No. 20676 WOENSDAG 10 AUGUSTUS Anno 1927 STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Voor de benoeming van leerares in de Engelsche taal- en letterkunde aan de 2e H. B. S. voor meisjes te Rotterdam wor den voorgedragen de dames A. H. A. J. Pieters te Meppel. M. Nolting te Terneu- zen en mej. W. H. Nederhoed alhier. Door de uitbreiding van het aantal leerlingen der Ger. School voor U. L. O. (hoofd de heer W. G. Aldershoff Jr.) is tot tijdelijk onderwijzer met ingang van 1 Sep. a.s. benoemd de heer T, Massink, ond. bij het Chr. ond. in Ned. Indië, thans met verlof in Zeist, die deze benoeming heeft aangenomen. De Wethouder van Onderwijs, de heer J. B. Meynen is gedurende de maand Aug verhinderd spreekuur te houden. Dinsdag 16 Augustus a.s. hoopt onze stadgenoot Izak Onderwater den dag te herdenken, waarop hij juist 25 jaar geleden in betrekking kwam bij de firma Gebrs. Dirkse, handel in ooft, fruit en aanver wante artikelen aan de Oude-Vest 63, al hier. Sinds vele jaren is hij er werkzaam als pakhuisknecht en wordt in die kwaliteit om zijn kennis van het fruit, zijn tact om met menschen om te gaan en zijn ijver en trouw, door zijn patroons zeer gewaardeerd. Maar ook de klanten der firma en de col ilega's fruithandelaren kennen den altijd even goedmoedigen als pienteren Izak en er zijn al plannen gemaakt, naar wij verne men, om reeds op de fruitmarkt a.s. Dins dag den jubilaris te huldigen. Yan ie zijde der firma zal het Onder water op dien dag zeker ook niet aan be langstelling ontbreken. De nette opbrengst van het gehouden bloemenfeest voor het tehuis van verzwakte kinderen „Jeruël", Middelslegracht No. 3 is nagenoeg f500, terwijl de pennigmeester dezerdagen nog verblijd werd met een gift van f 165 van den heer G. L. J. D. K. Mooie resultaten, waar toch in de zomermaan den de zorg „om er te komen" zwaar drukt. Op Donderdag 18 Augustus laten de Nederlandsche Spoorwegen een goedkoope trein rijden van Leiden naar Breda en Oisterwijk. Voor prijzen, vertrek- en aan komsttijden zie men de strooibiljetten. Men schrijft ons- De reis van de Chr. Knapenvereeniging waarvan wij gisteravond reeds melding maakten, was reeds tot gis teravond een succes. Om ruim 9 uur kwa men de jonge reizigers in Maarsbergen aan, waarna zij in Hotel van Laar allereerst hun bagage deponeerden. Daarna trokken zij in vroolijke stemming naar Doorn, al waar zij zich in het bosch gingen verma ken en waar ook de verblijfplaats van de Duitsche ex-keizer de bijzondere aandacht trok. Ongeveer 3 uut n.m. werd de terug tocht aanvaard en om klokke half 5 arri veerden zij weder in het hotel. Morgen avond hopen zij weder wij weder den dag van heden te behandelen. Binnen afzienbaren tijd vermoe delijk in de maand September zal Lei den zich weer mogen verheugen in het be zoek van een circuc, n.l. het bekende cir cus „Gleich". Naar ons wordt medegedeeld herbergt dit circus 128 paarden, 160 wilde dieren en een personeel van 213 personen van al lerlei nationaliteiten zooals; Indianen. Ja panners. Indiërs. Chïneezen, enz. Het ge heel wordt vervoerd in twee extra treinen van 128 wagons. Hel doet ons genoegen den chauffeur M. van de vrachtauto van de firma Van Gend Loos, waarmede gisteren de bot sing met het motorrijwiel op den Haagweg geschiedde, te kunnen onttheffen van den blaam, als zou hij. toen het ongeluk ge beurde. hebben zitten praten me een meisje Er zat geen meisje naast den chauffeur, maar de man had zijn zoontje naast zich zitten. Nog vernemen wij, dat de toestand der slachtoffers naar omstandigheden redelijk wel te noemen is. Van een motorbootje gelegen in de Vliet alhier is een zijlantaarn gestolen. GEBOREN: Jacoba Johanna, d. van T. Ouwerkerk en C Vroom, - Philippus Franciscus, z. van W Zaalberg eD P. Veretraaten. Elisa beth, d. van P. A. Bonter en E. ^Vermeu len. Frans, z. van J. Arnoldus en G. Kok- kedee. Antha, Maria Josepha.. d. van H. E v. Haasteren en J. M T. Vinlges Hen" drik, z. van H. v. d. Velden en M. In burger. - Clemens Ants., z. van A D. Mos sel en A A Hovelmeijer. J0™"1"3 The- resia, d. van H. v. Polanen en A. W. Ouwen- dijk Frits, z. van F. Labordus en E. L. van Heusden. Maarten, z. van A Schou ten en P. Schaap. Dirkje, d. van D, Hase- noot en D. Zwanenburg. Maria Clemen- cia, d. van A, v. d. Poel en M. J. M. Maas. Adriana, d. van P. J. v. Leeuwen en J. van Soest. Antonie, z. van A. v. Haarlem en C. Derks. Theoda. Maria Elisth., d. van J van Geel en M. G Antonissen. Willem, z. van W. Plu en L. v. Hoven. Hubertus Frans. Josephs., z. van H. F. J. Mentink en T. C. G. Veeren. Gerarda Maria, d. van G. Rosier en C. Dobbe. Pieter, z. van J. Azier en A. M. de Ridder. Nicolaas, z. van R. Cramer en I. Stol. Jonas, z. van C. Dreef en G, C. Braxhoven. Adrianus Corns., z. van A. C. den Hertog en H. G. Sirag. Willem Labs. Corns., z. van J. v. Tongeren en P. C. Roelandse. Susanna, d„ van A. Filippo en J. Dubbelaar. Anna Maria, d. van H. J. v. Kampen en A. M. Walraven. Gesina Susa. Thera. Maria., d. van G. G. Knijnenburg en A. P. v. d. Meer. Dirkje, d. van W. J. Pison en M. Brier. Alexander, z. van C. v. den Dop en A. M. J. v. Loon. Wilhelmina, d. van P. Stol en J, de V09. Hendrik Jan, z. van G. Wielders en E. M. Beij. Wilhelmina Adra., d. van H. Tuinhof de Moed en C. de Vogel. Marius, z. van S. Boelee en J P. Fransen. Lambertus Wilhelm, z. van W. B. Bekker en G. G. Petersen. Elisabeth, d. van J. J de Water en M. J. Nieuwenhuy- sen. Petrus Wilhs. Johs., z. van A. J. v. d. Linden en A. M. van Schie. Willem Nicolaas, z. van H. Fuchs en P. A. Schaap. Johanna, d. van A. J. van Wijk en G. Fakkel. Johannes Wilhs., z. van A. van Es en J. W. C. Evers. Maria Rijkje en Adriaan Gerard, d. en z. van G. Vlasblom en R. van Dijk. Petronella Johanna, d. van J. v. d. Fluit en C. IT. v. d. Togt. Jo hannes Hendricus, z. van H. J. P. v. d. Hart en E. G, v. Houten. Elza Maria, d. van W. J. Mizee en S. J. Asperslag. Conra- dine, d. van J. G. J. Verhey v. Wijk en C. Roem. Philippus, z. van L. Lasander en M. Scheen. Pieter, z. van J. Hillebrand en E. Stikkelorum. Geurt, z. van P. H. Trap en E. ter Beest. Wilhelmus Adolf, z. van A. J. v. Tienen en A. P. W. Suyker. GEHUWD: R. Ililbrands jm. en J, M. Verhoog jd. C. D. Ligtvoet jm. en J. Horree jd. D. Mieremet wédr. en J. G. M. Remond gesch. J. G. H. Nyenhuis jm. en M. J. F. Ta verne jd. J Boon jm. en J. G. Aalbers- berg jd. F. IJ. Moorhoff jm. en M. G. Onvlee jd. IT. v d. Tuyn jm. en J. Beurze jd. M. Zijtregtop jm. en C. Oostveen jd. F. Briër jm. en M. C. Verhave jd. F. A. Schillhuizen jm. en C. M. Segijn jd. OVERLEDEN: P. H. C. Bolderdijk wedr 71 j. F. den Eisen zn. Ij. PI. v. d. Berg rn. 4-2 j. B. Vijlbrief zn. 66 j. J. F. Meijer zn. 11 m. P. Kriek man 65 j. S. v. Leeuwen dr. 23 j. P. v. RietOuwerkerk vr. 88 j C. Zwaan m. 27 j. M. M. Peters dr. 2 j. GEVESTIGD: M. v. d. Lubbe, metselaar, Zijlsingel 47. M. A. Lindeboom, Maredijk 183. L. Feijen geb. Suurland en fam., Fagelstraat 42. E. Jessurum geb, Dragten en fam., Galgewater 19.'E. J. L. Vincent, 1.1. ver pleegster, Boerhaavestr. 33. G. Wever, 1.1. verpleegster, Boerhaavestr. 33. J. Korenhof, banketbakker, Hoogewoerd 60. E. A. M. Gaillard en fam., Stationsweg 14 A. J. M. Klaverwijden, Garenmarkt 42. J. G. Riphaagen, Oude Singel 184. A. P. Laagland, dienstbode, Steenschuur 2. D. Helleman, Levendaal 177. J. de Haas, Waardgracht 124. L. Zonderop en fam., molenaar. Bosch- en Gasth. polder 4. J. A. Janssen, landbouwknecht, Lage Rijndijk 106. L. Zaalberg, reiziger, Kagerslraat 8. L. Mannes, gezelschapsjuffr., Rapenburg 120. J. Ietswaart. kok, Morschstraat 60a„ J. v. d Blom, dienstbode, Plantage 12. A. van Brandenburg en fam., Gasstraal 20. J. A. Vallentgoed. pianomaker, Morsch- weg 90. M. G. A. v. ReeuwijkVos, Everlsenstr. 38a. J. Koet, koperdiepdruk ken Pasteurstr. 10a. A. G. v. Lunsen, reizi ger, Evertsenstr. 7a. C. Krap, costuum- naaister, Gerecht 6. F. Briër, verpleger, Hansenslr. 28. D. G. SmitPa^inekeet en fam., Koninginnelaan 14 L. Fugerl, kap per, Noordeinde 8. C. de Pree, 1.1. ver pleegster, Kastanjekade 15. IT. J. v. d. Pouw Kraan, dienstbode, Steenslr. 12. A. Feckler. kapper, Nieuwsteeg 16. W, Ruward, 1.1 verpleegster, Acad. Ziekenhuis. IT. Riks, dienstbode, Hoogl. Kerkgr. 29. VERTROKKEN: L. Marei, Rotterdam, Tollensstraat £9 J C. Luijnenburg, Amslerdam, J. J. Cremer- plein 31 J. Fabri, Maastricht, Station- str. 8 C. M. C. v. Eijk, Lisse, Juliana- str. 150 G. G. v. Berkel, Sassenheim, Klinkenberg, bij J. H. Koot Joh Daniels, Den Haag, Juliana v. Stolbergp. 13 M. C. O. v. Imlhoff, Oosterbeek, Ulr.weg 102 Jan Haak, Den Haag. Jacob Marisstr. 97 E. H. v. den Bosch, Den Haag, Schenk- kade 316 C. Knotter. Den Haag, idem D. W. P Gielen, Den Haag. Jozef Israëls- laan 39 A. S. Harlingveld, Haarl.meer, Leimuiderdijk 246 L. Vogelenzang, geb. Kruger, Amsterdam, Kinsbergenstr. 67 A. Barendse, Ruwiel, Ter Aa No. 31 P. Dubbelaar, Den Haag, Beetsstraat 141 J. Zaaijer. Den Haag, L. de Colignvplein 30 E. M. J. A. v. Odijk, Tiel, St. Wal- burgstr. bij G. v. Odijk G. M. B. Derksen, Haarlem, Scheldestr. 12 W. Fr. Wahl, idem idem A. M. Soet, Heerlen, Benzen- raderweg 56 A. de Moov, Rijnsburg, Moleneinde 17 J. Onvlee. Den Haag, v. Kinsbergenstr. 66 B. A. W. M. Bonge- naar, Den Haag, Weimarstr. 289 A. van den Eelaart, Voorschoten, Hotel Haagsche Schouw H. A. H. Piekinoh, Hamburg, Grasweg 25 P. Esselman, Naaldwijk, bij A. A v. d. Poel Joha. v. d. Steen, Rotterdam, Boezemstr. 13a H. G. C. de Keuning, Voorschoten, Wijngaardenl. 6 R. Hilbrands, Oegstgeest, Emmalaan 46 G. Splinter, Amsterdam, Raadhuisstr. 39 Th. Riehl, geb. Schotel. Den Haag. Man- fersstr. 52 Broeze van Groenou, Laren (N.-H.), Jagcrsweg 28 J. G. Peeters, Til burg, Merodeplein 35 J. IT. W. Dillen, Nijmegen, IToutlaan 35 L. Rietkerken, Amsterdam, Overtoomsche Polder E. 339 G. A. Fr. Looijmans, Den Haag. Bego niastraat 192 Fr. S. C. Looijmans, Ber lijn, Kaiserallee 203 A. M. v. Zuijlen, Leiderdorp. L.-Rijndijk 3 L. O. P. Groe- neveld, Rijswijk (Z.-H.), Kerklaan 226. DE AMERIKAANSCHE JOURNALISTEN. In aansluiting van het gisteren vermelde over het bezoek aan de hoofdstad nog het volgende: De journalisten werden aan het nieuwe station aan den Amstelveensche Weg door kapitein G. van Rossem en den heer P. H. Waller verwelkomd. De archi tect de heer J. Wils diende het gezelschap mede van voorlichting. De Amerikanen begaven zich dan naar het Koloniaal Instituut, waar zij de lunch zouden gebruiken. Hier werden de Amerikaansche journa listen ontvangen door den secretaris-gene raal, den heer E. P. Weslerveld. Ook de voorzitter van het N. O. G. baron Schim- melpenninck van der Oye was inmiddels gearriveerd. In de koffiekamer boden de Neder landsch-Amerikaansche Kamer van Koop handel en de Nederlandsch-Amerikaansche Fundatie een noenmaal aan. waarbij onder meer ook de Amerikaansche gezant mr. Richard Tobin aanzat. De tafelpresident, mr. Everwijn, oud-ge zant te Washington en onder-voorzitter van de Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel heette den gasten welkom en bracht een dronk uit op president Coolidge, waarop de Amerikaansche gezant mr. To bin een toast instelde op Koningin Wilhel mina. Door den heer dr. Frank Bergen Kelley uit New-York werd met een korte toe spraak een tweetal gedenkplaten aan de Nederlandsche-Amerikaansche Fundatie overgedragen. De eerste gedenkplaat, aangeboden door de „City History Club" der stad New- York, zal later bevestigd worden aan het gebouw van het eerste West-Indische Pluis in de Haarlemmerstraat. De tweede gedenk plaat aangeboden door de „Reformed Pa stor's Association of America" zal beves tigd worden aan de Engelsche kerk op het Begijnhof, waar de Pilgrimfathers bijeer- kwamen. Bij ontstentenis van den Engelschen pre dikant ds. Thomson, die met vacar.tie is dankle dr. W. J. M. Engelberls voor deze huldeblijken. Door verschillende personen o.w. barun Schimmelpenninck van der Oye werd aan den disch nog het woord gevoerd. Ka de lunch hebben de Amerikaansche gasten de voornaamste exposities in het Koloniaal Fnst:tuut bezocht. Te circa vier uur stapte het gezelschap opnieuw in de gvocte tooraulo's voor een tocht naar de schilderijencollecties van wijten oral jhr. dr Jan S'.x. Tijdens de lunch war°n de man'-estan- ten voor Sacco en Vanzetti, waarvan wij gisteren onder de telegrammen nog gewag maakte, die steeds in den omtrek van bet gebouw bijeenbleven. door de politie her haaldelijk uiteengedreven. Nadat het Begijnenhof op de gebruikelijke Amerikaansche wijze was gedaan", ver- eenigde het gezelschap zich te kwart^ voor vijf in de groole vergaderzaal van de Kamer van Koophandel in het Beursgebouw. De voorzitter, de heer E. Heldring, heette hipr de Amerikaansche gasten met een hartelijk speechje welkom. Namens de Amerikaansche persvertegen woordigers spraken mr. Maurice S. Sher man, hoofdredacteur van de Hartford Cou rant in Connecticut, en mr. Z. W. Pease, hoofdredacteur van de New Bedford Mer cury in Massachusetts, woorden van dank en waardeering voor de grootsche ontvangst. Te ha'ifzes brachten de groote toerauto's het gezelschap naar het mailschip Flandria van den Kon Holl. Lloyd, dat aan de Oos telijke Handelskade gemeerd ligt. Te kwart voor zeven trokken de gasten met taxi's naar Huize Couturier aan da Keizersgracht, waar het slot van het om vangrijke programma, de officieele maaltijd, aangeboden door het gemeentebestuur van Amsterdam, zich zou afspelen. Burgemeester W. de Vlugt, presideerde de tafel, terwijl voorts o.a. aanzaten de wet houders Vos, ter Haar en van Frey'.ag Drabbe, de heeren E. Heldring, O, de Vries, mr. Schimmelpenninck v. d. Oye, v. Dit- mar, enz. De heer W. de Vlugt stelde een dronk in op president Coolidge, waarop mr. Maurice S. Sherman, hoofdredacteur van de Hart ford Courant in Connecticut, antwoordde met een toast op ons Vorstenhuis. De mu ziek deed resp het Amerikaansche en Neder landsche volkslied hooren. In den loop van den maaltijd hield bur gemeester de Viugt nog een lange toe spraak, waarin hij de ingenomenheid van Am&terdam met dit bezoek vertolkte. VOOR SACCO EN VANZETTI. In telegrammen aan een aantal Neder landsche en in de Vereenigde Staten be kende intellectueelen en kunstenaars, o.a. de heeren Berlage, prof. Bonger, prof. Brouwer, prof. Enthoven, prof. Tadderson, prof. ITuizinga, prof. Lorenlz, Willem Mengelberg, prof. Van Vollenhoven, prof. Hugo de Vries en dr. Zeeman heeft de anti militaristische commissie verzocht bij de Amerikaansche regeering telegrafisch tegen de terechtstelling van Sacco en Vanzetti te prolesteeren. Gisteravond hielden de communisten in het Verkooplokaal aan den Goudschc-Sin- gel te Rotterdam een protest-vergadering legen het eventueel ter dood brengen van Sacco en Vanzetti. Toen de vergadering was afgeloopen, trok ken ze de straat op met de kreet: „Sacco en Vanzetti moeten vrij". De politie sloeg ze uiteen met gummislok en sabel, omdat er een volksoploop ontstond. Een deel droop af, een klein deel brulde den kreet door en trok door de binnenstad. De politie liet ze, zoolang er niets bijzonders geb< de loo- pen; er was echter voor gewaakt dat het Amerikaansche consulaat niet benadeeld kon worden. Bij de Regentessebrug ging het nog een oogenblik spannen en werden gummistok en sabel wederom gehanteerd. Pas na mid dernacht keerde de rust weer. De politie, die met bereden agenten en agenten op de been was, heeft den gehee- len nacht toezicht gehouden bij het consu laat. Voor zoover bekend, werd niemand ernstig gewond. Er hadden geen arrestaties plaats. In den tuin van het Volksgebouw aan de Prinsengracht te Den Haag is gisteravond eveneens naar aanleiding van de voorge nomen terechtstelling in Amerika van Sacco en Vanzetti een openbare protestver gadering gehouden, bijeengeroepen door de S. D. A. P. en het N. V. V. Als 'sprekers traden op den heer Wibaut namens de S. D. A. P. en de heer Stenhuis namens het N. V. V. Een motie werd aangenomen, waarin on middellijke afschaffing der doodstraf over de geheele wereld wordt gevraagd. Voorts werd besloten een telegram te zenden aan president Coolidge, waarin na mens de Ned. arbeiderswereld diens lus- schenkomst gevraagd wordt om de terecht stelling van Sacco en Vanzetti le voor komen. Een paar honderd bezoekers van de ver gadering trokken bij wijze van betooging door de stad, vermoedelijk met de bedoe ling, langs de Amerikaansche legatie te trekken, hetgeen hun echter werd verhin derd door de politie, die bij de Boschbrug de betoogers uit elkaar wist te drijven. Zoowel de woning van den Amerikaan- schen gezant aan het Voorhout, als de Ame rikaansche legatie op de Prinsessegracht worden door een vrij sterke politiemacht te voet en te paard bewaakt. DE NEDERLANDSCHE ZAAKGELASTIGDE TE OSLO. Uit Oslo meldt men aan de „N. R. CL": „Aflenposten" deelt mee, dat de Neder landsche zaakgelastigde, dr. van Ketwich Verschuur, tot gezant te Buenos-Aires is benoemd en binnenkort Noorwegen zal verlaten. Het blad schrijft, dat dr. van Ketwich Verschuur in den betrekkelijk kor ten tijd. dat hij zich in Oslo opgehouden heeft, zich aldaar door zijn correcte en flinke optreden vele vrienden verworven heeft; het betreurt zijn vertrek en dat van zijn familie en wenscht hem het beste voor de toekomst toe. Naar verluidt zal het eenigen lijd duren, voordat een nieuwe Nederland=rhe zaak gelastigde te Oslo benoemd wordt. Ook de Nederlandsche kolonie in Oslo zal het vertrek van dr van Ketwich Ver schuur en zijn familie met leedwezen ver nemen. Hij had zich bij haar bemind weten te maken. TER VOORKOMING VAN SPOORWEG ONGELUKKEN. 'De directie der Ned. Spoorwegen heeft bepaald, dat wanneer het stations-of trein personeel gebreken aan locomotieven of voertuigen ontdekt en tijdig de noodige maatregelen neemt, waardoor noodlottige gevolgen, welke uit dit gebrek hadden kun nen voortspruiten, dan zijn voorkomen, in die gevallen een belooning toe te kennen. R. K. FABRIEKSARBEIDERSBOND. In de te Utrecht gehouden vergadering van den R. K. fabrieksarbeidersbond St. Willebrordus zijn als bestuurleden herko- BINNENLAND. Overleden is de ond-inspectenr van den landbouw T. B. Löhnis (Binnenl. le Blad). De Amerikaansche journalisten te Am sterdam (Binnenl. le blad). De Nederlandsche ploeg voor den wed strijd tegen België vastgesteld (Sport, 2e BI.) BUITENLAND. Waarom de Jouvenel den Volkenbond ver laat (Buiten!, le blad). Amerika gaat kruisers bouwen (Buitenl. en Tel. le blad). De actie voor Sacco en Vanzetti (Buitenl. cn Tel. le Blad). Trotzky en Grawjef niet uitgezet, alleen berispt. (Tel. le Blad). zen de heeren W. Mooyman, G. Bakker ert J. Kraane; gekozen werd de heer J. Heynis en het bestuur werd aangevuld met de heeren C. Rastenburg en P, Kaanen. Een motie werd aangenomen om er bij het R. K. Werkliedenverbond op aan te dringen, dat zij zich wendde tot de R-K.. Tweede Kamerfractie en (of) het bestuur der R.-K. Staatspartij, de instantie(s) ver zoekende, thans onverwijld alles te doen desnoods door het indienen van een initiatiefvoorstel opdat eindelijk de werkloosheidsverzekering wettelijk geregeld worde. F. B. LöHNIS. t Op 76-jarigen leeftijd is in Baden-Baden overleden de heer F. B. Löhnis, oud-in specteur van den Landbouw. De ontslapene was o.m. ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Te Bloemendaal is 85 jaar oud over leden jhr. A. J. van der Wijck. gep. gene ra al-majoor der Cavalerie. De heer IT. J. C. van de Ven. direc teur van Gemeentewerken te Gouda, heeft tegen 1 December a.s., naar verluid op grond van de weinige medewerking die hij van de meerderheid van B. en W. ontving, ontslag aangevraagd. Naar aanleiding van de berichten, dat ir. J. A. Kalff, directeur van de Spoorwegen, als zoodanig ontslag zou nemen, deelde ir, Kalff in de „Tel." mede. dat de betref fende berichten geheel uit de lucht gegre pen zijn. Hij heeft geen plan om ontslag te nemen als directeur der spoorwegen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Waarom De Jouvenel heenging Fransche kabinetsraad Een Duitscb generaal beschul digd. Zooals gemeld, heeft senator Henry de Jouvenel aan minister Briand doen weten, dat hij dit jaar geen deel meer zal uitma ken van de Fransche delegatie naar de V olken bondsvergadering. In de „Matin" zet de heer De Jouvenel zijn redenen daartoe uiteen. Volgens hem is het de taak van Frankrijk, dat noch de financieele, noch de vlootmacht van Enge land heeft, evenmin de industrieele macht van Duitschland, zoomin als het nataliteits- vermogen van Italië, temidden van al deze groote mogendheden te vertegenwoordigen het algemeen belang van Europa, te zijn het cement der kleine naties. Dit is 's lands historische rol, die het beter Jan voorheen, na den oorlog, te Genève heeft kunnen vervullen, alwaar het tegelijk het politiek prestige en de militaire kracht ten dienste van allen op de bres kan stellen. De over winning heeft Frankrijk deze taak als ge schenk gebracht. Doch wanneer, om aan dezen of genen te behagen, Frankrijk mocht aan vararden, om aan den Volkenbond internationale geschillen te onttrekken en de regeeringen te wennen aan de gedachte, dat het haar vrij staat, aan zijn oordeel te ontkomen, dan verliest Frankrijk zijn recht van spreken, zijn recht van beroep op het Volkenbondsstatuut. ,.En wat heeft", vervolgt de heer De Jouvenel, „onze diplomatie den laatsten tijd gedaan 1 Niet alleen hebben wij den dag nadat Duitschland tot den Bond toe trad, zonder protest het Duitsch Russisch verdrag laten registreeren. dat zeer blijk baar een assurantiecontract bedoelde te zijn tegen de ve'plichtinp van eenparig heid, welke voor den Volkenbondsraad geldt; niet alleen hebben wij nadat wij een vertegenwoordiger van China in den

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1