. Het optimistisch element in de markt komt door de heerschende omstandigheden weinig tot uiting, en het oogenblik van de stijging der prijzen wordt steeds weer opnieuw verscho ven. Het publiek is thans echter wel wat meer aan de markt; de groote daling der rut herwaarden aan het einde van Juni schijnt de voornaamste oorzaak te zijn voor eee iets optimistischer kijk in den jongsten tijd In boeverre dit optimisme, zoo zegt de Statist, gerechtvaardigd mag heeten, is moeilijk te zeggen, dech kan wellicht wor den beoordeeld naar de rubbervoorraden, aan het einde van elke maand aanwezig in de Vereenigde Staten, Londen, Penang en Singapore en de zeilende rubber onder weg naar de Vereenigde Staten. Deze waren: Tons December 1926 199.352 Januari 1927 200.491 Februari 219.397 Maart 226.346 April 221.773 Mei 231.468 Juni 222.867 Juli 225.241 Uit deze tabel blijkt wel, dat de voor raden nog geenszins een neiging toonen om regelmatig efl voortdurend te dalen, terwijl de verschepingen in den komenden tijd waar schijnlijk gelijk zullen zijn aan het. verbruik. !i De uitvoeren vanuit het Maleische restric tie-gebied Ceylon zijn wat meer bemoedigend en doen zien, dat de restrictie wel effect heeft. 1926—'27 1925—'23 Tons Tons Nov.—Jan 88 303 104 930 Febr.—April 78.521 103.242 Mei—Juli 62 683 103.233 Bovendien komen deze cijfers in een voordeehger licht dan bij het begin van het jaar, toen het eflect der restriclie werd op geheven door het gebruik van oude export coupons en door toegenomen invoeren uit Nederlandsch-Indië. Petroleumaandeelen alleen bleven luste loos gestemd en voor aandeelen Koninklijke kon de vorige noteering zelfs niet eens ge handhaafd blijven. Voor Scheepvaartaandeelen bestond ook weinig belangstelling, hoewel voor enkeie soorten, zooals o.a. Nievelts, de vraag lo-h overwegend was, zoodat deze afdeeling over het geheel genomen, toch een eer vaste teu- denz deed zien. Binnenlandsche industrieele aandeelen stil en weinig veranderd. Van Kunstzijde- aandeelen waren Enka'e opnieuw iets zwak ker. Van buitenlandsche soorten waren aan deelen Zweedsche Lucifers aanmerkelijk hooger. Amerikaansche shares verwaar loosd. Op de beleggingsmarkt trokken de ver schillende Fransche spoorweg-obligaties do aandacht door een zeer vaste tendenz. Geld op prol. 4 pCt. 26 Aug. 6 pCL Nederland 1922 105% 5 pCt. Nederland 1918 102 4'/» pC! Nederland 1916 100% 4'It pCL Oost indié 1926afü 95%« Amsterdamsche Bank 179% Koloniale Bank 288 Cert Ned Randel-Mij. 181% Holt Kunstzijde 118% N'ed Kunstzijde 350 Maekubee 109% Jurgens gew aand. 183% Philips Gloeilampen 471 Redjang f^bong 158 Singkep Tin 485 Geconsolideerde Petroleum 215 Kon Petroleum 3451, Amsterdam Rubber 300% Hessa Rubber 448 Holland-Amerika-Lijn 87% Nederl Scheepvaart linie 189% Sloomv Mij „Nederland Cultuur Mij Vorstenlanden 188% Handelsver Amsterdam 764 Arend«burg Tabak Mij. 676 Deli Mij 471% -enemhah Tabaks.Mij 479 Cert. Union Pacific 189% 2 Sept. 105% 101H» 1C0% 98% 179% 288% 182 118% 343% 106% 183% 476 153 482 215 341% 305% 450% H9 194% 190 187 807 681% 471 483% 187% 3—3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 11