No. 20675 DINSDAG 9 AUGUSTUS Anno 1927 BERICHT! STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIÊN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. DE INSCHRIJVING VOOR DEN ACHTER- HOEK EN TWENTE. Heden is door ons aan den Penning meester van het Nationaal Steuncomité Stormramp 1927 te 's-Gravenhage de op brengst overgemaakt van de inschrijving in ons Blad voor den Achterhoek en Twente, zijnde een bedrag van f 2788.60. De inschrijving is hiermede gesloten. DE DIRECTIE. DE GEMEENTE-REKENING OVER 1926. Blijkens de rekening hebben de ontvang sten van de gewonen dienst bedragen de som van ƒ7.602.317.11 de uitgaven van den ge wonen dienst de som van „7.288.151.26 zoodat de gewone dienst van het jaar 1926 een ba tig slot heeft opgeleverd van 3Ü.192.85 De ontvangsten van den kapitaaldienst hebben be dragen de som van 7.525.618981/* de uitgaven van den ka pitaaldienst de som van „9.481.072.98 zoodat de kapitaaldienst van het jaar 1926 sluit met een nadeelig slot van 1.958.453.99*/* De winst op het Openbaar Slachthuis, ge raamd op f 34.000, heeft bedr. f 52.362.78. TUINCONCERT MANNENZANGVEREEN. „KUNST NA ARBEID" EN MUZIEK „P. C. L.". Alweer een tuinconcert in Zomerlust. En weer een concert dat geslaagd mag heeten. Zoowel wat de opkomst van het pu bliek betreft als wat het gehalte van de ge boden kunst aangaat. De tuin van Zomerzorg was ook gister avond goed bezet met een kunstminnend publiek dat aandachtig heeft geluisterd, eerst naar drie muzieknummers door „P. C. en L.", onder leiding van den heer Bolder- dijk op voorbeeldige wijze ten gehoore ge bracht (vooral de fantasie Ciel d'Automne viel in deij smaak) en daarna naar den dik wijls verrassend mooien zang van „Kunst na Arbeid". Het koor kwam er allengs beter in en Die Vesper van L. van Beethoven werd al even goed en fijn vertolkt als de overigè programma-nummers. Bijzonder in den smaak viel vooral het Kikker-Concert van C. M. v. Weber, en na de pauze het Kerstlied van Bernard Dia mant en Op 't Kerkhof van C. C. A. de Vüegh. De directeur van Kunst na Arbeid, de 'heer W. Hoogzand weet heel wat te halen uit het Mannenkoor dat aan zijn leiding is toevertrouwd. Hij zal gisteravond wel ge voeld hebben dat een deel van het gulle applaus dat telkens weerklonk hem niet :n de laatste plaats gold Ook na de pauze heeft het Muziekgezel schap „P. C. en L." zich nog vier maal laten hooren. En met succes, want alles klonk weer even mooi en gaaf als voor de pauze en de slotmarsch „Aux Bords du Rhin" werd bijna onberispelijk uitgevoerd. Zoo is dit gecombineerde concert opjden heerlijken zomeravond van gisteren een volledig succes geworden, voor de uitvoe rende vereenigingen, haar bestuurs- en werkende leden en vooral voor haar ar tistieke leiders. Een polonaise met Bengaalsch licht en fakkels in de pauze bracht een aardige ver rassing en de woorden door den heer J J. Planjer bij den aanvang van het Concert ge sproken hij getuigde van de veredeling die er uitgaat van goede muziek vonden ingang bij wel alle aanwezigen. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Op den Haagweg heeft hedenmorgen eei. aanrijding plaats gehad tusschen een auto van de firma Van Gend Loos en een motorrijder uit Den Haag. bestuurder van het Gil Iet-motorrijwiel II 54640. die ver gezeld werd van zijn zwager, den heer K. uit Den Haag. die op de duozitting had plaats genomen. Het schijnt dat de motorrijder door de auto, die vermoedelijk te veel links heeft gehouden, werd gegrepen, tengevolge waar van de bestuurder en de duo-passagier met den motor over den weg werden geslingerd. Deerlijk verwond lagen de getroffenen terzijde van den weg. waar hun door toe geschoten voorbijgangers en door dienst personeel van mevrouw de wed. Kamer- fingh Onnes de eerste hulp werd geboden in den vorm van kussens en doeken, eau de cologne, enz. Het duurde precies een kwartier eer de auto van den L. H D met jhr dr. Von Winning ter plaatse van het ongeval aanwezig was. Dr. Von Winning liet onmiddellijk de brancard van de politie aanrukken, waarmede terstond na aan komst de motorrijder, die inlusschen voor- loopig was verbonden, naar het St Elisa- bethgesticht werd vervoerd. Het bleek dat de man, behalve een schouderfractuur en een dubbele beenbreuk, een ernstige,hoofd wond had opgeloopen, terwijl vrees bestond voor een hersenschudding. De duo-passagier kwam er beter af. Na eveneens voorloopig te zijn verbonden werd hij door een automobilist, die zich en zijn wagen daartoe ter beschikking stelde, naar zijn zwagers woning in Wassenaar vervoerd. Hij had intusschen ook 'n groote vleeschwond aan een der beenen bekomen en zag er ook danig gehavend uit. Een rechercheur van politie begeleidde het slachtoffer naar zijn woning om hem aldaar over de oorzaak van het ongeval te hooren. Waarschijnlijk zal operatief ingrijpen ook bij dezen patiënt noodig zijn. Het motorrijwiel, dat door de politie is medegenomen, was slechts zeer weinig be schadigd. De auto van Van Gend Loos is dadelijk na de aanrijding doorgereden in de richting van Den Haag. Ooggetuigen meenen te weten, dat de chauffeur op het noodlottige oogenblik zat te praten met een meisje, dat naast hem zou hebben gezeten. Zools wij indertijd mededeelden zal onze burgemeester zich melterwoonvestigen en het perceel Rapenburg tot nog toe be woond door mr. A. I. Fokker aan het per ceel moeten echter verschillende verande ringen worden aangebracht. Deze restaura tie zal nog geruimen tijd duren en daaTom moest er nog naar eett tijdelijk verblijf worden rondgezien, daar de villa te Oegst- geest waarin de familie van den burge meester thans nog verblijf houdt en die door de bewoneTs de familie van der Vlugt gedurende de zomermaanden welwillend was afgeslaan eerstdaags weder door de eigenlijke bewoners zal worden betrokken. Naar wij vernemen zal de familie van den burgemeester nu intrek nemen in een gedeelte van onzen alouden Burcht en wel in dat gedeelte dal in den laatsten tijd tot hotel is ingericht. Zoo krijgen wij lijdelijk weder een Burchtheer terug. Te Den Haag is geslaagd voor het Mercurius-diploma Engelsche Handels correspondentie mej. S. L. J. Roskes, alhier. Op Woensdag 17 Augustus 1927 laten de Nederlandsche Spoorwegen een goed- koope trein rijden van Leiden naar Den Helder en terug. Voor prijzen, vertrek- en aankomst-lijden zie men de advertentie in dit blad en strooibiljetten. Hedenmorgen te circa kwart over zeven was het aan het station een heeie drukte. Een dertigtal jongens, leden van de Chr. Knapenver. 1 Kon. 18: 12e, onderafd. der Jongel.ver. „Prediker" vertrok voor een reis naar Maarsbergen (.U). waar zij gedurende dne dagen in de vrije natuur zullen ver blijven. Wij wenschen dezen jongens en hun lei ders een aangename reis. Onder verwijzing naar een. in dit Blad voorkomende advertentie vestigen wij er gaarne de aandacht van belanghebbenden op, dat in een dezer dagen gehouden verga dering van de Besturen der drie Plaatse lijke Middenstandsvereenigingen besloten is, voortaan geen cadeaux meer beschikbaar te stellen voor te houden Bazaars. Wel blijft de Middenstand bereid zijn waren, voor dat doel tegen inkoopsprijs af te staan, onder verplichting van terugname voor dienzelfden prijs, wanneer de waren onverkocht blijven. Dank zij de goede zorgen van den stationschef is het stootblok op het station alhier, vanwaar de Utrechtsche treinen ver trekken, in een aardig bloemenperk her schapen. Verschillende' groene heesters waartusschen kleurige bloemen zijn in de anders met onkruid begroeide aarde aan gebracht en werken mede' tot verhooging aan liet aspect van de stationsomgeving. Op de Mare voor perceel 6 heeft gis teren een aanrijding plaats gehad tusschen twee wagens, een bestuurd door de 16-jarige B., en een bespannen wagen bestuurd door de W. Tengevolge van de aanrijding gingen van B.'s wagen wat eieren en melk verloren. In een pakhuis van den heer M. v. Z. aan de Hoefstraat alhier is ingebroken. Vermist wordt alleen een kist met heeren- boonen. Aan het poslkantoor Leiden en zijne wijkkantoren werd, in den loop der maand Juli, op spaarbankboekjes ingelegd f 100.685.16 en terugbetaald f 107.616.39. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 693) 23 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 104. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge- ?"hreven nominaal f 6650 en afgeschreven f S10(k Derhalve minder in- dan afgeschre ven f 1450 Het aantal nieuw uitgegeven staalsschuldboekjcs bedroeg 2. -B- HET TRAMONGELUK BIJ LAREN. Omtrent het onderzoek, hetwelk is inge steld naar de toedracht van het tramonge val te Laren, vernemen wij nog het vol gende Toen de chef van den uitvoerenden dienst te Muiderberg met een materieel- trein naar de Hakkelaarsbrug was geko men en daar aan het personeel van den uit Amsterdam komenden trein zijn te Muiderberg gegeven order herhaald had, n.l. dat deze trein op de Hakkelaarsbrug met trein 8 moest kruisen en verder zon der kruising naar Laren moest doorrijden, was dit voor den conducteur van dezen trein aanleiding om zijn lastgever er op attent te maken, dat hij van den chef te Laren order had gekregen om aan den „Gooischen Boer" aan de telefoon te komen. De chef van Muiderberg heeft op deze mededeeling van den conducteur geant woord: „Geen gebel meer met telefoons; je gaat zonder kruising door naar Laren." Waarschijnlijk zal door de regeering een commissie van onderzoek worden inge steld. De toestand der gewonden is vrij goed. NOODWEER. Gisteren trok over IJzendoorn en Ochten een hevig onweer, gepaard net windstoo- ten. Een 25-tal vruchtboomen langs den dijk tusschen beide plaatsen zijn ontwor teld evenals vele boomen ten Z. van de Waal. Te IJzendoorn zijn twee zware kast an je- boomen middendoor gebroken, wat ruiten ingedrukt en eenige schuurtjes van hun daken berooid. Boven Nijmegen en omgeving heeft gis termiddag om halfdrie enkele minuten een hevig onweei gewoed gepaard gaande met een wolkbreuk BoveD Hatert heerschte een wervelstorm, die zware boomen en vruchtboomen ontwortelde de helft van het dak der boerenhofstede van J. Huis man afrukte, het achterhuis van de hof stede van bacon vermelde, waar ook de bliksem insloeg, bij verschillende andere boerdierijcn schade aanrichtte en boven- grondsche telcfoongeleidingen onbruikbaar maakte. Te Westervoort sloeg do bliksem in den toren van het prachtige kerkje der Xed.- Herv. Kerk en veroorzaakte een begin van biand,'die door den zwaren regenval ech ter geen ernstige gevolgen had. De kerk is een fraai Gothisch bouwwerk, dat op de lijst van Rijksmonumentenzorg staat. Onder Lonneker is tijdens het hevige ODweer de boerderij vaD L. Wissink door den bliksem getroffen en afgebrand, het vee werd gered In de zandbergen te Losser, in gebruik als herstellings- en vacantieoord bij de En. schedeesche coöperatie „Tot steun in d*»n Strijd", heeft gistermidag een hevige bosch- brand gewoed. Te Tonden (gem Brummen) is een boer derij van H. Arents door den bliksem ge troffen en geheel afgebrand. Ook boven Friesland heeft een hevig on weer gewoed, dat vergezeld ging van veel regen. Zoo werden vele boerenplaatsen ge troffen die afbrandden Tezeifder tijd trok van Zuid naar Noord een windhoos boven een deel van Leeuwar den. de vernieling die werd aangericht wees duidelijk den weg aan, welke de hoos heeft genomen. Zoo werd op het terrein der Friesche Landbouwtentoonstelling alles wat reeds was opgezet tegen den grond gesmakt. Vervolgens werden noordelijker vele boomen ontworteld en ten slotte wer den in de Dokkumer Ee planken uit een praam gelicht en geworpi op de sleep boot die deze praam trok De boedderij van v. d. Zwaag te Ter band werd getroffen en brandde geheel af. Ook het aanwezige geld en een ztier gin gen in de vlammen verloren. Dan zijn door het hemelvuur getroffen de boerderijen van Mast en Koen te Lange Zwaag, die eveneens verbrandden. In het spoorstation Heerenveen versplin terde de bliksem een balk zonder brand te veroorzaken In den nacht van Zaterdag op Zondag woedde in de omgeving van Groenlo een zwaar onweer. In de buurtschap Beltrum en Lindvelde sloeg de bliksenvop verschil lende plaatsen op de bovengrondsehe lei ding van het electrisch net, werden in de boerderijen lampen en stoppen vernield, de ruiten stukgeslagen, maar niettemin werd nergens noemenswaardig groote schade aangericht. Aan den grintweg Ruur lo—Borculo werd een groote schuur van den landbouwer Brinkman door het hemel vuur getroffen en brandde af. Dank zij de gunstige windrichting kon men bet aan grenzende woonhuis behouden. Te Elp (Drente) sloeg de bliksem in een boerenwoning, bewoond door de gezinnen Kuik en Kamping In een oogenblik stond de geheole boerderij in lichtelaaie. De vlammen sloegen over op het met riet ge dekte perceel van den landbouwer Sme- ders. Ook deze boerderij werd in de asch gelegd Had niet een regenbui de daken doornat gemaakt, dan was hoogstwaar schijnlijk het bekende boerengehuchtje met oude boerenschuren in vlammen opgegaan. De oogst was binnen. Het vee kon wordeD gered. Alleen een hond is in de vlammen omgekomen. Verzekering dekt de schade. Aan de bui ging een windhoos vooraf, die overal het op do velden staande koren om wierp, de kruinen van de boomen knapte en aan de dakon veel schade toe bracht. Het telefoonverkeer van Wester- bork met Assen is verbroken. In den BiezenpoLder onder Eede (Zee land) is Zaterdag de bliksem geslagen in een schuur van den landbouwer De Jager. Schuur en huis zi n in vlammen opgegaan. Verzekering dekt ten decle de schade. De electrische trein HaarlemIJ muiden, die Zaterdagavond om 5 u. 50 te Velsen moest aankomen, is nabij Santpoort door den bliksem getroffen, waardoor kortslui ting ontstond en de trein niet verder kon. Er moest een machine van Haarlem komen om den trein terug te brengen. TRAGISCH ONGEVAL. Zondagmiddag heeft in het R.-K. Zieken huis te Den Haag een tragisch ongeval plaats gehad. Op een der zalen op de tweede verdie ping werd een man, die een hevige kaak ontsteking had, verpleegd. Op zeker oogen blik, toen de zuster de zaal een wijle ver laten had, is de man op het kozijn van een openstaand raam gaan zitten, met den rug naar buiten. Bijna dadelijk sloeg hij naar buiten en viel ton aansehouwe dor bezoe kers op een plat. De ongelukkige was on middellijk dood. Zooals vanzelf spreekt bracht dit tra gisch ongeval groote consternatie te weeg. INBRAKEN. Zaterdagnacht is in het kantoor der Haagsche afdeeling van den Modernen Me- taaibewerkersbend ingebroken, meldt het „Volk"' De brandkast is met een valschen sleutel geopend en een geldkistje, inhou dende ruim f 1300, is er uit verdwenen. De dader(s) moeten zeer goed met den toestand van het kantoor op de hoogle zijn geweest. Het was n.l. Vrijdag de eenige dag. waarop etjn flink geldelijk bedrag in de brandkast aanwezig kon zijn. De inbraak moei na half twee gepleegd zijn. Er is niet aan de deuren (ook met aan de brandkast) geforceerd. Te Rotterdam zijn bedragen van f 900 en f200 gestolen benevens een partij sigaren. EEN OPROEP PER POLITIE-RADIO. Vrijdagmorgen kwam aan het politiebu reau te Delft zekere P. mededeelcn, dat zijn moeder ernstig ziek was, terwijl zijn broer en zuster op een vacantie reisje er gens in België vertoefden, doch van wie een nader adres onbekend was. Hij ver zocht opsporing en bekendmaking. Op verzoek van de Commissaris van Po litie werd 's middags van Hilversum uit per politieradio deze mededeeling omge roepen. Het bericht werd o.a. opgevangen te Rijssel (Frankrijk) De politie aldaar liet op het open lucht- feest waai vele vreemdelingen vertoefden, den naam P. eenige malen omroepen, waarop inderdaad P. en zijn zuster zich meldden. Hun werd toen 8e tijding van dc ziekte hunner moeder medegedeeld. Nog juist konden zij den nachttrein naar Nederland halen. Te Delft troffen zij hun zieke moe der nog in leven aan, die eenige uren na hun aankomst is overleden. GEVAARLIJK TIJDVERDRIJF. De Zondagmiddag brengt veelal verveling met zich, en velen weten niet hoe zij den tijd zullen dooden. De 35-jarige J. B., jager van beroep, die in zijn woning in de Scho- tcrboschstraat te Rotterdam voor zijn raam zat, voelde zijn jagershart kloppen doeh zocht tevergeefs met speurend oog naar een prooi om te verschalken Bij gebrek aan levend wild, richtte hij tenslotte zijn wind buks op een leeg blikje, dat op /Jen hoek van de straat lag. Het schot was meester lijk, doch de kogeltjes schampten af en kwamen terecht in de wang en het been van een varensgezel die in de Bernardina- straat op een stoel buiten zat te soezen. Deze, zekere J. H V. wonende in de Bo- kelstraat, die zijn ouders in de Bemardina- straat was gaan opzoeken, moest zich in het ziekenhuis laten verbinden. De politie kreeg den jager te pakken en nam de buks in beèlag. VERDRONKEN. Gistermorgen is de 23-jarige W. Koop man aan het havenhoofd te Bergen op Zoom bij het baden verdronken. De ver moedelijke oorzaak* moet zijn geweest een aanval van spierkramp. De ongelukkige was een goed zwemmer. KWARTJESVINDERS TE AMSTERDAM. De vorige week vervoegden zich in een groente-pakhuis op de Rechter Rottekade te Rotterdam, eenige mannen, die een mo torfiets wilden koopen. welke de eigenaar te koop had aangeboden Er werd onder handeld, doch de koop kwam niet tot stand. Kort daarna voegde zich een derde bij het BINNENLAND. Eet Muntverslag over 1926 (Financiën 2e Blad). Instelling van een commissie van onder zoek naar het ongeluk bij Laren (Gemengd le Blad). Onweer boven vele deelen van ons land (Gemengd le Blad). Het Olympisch Vcetbaltoornooi gaat door (Sport, 2e Blad). Overleden is ond-minister K. Eland (Laalsle Ber. Ie Blad). 4 BUITENLAND. Nieuws over vertegenwoordiging in den Vclkenbond (Buitenland le Blad). De actie voor Sacco en Vanzetti (Buiten land en Tel. le Blad). gezelschap, die een sigarettenkoker voor f 10 te koop aanbood. Ook de onderhan delingen hierover hadden geen resultaat. Besloten werd nu den koker te verdobbe len. Het befaamde kogeltje en de drie notedoppen kwamen te voorschijn. Men moest raden onder welke dop het kogeltje lag. Nadat de koker verdobbeld was, werd het spelletje voortgezet. Verschillende om standers gingen meedoen. Eerst werd" om kleine bedragen van een kwartje en een gulden gespeeld, doeh later werd de inzet hooger en binnen tien minuten had een der groentehandelaren een bedrag van f 225 verloren. De politie stelt thans eent onderzoek naar deze kwartjesvinders in. DE VROOLIJKE BRUILOFT. Zondagavond werd in een huis aan den Ringdijk te Amsterdam een bruiloftsfeest gevierd, waar zich plot* onder de gasten enkele lieden vertoonden die niet' genoo- digd waren Dergelijke gebeurtenissen zijn de beste aanleiding voor een vechtpartij en men liet de gelegenheid dan ook niet voor bijgaan. Er werd gevochten voorbijgan gers waarschuwden de politie en toen deze verscheen vond zij een beschonken brui loftsgast met een halswond in den tuin lig gen. De man is per auto naar het O. L. V. gasthuis vervoerd; van het feest en de gevolgen wist hij zich niets te herinneren. ONGELUK CP DE KERMIS. Zondagavond viel een bediende van dc firma Albert Heijn te Hoorn, P de B., uit den luchtschommel, vermoedelijk emdnt hij zich niet vasthield. Hij viel van een flinke hoogte voorover op straat, waar hij be wusteloos en bloedend bleef liggen hij werd binnengedragen in de bierbottelarij der firma Nooy, vanwaar dr Keyser hem per brancard naar het stadsziekenhuis deed vervoeren. Den geheelen nacht kwam hij niet bii kennis, doch gistermorgen ontwaak, te hij De verwondingen vielen mee cn de algemeene toestand is redelijk wel. DOOR EEN TRACTOR VERMORZELD. Te Cuyk is het tweejarig zoontje van Peters door een tractor overreden, en ver morzeld. Den chauffeur, die met zeer tna- tige vaart reed, treft geen schuld. SMOKKELEN. Zaterdag werd bij de Belgische douane aangehouden een partii spek. verpakt in kisten, verzonden door V. te Maastricht en geadresseerd aai. S te Brussel, vroeger te Maastricht. Fen der planken van een kist was losgegaan, waardoor de douane er spoedig achter kwam, dat het spek diende tot dekking voor den invoer van 17 K.G. saccharine De kist werd gerepareerd en naar Brussel doorgezonden Toen de geadresseerde, geen kwaad ver moedend, den vrachtbrief voor het spek af- teekende werd hi; echter in hechtenis Be nomen en werd op het spek beslae Beleed. V. die door de douane naar Lanaeken was ontboden, werd daar bi) ziin aankomst gearresteerd en vervolgens in de gevange nis te Tongeren opgesloten Fr schrnen ook twee Belgen bij het geval te ziin be trokken, deze moeten zich echter nog op vrije voeten bevinden. Kommiezen. post Rhederweg, bij BelVing- wolde, hebben gisternacht 14 gesmokkelde varkens uit Duit6chland ingevoerd, in be slag genomen. DOODELIJKE VAL. Gisteravond is de öO-jange de Schrevel in zijn woning aan het O. L Vrouweplein te Maastricht van de'trap gpvallcn en op het hoofd terecht gekomen. Nadat geeste-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1