GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. der grootste belanghebbende het recht heeft verkregen voor zijn eigen belangen op te komen. Wij kunnen na 25 jaren consta- teeren sterker uit den strijd te zijn geko men en ons bestaansrecht duidelijk te hebben aangetoond. Doch dit is niet voldoende. Het is heden slechts een mijlpaal in het bestaan der landelijke organisatie. Het is niet voldoen de, dat wij er zijn, wij moeten ons ook handhaven. En dat kunnen wij alleen in dien wij eensgezind en met vasten wil de toekomst tegemoet gaan. Een eerste ver- elachte is, dat de organisaties in bloei toe nemen, hun ledental vergrooten en aan sluiten bij de landelijke organisatie door een ieder als zijn eersten plicht wordt beschouwd. Maar boven alles moeten wij sturen in de richting van meerdere alge- heele ontwikkeling. De tijden zijn veran derd en wij leven snel. Het is niet meer voldoende, dat men de zaak zijn vaders op denzelfden voet voortzet, omdat men daar door allicht ven-alt in een sleur, welk euvel ten sterkst dient te worden bestreden. Wil de handeldrijvende zoowel als de in- dustrieele middenstander zijn plaats in onze maatschappij hajidbaven, dan zal hij een open oog moeten hebben voor de vra gen van den dag en voldoende ontwikke ling bezitten om daarover een oordeel te vormen. Als een der eerste en meest nood zakelijke plichten is voor elk middenstan der het geregeld kennisnemen van den inhoud van ons uitnemend geredigeerd weekblad „De Middenstandsbond", waarin alle vragen van den dag op de meest zake lijke wijze worden behandeld. Men moet in den strijd om het bestaan gewapend zijn en het scherpste wapen, dat wij kunnen voeren, is kennis en ontwikkeling. Onze gemeenschap heeft niet in de eerste plaats noodig krachtige organisaties. Want de organisatie is geen doel maar slechts mid del. Het doel is: door de organisatie krach tige, vakkundige middenstanders te kwee ken, die, berekend voor hun taak, op eer volle wijze in hun onderhoud kunnen voor zien en daardoor tevens hun maatschappe lijke taak vervullen. In tegenstelling met het socialisme, waar alïes ondergeschikt wordt gemaakt aan de organisatie, moeten wij er op uit zijn het individualisme weer naar boven tc brengen. Want niet de or ganisatie, zooals de socialisten beweren, heeft de evolutie gebracht, maar de weten schap, de techniek, dus het werk der in dividuen heeft de ontwikkeling van onzen lijd tot stand gebracht. Het socialisme is op het oogenblik niets anders dan de zui ver malerieele belangenstrijd van de vak groepen, waar direct politiek voordeel van wordt verwacht. In dit verhand is het opmerkelijk, dat de socialisten tegenwoor dig niet alleen een beroep doen op den arbeider, maar door zoet gefluit den klei nen middenstander in hun gelederen trach ten te trekken. Het is niet de middenstand, dien men wil doen verdwijnen, het is de middenstander, omdat men zijn plaats wil innemen, omdat men overtuigd is, dat een maatschappij zonder middenstand onbe staanbaar is. Waar wij naar moeten streven Is op goede veiüioudingen met het personeel, omdat zij een gezamenlijk doel hebben: den bloei der onderneming, die beiden een levensonderhoud moei verschaffen. En het personeel verlieze vooral niet uit het oog, dat de ijverige, nauwgezette en bekwame bediende van heden zijn maarschalkstaf in den ransel draagt en de patroon van morgen kan zijn. Naast Mussolini'9 charter van den arbeid stelle de middenstand het charter van de goede verstandhouding. Want zonder goede verstandhouding is samenwerking tot het gemeenschappelijk doel een onmogelijk heid. Vroeger voerden wij een strijd tegen het warenhuis, thans hebben wij een bond genoot gekregen in de warenhuizen, omdat deze elkander dermate moeten beconcur- reeren en zulke buitensporige exploitatie kosten krijgen, dat de resultaten op den duur het spreekwoord te schande zullen maken: Dat de wolven elkander niet ver slinden. De zelfstandige middenstander, zoowel industrieele als handeldrijvende, zal nim mer van zijn plaats worden gedrongen, mits hij actief zij en zorge, dat vakkennis hem het recht geeft als patroon op Ie tre den. In onze Arbeidswet wordt de arbeid tot een minimum herleid. Minimum arbeid met als gevolg een minimum aan werklust, een minimum aan verdienste voor den ondernemer. Dat moet anders worden. In den tijd, wettelijk voor den arbeid aange wezen, moet zoowel de patroon als het personeel een maximum aan werkkracht en energie onlplooien. Het -s een eigenaardige samenloop van Qm9landigheden, dat het onderwerp, dat morgen door het congres zal worden be handeld, eveneens een punt van bespre king heeft uitgemaakt op het in 1902 te Amsterdam gehouden internationale con gres. Veel is er sedert dien tijd veranderd, maar wat niet veranderd is, dat is de energie van den middenstander, om zoo lang mogelijk te werken gedurende dien tijd, dien hij zelf noodig acht. Morgen zul len de stemmen uit de praktijk worden gehoord. Laat ons hopen, dat deze ook zullen doordringen bij de regeering en van invloed zijn ter plaatse, waar zulks noodig is. Want het is noodig, dat de stem, de krachtige stem van den middenstand worde gehoord, waar het gaat om een der groot ste belangen van den zelfstandigen onder nemer: den tijd, gedurende welken mag worden gearbeid. Van den arbeid, niet van vrijen tijd, moet de maatschappij bestaan en op ons rust de plicht openlijk aan te toonen hoever de beperking van den ar beidsduur in het uiterste geval mag gaan, opdat de mogelijkheid van ons bestaan niet "in gevaar worde gebracht. Dij de verkiezingen voor het parlement is elk der candidaten overtuigd van de noodzakelijkheid van een krachtigen, zelf standigen middenstand. Laat ons advies aan de volksvertegen woordiging zoo duidelijk, zoo overtuigend wezen, dat niemand zich kan verschuilen achter het voorgeven de materie niet vol doende te kennen. Voortgaande zeide spreker, dat het con gres niet alleen aan den arbeid zal zijn gewijd. Men zal ook feest vieren om uiting te geven aan de gevoelens van dankbaar heid bij dit 25-jarig bestaan. Spreker be sloot met den.wensch, dat vakkennis, al- geheele ontwikkeling, organisatiezin, offer vaardigheid en energie voor hen, die na ons komen, een spoorslag mogen zijn om de maatschappelijke taak van den handel- drijvenden en industrieelen middenstander tot in lengte van dagen voort te zetten tot heil van onze geheele Nederlandsche natie. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN NOORWEGEN. Een prachtige reis. De heer Lampe, directeur van de Noorsche Reisvereeniging, die de koningin en prinses Juliana op haar reis door het bergland van Noorwegen vergezeld heeft, ge'eft in ^Aften- posten" de volgende bijzonderheden van deze reis: Gedurende het verblijf in Fefor hebben de koninklijke reizigsters niet al te mooi weer gehad, maar desondanks is het de koningin en de prinses aldaar best bevallen. lederen dag werden uitstapjes te paard of te voet ges maakt naar de mooie punten in de omgeving De lunch werd dan in de open lucht ge bruikt. De koningin schildert uitstekend en heeft gedurende haar verblijf in Fefor het tafereel vanuit haar hotelkamer op doek ge bracht en vele schetsen gemaakt. De koningin toonde zeer goed op de hoogte te zijn van het Noorsche bergland. Toen de heer Lampe voorstelde een gemakkelijkeren €h korteren weg naar Bygdin te nemen, wierp de koningin tegen, dat de weg over het Sogngebergte toch zooveel interessanter was. Dat had zij zelf ontdekt. Per auto is toen van Fefor de reis gemaakt naar Roi- 9teim in het Boeverdal. De oude huisjes in de bergen trokken de koningin zeer aan en zij maakte de opmerking, dat deze huisjes als 't ware bij de natuur in deze beTgen hoorden. Vervolgens werd te paard de reis naair Boevertun Toeristenkwartier voortge zet. Den volgenden dag ging de reis over het Sogngebergte naar Turtagroe. Deze tocht duurde tien uur. van s morgens negen uur tot twintig uur 's avonds. Het weer was prachtig en de zon scheen helder. De lunch werd onder den blooten hemel, op het ren diermos zittend, gebruikt. Een prachtig uit zicht had men hier over diepzwarte toppen naar de blikkerende gletschers, die tegen den diepblauwen hemel sterk afstaken. De ko ninklijken gasten vonden het er heerlijk. En later, toen de prachtige Sogn-bergen en de mooie toppen van Fan araaken en Die Skagastoele te zien kwamen, raakten de rei zigsters in verrukking. De vele bergbloemen met haar prachtige kleuren verhoogden nog het fraaie tafereel. Toen het gezelschap in Turtagroe aange komen was. wenschie de koningin den groolen berg Store Skagasloelslind me'er van nabij te leeren kennen. Alleen zeer goede Alpinisten kunnen dezen berg beklimmen, maar ook aan den voet van den top heeft men een prachtig uitzicht. Te paard ging toen de reis naar den gletscher en tel voet verder den gletscher op. De reizigers moes ten zich aan touwen* vasthouden. Na eenige dagen rust in Turtagroe' werd de tocht naar beneden voortgezet langs de steile beTgwegen tot Forlun in Sogn. De ko ningin bleef lang op den berg staan en be wonderde het prachtige' uitzicht. Heel diep heneden zag men, aan beide zijden door steile rotsen omgeven, het smalle dal en waar het land minder steil werd kwamen kleine groene 9tukjes bouwland te voor schijn. „Wat e'en verschil met Nederland", riep de koningin uit. „Dit is het meest typisch Noorsche. dat ik ooit gezien heb! En het be valt mij uitstekend. Hier is poëzie! Maar wat moet het hier moeilijk werken zijn en wat een bezwaarlijk land voor de bewoners. Hier is een heel andere atmosfeer dan in Nederland. Ook de lucht is er heel anders." Van Fortun ging de reis verder naar Skjolden. voorts per schip naar Laerdal en per auto naar Jotunheimen, waar de konink lijke gasten nu in het Alpenhotel verblijven. De koningin heeft twee tapijten van ty pisch Noorseh patroon gekocht, door boei- rinnen geweven. AANVULLING VAN DE VLEESCHKEURINGSWET. Ook consnmptie-plnimvee zal er onder vallen. Naar wij vernemen zoo lezen wij in het Handelsblad" is binnenkort een nlgemeene maatregel van bestuur te wach ten tot aanvulling van art. 1 sub 2 der Vleesebkeuringswet 1919, ten einde ook pluimvee onder haar bepalingen te doen vallen. Genoemd artikel verstaat onder slacht dieren eenhoevige dieren, runderen, scha pen, geiten en varkens Bij alg, maatregel van bestuur kan de wet geheel of ten deele voor ten hoogste twee jaren op an dere dieren dan de in het eerste lid bedoel de van toepassing worden verklaard. De in dit artikel genoemde dieren zijn dus die, van welke het voor menschelijk gebruik bestemde vleesch afkomstig is. Wij herinneren er in dit verband aan, dat het vraagstuk der keuring van voor consumptie bestemd pluimvee in 't begin van dit jaar, deels op verzoek der regee ring, in studie ia genomen door den Ge zondheidsraad (welke oök wil en visch in zijn onderzoek betrok), benevens door een commissie uit de Maatschappij voor Dier geneeskunde. Deze commissie bestond uit prof. dr. De Blieck (Utrecht), prof. Van Oyen (Utrecht), dr. Te Hennepe (Rotterdam) en dr. Van Gelder (Amsterdam). Het rapport van den Gezondheidsraad is tot dusver niet gepubliceerd. De commissie uit de Mij. v. D. heeft toen o.a. een bespreking gehad met het te Rotterdam gevestigde hoofdbestuur der organisatie van poeliers en handelaars in wild e<n gevogelte, waarna een rapport is uitgebracht. Dit rapport concludeerde dat keuring van voor consumptie bestemd pluimvee om verschillende redenen een eisch des tijrts was en dat een goed georganiseerd veteri nair toezicht op de pluim veemarkten daar bij dringend noodig is. De wettelijke be palingen, die dezen keuringsdienst zouden regeten, dienden volgens de commissie te worden opgenomen in de Vleeschkeurings- wet en de wettelijke bepalingen ter zaïce van het markttoézicht in de Veewet. Tenslotte sprak zij als haar meening uit, dat de keuring van pluimvee facultatief geregeld worde bij gemeente-verordening, waar daaraan behoefte bestaat. Zooals de toestand op 't oogenblik ie, valt het geslachte pluimvee onder de Wa renwet, het levende echter is geheel vrij. Mede op aandrang der poeliersoTganisatie zijn nadien in Amsterdam bij gemeentelijke verordening en aan de hand der bepalin gen van de Warenwet bepaalde eischen gesteld aan de inrichting e.a. der poeliers- bedrijven, doch zooals gezegd, kan de keu ringsdienst geen maatregelen nemen tegen ltevend materieel, al is het ook nog zoo wrak of met ziekten besmet. In Rotterdam was de toestand iets an ders. Reeds vóór de Warenwet tot stand kwam, bestond daar een gemeentelijke verordening, waarbij wild en gevogelte on der den gemeentelij ken vleeschkeurings- dienst ressorteerden. Op aandringen oer poelier8vereeniging zijn de bepalingen toen ongeveer een half jaar geleden nog strenger toegepast en wordt een regelma- t.ge marktcontrole op geslacht pluimvee uitgeoefend. Na invoering van bedoelde wijziging zul len de dieren dus vóór slachting lerend geschouwd moeten worden en daarna ge keurd. Het wil ons echter voorkomen, dat teneinde'een afdoende oplossing te verkrij gen deze lofwaardige etap van het de partement van Arbeid gevolgd zal moeten worden door een tweeden, n.l. het óók van toepassing brengen der Veewet op het pluimvee, hetwelk door Binn. Zaken en Landbouw zou moeten geschieden. Eerst dan zou het mogelijk zijn, om ziek en besmet, dus voor consumptie in vele gevallen ondeugdelijk levend pluimvee on schadelijk te doen maken, voor en aleer het een slachtplaats kan hebben bereikt. RIJKSPERSONEEL. De Ambtenaar" meldt, dat de bij dienstorder aan de ambtenaren bij de Rijks verzekeringsbank meegedeelde bereidver klaring der regeering, den ambtenaren bij ziekte, als gevolg van een ongeval in en door den dienst, vrije geneeskundige be handeling te verkeenen op den voet der regelingen voor het personeel onder de Ongevallenwet vallende, voor het geheele rijkspersoneel geldt. DERTIG JAAR KAMERLID. Op 22 September a.s zal het dertig jaar geleden zijn, dat de heer Th. M. Ketelaar voor de eerste maal zitting nam als lid del Tweede Kamer. Hij is sindsdien voortdurend herkozen. De heer Ketelaar is op één na het oudste lid naar anciënniteit onzer volksvertegen woordiging. Alleen dr. W. H. Nolens is ouder (sinds 13 November 1896) en na den heet Ketelaar komt de heer Schaper (sinds 25 April 1899). Wèl is mr. Th. Heemskerk véél vroeger Kamerlid geworden dan alle bovengenoem- den (n.l. in 1888) en wèl kreeg ook dr. J. Th. de Visser tegelijk met den heer Kete laar zitting, maar die bi ede staatslieden zijn niet onafgebroken lid gebleven. De heer Ke telaar echter wèl; hij zit de volgende maand 30 jaar achtereen in de Kamer. DE NEDERLANDSCHE VLIEGERS UIT ZWITSERLAND TERUG. De Nederlandsche escadrille, die deelge nomen heeft aan de Internationale Alüen- vlucht is gistermorgen te 10 mi* 15 onder zêer slechte weersomstandigheden uit Zürich vertrokken. Kapitein Steup was ge noodzaakt bij Kaiserstuhl een noodlanding le maken, terwijl sergeant Mulsaers bij. Coblenz gedwongen werd- tot dalen. De in zittenden van beide machines bleven onge deerd. Het toestel van sergeant Mulsaers werd beschadigd, dat van kapitein Steup bleeif intact. De overige drie vliegtuigen, bestuurd door de luitenant Sandberg en Schott en sergeant-majoor Bakkenes kwa men te 3 uur 15 op het vliegterrein te Soes- terberg aan. INVOERING VAN TRIPTIEKEN VOOR VRACHTAUTO'S NAAR BELGIË. „De Kampioen", het officieel orgaan van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Neder land, van deze week zal het navolgende belangrijke bericht bevatten: „Herhaaldelijk is er van verschillende kanten op aangedrongen, dat motorvracht wagens in België zullen worden toegelaten op vertoon van een triptiek, zooals omge keerd Belgische vrachtwagens in Neder land kunnen komen. Onze pogingen om dit te bereiken, bleven tot dusverre echter vruchteloos. Thans kunnen wij tot ons groot genoegen mededeelen, dat ons verzoek is toegestaan." Natuurlijk voegt het blad hieraan toe geldt de nieuwe faciliteit, evenals hier te lande, alleen voor vrachtwagens, welke voor internationaal verkeer dienen, en dus niet voor binnenlandschè verkeer in België gebruikt worden. De Touring Club de Belgique, die, op het verzoek van den A.N.W.B., na herhaal de pogingen dit resultaat heeft weten te bereiken, heeft daardoor velen Bondsleden, vooral in de Zuidelijke provinciën, een grooten dienst bewezen. DE ONREGELMATIGHEDEN TE VEENENDAAL. Gistermiddag werd in openbare zitting van de Ged. Staten van Utrecht de zaak be handeld betreffende het niet toelaten der nieuwgekozen raadsleden te Veen endaal, op grond, dat niet aan te' toonen was of de ge loofsbrieven op tijd waren binnengekomen. Bij de hierbij gehouden besprekingen kwamen geen nieuwe feiten aan het licht. Hierna werd het schrijven van vier raads leden in zake de bij de verkiezingen ge pleegde onregelmatigheden behandeld. De verschillende voorzitters der stembureaux moesten mededeelen, hoe na sluiting der stembussen was gehandeld. Dit kwam hierop neer, dat na opening der bussen de stembiljetten eerst op hoopjes waren gelegd, waarbij verschillende personen hielpen, en daarna pas werden zij voorgelezen. Na eenige discussies werd de uitspraak* op Maandag a.s. bepaald. In tal van plaatsen is het ook gister avond weer rumoerig geweest bij „Sacco en Vanzetti-betoogingen". Hier en daar werd een belhamel gearresteerd. Tot ern stige relletjes kwam het nergens. HET AUTO-KERKHOF BIJ HAASTRECHT. Op het beruchte auto-kerkhof Gouda- Oudewater is gistermiddag wederom een auto van den dijk gestort. Het ongeval ge beurde ditmaal op een minder beruchte, maar niet minder gevaarlijke plaats, name lijk in een scherpe bocht even voorbij een der geplaatste waarschuwingsborden ter hoogte van de boerderij van den landbouwer Van Os dicht bij Gouda, zegt de „Tel." De auto is een geheel nieuwe wagen, eigendom van en bestuurd door den heer Rempt uit Epe (Gr.), die geen medepassa giers bij zich had en van Rotterdam, waar de wagen juist was afgeleverd, op weg was naar zijn woonplaats. De zwaar beschadigde auto is met behulp van een kraanwagen weer op den dijk ge bracht. De bestuurder kwam met den schrik vrij. De juiste oorzaak van het onge val is nog niet vastgesteld. VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks twaalf uur was een tweetal werklieden bij de N. V. Boele s Scheepswerven en Machinefabriek te Bol nes op een ponton bezig met het verrichten van herstellingen aan een schip. Door een zware golf sloeg de ponton plotseling om. Beide arbeiders geraakten in de Nieuwe Maas. Eén wist zich zwemmende te red den, doch de ander, H. de Kók uit Rotter dam, verdronk. Het lijk is na een kwartier opgehaald. Het is naar de algemeene be graafplaats te Ridderkerk vervoerd. EEN SLACHTOFFER VAN DE ZEE? Gistermorgen om half acht werd door een eenzamen wandelaar op bet Zandvoort- sche strand ter hoogte van Cabaret ,,Riche" een bundeltje kleeren van een man gevonden. Een zwemmer was in vel den noch wegen te bekennen en verscheen ook niet n-a 'n 10-tal minuten. De vinder bekeek teen de k'eeren nader en vond er een kaartje in met den naam Hagebeek. Andere gegevens werden niet uit de bun del kleeren opgemaakt, zegt de „O. H. Crfc." Het ernstige vermoeden bestaat dat de heer Hagebeek bij 't zwemmen op het on bewaakte strand omgekomen is, doch men blijft hopen dat er een andere oplossing is voor deze vondst. NOODLANDING. Gistermiddag heeft een jachtvliegtuig uit Soesterberg een noodlanding gemaakt op het oude terrein van Ajax, in den Water- graafsmeerpolder te Amsterdam. De be stuurder Parmen tier zat alleen in bet toe stel en kwam er goed af. DOOR EEN AUTOBUS DOODGEREDEN. Gisteravond is een 23-jarige koksleerling te Zeist op het kruispunt van Hoogeweg en Donkere Laan, terwijl hij op zijn rij wiel, was gezeten, door een autobus aan gereden. Hij werd daarbij dusdanig ver wond, dat hij bijna oogenblikkelijk over leed. RELLETJES IN DE CHASSéKAZERNE TE BREDA. In de Chassékazerne te Breda hebben Zaterdagavond, aldus de „N. Crt." relle tjes plaats gehad, waarbij uit een teut door een tot nu toe onbekend soldaat scho ten gelost. De ontevredenheid was ontstaan onder de manschappen van het 14e Reg. Infan terie, dat, evenals het 3e Reg. Infanterie op het oogenblik te Breda is gedetacheerd. Deze ontevredenheid uitte zich vooral naar aanleiding van minder smakelijk opgedien de aardappelen, haché en vochtig brood. Het 14e Reg. Inf. was Zaterdag een half uur te laat van een oefening teruggeko men. Dientengevolge zag het eten er min der, goed uit. De mannen weigerden dit te nuttigen. Er werd toen een half rantsoen brood verstrekt. Daarmede was natuurlijk ©enigen tijd gemoeid Toen het brood ein delijk kwam, viel het echter ook niet in den smaak, omdat het te versch en te voch tig geoordeeld werd. De majoor heeft daar op de mannen toegesproken en hen gekal meerd. Wat de schoten betreft, wordt meege deeld dat een paar losse patronen werden afgeschoten, doch dat men dit algemeen beschouwde als niet irnteerend maar meer als een kwajongensstreek. In de keuken hebben wij ons van de kwa- liteit van het eten overtuigd en dit over het algemeen uitstekend bevonden, behalve dan het brood. Er is nu order gegeven, dat dit wat harder gebakken zal worden. Ook de tenten zijn zeer ruim. De mannen zijn gehuisvest in twintigman-barakken, welke voorzien zijn van etectrisch licht. Zij sla pen in kribben en ieder heeft een plank te zijner beschikking om een en ander op te leggen. MIJNONGEVAL. Op de Oranje-Nassau-mijn 3 te Heerlen is een doodelijk ongeval gebeurd. De 30- jarige A K. wonende te Heerlerbaan, die ondergrondsch werkzaam was, is bij het passeeren van een remhelling door een der kolenwagens gegrepen en ernstig inwendig gekneusd. Na in de verbandkamer te zijn verbonden, werd K. naar het hospitaal te Heerlen overgebracht, waar hij eenige uren na aankomst aan de bekomen verwondin gen is overleden. ONDER EEN VRACHTAUTO GEDOOD. Te Roermond is gistermiddag de 28-ja- rige gehuwde arbeider H. uit Maasniel op de binnenplaats van de meelfabriek van de firma Smeets door uitglijdeh onder een achteruitrijdende beladen vrachtauto ge raakt en gedood, DE GOEDHARTIGE HOSPITA. Men schrijft uit Zwolle aan de „N.R.Crt." Maandagavond kwam bij een juffrouw hier ter stede een keurig net jongmensch, vragend of hij bij haar in pension kon komen. Hij zag er zoo tip-top uit en had zoo'n aardig praatje over zich, dat hij in minder dan geen tijd in de huiskamer zat. Zijn naam was Gerrit van den Berg en hij wa-s beambte bij de posterijen, overge plaatst van Amersfoort naar Zwolle. Zijn vader had een groote bloemisterij te Amers foortu Bij de posterijen ging alles met stoom; hij had Maandag zijn overplaat sing gekregen en hij moest den volgenden dag alweer in de nieuwe plaats van 11 tot 3 uur dienst doen. Op zeker oogenblik begon de juffrouw een bericht uit de courant van dien avond voor te lezen, dat haar, omdat zij zelf heeren op kamers had, bijzonder belang rn«- boezem-de. Een bewoner van de Pluimstraat ta Enschedé had per advertentie om kost gangers gevraagd, waarop zich Vrijdag avond een persoon aanmeldde, die zeide dat hij als ambtenaar ten postkantore zou worden werkzaam gesteld en een kosthuis zocht. Men werd het eens over de condi ties en overeengekomen werd, jlat de nieu we kostganger Zaterdag zijn koffers zou laten bezorgen. Plotseling herinnerde de a.s. ambtenaar zich, dat bij zijn portemon- naie in een koffer had laten zitten. Hij vroeg toen aan de wouw des huizes, of het niet mogelijk was, hem nit den nood te helpen. Hij zou het geleende den volgenden dag direct terugbetalen. De vrouw gaf hem toen een rijksdaalder. De man was daarop verdwenen en had sindsdien niets meer van zich laten hooreri. Men had hier ver moedelijk met den persoon te doen, die zich ook in andere plaatsen aan dergelijke pr act ij ken had schuldig gemaakt-. Hij had zich o.m. voor leerling-machinist uitge geven. De rest van den avond werd gespTokenl over de elechtheird van den man, die een. hospita zóó kon bedriegen. Vanmorgen om half negen zeide meneer Van den Berg tot zijn kost juffrouw, dat hij noodzakelijk zijn koffeT moest halen, omdat zijn uniform er in zat Behalve de uniform zat er ook in zijn Zondagsche pak en zijn porflemonnaie met geld. Er ontspon' zich het volgende gesprek: Meneer: Juffrouw, heeft u ook even een rijksdaalder voor mij ter leen I Juffrouw: Zeker meneer, maar heeft u aan een rijksdaalder genoeg? Meneer: Och, geeft u mij iets meer, dat is gemakkelijker. Maak u er 3 gulden van. Juffrouw: Ik zal u f 4 geven, dan kunt u zich redden. Meneer: Maak u er dan vijf gulden van, dat is een makkelijke rekening. Meneer af met de twee achterwielen. Ver moedelijk heeft hij wel het station bereikt maar teruggekeerd is bij niet Om 11 uur kwam de juffrouw op het politiebureau, waar men haar duidelijk maakte, dat del geschiedenis uit Enschede, die haar zoo getroffen had, zich in haar eigen woning herhaald had. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Tijdens een schoolfeest dat Maandag te Lippenhuizen (Friesland) werd gehouden, is het tot een ernstige vechtpartij gekomen. Tusschen jongelieden uit Lippenhuizen en vreemdelingen ontstond een woordentwist, waarbij een van hen gebruik maakte van hel mes en W. de J.. van Jubbega, zoo ern stig in den rug verwondde, dat men voor zijn leven vreest. De dader vluchtte na den aanslag te hebben gepleegd. Des avonds is hij door de politie aangehouden. En amuseert je man zich nogal op zijn autotocht? Dat kan ik nog niet zeggen. Ik heb pas twee brieven van hem gehad: een uit ^en politiebureau en de tweede uit het hospi taal. HAZERSWOUDE. Het bouwen van een nieuwe veestal ling voor rekening van de firma Voets en Van der Lelie, is opgedragen aan den heer Bontebal van Reeuwijk en O .A. van der Wiel alhier. LEIDERDORP. Oranjefeest te Leiderdorp Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal te Leiderdorp op 31 Aug. a.s. feest gevierd worden. Hei programma luidt: Van 1011 uur: Koraal- muziek bij de Chr. school door Harm.-Ver. Devote", dir. J. Noordanus, uit Leiden. 12.30: Opstelling Kinderoptocht op het ter rein Kinderhuis „Voordorp". 12 uur: Kinderoptocht door het dorp. 2 uu: Kin derspelen op het terrein van den weled. heer W. Koning en voorstelling van een sprookje in „Irene". 7.30 n.m.: Avond bijeenkomst in de Ned.-Herv Kerk. Spre ker ds. F. C. Meijster, pred. Geref. Kerk te 2—2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6