No. 20674 MAANDAG 8 AUGUSTUS Anno 1927 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. Een botsing tusschen 2 Stoomtrams bij Laren in 't Gooi. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIÊN: 30 Cte. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiün uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags eri Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTE-REKENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de reke ning en verantwoording van de ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1926, met al de daarbij behoorende beschei den, aan den Gemeenteraad is overgelegd, tegelijk voor een ieder, gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente ter le zing is neergelegd, en in afschrift, tegen be taling der kosten, algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 8 Augustus 1927. 6889 HET LEIDSCHE ZIEKENHUIS. Op de vragen van den heer Van den Heu vel betreffende den afbouw van hel nieuwe Academisch Ziekenhuis, alhier, heeft Minis ter Waszink geantwoord: De vrij belangrijke verbouwingen, welke in het Nieuw Academisch Ziekenhuis te Leiden plaats hebben, zijn het gevolg van de normale uitvoering van het afbouwplan 1923 en hun omvang is afzonderlijk moei lijk aan te geven; ze vormen toch een on afscheidelijk deel van den gansdhen af- bouw. De financiering geschiedt uit de gelden, telken jare voor den afbouw toegestaan bi) de Bouwfondsbegrooting Nu deze bij de wet van 21 April 1927 is opgeheven, zullen de gelden voortaan worden aangevraagd op hoofdstuk Va. Voor het dienstjaar 1927 ge schiedt die bij suppleloire aanvraag. De kliniek der Kinderziekten is reeds in in gebruik genomen; de andere gebouwen der eerste étappe konden niet meer vóór het einde van den cursus 1926-'27 gereed zijn en zullen, behoudens onvoorziene om standigheden, in de a.s, Kerstvacantie in gebruik komen. De verdere ingebruikne- ming kan worden verdacht in 1928 en 1929 behoudens de kliniek voot Psychiatre, enz., welke etTst later zal volgen (1930- 311, daar op verzoek van den tegenwoordigen hoog leeraar met den afbouw wordt gewacht, totdat een opvolger is aangewezen. De totaalkosten van den bouw bedroegen per 1 Jan. 1924 f9.180.000, terreinkosten inbegrepen. Nadien is het afbouwplan 1923 gevolgd, waarvan de totaalkosten geraamd werden op 5.090.000. In> 1924, 1925 en 1926 is hiervan verwerkt f 1.750.000. Op dit oogenblik is het bedrag ad f850.000. thans wegens opheffing van de Bouwfonds- begroeting suppletoir voor 1927 aange vraagd, vrijwel verwerkt of in contracten vastgelegd. Vertrouwd wordt dat de afbouwkosten het bedrag ad f 5. 090.000 niet zullen over schrijden. zoodat mag worden aangenomen, dat de geheele bouw zal kosten f 9.180.000 (uitgaven tot 1924) plus ff>.090.000. of in totaal f 14.270.000. TUNNELPLANNEN. In aansluiting op hetgeen wij in ons blad van Zaterdag berichtten over de opmetin gen in verband met plannen voor den bouw van een tunnel.tje voor voetganger*, naast het Station, kunnen wij nog mede- deelen, dat de voorloopige plannen, zooals die bij den technischen dienst der Neder- landsche Spoorwegen in studie zijn. be oogen een tunneltje te maken, dat 4 Mater breed bij 2V' Meter hoog zou worden De uitvoering van dit tunneltje, waar mede niemand gebaat zou zijn. zou naar schatting van bevoegde deskundigen, slechts.,., f 100.000 kostenl VEERTIG JAAR HOFMEESTER Zooals wij reeds eenige dagen geleden aankondigden, is het heden veertig jaar geleden, dat de heer P. Batenburg als hof meester in dienst trad bij de Leidsche Stoombootmaatschappij „De Volharding Al dien tijd is de heer Batenburg tot volle tevredenheid van de directie werkzaam ge weest en het is daarom geenszins te ver wonderen. dat de directie dezen dag voor den jubilaris tot een blijde heeft willen maken. Vanmorgen werd hij ten kantore ontvan gen en toegesproken door den directeur, den heeT G. C. v. Nouhuys, die hem in hartelijke bewoordingen gelukwenschte met zijn jubi leum en hem prees voor zijn nauwgezette plichtsbetrachting en den ijver, gedurende zijn geheele loopbaan betoond. De heer Van Nouhuys uitte den wensch, dat Batenburg nog vele jaren in dienst van de Maatschappij werkzaam zou mogen blij ven en bood hem een enveloppe met inhoud aan Tevens deed spr. hem toelzegging, dat 1 de jubilaris binnenkort ontvangen zou de medaille wegens 40-jarigen trouwen dienst met oorkonde, vanwege de Ned. Binnen- beurlvaartvereeniging. De jubilaris dankte met enkele woorden voor de wijze, waarop de directie dezen dag voor hem tot een onvergetelijke heeft ge maakt. waarmede deze eenvoudige plech tigheid was afgeloopen. FROPAGANDA-FEESTAVOND VAN DEN NED. SCHILDERSGEZELLENBOND AFD. LEIDEN. Zaterdagavond had ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de afdeeling Leiden van den Nederlandschen Schildersgezellen- bond een propaganda-feestavond plaats in de Concertcaal l'Union, alhier. Ondanks het warme weder waren alle leden en zeer vele genoodigden opgekomen. Te halfnegen waren ruim 550 bezoekers aanwezig. De voorzitter der afdeeling opende dezen avond met een kort woord. Hij heette de leden en genoodigden hartelijk welkom. In het bizonder den heer Segaar, die als op richter der afdeeling veel lief en leed met haa rheeft meegemaakt en nu door veran dering van werkkring uit den bond gelreden, toch nog steeds veel belangstelling voor de afdeeling aan dc-n dag legt. Spr verwel komde tevens den heer YV. Harland, die de oud-leden vertegenwoordigde. Verder waren aanwezig de besturen van de Leidsche Be stuurdersbon d, de S. D. A. P en het oud-lid T. Groeneveld. Van de Leidsche Bestuur- dersbond èn het hoofdbestuur werden bloemstukken aangeboden, hetwelk door spr. op hoogen prijs werd gesteld en waar voor dank werd gebracht Spr wekte de anders- en ongeorganiseerden die in de zaal aanwezig waren op, zich hij de afdeeling aan te sluiten. Na de mededeeling dat de afdeeling thans 106 leden telt, opende de voorzitter dezen avond, waarna met afwer king van het programma werd begonnen. Nadat de jazzband „The Havana" zich op uitstekende wijze had laten hooren, werd door de tooneelvereeniging D. O. S. het dramatische tooneelstukje „Nommer 80" van Herman Heyermans opgevoerd. Met dit stukje, waar deze vereeniging in December van het jorige jaar op het concours alhier een eerste prijs en 4 extra prijzen mocht winnen, had zij ook nu zeer veel succes. Er werd goéd gespeeld en een langdurig applaus beloonde de spelers voor hun op treden. Nog sprak de bondsvoorzitter, de heer A. J. Dooijes. die de afdeeling feliciteerde met haar 30-jarig jubileum Spr. toonde met vele argumenten en bewijzen de voordeden aan van organisatie in den modernen .bond. Een hartelijk applaus beloonde spr. voor zijn kernaphtige rede. Als bijzondere attractie trad het duo „The Drums" voor het voetlicht. Deze harmonica- virtuozen wisten op schitterende wijze het publiek te boeien. Het was af. De verschil lende nummers werden zeer correct en mu zikaal ten gehoore gebracht Het werd een groot succes. Als laatste nummer voor de pauze trad op mevr. van VelzenKolder man (zang). Mevr. van Velzen is voor de Leidenaars geen onbekende. Reeds in zeer vele vereenigingen trad zij op, soms met den heer L. van Velzen. Haar optreden werd ook ditmaal weer een overweldigend succes Direct na de pauze werd door haar met den heer L. v. Velzen het duet Romeo en Juliette, ten tooneele gebracht. Het publiek was niet eerder tevreden of er moest een gedeelte van herhaald worden. Mevr. van Veizen werden bloemen aangeboden. Nadat het duo „The Drums" zich ander maal had laten hooren, was het programma afgewerkt en werd met een gezellig bal onder leiding van den heer Oudenaller deze zeer geslaagde avond besloten. ARBEIDERS-ZANGVEREENIGING „DE STEM DES VOLKS". In den tuin van „Zomerlust" heeft de arbeiders-zangvereeniging „De Stem des Volks" gisteravond met medewerking van de harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" een zeer geslaagd concert gegeven. Om over halfnegen werd met de uitvoe ring van het uitgebreid en met zorg en smaak samengestelde programma begonnen en reeds het eerste nummer, „Morgenrood" van Otto W. de Nobel, door „De Stem des Volks" onder leiding van den componist onberispelijk gezongen, oogstte het ver diende succes. Ook de andere zangnummers vielen zeer in den smaak en zij werden onder leiding van den heer De Nobel zon der onderscheid fraai vertolkt. Alles klonk zuiver en bezield en vooral beschaafd De uitvoering van de muzieknummers door „Werkmans Wilskracht", onder lei ding van zijn bekwamen directeur, den heer Gerardus Dik, was al even goed en oogstte eveneens groot succes. Daverend was het applaus na de uitvoering van „Die Post in Walde" met de zuiver en fijn geblazen piston-solo. En zeer gewaardeerd werden ook de Ouverture Egmont van Beethoven en de Ouverture Freia van G. Mann, de beide werken waarmede ..Werkmans Wils kracht" in Juli te Vlaardingen een eersten prijs behaalde. Het is een avond geworden van oprecht kunstgenot, een avond, waarover de circa 700 aanwezigen uiterst voldaan waren, DE POST-HARMONIE IN MUSIS SACRUM. In den tuin van de Sociëteit „Musis Sa crum" heeft het Leidsche Harmoniegezel schap „De Post" gisteravond onder leiding van zijn bekwamen directeur den heer M. Bolderdijk, een concert gegeven, waarvoor veel belangstelling bestond. Die belangstel ling bepaalde zich niet alleen tot de aan wezigen in den tuin maar was er ook bij de „buitenleden", die in grooten getale bui ten de hekken stonden te luisteren. Een mooi programma, waarvan de uit voering van.de Caprice sur un Thême, ar rangementen van J Bekker, door de smet- telooze wijze waarop zij werden vertolkt, zeer werden gewaardeerd heeft de hoorders aangenaam bezig gehouden. Men was enthousiast over hetgeen ten gehoore werd gebracht en luisterde den ganschen avond met stille aandacht. N- Ook na de pauze heeft de Post zijn hoor ders waar muzikaal genot geschonken en het herhaald hartelijk applaus zal de uit voerenden er wel van hebben overtuigd, dat hun werk in den smaak viel. De voorzitter van Musis Sacrum, de heer A. P. J. Aarse, was zeker de tolk van alle aanwezigen toen hij na afloop van het concert het harmoniegezelschap „De Post" bedankte en huldigde in den persoon van zijn wakkeren directeur den heer Bolder- dijk, wien zeker een groot deel van bet succes van den avond toekomt. Na afloop werd, begeleid door „The Ha vana Jazzband" in de groote zaal van de sociëteit nog eenigen tijd gezellig ge danst, waarna de welgeslaagde avond ten einde was. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET. 271 N.V. Arlith. Mij. tot vervaardiging van hoornproducten. Zijl weg 25 A, Leiderdorp; 2356 v Houten en Liglvoet, lood- en zink- werkers, Hoogewoerd 130. 2329 C. Mechelse en Zn., Rijndijklaan 17, Voorschoten. 2338 Mevrouw wed. prof. MullerBohn, Regenlesselaan 26, Oegslgeest. 2342 Remonslrantsche Gemeente. Hoog- landsche Kerkgracht 34. 2340 A. F. Solinge, Emmalaan 61, Oegst- geest. Op 15 Augustus hoopt de heer H. Lemmers den dag te herdenken, waarop hij. veertig jaar geleden, in dienst trad bij de firma Van Gend Loos. H. Collignon Cie, bij wie hij thans de functie van stal- baas te Leiden vervult Voor het examen Engelsch M. O. akte A is geslaagd onze stadgenoote, mej I. Nijenhuis. Te Den Haag is geslaagd voor het Mercurius-diploma Engelsche Handelscor respondentie de heer W. de Jong, alhier. Bij de te Utrecht gehouden examens, van de Vereeniging ter veredeling van het ambacht, slaagden onze stadgenooten de heeren W. Loomeijer en A. van Muijen voor hel diploma gezel-timmefman. Aan de Tuinbouwschool Huis te Lande le Rijswijk (Z.-H.) werd na afloop van den 2-jarigen cursus het diploma uitgereikt aan mej. H. Kern alhier. Wij vernemen dat de heer Gerardus Dik alhier is uitgenoodigd om deel uit te maken van de jury voor het Nation. Zang-, Harmonie- en Fanfare-Concours op 16, 17 en 18 dezer door het Chr. Fanfarecorps te Huizen le houden. De heer Dik heaft de uitnoodiging aange nomen. Het bestuur der afdeeling Leiden van den Ned. Blindenbond dringt er bij onze jeugdige vrouwelijke stadgenooten nogmaal» op aan zich op te gevenals verkoopster' bij den te houden bloemendag. Hoe meer meisjes de slad doortrekken, hoe meer bloempjes er worden verkocht en hoe groo- ter de opbrengst voor dit goede en mensch- lievende doel. De Harmonie-kapel „Werkmans Wils kracht" (dir. Gerardus Dik) en het Leidsch Harmoniegezelschap „De Post" (dir. M. Bol derdijk) zullen deelnemen aan een op 21 Augustus te Haarlem in het Brongebouw te houden festival. Aan het festival dat uitge schreven is door het muziekgezelschap van de N.Z.H.T.M. té tevens een Marschwedstrijd verbonden. Het muziekgezelschap „T. en D." bood aan eenige liederen te spelen voor de kin deren van het geslicht „Voordorp" Dank baar is dit aanvaard en Zaterdag heeft het concert plaats gehad. De kinderen en ook het personeel hebben van 561/* uur be slist genoten. De heer Keereweer was de tolk van het bestuur toen hij het corps dank zeide en een tot weerziens toeriep. De ontvangsten van de N.Z.H.T.M. heb ben in de maand Juli bedragen Schevenin- gen-Leiden-Kalwijk-Noordwijk (incl. slads- lijn Leiden) f 171.582 (vorig jaar f 163 816), per dagkiï, f 135,66 (129,52); Leiden-Heem- stede f8599 (10.756), per dagkil. f 11.38 (13.82). Zaterdagmiddag is de 15-jarige P. v M. met zijn fiets gevallen toen hij op het Kort Rapenburg reed. Hij bekwam tengevolge van BINNENLAND. Ernstige tramramp bij Laren in het GooL 4 dooden, 6 zwaar gewonden, (le blad). Incident bij het bezoek van H.M. do Koningin te Oslo. (Binnenl., 2e blad). De geheimzinnige reis van de Java. (Bin* nenl., 2e blad). Zwaar weer in 't Oosten en Noorden van 't land. (Gem., 2e blad). Landstormdag te Alphen a. d. Rijn. (Uit de Rijnstreek, 2e blad). BUITENLAND. Coolidge blijft bij zijn voornemen heen te gaan. (Buitenl,, 2e blad). Onthnlling van de vredesbrng tnsschen de Ver. Staten en Canada. (Tel., le blad). Het congres van het L V. V. is gesloten. (Buitenl., 2e blad). De actie voor Sacco en Vanzetti. (Buitenl. en Tel., le en 2e blad). De Dnitsche vliegplannen over den Oceaan. (Buitenl., le blad). den val geen leisel, doch van de 200 eieren die hij bij zich had, bleef niet veel over. De politie alhier heeft aangehouden L. C. B. die door den Kantonrechter was ver oordeeld tot f 30 boete. Daar de man dit be drag niet kon voldoen, werd hij in arrest gehouden ter overlevering aan de Justitie. wZaterdagmiddag is. het paard van den groenteman S. A. B. op hol geslagen Het paard rende in wilde vaart in de richting van Oegstgeest en kwam pas tot staan toen het zich tegen een mast van de tram stootte. Het dier verwondde zich daarbij aan het hoofd en aan de beenen. In de Stedelijke Werkinrichting alhier zijn in de afgeloopen week opgenomen 177 volwassenen en 6 kinderen, totaal 183 per* sonen. Vier dooden; zes zwaargewonden en twintig licht-gekwetsten! Deze foto, dadelijk na de botsing genomen, geeft een duidelijk beeld hoe het open tramrijtuig verwoest werd. Een rampzalige botsing tusschen twee treinen van de Gooische Stoomtram heeft Zondagmiddag in de gemeente" Laren (N.-H.) aan de Naarderstraat ter hoogte van villa Groenendaal plaats gehad, tenge volge waarvan daargelaten de groote materieele schade vier passagiers gedood en zes personen zwaar gewond zijn, terwijl een 15-tal personen lichte kwetsuren heb ben gekregen In den omtrek, waar de tijding van het ongeval onmiddellijk was doorgedrongen, heerschte groote verslagenhc;d over het leed, dat door de betreurenswaardige ge volgen van de ernstige botsing, in verschil lende gezinnen is gebracht. Aangrijpende tooneelen hebben zich afge speeld voor het St.-Jansziekenhuis te Laren waarheen de dooden en zwaar gewonden zijn vervoerd. 't Zal ongeveer kwart vóór een geweest zijn, toen de beide treinen tegen elkaar botsten. De eerste trein, die om 12.42 van het station Laren was vertrokken, bestond uit twee locomotieven, drie gesloten rij tuigen en één open personenwagen, terwijl de andere trein, een z.g. extra tram, af komstig uit Arasterdam, was samengesteld als volgt: eerst de machine, direct daarop volgende een open rijtuig en vervolgens twee gesloten personenwagens. De conducteur van den brein uit Laren had van den stationschef aldaar opdracht ontvangen om bij den „Gooischen Boer'* de uit Amsterdam komende extra-tram af te wachten, opdat boide treinen daar op dubbel spoor elkaar zouden kunnen passen ren. Den machinisten van de twee locomo tieven, die den Larenschen tram voorttrok, ken, had de conducteur van deze opdracüt in kennis gesteld. Het personeel van. den uit Amsterdam

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1