No. 20692 MAANDAG 29 AUGUSTUS Anno 1927 STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE DIENST VOOR SOCIALE ZAKEN IN 1926. Deze dienst behartigt de werkzaamheden betreffende de arbeidsbemiddeling de werkloosheidsverzekering, de werkverschaf fing, de steunverleening, de emigratie en alle andere aangelegenheden, welke daar voor naar het oordeel van B. en W. in aanmerking komen. Zij was op 31 December 1926 als volgt samengesteld: J. F. X. San ders, wethouder, voorzitter; mr. J. Draayer, secretaris: leden uit den gemeenteraad: J. J. van Stralen en J. Wilbrink; leden ter vrije keuze van B. en W.: mr. P. E. Briët, dr. J. R. F. Rassers en ir. R. J. Verwijs; leden-werkgevers: C. Th. Breebaart, N. C. F. van Ginkel, B. F. Krantz, H. J. Planjer en Ph. Rosdorff; leden-werknemers: H. J. Baart, L. de Bolster, H. van Cittert, W. C. H. van Resteren en J. G. Valkenburgh. Deze commissie heeft zich weder ver deeld in zes sub-commissies. Directeur is de heer P. C. G. A. Wijkmans. Behalve de directeur waren aan den dienst verbonden; 1 commies 3de klasse. 1 klerk 2de klasse, 2 schrijvers, 1 tijdelijke hulpklerk, 2 con troleurs en 5 schrijvers op arbeidsovereen komst. De dienst is gevestigd in het gebouw van de Arbeidsbeurs. Omtrent de arbeidsverrichtingen van den dienst en van zijn commissies vermeldt het verslag een en ander, waarvan wij ver melden: In het eerste halfjaar van 1926 daalde de werkloosheid te Leiden aanmerkelijk en viel in sommige beroepen zelfs een tekort aan geschoolde krachten te constateeren; voornamelijk kwam dit tot uiting in de groe pen der bouwvakarbeiders en metaalbewer kers. In het 2de halfjaar van 1926 daaren tegen nam de werkloosheid weer in die mate toe, dat het gemiddeld aantal ingeschreven werkloozen een hooger percentage aanwees, dan in de jaren 192-4 en 1925. Niettegenstaande de stijging der werk loosheid in verschillende bedrijven, toonen de bemiddelingscijfers een flinken vooruit gang. Het grooter aantal plaatsingen moet worden toegeschreven aan de goede en vlugge bediening, het geregeld bezoekpn van de werkgevers en de reclame, welks door adverteeren voor de beurs gemaakt wordt. Bovendien hield de directeur eenige lezingen, waardoor hij de aandacht op het bestaan en de werking der beurs vestigde. Het aantal aanbiedingen van werkzoe kenden bedroeg 5512 mannen en 494 vrou wen, tegen 5360 mannen en 264 vrouwen in 1925. Het meerendeel van genoemde aanbiedingen was van werkzoekenden van 18 jaar en ouder. Personen beneden dien leeftijd kunnen zeer gemakkelijk werk be komen, in vele bedrijven toch worden zij maar al te dikwijls na tijden van malaise aangenomen voor plaatsen, eertijds door ouderen bezet Het aantal aanvragen^ om mannelijke werkkrachten steeg niettemin van 1227 in 1925 tot 1800 in 1926. dat der aanvragen om vrouwelijke werkkrachten Lep van 303 in 1925 tot 647 in 1926 op. De vooruitgang der plaatsingen hield gelijken tred met de aanvragen. Het aantal plaatsingen van manneliikc werkkrachten vermeerderde van 862 in 1925 tot 1386 in 1926 en dat van de vrouwelijke werkkrachten van 112 in 192i? tot 290 in 1926. De aanvragen gingen derhalve met 4/ r.-Lt. voor de mannen en 114 pCt. voor de vrou wen vooruit, terwijl de plaatsingen e<-n vermeerdering aangaven van respectievelijk 61 pCt en 159 pCt. In vergelijking met voorgaande jaren geeft ook het bemiddelingswerk der cor- respondenschappen in het geheel 2i - over J926 een verblijdenden vooruitgang te zien Het aantal plaatsingen steeg van 245 in 1925 tot 572 in 1926, alzoo een vermeer dering van 133 pCt. In Leiden werden door de correspondent schappen 25 personen geplaatst, terwijl Leiden in de correspondentschappen ~i personen plaatse. Door het district Le;den werden in andere districten 19 personem geplaatst, waarvan te ,s:Grav/"h*** Haarlem 4, Helder 1. Rotterdam 110. Steen- wijk 1, Venlo 1 en Zutphen 1- In het district Leiden werden 74 personen geplaatst, n.l. door Amersfoort 1. APe^oorn 4 Deventer 1, Dordrecht 6. Enschede 's'-Gravenhage 47, 's-Hertogenbosch 1, Leeuwarden 2. Rotterdam 7, Schiedam 1, Tilburg 1 en Utrecht 1. Op het einde van 1926 waren te Leiden gevestigd 57 gesubsidieerde werklozenkas sen met een totaal van 4864 leden Ultimo December 1925 bedroeg het aantal kassen 59 met totaal 4829 leden Het aantal kassen is alzoo met 2 verminderd terwijl het leden tal eenigszins vooruitging. Over 1926 werd door de te Leiden wonende leden van ge subsidieerde werkloozenkassen totaa. f 58.052.65 aan contributie betaald Door het Rijk en de gemeente Leiden werd op dit bedrag gezamenlijk een subsidie verleend van 100 pCt.. n.l. 50 pCt. door ieder. Vooi 1926 werd het aandeel in de subsidie voor de gemeente Leiden geraamd op f29.026.33. Tot heden werden de bijdragen voor Lei den door het Rijk over het 1ste kwartaal 1926 vastgesteld op f 6808.79. zoodat naar dezen maatstaf gerekend, het geraamde be drag ad f29.026.33 geen groot verschil zal opleveren. In 1925 was het aandeel voor rekening der gemeente Leiden geraamd op f 30.171.08, in werkelijkheid moest f 28.743.45 worden bijgedragen. In 1925 werd boven de gewone subsidie van 100 pet. aan 8 organisaties nog een extra subsidie verstrekt n.l. 50 pet. aan de kassen der 5 sigarenmakers- en 25 pet. aan die der drie landarbeidersorganisaties. In 1926 werd geen extra subsidie meer ver leend. In 1926 was het totaal bedrag van de ontvangsten der werkloozenkassen te Lei den, met inbegrip van dat der subsidiën f 116.105.30 terwijl f 110.473.21 werd uitge keerd. In 1925 waren deze bedragen respec tievelijk 1 120.684.30 en f 116.722.77. Aan werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners, die naar het oordeel van den Dienst daarvoor in aanmerking kwamen, werd een reductie verleend van 50 pet. op den prijs, waarvoor door de Gasfabriek cokes aan particulieren werd geleverd en als regel 1 H.L. per week. In zijn zitting van 27 Sept. besloot de Raad gedurende de maanden December, Januari en Februari reductie over de dubbele hoeveelheid te geven. Totaal werden verstrekt 5166'bonnen voor cokes en 1160 bonnen voor parel- cokes, hetgeen een uitgave vorderde van f 4179.62s. Evenals vorige jaren besloot de Raad op advies van B. en W. ook voor het seizoen 1 November 1926—26 Maart 1927 een twee tal lokalen van 's Gravenstein beschikbaar te stellen als ontspanningslokaal van werk loozen, waarvan de kespen bedroegen f 653.94. De cursussen voor vakonderwijs aan ge ring geschoolde werklooze arbeiders (schil ders en metaalbewerkers) eindigende ultimo Maart en hadden, wat de schilders betreft, tot resultaat, dat aan de aanvragen om schilders na 23 Maart niet meer kon worden voldaan, terwijl op dien zelfden datum in 1925 nog 26 schilders stonden ingeschreven. Wat de metaalbewerkers aangaat, voor hen is niet in cijfers het resultaat der cursussen uit te drukken, maar zeker is het, dat voor velen, die geruimen tijd werkloos zijn ge weest, of anderen arbeid (b.v. transport- werk) verricht hebben, de cursussen in hun eigen vak van zeer groot nut zijn geweest Hierdoor aangemoedigd, vond de directeur de vrijheid voor te stellen een metselcursus te organiseeren voor opperlieden en grond werkers, althans voor diegene hunner, van wie verwacht mag worden, dat zij met vrucht een omvormingscursus zullen kun nen volgen. De Raad stelde voor zoodanige omvor mingscursus te houden en stelde daarvoor f 3500 beschikbaar waarvoor het Rijk een subsidie van 25 pet. toezegde 6 September 1926 namen de lessen een aanvang onder leiding van den heer G. E. E. Ruintjes, directeur der Ambachtsschool, terwijl als leeraren optraden de heeren J. J. van Biemen, opzichter-uitvoerder en C. Bril man. leeraar van de Ambachtsschool. De lessen werden gehouden van Maandag t/m. Vrijdag les avonds van 710 uur. Elke leerling ontving wekelijks 71/» uur les in het praktisch metselen, terwijl l*/a uur per week aan theorie besteed woidt. In de Sep tembermaand geschiedde het metselen in de open lucht, later in een open loods, die ge durende den winter gesloten en verwarmd werd. DE INDONESISCHE STUDENTEN. In een Nederlandsche correspondentie van het „Soer. Hbld." lezen wij het vol gende met betrekking tot de resultaten van het onderzoek der bij de leden van de „Perhim. Indonesia" in beslag genomen be scheiden: „Wij kunnen hier mededeelen, dat in het rapport der deskundigen, aan de betrokken autoriteiten uit te brengen, de positieve ver klaring voorkomt, dat de Indonesische be weging in Nederland door geld uit Moskou wordt gesteund. „De Menadonees dr. Ander, Mohamed Hatta en Nasir Daloeh Ramoentjak vormen de schakel tusschen Nederland en Moskou. „Het is ook komen vast te staan, dat de opstandige beweging in Indië van November jl. werd bevorderd via dit drietal door Ne derlandsche communisten. „Dat de huiszoekingen te Leiden eerst nu werden verricht, moet verwondering blijven baren. Het hier genoemde drietal woonde te Amsterdam, Van Eeghenstraat 2, niet, omdat men als Leidsch en Rotter- damsch student, Hafta „studeerde" im mers aan de Handelshoogeschool te Rottér- dam gemakkelijker college kan loopen, wanneer men te Amsterdam zijn kamer9 heeft. maar omdat men daar geregeld contact kan hebben met de Nederlandsche communisten, wier zetel, zooals men weet, te Amsterdam is. „Uit de in beslag genomen briefwisseling blijkt verder, op welke geraffineerde wijze dp heeren „Indonesiërs" Tndiê voor den algemeenen opstand rijp wilden maken „In de geschreven instructies, die van hieruit aan de Indische communisten wer den doorgegeven, komt o.m. voor, dat een der eerste dingen, die men te doen heeft, is, de groote bedrijven te saboteeren. „Maar doe dat vooral ongemerkt", aldus zorgvol de communistische vaderlijke raadl" „Men werpe tusschen de machines in de suiker fabrieken, tusschen de walsen en op andere kwetsbare plaatsen, kiezelsteentjes; nie mand zal kunnen bewijzen, waar die van daan komen en wie het heeft gedaan. Al dus zal het bedrijf stil komen te liggen, en zullen arbeiders worden ontslagen, en die zijn dan spoedig rijp voor ons werk en bereid aan den algemeenen opstand deel te nemen....!"" BEROEPSKEUZE. In haar laatste vergadernig heeft de Com missie van Advies voor Sociale Zaken een advies aan B. en.W. vastgesteld over de voorlichting omtrent de beroepskeuze. De behandeling dezer aangelegenheid was voorbereid in eén subcommissie, waarin B. en VV. een drietal leden der Plaatselijke Schoolcommissie als tijdelijk lid hadden benoemd. De Commissie overweegt in haar advies, dat bij het geven van voorlichting bij be roepskeuze een openbaar gemeentelijk be lang is betrokken en dal er aanleiding is daarvoor een gemeentelijk bureau in te richten. Dit bureau zou dan kunnen worden ondergebracht bij den' Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken. De Commissie wijst er op, dat, waar het hier een betrek kelijke nieuwe zaak geld, het wenschelijk zal zijn bij den opzet althans in den beginne te beperken en bij de voorlichting zich te bepalen tot het verstrekken van gegevens omtrent aard en vereischten, opleiding enz. van de verschillende beroepen en omtrent de slagensmogelijkheid in de naaste toe komst. In 't bijzonder wijst de Commissie op het nauw verband, dat er behoort te zijn tusschen de voorlichting en het onderwijs en meent zij, dat het advies van den onder wijzer niet zal kunnen worden gemist. Ook medische voorlichting kan noodig zijn. De Commissie geeft B. en W. in overwe ging over te gaan tot de instelling van ge meentelijke voorlichting omtrent de beroeps keuze. HET RUITERFEEST. Naar wij vernemen zal het door de afdee- ling Leiden van „Ons Belang", ten bate van het Sanatoriumfonds georganiseerde ruiterfeest Woensdag op het Schuttersveld worden gehouden en wel des middags van halfdrie tot ongeveer halfzes. Het programma beva de volgende num mers: Patrouillerijden; carou9elrijden door onderofficieren; bivakkeeren van een bat terij; zadelrace; pijpenrace en springcon cours voor onderofficieren. Op het terrein zullen door eenige dames bloempjes worden verkocht ten bate van bovengenoemd fonds. Opgericht is hier ter stede de „Leidsche Yereeniging ter Bevordering van de kennis in de Grafische Vakken". Het doel en stre ven van deze Vereeniging is: de verheffing en de bevordering van de kennis in de Grafische Vakken, door het geven van vak onderwijs. Zij wil dit doel trachten te be reiken door het oprichten en instandhou ding Van cursussen. De hier ter stede gevestigde afdeelingen van Patroons-organisaties, alsmede alle Werknemers-organisaties, hebben het hunne er toe bijgedragen, om de oprichting dezer Vereeniging mogelijk te maken. Waar zij voornemens zijn, het a.s. Winterseizoen de lessen reeds te doen aanvangen, doen zij een beroep op medewerking en steun. Het bestuur bestaat uit de heeren A. P. J. Aarse, voorzitter; H. W. Wittenaar, secre taris en N. de Bink, penningmeester. In het verslag der Algemeene Reken kamer over 1926 wordt o.a. gezegd: Bij het onderzoek naar de verantwoording van college- en inschrijvingsgelden op le universiteiten stuitte de contröle bij de hoogeschool te Leiden op moeilijkheden door de geheel onvoldoende wijze, waarop de ad ministratie was bijgehouden. Van een groot gedeelte van het totaal f 7500 heeft de Kamer tot dusver niet kunnen vaststellen, dat het in de schatkist terecht is gekomen. Ook bij het onderzoek, dat vanwege het Departement is ingesteld, is gebleken, dat de registers niet waren bijgehouden Maatrege len zijn genomen, ter verzekering, dat het bedrag van ruim f 7500 in Rijks ka3 komt. Door het raadslid den heer Verweij is volgend amendement ingediend: Ondergeteekende stelt voor in de verorde ning, regelende de samenstelling en werk kring der commissie van bijstand inzake het onderwijs het volgende artikel toe te'voegen: „De commissie en ieder harer leden heb ben te allen tijde recht van toegang tot alle inrichtingen van onderwijs. Zij zijn tevens bevoegd .inzage te nemen van alle boeken en bescheiden tot de ad ministratie dier inrichtingen behoorende". Zaterdagmiddag is het lijkje van de tienjarige Marie van der Spoel, die het slachtoffer werd van de autobotsing bij het Kaagsche Schouw nadat het door de justitie was vrijgegeven naar Hilversum vervoerd. Daar zal het Dinsdag ter aarde worden besteld. Omtrent het onderzoek naar de oorzaak van de botsing door de vanwege de Justitie benoemde deskundigen, vernemen wij, dat de mogelijkheid van slippen niet uitgesloten wordt geacht De oorzaak van het ongeluk moet echter hieraan worden verweten, dat de Belgische auto links van den weg reed. De remmen van beide auto's alsmede de stuurinrichtin gen werden volkomen in orde bevonden. Wij vernamen hedenmorgen, dat de slachtoffers van het ongeval, die in het Acad. Ziekenhuis worden verpleegd, het naar omstandigheden redelijk wèl maken. Mevrouw Van der Spoel verlaat heden het Ziekenhuis, doch moet verder thuis worden verpleegd. Zaterdag hebben de C. J. M. V. Pad vinders een demonstratie gegeven met een eigengemaakte boot in de Mare. Het bleek, dat de boot sterk genoeg was om één per soon te dragen. Na tweemaal de Mare over gestoken te hebben, sprong een padvinder gekleed uit de boot te water en gaf eenige demonstraties in gekleed zwemmen. Met de aanmelding van deelnemers aan de winkelweek gaat het zeer naar wensch. Het bestuur spreekt evenwel de hoop uit, dat de winkeliers, die zich nog niet voor deelname hebben aangemeld, zich spoedig zullen opgeven bij den heer Joh. Geytenbeek, Breeslraat. alhier. De inschrij ving sluit onherroepelijk op 1 September. Op Koninginnedag, Woensdag a.s„ organiseert de directie van „Zomerzorg weer groote feesten. Des middags is er een poppenkast voor de kinderen en 's avonds is er groot vuurwerk en Venetiaanschen gondelvaart in den vijver in den tuin. Het belooft er den geheelen dag wel feestelijk te worden! - Niet in de 2e helft van Sept. maar in de 2e helft van Febr. overweegt de afd. Oegstgeest en Omstreken van Bloembollen cultuur haar tentoonstelling in den Haag- schen Dierentuin. De Commissaris van Politie verzoekt het onderstaand bericht dat reeds voorkwam in ons blad van Zaterdag, nogmaals te plaatsen. Aan ieder, die in relatie wenscht te treden met den Oostenrijker Olto Bremgartner, ver blijf houdende te Leiden, wordt in overwe ging gegeven zich vooraf te wenden tot den Commissaris van Politie alhier. S. F. alhier is door de politie aange houden wegens openbare schennis der eer baarheid. Proces-verbaal is opgemaakt tegen de dienstbode A. d. H. wegens diefstal in dienst betrekking. R. v. W. alhier heeft bij' de Politie aangifte gedaan dat zijn rijwiel op 13 Augustus is ontvreemd. Uit e'en motorboot liggende in den Oude Singel zijn ten nadeele van den heer B. ontvreemd, een regenjas, een dames mantel en eenige steekzakken. Mej. J. E. alhier is wegens het bij her haling overtreden van het re'ndez-vous-ver bod ter beschikking gesteld van de justitie. B. heeft aangifte gedaan bij de politie dat hij gezeten op een rijwiel in de Oranje straat is aangereden door een uit Amster dam komende auto. Mei N. v. T. is Zaterdagavond toen zij zenuwachtig geworden door het drukke ver keer het stuur van haar fiets kwijtraakte gevallen. Zij verwondde zich licht. Op het Levendaal zijn Zaterdag twee jongens de achtjarige W". A. en A. S. die daar fietsten te water geTaakt. W. A. werd door handreiking spoedig op den wal ge haald, maar A. S. moest door Gijsberlus Nievaart. die gekleed te water sprong mid den uit-het water worden gehaald. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen nacht opgenomen 194 vol wassenen en 6 kinderen, totaal 200 per- ONDERTROUWD: A. Huisman, jm. 30 j. en A. v. Heusden, jd. 31 j, J. v. Ees, jm. 26 j. en M. A. J. Bosselaar, jd. 28 j. Th. J. G. Locher, jm. 26 j, en F. H. Hibma. )d. 25 j - D. v Eg- mond, wedr. 64 j. en S. v d. Steen, )d. 50 j. W. v. Heusden. jm. 33 j. en W. P. Raadsen, jd. 26 j. T. Eradus, jm. 24 j en M. de la Rie. jd.. 20 j. J. A. M. v. Oyen, jm. 26 j en H. J. M. v. Kerkhof, jd 21 j. J. H Hensing. jm 22 j. en H. v. Kuyeren jd. 21 j. W. C. v. d Mark, jm 22 j. en M. C. v. d Berg, jd. 20 j. N Sira. jm. 24 j. en A. Olvier, jd 20 j. W. F. J. Hak kaart, jd. 24 j. en M. Uljeq, jd. 23 j. BINNENLAND. Het rapport inzake de communistische woelingen op Java. (Uit Ned. Oost-Indië), 2e Blad). Weer een doodelijk ongeluk op een onbe- waakten overweg. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Twee Amerikaansche vliegers zijn bezig aan een vlucht om de wereld. De Oceaan- vlucht goed volbracht. (2e Blad). D e conferentie te Genëve (Buitenl., le Blad), Overeenstemming tusschen Engeland, Frankrijk en België over vermindering der bezetting van Rijnland met 10.000 man. (Buitenl. le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Het bezette gebied. De inter parlementaire Unie. De con ferentie te Genève. De onlruimings-affaire is tusschen Lon-i den en Parijs geregeld. Het Fransche kabinet heeft na lange be-* sprekingen ingestemd met de door de En gelsche regeering voorgestelde vermindering van de drie bezettingslegers in het Rijnland. Frankrijk heelt thans 56.500 man in het bezette gebied, Engeland 7300, België 6300, in totaal dus 70.100 man. De Fransche regeering had een totale ver mindering van 100.000 man goedgekeurd, maar tevens verklaard, dat zij zonder ge vaar voor Frankrijk's veiligheid haar eigen bezettingsleger met niet meer dan 5000 man kon verminderen. Dat zou dus zijn neerge komen op een percentsgewijze veel sterkere vermindering van de betrekkelijke kleine Engelsche en Belgische strijdkrachten. Door de aanvaarding van het Engelsche voorstel heeft de Fransche regeering zich thans bereid verklaard tot een vermindering in verhouding tot de bezettingssterkte. Dit komt hierop neer, dat van de Fransche troe pen 8050, van de Engelsche 1050 en van de Belgische 900 man zullen worden terug getrokken, in het geheel dus 10.000 man. De Fransche regering behoudt zich even wel het recht voor, om, wanneer Engeland of België later mochten besluiten hun be zettingstroepen geheel terug te trekken, deze door Fransche troepen te vervangen. Vermoedelijk zal Duitschland geen ge noegen nemen met zoo'n vermindering en op volledige ontruiming blijven staan. Of het de kwestie voor den Volkenbondsraad zal brengen? Op de conferentie der interparlementaire unie, zette Loucheur de noodzakelijkheid uiteen om spoedig tot een gelijkluidende rubriceering der goederen en tot een ver-, laging der overdreven douanerechten te ko men. Hij" meent, dat een der voornaamste oorzaken van de economische malaise in Europa de miskenning is van het beginsel, dat het onmogelijk is de reusachtige bedra gen van één staat aan een anderen over te maken, zonder buitenlandschen handel le voeren. Hij besloot, dat het ontw^penings- en het economisch probleem onoplosbaar zijn zonder voorafgaande veiligheid der volkeren. Het is daarom, dat Frankrijk dui delijk zijn inzichten uiteengezet heeft op de conferentie te Genève van 1924 omtrent de veiligheid over arbitrage en de verbintenis van de volkeren om zich tegen den aanval ler te vereenigen en vervolgens door ont wapening. De internationale persconferentie behan delde verschillende kwesties inzake facili teiten aan journalisten te verleenen bij de uitoefening van hun beroep o.a. inzake rei-» zen, paspoortformaliteiten, journalistenschol len, studiebeurzen, en dubbele belasting van in het buitenland gevestigde journalisten. De' Amerikaansche gedelegeerde ter ver- keersconferentie legde een verklaring ai welke van zoodanig belang werd geacht, dat besloten werd haar in het procesverbaal op te nemen en aan de pers toe te zenden. De Amerikaansche gedelegeerde verklaarde namelijk dat zijn land zeer groote waarde hecht zoowel aan 1e werkzaamheden Ier verkeersconferentie als aan de internatio nale economische conferenties welke aan de Vereenigde Stalen de gelegenheid bieden profijt te trekken van de ondervinding door andere landen opgedaan op economisch ge bied. Daarom, zoo verklaarde de gedele geerde. zijn de Vereenigde Staten voorne mens in de toekomst deel te nemen aan de internationale economische conferenties ten einde door middel van den Volkenbond mede te werken aan andere internationale organU saties.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1