No. 20679 ZATERDAG 13 AUGUSTUS Anno 1927 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIÊN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentign uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. v)wSS0 vo'8ens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter openbare kennis, dat L. Lam- mers te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholboudenden anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Mare No. 72, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 Augustus 1927, 6909 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter openbare kennis, dat W. Ligtr lijn te Leiden een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Hout markt No. 8. 6907 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 Augustus 1927. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek van de firma D. D. Noordman, om vergunning tot het uitbreiden van de houtzagerij op het perceel Haagweg No.59, kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie O. No. 1189. Gelet op de arlt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan hel publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secre tarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag 27 Augustus e.k. des voormiddags te halfelf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd ziin zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 Augustus 1927. 6908 ALTAAR EN SCHILDERIJEN UIT DE KERK DER OUD-KATHOLIEKEN TE LEIDEN. Een mooie aanwinst tooi het Stedelijk JUnsenm „De Lakenhal". De uitbreiding van het St. Elisabeths- gasthuis maakte het gewenscht om over het terrein te beschikken van de kerk en pasto rie der Oud-Katholieken aan de Hooigracht. De Oud-Katholieken oiierden hun oud, histo risch bedehuis voor een bedrag dat hun in staat stelde om een modern kerkje te bou wen dat beter aan de tegenwoordige eischen kan voldoen en zooalè men weet een plaats kreeg aan den Zoeterwoudsche Singel. Aan het kerkje als gebouw ging weinig verloren, doch er was een belangrijke ge schiedenis aan verbonden. Het werd in 1694 gesticht door Hugo Frans van Ileussen, een godvruchtig en zeer begaafd geestelijke, zoo wel van moeders als van vaders zijde be- hoorende tot de aanzienlijke Leidsche ge slachten. De ruime geldmiddelen waarover van Heussen beschikte, stelden hem in slaat zijn kerk een luisterrijker aanzien te geven dan waarin de overige Leidsche Katholieke schuilkerkjes zich in die dagen mochten verheugen. Bij opheffing der kerk m 1926 werden een aantal sieraden, grootendeels door aankoop voor het Stedelijk Museum „De Lakenhal verworven. Het belangrijkste van dezen aankoop is het groote barok-altaar. Dit altaarstuk is gevat in een rijk gesne den lijst, en is geplaatst tusschen twee ge torste houten kolommen, versierd met lover werk en met gemengd Ionisch-Korinlhische kapiteelen. die een onderbroken foonton dragen, waarin een houten beeld van Chris tus met het kruis, lusschen beelden van Vrede en Gerechtigheid en twee brandende lampen. Het altaarstuk met voorstellen van de aanbidding der Drie Koningen is ge schilderd door Guilhelmo ol Willem van Ingen in 1651 geboren te Utrecht en in 1672 ingeschreven in het St. Lucasgilde aldaar leerling van Antonie de Grebber. Het is een goed stuk werk. waarschijnlijk het hoofd werk van dezen meester. Van denzelfden schilder zijn zes groote portretten van Hei ligen, waaronder Fredericus en Odulphus en de Apostelen Petrus en Paulus. Hierbij sluiten zich zes emblemata aan van het lijden van Christus. Naast het altaar waren twee doorgangen met versierde houten poortjes. Deze poortjes zijn door een architraaf met onderbroken KECLAMEVLAKTE. 'rilichtingen APD RÊCLA*Ï6 AJg STOOR WAAR^KOMT ^eCLAMe BÉTÉLR. Tor WAA^RtCHT dan DAAR, WAA 5T£Et>$ VECu MENSCHgft MOETEN WACHTEN WAAROM PAN CJEEN plakborden OP ON^C OVBQWEC^LACIBOOMEN/ foonlon bekroond, waarlusschen goedge- sneden beeldjes van Maria en Jozef. De deuren zijn aan de eene zijde be schilderd met bijbelsche voostelüngen. Ook zij dateeren uit den tijd van den bouw. Deze uit den aard der zaak nog niet geheel volledige beschrijving is ontleend aan een publicatie van den heer Overvoorde, in het Tijdschrift van den Ned. Oudh. Bond. Het Museum kocht verder uit de kerk een koperen Godslamp, een Venetiaansche kroon, een wijwaterbakje en jjzeren haard plaat en verwierf bovendien van elders ver schillende daarbij passende voorwerpen, die zamen een volledig beeld geven van een deftige kapei. Het gemeentebestuur van Leiden verleende de con missie voor „De Lakenhal" voor de verbouwing van het Museum voor dit doel een suosidie> van I300O en de Vereeniging van belangstellenden in het Museum „De Lakenhal" f 1000. De schilderijen hadden voor het meerendeel door de vocht geleden en verkeerden daar door in slechten toestand. Ze zgn door den adjunct-directeur van het Stedelijk Museum, den heer A. Court, goed gerestaureerd en zooveel mogelijk in hun oorspronkelijken staat teruggebracht, waardoor deze ambtenaar het Museum zeer aan zich heeft verplicht. Een der kleine bovenzalen van het oude gebouw van het Stedelijk Museum werd voor deze aanwinsten beschikbaar gesteld en is nu tot een kapel ingericht. In het bijzonder noemen wij hier een schilderij doof bemiddeling van den direc teur door pastoor Lagerwey, uit Utrecht, afgestaan. De Lakenhal heeft nu naast het interieir van een Remonstrantsch kerkje dat voor eenigen tijd officieel werd geopend ook te bogen op het bezit van waardevolle herin neringen aan het Oud-katholiek geloof en nog wel uit onze gemeente zelf. Inderdaad verdient de Commissie voor „De Lakenhal", die op initiatief van den directeur tot dezen aankoop besloot, daar voor dank van de vrienden van ons Mu seum. Zoodra men met de algeheele restauratie is klaar gekomen zal de kapel officieel wor den geopend en daarna voor het oubliek worden opengesteld. ADRES VAN „VOLKSONDERWIJS" INZAKE EEN CHRISTELIJKE SCHOOL AAN DEN MORSCHWEG. Door het Bestuur der- Afd. Leiden van „Volksonderwijs", dat in Juli per advertentie de ouders van leerlingen uitnoodigde niet lichtvaardig t8 teekenen op ljjsten voor 't oprichten eener Bijzondere School, is onder staand schrijven verzonden: Aan den Raad der Gemeente Leiden; Het bestuur van de afdeeling Leiden van Volksonderwijs heeft een onderzoek ingesteld naar de beteekenis van een aantal hand- teekeningen, welke voorkomen onder een ver zoek tot het oprichten van een bijzondere lagere school aan den Morschweg, dat 19 Juli j.l. bij uwen Raad werd ingediend door de Vereeniging voor Christelijk Onderwas te Leiden. Op grond daarvan heeft het de eer u te berichten, dat een aanzienlijk aantal hand- teekeningen slechts uit welwillendheid is gegeven, doch tevens in onwetendheid, dat men daardoor geacht zou worden voorstander van bijzonder christelijk onderwijs te zijn, en een school van die richting voor zijn. kinderen te vragen. Verschillende gezinshoofden toch hebben verklaard, bezoek te hebben ontvangen vaiv een tweetal personen, die hun vroegen, of zij er iets op tegen hadden, dat er aan den Morschweg een bijzondere school zou komen. Zij antwoordden, dat daartegen bij hen geen bezwaar bestond, als zij huDne kinderen er maar niet heen behoefden te zenden. Daarop werd hun gezegd, dat zij dit niet behoefden te doen. Zij hebben toen hun handteekening gegeven, niet wetende, dat zij deze plaatsten onder een stuk, waar van de onderteekenaars zouden gelden als ouders, die voor hun kinderen onderwijs van christelijke richting verlangden. De steeds meer herhaalde verklaring der be zoekers, dat van do onderteekenaars niet werd verwacht, dat zjj hun kinderen raar de aan te vragen school zouden zenden, beeft hun belet goed te onderscheiden, welke beteekenis het dan wel kon hebben hun hanuteekening te verzoeken. Zij, die hierover na het vertrek der be zoekers nog eens nadachten en hun hand teekening wenschten te schrappen, konden dit niet doen, daar het adres dor bezoekers hun onbekend was. Het is ons gebleken, dat in enkele ge* vallen, naast de bovenstaande redeneering nog andere middelen van overreding zijn toegepast. Zoo werd er op gewezen, dat de bouw van een nieuwe schooi, in deze dagen van werkloosheid., meer werk zou ver schaffen, of werd betoogd, dat het een bij zonder „nette" school zou worden. Allerlei middelen zijn toegepast, om hen, die voor eigen gezin geen bijzonder onderwijs wenschten, toch maar te doen teekenen. Deze wijze van verzamelen van hand- teekeningen is in strijd met de bedoeling en ook met de woorden van de L. 0>wet. De bedoeling van die wet is. dat zij. die voor hun kinderen onderwijs van zekere richting verlangen, daarvan kunnen doen blijken, en dat aan dit verlangen zal wor den voldaan, als de in de wet geëischte voorwaarden zijn vervuld. Dit mag niet lei- dtn tot het bijeen brengen van handteeke ningen van hen. die verklaren het onder wijs. in de richting, door de verzamelaars bedoeld, voor zich niet te verlangen. Dit mag te minder geschieden, omdat on der de voorwaarden door de wet gesteld, voorkomt het overleggen van een verkla ring, waaruit blijkt, dat de school zal wor den bezocht door een wettelijk geëischt aantal leerlingen. De verklaring, waaruit dit moet blijken, mag men dus niet opzettelijk doen teekenen door gezinshoofden, die zeg gen, dat hun kinderen de beraamde school niet zullen bezoeken. Wij bieden u hierbij een lijst aan met handteekeningen van 32 gezinshoofden, die niet geacht willen worden de bedoelde bij zondere school aan te vragen en die door deze hun handteekening verklaren, dat zij hun handteekening onder de aanvrage van de Vereeniging voor Christelijk onderwijs terugnemen. Zij vertegenwoordigen 58 kinderen. Voorts merken wij op, dat onder de aan vragen ook handteekeningen voorkomen van 9 gezinshoofden, wier kinderen reeds een geliiksoortige christelijke school bezoe ken. welke niet mogen worden medegere- kend. Het aantal leerlingen, waarvan de inge zonden verklaring der Vereeniging voor Christelijk onderwijs doet blijken, zal der halve met deze leerlingen en met de 58, wier ouders hun handteekening terugne men, moeten worden verminderd. Het bestuur der afdeeling Leiden van Volksonderwijs: (w. g.) B. D. EERDMANS. Voorzitter, (w. g.) P. A. HïBMA, Secretaris. DE STATIONSCHEF TE LEIDEN EN DE PERS. Tot onze niet geringe verbazing troffen wij in de ochtendbladen van de „N. R. Ct." en van „Het Vaderland" het volgende stuk van den Leidschen correspondent van deze couranten aan: „In verband met de veranderde houding van den stationschef te Leiden, den heer van der Born, om voortaan den vertegen woordigers van de Pers geen toegang tot de spoorbaan te verleenen hij eventueele.spoor wegongelukken. hebben wij met genoemden heer een onderhoud gehad. Hieruit is gebleken, dat het lezen van de in enkele bladen opgenomen verslagen van de spoorwegongelukken rondom Leiden hem tot deze houding heeft gebracht. Hoewel wij er o-j wezen, dat het toch niet aanging, de groote meerderheid der juiste bericht gevers te laten boeten voor hen, die er maar op los schreven, gelukte het niet, den heer van der Born'tot andere gedachten te brengen. Het maximum, waartoe hij zich bereid wilde verklaren, is het volgende: Ingeval van een spoorwegongeluk mag de Pers, „als" de dienst dit mogelijk maakt, met en onder de hoede van den chef naar de plaats van het ongeval gaan, eventueel met en onder hoede van een deskundigen plaatsvervanger, „als" deze ter beschikking is. Op de plaats van het ongeval „mag" de Pers trachten inlichtingen van aanwezigen te krijgen op voorwaarde dat zij zich slechts naar het oordeel van den chef, tot daartoe bevoegden wendt en „als" het opruimings- werk daarvan geen hinder ondervindt. En als u, wat waarschynlyk is, geen gelegenheid hebt met de Pers mee te gaan zoo vroegen wij of ingeval u op de plaats van het ongeluk zfit ea de Pers u niet kan bereiken? Dan, zoo antwoordde de heer Van der Born, moet de Pers maar wachten tot ik wel gelegenheid heb of dat ik op het station terug kom. Inlichtingen, zoo vervolgde de heer Van der T'.orn, heb ik steeds willen verstrekken, dit in tegenstelling met hetgeen ook al 'in een 'courant beweerd is en hat dat zal ik ook blijven doen, maar om de Fers vrijelijk toegang te verleenen en daar door er aan mede te werken, dat allerlei nonsens wordt gepubliceerd, daarvoor voel ik niets. Wjj brachten den heer Van der Bom onder het oog, dat wjj van een regeling, z(ouls hij die zich dacht, in de toekomst slechts groote onaangenaamheden verwacht ten, doch ook dit gaf geen aanleiding tot herziening van het door hem genomen be sluit. Desgevraagd deelde de stationschef ons mede, dat hij geheel zelfstandig in dezen handelt en hij van de directie uit Utrecht daaromtrent geenerlei instructie ontvangen heeft. Ten slotte zeide hjj ons nog, vooral des avonds er zorg voor te zullen dragen, do persfotografen zoo ver mogelijk verwijderd te houden, omdat „het magnesiumlicht zoo buitengewoon gevaarlijk is voor de werklie den, die, door het- schrikken van het plot seling oplaaiend felle licht, zoo gauw een ongeluk kunnen kirjgen". Wjj spraken ten slotte de hoop uit, dat de directie te Utrecht er andere opvattin gen op na zal houden dan de heer Van der Born en dat deze aangelegenheid «loor de betrelfende directie afdoende en tot wederzjjdsche tevredenheid geregeld zal worden. Tot zoover hel laakbaar bericht. Wij stel len er prijs op te verklaren dat wij ons met den inhoud van dit bericht geenszins kun nen vereenigen. Ons is namelijk steeds ge bleken dal de heer Van den Born zich nooit anders dan uiterst welwillend betoonde indien wij hem om inlichtingen, of in be paalde gevallen om toegang tot den spoor weg vroegen. En het doet ons dan ook oprecht genoe gen als gevolg van een onderhoud dat wij hedenmorgen met den stationschef hadden, te kunnen mededeelen, dat van een „veran derde houding" van den heer Van den Born geen sprake is, allerminst van zooals de correspondent van de „N. R. Ct." en „Het Vad." dit wil doen voorkomen van „een publicitcils-vijandige houding". Het bevreemdt ons in dit verband geens zins van den stationschef te vernemen, dat deze naar een „zonderling" voorstel van den bewusten correspondent om een „selectie" te maken uit de Persvertegenwoordiging te Leiden, om die alleen bij voorkomende on gevallen, enz. in te lichten en toegang te verleenen tot den spoorbaan, geen ooren had. En het bevreemdt on9 zeer dat deze cor respondent zich geroepen en gerechtigd achtte op eigen gezag en zonder eenig over leg, zelfs zonder medeweten van zijn col lega's een dergelijk voorstel te doen. De correspondent, die naar wij van den heeT Van den Bom vernemen een kwestie met den Stationschef had over het betreden van de spoorbaan bij het laatste ongeval (Gevan- genislaan)_. (waarvan bovenstaande blijk baar een uiting is) zal ons althans verplich ten bij voorkomende verdere gelegenheden uitsluitend namens zijn bladen, doch niet namens ,.de Per9" te spreken of te schrijven Wij herhalen gaarne nog eens dat de verhouding tusschen den heer Van den Born en ons steeds van den meest aange- namen aard is geweest. DE BIOSCOPEN. Het was gisteravond stampvol in het Lnxor-theater, en geen wonder, want de directie heeft deze week een programma samengesteld, dat iederen liefhebber van de rolprent wel een maximum van genot moet schenken. Het begint met het gebruikelijke wereld nieuws, dat o.m. een beeld van de ontzet tende door de overstrooming aangerichte verwoestingen in Saksen geeft. Harry Piel als „De Sensatie-journalist" toont daarna dat het leven van een Amerikaanschen journalist nog wel iets verschilt met dat van zijn Hollandschen collega. Trouwens wij geloven niet, dat er onder onze Hol- Inndsche persbroeders velen zullen zijn. die kunnen nadoen, wat Harry Piel in deze I BINNENLAND. De ter-aarde-bestelling van wijlen den heer F. B. Löhnis. (Binnenl. Ie Blad). De verhooging van de Dnitsche invoer* rechten op aardappelen, suiker en varken»* vleesch. (Binnenl. Ie Blad). Opening van het Troelstra-oord. (Laatste Ber. Ie Blad). BUITENLAND. De bijeenkomst der Iersche Dail Eireann. (Buitend. Ie Blad). De Grieksche crisis. (Buitenl., Ie Blad), Door slecht weer nog geen vliegen over den Oceaan. (Buitenl., Ie Blad). film presteert op het gebied van stoutmoé- digheid, acrobatiek, durf en onverschrok-i kenheid. Het tweede hoofdnummer is van een ge heel ander genre, doch stellig niet minder succesvol. Het is een uitstekende U F A- operette-film „Prinses Troelala", voortref felijk in scène gezet en vertolkt.- 't Is een dol-amusante geschiedenis, waarbij het publiek van de eene onbedaar-» lijke lachbui in de andere valt. Alsof dit alles nog niet genoeg was, wer- den wij bovendien vergast op een cabaret nummer van uitnemend gehalte, een „mu sical act" van den clown Novel, die zijn virtuositeit op alle mogelijke en onmoge lijke instrumenten demonstreert. Het, programma van het Casino-theater is deze week zeer interessant. Na de wereld- revue wordt direct aangevangen met het eerste hoofdnummer „Mannequin" met in de hoofdrollen Alice Joyse, Warner Baxter, Dolores Costeilo en Zazu Pitts. Hetgeen aan deze film een bijzondere aantrekkelijkheid verleent is naast het na* IuutIijke spel van de artisten de alleszins waarschijnlijke inhoud, waardoor de bezoe kers zich beter in het gebeuren op het witte doek kunnen inleven dan wel eens bij an dere films het geval is. Buster Keaton bewijst in het tweede hoofdnummer „Mijn koe en ik", dat hij den naam van „den man met het stalen ge zicht" met eere draagt. Onder de meest komische en hachelijke situaties blijven zijn gelaatstrekken onbe wogen, hetgeen bij de bezoekers niet be paald het geval was. Er is gegierd van hef lachen om al die heerlijke, onschuldige nonsens en daarom bevelen wij liefhebbers van komische films deze week een bezoek aan het Casino-theater warm aan. De Synode der Ned.-Herv. Kerk heeft een bedrag van f400 uit de generale kas beschikbaar gesteld voor het godsdienst onderwijs alhier. j —In aansluiting op het bericht van gistar- avond uit Maarsbergen, wordt ons gemeld, dal, na het ontbijt, bijna al de knapen van de Chr. Knapenvereeniging op weg gingen naar Maarsen eij, vervolgens naar de Pyramide van Austerlitz, welke beklom men werd. Na de lunch trokken zü weet in zeer vrooljjke stemming naar Maarsbergen terug. Nadat de meeste reeds hun bagage in orde hadden gebracht, gingen zij om halfvijl eten, waarna nog een klein uur gespeeld werd alvorens de terugreis aan vaard werd. Eindelijk drong de tijd en na ettelijke hoera'tjes voor den hotelier en diens echtgemoote trokken zij naar het station. Om 10.15 uur arriveerden zij in Leiden, al waar vele ouders hun kinderen opwachttsa en waarna zij in optocht naar het verg.- gebouw „Prediker" marcheerden, alwaar de reds met dankzegging gesloten werd. Het programma voor hel Concert in het Kooipark op Dinsdag a.s. 8 uur. luidt: 1. „Alte Kamaraden", marsch, Feike; 2. Ouverture „Der Ilaweschacht". Holstein; 3, „Atmospheric", wals. Gung'l; 4. Balletmu ziek uit .Faust" Gounod; 5. „Anno nuovo, vita nuovo". Cosselti; 6. „Chere Amie", wals Musgrave; 7. Schutterij marsch, Geijp. Men verzoekt ons mede te deelen. dat de Lloyd-Rapide met de passagiers van het uit Indië komende s.s. „Tambora", morgen om 14.04 aan het H. S M.-Station te 's-Gravenhage wordt verwacht. Wij vernemen dal het perceel waarin tot voor korten tijd de Zita-vereeniging een tehuis voor meisjes had gevestigd en het perceel aan hel Noordeinde, daarnaast (no's 52 en 54) tot winkelhuizen zullen worden verbouwd.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1