ONRECHTMATIG BEZIT S&ed&g item heê MifoiA&pje No. 20686 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 22 Augustus Tweede Blad Anno 1927 GEMENGD NIEUWS. VOOR DE KUISKAMER. FEUILLETON. EEN K. L. M.-VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een passagier gedood? Reuter seint ons uit Londen dat een K.L.M.-vliegtuig, hetwelk hedenmorgen te Croydon was opgestegen met bestemming naar Amsterdam te Tonbridge is neergestort. Men gelooft dat de passagier gedood werd, doch nadere berichten ontbreken nog. GEEN VREEMDE GEZICHTEN OM ZICH HEEN. Gevssendorfer en Scholte zijn weer op reis met den heer Van Lear Black. Dezer dagen bevonden ze zich te Pargs. Weber, de mécanicien, die de reis naar Indië heeft meegemaakt en die op die reis geducht gewerkt heeft, wat hem niet in zijn kouwe kleeren is gaan zitten, had van de K.L.M. eenigen tjjd verlof gekregen. Zijn vacantie bracht hg door in Bronswijk. Ben andere werktuigkundige had zgn plaats in het toe stel, dat ter beschikking van den heer Van Lear Black staat, ingenomen. Doch dat zinde den Amerikaanschen luchttoerist in het geheel niet. Hij wilde geen andere gezichten om zich heen zien dan die van de drie mannen, die met hem naar Batavia waren geweest. En zoo kreeg de K.L.M. een telegram metje uit de lichtstad, dat ze Weber moest sturen. En de K.L.M. was niet zoo goed of ze moest Weber terughalen en hem naar Pargs sturen, opdat mr. Van Lear Black zijn vertrouwde gelaat weer in zgn na- bgheid zou zien. HET BEHEER BIJ HET KON. ZOöL. BOT. GENOOTSCHAP TE DEN HAAG. De Commissie tot Onderzoek van balans en winst- en verM es-rekening van het K. Z. B. G. te Den Haag, heeft aan het bestuur een Tepliek ingezonden, n-aar aanleiding van het accountantsrapport, dezer dagen door ons vermeld. De commissie schrijft er zich over te verheugen dat zij h.i. op alle hoofdpunten door den accountant in het gelijk wordt gesteld. Zij concludeert dat het geenszins haar be doeling is geweest, een volledige bespre king te geven van het accountantsrapport en van het antwoord van het bestuur. Zij wekt de aandeelhouders op, het rapport ten kantore af te halen en den inhoud van haar rapport te toetsen aan het rapport van den bestuurs-accountant. Zij tart het bestuur op grond van het accountantsrap port aan te toonen, dat de Commissie zich zou hebben schuldig gemaakt aan mislei ding of onjuiste voorstelling van zaken. KOOPEN NA HET SLUITINGSUUR DER WINKELS. Een sigarenwinkelier naast den Scala Bioscoop aan de Kruiskade te Rotterdam heeft Vrijdagavond voor het eerst, na het sluitingsuur, een automaat in werking ge steld, die met een gzeren stang buiten aan de deur van het winkelhuis bevestigd wordt en van den winkel uit electrisch verlicht Wordt. Er zitten ln dit apparaat drie gleuven. Wanneer men in zulk een gleuf een kwartje 'doet, dan ontvangt men na het uittrekken van een der drie laden, die zich onderaan bevinden, naar verkiezing een pakje sigaren of sigaretten. Het denkbeeld om, wanneer wet of ver ordening den winkelier dwingen tot het slui ten van zgn zaak, door raiddel van een automaat den verkoop eenigermate voort te zetten, is voor ons land nieuw. Dit is het eerste in Nederland geplaatste apparaat. In tal van andere landen zijn deze auto maten al geroimen tgd in gebruik, zegt de „N. R. Crt". Het schijnt de bedoeling te zijn, zoo noodig een beslissing omtrent deze kwestie, waaraan de juristen een dankbaar kluifje kunnen hebben, in hoogste instantie uit te lokken. AUTO-DIEFSTAL. Vrijdagavond omstreeks kwart voor tien verdween plotseling een auto welke stond voor een garage gevestigd Kerkstraat 54, te Amsterdam. Natuurlijk dacht men da delijk aan diefstal en deed aangifte aan het politiebureau Leidscheplein. Hier trof men onmiddellijk maatregelen, zoo werd per politietelegraaf het signalement van de auto aan alle bureaux en posthuizen verzonden. Dit was kort daarop in aller bezit. Nu gaat tegen tien uur een brigade naar huis. zoodat niet alleen de dienst doende agenten van de nachtploeg, doch ook zij, die naar huis gingen, kennis kre gen van het signalement. Juist dit is oor zaak geworden, dat de auto later kon wor den gevonden. Een agent, die zich per rijwiel naar huis begaf, zag op den Admiraal de Ruyterweg den gesignaleerden wagen voor zich rijden. Hij zette deron na en riep den bestuurder toe, doch de auto stopte niet. Er werden nog eenige schoten gelost, wat niet kon verhinderen, dat de wagen zijn tocht voort zette. De politieagent slaagde er in den bestuurder van een ander© auto te over reden hem behulpzaam te zijn en zoo begon de jacht opnieuw. Het bleek, dat de ge stolen wagen koers zette naar de stad. In de Marnixstiraat bij de Haarlemmer poort kwam een einde aan de jacht. De auto die achterna gezet werd, botste tegen een lantaarnpaal, waardoor de wagen ern stig beschadigd werd. De inzittenden, twee mannen en een vrouw, namen de vlucht en slaagden er in te ontkomen. De beschadigde wagen is voorloopig aan den recht matigen eigenaar teruggegeven. BLOEDIGE VECHTPARTIJ. Zaterdagavond om halftwaalf toen al dus „De Crt." de gebroeders V. stonden to praten voor het café van den heer Van S. op den Hof te Amersfoort, kwamen de gebroeders B. uit het café naar buiten. Een hunner maakte ruzie met den jongsten V. en bracht hem met een mes een diepe won de toe over het hoofd, terwijl de andere V. tegen een hek geworpen werd. Juist pas seerde een drietal militairen, die meenden aan V. hulp te moeten verleenen. Doch de B.'s vonden dat niet gewenscht en één hun ner stak naar den grootsten militair, zekere K. uit Rotterdam. Deze ontweek den stoot, welke nu den linkerarm trof van zijn ka meraad S. uit Schaarsbergen afkomstig. De wond was zóó diep, dat de hoofdzenuw is doorgesne'den. Inmiddels kreeg de derde militair van den anderen B. een messteek in den buik. De gewonde V. werd door de politie in het café voorloopig verbonden en later door dr. Morren verder behandeld. De gewonde militairen liepen over den Hof naar de Langestraat, waar Van Z die de( buikwonde had, in elkaar zakte door bloedverlies. Twee passeerende militairen hielpen toen den gewonde naar het politie bureau brengen. Ongeveer kwart voor twaalven legde dr. v. Enst daar het eerste noodverband. Op telefonisch verzoek van den inmiddels ontboden militairen arts dr. Tak, kwam een hospitaalsoldaat met een rijwielbrancard naar het politiebureau. Deze hospitaalsoldaat deed pas veertien dagen hier dienst in het hospitaal en stond nog zeer vreemd tegenover zijn werk. De beide doktoren oordeelden intusschen chirurgische hulp voor Van Z. beslist noo dig en aangezien zulks hier in het militair hospitaal onmogelijk is, liet dr. Tak een militaire ziekenauto voorkomen. Doch eerst moest van hooger hand permissie gevraagd worden voor het vervoer naar Utrecht. De gene, die deze permissie moest verleenen, was afwezig, waarop dr. Tak den patiënt na overleg met dr. v. Enst, naar Utrecht liet brengen, ongeveer een uur nadat de wond was toegebracht. De gebroeders V. bekenden, terstond na dat zij door de politie waren aangehouden, de steken te hebben toegebracht. EEN DORSTIG VOORZITTER. Ter. gelegenheid van het zilveren jubi leum van den brieven besteller te Nigte- vechte, was er een comité gevormd, dat den jubilaris huldigen zou Inderdaad slaagden de plannen schitterend; de voor zitter van het feestcomité kon op den och tend van den feestdag den jubilaris een enveloppe ter hand stellen en alles ging naar wensch. Des avonds fungeerde de jubilaris als gas-theer en had familie, I vrienden en bekenden" om zdcb heen ver zameld. Het ging er heel gezellig toe, maar toen men tegen het scheidensuur nog een glaasje op den valreep wilde nemen, werd plotseling een dissonant vernomen. De jubilaris kwam n.l. tot de ontstellende ontdekking, dat., een groote flesch boeren jongens spoorloos verdwenen was, zegt ue „Tel." EeD nader onderzoek toonde aan, dat een taart op dezelfde wijze geëclipseerd was. Maar de gastheer kon dat niet zoo maar laten passeerenhij sprong ijlings op zijn fiets en trapte het dorp af, om de onbekende daders op te sporen. Zijn onder zoek leverde echter geen resultaten op, maar juist toen hij weer zijn woning na derde, zag hij een groepje luidruchtige personen, van wie één met een leege boe- renjongensflesch zwaaide. De inhoud van die flesch was reeds verdwenenook de taart bleek in de verkeerde keelgaten te recht gekomen te zijn. Wellicht zou de jubilaris niet zoo pijnlijk getroffen zijn ge weest door het gebeurde, ware het niet-, dat degene, die op dat ocgenblik -houder van d© boerenjongensflesch was, de... voor zitter van het feestcomité bleek te zijn, die dien ochtend de enveloppe had over-, handigd. Maar men was nu eenmaa^ in de feeststemming; de gevolgen bepaalden zich tot het uiten van eenige verwijten en er vclgde geen aangifte bij de politie wegens ontvreemding van boerenjongens. HET MES. Te Roermond is gisteren de 55-jarige ar beider K. door den 60-jarigen K. met een mes gestoken. De longen werden geraakt, zoodat overbrenging naar een hospitaal noo dig was. De dader is gearresteerd. VAN EEN TWEEDE VERDIEPING GEVALLEN. Te Sittard viel de 16-jarige jongen, Peters, in de woning van zijn ouders, doordat hij te ver over de trapleuning boog, van de tweede verdieping op de sfceenen vloer van de gang. De jongen was onmiddellijk dood. VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN TE AALTEN. In het gezin van het eohtpaar M. te Aalten kregeai vijf kinderen plotseling he vige krampen. De toestand was van dien aard, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Het bleek dat men met een vrij ernstig vergiftigingsgeval te doen had. Bij vier kinderen is het gevaar geweken, doch van het jongste kidd, één jaar oud, is de toe stand zorgelijk. BRAND. Te Zwolle is brand uitgebroken in de boerderij van den heer Bredewout te Spool- de aan den Zalkerdijk. Vóórdat de brand weer ter plaatse was, konden de huisgenoo- ten met behulp der buren het huisraad redden. Het huis en een hooiberg gingen in vlammen op. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. ERNSTIGE MOTORONGELUKKEN TE ROUVEEN. Zaterdagmorgen zijn te Rouveen (gem Staphorst) twee motor-ongevallen gebeurd. De heer De Boer uit Sappemeer reed in de richting Meppel. Hij passeerde een wa gen, toen juist een auto van den toer door Nederland tusschen den wagen en motor rijder trachtte door te rijden. Dit bleek echter niet mogelijk. De heer B. werd aan gereden. Hij bekwam een dijbeenbreuk. Het slachtoffer moest naar het ziekenhuis te Groningen worden vervoerd. Het motor rijwiel werd ernstig beschadigd. Terzelfder tijd gebeurde op dezen weg nog een tweede motorongeval. De heer Coehoorn uit Deventer wilde een boeren wagen, die aan den kant van den weg stond, voorbijgaan. Hij werd aan het ach terwiel aangereden door een Duitsche auto. De motorrijder en diens vtouw, die achter op de duozitting gezeten was, wer den over den weg geslingerd, waarbij de eerste ernstige verwondingen opliep. De gewonde, die bewusteloos was, is per auto naar het ziekenhuis gebracht. De dame kwam er vrijwel ongedeerd af. Ook hier werd de motor ernstig be schadigd. VERDRONKEN. Te Nieuwe-Pekeia is Vrijdag het. vijf jarige kind van het echtpaar R. Kuipers verdronken. Professor tot student in de scheikunde: Zegt u mg eens in welke verbinding lost goud het snelste op? Student: --In het huwelijk. 18 BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN RIDDERGOED AFGEBRAND. Het riddergoed Niederfüllbach bij Coburg, eigendom van den rijksdagafgevaardigde Fromm is in vlammen opgegaan. De brand brak midden in het groote schuren- en stal- len-complex uit, dat geheel gevuld was met voeder- en oogstvoorraden en greep met een ontzettende snelheid om zich heen. De verschillende brandweerkorpsen uit den omtrek konden, ondanks alle inspanning, het reusachtige gebouwencomplex niet meer red den. Het brandde met alle voor-radeu tot den grond toe af. De oorzaak van den brand is nog on bekend. MOORDENAAR IN DE GEVANGENIS DOODGESCHOTEN. De moordenaar Kramer, die in het begin van Februari j.l. door de rechtbank van gezworenen van Limburg ter dood veroor deeld werd en in de centrale gevangenis van Freiendiez in Hessen-Nassau opgesloten was, is dezer dagen uit noodweer in zijn cel doodgeschoten. De moordenaar, die 's nachts aan ztjn bed geboeid werd, was Vrijdagmorgen door den gevangenbewaarder in de gelegenheid gesteld zich aan te kleed en, waarbij zijn boeien afgelegd waren. Tegen de voor schriften liet de bewaker den moordenaar eenige oogenblikken «leen om koffie te gaan halen. Toen hg de cel weer binnen kwam sprong Kramer op hem af en ont rukte den man, na een hevige worsteling, zijn dienstrevolver. De beambte vluchtte uit de cei en maakte alarm, waarop van alle kanten gevangenispersoneel toeschoot. Daar Kramer niet te bewegen was het geladen wapen af te geven, richtte men door verschillende openingen in den wand en in het plafond van de cel waterstralen op hem, waaraan hij evenwel handig wist te ontkomen. Daarop probeerde men den moor denaar met geweld het wapen af te nemen. Zcodra echter de cel geopend was en de beambten naar binnen wilden dringen, richtte Kramer de geladen revolver op hen. Toen commandeerde de plaatsvervangende direc teur der gevangenis „vuur", Kramer zonk ineen en was eenige minuten later dood. EEN FRAAI COLLEGE I De rechtbank te Nis] veroordeelde den burgemeester en alle wethouders van Ma- losjisjka, een plaatsje in de nabijheid van Nisj, wegens diefstal tot gevangenisstraffen varieerend van één tot twintig jaar. De burgemeester, Tanik geheeten, die twintig jaar kreeg, had met de overige leden van het college een inbrekersbende geor ganiseerd, die meer dan dertig inbraken heeft gepleegd. TWEE MOORDEN. Parijs is wederom opgeschrikt door twee misdrgven, welke beide een zeer gruwelijk karakter dragen. Een dezer avonden ontdekte de eigenaar van een vernikkei-werkplaats in de Rue Saint-Sébastien, toen hij voor het sluiten de ronde deed, in den halfduisteren kelder het lijk van een man, in een groen laken gewikkeld. Het bleek dat van een zekeren Alphonse Buttaud te zijn, een 74-jarigen arbeider, die vroeger zoo nu en dan op de werkplaats had gewerkt. Het lijk moest in den kelder zijn neergelegd nadat de moord was gepleegd, daar nergens eenig spoor van een misdaad was te vinden. Het personeel der onderneming werd ver hoord. Spoedig viel de dertigjarige meester knecht, Rabier, door de mand. Hij bekende RECLAME. is die dag der week, waarop het haar met Pixavon wordt ge- wasschen om het frisch, glanzend, j zacht en soepel te maken, waardoor I het zich gemakkelijk laat kappen. Ji der geicone vloei- i zeepen bezit ook r bij benadering de I z am e werking van avon. Eischt altijd avon (slechts in ge- n origineels Jles- n) zooicel voor eigen ruik, alsook in i kappcrssalon. 'kflac: FL l.SO 7158 DE GEZOCHTE DATUM. Het jaartal, dat op den gevelsteen voor kwam (zie de opgave van Zaterdag) was: 1881. Rubbaud tijdens een woordenwisseling over een belangenkwestie te hebben gedood en het lijk daarna in den kelder te hebben geworpen. Het wapen der misdaad, een bijl, is gevonden. Het tweede misdrgf werd Donderdagavond op den boulevard de Picpus gepleegd. Een 41-jarig man, Ripaux, bekend wegens dron kenschap en wangedrag, vervolgde reeds geruim en tijd mme. Meyer, een weduwe, met zgn liefdebetuigingen. De weduwe wilde hiervan echter niets weten. Toen ze nu Donderdagavond met haar dochtertjes naar huis liep, kwam eensklaps Ripaux op haar toe en loste eenige schoten op het drietal. Het oudste meisje, Suzanne, werd aan het hoofd getroffen en overleed spoedig; mme. Meyer kreeg een wond in den hals en ver keert in doodsgevaar. De dader is gearresteerd. UIT DE VLIEGWERELD. Waar het boven den Oceaan nog altijd noodweer is (en helaas ook wel boven landis geen d©T gereed staande vliegers hetzij uit Frankrijk, Engeland of Duitsch- land, nog vertrokken. Van de twee vermiste Amerikaansche vliegtuigen de „Golden Eagle" en de „Miss Doran" is nog altijd geen bericht. Men neemt daarom aan, dat de inzittenden zijn omgekomen. Kapitein Erwin, die met een vliegtuig was uitgegaan om de vermisten te zoeken, heeft zelf om hulp geseind. Hij is onge twijfeld in zee gestort. Of hij gered zal kunnen worden De Engelsche kapitein-vlieger Frederick A. Giles is voornemen® van Amerika naar Nieuw-Zeeland te vliegen.* Donderdag i$ hij uit Detroit vertrokken naar Chicago. Van daar gaat hij over Omaha, Ohyenne en Salt Lake City naar San Francisco, waar de groote reis eigenlijk pas begint. Via Honoloeloe, Brisbane en Sydney hoopt ka- pitein Giles ten slotte Wellington, zijn eindpunt, te bereiken. Giles maakt op zijn tocht gebruik van een Hess Bhiebirdtoestel. Uit Washington wordt gemeld dat het stoomschip „Gulf Point" rapporteerde het wrak van een vliegmachine te hebben ge zien met witte vleugels op 155 mijl van Naar 't Engelsch van DOROTHEA GERARD. Door Mr. G. KELLER. 50) De door spanning reeds vertrokken ge zichten waren thans nog wat bleeker ge worden; de laatste zaak was dan ook wel wat te verschrikkelijk geweest. Beklaagde was een jongmensch van negentien jaar met een verbonden oog en een verbonden hand. Hij was beschuldigd van de onge oorloofde vervaardiging van bommen, doch had wanhopig zijn onschuld volgehouden. Als eenig antwoord op zijn verweer, hadden de hooge rechters hem gewezen op zijn be kentenis, die hij eigenhandig onderteekend had. „Is dat je handteekening, of niet?" vroeg de president. Als antwoord hierop rukte de knaap de verbanden los, een ledige oogholte en een gebroken vinger vertoonend. „Ja, het is mijn handleekening!" riep hij met een stem, die geen der aanwezigen, zelfs niet de generaals, ooit zouden verge ten: „het is mijn onderteekening, geschre ven nadat zij mij dit, en dil, en dit hadden aangedaan!" En zijn trillende bovenlip op tillend vertoonde hij zijn bloedend, nagenoeg tandeloos tandvleesch De generaals knipten zelfs niet met de oogen. Het verband tusschen dat alles ont ging hen. Een gebroken vinger en een handteekening hadden niets met, elkaar te maken. Bovendien hadden zij de verklaring van den gevangenisdirecteur, volgens welke de wonden van den gevangene het gevolg waren van mislukte pogingen tol zelf moord. Het verweer van den advocaat, die twee met bloed bezoedelde tanden op tafel legde, welke allen schijn hadden van met ge weld uit den mond te zijn geslagen, werd ongeduldig afgewezen als niet ter zake. Na een korte bespreking in de dames- kleedkamer, die als raadkamer dienst deed, werd het doodvonnis ui-fgesproken Terwijl de krijgsraad nog onder den in druk was van het laatste geval, werd weder een naam afgeroepen: „Tadeusz Swigello, ingenieur." Hij stond op, bijna met een zucht van verlichting. Dit was in ieder geval hel einde van het martelende wachten, van de ver nederende tentoonstelling op dit podium. „Waarom ben ik niet voor een gewone rechtbank gedagvaard?" had hij den advo caat gevraagd, die hem den vorigen dag in de gevangenis had opgezocht, ten einde hem mede te deelen, dat hij hem als verdediger was toegevoegd, evenals aan een half doziin anderen, een man, dien hij nooit tevoren had gezien, die niets van hem of zijn toe stand afwist, maar wiens enkel verschij nen voor den krijgsraad, oordeelde men, beantwoordde aan alle eischen van een goede rechtspraak. Wie zou den krijgsraad onmenschelijk durven heeten, nu hij den beklaagden advocaten als verdedigers toe voegde? ..Het blijkt, dat u van een of andere on bekende zijde als ..verdacht" is gesignaleerd. Heeft u misschien een vijand te Warschau?" „Niet dat ik weet." „Des te beter. Maar ik heb hier iets, dat ik niet begrijp. Ik heb gewag hooren maken van een anonymen brief. Ongetwijfeld re kenen de autoriteiten er op, dat als er iels uit u is te halen, de krijgsraad dit beter klaar zal spelen dan een gewftne recht bank," en hij lachte ietwat sarcastisch. De gebruikelijke ondervraging begon en na zijn aanvankelijk gevoel van zenuwach tigheid te hebben overwonnen, antwoordde Tadeusz met een zelfbeheersching, waarop de generaals blijkbaar niet hadden gere kend, Ja, hij was nu al meer dan een jaar te Warschau. In de uitoefening van zijn be roep? Inderdaad. Navraag bij de Gutstein- fabriek zou uitwijzen, dat hij daar geregeld werkzaam was geweest als toezicht houdend ingenieur, vanaf kort na zijn komst te War schau, tot zijn arrestatie. Hij bekende, dat hij een val9ch paspoort had gebruikt en dat hij zonder daartoe gerechtigd te zijn de grens was overschreden, maar zelfs niet de ernstigste ondervraging ontlokte hem een andere bekentenis. De generaals begonnen wat teleurgesteld te kijken. Terwijl hij zoo in het geheim als „verdacht" was gesigna leerd, zouden zij hem blijkbaar met een tijdje gevangenisstraf moeten laten ga-an Wat kon de schrijver van den anonymen brief bedoelen om hen hun kostbaren tijd te laten verknoeien met dergelijke kinderach tige zaakjes I Een der generaals keek onge duldig op zijn horloge. Zijn dochter zou voor het eerst van haar leven naar een bal gaan in de zaal. waar zij nu zalen en hij begon zich ongerust te maken, of de zaal nog wel tijdig in orde zou zijn te maken voor hel festijn Op zijn manier wa9 hij een zeer liefhebbend vader Hij wilde zijn doch ter Toscia graag een teleurstelling besparen. „Waarom heeft u uw positie in Oostenrijk opgegeven en is u hierheen gegaan?" vroeg de president zelf, zijn borstelige wenkbrau wen fronsend. Doch ditmaal antwoordde de beklaagde niet. Gedurende enkele oogenblikken had hij gekeken naar de hoop bewijsstukken op de tafel en hij had zijn hals uitgerekt om toch vooral goed te zien. „Ziet u daar iets, dat u toebehoort?" vroeg een der generaals bijna minzaam. „Ik meen van wel, een oogenblik slechts." Tadeusz deed haaslig een slap naar de tafel en als een roofvogel greep zijn hand een klein, 'glanzend voorwerp, waarvan de schittering tusschen de papieren en lompen zijn aandacht had getrokken. „Is dat medaillon van u?" Weel ge dat zeker? „Volkomen zeker. Ja, het is van mij." Hij hield het zoo stevig in de hand. alsof hij vreesde, dat het hem afgepakt zou wor den. „Zool" Er ontstond eenige beweging om de met een velvet kleed bedekte tafel. De generaals begonnen zichtbaar op te monteren. Mis schien had de anonyme waarschuwing toch nog eenige beteekenis. Het droge kuchje van den advocaat aan het ronde tafeltje deed zich te laat hooren. Naar hem kijkend zag Tadeusz, hoe hij veelbeteekenend het voorhoofd fronsde terwijl hij herhaaldelijk afkeurend hel hoofd schudde. „Weet u, waar dit medaillon is gevon den?" „Neen." „In een houtloods op een kilometer af- stands van de stad, waarin, naar de politie met zekerheid weet, enkele uren te voren een revolutionaire vergadering was gehou den." Met een gevoel alsof hij hals over kop in den val was geloopen, bleef Tadeusz ver-i baasd den president aankijken. „Als dit medaillon aan u toebehoort, dan moet u den 3en November de vergadering hebben bijgewoond." Alle vijf paar oogen waren nu op hem, ge richt. De advocaat was langzaam opgestaan, zijn knijpbrilletje op zijn neus bevestigend. „Mijn cliënt vergist zich blijkbaar door te beweren, dat het kleinood hem toebe hoort. Het is van zeer gewonen voim; uwe excellenties welen, dat de voorwerpen op de tafel herhaaldelijk in mijn handen zijn ge weest; er staan geen initialen op of andere bijzondere kenmerken; er zit alleen een zwarte haar lok in, iets dat in Rusland al licht voorkomt, zou ik denken," merkte hij op met een flauwe poging om gTappig te zijn. „Mogelijk lijkt het op een medaillon, dat. „Neen, het is mijn medaillon," hield Ta deusz koppig vol, waarop hunne excellen ties hem werkelijk dankbaar aankeken, ter wijl de advocaat met een schouderophalen ging zitten, alsof hij zeggen wilde: „ik wasch mijn handen in onschuld." „Dus bekent u, dat u de vergadering in de houtloods op 3 November heeft bijge woond?" Maar Tadeusz was zichzelven al weer meesier geworden. „Neen, ik bekend niets, behalve, dat ik het medaillon in de houtloods heb ver loren." Na een oogenblik nadenken uitte hij een der weinig leugens in zijn leven. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5