AGENDA. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. VISSCHEBU-BERICHTFJ. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Donderdag. Graanbeurs: Bespreking plannen winkel week. l^aqj. halfnegen. Zaterdag. „Jeruël": Bidstond te halfnegen nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot f uur kinder- en familie-matinêe. „City-theater", Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinêe te 2 uur. „Luxor-theat'er", Stationsweg: Bioscoop- en Vdriétê-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinée te 2 uur. Scala (Den Haag)Yardaz-revue „Hallo Parijs." 8 uur nam.; De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 8 Aug. tot en met Zondag 14 Aug. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telef. 552. Nadat het orgel het Amerikaansche en Holiandsche volkslied had gespeeld, werd het Stadhuis bezichtigd. Vervolgens begaf het gezelschap zich in auto's naar de Park kade, waar de gemeente-stoomboot „Stad Rotterdam" gereed lag voor den voorgeno- j men tocht door de havens. In den namid dag waren de Amerikanen de gasten van! den Amerikaanschen gezant en werd met! een der schepen der Reederij Fop Smit een tochtje naar het Slot Loevenstein bij Gorint- chem gemaakt. Aan boord werd het noeiv- rnaal' gebruikt. In den namiddag zijn die Amerikanen weer naar Den Haag terug gekeerd, DE HEER PLESMAN NAAR INDlfi. De heer A. {Mesman, directeur van de Kon. Luchtvaart-Mij. voor Nederland en koloniën, zal, naar het „Dgbl. v. Rott. ver neemt, zich 26 Augustus te Genua aan boord van de Grotius begeven en een reis naar de koloniën maken, waar hij ongeveer een half jaar zal vertoeven. In dien tijd zal hij trachten, door bespre kingen met autoriteiten en zakenlieden voorbereidingen te treffen tot he. stichten van een Indische afdeeling van de K. L. M., in verband met de toekomstige luchtver- binding NederlandKoloniën. De heer H. Martin zal den heer Plesman gedurende zijn afwezigheid hier te lande vervangen. VOOR SACCO EN VANZETTI. Relletjes te Amsterdam en Rotterdam. Een openbare vergadering gisteravond vanwege de Internationale Iloode hulp en eenige andere anarchistische organisaties in beide zalen van Bellevue te Amsterdam ge houden om te protesteeren legen de ten uitvoerlegging van het doodvonnis van Sacco en Vanzetti, heeft een tamelijk rumoerig na spel gehad. De vergadering zelf waarin prof. G. Man- noury en mr. S. de Jong het woord hebben gevoerd, heeft een ordelijk verloop gehad evenals de optocht, daarna georganiseerd met toestemming van de politie. De bedoeling van dezen optocht was dat de demonstranten gezamenlijk 'n telegram aan de regeering naar het Telegraafkantoor zou den brengen, hetwelk mr. de Jong zou aan bieden. In dit telegram werd van de regee ring geëischt, dat zij een stap bij de regee- ring der Vereenigde Staten zou doen om het doodvonnis niet te voltrekken. De politie had slechts bezwaar gemaakt tegen het trekken door de Leidschestraat en had als te volgen i^ute voorgeschreven Marnixstraat. Rozen gracht en Raadhuisstraat. Onder geleide van een sterke polilie-afdeeling, zijn ongeveer 1500 menschen. zeer langzaam loopend en onophoudelijk schreeuwend „Sacco en Van zetti mogen niet sterven," langs den weg naar het Telegraafkantoor gegaan. Aanvan kelijk wilde de politie slechts de leiders en mr. de Jong in de Spuistraat toelaten, maar toen de menigte sterker aandrang toonde, heeft zij haar niet tegengehouden. Na de aanbieding van het telegram is een der leiders in een lantaarnpaal geklommen om den optocht met een enkel woord, door een scheepsroeper te ontbinden. De demon stranten waren echter van meening dat het hiermede nog niet afgeloopen mocht zijn, zij schreeuwden elkaar toe bij elkaar te blijven en de heele menigte trok daarop met groot lawaai en geschreeuw verder de Spui straat in. Bij de Molensteeg stonden eenige politieruiters met opdracht hen tegen te houden. Deze schijnen later het bevel gekregen te hebben om de menschen nog door te laten en een eind terug te trekken en verderop te waarschuwen, dat zij uit elkaar moesten gaan. Deze waarschuwing werd met een hoongeschreeuw beantwoord, de menigte bleef opdringen en daarop is de politie met de blanke sabel er op in gegaan. In zeer korten tijd was de optocht, welke nu een schreeuwende en joelende bende was gewor den ,naar alle kanten uiteengedreven. En kele opgeschoten jongens hebben hierbij bloedige klappen met de sabel opgeloopen; ernstige verwondingen zijn niet toegebracht. Op den Nieuwendijk en op den Dam, waar de uiteengedrevenen zich weer poogden te verzamelen, heeft de politie nog moeten optreden om dit te verhinderen. Het Kamerlid L. de Visser gswond. Gisteravond heeft de afdeeling Rotterdam van de Intern. Roode Hulp Centrale een protestvergadering gehouden in het Algem. Verkooplokaal te Rotterdam. Het Tweede Kamerlid L de Visser voerde er het woord. Op voorstel van het Gemeenteraadslid van Burink werd een demonstratie gehouden, waarbij de leiders aan het hoofd liepen Op de binnenplaats van het verkooplokaal lageu bouwsteenen opgestapeld, waarvan veien een steentje meenamen. Een sterke politie macht trachtte, toen de demonstranten op straat kwamen, de troep te verspreiden. Toen daar geen gevolg aan gegeven werd, voerde de politie een charge uit met de blanke sabel en gummistokken. De meeste demonstranten vluchtten, maar eenigen bleven staan, o.a. het Kamerlid de Visser, die door een paar sabelhouwen bloedend aan hoofd en rechterarm werd verwond. De Geneeskundige Dienst verbond hem. Intus- schen kwam de menigte weer opzetten, waarna weer een charge werd uitgevoerd. Nog eenige malen kwamen de demonstran ten terug en telkens veegde de politie den Goudschen Singel waar dit zich afspeelde schoon, terwijl de politieauto heen en weer reed om versterking te brengen waar dit noodig was. Later trok cje menigte naar het Boschje. waar nog een paar maal ge chargeerd moest worden. Om 11 uur ongeveer bleek dat een groot deel van de betoogers naar het Amerikaan sche consulaat aan de Wijnhaven was ge trokken: alles was daar echter terdege af gezet. De menigte trok daarop naar de Groote Markt, waar een aantal politie agenten wedej éen charge uitvoerde. Door een der betoogers werd van een lingerie winkel op den hoek van 't Hang een ruit ingegooid. Nadien hebben de betoogers zich langzamerhand in de binnenstad verspreid. NATIONALE LANDSTORMDAG 1928. De Bijzondere Vrijwillige Landstorm, Instituut tot steun aan het Wettig Gezag, sterkte zes en vijftig duizend vrijwilligers, heeft het voornemen in de eerste helft van September 1928 zijn 10-jarig bestaan te herdenken en te dezer gelegenheid een bij. eenkomst van .alle afdeelingen, circa 1100. te beleggen te 's-Gravcnhage, alwaar tus- schen de tien en twintigduizend Vrijwillige Landstormers worden verwacht. Alle Vrijwilligers zullen ongewapend, al leen met den oraDje-armband, aan de bij eenkomst deelnemen. De meer dan duizend aangesloten Offi cieren echter in uniform. De Commissie tot voorbereiding is met de uitwerking van het programma reeds ver gevorderd. MAXIMUM SNELHEID ELECTRISCHE TREINEN. De maximum snelheid op welke vervoer plaats beeft, zoowel met stoom als met electriciteit als beweegkracht, mag voor personentreinen op het baanvak Amster damRotterdam, samengesteld uit ehctrisch materiaal, al of niet gekoppeld met vier- assige of daaraan gelijkgestelde drie-assige personenvoertuigen, 95 K.M. per uur be dragen. Jüijüens mededeeling van het Depar tement van buitenlandse he zaken is Hr. Ms. gezant te Londen thans in zooverre herstel lend van het hem overkomen ongeval, dat hij den 9en Augustus" naar buiten is kunnen worden vervoerd. De doctoren stellen een volkomen herstel in uitzicht. 445e STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag li Aug. 2e Klasse 4e Lijst. Hooge prlizen: 11997 ƒ1000. 333 7864 100. Pril/en van 30: 292 759 854 863 975 987 1074 1369 1386 1405 1485 1550 1657 1669 1727 1914 1929 2038 2382 2948 3114 3338 3545 3637 3670 3748 4027 4051 41S5 4339 4650 4793 4861 5228 5316 6052 6355 7062 7197 7258 7370 7471 7483 7729 8277 9009 9028 9129 92S0 9779 9803 9975 9992 1010S 10155 10176 10814 10871 11097 11166 11187 11418 11436 11574 11643 12052 12057 12512 13130 13460 14377 14623 1-814 14955 15062 15509 15516 15521 15698 15953 16048 16400 16755 17129 17364 17420 17800 18973 19191 19260 19276 19919 20024 20222 20488 20793 20905 NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Wildervank: J. N. van Druten, te Noordwolde (Fr.); Te Renesse Noorawelle (toez.): J. Vink, te Drimmelen (N.-BJ. ALC&MEENE SYNODE DER NED.-HERV. KERK. XIX. Aangezien de heer mr. L. M. de Jong Schouwenburg voor zijn benoeming tot se cundus-lid ouderling der Synodale Commis sie heeft bedankt, wordt thans in zijn plaafs benoemd de heer E. baron Prisse, o.-o. te Ginneken. De wijzigingen in het reglement op d«* buurtgemeenten, waarover de stemmen staakten, worden mei 10 tegen 9 stemmen aangenomen. Zij zullen dus (onveranderd) aan de hoofdelijke stemming der provin ciale kerkbesturen worden onderworpen. In behandeling komt het rapport van den heer Tammens over de consideratie betref fende de terugbrenging van de Waalsche ge meenten tot een classicaal ressort. Ook dit rapport geeft een zeer uitvoerig overzicht van de meening der classicale vergaderin gen, en der provinciale kerkbesturen. Het Waalsche ressort zelf spreekt uit, dat het sedert eeuwen een positie bekleedt, die nim mer betwist is en dat het onafgebroken be staan van die positie een recht uitmaakt. Ook voegt het een ernstige waarschuwing daarbij, dat het niet zonder gevaar is, die historische rechten met voelen te treden, aangezien het oogpnblik wellicht niet ver is, zich tot haar verdediging te beroepen op haar historische rechten. Indien zij de onze niet eerbiedigt zoo zeggen de Walen - vernietigt zij tegelijk de hare. De Waalsche 1 commissie en de Waalsche Reünie verkla ren zich al haar rechten voor te behouden. Uit de consideration blijkt wel, dat de j richtingslrijd achter deze zaak schuilt, I 'Een lid der rapporteerende commissie meent, dat de bakens moeten worden verzet, nu het aantal echte Walen zoo belangrijk is geslonken. Andere leden der commissie betreuren den scherpen toon van sommige considera tion. Zij merken op, dat de wijziging rede lijk en volgens de historische lijn is. Zijn niet reeds vToeger de 7 stemmen (der eind stemming) voor de Walen tot 4 geworden Dit voorstel i9 zeggen zij buitenge woon goedgunstig voor de Walen en doet in geen enkel opzicht te kort. Bovendien, de Hervormde Kerk bemoeit zich niet met de interne aangelegenheden der Walen, maar zij hebben grooten invloed op onze zaken in den strijd, die nu eenmaal bij ons woedt Hier geldt het dus: wij belemmeren u niet, belemmer gij ons.ook niet. Een lid der com missie gevoelt, dat den Walen onrecht wordt aangedaan. Het getal mag hier niet op den voorgrond worden gesteld, maar op het federatief karakter der Kerk moet de nadruk worden gelegd. Dit wordt door een ander lid der commissie toegestemd, die bovendien wijst op een contract, dat volgens hem in 1578 is gesloten op de Synode van Dor drecht. De toen opgestelde kerkorde is bindend voor allen die haaT hebben onder steund, en is bindend gebleven. Sinds 1618/19 en 1816. Uitvoerig staat de rappor teur, ook voorgelicht door het lid der Synode den heer Bolt, bij de bindende kracht dier overeenkomst stil. Daarom zou hij wen- schen. dat de zaak wordt opgeschort, totdat Rechtskundig advies zal zijn ingewonnen. Hierna is langdurig gediscussieerd. Bij stemming blijken de heeren dr. Van Nes (prae-adviseur), Tammens, Bolt. Boon stra, Franck, Picatd en dr. Weyland tegen de wijziging fe zijn, zoodat de zaak aan de hoofdelijke stemming der provinciale kerk besturen zal worden onderworpen. Daarna komt in behandeling het voorstel, ingediend door J. J. Timmer c.s., tot samen stelling" van de z g. Groote Synode. Uit het rapport van dr. Schokking blijkt, dat hier bedoeld is hetgeeh in 1922 en '23 door de meerderheid der toenmalige Synode is ge wild, doch door het octo der provinciale kerkbesturen ongedaan is gemaakt. De meer derheid der commissie van rapporteurs ad viseert nu deze Groote Synode (van 45 le den) te aanvaarden, volgens de eindredactie van 1923. Na eenige bespreking wordt deze conclu sie aangenomen met 11 tegen 8 stemmen. Vóór adviseerden de secretaris en dr. Van Nes. Vóór stemden de heeren Zoete, Barbas, dr Schokking, Gravemeijer. dr. Oorthuys, Idenburg, Bongers, Tromp, Bloem, Prisse en de president. Tegen adviseerde dr. Brouwer en stemden de heeren Stoel. Van Zwet, Wolffensperger, Tatamens, Bolt, Boonstra, Franck en Picard.. IJMUTDEN, 11 Augustus 1927. VISCHPRIJZEN. 35 Tarbot per K.Q. f 1.70—1.30; 19 Griet per kist van 50 K.G. f 4013; 5785 Tongen per K.G. f2 40—1.30 3 Groote Schol per kist van 50 K G f 44—36; 7 Middelschol per kist van 50 K.G. f 40—35; 23 Zetschol per kist van 50 K.G. f 28—24; 683 Kleine Schol per kist van 50 K.G. f 19:1.60; 33 Schar per kist van 50 K.G f 12 505 10* 44 Rog gen per 20 stuks f 14.506; 40 Vleeten per stuk f 2.800.34: 35 Pieterman en Poon tjes per kist van 50 KG. f 125; 11 Groote Schel vise h per kist van 50 K G. f 3630; 27 Middel Schelv. per kist van 50 K.G. f 26 19"; 95 Kleinmiddel Schelv. p. kist van 50 K.G. f 1813 50; 219 Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f 127.50; 12 kabel jauw per kist van 125 K.G f6446; 197 Gullen per kist van 50 K.G. f203; 40 Len gen per stuk f 1.600.60. 65 Wijting per kist van 50 K.G. f4.403 20; 612 Makreel per kist van 50 K.G. f 138. Aangekomen 17 stoomtrawlers en in de Vjsschershaven: da logger KW 48 met 29 last pekelharing. DE ALGEMEENE TOESTAND. De bezetting van Rijnland. Vrö plotseling is opeens de kwestie van ontruiming van het bezette gebied weer naar voren gekomen. In goed ingelichte kringen acht men een nieuwe vermindering van de bezetting in het Rijnland niet onwaarschijnlijk. Maar de wijze waarop deze zal geschieden en de omvang zijn nog niet geregeld. Volgens andere berichten zou gisteren reeds in den Franschen ministerraad tot een bepaalde vermindering besloten zijn. Pétain en Guillaumat, wien advies was gevraagd, hebben zich met de conclusies der regeering kunnen vereenigen. Het cijfer der mindering wordt geheim gehouden. Daarentegen zouden de Franschen maat regelen willen nemen tegen de ontwikkeling der sportbeweging in het Rijnland. DUITSCHLAND. Conflict met Polen. Een spoorwegconflict tusschen Duitschlann en Polen is uitgebroken, doordat het Foolse.ne verkeersministerie de Duitsche verlaging der tarieven vanaf 1 Aug. in het gebied van Danzig weigert over te nemen. FRANKRIJK. Daudet heeft een slachtoffer gemaakt. De directeur van de Santé, Capry, die Daudet en IJeiest indertijd tengevolge van een gefingeerde telefonische mededeeling in vrpeid heeft gesteld en daarna geschorst werd, is voor een oommissie van onderzoek verschenen. Gemeld wordt, dat deze com- msisie adviseert, dat de minister van Justitie Capry zal verzoeken, zjjn ontslag als direc teur te nemen. Dit laatste is intusschen geschied. Capry krijgt volledig pensioen. Leon Daudet heeft zich bij de politie van de Brusselsche voorstad Etterbeek aan gemeld en verklaard, dat hg met zijn gezin verblijf houdt in het heerenhuis gelegen 3 Yzerlaan bij de Tervuerensche Laan en de poort van denzelfden naam. Het door Daudet gehuunie huis is geheel gemeubileerd en hoort toe aan een Belgische aristocratische familie. ENGELAND. De politieke fondsen der vakvereenigingen. Dc leiders der vakvereenigingen zijn thans bezig aan de voorbereiding van een groote propaganda-campagne om hun leden te be wegen op den ouden voet bg te dragen voor de politieke fondsen, waarvoor onder de nieuwe wet de voorafgaande toestemming der leden noodig is. Millioenen vlugschriften worden naar de onderafdeelingen gezonden mei bedrukte formulieren, waarop de per- soonlgke leden hun stem kunnen te kennen gen-en om bg te dragen. POLEN. De salarissen der ambtenaren Uilzetting van Russische officieren. De Poolsche ministerraad heeft besloten den staatsbeambten en spoorwegmannen, in stee van loonsverhooging een toeslag in eens toe te kennen. Deze toeslag is echter voor de beambten der lagere loonklassen zeer gering, bedraagt in veel gevallen nauwelgk 100 zloty. Men verwacht dan ook, dat de beambten met dezen maatregel geen genoegen zullen nemen en hun actie voor loonsverhooging zullen voortzetten. Aan de Duitsche bladen wordt gemeld^ dat twee officieren van het voormalige tsa ristische leger, Hofman en Aksakoff, van da Poolsche autoriteiten order gekregen hebben, binnen tien dagen het staatsgebied te verlaten, naar het heet. omdat ze op ontoelaatbare wijze politieke actie voerden. Deze maatregelen schijnen verband te hou den met de Poolsch-Russische nota-wisseling en de door sovjet-Rusland naar aanleiding van den moord op Wojkoff aan Polen ge stelde eischen. RUSLAND. De oppositie. De veroordeeling van Trotzky en Zinovjef is dus niet doorgegaan. De conferentie moest zich. zooals reeds in het kort gemeld, tevreden stellen met het toedienen van een berisping, in ver band met de diciplinaire 'overtredingen der beide oppositieleiders. De verklaring der oppositie, die door dertien personen, onder wie Trozky, Zinov jef. Rakofski. Kamenef, Pjatakof, is getee- kend, verschilt hemelsbreed van de „ver klaring van berouw", die zij in October jl. moesten onderschrijven. De onderteeke naar spreken hun vastberadenheid uit om het „socialistische vaderland" fe verdedi gen legen de imperialistische aanvallen en zij beloven te zullen vechten onder de lei ding van het centraal comité dgr commu nistische internationale Zij handhaven verder hun protest legen de uitsluiting van honderden getrouwe Le- nin-aanhangers uit de Duitsche communis tische partij en stellen voor, deze uitge stotenen weer op te nemen en hun verlof te verleenen hun standpunt in de partij- pers te verdedigen. Zij veroordeelen verder alle pogingen om twee partijen in de Unie van Sovjetrepublieken te stichten, aange zien daardopr de revolutie benadeeld zou worden. De oppositie verklaart zich verder bereid alle beslissingen van het centrale comité uit te voeren. Tot nu toe waren de leiders der oppositie genoodzaakt voor hun standpunt te vechten, daar dit door de Sovjet-pers geheel verkeerd werd uiteen gezet; thans zullen zij echter van de pers gebruik kunnen maken. De conferentie heeft vervolgens een mo tie aangenomen, waarin de verklaring werd goedgekeurd. Ten slotte wei;d beslo ten het Pan-Uniecongres vóór 1 December a s. bijeen te roepen. VEREENIGDE S^ATFN. Uitstel voor Sacco en Vanzetti. Gouverneur Fuller heeft tenslotte uitstel verleend aan Sacco en Vanzetti tot 22 Aug. Intusschen kan het Hooggerechtshof dan nog. eens de kwestie bezien. Sacco weigerde een „habeas corpus"- petitie te teekenen, die hem in de gevangenis door zijn advocaat werd voorgelegd. Hij ver klaarde aan den advocaat, die hem dit nieuwe verzoek om opschorting toonde: „Zij hebben mij gedurende zeven jaar ge kruisigd, ik heb er genoeg van". De advocaat verklaarde, dat Vanzetti ver heugd is dat er een nieuw uitstel is. President Coolidge heeft Dinsdag nog eens herhaald, wat ook ook vroeger reeds gezegd had, dat het hem onmogelijk is tusschen- beide te komen, daar de bondsregeering niet hij de zaak betrokken is. Deze gaat alleen de rechtspraak vamden staat Massachusetts aan. Voor zoover de president bekend is, heeft de verdediging van de beide veroor deelden dan ook t<?t dusver geen beroep op hem gedaan. Wel hebben hem van andere zijde verzoeken om clementie bereikt, die hij doorgezonden heeft aan het departement van justitie. Dit was het eenige wat hij doen kon, daar hijzelf in dit geval onmachtig is te handelen. Uit den aard der zaak zijn nog tal van betoogingen etc. gehouden. Te Chicago trok onder aanvoering van een 16-jarig meisje een menigte van -fOOO mannen en vrouwen, de „Internationale" zingend en vijandige kre ten tegen de politie aanheffend# naar het Loop-district. De menigte ging eerst uiteen na een botsing met politïe-reserves. die van traanverwekkende bommen en revolvers ge bruik maakten. Er werden 67 mannen en 4 vrouwen, onder wie de leidster, het school meisje Aurora Bangelo, gearresteerd. Op weg naar het Loop-district vernielde de menigte auto's, die zich op straat bevonden en wierp zij ruiten in. Ook te New-York hadden kleine relletjes plaats. Mussolini heeft volgens de bladen, naar #wij in „L'Oeuvre" lezen, een telegram vge- zonden aan den vader van Sacco om hem de verzekering te geven dat hij alles had ge daan wat in zijn macht was. zich houdende aan de internationale regelen, om de beide veroordeelden te redden. DE IERSCHE OPPOSITIE BEDENKT ZICH. LONDEN, 11 Aug. (Reuter). Op de confe rentie van afgevaardigden der Iersche Repu- blikeinsche partij welke tot middernacht heeft geduurd en onder leiding stond van De Valera, is met algemeene stemmen besloten den eed van trouw aan koning George af te leggen en zitting te nemen in het parle ment van den Ierschen Vrijstaat op 12 Aug. aanslaande. SACCO EN VANZETTI. BAZEL, 10 Aug. (Wolff). Hedenmiddag vond op de Nordplatz een groote protest- meeting plaats ten gunste van Sacco en Vanzetti. s Avonds werd in het stationsgebouw van de tram op den Barfüsserplatz een bom tot ontploffing gebracht, waardoor 15 tot 20 personen gewond werden, waarvan sommi ge ernstig. Van een der gewonden denkt men zelfs dat hij het leven erbij zal moe ten inschieten. De wachtkamer en tele fooncellen waarin de bom was gelegd, wer den volkomen verwoest. Omtrent de daders heeft men niet de minste aanduiding. LONDEN 10 Aug. (Reuter). Omtrent een protestbetooging welke in Londen gisteren heeft plaats gehad kan nog het volgende gemeld worden: Ongeveer 10.000 menschen trokken in optocht uit het Hydepark naar het Amerikaansche legatie-gebouw dat streng bewaakt werd door politie te voet en te paard. Het verkeer was volkomen gestremd. De politie dreef de menigte uit een en voerde talrijke charges uit, waarbij zij trachtte de menigte te verspreiden dcor ze in drie groepen te deelen. Ongeveer 2 5. 3000 betoogers trachtten zich opnieuw te verzamelen, maar de bereden polit'e dreef hen telkens weer uiteen. BOSTON 10 Aug. (Reuter). Toen gouver* neur Fuller zich naar een conferente in het regeeringsgebouw begaf verschenen er P'sters voor het gebouw die bord.m met op- foil droecren Veertig van hen wer den gearresteerd, omdat zij weigerden zich te verspreiden. De politie was gewapend met revolvers, traanwekkende bommen en stokken. NEW-YORK. 11 Aug. (Reuter). De poli- tie-autoriteiten maken bekend dat ondanks het uitstel van executie van Sacco en Van zetti. de openbare verkeerswegen, openbare gebouwen en woningen van vooraanstaan de personen worden bewaakt door 14.000 politie-agenten. NEW-YORK, 11 Aug. (Reuter). Uifc Chi cago wordt gemeld dat aldaar een tijd-bom van hooge capaciteit is gevonden in de fa- .briek der Florsheim Shoe Co., gelegen in het hart van het fabriekskwartier. De daders zullen ook hier gezocht moe ten worden onder de aanhangers van Sacco en Vanzetti. NEW-YORK, 11 Aug. (V. D.) Het bericht betreffende het uitstel van executie heeft in geheel Amerika een sensationeele uitwer king gehad. De bladen publiceeren thans uitvoerige berichten over de affaire Sacco en Vanzetti. Op verschillende plaatsen is het reeds tof nieuwe demonstrate4» gekomen, die echter spoedig bedwongen werden. Een massa arrestaties heeft intusschen plaats gehad Sacco en Vanzetti zijn uit het „Doodenhuis" van de gevangenis naar een andere cel overgeplaatst. Zij maken den in druk tengevolge van de hongerstaking zeer verzwakt, te zijn. BAZEL, 11 Aug. (Belg. Tel. Ag.) In ver band met de bomontploffing zijn thans verscheidene personen gearresteerd. Het tramstation is een puinhoop. Overdag had reeds een staking plaats gehad van een uur als teeken van protest tegen de exe cutie van Sacco en Vanzetti. CHARLESTON, (Massachusetts), Aug. (Reuter). Nog geen half uur na I bekend worden van het uitstel aan Sacco en Vanzetti verleend, begon reeds de de mobilisatie van de gewapende troepen rondom de gevangenis. Tegen middernacht bracht een politde-agent drie enveloppen (het uitstel is dus ook van toepassing op den derden gevangene, den Portugees Mar- deros) w*lke de officieele stukken bevatten waarop het uitstel werd verleend. In de verklaring welke gouverneur Fuller om middernacht aflegde zeide hij dat hij een uitstel van 12 dagen had aangeraden het geen dooi de uitvoerende raad werd goed gekeurd. De reden dat de goedkeuring van dit voorstel van Fuller zoo lang uit bleef was gelegen in den sterken tegen stand van verscheidene leden van den raad. Tenslotte stemde de raad er in toe met algemeene stemmen den gouverneur te steunen De gevangenen ontvingen de tijding zonder eenige emotie. Vanzetti ver klaarde dat hij tevreden was, de beide anderen maakten geen enkele opmerking. COMMUNISTISCHE TROEBELEN TE KEULEN. KEULEN. 11 Aug. (V.D.) Toen gisteren door democraten, sociaaldemocraten en le den der Centrum-Partij een betooging werd gehouden, werden zij door een troep com munisten met kreten- „Weg met de Repu bliek gehoond. Hierop ontstond een for- meele vechtpartij, waarbij vanuit de ven- 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2