68*e JAARGANG VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1927 No. 20696 BERICHT. Officieele Kennisgevingen. KERK- EN SCH0QLNIEUW3. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. LEIDSCH A DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk Iageren prijs. Kleine Advertentien uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nunmer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. LUCHTVAART-ARTIKELEN. Het is ons gelukt de hand te leggen 'op eenige artikelen, de Luchtvaart betreffende, van de hand van Lord Thomson of Cardington, oud-minister der Luchtvaart van Engeland, waarin deze gezaghebbende figuur de diverse luchtvloten aan een beschouwing onderwerpt en ten slotte de vraag stelt of niet een internationale lucht macht moet worden ingesteld in het belang van den vrede. Wij meenen voor deze serie arti kelen, waarvan morgen het eerste zal worden geplaatst en vervolgens lederen Zaterdag een volgende, bij zondere. aandacht te moeten vragen. DE DIRECTIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. de N. V Arnold Manufacturing Company en recht verkrijgenden, tot het oprichten van een fabriek voor het vervaardigen van rijwiel- onderdeelen in het perceel Rijn- en Schiekade No. 124, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie M. No. 4043; b. de N. V. Leidsche Kalkzandsteenfabierk en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een kalkzandsteen fabriek op het. perceel kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie N. Nis. 351 en 352, gelegen aan de Rijnkade; c. de firma Werkhoven en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de bewaarplaats voor benzine in het perceel Pelikaanstraat No. 13, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie H. No. 3515. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester.. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 Augustus 1927. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op DINSDAG 6 SEPTEMBER 1927, des namiddags te twee nur. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet Te behandelen onderwerpen: lo. Beëediging en installatie van de nieuw benoemde raadsleden. 2o. Benoeming van vier Wethouders (vacatures: de H.H. A. Mulder, J. B. Meij- nen, Aug. L. Reimeringer en J. F. X. San ders). 8o. Benoeming van drie leden van de Commissie van Financiën en uit dezen van den Voorzitter (vacatures: de H.H. B. J. Huurman, H. W. Spendel en J. Splin ter Gzn.). 4o. Benoeming van twee leden van de Commissie van Fabricage (vacatures: de H.H. H. W. Spendel en A. J. Schoneveld). öo. Benoeming van twee leden van de Commissie voor het Openbaar Slachthuis, (vacatures: de H.H. J. Wilbrink en Th. M. kW, Bergers). 6o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor het Marktwezen, (vacatu res: de H.H. T. Groeneveld en J. A. v. d. Reijden). 7o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor het Oud-Archief, (vacatu res: de H.H. J. A. van Hamel en Th. B. J. Wilmer). 8o. Benoeming van drie leden van de Commissie voor de Huishoudelijke verorde ningen en uit dezen van den Voorzitter, (vacatures: de H.H. K. Sijtsma, Mr. D. A. van Eek en Th. B. J. Wilmer). 9o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor de Strafverordeningen, (va catures: de H.H. Mr. D. A. van Eek en P. P. Deumer). lOo. Benoeming van vier leden van de Commissie voor het Onderwijs. llo. Benoeming van vier leden van de Commissie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, (vacatures: de H.H. F. Eikerbout, Mr. D. A. van Eek, B- J. Huurman en H. W. Spendel). 12o. Benoeming van vier leden van de Commissie van Beheer over de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" (vacatures: de H.H. B. J. Huurman, M. Dubbeldeman, Th. B. J. Wilmer en Mevr. H. W. B. van Itallievan Embden). (206) 13o. Benoeming van twee leden van de Commissie van Beheer over het Grondbe drijf, (vacatures: de H.H. H. W. Spendel en A. J. Schoneveld). 14*. Benoeming van vier leden van de Commissie voor den Geneeskundigen Dienst en den Keuringsdienst van Waren, (vaca tures: de H.H. B. J. Huurman, Th. B. J. Wilmer, T. Groeneveld en Mevr. H. Dietrich de Rooy). 15o. Benoeming van drie leden van de Commissie van onderzoek der bezwaar schriften tegen aanslagen in het Vergun ningsrecht en uit dezen van den Voorzitter, (vacatures: de H.H. Dr, B. D. Eerdmans, E. J. Coster en A. J. Schoneveld). 16o. Benoeming van vier leden van de Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal", (aftredend: de H.H. Dr. J. A. J. Barge en Dr. G. J. Boekenoogen: vacatures: de H.H. J. A. van Hamel en B. J. Huur man). i (205) 17o. Benoeming van vier leden van het Bestuur der Stedelijke Werkinrichting, uit de leden van den Raad, (vacatures: de H.H. K. Sijtsma, E. J. Coster, Mevr. H. Dietrich de Rooij en de Heer J. J. van Stralen). 18o. Benoeming van een lid van het Be stuur der Stedelijke Werkinrichting, buiten de leden van den Raad, (aftredend: de Heer A. Bisschop). (204) 19o. Benoeming van een Commissaris der Gemeentelijke Bank van Leening, (vaca ture: de Heer Th. B. J. Wilmer). (207) 20o. Benoeming van een lid en van een plaatsvervangend lid van de Commissie van onderzoek, bedoeld in art. 22 van het Re glement voor de werklieden in dienst van de gemeente Leiden, (vacatures: de H.H. P. Heemskerk en F. Eikerbout). 21o. Benoeming van een Yoorzitttr en van een plaatsvervangend Voorzitter der Commissie van advies, bedoeld in art. 35 van de verordening, regelende den rechts toestand van de ambtenaren der gemeente Leiden, (vacatures: de H.H. K. Sijtsma en P. Heemskerk). 22o. Benoeming van vijf leden en vijf plaatsvervangende leden der Commissie, bedoeld in art. 2, le lid, sub 3o. der véror dening, houdende Reglement voor de Com- missiën van Advies betreffende de arbeids- en dienstvoorwaarden van het personeel in dienst van de gemeente Leiden, (vacatures H.H. F. Eikerbout, J. Wilbrink, P. Heems kerk, dr. B. D. Eerdmans en H. J. Baart, en de H..H. B. J. Huurman, J. Splinter Gzn., Th. M. W. Bergers, K. Sijtsma en F. Kooi- stra). 23o. Benoeming van twee leden van het Bestuur der vereeniging tot instandhouding van het Leidsch Muziekcorps, (vacatures: de H.H. K. Sijtsma en dr. B. D. Eerdmans). 24o. Benoeming van een lid van het Bestuur der vereeniging „Kennis is Macht", (vacature: de heer K, Sijtsma). 25o. Benoeming van een lid der Commis sie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs (aftredend: de heer Mr. H. M. A. Coe- bergh). (203; 26o. Benoeming van een leerares in de oude talen aan het Gymnasium, voor den cursus 1927—1928. (208) 27Ó. Benoeming van een leerares in de aardrijkskunde aan het Gymnasium, voor den cursus 19271928. (209) 28o. Benoeming van een leeraar in de wiskunde aan het Gymnasium,voor den cursus 1927—1928. (209) 29o. Verdeeling van den Raad in Sec tiën. tocht naar Bergen en Schoorl. Met den eersten trein vertrok het gezelschap van 23 dames en heeren naar Amsterdam. Per Alkmaar-Packet ging het naar Alkmaar, een tocht, die begunstigd door het mooie weer, veel afwisseling bood en er de juiste stem ming inbracht. Van Alkmaar per autobus via Bergen naar Schoorl verder gereisd, werd het gezelschap daar opgewacht door een ambtenaar van het Staatsboschbeheer. Nu werd onder deskundige leiding gewan deld eh gekleuterd door de heerlijke natuur en genoten van'de prachtige panorama's en vergezichten, die het buitenland evenaren. Terug naar Bergen werd nog de boschrijke omgeving doorkruist en werd hier de eigen lijke excursie besloten met een gezamenlijk diner. Hoogst voldnan en in de allerbeste stemming werd de terugtocht aanvaard, dankbaar voor al het genotene en verlan gend naar een volgend uitstapje werd om ruim 10 uur in Leiden teruggekeerd. Geheel ongewild hebben wij in ons Blad van gisteren ons minder waardeerend uitgelaten tegenover de boek- en steendruk kerij van de firma P. J. Mulder en Zn., toen wij schreven, dat het haar door den aankoop van de afdeeling steendrukkerij der firma Trap mogelijk zou zijn op dit ge bied beter voor den dag te komen dan zij tot dusverre in staat was. Gaarne verklaren wij, dat hier nie's onvriendelijks bedoeld was en de redactie had moeten tuiden: „nog beter voor den dag te komen, dan haar tot dusverre moge lijk was", De heer Jan de Nie heeft zijn maga zijn van haarden en kachels en gas- en eleclrische artikelen sinds zes jaar geves tigd aan de Heerengracht 112, alhier, door wegbréking van eenige muren laten ver bouwen tot een keurige toonzaal, waar de haarden en kachels en andere door de firma verhandelde artikelen prachtig in tot haar recht komen. Een uitgebreide keuze heeft men er uit haarden van de firma's Geers Zonen, wier alleenvertegenwoor diger te Leiden de heer de Nie is, en van Jan en E. M. Jaarsma, van Becht Diise- rinck, van Becking Bungers en van In- venta. En dan slaan er de uittrekhaarden van eigen fabrikaat, allerlei soorten kachels en gashaarden, gasovens, kachelplaten, electrische lampen, strijkijzers en huishou delijke artikelen. Deze laatste artikelen „voert" de heer Jan de Nie eerst sedert de verbouwing. Wie de uitgebreide collectie verwar mingsapparaten in de nieuwe toonzaal van den heer Jan de Nie ziet, zal zich over de koude van den komenden winter niet be zorgd maken I De nieuwe toonzaal ziet er waarlijk prachtig uit. Gisteravond is de 13-jarige v. d. B. op den Zoeterwoudschen weg met zijn fiets te water gereden. De jongen werd door den heer F K. gered, en naar huis gebracht. Later werd de fiets uit het water gehaald. Op de Mare is gisteren de 35-jarige P. H. E. te water geraakt. Door handrei king werd hij door D, M. gered. De rechercheur van politie alhier, G. D., die in beschonken toestand verkee- rende van zijn dienstrevolver heeft gebruik gemaakt, is door den burgemeester uit zijn ambt ontslagen. Het aantal werkzoekenden, ingeschre ven hij de Arbeidsbeurs, bedroeg gisteren in totaal 530, tegen 611 op 1 Sept. 1926. Voor de benoeming van leden in de Com missie van Beheer en bestuur van het Krankzinnigengesticht Endegeest", de af deeling voor jeugdige idioten, „VooTgeest" en het Sanatorium „Rhijrigeest'', ter ver vulling van de vacatures, die in deze oom missie zullen ontstaan tengevolge der af treding als raadslid van de heeren B. J. Huurman, M. Dubbeldeman, Tb. B. J. Wil mer en mevr. W. van ItallieVan Embden, worden door B. en W. na raadpleging van de Commissie de volgende aanbevelingen aangeboden. Vacature B. J. Huurman; lo. B. J. Huur man; 2o. J. G. van Es. Vacature M. Dubbeldeman: lo. F. Kooi- stra; 2o. T .Groeneveld. Vacature Th. B J. Wilmer: lo. Th. B. J. Wilmer; 2o. mr A. F. L. M. Tepe. Vacature mevr. H. W. B. van Itallie— Van Embden: 7o. J. Wilbrink; 2o. ir. A. G. Bosman. B. en W. bieden den Raad ter vervul ling van de vacature van Commissaris der Gem. Bank van Leening, ontstaan tenge volge van do periodieke aftreding van den heer Th. B. J. Wilmer, als Raadslid, na raadipleginvg van Commissarissen, het na volgende dubbeltal aan: lo. Th. B. J. Wil mer; 2o. B. J. Huurman Dzn. BENOEMINGEN BIJ HET ONDERWIJS. Cirratoren van het gymnasium bieden den Raad v. de benoeming van leeraar(es) in de oude talen aan het gymnasium^ in do vacature, ontstaan door het verleend eer vol ontslag aan mej, Ribbink, de volgende aanbeveling aan: lo. docts. A. J. Koster, te Boskoop; 2o. docta. mej. J. B. Zwaarde maker, te Amsterdam. Curatoren stellen voor deze benoeming voorloopig voor één jaar te doen gescoie- den. In verband met de splitsing van eenige klassen is het noodzakelijk voor den duur van den cursus 19271928 in de aanstel ling van tijdelijke leeraren in de Aard rijkskunde en in de Wiskunde aan het Gym nasium te voorzien. Onder overlegging van de betrekkelijke adviezen van den Inspec teur der Gymnasia, stellen zij- den Raad voor de navolgende personen tot tijdelijk leeraar voor den duur van den cursus 1927 —1928 aan te stellen Mej. dr. C. H. Kool, feerares aan de H. B. S. voor meisjes alhier en dr. J. A_ Boks, leeraar aan de H. B. S. met 5- jarigen cursus, alhier. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Avenhorn en Grosthni- huizen: A. Priester, te Nieuw Helvoet; Te Geervliet: J. H. W. Warners, cand. te Haarlem; Te Paramaribo: U. van Dqk, te Schagen. Aangenomen: Naar 's-Heerenhoek— Nieuwdorp: M. C. Wegeling, te Bourtange. Bedankt: Voor Nieuw-Vennep: H. P„ Brandt, te Lage Zwaluwe. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Heinenoord: R. Brouwer, te Herwpnen; Te Kielwindeweer: P. Melles, cand. te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Schiedam: D. J. van Brummen, te Driebergen. VRIJE EVANG. GEMEENTE. Tweetal: Te Ierseke: J. Timmerman^ te Enschedé, en D. van W(jk, te Katwijk. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Vclkenbondsraad bijeen. De Votkenbondsraad heeft gisteren zijn 46ste zitting geopend, onder voorzitter schap van den gedelegeerde van Chili Vil- legas. Briand cn Zaleski zijn nog niet te genwoordig en voorloopig vervangen door Paul Bon cour en Sokal. Voorts is, naar men' weet, de Chin-eesche gedelegeerde Tsjoe naar zijn land teruggekeerd. China is thans door den Ohineeschen gezant te Portugal vertegenwoordigd. Ook Japan heeft een nieuwen vertegenwoordiger n.L Adatsi, inplaats van de naar zijn vader land teruggekeerden graaf Isjii. De raad heeft alleen een geheime ver gadering, gehouden, die bijna 2 uren duurde en die geheel aan de Dantzig-kwesties ge wijd was. Dantzig had van den Volken- bondsraad een uitspraak verzocht in zake het verblijf van Poolsche oorlogsschepen in de haven van Dantzig. De Poolsche ge delegeerde stelde voor, dat dit onderwerp van de agenda zou worden afgenomen. Na dat Stresemann het goed recht van Dant zig op behandeling van deze aangelegenheid bepleit had, heeft de Volkenbondsraad be sloten, dat het punt op de agenda blijft staan, zoodat Dantzig hier een voorloopig succes heeft bereikt. De tweede kwestie, die Dantzig aangaat, is het Poolsche munitiedepot op de Wes- terplatbe. Dantzig verzocht thanB openlij- BINNENLAND. Wijziging der Schipperswet? (Binnen-. land, 2e Blad). Het bezoek van den Znid-Afrikaanschen minister Malan aan ons land. (Binnen land, 2e Blad). BUITENLAND. De Volkenbondsraad bijeen. (Buitenland, le Blad). Het vliegtuig van Minchin c.s. wordt vermist. (Buitenl. en Tel., le Blad). Nog enkele pogingen voor een Oceaan* vlucht vooreerst mislukt. (Buitenl. en Tel., le Blad). De rataip in Oost-Galicië en de Karpathen. (Buitenl. en Tel., le Blad). kcr dan tijdens de vorige raadszitting, dat het raadsbesluit van een paar jaar gele den, waarbij Polen gemachtigd werd, een munitiebewaarplaats op het schiereiland Westerplatte in te richten, in de onmiddel lijke nabijheid van de stad Dantzig, zou worden ingetrokken. Polen verzette zich hiertegen, de stelling verdedigend, dat op raadsbesluiten inzake Dantzig niet kan. worden teruggekomen. De raad besloot deze kwestie in handen van een juristencommissie te stellen, waar in ieder raadslid door een rechtsgeleerde zal vertegenwoordigd zijn. Meer naar voren komt reeds de verkie zing van de drie niet-permanente leden. In plaats van Salvador zal wel weer eetf Zuid-Amerikaansche staat en wel waar schijnlijk Argentinië of Cuba gekozen wor den. België heeft zich weer herkiesbaar ge steld. Tsjecho-Slowakije wilde geen her kiesbaar verklaring afleggen. Men vermoedt, dat België ook wel weer herkozen zal worden; voor de plaats van Tsjecho-Slowakije hebben zich drie landea candidaat gesteld, n.l. Finland, Portugal en Griekenland. Men denkt, dat Finland wel gekozen zal worden. Vele onderlinge besprekingen hebben al weer plaats gehad. Vandervelde, die zijn houding moest recht vaardigen in verband met de franctireurs- kwestie is uit Genève dringend teruggeroe pen Onmiddellijk na zijn komst zal een mi nisterraad gehouden worden. Sommige kringen zijn van meening, dat dit tot moeilijkheden in den schoot der regeering aanleiding kan geven. Maar Jaspar sust. POLEN. Grensincidenten, Naar de Kurjer Warszawski uit Wilna meldt, werd gisternacht in de buurt van Dubiejko een soldaat van de Poolsche grens wacht door de bolsjewisten weggevoerd. Aan de Poolsch-Lithausche grens moet de Lithausche grenswacht een Poolsch offi cier weggevoerd hebben. Ondanks de lus* schenkomst van de Poolsche overheid, werd de officier niet vrijgelaten. ZWITSERLAND. Uitzetting van vreemdelingen. De Zwitsersche Bondsraad heeft een Franschman en vier Italianen, die hebben deelgenomen aan de demonstraties voor Sacco en Vanzetti van de vorige week uit het land gezet. ALBANIË. De verhonding tot Znid-Slavi8. De vroegere Albaansche gezant te Bel grado, Zewa Bej, is daar thans teruggekeerd Achmed Zogu, de president van Albanië, heeft in een interview nogmaals van zijn vredelievendheid en van zijn goede gezind heid jegens Zuid-Slavië getuigenis afgelegd. Hij verzekerde, dat het verdrag van Tirana noch tegen Servië, noch tegen Griekenland is gericht* en ook niet moet worden be schouwd als een voorbereiding tot een aan val op de zelfstandigheid van den een of anderen Balkanstaat. Albanië is ten allen tijde bereid een dergelijk verdrag met Ser vië te sluiten. Het verdrag van Tirana be vat ook geen enkele bepaling, die als een bedreiging van de onafhankelijkheid van Albanië zelf zou kunnen worden be schouwd. Op de vraag hoeveel Italiaansche offi cieren in het Albaansche leger hebben dienst genomen, noemde Zogu een zeer laag cijfer. Hij voegde er aan toe, dat deze offi cieren uitsluitend met de opleiding be last zijn. Hij verklaarde voorts, dat een amnestie voor de Albaneesche emigranten wordt Onze stadgetnoote, mej. J. M. Balvers is benoemd tot onderwijzeres aan de St. Jozefschool te Amsterdam. Gisteren heèft de heer J. J. Leemans den dag herdacht, waarop hij voor vijf en twintig jaar bij de Posterijen in dienst trad. Als nachtbode op Alphen begonnen, doet de heer Leemans thans reeds vele jaren dienst als besteller alhier. Maar gedurende de kwarteeuw dat de heer Leemans in dienst bij de Post is. heeft hij nimmer zijn standplaats Leiden behoeven te verlaten. Superieuren en collega's hebben den heer Leemans door hem in zijn woning aan de Prinses Wilhelminastraat te bezoeken, blijk gegeven van hun medeleven. Velen zijn den jubilaris, die ter gelegenheid van zijn jubi leum een vrijen dag had. de hand komen drukken. Namens de afd. Leiden van den Chr. Bond van P. T. T.-personeel „Plicht tot Recht", werd den heer Leemans een ge schenk aangeboden en ook de bestellers brachten een stoffelijk huldeblijk. Naar wij vernemen, zegt de „Msbde", werden de volgende leeraren voor de R.-K. H. B .S. alhier reeds benoemd: Pater drs. Balduinus de Goede O.FM... thans leeraar aan het Gymnasium te Venray; tot leeraar in geschiedenis en Engelsch; P. Haanappel, leeraar M. O. te Rijswijk, tot leeraar in de aardrijkskunde; W. Vlaming, leeraar M. O,. te Utrecht, tot leeraar in het Duitsch-, M. Bertels, leeraar M. O. te Den Haag. tot leeraar in het teekenen; S. Casteleijn. leeraar M. O. in lichamelijke oefeningen te Leiden. Een groep ambtenaren, gevormd uit de bonden van Hooger Onderwijs Personeel en van de belastingen, maakte 31 Aug. een BENOEMINGEN RAADSCOMMISSIES. Ter vervulling van de vacature in de Commissie van het M. O., ontstaan tenge volge van de periodieke aftreding van den heer mr. H. M. A. Coe'bergh, deed genoem de. commissie de volgende aanbeveling aan B. en W. toekomenlo. H. M. A. Coe- bergh2o. mx. E. J/. M. H. Bolsius, beiden alhier. Bestuuxderen van do Stedelijke Werk inrichting dragen het volgende dubbeltal voor, voor een lid van het bestuur buiten den gemeenteraad, dat jaarlijks op den eersten Dinsdag van de maand Septembor aftreedt, ditmaal zijnde de heer A. Bis schop, die opnieuw benoembaar is: lo. de heer A. Bisschop; 2o. de heer A. de Koster. Ter voorziening in de vacatures ontstaan door de periodieke aftreding van prof. dx,. J. A. J. Barge, dr. G. J. Boekenoogen, B. J Huurman en J. A. van Hamel, als leden van de Commissie voor het Stedelijk Mu seum de Lakenhal, werd door genoemde commissie de volgende aanbeveling inge zonden: a, voor de vacature prof. dr. J. A. J Bargeprof. dr J. A J. Barge en prof. dr. L. Knappert; b. voor de vacature dr. G J. Boekenoogen dr. G J. Boekenoogen en ir. M. C. F. J. Cosijn; c. voor de vac£L- ture J. A. van Hamel, die zitting had als lid van den Gemeenteraad en als zoodanig is afgetreden, de heeren ir. A G. Bosman en mr. A. J. Romijn; d. voor de vacature B. J. Huurman, die herbenoemd is als lid van den Gemeenteraad en als lid zitting had, de 'heeren B. J. Huurman en T. b. Goslinga.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1