S. G. J. DE GROOT ONRECHTMATIG BEZIT REPARATIE aan alle soorten Damestasschen No. 20678 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 12 Augustus Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. FEUILLETON. In zijn openingsrede heette de voorzitter allen welkom Na vaststelling der presentielijst der no tulen van de vorige jaarvergadering en en kele mededeelingen kwam allereerst aan de orde de verkiezing van een drietal leden van het hoofdbestuur. De aftredende leden ds. A. M. Berkhoff, Christ Geref. predikant te Am sterdam; ds. J. C. Hakman. Ger. predikant te Drachten en mevr. H. M. Havelaar v. Beeck Calkoen te Ede. werden herkozen. Vervolgens kwam in behandeling het 27e jaarverslag. We ontleenen daar aan dat de vereeniging nu 4842 leden telt, georgani seerd in 9 prov. bonden en 116 afd.; 6 nieuwe afd. werden opgericht en 3 opgehe ven. Het maandblad zag in 85.000 ex. het licht. De propagandist vervulde 23 spreek beurten. Het financieel verslag sluit met een eindcijfer van f7062.68; het brochuren- en tractalenfonds met f797.77. In kas is een batig saldo van f 4.88. De verslagen weiden na eenige discussie goedgekeurd Enkele voorstellen van het moderamen van do "Prov. Overijsselschen Bond en van de afd. Ermelo en Middelburg werden in de mor genvergadering -vervol gens a f gedaan In de middagvergadering refereerde ds. H. Enserink, Geref. predikant te Zuidwolde (Gron.) over „Dr. A. Kuyper Sr., als drank bestrijder". VOOR SACCO EN VANZETTI. Rumoerigheid te Rotterdam. Ondanks het feit, dat er gisteravond ge^n openbare vergaderingen werden gehouden on: te protesteeren tegen de terechtstelling var. Sacco en Vanzetti, was het in Rot terdam vrij rumoerig. Een groot aantal opgeschoten Jongens liepen zingend en joelend door de stad en was er blijkbaar op uit, door het sarren en treiteren der politie een relletje te pro- vcceeren. Even dreigde het nog op het Roode Zand. Daar moest de politie eenige charges uitvoeren. Later werd daar nog eer. inspecteur van politie met een steen gegooid. Gelukkig slaagde men er in; de menigte spoedig te verspreiden. FANTASTISCHE BEDREIGING OP ZONDERLINGE GRAP? Zooals reeds is gemeld, wordt het Amc- rikaansche gezantscnap te Den Haag over stroomd met brieven, die naast protesten, al naar dat zij wel of niet onderteekend .zijn, bedekte of openlijke bedreigingen be vatten in verband met de eventueel© vol trekking van het doodvonnis aan Sacco en Vanzetti. Dat al die epistels, wélke men op het Amerikaansch gezantschap trouwens vrjj kalm opneemt, niet bepaald au serieux te nemen zijn, büjkt wel uit hetgeen ons ter oore kwam omtrent een schrijven van zeer eigenaardigen inhoud, zegt het „Vad.". De anonieme schrijver hiervan beweert scheepskapitein te zijn en zich opzettelijk in gebrekkig Hollandsch uit te drukken, om zijn opsporing te bemoeilijken. Ten eir.de zijn vervolgers zijn spoor nog meer bijster te maken, heeft hij, naar hij verder beweert, het papier van tien brief in een andere stad gekocht als waar hij vertoeft, terwijl de schrijfmachine, waarop de brief is getypt, door hem na de verzending van Qit schrijven zou worden vernietigd. Na al deze beveiligingsbijzonderheden komt de schrijver met zijn bedreiging en beweert hij een groote hoeveelheid choleva- bacillen te zijner beschoeiing te hebben, die hij zal gebruiken om den ever.lueelen dood van Sacco en Vanzetti te wreken. Als eerste offers zal hij dan doen vallen, presi dent Coolidge, gouverneur Fuller on..... don Amerikaanschen gezant in Den Haag. Hoe de schrijver zijn bedreiging zoowel hier als aan de overzijde van den Oceaan ten uitvoer denkt te brengen vermeldt de brief niet. Het geheel maakt dan ook moer den indruk bedoeld te zijn als grap, zij het er dan ook een van zonderling allooi. vuilverwijdsring is gekomen, nl. handhaving van het bestaande stelsel van verbranding. In verband met deze conclusie en het feit, dat de Regecring ook reeds onderhandelt met het gemeentebestuur van 's-Gravenhage om het vuil niet te verbranden maar naar woeste gronden af te voeren, heeft minister Kan aan B. en W. van Amsterdam verzocht, alsvoren een definitief standpunt in te ne men, met hem in overleg te treden over de vraag of het mogelijk is, 't vuil naar Woeste gronden te vervoeren. UIT DE TEXTIELNIJVERHEID. De Landelijke federatie van textielarbei ders heeft aan de fabrikantenvereenigingen in de textielindustrie een brief gericht, waarin de volgende eischen worden gesteld: Invoering van een minimum-loonregeling welke gebaseerd is op de in 1921'22 gel dende richt-loonen. Invoering van zes vacanliedagen per jaar met behoud van loon. Invoering tevens van het recht om per jaar zes verlofdagen te nemen ten behoeve van familie-aangelegenheden enz. Afschaffing van het bestaande boetenstel- scl. Afschaffing van het verrichten van over werk en van het tweeploegenstelsel. Invoering van een pensioenregeling. Gevraagd wordt, een mondelinge toe lichting op deze eischen te mogen geven. Te Nijmegen is overleden. 68 jaar oud, nir. V. G. A Boll, oud-lid van de Staten van Z.-Holland. Hij was van 1893 af gedurende vele jaren notaris te Gorinchem. In de vergadering van den gemente- raad van Eibergen heeft de voorzitter als antwoord op een vraag meegedeeld, dat de door de stormramp getroffenen, voor zoover zij het bepaald noodig hebben, 100 pet. scha devergoeding zullen krijgen. UIT NED. OOST-INDIE. DE AANVAL OP DE BRIGADE VAN LUIT. SIMONS. SAWAHLOENTO, 11 Aug. (Aneta). De landraad deed uitspraak in de zaak van de leiders van den aanval op de brigade van luitenant Simons, waarbij de laatste gesneu veld i9. Acht personen werden tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld, één tot 16 jaar en twaalf tot 12 jaar gevangenisstraf. CHINA CONTRA JAPAN. BATAVIA, 11 Aug. (Aneta). Onder de Chi- neesche bevolking is een boycot-beweging gaande legen de Japansche goederen. Chi- neesche tokio's, die verdacht worden, van verkoop van Japansche waren, werden met teer besmeerd Chineesche kooplieden, die zaken doen met Japansche goederen, ontvin gen gehectografeerde dreigbrieven. GEARRESTEERD. BATAVIA, 11 Aug. (Aneta). Er is een Chinees gearresteerd onder verdenking van het schrijven van anonieme dreigbrieven in verband met den boycot van Japansche waren. Men is in het Chineesche kamp uiterst bevreesd de politie inlichtingen te verstrekken, klaarblijkelijk uit vrees voor wraaknemingen. Mr. STOK VRAAGT WEGENS ZIEKTE ONTSLAG. BATAVIA, 11 Aug. (Aneta). De vice- president van l\et Hooggerechtshof van Ned - indië, mr. Slok, momenteel met buiten- landsch verlof, heeft wegens ziekte eervol ontslag gevraagd. RECLAME. Noordeinde II - Leiden - Telef. 706 NEDERLANDSCHE VLIEGERS NAAR ZWITSERLAND. Te Zurich aangekomen. Gisterochtend 8 uur vertrok van het vliegveld te Soesterberg een Nederlandsch esquadrille onder leiding van kapt. Steup met bestemming voor Zürich, waar aan de vliegwedstrijden zal worden deelgenomen. Om 12 uur zijn de Hollandsche vliegers in Zürich gearriveerd. De landing op het vliegveld Düberndorf was prachtig. Militaire autoriteiten hebben de Nederlanders ontvangen en gecompli menteerd. Consul Osieck heeft hun een noenmaal aangeboden. VLIEGTOCHT VAN LUITENANT KOPPEN NAAR NED.-INDIë EN TERUG. Het Comité Vliegtocht Nederland—Indië schrijft aan het Haagsche Ancta-kantoor: De Eerste* Luitenant-Vlieger G. A. Kop pen zal zich gelijk gemeld op 1 October a.s. per vliegtuig van Schiphol naar Bata via begeven, met de bedoeling om binnen dezelfde maand in Amsterdam's vliegha- ven terug te keeren. De bemanning van het vliegtuig zal, behalve uit den leider van den tocht, bestaan uit de Sergeant-Vlieger G. M. H. Frijns, thans verkeersvlieger bij de K. L. M., als tweeden bestuurder, en een werktuigkundige, wiens naam later zal worden opgegeven. De vlucht zal ge schieden met een Fokker-vliegtuig F Vil A. voorzien van 3 motoren Armstrong Sid- del ey Lynx. De te volgen route stemt in hoofdzaak overeen met die. welke gevolgd werd door Van der Hoop en door Gevsendorffer. Zij zal worden verdeeld in dag-étappen van 1150-1550 K. M.. zoo dat de heen- en de terugreis elk in ongeveer 10 vliegdagen zullen worden verricht. Op beide trajecten zal Singapore niet-. Medan wel worden aangedaan. Het verblijf te Weltevreden is voorloopig bepaald op 6 dagen. De vlucht zal tevens „poslvluchl" zijn, gelijk gemeld is. Ingevolge een door ge noemd Hoofdbestuur met Luit Koppen ge sloten overeenkomst verplicht laatstge noemde zich. een postzending van Amster dam naar Batavia te vervoeren tegen eet, vergoeding van f 12.500 in eens. benevenw de helft van de opbrengst van hot te hef fen luchtrecht, zijnde f2.50 per briefkaart en f 10.per 20 gram van andere post stukken. Alle poststukken zullen worden afgestempeld met een, voor deze gelegen heid opzettelijk te vervaardigen stempel. Met den Post-, Telegraaf- en Telefoon dienst in Ned.-Indië is een soortgelijke overeenkomst tot stand gekomen, voor een postzending BataviaAmsterdam. De heer Koppen geniet voorts den gel dclijken steun van het Comité Vliegtocht NederlandTndië en van een aantal be langstellende personen en lichamen. Het vliegtuig en de motoren worden respect, door de Nederlandsrhe Vliegtuigen fabriek (Fokk'erl en de Armstrong Siddeley Motors Limited tp Londen kosteloos beschikbaar gesteld, mits onder behoorlijke verzekering te^on schade Het tijdperk, waarin de vlucht zal ge schieden, is een der gusligste gedeelten des jaars, wat betreft de moessons in Ne derlandsch- en Britsch-Indië. Ook ten zichte van de hitte en de zandstormen Mesopotamië is hel gekozen tijdvak gun stiger dan dat, waarin Geysendorffer dit gebied overvloog Hoewel het bij den tegen- woordigen stand der aviatiek mogelijk is, gedurende het geheele jaar naar Tndië en terug te vliegen gelijk Geysendorffer en Scholte bewezen hebben, wier tocht het allerongunstigste seizoen plaats vond zoo werd het toch voor den reeds vroe ger ontworpen vlier'ocht Koppen, waar bij het zal gaan om een heen- en weer- vlucht in den korist mogelijken tijd. noo dig geacht met de Ip verwachten weers omstandigheden wel degelijk rekening te houden. Terecht is de vraag gesteld geworden, of nu de pracfische mogelijkheid der luchlverbinding Nederland—Ned.-Indië door de heen- en weervlucht Geysendorffer- Scholle afdoend is bewezen er nog wel Naar 't Engelsch van DOROTHEA GERARD. Door Mr. G. KELLER. 42) Bij het hooren van zijn slem en van den veranderden klank er in. verdween haar verbijstering. Haar lippen bewogen zie maar zij slaagden er niet in eenig geluid te geven, vertrokken zich alleen tot een glimlach als van een krankzinnige. Ta deusz kneep plotseling zijn oogen samen, toen hij dat zag. en een donkerroode blos verscheen er op zijn gelaat. Hij wist niet wat hij het volgend oogenblik zou doen of zeggen, maar een gc-'hinnik van vroolijkheid dat Klóbinski deed hooren. herinnerde hem aan de aanwezigheid van den bijna ver geten getuigen. Zich met een uiterste in spanning tot kalmte dwingend, keerde hij zich tot hem. Er schijnt hier een klein misverstand te bestaan, voor welks opheldering uw tegen woordigheid, mijnheer.mijnheer. („Klóbinski". liet de ander er op volgen) in geen enkel opzicht noedig is. Wees dus zoo vriendelijk mij met deze dame alleen te laten..», en wel onmiddellijk! Al de opeengehoopte hooghartigheid van geslachten van" gekroonde voorouders, voor despoot in de wieg gelegd, sprak uit den toon en de gelaatsuitdrukking van den inge nieur, terwijl hij mei koel bevelende oogen en minachtend opgekrulde lippen den poli aanleiding bestaat om den vliegtocht van Luit. Koppen te laten doorgaan. Deze vraag is zoowel door het Comité als door den heer Koppen zelf ernstig overwogen; de genoemden zijn echter eenstemmig tot de slotsom gekomen, dat er inderdaad ge gronde reden bestaat om het reeds te voren ontworpen plan ook thans nog ten uitvoer te brengen. De heer Koppen heeft van deze lucht reis en van de daarbij in 't spel zijnde fac toren sedert jaren studie gemaakt. Zijn kennis dienaangaande, gevoegd bij de be langrijke ervaringen van Van der Hoop en van Geysendorffer met hunne reisge- nooten, die allen daaromtrent zeer waarde volle rapporten hebben uitgebracht, waar van de heer Koppen kan gebruik maken, vormen tezamen een gunstigen grondslag voor het ondernemen van een snelle re tour-vlucht, welke bij voorspoedig verloop als type der toekomstige luchtreizen Am sterdamBatavia zal kunnen gelden. Het vraagstuk der geregelde luchlver binding AmsterdamBatavia is thans tech nisch zoover ontwikkeld, dat men mag aan nemen, dat wij met rassche schreden het tijdstip der totstandkoming dier verbinding tegemoet gaan. Daarvoor is het echter voor al noodig, dat de openbare meening in Nederland en in Ned.-Indië op dit punt wakker blijve en zich krachtig blijve uiten. Reeds uit dit oogpunt gezien, is een vlucht als die van Luit. Koppen .een werkzaam middel om de aandacht op het vraagstuk gevestigd te houden, welke anders bij ge brek aan nieuwe prikkels spoedig uitdooft. Maar van den thans voorgenomen tocht zal ook belangrijk rechtstreeksch en prac- tisch nut te verwachten zijn. Het vliegen naar Ned.-Indië en terug is een werk, ont zaglijk door zijn omvangrijkheid en door de velerlei en groote moeilijkheden en eigen aardigheden, welke er aan verbonden zijn. Allerlei nieuwe vraagstukken van techm schen en van meteorologischen of atmos- ferischen aard, onnoemlijk vele praelisclie en organisatorische bezwaren kunnen zich daarbij voordoen In hooge mate afwisse lend en verschillend zijn de omstandig- hede en toestanden, voor welke de bestuur ders en werktuigkundigen zich gesteld kun nen zien. Men dwaalt waarlijk, wanneei men meent, dat de mannen van het vak thans, na één enkele heenvlucht van Van der Hoop en één enkele heen- en weer vlucht van Geysendorffer. „uitgestudeerd" zouden zijn en niets meer zouden hebben Ie loeren. Het tegendeel bleek wel zeer dui delijk uit de radio-rede, door den heer Ples- man op 31 Juli jl. gehouden over den vliegtocht Geysendorffer-Scholte, die weder een schat van nieuwe ervaringen hebben opgedaan en menig ernstig en moeilijk oogenblik hebben doorgemaakt, dat niet kon worden voorzien, maar dat ook nieiiwe waardevolle leering heeft opgeleverd. Men kan er zeker van zijn, dat dit voorloopig nog met eiken nieuwen tocht van er. r.aar Ned.-Indië het geval zal zijn en wij na eiken nieuwen tocht beter toegerust zullen komen te staan tegenover de eischen van een betrouwbaar en regelmatig luchtver keer. Hierbij vergete men niet. dat de lucht reis-Koppen de eerste naar Ned.-Indië zal zijn met een meer-motorig vliegtuig, om trent welks gebruik in het groo!e-af- slandsverkeer en in tropisch klimaat wij in Nederland nog geen eigen ervaring be zitten. terwijl zoodanig vliegtuig toch waar schijnlijk het type zal zijn, dat voor een regelmatig verkeer op deze route het meest in aanmerking zal komen. Op grond van dit alles vertrouwd het Comité, dat de Nederlandsche Natie en de bevolking van Nederlandsch-Indië aan den tocht van Luit. Koppen dezelfde warme belangstelling zullen schenken, welke aan de vorige nationale-vluchten ten deel viel, en dat ieder, die daartoe in de gelegenheid zal wezen, het zijne zal bijdragen om het slagen van dezen tocht te bevorderen. DE OPROEP VAN DE KONINKLIJKE. Vragen van het Kamerlid De Visser. De heer L. L. H. de Visser heeft aan den minister van Financiën de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de regeering kennis genomen van een oproep, uitgaande van de Neder- tiecommissaris aankeek. Klóbinski, ver trouwd met de tradities van zijn natie, en sinds lang gewend aan gehoorzamen, kende die wijze van optreden te goed om niet in stinctmatig er voor te bukken. „Als Panna Malkoff mij beveelt heen te gaan," begon hij, nog wat tegënsparlelend „Ik vermoed, dat het wel voldoende zal zijn als ik het u verzoek." Tadeusz' oogen stonden zoo koud en star, alsof zij uil steen waren gesneden en zijn wijdopengesperde neusvleugels trilden zicht baar. Nog een oogenblik bedroefde de ver rader stand te houden, maar toen zakte zijn voorgewend zelfvertrouwen ineen. Zonder een woord verder te zeggen keerde hij zich om, dat des te liever, omdat hij meende, dat het doel van zijn tocht was bereikt. Uit den blik van den man, die voor hem stond, leidde hij af, dat men die twee gerust alleen kon laten Tadeusz keek hem na tot hij op een be hoorlijken afstand was en keerde zich toen om naar Katya. Doch reeds was zij van de bank gegleden, en zonder zich te bekom meren om de gestalte, die nog volkomen in het gezicht was, noch om de omstandigheid, dat het pad feitelijk een openbare weg was, zonder zich om iels anders te bekommeren als om den drang van het oogenblik, was zij voor hem op haar knieën gevallen, haar handen smeekend tot hem opgeheven. „Vergeving. Tadeusz, vergëving!" zeide zij stamelend. „Ik heb' kwaad gedaan, ik beken het. maar het is al begonnen voor ik jou kende En uit vrees dat zij zijn door toorn ver trokken gelaat zou zien, waarvoor zij in haar verbeelding reeds zoo vaak beangit was geweest, bedekte zij haar gezicht met haar trillende handen. landsche Maatschappij tot exploitatie van Petroleumbronnen in Nederlandsch-Indië, gepubliceerd op 23 Juli 1927? 2. Is het der regepring bekend, dat in dezen oproep, welke zich richt tegen de regeering der Unie van Socialistische Sovjet- Republieken en tegen zekere Amerikaan- sche maatschappijen, onder andere de vol gende passages voorkomen: „De honderden millioenen guldens, die onze aandeelhouders door de sovjets zijn ontstolen, kunnen ook thans nog niet ge restitueerd worden, zelfs niet met de krachtigste hulp van onze regeering", en „Wij vragen aan het publiek in zijn eigen belang, sterk door daden, den strijd tegen het bolsjewisme te ondersteunen en zoo doende de regeering te helpen in haar streven om de nationale industrie tegen het naderend bolsjewistisch gevaar te bescher men"? 3. Is genoemde oproep opgesteld en ge publiceerd met voorkennis en goedvinden van de regeering? 4. Acht de regeering het streven, dat in dezen oproep tot uiting komt, geen gevaar voor den vrede en wat meent zij daartegen te moeten doen? TRAMWEGEN. De raad van beroep voor de bij de Vereeniging van werkgevers op tramweg- gebied aangesloten maatschappijen is als volgt samengesteld voorzitter: mr. J. B. Peyrot-, te 's-Gra- venhag<v, plaatsvervangend voorzitter:- H. Stulemeyer, burgemeester van Bergen op Zoom: secretaris: rar. J. Kunst, te 's-Gra venhage; plaatsvervangend secretaris: mr. M. M. 1,. Savelberg Jr., te 's-Gravenhage; lid: L. Bierenga, machine-bankwerker-draaier 2de klasse bij de D.S.M. te Dedemsvaart; plaatsvervangend lid: G. J. Pongers, con ducteur bij de G.O.S.M., te Lochem; lid: ir. A. J. Kuiper, directeur der R.T.M., te Rotterdam; plaatsvervangend lid: jhr. ir. J. Roëll, directeur der W.S.M., te Loosduinen. BEGRAFENIS VAN WIJLEN OUD-MINISTER ELAND. Op de Alg. Begraafplaats te Den Haag werd gisteren ter aarde besteld het stoffelijk ever- schot van den gep. luitenant-generaal K. Eland, oud-minister, van Oorlog, oud-lid der Tweede Kamer. Onder de vele belangstellenden, die door hun aanwezigheid van hun belangstelling blijk gaven, werden opgemerkt minister Slo- temaker de Bruine, namens de Regeering, overste Gesink, als vertegenwoordiger van den inspecteur der Artillerie, de heeren Harmsen en Duijf, vertegenwoordigers van de groep hoofdopzichters en opzichters van en fortificatiën, de oud-ministers van Oorlog Cool, Bosboom en jhr. Alting van Genster A. Roorhuyzen, oud-lid der Tweede Kamer, de oud-Tweede Kamer-leden Krap en Smeen- ge, majoor J. A. van Hilsdingen, van den Genenden Staf N. T. L., leeraar aan de Iloogere Krijgsschool, jhr. H. Laman Trip, kapitein-adjudant van den directeur der Iloogere Krijgsschool, aan welke inrichting de overledene gedurende 6 jaar leeraar en waarvan hij gedurende 13 jaar directeur is geweest; de gep. luit-generaals De Bas, Becking, Vetter en Stuten, de gep. generaal- majoor Hoogeboora en Doorman, A. Sod> kamp, oud-inspecteur der vesting-artillorie, gep. kolonels Do Wijs, Doorman, oud-insp.- generaal van het Departement van Oorlog, A. de Geus, oud-voorzitter van de „Kon. Weerbaarheid Claudius Civilis", te Amster dam. Aan de groeve deelde de kleinzoon, de lstc luit. A. C. Eland, mede, dat het de wensek van den overleden was, dat op deze plaats niet zou worden gesproken. Tevens zeide hij dank voor de bewezen eer. GEREF. VER. VOOR DRANKBESTRIJDING Onder presidium van ds. W. II. Gispen van Scheveningen werd gisteren te Middel burg de 27e jaarvergadering gehouden van de Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding die druk bezocht was. Aan de jaarvergade ring ging oudergewoonte een bidstond vooraf die gisteravond in de gasthuiskerk gehou den werd en waarin voorging, ds. J. Smelink van Zevenbergen, die sprak over Matth. 17: lf—21. Reeds de enkele omstandigheid, dat hij geen beweging maakte om haar op te hef fen, hij die tot nog toe met zooveel liefde eiken steen van haar pad had verwijderd, was voldoende om haar bewust te doen wor den van de verandering welke in de laatste ocgenblikken bij hem had plaats gegrepen. Met de armen stijf over zijn borst gekruist, keek hij neder op de vrouw aan zijn voeten met oogen bijna even hard als die waar mee hij den vreemdeling had weggekeken. En de stem, die zich nu deed hooren, klonk al even hard. „Het is geen zaak van vergeven, maar van verklaren. Een woord is reeds vol doende. Loog de kerel of niet, toen hij zeide, dal je Kataryna Malkoff waart?" „Ilij loog niet," antwoordde zij snikkend tusschen haar vingers, die haar gelaat be dekten. „Je bent dus Kataryne Malkoff, de eige nares van Lubynia?" Zij knikte bevestigend. „Dezelfde persoon, die een fantastisch plan had uitgedacht om het aan het geslacht der Swigello's terug te geven, afgewezen door mijn broeder en mij?" „Ja maar, Tadeusz, luister „Een oogenblik, als je -belieftI Met de bedoe'ling om dit plan te verwezenlijken ben je onder een valschen naam hier ge komen, of. om het duidelijker te zeggen, met de bedoeling om óf mijn broeder óf mij onder bedriegelijke roorgevens te verleiden om ons met jou te verloven." „Dat was mijn eerste gedachte, maar..,." „Antwoord mij met ja of neen, wat ik je verzoeken mag „Ja." kreunde zij nog steeds haar gelaat met haar handen bedekkend. VUIL VERWIJDERING AMSTERDAM. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan B. en W. van Am sterdam geschreven, dat hij uit de bladen kennis genomen heeft van de conclusie, waartoe de Amslerdamsche gemeentelijke studiecommissie inzake het vraagstuk der Hij haalde diep en hoorbaar adem. „Dan is dezei gansche zomer een leugen geweest." „Neen. neen. Tadeusz, geen leugen! Geen leugenl God is mijn getuige! je begrijpt het niet!" „Toch wel. Ik begrijp en ben vol bewon dering. Een va! kon nooit mooier worden gesteld. En bijna was het gelukt! Vergun mij de hoop uit te spreken, dat je nauw gezet geweten thans is tevreden gesteld. Panna Malkoff?" Onder de bijtende uitspraak van de let tergrepen van haar naam rilde zij alsof zij met een mes werd gestoken. Als hij hart grondig vertoornd was geweest en daaraan uiting had gegeven, had zij. dacht zij, het kunnen verdragen: maar tegenover een zoo prachtig ingehouden woede kon zij niet op. Doch nog liet zij niet alle hoop varen. Het lag niet in haar karakter om zonder strijd van haar geluk afstand te doen. „Het was een dolzinnig nlan, natuurlijk," erkende zij nu in tranen: „dolzinnig en verkeerd. Maar ik wist niet, hoe verkeerd het was. totdat ik jou leerde kennen, Ta deusz. En ik zou je nooit tot het laatste toe bedrogen hebben." „Maar toch wel bijna tot het laatst. <te papieren, welke je mij gisteren ter hand hebt gesteld, bewijzen dat toch wel." „Dat was een vergissing. Tadeusz; ik zweer je. dat het een vergissing wasl Je kunt toch niet aannemen, dat ik je een leugen zou willen vertellen op zulk een oogenblik." „Omdat je mij er nooit een tevoren hadt verteld; dat klopt!" ..Om je de geheele waarheid te vertellen, had ik je vandaag verzocht hier te komen. 6788 Ik kon het geen dag langer uithouden met het bedrog op mijn geweten." „Neen, dat ging ook niet met eeto derge lijk getuige ten tooneele als dien tanlgen vreemdeling. Het is niet moeilijk te begrij pen, wat je vanmorgen in de kerk van je stuk bracht. Toen je den schrik heet had. vond je zeker het verstandigst het initiatief te nemen. Ik had hel kunnen verwachten van je schitterende diplomatieke bekwaam heid. Panna Malkoff." „Ik had hem nooit gezien, ik zweer Je, dat ik hem nooit had gezien. O. waarom heb ik gisteren toch niet gesproken!" „Dat is iels, waaromtrent ik geen moo ning' kan uitspreken je zult hel mij mis schien ten goede houden, dat ik dit gesprek niet verder voortzet." Zij keek hem met ontzetting aan, daar zij bemerkte, dat hij aanstalten maakte om weg te gaan. „Tadeusz, wat bedoel je? Waar ga je heen? Dit kan toch niet het einde zijn!" En nu keek zij hem ten slotte in het ge- Jaat, het gerimpelde voorhoofd, de onver biddelijke oogen. zooals zij zich die in haar oogenblikken van angst had voorgesteld. Maar neen. toch niet zoo. ze waren nu veel meedoogeploozer, veel moeilijker te verdra gen dan wat haar verbeelding haar ooit had afgeschilderd. En o, hoe hooghartig keken die oogen haar aanl Haar eerste beweging, maar waaraan zij instinctmatig weerstand bood, was haar ge laat weer met hare handen te bedekken. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5