No. 20682 WOENSDAG 17 AUGUSTUS Anno 1927 OFFICIEELE KENN87SEVING STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van herten. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreclit. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 0.18 Olt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. AFSLUITING VERKEER NOORDEINDE. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat het Noordeinde voor het verkeer met rij- en voertuigen, wegens het aldaar uitvoeren van werkzaamheden aan de wegverharding gedurende de week van 16 tot 20 Augustus 1927 periodiek zal worden afgesloten. De aangewezen weg voor rij- en voertuigen, die zich van den Haag in de richting naar Utrecht of vice-versa begeven, is plaatselijk door horden aangeduid. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 Augustus 1927. 699L STORMRAMP-COMITE. Bij het Stormramp-Comité kwam nog in: van den penningmeester van het Nieuwe Tooneel f 17.25; gecollecteerd in de Hoogl. kerk bij ds Hijmans op 7 Augustus van N. N. f 1.50; van Onze Nicht H. N. te Grand Rapids, Amerika $1: eerder kwam nog in: N. v. W. f 10 en v. II. f 10. In totaal werd tot nu toe afgedragen aan het Nationaal Steuncomité te 's-Graven- hage een bedrag van f 11.500. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Leiden, postgiro num mer 574-71. Ter voorziening in de vacature ont staan door het overlijden van ds. W. den Hengst wordt door den Kerkenraad der Geref. Gemeente alhier het volgende twee tal voorgedragen: A. de Blois, te Dirksland en M. Hofman te Krabbe'ndijké. Tot voorzitter van het Leidsch Politie- gezelschap is in de plaats van den heer W. Post gekozen de. l^eer J. Dragt. Dei opzichter van fortificatiën le kl. J. Harmsen wordt begin October overgeplaatst van Leiden naar Utrecht. Yan ons bericht omtrent de excursie naar de bloemen-cultures te Boskoop op a.s. Zondag is tot onzen spijt niet vermeld van wie deze uitgaiat. \Ye melden nu nog even, dat een en ander uitgaat van de plaatselijke afdeeling van het Instituut voor Arbeidsontwikkeling. Per S.S. Longa van de reederij Yan der Schuyt is hedenmorgen een gezelschap van ongeve'er dertig brandstoffenhandelaren leden van de Vereeniging „Ons Belang" vertrokken voor een plezierreisje naar IJmuiden, ter gelegenheid van de viering van het twintig-jarig bestaan der vereeni ging. Om zeven uur vertrok het schip van den Roomburgerweg en voor middernacht hoopt men weer in de sleutelstad terug te zijn. Door de politie zijn gisteren aange houden en teruggebracht naar hun, resp.. ouderlijke woningen te Lisse, een zestien jarige jongen en een vijftienjarig meisje die samen eenige dagen te Rotterdam hadden getoefd. Door de recherche alhier is aangehou den G. de W. zonder vaste woon- of ver blijfplaats, die wordt verdacht schuldig te zijn aan diefstal van een klein bedrag aan geld te 's-Gravenhage gepleegd. J. D. alhier is door de politie verbali- seerd wegens mishandeling van een hond. De toestand van de beide motorrijders uit Den Haag die Maandag bij het Haag- sche Schouw een ongeluk overkwam blijft nog steeds zeer zorgwekkend. GEBOREN: Jan Cornelis, z. van P. de Ruiter en H. den Uijl Gijsbert, z. van G. Verschoor en J. Koelewijn Frederika Maria, d. van B. II. Oudenbroek en F. E. Leenheer Jannetje, d. van G. van Zeist en G. Koppel- schaar Francisca Maria, d. van H. den Ouden en G. v. d. Goes Willem Pieter, z. van M. Koolhaas en J. Nolles Wilhelmina Gerarda, d. van M, W. F. de Bolster en G. P. Peeters Hendrik, z. van H. Singerling en J. M. Buitendijk Hendrik, z. van J. C. Hensen en M. C. Vermont Gijsbertu9 Wilhs. Leons., z. van L. J. v. Velzeft en W. M. v. Leeuwen Hendricus Gers., z. van J. J. Bontje en E. G. A de Groot Willem Fredk. Corns., z. van P. Lugthart en E. G. Kret Cornelis Johannes, z. van C. v. Daalen en J. de Zwijger Isaac, z. van G. Polanen en F. Arnoldus - Metheltje, d. van H. J. de Jong cn M. Visser Henrietta Louise, d. van J. de Bree en M. E. v. Dam Hazina, d. van C. Zwanenburg en H. v. d. Boon Hendrica Johanna, d. van A. Prins en H. J. Schimmel Geertrudia Clazina, d. van G. A. Sassen en J. L. M. de Vrind Johanna Christina, d. van A. Woerdenbach en J. Erades Susanna Ca- tharina, d. van A. v. der Spree en M. v. d. Heemst Willem, z. van J. Neuteboom en C. Colpa Wouter Jan, z. van W. J. Hol- werda en M. G. Molenaar Hermanus, z. van D. v. d Berg en H. C. Marlijn Maar- tje, d. van G. v. d. Mey en A. v. v. d. Mey Johanna Maria, d van W. Verhoef en E. J. de Jong Mfjneveld Theods, Johs., z. van M. T. .L Mulder en A. v. Deursen Elisa beth, d. van A. v. Laarhoven en H. G. Klaassen. GEHUWD: K. van Stralen jm. en A. M. Klinkhamer jd. J v Ulden jm. en K. Zandvliet jd. A. C. Niemeijer gesch. en E. de Ruiter gesch. P. J. Olten jm. en M. Th. Funke jd. B Slegtenhorst jm. en G. Petie jd. J. J. Schild jm. en A. de Groot jd. H. Flonsson jm. en J. M. de Wit jd. G. G. J. Radius jm. en A. Neuteboom jd. H. E. Moraal en H. Venneij jd. K. T. de Haan jm. en F. W. v. Rijkom jd. J. Bleijie jm. en S. de Tombe jd. G. N. Terlouw jd. en J. A. O verduin jd. OVERLEDEN: G. de Bruijn m. 63 j. M. A. Vi«b d. 6 d. I. Staal—v. Loon v. 55 j. A. de Kie vitMaaskant v. 49 j. W. de Jong d 2 j. H de Water wedr. 91 j. P. C. Bon netNeuteboom v. 64 j. M. J. Peelers de Bruin wede. 65 j. GEVESTIGD: M. G. A. Reeuwijk-Vos, Evertsenstr. 38*. G. H. Parijs, Heerenstr. 94 IL Gas- weich, Plantsoen 69 J. F A. van der Schoor, Middelweg la J. J. M. A. Snijers, monteur, Apoth.dijk 3 G. de Vaal, Acad. Ziekenhuis H. J. Meeuwis en fam lo gementhouder, Janvossensteeg 44 W. Kratochwil, onderwijzer, Oude-Rijn 2 A: G. van Leeuwen* reiziger, Evertsenstr. 7a F. Briër, verpleger, Hansenstr. £8 C de Pree, verpleegster. Kastanjekade 15 M. M. C. Arends, Oude-Vest 147 F. L. S. v. d. Heyden, Apoth.dijk 34 T. Jousma, huishoudster, H. Rijndijk 144 A P. J v. Dijk, machineteekenaar. Zoelerw. Singel 45 G. P. C. v. d. Velde, Medusa- straat 9a A. Stipdonk, monteur, Hooigr 98a M, Zwanenburg en fam., leeraar H. B. S.. J. de Withstr. 31 F. G. A. Kui pers en fam., off. v. gezondheid, Oegstg laan 37 A. M. Janmaat, dienstbode. Plantsoen 19 J. Jansen, verpleegster, Diaconessen- huis J. H. de Winter en fam., vuurwer ker. Sophiastr. 70a I. H Spaanbroek, Uiterstegr. 95 W. F. van Romburgh en fam., Hoogl. Kerkgr. 42 H. Overdijk, Oranjestr. 3 G. Bronmeyer en fam., L. Agnietenstr. 9 G. H. Bresser en fam., adj.-commies D. B., Hogerbeetsstr. 5 T. Wolters. huisknecht, Verwerstr. 14a F. O W. Kowall, kellner. Hazerzaklaan 10 H. Donk, dienstbode, Breestr 84 W. M. v. d. Oetelaar, dienstbode. ITooigr. 53 E J. v. d. Burg, dienstbode. H. de Groot straat 3 D de Mooy, kelli\er, Manden- makerssteeg 8a H J Hoogenstraaten, Rembrandtstr. 25 M. v. Beilen, chauf feur, Evertsenstr. 20 C. M. Ouwerkerk Schenk en fam., Gasstraat 78 J. M. MensMangold, Haarl.str. 53 J. M. •Manders, Bilderdijkstr. 4 G. A. Corne- lissenv. d. Hoeven, v. Speijkstr. 6 E. M. SchepperWolf, Hooigr. 55 A. Wol- terstorffv. d. Burg, Papengr. 22 A. B. C. M Bruyns, kok, Rapenburg 8 A. Schreuder en fam., rijtuigschilder, Merel straat 22 C. Bruné, fabr.arb., Duiven- bodestr. 14 J. Noppen en fam.. fabr.arb., Duivenbodestr. 14 H. J. W. Bourgonje, brievenbesteller, Kloksteeg 14. VERTROKKEN: J. A. v. d. Kwartel, Alkmaar, Baan- singei 5. Chr. Wassink, Leiderdorp, Dorp straat 122. J. R. H. Schaank, Medemolik, Prov. Ziekenhuis. W. H. Taffijn, Utrecht, Merwedestraat 64. E. E. Syriër, Den Haag, Thomsonlaan 88. Fr. Voorzaat, Weltevreden, Handelsagent. F. H. Moor- hoff, Alkmaar, Keizerstraat 22. Ph. A. v. Waardenburg, Den Haag, v. Boetzelaer- laan 58. C. A. J. v. d. Laan, Nijmegen, Brjieveldsingel 80. J. B. Bouwman, Den Haag, v. Ravesterjnstraat 60. J. Th. Munster van Heuven, Rotterdam, Leuvehaven gcja- a. J. Kerkvliet, Schiedam, firma Brems, Hoogstraat. D. A. Th. de Groot, Voorschoten, Rijndijk 8. G. Homoet, Am sterdam, Wilha.-Gasthuis. M. de Niet, Den Haag, Keizerstraat 25. A. v. Rhijn, Hengelo (O.), Pastoriestraat 19. Wed. Tj. Schouten, geb. v. d. Woude, Oegstgeest, Duivenvoordestraat 72. C. M. Hitz, Den Haag, v. Boetzelaerslaan 120. J. Schutte- vaêr, Den Haag, Riouwstraat 60. H. H. Steenbergen, Delft, Zuideinde E 76. M. E. v. d. Heuvel, Oegstgeest, Julianalaan S. H. D. v. Ommen, Schiedam, Gr. Markt 5. A. G. Boehmer, Amsterdam, Singel 385b. C. H. L, Kemperman, Voorschoten, Voorstraat, bij Yperlaan. J. C. v. Nieu- wenhoven, Den Haag, Hobbemaplein 33. J. J. Verberg, Voorhout, Nijverheidschool. H. Segaar, Voorschoten, Valkenburgervveg 9. G. M. Angevaren, Noordwijk, Heilige Geestweg 19. J. Scharloo, Katwijk, Zee hospitium. C. G. de Goede, Voorhout, Nijverheidschool. GeiselHoedemaker, Amsterdam, Utr.str. 30. J. M. Breek, Amsterdam, Lauriergracht 41. A. J. Fok ker, Amsterdam, Apollolaan 175. J. Mulder, Zeist, v. d. Herjdenlaan IS. A T. Tuk, Enschedé, Bilderdykstraat 44. J. P. Appelman, Amsterdam, Holedrechtstr. 261. J. A. Houniet, Amsterdam, Laurier gracht 41. E. G. Lasch. Wagenir.gen, bij B. v. Dalen, Hoenderpark. J. E. Hoek, Den Haag, Honthorststraat 119. De Zwartv. lieerde, Veenendaal, Achter- kerkstraat F 149. DE MACHT DER GEWOONTE. Na blijde weken van ontspanning keerde een Rotterdamsche familie gisteravond huis toe. Vooraf was de dienstbode, die de va- cantie elders had doorgebracht, er schrif telijk mee in kennis gesteld, dat do familie gisteren zoo en zoo laai weer thuis zou komen. De familie kwam, met koffers en valiesjes beladen. De weemoed om wat nu weer voor bij was werd geëlimineerd door de vreugde nu toch Wc-er thuis ie zijn, in het eigen, zoo innig vertrouwde home. Helaas, die vreugde was van korten duur, want nauwelijks had men de stoep betreden, of men ervoer dai de buitendeur hermetisch was gesloten. Hoe men ook draaide en morrelde met den sleu tel. de dc-ur wilde niet wijken en bleef pot dicht en duidelijk bleek, dat aan den bin nenkant de grendel er voor was geschoven. Men belde, men belde nog eens, nu wat harder, toen nog eens, men bonsde op de deur, maar in de woning werd ge^n spoor van leven merkbaar. En de ontsteltenis werd grooter, toen een van de familieleden lot de sinistere ontdekking kwam, dat in een van de kamers licht brandde. De familie was eenige weken met daglicht vertrokken. De mogelijkheid, dat iemand peT abuis het licht had laten branden, was dus bij voorbaat uitgesloten. Men keek elkaar aan en nie mand durfde eigenlijk de gegronde-' vrees, welke welhaast werkelijkheid was, onder woorden te brengen, zegt de „N.R.Crt." Het leed geen twijfel, er zat een dief in het huis. Gelukkig was het politiebureau in de onmiddellijke nabijheid en terwijl enkele leden van het gezin de wacht betrokken, gingen de anderen de politie alarmeeren. Agenten werden voor de deur op post gezel voor het geval de dief langs dien weg zou trachten te ontkomen, anderen gingen aan den overkant staan, om de daken in het oog te houden en de rest belde twee huizen ver der aan. Via dit pand klommen de politie mannen naar het dak en na een stoutmoe- digen tocht langs pannen en goten en schoor steenen belandden zij op het dak van de bedreigde woning. Een zolderraampje werd geopend en manmoedig sprong de eenei agent na den andere naar binnen. Bleek van schrik, met groote angsloogen welke knipperden tegen het felle licht van de zaklantaarns, zat daar, rechtop in haar bed.... de dienstbode. Zij was vroeger in den avond thuis gekomen en doodmoe als zij van het reizen was, was zij dadelijk naar bed gegaan. Plichtsgetrouw had zij. voor zij slapen ging. de knip op de deur gedaan en in haar haast om in bed te komen had zij verzuimd een van de lichten uit te draaien. Het bellen had zij niet gehoord, moge lijk ook uit macht der gewoonte BRANDEN. Te Rotterdam is gistermiddag, omstreeks kwart over drie, door onbekende oorzaak, brand ontstaan in een pakhuis, staande in een zijslop van den Nieuwe Vogelenzaog, waar op de bovenverdieping een meubel- magazijn en een witmakerij is gevestigd van den heer Merks, terwijl de benedenruimten als stal in gebruik waren bij den heer Van Spankeren. Daar op de bovenverdieping behalve de meubelen ook nog hooi geborgen was, sloegen direct na het uitbreken van den brand de vlammen fel uit alle ramen. De brandweer tastte het vuur met vier stralen aan. Omdat in een hoek het vuur hardnekkig bleef, heeft men nog een straal van stoombrandspuit III op het vuur gericht. Het pakhuis is uitgebrand. Een paard, eenige honden en wat wa gentjes, welke in den stal geborgen waren, zijn in veiligheid gebracht. Gisternacht te ongeveer drie uur is brand uitgebroken in een perceel aan het Begijn hof 13 te Haarlem. De brand ontstond in een partij lompen, de oorzaak is nog on bekend. Het huis brandde geheel uit. OVER DEN KOP GESLAGEN. Op den Rijksstraatweg onder Wijk aan Zee en Duin is Maandagavond een motor rijwiel ten gevolge van slippen over den kop geslagen. De berijder, afkomstig uit Der Helder, werd met een schedelfractmr in ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. TRAMONTSPORING BIJ RHEDEN. Brie wagens uit de rails geloopen. Gistermorgen heeft op den Zutphenschen straatweg bij de Roskam, onder Rk^bn, een ernstige tramontsporing plaat? ^ebad. Do goederentrara van de Geldersche btoom- tram Mjj. reed in volle vaart voorbij, toen van een der voorste wagens plotseling een zijschot los sloeg en op de rails viel. Daar door liep de volgende goederenwagen uit de rails. Drie der wagens werden over den geheelen rijweg geworpen en kwamen pas aan den anderen kant bij het rijwielpad tot staan. De materieele schade is zeer groot. De verschillende verbindingen dec wagens en de schotten zijn vernield, ter .vijl een goederenwagen geheel uit elkaar ligt Zoowel voor het tram- als voor het gewone rijverkeer was de weg versperd. Na onge veer een half uur opruimingsarbeid kon het verkeer weer voortgaan. Persoonlijke onge« lukken kwamen niet voor, zegt de •„Tel." Het zijschot van den goederenwagen was waarschijnlijk niet stevig genoeg bevestigd, waardoor het, ten gevolge van het schokken, los is gewipt. EEN NOODLOTTIGE VAL. Gistermiddag, omstreeks vijf uur, zaten op het Van Verschuerplein te- Arnhem, zoo als wei meer gebeurt, op den kleinen ladder wagen van het gemeentelijk electrisch bedrijf eenige kinderen, die mochten meerijden langs de electrische lichtpalen. Onder hen was een tweejarig jongetje, dat van den wagen viel en op de steenen terecht kwam. Het bekwam een schedelfractuur en is aan de gevolgen overleden. Professor: Die verhevenheden op uw hoofd bewijzen, dat u een heftig temperament hebt! Patiënt: Neem me niet kwalijk, pro fessor, maar ze zijn meer hot bewijs van het heftig temperament van mijn vrouw! BINNENLAND. Zware fabrieksbrand te Leidschendam. (2e' Blad). Samenstelling van de commissie van onderzoek naar het tramongelnk bij Laren. (Binnenland, 2e Blad). De tweede zitting van de Gen. Synode der Geref. Kerken. (Kerk en School, 2e' Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. De ommekeer der Sovjets. Do Russische sovjetregeering, die drie weken geleden een uitnoodiging tot deel neming aan de verkeersconferentie van den Volkenbond aannam, is, geljjk gisteren ge meld, van gedachten veranderd. De reden daarvan is, dat de secretaris-generaal van den Volkenbond eerlijkheidshalve zich ver plicht gevoelde, Tsjitsjerin's brief, waarin hij de uitnoodiging aanvaardde onder bet uitspreken van het vertrouwen van volkomen gelijkheid van rechten tusschen de sovjet delegatie en alle andere delegaties, te be antwoorden met te verwijzen naar enkele op de agenda eveneens voorkomende admi nistratieve kwesties van zuiver inwendigen aard, waarin de sovjetdelegatie natuurlijk geen medezeggenschap zou hebben, zooals de verkiezing van de staten, die van de ver keerscommissie van den Volkenbond deel zullen uitmaken. Natuurlijk hebben staten» db van den Volkenbond geen iid zijn, geener lei stemrecht bij deze aangelegenheid, zoo als werd begrepen door de Amerikaansche regeering, die bij de aanvaarding van de uitnoodiging tot deelneming aan de Verkeers conferentie uitdrukkelijk haar deelneming beperkte tot de discussie over het hoofd onderwerp van bespreking, namelijk de ver zameling en uitbreiding van inlichtingen omtrent de verkeersvraagstukken. Te dezer zake zouden natuurlijk Amerika, sovjet-Rus land en Turkije volkomen gelijke rechten als de Volkenbondsstaten hebben gehad. Tsjitsjerin heeft zulk een aanstoot genofnen aan den brief, dat hjj de reeds aanvaarde uitnoodiging thans heeft afgewezen. DUITSCHLAND. De ambtenaren ontevreden. De beambtenbond deelt mede, dat de on derhandelingen tusschen de rijksregeering en de organisaties van rijksbeambten over de vergoeding voor overwerk zijn mislukt, omdat het aanbod der rijksregeering in geen© deele strookte met de wettelijke bepalingen daaromtrent. De organisaties hebben nu bij de rijks minister van aibeid op een spoedige arbi trale beslissing aangedrongen. ENGELAND. Cosgrave met 1 stem in de meerderheid. Gisteren waren de publieke tribunes van de Dail Eireann stampvol, lang voordat de zitting begon. Thomas Johnson, de leider der arbeiders, diende de motie van wantrouwen tegen de regeering in en zeide. dat het zijn bedoeling was om de opvattingen van 't huis le U'eren kennen, of het uitvoerend gezag verder aan het bewind zou blijven. Vroeger is er gezegd dat er geen andere keuze van een regeering was. doch dit kan niet langer worden be weerd sedert 43 afgevaardigden, die zich tot nu toe van medewerking hadden ont houden. zitting in de Dail hebben ge'nompn. Nadat nog een lid der arbeiderspartij de motie had gesteund, nam Cosgrave het woord en verklaarde, dat zijn houding uit- BUITENLAND. Het Fransch-Duitsche handelsverdrag is geteekend. (Tel. le Blad). Cosgrave krijgt één stem meerderheid in het Iersche parlement. (Builenl. le Blad). Waarom sovjet-Rusland de verkeerscon ferentie niet bezoekt. (Buitenl. le Blad). De vlucht naar Honolulu om den Dole- prijs. (Buitenl. en Tel. le Blad). sluitend bepaald wordt door het welzijn van het land. Ten einde dit le bereiken, zal hij zijn steun aan een coalitic-regeering niet onthouden. Kapitein Redmond, de leider der partij van de nationale liga, heette de leden van de Fianna Fail welkom als nieuwe recru- ten voor het constitutional isme. Hij zeide voorts, dat zijn partij voor de motie zou stemmen in het besef, dat, indien het gevolg daarvan was, dat er geen vertrouwen in de tegenwoordige regeering wordt betuigd, een andere regeering gevormd kon worden, welke een standvastig en onpartijd bewind zou kunnen voeren. Tenslotte is de motie» van wantrouwen verworpen met 7271 stemmen. De slem van den voorzitter gaf den doorslag. Cos grave is dus eerst op het nippertje, gered, daar de Dail verdaagd is tot 11 October. Ver moedelijk zal het voor de regeering echter uitstel van e'xecutie zijn ITALIË. Geestelijken veroordeeld. De „Trubuna" verneemt uit Udine, dal 5 geestelijken van het bisdom (gearresteerd, omdat zij volgelingen waren van don Slurzo, den populistischen leider) door de provinciale commissie veroordeeld zijn tot 1 4 jaar verbanning. PORTUGAL. De regeering meester van den toestand. Naar nader wordt gemeld, zullen alle off- cieren, betrokken bij het jongste revolu- tionnaire complot, naar kaap Verde verban nen worden. Men gelooft, dat luitenant Sarmento, die, gelijk bekend, schoten op den president der republiek gelost heeft en deswege gezocht werd, naar het buitenland is gevlucht. Inmiddels is de bij speciaal decreet ge laste ontbinding van het cavalerie-regiment, waarin de opstandige beweging ontstond, een feit geworden. Overigens wordt gemeld, dat de nationale republikeinsche unie de uitzetting uil het leger eischte van alle monarchistische offi cieren, of dezulke, die een anti-republikein- sche gezindheid aan den dag leggen. Het Engelsche blad „Referee" heeft één zijner correspondenten der Portugeesch^n premier, generaal Antonio Oscar Carmona, laten interviewen. De generaal verklaarde, dat hij nooit ge droomd had, politicus te worden, maar toen in Mei van dit jaar het leger in opstand kwam, de enorme schandalen der Bank van Angola, de tabak-affaire en andere zaakjes aan het licht kwamen en het land op den rand van den afgrond was gebracht, moest er noodzakelijk reddend worden ingegrepen voor het behoud van het land en van het Tepublikeinsche regime, dat ernstig in ge vaar was gebracht door de corruptie van het parlementaire stelsel. De generaal verklaarde voorts, dat al zijn kameraden aan de beweging hebben deel genomen, die evenzeer politiek als patriot tisch was. Overigens was generaal Carmona van meening, dat de militaire dictatuur slechts kon gelden al9 overgangsmaatregel. Zij zal echter noodig zijn gedurende den tijd, die aan de algehèele verandering der Portugee- sche instellingen moet worden besleed. Eerstens moeien de slechte politieke ge woonten worden afgeschaft. De generaal dacht dus aan het bewind te blijven zonder parlement en zonder parlementaire censuur. Zijn grootste verlangen was echter, zoo spoedig mogelijk tot een normalen staal van zaken terug te keeren. De overweldigende meerderheid van het Portugeesche volk was volgens hem van oordeel, dal een radicale wijziging der Por tugeesche constitutie absoluut noodzakelijk is geworden.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1